Yerseke vraagt uitbreiding nieuwe haven en industrieterrein Zeeuwse Almanak VISSERIJMINISTER BRACHT EEN ORIËNTATIEBEZOEK KWALITEIT SERVICE LAGE PRIJS Agenda MINISTER MARIJNEN OVER HET GEWIJZIGDE LANDBOUWBELEID PROVINCIAL E ZE E U W 8 E COURANT DJJN öU-tt-Ai ZZ DJiiCBjvl£Hlirt l»Ut» MINISTER MARIJNEN KREEG EERSTE BROCHURE Compensatie vc oester- en m Het gemeentebestuur van Yer seke heeft, met de dreigingen van het Deltaplan in het voor uitzicht een compensatiepro- gramma opgesteld, dat in etap pes kan worden verwezenlijkt. Voorop staat hierbij een nieuwe haven, die nu zowel als in de verdere toekomst dringend no dig is, terwijl als een tweede urgente voorziening wordt ge nomen een goed geoutilleerd in dustrieterrein, waarvoor reeds belangstelling bij gegadigden bestaat. Slechts zó kan worden voorkomen dat Yerseke nu al twintig jaar voor de afsluiting voor de ondergang staat, omdat de bevolking gaat voor- Advertentie KERSTPAKKETTEN VOOR FRÉJUS. Ook de leerlingen van de openbare lagere school in Stavenisse hebben zicht het lot van de jeugd van Fréjus in Frankrijk aangetrokken. Het hoofd van de school, de heer J. J. van Veenendaal hield een inzameling, die genoeg opbracht om 35 pakjes versnaperingen en speelgoed samen te stellen. Deze pakjes zullen via het Rode Kruis naar Fréjus worden gezonden, waar zij tijdens de kerst dagen zullen worden uitgereikt. NIEUWE SCHEPEN. Do Br. 54 was het eerste nieuwe sta len vissersschip, dat enige tijd gele den aan de vloot van Breskens werd toegevoegd. De Br. 15 zal waar- ZEKER IS ZEKER Ons goede vaderland telt velerlei commissies en in die veelheidnemen de filmkeuringscommissies een be langrijke plaats in. De leden van die commissies zijn achtenswaardige lie den. Zij waken er voor, dat de ge moedsrust van burgers, boeren en buitenlui door bepaalde films niet al te zeer geschokt worden. Zij keuren en stellen leeftijdsgrenzen. Bij dit laatste gaan zij echter, gezien de P.Z.C. van zaterdag, nog lang niet ver genoeg. Wanneer wij ons eigen dagblad mogen geloven, wordt er mei die leeftijdsgrenzen nog veel te lichtvaardig oingesprongen. Gelukkig greep de P.Z.C. tijdig in. Want in de „Agenda" lazen wij aan gekondigd .JSchouwbur gbioscoop, ilavon der hartstochten, 189 jaar". Zie, dat is een leeftijdsgrens die ten minste hout snijdt. Hoewel het te be twijfelen valt of zo'n film nog veel publiek zal trekken, kan men er ten minste van overtuigd zijn, dat de toeschouwers die er toegelaten wor den, de jaren des onderscheids heb ben bereikt. Hóóg mogen de golven der hartstocht in zulk een haven op laaien, héél hoog, zonder dat er in de aal mogen wij aannemen een ■erkbare beroering zal ontstaan. •Jen kan misschien aanvoeren dat i cn leeftijdsgrens van 189 jaar over dreven'is, goed, goed. Maar zeker is zeker, zeggen vjij altijd maar verlies van uitlopen op wat komen gaat. Het is aan de overheid te ver hinderen dat dit gaat gebeuren, zo wordt gesteld in de aantrek kelijk uitgevoerde brochure „Om de toekomst van Yerseke", waarvan gisteren het eerste exemplaar werd uitgereikt aan minister Marijnen, bij diens be zoek aan Yerseke. Het werkje wordt uitgegeven door het ge meentebestuur, in samenwer king met het E.T.I. voor Zee land. Yerseke staat voor een lokale ramp, zo wordt in dit rijk geïllustreerde ge schrift opgemerkt. Zonder compensa tie zou deze 5000 inwoners tellende gemeente Ineenstorten tot 'n dorp van 2000 inwoners. Hoewel vele zaken mobiel zijn en dus elders opnieuw op gezet zullen worden, zal het onroe rende goed een enorme waardedaling ondergaan. De werknemers zullen zich kunnen omscholen, doch zij zul len hun dorp veelal moeten verlaten en hun eigen woning achterlaten. Het vertrek van 3000 Inwoners betekent ook dat 60 van de wo ningvoorraad overbodig wordt; dat zijn bijna 800 woningen. Voor ongeveer 35 middenstandszaken zal gèen economisch emplooi meer zijn. Nieuwbouw van hetzelfde be stand elders wordt op minstens 12 miljoen getaxeerd. Na een opsomming can de gebreken aan de oude haven, wordt gesteld dat zonder overdrijving van een noodtoe stand kan worden gesproken. De be staande haven is niet alleen zeer slecht, doch ook te klein. Zonder nieuwe haven wordt in Yer seke geen uitweg gezien. Yerseke zou dan de slag van het Deltaplan al ge deeltelijk moeten incasseren, twin tig jaar voor liet is verwezenlijkt. Indien het opgestelde compensatie programma wordt verwezenlijkt, zal de nieuwe haven ook na de afsluiting van de Oosterscheldo haar econo mische nut opleveren. In een pleidooi voor het behoud van de mosselverwaterplaatsen te Yerseke, wordt opgemerkt, dat het ernstig aanbeveling verdient te onderzoeken in hoeverre het sc-hijnlijk de tweede aanwinst van de vloot zijn. Het schip, bestemd voor de gebroeders Fenijn, maakte zater dag zijn proefvaart en alles verliep vlot. Het schip is van hetzelfde type als do Br. 54. BIBLIOTHEEK. De bibliotheek van Schoondijke die al enkele jaren gesloten is ge weest, staat van nu af aan weer ten dienste van het leesgrage pu bliek. De boekerij is gevestfga in de Cransbergstraat op nummer 4, waar do planken doorbuigen onder het gewicht van ruim dui- zend boeken. BIETENCAMPAGNE. De nieuwe installaties van de coöpe ratieve Beetwortel Suikerfabriek in Sas van Gent hebben in de afgelopen campagne hun nut bewezen. In vrij korte tijd werden netto 175 miljoen kilo suikerbieten verwerkt. Dat is 25 miljoen kilo minder dan vorig jaar, toen de oogsten groter waren. Er werd deze herfst namelijk 20 pro cent minder van het land gehaald. Daarentegen was het suikergehalte aanmerkelijk hoger en was er min der afval. Het weer was gunstig voor zowel het rooien als voor de aanvoer naar de fabriek. Ongeveer 73 miljoen kilo bieten (bruto) wer den per as en circa 124 miljoen kilo per schip aangevoerd. Een belang rijk deel van de aanvoer over water kwam uit de Noordoostpolder. GRATIFICATIE. Naar het voorbeeld van hun col lega's In andere plaatsen hebben de weekloon genietende P.T.T.- ambtenaren van het postkantoor in Breskens en van de onder dit kantoor ressorterende kantoren in de omgeving, besloten een ge deelte van de gratificatie, die ze hebben ontvangen, af te staan aan de collega's, die daar niet voor in aanmerking kwamen. DIAMANT. De heer en mevrouw Th. Clarijse Reyns, die aan de Molenstraat in Clinge wonen, vieren op tweede kerstdag hun diamanten bruiloft. De organisatie van het feest zou voor het echtpaar nogal vermoeiend zijn en daarom heeft een buurtconiité die op zich genomen. Men wil het dia manten paar een onvergetelijke dag bezorgen. mogelijk 2s door middel van bui zen de verwatering In Yerseke te handhaven, een zaak die ook de kreeftenbassins geldt: In ieder ge val moet het mogelijk zijn de mosselinleggerijen te behouden. Industrieën Een belangrijke compensatie acht het gemeentebestuur ook gelegen in de vestiging van industriële bedrijven. Men meent dat liet op geen enkel be zwaar stuit Yerseke te doen profi teren van de regeling, die voor de ontwikkelingskernen geldt. Indien dit niet mogelijk is, kan deze gemeente onder de speciale regeling vallen, zo als genoemd in de toelichting bij de begroting van het ministerie van eco nomische zaken over 1960. Als een eerste vereiste hiervoor wordt genoemd het geschikt maken van het bestaande en gemakkelijk uit te breidenindustrieterrein. Op het ogenblik is al plaatselijk initia tief en belangstelling van elders aan wezig voor industrievestiging en -uit breiding. Verschillende bedrijven zouden van de nieuwe haven waarvoor de plan nen reeds van 1938 dateren"ge bruik kunnen maken. De bestaande haven, ingeklemd tussen bebouwing en zonder ruimte voor vestigingen, is hiervoor niet geschikt te maken. De nieuwe haven eveneens dienstbaar worden gemaakt aan de vestiging van een werf, jachtwerf en jachthaven, dicht bij het kanaal van Zuid-Beve land en aan het toekomstige Zeeuwse meer gelegen. .Als verdere mogelijk heden ziet men het gebruik van de de haven voor de toekomstige zoet watervisserij en voorts de verlading van landbouwprodukten. Problemen rond toekomst van Yerseke besproken De minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen bracht maan dagmorgen in gezelschap van de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de directeur van de afdeling visserij van het ministerie van iandbouw en visserij, ir. G. J. Lieneseh, een oriën- tatiebezoek aan Yerseke, waarbij hij werd geconfronteerd met de moeilijk heden, welke dit Zeeuwse oester- en mosseldorp in de toekomst staan te wachten. t Tijdens een persconferentie, die 's middags in het gemeentehuis van Yerseke werd belegd in verband met de komst van de minister en de uit reiking van het boekje: „Om de toe komst van Yerseke", deelde burge meester Wülemsen mee, dat o.m. was gesproken over de kwestie van de verwatering van de mosselen, de ge volgen van de afsluiting van de Oos- terschelde voor de schelpdierencul tuur enz. De bewindsman heeft zich laten voorlichten door B. en W. van Yerseke en leden van de Commissie van Dertien. Het gezelschap was om negen uur 's morgens in liet gemeentehuis ont vangen. Nadat burgemeester yvillem- sen zijn gasten de brochure had over handigd, schetste hij de moeilijkhe den, waarvoor Yerseke komt te staan bij afsluiting van de Oostersehelde. Hij deed een beroep op mr Marijne.n zoveel als dat mogelijk is, het verlies van de bestaansbronnen voor Yerseke te compenseren, los van de indivi duele schadevergoeding aan de kWe- kers. De bewindsman had veel waardering voor de wijze, waarop het gemeente bestuur van Yerseke de moeilijkhe den te lijf gaat en reële toekomst plannen maakt, zo verklaarde de bur gemeester ons. De morgen werd ove rigens niet alleen met praten achter de groene tafel doorgebracht, want ook werd een bezoek gebracht aan een mosselschoondcrij en eén mossel- conservenfabriek, alsmede aan de oesterputten. Een foto van de kapitale, uit het eind van de achttiende eeuw daterende schuur aan de Heerepolderweg te Wolf aartsdijk, die zondagmiddag door een hevige wervelwind werd ge troffen. Het dak werd opgezogen en vervolgens weer met kracht op de muren gedrukt. Het. zuidelijke deel, waarin 3/f stuks vee stonden, bleef overeind staan. (Foto P.Z.C.) Uitvoerig werd tijdens de perscon ferentie gesproken over de pas ver schenen brochure: „Om de toe komst van Yerseke". Uit de ge sprekken bleek duidelijk, dat liet gemeentebestuur van Yerseke een nieuwe richting is ingeslagen, waaruit de bereidheid van liet ge meentebestuur blijkt om, uitgaan de van de werkelijkheid, construc tief mee te helpen bouwen aan de toekomst van Yerseke. Aanleiding tot uitgave van de brochure was het feit, dat enkele maanden ge leden op het laatste ogenblik de onderhandelingen om in D.A.CAV.- verband een nieuwe haven aan te leggen weer op niets uitliepen. De D.A.C.W. wenste een nadere moti vering van het belang van een der gelijke haven over een langere pe riode gezien. De brochure is het antwoord daarop. Wethouder C. J. van de Velde merkte op, dat hij thans optimistischer is dan ooit tevoren ten aanzien van de aanleg van een nieuwe haven. Burgemeester Willemsen verklaarde voorts, dat deze compénsatie scherp, gescheiden moet worden van indivi duele compensatie aan de kwekers. De directeur- van het E.T I., drs. M. C. Verburg, wees erop, dat het een kwestie is van geleidelijk op indus trie overschakelen. Voorts liet het raadslid C. Pekaar. lid van de com missie havenplan zijn licht over deze zaak schijnen. De brochure is o.m. toegezonden aan de leden van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, de Zeeuwse leden van de Provinciale Staten en hoofden van diensten ten departemente. KUNST Expositie H. Fleurbaay Vlissingen, Kunstzaal Bildter's Boekhandel DE VLIJT waarmee de in Vlissin gen geboren oud-gezagvoerder H. Fleurbaay palet en penseel hanteert, verdient ongetwijfeld veel waarde ring. Resultaten van die vlijt zijn nog tot 4 januari a.s. te zien in de kunstzaal van Bikker's Boekhandel waar een expositie van zijn werken is ingericht. Zee, havens en sche pen zijn voor Fleurbaay de voor naamste inspiratiebronnen en de aan deze onderwerpen gewijde boeken nemen op de tentoonstelling dan ook een belangrijke plaats ln. Daar naast zijn er o.m. tropenlandschap pen te zien. Fleurbaay schildert in een nogal on persoonlijk aandoende stijl, getrou welijk zijn technisch kunnen aan wendend om vast te leggen wat hem boeide, maar dat wil nog geenszins zeggen, dat daarmee ook zijn werk boeiend is geworden. Af gezien van een enkel, werkelijk be zield vervaardigd zee- en havenge zicht (m.s. Koningin Emma in stormweer" bijvoorbeeld), komt het werk van Fleurbaay niet uit boven een oppervlakkig weergeven van een bepaalde sfeer, een brave schildering van een brokje natuur, een schip, een haven. Daar komt nog bij, dat zijn tropen landschappen een uitgesproken koe le toon hielden „Zonsondergang Javazee"); hier kon de vlijt niet foedmaken, wat aan talent ont- rak. In het algemeen ontbreekt bij Fleurbaay helaas het talent om zijn onderwerpen tot werkelijk léven te brengen en te opmerkelijker is het daarom, dat hij dit wel bereikte in enkele schetsen, waarvoor hij „Boot werkerstypen" als onderwerp koos. Ondanks de hier geplaatste kriti sche kanttekeningen zullen velen het werk van Fleurbaay ongetwij feld kunnen waarderen om de op rechte toewijding, waarmee het klaarblijkelijk vervaardigd is. v. B. Ergerlijk vandalisme op weg Sluiskil-Terneuzen In de nacht van zondag op maandag hebben vandalen twee langs de rijks weg tussen Sluiskil èn TTerneuzen staande reddingskasten van haar in houd ontdaan. De sluitramen waren verbrijzeld; honderden meters verder vond men de reddingsattributen te rug. De naast de kasten hangende reddingshaken werden in een weiland teruggevonden. Een bijzonder ernsti ge vorm van vandalisme, waarmee mensenlevens gemoeid zouden kuniien zijn. Bezwaarschrift herverkaveling De Commissie voor Verzoekschrif ten uit de Tweede Kamer heeft de Kamer voorgesteld het door J. Me- su uit Gapinge ingediende bezwaar schrift tegen het plan van toedeling van de herverkaveling naast zich neer te leggen. vragen uit de vergadering, zegde de minister toe het probleem van de lage prijzen voor slachtpaarden, mede een gevolg van het verbod tot verwerking van paardevlees in con serven, alsmede de grote import van uit landen achter het IJzeren Gor dijn, nader met het Produktschap voor Vee en Vlees onder ogen te zien Voor het geven van oogstvergeedin- gen in net herverkavelingsgebied Walcheren voelde de minister niet, omdat men destijds had mogen kie zen tussen een vergoeding of het aanleggen van drainage. Er werd toen voor drainage gekozen en daar om kan men hierop thans na de aan-, leg van de drainage, moeilijk ook weer een schadevergoeding geven. Tegen het op korte termijn oprich ten van een vakschool voor groente en bollenteelt op Tholen en Zeeuwsch-Vlaanderen had minister Marijnen in principe geen bezwaar. Aansluitend op een door ir. Geuze in zijn openingsrede gemaakte opmer king, verklaarde de minister nog dat bij ontkoppeling van de garantie- en. de kostprijs dit niet altijd in ongun stige zin voor de boer behoeft uit te vallen. Minister doofde VANDAAG. Middelburg Electro:"Kunde wollt ihr ew-lg leben, 20 uur, 14 Jaar. •Electro: „O:: or de mantel van de nacht", 20 uui. 18 jaar. Concert- en Gehoorzaal: kerstuitvoe ring leerlingen Zeeuwse Muziekschool, 19.30 uur. Vlissingen Luxor: Grensptraten, 20 uur, 14 Jaar. Alhambra: Puberteit, 20 uur, 18 Jaar. Bovenzaal kunsthandel Bik ker: Schllderijenexpositle van H. Fleurbaay. 9—12.30 en 14—18 uur. Bri tannia: Feestavond „De Ruyter*- school", 20 uur. Goes Grand: Opmars naar de galg", 80 uur, 18 Jaar. (Slot van pag1 van een hoerenbezoldigingsbcsluit, een sociaal gerichte verzorgingspoli- tiek in plaats van een normaal on derdeel van de sociaal-economische politiek. Daarentegen is de minister van mening, dat door het landbouwbe leid een gunstig klimaat moet wor den geschapen, waarbinnen de landbouw in staat wordt gesteld, zowel via een verantwoorde pro- duktierichting als via een aan de eisen van deze tijd siangepastc or ganisatie en efficiency van de pro- duktie, zijn bijdrage te leveren tot een zo groot mogelijke nationale welvaart. „Het complex van garantieregelin gen zal" zo ging de minister ver der „in het algemeen moeten wor den afgestemd op het niveau der noodzakelijke produktiekosten op be hoorlijk economisch verantwoorde bedrijven, wat echter niet behoeft te betekenen dat de kostprijzen zonder meer „vertaald" dienen te worden in garantieprijzen." Gezond klimaat Het scheppen van een gezond kli maat voor de ontwikkeling van de Nederlandse landbouwproduktie zal volgens hem moeten leiden tot een verantwoorde richting en organisa tie van de produktie. De garantie prijzen vormen ook een element van dat klimaat. De agrarische onderne mers laten zich nu eenmaal leiden door de in het vooruitzicht gestelde en verwachte prijzen. In de zuivelsector bijvoorbeeld is de melkpröduktie mede gestimuleerd door de garantieregeling in 5 jaar tijd meer dan 10 toegenomen, on danks steeds toenemende moeilijkhe den bij de afzet van zuivelprodukten. Daarom is de minister van mening dat er binnen het garantiebeleia meer ruimte moet worden geschapen voor een doelbewuste prijspolitiek, teneinde de richting en organisatie van de produktie te beïnvloeden. Dat is z.l. noodzakelijk om er voor te zor gen, dat het klimaat inderdaad ge zond is voor een regelmatige en evenwichtige groei van de produktie. De persoonlijke verantwoordelijkheid van de individuele ondernemer kan alleen tot ontplooiing komen als het klimaat gezond is, als het garantie- beleid een betrouwbaar kompas vormt, waarop de boer zijn beslis singen over de richting en omvang van de produktie kan baseren, aldus minister Marijnen. „Een „knellen" moet niet worden opgelost via het garantiepeil, maar via rationalisatie van de produktie op de bedrijven, die niet goed mee kunnen komen." „De koers welke wij thans in het be leid varen, zal mede bepalen of de Nederlandse landbouw in de inter nationale samenwerking die op dit moment aan het groeien is, de plaats zal kunnen innemen, die het als agrarisch exportland verdient", zo besloot minister Marijnen zijn rede. Bij de beantwoording van enkele ongeuienst kerstvuur Toen het koortje van de platte landsvrouwen uit West-Zuid- Beveland op het smaakvol met sparregroen en kaarsen ver sierde Schuttershof-toneel met enkele liederen voor een wel zeer aantrekkelijke afwisseling op de Z.L_M.-najaarsvergade ring zorgde, dreigde er even een „dissonantje". Een kerst tak vatte vlam, doch voordat het vuur ook maar even kans had gekregen om zich te ver spreiden, had minister Marij nen het gevaar al bezworen. Gewapend met een enkele da gen geleden in zijn woning bij een soortgelijk voorval he laas ten koste van enkele brandwonden opgedane er varing, liep de minister naar het podium en doofde snel kaars en tal?. Illlllllllllllllllllllllllllllll

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2