PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Laat Internationaal Hof oordelen over de Indonesische naastingen" Minister Marijnen sprak voor Z.L.M. over het landbouwbeleid Maatregelen in strijd met regelen van volkenrecht EISENHOWER IN MADRID SJAH WEER GEHUWD: DIBA FLUISTERDE JA De Nederlandse regering heeft Indonesië voorgesteld de kwes tie van de nationalisatie van Nederlandse ondernemingen in Indonesië te onderwerpen aan het oordeel van het Internatio nale Gerechtshof of een andere onafhankelijke internationale gerechtelijke instantie, indien de Indonesische regering haar standpunt ten opzichte van het afwijkende Nederlandse hand haaft. Dit voorstel is vervat in een nota, die de tijdelijk zaak gelastigde der Nederlanden op 18 december in Djakarta heeft overhandigd aan de Indonesische regering. Volgens bekendmaking van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag, zegt de Nederlandse rede ring in de nota onder meer: Het Nederlandse standpunt dat nationalisatiemaatregelen volstrekt in strijd zijn met het volkenrecht en daarom onrechtmatig en ongeldig, zoals uiteengezet in de nota van de Nederlandse regering van 28 februari, berust op de navolgende gronden: a. de maatregelén zijn blijkens de De commercie Er heerst enige bewogenheid in de kringen van de radio- en tele visieverenigingen en dat meer aan de top dan in de lagere regionen. De top is hevig geïnteresseerd in de vraag óf er commerciële televisie moet komen in Nederland en zo ja, op welke wijze men de reclame moet toelaten op het beeldscherm. De gro te massa van de leden is heel wat minder geïnteresseerd in deze vraag en men mag rustig aannemen, dat in elke radiovereniging voor- en tegen standers van de reclame op het beeldscherm (of voor de microfoon) vredig naast elkaar leven. De tegenstanders van reclame pro beren hun tegenstand echter wel te zien als een principiële zaak. Dat is hun goed recht, maar het is evenzeer het recht van anderen om deze zaak niet in het principiële, maar uitsluitend in het praktische vlak te willen beschouwen. De Vara die zegt bij voorkeur geen reclame in de televisie te wen sen erkent, dat de reclame in het algemeen een onmisbaar en vaak zelfs nuttig object is.' Maar zij vindt, dat er gebieden zijn waar de reclame niet thuishoort, bijvoorbeeld niet in het natuurschoon, niet in de concert zaal en niet in de radio en de tele visie. In een brochure „Sprong in het duister" van de heer J. W. Renge- link, wordt ter toelichting van die afwijzing een uitlating van prof. Ph. J. Idenburg geciteerd, die zegt dat het verder doordringen van de recla me door de radio en televisie in het gezinsleven voorkomen moet worden. „De jeugd", zo zegt hij, „worde tegen haar macht be schermd". Uit die woorden zou men kunnen af leiden. dat er een reclame-gevaar zou bestaan en als men de brochure van de heer Rengelink grondig leest, dan blijkt dat ook deze schrijver in dat gevaar gelooft. Ter waarschu wing vertelt hij enkele heel pijn lijke geschiedenissen, die zich in derdaad bij de buitenlandse commer ciële televisie hebben afgespeeld. En tenslotte is het denkbeeld, dat het bedrijfsleven in Nederland via de re clame invloed zou krijgen op de sa menstelling van de programma's voor hem onaanvaardbaar. Welnu, wij geloven niet In dat re clamegevaar, indien er althans zekere voorschriften worden gegeven, die misbruik uitsluiten. De Nederlandse dagbladpers zelve, levert dagelijks het bewijs, dat het mogelijk is onafhankelijke en cor-' recte voorlichting te geven, die ge heel gescheiden wordt gehouden van het reclamegedeelte in de dagbladen. De krantenreclame komt dagelijks in het huisgezin en zij vermindert niet de waarde van de krant, inte- fendeel. zij verhoogt juist de lees- aarheid van diezelfde krant. Precies als voor de dagbladen zijn voor de televisie en als het zou moeten voor de radio oplossingen te vinden waarbij reclame kan sa mengaan met verantwoorde en zoveel mogelijk onafhankelijke exploitatie der zenders. Deze opmerking is niet bedoeld als een aanbeveling voor de commerciële televisie, maar alleen om ongemoti veerde vrees voor reclame weg te nemen. Over de vraag of er commer ciële televisie moet komen, kan wel licht het best beslist worden via een debat in de Tweede Kamer, na een bijzonder intensieve opiniepeiling on der het Nederlandse volk;. De adviezen van de bestaande om roepverenigingen en van de Ne derlandse Televisiestichting zou den daarbij een punt van overweging kunnen zijn. Niet het enige punt, want uit de bestuurskringen van de ze nuttige instellingen is reeds geble ken, dat velen daar beducht zijn voor liet verzwakken van de eigen positie en dat men het gehele radio- en tele visiestelsel onverkort in eigen hand wil houden. En dat laatste kan nooit een argu ment zijn om dan maar af te zien van confcmercfëló Uitzendingen. considerans van de wet niet geba seerd op het algemeen belang in verband met het van de te natio naliseren eigendommen te maken gebruik, doch bedoeld als'middel om druk uit te oefenen ln een politiek geschil; b. de maatregelen hebben uitsluitend betrekking op Nederlandse bedrij ven en zijn derhalve, als gericht tegen de eigendommen van vreemdelingen van één bepaalde nationaliteit, discriminatoir; c. de maatregelen zijn voorts confis- catoir, aangezien van prompte be taling ener adequate en effectieve schadeloosstelling geen sprake is. Reactie De Indonesische regering reageert op deze bezwaren in de nota van 8 april, waarvan de voornaamste punten al dus kunnen worden samengevat: 1. de Indonesische regering zegt in haar nota van 8 oktober 1958 reeds een duidelijk antwoord te hebben gegeven. In deze nota werd gezegd, dat de Indonesische regering de financieel-economi- scne belangen van Nederland niet kan bespreken, zolang het geschil over Nederlands Nieuw-Guinea -niet ls opgelost; 2. de Republiek Indonesië heeft als soevereine staat het recht zelf standig te beslissen over de natio nalisatie van particuliere eigen dommen van vreemdelingen; 3. de nationalisatiewet erkent de plicht tot schadevergoeding. Een procedure ter verkrijging van de vergoeding is inmiddels vastge steld. De vergoeding zal worden bepaald door een daartoe inge stelde Indonesische ambtelijke commissie; 4. het door de Nederlandse regering tegen de nationalisatie geuite pro test wordt afgewezen als. een on toelaatbare inmenging in' interne aangelegenheden van de republiek Indonesië; 5. de nationalisatie der Nederlandse bedrijven heeft ten doel het wel zijn van het Indonesische volk te normaliseren en economische dis criminatie te doen verdwijnen. Schade Alvorens in de nota op deze punten afzonderlijk in te gaan wil de Neder landse regering vooropstellen, dat de aantasting door de republiek Indo nesië van de Nederlandse rechten en eigendommen in Indonesië sinds eind 1957 in wezen niet een nationalisatie van eigendommen is, zoals deze in het nationale rechtsstelsel bekend is en in het volkenrecht wordt erkend. Beziet men de genomen maatregelen alle tezamen en in hun onderling ver band dan is het zonneklaar,, dat zij er primair op gericht zijn schade toe te brengen aan Nederlandse belangen. De Nederlandse regering verwijst naar een aantal mededelingen van officiële autoriteiten, welke even eens verre van een plicht tot promp te, volledige en effectieve vergoeding van de veroorzaakte schade te erken nen en uiting te geven aan een voor nemen om aan deze verplichtingen onverkort te voldoen, de omvang van de betalingsplicht minimaliseren en het tijdstip van betaling en de vraag of in feite betaald zal worden, geheel in het onzekere laten. De Indonesische regering noemt in (Zie slot pag. 3 kol. 1 President Elsenhower is maandag in Madrid aangekomen. Op liet militaire vliegveld Torrejon, waar Eisenho wers toestel landde, heette het Spaan se staatshoofd generaal Franco de Amerikaanse president welkom. Hij zei met grote voldoening de Ameri kaanse president voor het eerst de hand te drukken en te verwelkomen op een vliegbasis die met Amerikaan se steun is aangelegd. Hij sprak zijn bewondering uit voor „de vredesmissie van de president der Verenigde Staten" en hoopte, dat de pogingen van de Amerikaanse presi- De minister van landbouw, visserij en voedselvoorzieningmr. V. G. M. Marijnen, bracht maandagmorgen een bezoek aan Yerseke om zich te laten voorlichten over de -problemen van deze gemeente. Bij het verlaten van het gemeentehuis nam de minis ter met een hartelijke handdruk af scheid van Yerseke's burgemeester, de heer A. C. Willemsen (óp de foto: rechts). De minister was vergezeld van de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot (links) en de directeur van de afde ling visserij, ir. G. J. Lienesch (twee de van links). (Foto P.Z.C.) dent de beloning zouden krijgen die zij verdienen. De Amerikaanse president zei reeds jaren de wens te hebben gekoesterd, een bezoek aan Spanje te brengen en kennis te maken met het Spaanse volk. Hij herinnerde aan „de diepe sporen" die de Spaanse pioniers in zijn land achtergelaten hadden. „Maar ik ben hier niet gekomen om met U over het verleden te praten. Ik kom met een boodschap van het Amerikaanse volk voor het Spaanse, een boodschap van samenwerking voor de edelste zaak aller zaken, die van de vrede". Tijdens een eenvoudige plechtig heid is gisteren in het paleis in Teheran het huwelijk voltrokken tussen de sjah van Perzië en Fa- rah Diba. De 40-jarige sjah- ansjah (koning der koningen) huwde de 21-jarige voormalige studente in de architectuur te midden van de pracht van het marmeren paleis als de climax van een sprookje, zo romantisch als de verhalen van Sheherazade uit de 1001-nacht. In een zijkamer van de beroemde spiegelzaal gaven ongeveer 1000 in schitterende kledij gestoken gasten met applaus het einde van de korte Ceremonie aan. In de straten vierde het volk feest in de hoop dat dit derde huwelijk van hun soeverein de lang verbreide troonopvolger zal opleveren. Op verzoek van de sjah was de huwelijksplechtigheid zo eenvou dig als zijn hoge positie het toe liet. Maar het paleis en de hoofd stad schitterden van een pracht en praal, die slechts zelden gezien worden en over het gehele land werd feest gevierd. De bruid zag er beeldschoon uit, gekleed in een bruidsjapon van het modehuis Dior. Op het hoofd droeg zij een diamanten tiara en om de hals een snoer van diaman ten zo groot als suikerklontjes. In de zaal waar het huwelijk zou worden voltrokken verdrongen zich de genodigden in gala-kle- ding en uniformen. Dr. Hasan Emami, de voornaamste gees telijke in het land, vroeg driemaal aan Farah: „Zijt gij bereid de vrouw te worden van zijne ma jesteit, de sjah-an-sjah?" Volgens gebruik was Farah geze ten op een lage divan aan de zijde van haar bruidegom, maar de eer ste twee malen gaf zij geen ant woord. Toen de vraag voor de derde maal werd gesteld, fluister de zij „ja". De getuigen klapten in de handen en het bruidspaar tekende de hu welijkscontracten (volgens ge- De sjah van Perzië, gefotogra- ruchten zal Farah 70.000dollar feerd met zijn bruid Farah Diba, krijgen indien het huwelijk onver- na de huwelijksvoltrekking in Te- hoopt op een echtscheiding zou heran. uitlopen). De foto werd radiografisch van- Do Islamitische huwelijksplechtig- uit Perzië naar ons land geseind. heid kent geen kus, maar de sjah schoof een eenvoudige gouden ring aan Farahs vinger. „Moerba- den tijdens de plechtigheid twee rak" (geluk), riepen de getuigen, grote schalen met kristalsuiker Het was opmerkelijk, dat bijna geplaatst om „haar toekomstig le- "11e vrouwen zich Farahs bouffan- ven te verzoeten", te coiffure hadden aangemeten. En de koningin-moeder wreef Geen coiffure m de jongste ge- twee stukken suiker boven het schiedems heeft in zulk een korte hoofd van de bruid tegen elkaar tijd zulk een furore gemaakt, het- om geluk af te smeken. Toen het geen als een hulde aan de jonge huwelijk was voltrokken wierp zij vorstin wordt beschouwd drie goudstukken, parels en stuk- De sjah die gekleed was in een .^andii over de hoofden van schitterend uniform een zwart- Sr,®n ,bruidepom om, een lang blauwe jas met gouden epauletten leven te verzekeren, over een lichtblauwe pantalon Farah verliet haar huis met een oefende slechts twee koninklijke exemplaar van de koran over haar rechten uit: hij verleende amnes- hoofd gehouden. De sjah liep ze- tie aan een groot aantal gevange- venmaal onder een linnen boog-, nen en-het vrije maaltijden aan- waarop de woorden „Hulde ami richten voor de armen. Allah" waren geborduurd. In overeenstemming met de eeu- Het paleis was versierd met meer wenoude Perzische gebruiken wer- dan een ton aan bloemen. CONCURRENTIEPOSITIE VERBETEREN! „Koers in belang van landbouw en nationale economie varen" RUIM ACHTHONDERD Z.L.M.-ers luisterden maandagmiddag in een overvolle Schuttershofzaal te Middelburg gespannen naar de nieuwe mi nister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, mr. V. G. M. Marij nen, die op rustige, klare wijze zijn Zeeuwse gehoor uiteenzette wat hem ertoe geleid heeft, de reeds zo drukbesproken koerswijziging op het ge bied van het garantiebeleid door te voeren. „Het is bepaald niet mijn be doeling een normloos beleid te voeren zoals men mij reeds heeft verwe ten", zo verklaarde de nieuwe bewindsman. „Ik wil slechts in nauwe on derlinge samenwerking met het georganiseerde bedrijfsleven in het land bouwbeleid een koers varen die op langere termijn gezien zowel in liet belang van de landbouw als van onze nationale economie is. Ook al rekening houdend met de ontwikkeling in de E.E.G." Minister Marijnen begon zijn rede met een uiteenzetting van wat vol gens hem onder landbouwbeleid moet worden verstaan. In vele gevallen wordt namelijk z.i. aan het begrip landbouwpolitiek een veel te beperk te inhoud gegeven. Het garantiebe leid wordt dan met landbouwpolitiek verward, terwijl het slechts eén van de onderdelen vormt. De landbouw politiek omvat de gehele sociaal- economische politiek, zoals die ge voerd wordt met betrekking tot de landbouw. In beginsel is er geen wezenlijk verschil tussen de sociaal- economische politiek zoals die tot de landbouw als de andere sectoren van het sociaal-economische leven wordt gevoerd. Over de noodzaak van het voeren van een actieve landbouwpo litiek bestaat weinig of geen ver schil van mening meer. Velen maken echter de fout, zo vond de minister, dat zij het voeren van een dergelijke politiek uitsluitend als een taak van de Marijnen meent echter, dat juist het le het geval is. Het geor- bedrfjrslevéïi draagt op tegengestelde het gaolseerde dit terrein een primaire verantwoor delijkheid en pas in de tweede plaats de centrale overheid. Dieper ingaand op de problemen rond de Nederlandse landbouwpoli tiek, wees minister Marijnen op de sterke specialisatie waarop onze landbouw zich heeft toegelegd. Dit heeft weer geleid tot de vergaande inschakeling van dc landbouw in het internationale ruilverkeer. Zo, dat ongeveer 35 van de in ons land voortgebrachte landbouwprodukten in het buitenland worden afgezet. Hiertegenover staat, dat ongeveer ca. 65 van ons totale graanver- bruik wordt geïmporteerd. Deze agrarische ..roduktiestructuur is naar de mening van de minister van zeer groot belang voor onze volks welvaart, o.a. met het oog op het werkgelegenheid en de noodzakelijke groei van het internationale ruilver keer. Alle zeilen bij Er zijn echter ook minder gunsti ge aspecten "aan deze zaak ver bonden. Dei minister; noemde o-a. Twee doden bij auto-ongeluk Op de provinciale Noordweg te Wa teringen is maandag een personen auto, bestuurd oor de 21-jarige C. J. Mooiman, met als mede-inzittende zijn 68-jarige moeder, mevrouw M. EL Mooiman, op een stilstaande vrachtauto, waarop men bermvuil laadde, gereden waarbij beiden op slag werden gedood. Waarschijnlijk door de lage zonne stand verblind, heeft de bestuurder de vrachtwagen, welke niet was voorzien van de voorgeschreven ro de vlag, te laat of in het geheel niet opgemerkt, zodat hij in volle vaart op de vrachtwagen reed. Burgemeester van Sleen geschorst De burgemeester van Sleen, de heer S. J. van Royen, is bij besluit van Gedeputeerde Staten van Drente van 18 december met ingang van die da tum voor een maand geschorst uit zijn functie, aahgezien is gebleken, dat hij in strijd heeft gehandeld met de normen van een behoorlijk be stuur. De commissaris der koningin heeft de heer G. Londo, burgemeester van Westerbork, belast met de tijde lijke waarneming van het burge meestersambt voor de gemeente Sleen. de grote moeilijkheden om bij de snelle ontwikkeling van de tech niek bij te blijven. „Wij zullen alle zeilen bij moeten zetten om de be drijfsstructuur en de bedrijfsvoe ring aan de veranderde omstandig heden aan te passen" zo waar schuwde mr. Marijnen „op straffe van verlies van onze con currentiepositie op de buitenland se markten." De minister is van mening dat de elementen van het landbouwbeleid die direct gericht zijn op het op voeren van de produktiviteit op het versterken van onze concur rentiekracht het belangrijkst zijn. Zij zijn gericht op het weg nemen van de oorzaken van de moeilijkheden, terwijl in het ga rantiebeleid veel meer de gevolgen daarvan bestreden worden. Bij zijn nadere beschouwing van het garantiebeleid, verklaarde minister Marijnen 't ten enen male onjuist en onaanvaardbaar te achten, dit te zien als een inkomensbeleid om de pro ducenten een minimuminkomen te garanderen. Het krijgt dan de vorm Zie slot pag. 2 kol. 4) VERWACHT... Geldig tot hedenavond TIJDELIJK OPKLARINGEN Wisselende bewolking en plaatselijk enkele buiten, maar later ook opkla ringen. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Iets lagere tem peraturen dan gisteren. ZON EN MAAN 23 december Zon op 8.47 onder 16.31 Maan op 0.30 onder 12.46 202e jaargang - no. 301 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. J 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 22 dec. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (mm, 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau 7. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 350300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3608 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oost burg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094 NIEUWE NOTA TE DJAKARTA OVERHANDIGD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1