Ongerustheid in Oost-Nederland over Duitse grondaankopen Nieuwe overheidsmaatregelen voor middenstand niet nodig GOLDEN FICTION REGIONALE BELEID VAN BELANG VOOR MIDDENSTAND DINSDAG 22 DECEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BUNGALOWS HIER GOEDKOPER DAN SCHUREN DAAR Ook 1.400.000 m2 bosgebied aan Westerschelde aangeboden Zonder dat er veel ruchtbaarheid aan wordt gegeven, is Duits land opnieuw bezig Nederland in bezit te krijgen. Het verschil met de vorige keer is slechts, dat er nu geen wapenen aan te pas komen, doch Duitse Marken, en dat blijkt in de ogen van menige Nederlander een levensgroot verschil te zijn. Grond kopen in Nederland is een modekwestie geworden voor vele Westduitse rijkaards. De meeste van deze door de Nederlandse Bank ongehinderd toegelaten transacties worden met de mantel der liefde bedekt. Uit de berichten die toch uitlekken, mag even wel worden vastgesteld, dat in zeer hoog tempo enorme terrei nen van eigenaars verwisselen, vooral in de aantrekkelijke re creatiegebieden. Voor de bungalows die er worden gebouwd, zijn in het Roergebied liefhebbers genoeg te vinden. Nederlan ders komen er dan nauwelijks of niet meer aan te pas. Deze kwestie kwam voor het eerst in Êubliciteit toen bekend werd, dat de leutsche Bauernsiedlung, een semi- staatsinstelling, voor een zeer gerin ge prijs eigenaresse was geworden van 468 hectaren grond van net land goed „De Hamert te Arcen in Lim burg. Het bericht wekte heel wat be roering, doch langzamerhand heeft men er naar het schijnt wel vrede mee. Maar of men dat heeft of niet Deze en dergelijke advertenties treft wie kan verhinderen dat Nederland- men aan in de buurt van de rubrie- bp' ornnripiP'pnnflrR hp^rwiilrpn vnnr hef" ji. gedeeltelijk heide, in de buurt van Apeldoorn. Prijs 5000 gulden per hectare. Landhuis, alle comfort, met ongeveer 100.000 vierkante meter gedeeltelijk bebost grondgebied met tuinmanswo ning". Tijd om te remmen se' grondeigenaars bezwijken voor het verleidelijk gerinkel van Westduitse Marken Dit Is het lijstje van bekend gewor den grondtransacties in de afgelopen veertien dagen: Mevrouw J. A. Schuster in Berg en Dal nabij Nijme gen verkoopt 104 hectaren grond van het landgoed „De Wylerberg" aan het „Rheinisches Heim", 'n semi-staats- stelling die haar zetel heeft in Bonn. De Nederlandse vereniging Natuur bescherming deed enige tijd geleden op het gehele landgoed, dat 185 hec taren beslaat, een bod van 200.000. Het Rheinisches Heim had alleen be langstelling voor het mooiste gedeel te van dit prachtige recreatiegebied, dat o.a. de vermaarde Duivelsberg omvat. Zonder bezwaar werd een som van 423.000 betaald. Via een notaris In Beek kwam de koop tot stand. Duitse belangstellenden meldden zich voorts voor terreinen in de gemeente Bergen in Limburg. Tot nu toe zijn er negentien hectaren van eigenaar verwisseld en de onderhandelingen gaan voort. In de afgelopen week zijn nog eens 100 hectaren in de omge ving van het landgoed „De Hamert" verkocht aan gegadigden van over de grens. Hierover verscheen slechts een simpel berichtje in de couranten en reacties bleven uit. Eveneens in de afgelopen week kocht een vermogend man uit Boclium de fraaie Saksische boerderij „De grote waai" aan de snelweg Venlo-Nijme- gen in Limburg, uiteraard met bijbe horende grond. De boerderij wordt verbouwd tot 'n hotel-motel, hetgeen 500.000 gaat kosten, doch dat is geen bezwaar. Ook in deze streek worden de onderhandelingen met Duitse gegadigden voor grond voort gezet. Deze toeloop van Oosterburen is eigenlijk nauwelijks te verwonde ren, want het is al zo ver geko men, dat Nederlanders hun bezit tingen in Duitse bladen te koop aanbieden. Zo verscheen enige tijd geleden in een van de grote Duitse bladen in grote opmaak de volgende annonce: „In Holland te koop: ongeveer an derhalf miljoen vierkante meter bosgebied in de buurt van Arn hem; ongeveer 1.400.000 vierkante meter bosgebied aan de Wester schelde (Noordzee); ongeveer 800.000 vierkante mtr. bosgebied, De 49-jarige Gus Hall die tien jaar geleden tot vijf Jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens samenzwering om de Amerikaanse regering omver te wer pen, ls gekozen tot secretaris-generaal van de communistische partij m de Ver. Staten. Hij volgt Eugene Dennis op, die om gezondheidsredenen ls afgetreden en nu voorzitter ls geworden. Op het par tijcongres te New York, d'at door slechts 222 afgevaardigden werd bijgewoond, werd meegedeeld dat de partij 10.000 le den telt, tegen 75.000 in 1945. Jn Zaandam wordt een radersleep boot gesloopt, die eens de trots van de Engelse oorlogshaven Portsmouth was. Het schip, dat in 1903 werd ge bouwd, meet %12 ton. De machine was goed voor een vermogen van 1250 pk. De sleepboot „Stentor" uit IJmuiden heeft zijn voorvader naar zijn laatste rustplaats gébracht. ken die vermelden wanneer en waar in Nederland belangrijke kunstvei lingen worden gehouden, wat daar zoal te koop is en hoe men er vanuit Duitsland op de gemakkelijkste wijze kan komen. Nederland houdt uitver koop en de gegadigden van over de grens melden zich in groten getale. Deze Duitse belangstelling voor Ne derlandse eigendommen is begrijpe lijk. In ons land zijn aantrekkelijke bungalows te koop voor een prijs waarvoor men in Duitsland nog geen behoorlijke schuur kan laten bouwen. Onder die omstandigheden wordt het voor menige arts of zakenman, die zijn (goed betaalde) werk in het Roergebied heeft, aanlokkelijk een riant huis op een mooi plekje ergens in Nederland te hebben. Met zijn auto is hij dan meestal in een uur uit en thuis. Dat hiervan gebruik wordt gemaakt, is te zien in net Limburgse plaatsje Bergen. In Well, dat grens aan het natuurreservaat, werden twee flinke terreinen aan Duitsers verkocht. Op 't ene terrein verrezen vijftien bunga lows voor kinderrijke gezinnen. Deze huizen zijn alle reeds opgekocht door Duitse particulieren. Op het tweede terrein kwamen tachtig bungalows, die op één na alle in Duitse handen terecht kwamen. De gemeente Ber gen heeft er vrede mee en heft 100 belasting per bungalow per jaar. Ook de plaatselijke middenstand is wel in genomen met deze invasie van Duit sers. Overigens echter is overal in Oost- Nederland grote ongerustheid te be speuren over deze gang van zaken. Op de mooiste plekjes vestigen zich Duitsers en terwijl zij nog aan het bouwen zijn, kijken zij alweer uit naar andere gronden, ongeacht of die liggen bij Arnhem, bij Apeldoorn, aan de Westerschelde of op Terschelling. Grond kopen in Nederland is een bes te business en aan Nederlanders die niet afkerig zijn van dergelijke transacties, blijkt geen gebrek te zijn. Het zal waarlijk tijd worden dat de Nederlandse Bank het geven van deviezenvergunningen afremt. An ders blijft er in eigen land en voor eigen landgenoten geen vierkante me ter grond van enige waarde over. Conferentie over economische samenwerking De westelijke regelingsleiders hebben zich maandag aan het slot van hun conferentie in Parijs uitgesproken voor een conferentie in het kader van de O.E.E.S. ter bespreking van de be trekkingen tussen de „Zes" der Euro pese Economische Gemeenschap en de „Zeven" van de Europese vrijhan delsassociatie (kleine vrijhandels zone) en de hulp aan de onderont wikkelde gebieden. De conferentie zou binnenkort in Parijs moeten worden houden. Uit gezaghebbende bron verluidt dat twaalf landen en een vertegenwoor diger van de E.E.G. aan de conferen tie zullen deelnemen. Deze landen, vertegenwoordigd in het bestuursco- mité en de handelsraad van de O.E.E.S., zijn: Frankrijk, W.-Duits- land, Italië en België (leden van de Zes); Engeland, Zweden, Zwitserland, Portugal en Denemarken (voor de Zeven) en de Verenigde Staten, Ca nada en Griekenland. Aangezien Ne derland' afwisselend met België zit ting heeft in de handelsraad is het mogelijk dat het als dertiende deelne mer aan de conferentie zal worden uitgenodigd. Weerspiegeling van goede smaak De zachtste van alle IN DB GULLE DOOS VAN 50 STUKS f 2.50 EEN LAURENS PRODUCT NOTA VAN STAATSSECRETARIS VELDKAMP Produktiviteitsbevordering noodzakelijke eis (Van onze Haagse redactie). De staatssecretaris van economische zaken, dr. G. J. 1VL Veld kamp, is van oordeel, dat het specifieke mïddenstandsbeleid ge leidelijk aan haar afronding heeft bereikt, terwijl ook uit een bij het georganiseerde mïddenstandsbedrijfsleven gehouden enque- 'te niet veel nieuwe desiderata in het vlak van dit beleid naar voren zijn gekomen. Daarom en mede in verband met de ont wikkeling van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie in de sectoren van het midden- en kleinbedrijf, is er geen aanleiding in het vlak van liet specifieke middenstandsbeleid nieuwe over heidsregelen in voorbereiding te nemen. Dit deelt de staatssecretaris mee in de tweede middenstands- nota die hij aan de Tweede Kamer heeft aangeboden (de eerste middenstandsnota verscheen in 1954). De nieuwe nota heeft in belangrijke mate het karakter van een voort gangsnota gekregen. Het sedert 1952 voerde middenstandsbeleid wordt de nota geschetst tegen de achter grond van de ontwikkeling van het midden- en kleinbedrijf in onze volks huishouding sedert 1952. Het in de verdere toekomst te voeren midden standsbeleid is daarna aan de orde gesteld in het licht van de dan te ver wachten technische, economische en maatschappelijke ontwikkeling. Wat de structurele ontwikkeling be treft, zegt de nota, dat het aantal midden- en kleinbedrijven in de afge lopen jaren bij de bevolkingsgroei is achtergebleven. Ten aanzien van de prijspolitiek zegt de staatssecretaris, dat bij de hand having van de algemeen geldende reddingsprocedure voor prijsverho gingen, rekening wordt gehouden met de eigen aard van en omstandighe den in de verschillende middenstands- sectoren, terwijl er naar wordt ge streefd de last der melding voor het middenstandsbedrijf zo gering moge lijk te maken. f Overheidsbeleid Steeds meer komt het accent van het overleidsbeleid. aldus de nota, te liggen in het vlak van het alge mene beleid, dat wil zeggen rle in tegratie van het midden- en klein bedrijf in de algemene regerings- politiek. Daarbij blijven vooral het fiscale beleid, het sociale beleid, het onderwijsbeleid, het loon- en prijsbeleid, het ordeningsbeleid, het beleid met betrekking tot de bedrijfsorganisatie en dat met be trekking tot de bezitsvorming en de -produktiviteit bijzonder actueel Onderwijs De bevordering van onderwijs, re search en voorlichting zal de bijzon dere aandacht vragen. Het onderwijs zal over het geheel een meer alge- I meen karakter krijgen en vooral ge- I richt zijn op de stimulering van de I kwaliteiten, die een goed ondernemer nodig heeft. Dit impliceert een ac centuering van het. bedrijf seconomi- komend, dat voor de detailhandels scholen gestreefd zal worden naar de instelling van een zeer beperkt aan tal diploma's of wellicht van één di ploma, dat voor alle branches geldt. In het kader van het onderwijsbeleid wordt de wijze van inpassing van het middenstandsonderwijs in het ge heel van onze onderwijsvoorzieningen ook reeds vooruitlopende op de totstandkoming van de algemene wet op het voortgezet onderwijs onder ogen gezien. Kansen Aan het slot van de nota zegt de staatssecretaris, dat de regering door het scheppen van gelijkwaardige kansen voor midden- en kleinbedrijf slechts één van de voorwaarden ver vult. De andere voorwaarden lig gen bij het middenstandsbedrijfsle ven zelf. De middenstand zal zich enerzijds steeds meer dienen aan te passen aan de behoeften van de con sument en anderzijds voortdurend moeten streven naar een grotere effi ciency. Productiviteitsbevordering zowel individueel als collectief is ëen onoverkoombare eis voor de hand having en de ontwikkeling van het midden- en kleinbedrijf in de con currentiestrijd met het grootbe drijf. Daarvoor kan samenwerking en de verdere uitbouw daarvan bedrijfseconomisch noodzakelijk zijn. Zelfwerklaamheid in de mid denstand blijft een eerste voor waarde voor de instandhouding en de, expansie van een krachtige middenstand. (Van onze Haagse redactie) Het regionale beleid heeft grote be tekenis als positieve welvaartsfactor voor het midden- en kleinbedrijf. In dien door gerichte structurele maat regelen de welvaart in gebieden, die bij de algemene welvaart zijn achter gebleven, kan worden verhoogd, zal hierdoor ook het midden- en Weïn- bedrijf. in zijn ontwikkelingsmoge lijkheden gunstig worden beïnvloed. Dit is de mening van staatssecreta ris Veldkamp in de middenstandsno ta 1959, die de Tweede Kamer is aan geboden. Vaak zal. aldus dr. Veldkamp, in de achtergebleven gebieden het midden- en kleinbedrijf .aan onderbezetting lijden, welke tot uitdrukking komt in een veelvuldig voorkomend rand- bedrijf. Regionale welvaartsbevorde ring zal hier een oplossing kunnen brengen, welke doeltreffender is dan saneringsmaatregelen en deze laat ste derhalve overbodig kan maken. Aan de andere kant geldt, aldus de nota, dat een goed functionerend verzorgend apparaat van grote be tekenis is voor het welslagen van het regionale welvaartsbeleid, dat ont wikkeld wordt, hetzij het hierbij gaat om industrialisatie of ontwik keling van het toerisme in regionaal verband, hetzij om centrumvorming ter bereiking van een optimale sprei ding der bevolking en verbetering van het woonklimaat in het kader van de agrarische streekontwikke- ling. De middenstandsvraagstukken, wel ke hierbij in het geding zijn, doen zich overal voor waar bijzondere structurele situaties of structuurver anderingen worden aangetroffen, on geacht of deze verband houden met bepaalde overheidsmaatregelen van regionaal ontwikkelingsbeleid. In nncipe doet zich hier tweeërlei mo- jelijkheid voor. In <fe eerste plaats kunnen de struc- inzicht, óok hierin tot uiting j tuurvëranderfngen op zichzelf güh- stig zijn voor de ontwikkelingsmoge lijkheden van het midden- en klein bedrijf. In dat geval is het denkbaar dat tengevolge van typische regiona le situaties ook voor de bekwame on dernemers in het midden- en klein bedrijf niettemin de voorwaarden niet zijn vervuld om bedoelde moge lijkheden effectief te benutten, b.v. omdat zij niet over gelijke kansen beschikken in de concurrentiestrijd. In de tweede plaats kunnen de struc tuurveranderingen ongustig zijn, zo als onder meer het geval is als de bestaansmogelijkheden achterblijven en geen nieuwe bestaansbronnen kunnen worden aangeboord. In dat geval is eveneens een aanpassing noodzakelijk, welke b.v. kan bestaan in verplaatsing van het bedrijf. In beide gevallen, aldus de nota, kun nen zich vraagstukken presenteren voor een regionaal middenstandbe- leid van overheidswege, waarbij in dit verband niet alleen moet worden gedacht aan de centrale, maar ook aan de lagere overheden. De instru menten, welke de centrale overheid in haar middenstandsbeleid ter be schikking heeft om rekening te hou den met speciale regionale omstan digheden als in deze samenhang aan de orde zijnde, hebben hoofdzakelijk betrekking op vestigings- en krediet- beleid en de voorlichting. De staatssecretaris stelt zich voor op korte termijn overleg te ope nen met het publiekrechtelijk en privaatrechtelijk georganiseerde bedrijfsleven over de vraag of het instrumentarium, dat aan de over heid momenteel ter beschikking staat, voldoende is aangepast, resp. of het geen uitbreiding be hoeft met het oog op de vraag stukken, die door de structuur wijzigingen van regionale aard voor het daarbij betrokken mid den- en kleinbedrijf worden opge roepen. Grote Drie zijn het c "r. over vraagstuk-Berlijn Parijse diplomatieke waarnemers menen dat de vier Westerse mogend heden, die snel overeenstemming be reikten over het zenden van een uit nodiging aan Sovvjet-premier Kroesj- tsjew voor een 27 april in Parijs te beginnen topconferentie, het oneens zijn over een der voornaamste onder werpen van bespreking op dit over leg, namelijk het vraagstuk-Berlijn. Op een persconferentie, die de voor naamste woordvoerders van de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland maan dag gezamenlijk te Parijs hebben ge houden, bleek dat speciaal Engeland en West-Duitsland duidelijk uiteen lopende denkbeelden hebben over de wijze, waarop dit probleem moet worden behandeld. De Westduitse woordvoerder Felix von Eckardt verklaarde dat zijn re gering van mening is dat op de be sprekingen, die de ministers van buitenlandse zaken der „Grote Vier" in de afgelopen zomer te Genève hebben gevoerd, geen vorderingen met betrekking tot Berlijn zijn ge maakt. De Britse mening is daarentegen dat vooruitgang is geboekt in de richting van het sluiten van een tijdelijke overeenkomst. De waarnemers m'enen dat bonds kanselier Adenauer heeft gepoogd de andere Westerse regeringsleiders te bewegen de concessies in te trekken, die gedurende de Geneefse bespre kingen aan de Sowjet-Unie weiden gedaan, om te verhinderen dat er op de komende topconferentie tussen oost en west overeenstemming wordt bereikt over een tijdelijke regeling van het Berlijnse vraagstuk. Van conferentiezijde wordt echter vernomen dat Eisenhower en Mac- millan hierop niet zijn ingegaan. In Washington ziet men het weste lijke voorstel voor een reeks topcon ferenties als een raiddel om de span ningen te kunnen beheersen bij de onderhandelingen tot ontdooiing van de koude oorlog. Men acht voorts in Washington het leit, dat De Gaulle en Eisenhower er niet in geslaagd zijn om hun geschil over de militaire structuur van de Navo uit de weg te ruimen, teleurstellend. Radio-Moskou heeft maandag ver klaard dat de Sowjet-Unie voor standster is van het beleggen van een topconferentie. „Het is onmoge lijk voor het ogenblik een volledige analyse van de resultaten van de conferentie te Parijs te geven, maar men mag wel zeggen, dat het Sow- jet-voorstel voor een bijeenkomst van regeringshoofden een positieve weerklank heeft gevonden" aldus radio-Moskou. Ook verder in de Rus sische reactie werd gesteld, dat de Russen de wegbereiders voor een topconferentie zijn en dat hun stre ven sindsdien door miljoenen mensen in alle landen wórdt gesteund.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7