Beleid voor ontwikkelings- en probleemgebieden niet omgebogen Verhoging defensie-uitgaven als Amerika huip handhaai KLANKBORD NOG GEEN DEFINITIEF BESLUIT OVER SALARIS RIJKSPERSONEEL DINSDAG 22 DECEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 MINISTER KLOMPIN TWEEDE KAMER: Provincies hebben belangrijke taak in maatschappelijk werk (Van onze parlementaire redacteur) De minister van maatschappelijk werk, mejuffrouw dr. Klompé, heeft maandag in de Tweede Kamer tijdens de verdediging van haar begroting voor 1960 verzekerd, dat er geen sprake is van een ombuiging van het beleid ten aanzien van de taak van haar departement in de ontwikkelings- en probleemgebieden. Enige afgevaardigden hadden zich daarover name lijk verontrust getoond. In toenemende mate heeft de maat schappelijke begeleiding erkenning gevonden en een plaats gekregen in het regionale industrialisatiebeleid. Deze maatschappelijke begeleiding zal zich naar de mening van de mi nister in de eerste plaats moeten richten op de aangewezen ontwikke lingskernen. „Als ik dan zie, dat van de achttien aangewezen primaire kernen er veertien in de drie noorde lijke provincies liggen", aldus dr. Klompe. „dan meen ik, dat er met name voor het noorden niet alleen belangrijke mogelijkheden zijn, maar ook een belangrijke taak ligt voor een concrete vormgeving aan de maatschappelijke begeleiding van de industrialisatie." Voor de zesentwin tig zogenaamde secundaire kernen zijn de vooruitzichten minder ruim, zo erkende zij. Zij worden echter niet uitgesloten. Wanneer de industriali satie in een dergelijke plaats bijvoor beeld vlotter en sneller verloopt dan aanvankelijk was verwacht, dan is er geen enkele reden om zo'n plaats niet in aanmerking te brengen voor de mogelijkheid van bijzondere in vesteringssubsidies. De minister verklaarde zich bereid de nieuwe secundaire kernen die dus geen kern waren in het oude btfleid met extra aandacht te bezien, evenals de secundaire ker nen in die gebieden waar geen pri maire kernen zijn aangewezen, zo als Noord-Holland en in Zuid-Wes telijk Noord-Brabant. Het gaat bij dit alles om investe ringssubsidies. Om extra bijdragen in gebouwen, maar ook om andere activiteiten. De afronding van het oude beleid opent nog ruime moge- Nieuwe nota te Djakarta overhandigd Slot van pag. 1 haar nota als motief voor de ontne ming van de Nederlandse eigendom men de normalisatie van het welzijn van het Indonesische volk en het doen verdwijnen van economische discri minatie. Indien met de normalisatie van het welzijn van het Indonesische volk wordt gedoeld op het streven van de republiek Indonesië tot het opbouwen van een „nationale econo mie", dan merkt de Nederlandse re gering op, dat zij daarvoor een open oog heeft, mits dit streven met wet tige middelen wordt bevorderd en niet leidt tot onrechtmatige en dis criminerende eigendomsontneming. In tegenspraak Het in de nota der Indonesische re gering gestelde kan in geen enkel op zicht wijziging brengen in de conclu sie, dat de tegen de Nederlandse ei gendommen genomen maatregelen in strijd zijn met de algemene regelen van volkenrecht die voor alle staten gelden. Deze maatregelen zijn boven dien in flagrante tegenspraak met de Verdragsverplichtingen die Indone sië vrijwillig tegenover Nederland op zich heeft genomen ter gelegenheid van de soevereiniteitsoverdracht. Onder deze omstandigheden kunnen voornoemde maatregelen niet als rechtsgeldend worden beschouwd. Om die reden hebben de Nederlandse eigenaren zich ervan onthouden, door het indienen van vorderingen tot schadeloosstelling op de grondslag van de desbetreffende Indonesische wetgeving aan de feitelijke toepas sing van die maatregelen medewer king te verlenen. Handhaven De Nederlandse regering handhaaft haar standpunt, dat de Indonesische regering naar geldend volkenrecht verplicht is de Nederlandse eigenaren in de feitelijke uitoefening van hun rechten te herstellen en de reeds toe gebrachte schade volledig te vergoe den. Aangezien zowel Nederland als Indonesië in de te dezer zake ge wisselde nota's zich heeft beroe- fien op het Volkenrecht en zij als eden van de Verenigde Naties ge houden zijn hun geschillen op vre delievende wijze op te lossen, stelt de Nederlandse regering voor de onderwerpelijke rechtsgeschil len te onderwerpen aan het oor deel van het Internationaal Ge rechtshof of van een andere onaf hankelijke internationale rechter lijke instantie. De Nederlandse regering zal gaar ne vernemen of de Indonesische regering hiertoe zou willen mede werken. INGEZONDEN. In de Kaingaroa Forest News, het plaatselijk blad van Kaingarowa (Nieuw-Zccland), staat boven de ingezonden stukken: „Van meningen, die in deze rubriek naar voren komen, mag niet in alle gevallen worden aangenomen dat zij door de redactie gesteund, of ook maar begrepen worden". MEEGENOMEN, Een onverlaat nam bij zijn zesde inbraak in 'n motoren- fa brièk te St. Louis onder meer de automatische camera mee, die de po litie had opgesteld om hem te be trappen. lijkheden om de urgentste zaken te realiseren. De minister betoogde, dat van het begin af aan de provincies een be langrijke taak in het maatschappe lijk werk is toebedacht. Initiatieven voorstellen en adviezen komen uit de gebieden zelf. Er moet echter een „hoogste niveau" zijn waar beslis singen vallen met het oog op het to tale te voeren beleid. Dat kost vaak grote moeite om werkelijk „ronde" en rijpe projecten uit de provincies te krijgen, klaagde de minister. „Daardoor treedt telkens vertraging op. Dat is niet de schuld van Den Haag." Tenslotte deelde zij, wat het maat schappelijk werk èn de probleem gebieden betreft, mee dat het punt van de gemeentelijke bijdragen, in verband met de financiële positie der gemeenten, momenteel een on derwerp van overleg vormt tussen de ministers van binnenlandse za ken en van financiën. Zij zegde toe de kwestie van de toe wijzing van gelden aan de provin cies te zullen bestuderen en met in gang van 1961 tot toewijzing over te gaan, uiteraard onder bepaalde voor waarden. Het bedrag voor 1960 2,5 miljoen voor de probleemgebie den is daarvoor te klein. De Kamer hechtte zonder hoofdelijke stemming haar goedkeuring aan de begroting van maatschappelijk werk. VOORSCHOT IN JANUARI dig doenlijk verbetering te brengen, handhaaft de regering haar voorne men van voorschotverlening. Hiertoe zal in de maand januari een uitke ring ineens worden verleend ten be drage van negen procent van de maandwedde. Aan de uitkering zal voor hen, die 23 jaar of ouder zijn. een minimum worden verbonden van 37,50 voor alle gemeenteklassen. Zo' soedig mogelijk, doch uiterlijk in maart 1960, zal het overleg over de definitieve salarisverho ging en de daaraan te verbinden datum van ingang worden voort gezet. Voorts heeft de regering er mede ingestemd, dat de middelbare ambte naren, die geen voordeel hebben on dervonden van de salarismaatregel, van 1 april 1958, alsnog, ingaande 1 januari 1960, een periodieke ver hoging ontvangen. Aangezien twee centrales van over heidspersoneel met een voorschot bij wijze van uitkering ineens hebben ingestemd en drie centrales zich hier tegen verklaarden, is met de perso- neelsdelegatie in de centrale com missie geen overeenstemming be reikt. Zo spoedig mogelijk voortzetting overleg De centrale commissie voor georga niseerd overleg in ambtenarenzaken heeft gisteren, in aanwezigheid van de minister van binnenlandse zaken, opnieuw de salarispositie van het overheidspersoneel besproken. De minister deelde mede, dat de re gering het voorstel van een deel der personeelsdelegatie, oni een voor schotverlening aan het overheids personeel achterwege to laten en een beslissing omtrent de definitieve sa larisverhoging op 1 februari te ne men, heeft afgewezen. Do minister deelde hieromtrent mede, dat de re gering er namelijk niet zeker van is, dat tegen die datum voldoende ge gevens bekend zullen zijn voor het nemen van een verantwoorde defi nitieve beslissing. Om in de positie van het overheids personeel in afwachting van een der gelijke beslissing niettemin zo spoe- Peter Townsend gehuwd met fflarie-Luce Jamagne Kapitein Peter Townsend, die eens met prinses Margaret van Engeland zon trouwen, is maandag in alle stil te met de 21-Jarige Belgische ainrie- Luce Jamagne in het huwelijk ge treden. De plechtigheid vond plaats in liet voorstadje Watermael hij Brussel! Het paar was eenvoudig gekleed. De plechtigheid had plaats bij de bur gerlijke stand en het huwelijk werd gesloten door de ambtenaar Alphon- se Lemmens, bijgestaan door de bur gemeester J. Messinne. Marie-Luce is de dochter van een Belgische tabakskoning. Zij werden verliefd op elkaar toen Marie-Luce naar Frankrijk ging om zijn secre taresse te worden. Ze maakte een ge deelte van zijn reis om de wereld mee. In begin oktober werd hun ver loving bekendgemaakt en algemeen werd verwacht dat zij pas in begin 1960 zouden trouwen. Op de trouwpartij van maandag, die geheim was gehouden, waren alleen enkele intieme vrienden en familie aanwezig. De aankomst van president Eisenho wer in Spanje: op het vliegveld Tor- rejo spreekt de president een korte rede uit, terwijl generaal Franco naast hem staat te luisteren. A.N.P.-telefoto) In Aarhuus is het huwelijk voltrok ken tussen Robert Payne Kellogg, zoon van een Amerikaanse bankier- miljonair en Lisa Erikson, dochter van een Deense boer. Het paar heeft elkaar leren kennen in Canada, waar Lisa stewardess bij de C.P.A. was. De huwelijksreis gaat naar het Oostenrijkse wintersport paradijs. Prins Bernhard gaat in januari naar de West Prins Bernhard zal in januari een kort bezoek aan Mexico, Aruba en Curasao brengen. Van 11 tot 21 ja nuari zal de prins, op uitnodiging van de Mexicaanse- regering, in Mexi co verblijven. Op 22 januari zal de prins in zijn functie van inspecteur-generaal dei- Koninklijke Marine op Aruba aanko men om de volgende dag vandaar naar Curasao door te reizen, waar hij de marinebasi3 zal inspecteren. Te vens zal hij daar de eerste spade in de grond steken voor de bouw van een verffabriek en een nieuwe brou werij openen. Op 25 januari wordt de prins in Ne derland terugverwacht. Verdachte van doodslag vrijgesproken De rechtbank te Breda heelt J. O. uit Bergen op Zoom, die aclit dagen geleden terechtstond wegens poging tot doodslag, vrijgesproken. De man werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. O. was ervan beschuldigd dat hij In Bergen op Zoom tijdens een autorit een met hem bevriend echtpaar in de Zeelandhaven had willen rijden. Voor de rechtbank verklaarde het echtpaar achteraf toch niet de indruk te kun nen handhaven, dat verdachte hen opzettelijk had willen verdrinken. Dit hadden zij aanvankelijk wel te gen de politie verklaard, in de eerste opwinding na het gebeurde. De offi cier van justitie had twee jaar gevan genisstraf geëist. De verdediger, mr. A. van Meel, had vrijspraak bepleit, gezien de omstan digheden waarin de overspannen ver dachte zou hebben verkeerd en de gunstige getuigenverklaringen van het echtpaar, in alle kalmte afgelegd. Dit laatste in tegenstelling tot hun eerste verklaringen, die in opwinding waren gedaan. De rechtbank was het eens met de visie van de raadsman Wegens het overtreden van de maxi mum snelheid, dat subsidiair ten laste was gelegd, werd O. veroordeeld tot 75 boete.. MINISTER DE QUAY VERKLAARDE IN PARIJS: Nederland heeft achterstand bij verplichtingen voor N.A.V.O. (Van onze speciale verslaggever) In een zondag te Parijs gehouden bespreking met de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Herter, heeft minister-president De Quay medegedeeld, dat een verhoging van de Nederlandse defensieuitgaven al leen verantwoord kan worden geacht, indien de Verenigde Staten zijn financïeel-militaire hulp aan Nederland op hetzelfde peil 400 miljoen zei prof. De Quay van de afgelopen jaren zal handhaven. Aldus ver klaarde de minister-president zondagavond tijdens een persconferentie in do Nederlandse ambassade in Parijs. Prof. De Quay zei op êen vraag van Herter of Nederland bereid was de defensieuitgaven te verhogen, te hebben geantwoord dat daarover geen enkele beslissing is genomen, onder meer omdat Nederland voor een aan tal gi'ote uitgaven staat. Tijdens de persconferentie is gevraagd welke bijzondere uitgaven de minister-president daarbij op het oog heeft gehad, antwoordde prof. De Quay „Ik denk aan zulke zaken ais onderwijs, Delta werken, kanalen, eventueel de drooglegging van de Louwerszee etc." In dat licht gezien, aldus de minis- de andere sectoren moet worden ge- ter-president, is het moeilijk toezeg- daan. Prof. De Quay zei, dat het no- gingen te doen in de ene sector, ter- dig zal zijn eerst de prioriteiten vast wijl men nog spreekt over wat er in te stellen". De beslissing hangt daar om voor een deel af van de vraag of de Verenigde Staten harerzijds al thans bereid is haar bijdrage aan Nederland te handhaven. Gevraagd of de kwestie van de Nederlandse de fensie-inspanning niet in. de eerste plaats moet worden gezien als een Nederlands belang bij de verzeke ring van eigen veiligheid, antwoord de minister De Quay in de perscon ferentie bevestigend, maar hij voeg de er in een adem aan toe „maar ook een belang van Amerika". De minister-president erkende dat Nederland een achterstand heeft ten opzichte van zijn verplichtingen, die onder meer inhouden*dat Nederland twee complete parate divisies ter be schikking stelt, terwijl in feite de Nederlandse divisies thans verre van compleet paraat zijn. Shape (het geallieerde opperbevel in Europa) aldus prof. De Quay heeft er bij Nederland op aangedrongen, er voor te zorgen dat binnen afzien bare tijd aan deze' verplichtingen wordt voldaan. De minister-president zei echter dat Nederland zich niet kan verbinden zolang het zijn begro tingsconsequenties niet kan overzien. K.L.M. NAAK DE VERENIGDE STATEN Tijdens zijn onderhoud mei Herter heel't de minister-president ander maal de aandacht gevraagd voor het grote Nederlandse belang bij de uit breiding van de landingsrechten voor de K.L.M. in de Verenigde Staten, met name de verlening van een lan- dingsconcessie voor Los Angeles Prof. De Quay zei er bij de Ameri kaanse minvter begrip voor te heb ben gevonden, dat de K.L.M. voor Nederland een typisch nationale zaalc is en dat de activiteiten van de maat schappij voor het land van grote be tekenis zijn. Verder kon Herter niet gaan. De minister-president zei er zich zijnerzijds van bewust te zijn dat de Amerikaanse luchtvaartmaal- schappijen niet gemakkelijk zijn in deze kwestie. Over het voorstel van de vier om een nieuw orgaan in bet leven te roepen om de economische betrek kingen tussen de zes en de zeven en de Noordamerikaanse staten te regelen, zei minister-president De Quay, dat de Nederlandse rege ring voorstander is van een alge mene liberalisatie van de handel zoals met dit voorstel wordt be oogd. Dit antwoord schijnt er op te duiden, -dat Nederland zijn lang durig streven naar een speciale economische voorkeursovereen komst tussen de zes en de zeven in Europa zou hebben laten varen. 1 Het Wereldgebeuren I Franklin Benjamin Franklin (1706—1790) stond gisteren weer een ogenblik middenin 't hedendaagse wereld gebeuren. Gisterochtend immers overhandigde Amerika's president zijn Franse gastheer een boek mot brieven van de oude heer: „The pa- i pers of Benjamin Franklin (januaii 1706—december 1734)". In dit druk- i werk was de volgende opdracht neer- 1 gepend: „Aan president De Gaulle, roemrijk soldaat en groot staatsman, wordt deze eerste band met brieven jvan de Amerikaan, die de Fransen 1 het meest beminden cn die hen ook i het best begreep, opgedragen dooi de oud-strijdmakker van de presi dent der Franse republiek, dc presi dent der Verenigde Staten, D. D. i Eisenhower". In de Winkler Prins encyclopedie is Franklins houding ten opzichte van Frankrijk niet onvermeld gebleven. Prof. dr. J. Presser schreef daarin over deze staatsman, uitgever, ge leerde en schrijver onder meer: „Spoedig moest hij Amerika weer verlaten, omdat men hem nodig bad voor de belangrijkste gezantschaps- post van die tijd: voor Frankrijk, waar hij van 17761785 Verbleef. Daar wist hij op zeer bekwame wijze een enorme goodwill voor zijn land te kweken; door zijn persoonlijk op treden won hij er veler harten: als „filosoof van natuurlijke eenvoud was hij voor menig bewonderaar en bewonderaarster de verkondiger ener simpele en sympathieke wijsheid, een verademing tevens in de kunstmatige hofsfeer in het toenmalige Parijs. Ook hier welkte hij hard: hij hield er een eigen drukpers op na, waar van 37 drukwerkjes bekend zijn. Zijn voortdurende pressie op' de Franse regering werd in 1778 met succes be kroond toen deze zich achter de op standelingen schaarde en aan de krijg tegen Engeland deelnam. Nadat hij de vrede van Versailles (1783) had gesloten, was zijn eigenlijke taak af gelopen en keerde hij naar Amerika terug (1785), waar hij met algemene stemmen tot president van de staat Pennsylvanië werd gekozen". Men vraagt zich nu af. of Eisen hower, ook een „fiiosoof" en ^een verkondiger van een sim pele *n sympathieke wijsheid, een werkelijke „verademing" teweeg heeft weten te brengen in de onder linge betrekkingen van de Verenigde, Staten en Frankrijk. Als hij inderdaad, zoals zijn minister van buitenlandse zaken Christian Herter vorige week had gedaan, is voortgegaan met aandringen op inte gratie van de Navo-luchtstrijdkrach- ten, dan heeft hij een zware dobber gOTad. Moeilijk kan men zich voor stellen, dat de verstandhouding na de westelijke topconferentie van de afgelopen dagen op slag zo plezierig is geworden als in Franklins tijd. toen zelfs van een Frans-Amerikaans bondgenootschap tegen Engeiand sprake kon zijn! Vooralsnog zullen de hedendaagse Amerikanen en de En gel s'en elkaar wel beter begrijpen dan de Amerikanen en de Fransen, zelfs wanneer zij oud-strijdmakkers, roem rijke soldaten en grote staatslieden zijn. Overigens kan de zinspeling op die gebeurtenissen uit de achttiende, eeuw ook in de sfeer van de Al- ferijnse politiek worden getrokken, rankrijk schaarde zich indertijd achter de Amerikaanse „opstande lingen" tegen Engeland. En nu voelt Amerika er niets voor, om zich op bepaalde punten achter de Fransen te stellen indien dat meteen een ver oordeling van de Algerijnse opstande lingen inhoudt. Voor De Gaulles voorstel, de Algerij nen uiterlijk vier jaar na een wapen stilstand zelfbeschikkingsrecht te ge ven, kunnen de Amerikanen echter veel voelen; zij blijven daarmee trouw aan de ideeën van Franklin, „de Vader alles Yankees". Er komt nog veel gelegenheid om de onderlinge twisten tussen Amerika en Frankrijk verder uit te praten. De Gaulle tijgt immers in de eerste helft van april 1960 voor een officieel bezoek naar de Verenig de Staten. Aan De Gaulles nationale aspiraties is intussen met brede ge baren tegemoet gekomen: de Grote Vier werden het erover eens, dat Pa rijs het eerst aan de beurt is ais een hele reeks topconferenties zal wor den gehouden. In vijf maanden her bergt de Franse hoofdstad dus twee maal aüe leiders der grootste mo gendheden en wel ter gelegenheid van de zojuist afgelopen westelijke topconferentie. bet bezoek van Kroesjtsjew in de tweede helft van maart 1960 en het eventuele samen zijn van Eisenhower, De Gaulle. Mac- millan en Kroesjtsjew eind april In derdaad zou Parijs in deze maanden weer, als in Franklins dagen, Ameri- ka's belangrijkste gezantschapspost Ikunnen worden genoemd... BENJAMIN FRANKLIN won Franse harten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5