Raad Middelburg gaf geldlening voor bouw betonmortelcentrale Breskens krijgt een derde havenbassin Veere's begroting sluit met tekort „WEIHNACHTSGESCHICHTE" W MIDDELBURG DINSDAG 22 DECEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT POTBEDRAG VAN f 150.000 Uitgebreide discussies over „nare nieuwe precario)verordening" 1>E VEERTIEN punten tellende agenda, die de Middelburgse raad maan dagmiddag voorgelegd kreeg, leek aanvankelijk in korte tijd afgewerkt te zullen worden, maar toch hebben mevrouw en de heren raadsleden (wethouder drs. Th. J. Westerhout ontbrak) nog rond l'/2 uur praatstof gevonden in precariorechten, gemeentelijke geldlening, bejaardensociëteit, spaarverordening en tot besluit een Herengracht-zwaan, die liever alleen isDe geldlening betrof een bedrag van f150.000, dat B. en W. hadden voorgesteld te verstrekken aan de heer C. Pieters, directeur van Pit-Beton N.V., voor de bouw en inrichting van een betonmortelcentrale. Het voorstel werd aangenomen met 15 tegen 3 stemmen: de V.V.D.-frac tie ging er niet mee akkoord. Volgens de V.V.D.-woordvoerder, de heer B. A. Hesselink, ligt het niet op de weg van de gemeente om iedere dure investering in welk bedrijf in de stad dan ook, geldelijk te steu nen. Bij een vorige zelfde gelegen heid het verstrekken van een geldlening voor de Wöhler-bioscoop en -zalen ging het om herbouw en om meerdere congresruimte, waar mee de gemeente gediend is, aldus de heer Hesselink. En hoewel hij van oordeel was, dat er uit financieel oogpunt geen bijzondere risico's voor de gemeente aan het verstrekken van deze geldlening verbonden zijn, wilde hij geen precedent scheppen en daarom de ondernemer doorsturen naar een particuliere bank. Ook voor de heer C. A. Kammeraad (v.v.d.) waren er principieel dermate bezwaren aan het voorstel verbon den, dat hij meende zijn stem er aan te moeten onthouden. Jhr. mr. T. A. J. W. Schorer (p.v.d.a.) was het met de heer Hesselink eens, dat de gemeente zich niet op het pad van het par ticuliere bankwezen moet begeven, maar de omstandigheid, dat de ge meente in dit geval banden heeft met het industrieterrein waar het bedrijf gevestigd is was voor de heer Schorer aanleiding het voorstel te steunen. In dit ge val, dat de heer Schorer niet prin cipieel wilde stellen, lag het vol gens hem op de weg der gemeente steun te verlenen. Gemeentebelang Wethouder J. W. Kögeler (a.r.) be toogde, dat reeds eerder van gemeen tewege aan op het industrieterrein gevestigde ondernemingen financiële steun werd verleend. „We kunnen al w-einig voor de industrie doen en in dit geval dienen we er hefc gemeente- belang mee", aldus de wethouder, die tot slot dus de V.V.D.-stemmen (de heren Hesselink, Kammeraad en ir. G. Kranen) niet meekreeg. De meeste stof tot spreken leverde de nieuw vast te stellen precario- en retributieverordening op. „Een vre selijk nare verordening", zei burge meester mr. Joh. de Widt ervan. „De billikheid is er niet altijd even goed in toe te passen, omdat de grens zo moeilijk te trekken is." Even geraakte de raad alweer in een verkiezingsstemming, toen de heer M. A. L. Hubregtse (p.v.d.a.) de rechten voor het plaatsen van verkiezingsborden wilde verminde ren. De heer J. S. Hoek (a.r.) wilde zelfs vrijstelling tot een maximum van 5 borden per partij. Maar dat. vond wethouder Kögeler wel wat te ver gaan. „Iedereen, die gebruik maakt van gemeentegrond moet naar gelang de betekenis van het object ervoor betalen", verklaar de hij. Wel voelde de wethouder iets voor hetgeen de heer Hesselink zei: „Als de toepassing van dé verorde ning zou leiden tot een bedrag bene den de f 5, dan vrijstelling". Dit amendement werd dan ook in de nieuwe verordening opgenomen. De heer Kögeler raadde aan het bij deze vrijstelling te laten, daar ook de vor- kiezingsbordenrechten wel onder de „amendementsregeling" zullen val len. „Is het overigens wel verstandig om op het enige punt, waarbij de raadsleden persoonlijk betrokken z'.ï°. te beknibbelen?", vroeg mr. De Widt zich af Geen bewondering De heer P. H. M. Adriaansens (k.v.p.) had weinig bewondering voor de verordening. Hij illustreerde dit met het verschuldigde bedrag voor een benzinepomp voor verkoop doeleinden (f 100) en eenzelfde pomp waarmee men geen verkoopdoelein den beoogt (f10). „Waarom zo'n groot verschil?", wilde de heer Adri aansens weten, die daarin willekeur zag. Er kan toch geen bezwaar te gen deze heffing zijn", meende wet houder Kögeler. „De verordening is opgesteld op basis van commerciële en niet-commerciële doeleinden be treffende het gebruik van gemeente grond". Toen echter de heer W. P. J. Baars (c.h.) voorstelde om alleen maar „bij het hebben van een pomp voor bedrijfsdoeleinden" f 100 te hef fen, werd besloten de regeling over de rechten van f 10 tc schrappen. Het voorstel werd tenslotte aange nomen met de stem van de heer Adriaansens, wiens bewondering door deze toezegging nog maar wei nig gestegen was, tegen. t Advertentie Blus dat branden van overtollig maagzuur. Met 'n paar Rennies werk van 'n ogenblik. 't Is nog een prettige i".cdie ook. Dl.c.t b..at en gemakkc j in te ne men zonder water of wat ook. U kunt Rennies kopen bij iedere apo theker of drogist, 't loopt daar iedere dag storm om Rennies en niet zon der reden. Voor de Inrichting van de bejaar densociëteit in de Nieuwstraat stelde de raad f2100 beschikbaar. Mevrouw A. J. P. C. de Vlieger de Vlieger (p.v.d.a.) had dit voor stel met voldoening begroet. „Maar hoe stellen B. en W. zich voor de burgerij in te schakelen bij de in richting?", wilde zij weten. „Door het houden van een inzameling bij particulieren en bedrijven", deel de wethouder A. J. Borenpas (p.v.d.a.) mee. Voorts mag zo wel de TJ.V.V. als de bond voor ouden van dagen elk jaar een col lecte houden. „De gemeente wil wel ver gaan", betoogde burge meester De Widt, „maar er moet ook van de zijde der burgerij be langstelling zijn". Spaarverordening Bij de vaststelling van een spaarver ordening voor het gemeenteperso- neel pleitte mevrouw De Vlieger voor een hoger premiepercentage voor de laagste salarissen. Hoewel B. en W. gemeend hebben de rijksregeling ge heel te volgen, zegde wethouder Be renpas toe de zaak na een jaar nog eens te zullen bekijken. Een beper king van de keuze van spaarbanken, waarop de heer Hesselink aandrong voor een wat eenvoudiger admini- Zwaan blijft veel liever alleen M Tijdens de rondvraag van de s Middelburgse gemeenteraad, §f nam het raadslid B. A. Hesse- p ünk het maandagmiddag op m voor de zwaan, die momenteel H in alle eenzaamheid in de He- rengracht zwemt. Is er nu in de hoofdstedelijke vesten geen s §1 gezelschapsdame voor die n zwaan te vinden vroeg de heer Hesselink. Die is er zeker, zei f| H burgemeester mr. Joh de Widt, maar alle pogingen om de een- zaamheid van de Herengracht- H zwaan op te heffen, hebben tot nu toe schipbreuk geleden. Deze zwaan stele namelijk geen H prijs op gezelschap. Hij wil lie- H ver alleen blijven iiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii stratie, achtte de heer Berenpas niet noodzakelijk, omdat de gegevens toch stuk voor stuk verwerkt moe ten worden. Voor het bouwrijp maken van gron den in de Stromenwijk voteerde de raad een krediet van f159.000 en voor het bouwen van garages en een werkplaats in hetzelfde stadsdeel een krediet van f 47.500. In de rond vraag verzocht de heer Hoek in over weging te nemen de zijstraten van de Langeviele voor autoverkeer te sluiten. Hieraan zal aandacht be steed worden. De heer Kammeraad verklaarde ten slotte nog het jammer te vinden, dat het gemeentebestuur niet op de Z.L.M.-vergadering, die gisteren in Middelburg gehouden is, vertegen woordigd was. Dat kon tot en met de raadsvergadering ook niet, verklaar de mr. De Widt enigszins ontstemd, daar er 's morgens B. en W. geweest was. Bovendien was er bericht van verhindering gezonden. „Maar na de raad ga ik er onmiddellijk heen", voegde de voorzitter er aan toe. MINISTER DEELDE MEE: Raad akkoord met bouw van veertig bungalows De rijkswaterstaat is voorne mens in Breskens een derde ha venbassin te graven. De minis ter van verkeer en waterstaat heeft dit in een schrijven van 14 december aan het gemeentebe stuur meegedeeld. Ter verwe zenlijking van de eerste fase van het werk is op de rijksbegroting voor 1960 een post van 300.000 uitgetrokken. Het zal waar- scliijnlijk nog enige tijd duren voor men de werkzaamheden zal aanvangen. Dit besluit maakt tegelijk een eind aan de onzekerheid, die be stond over de toekomst van het oude zwembad. Dit zal moeten verdwijnen om plaats te maken voor de nieuwe haven. In het begin van dit jaar verzocht het gemeentebestuur van Breskens reeds om uitbreiding van de ha venaccommodatie teneinde in dustrievestiging te stimuleren. Burgemeester J. A. Eekhout van Breskens deelde een en ander mee in de maandagavond gehouden vergade ring van de gemeenteraad. De raad naam voorts het principe besluit, een overeenkomst aan te gaan met de N.V. E.A.T.H., de on derneming, die in het uitbreidings- fdan West een veertigtal bunga- ows wil bouwen, mits deze onder neming; akkoord gaat met een aan tal voorwaarden welke de gemeen te stelt. De N.V. zal volgens deze bepalingen de kosten moeten betalen van: a. de grond van het hele bungalowterrein (circa 4'^ ha) en van de grond, waarop de verbindingsweg Lange- weg-Boulevard komt, vermeerderd met de bijkomende kosten als rente verlies, stedebouwkundige kosten e.d.; b. de beplanting van het park; c. de bestrating en riolering, zowel van het bungalowpark als de verbin dingsweg; d. de aanleg van openbare verlichting, zowel onder- als boven gronds; e. de aanleg van openbare nutswerken ten behoeve van het park; f. een rioolleiding; g. de voor zieningen, die het gemeentebestuur meent te moeten treffen in het be lang van de openbare orde, veiligheid en gezondheid van de bungalowbewo ners; h. de aanleg van een opjaag- jomphuis voor de riolering aan de Van Zuijenstraat (gedeeltelijk) en i. de aanleg van twee tennisbanen, die voor niets aan het gemeentebestuur zullen worden overgedragen. Binnen een termijn van veertien dagen, die ingaat zodra het prin cipebesluit van de raad het bestuur Communisten geweerd bij bespreking censuurrapport (Van onze parlementaire redacteur) De heer Bakker (c.p.n.) heeft maan dag in de Tweede Kamer vergeefs geprobeerd opgenomen te worden in de vaste Kamercommissie voor Nw.- Guinea, die vanmiddag met de mi nister van binnenlandse zaken mr. Toxopeus en de staatssecretaris van binnenlandse zaken mr. Bot, speci aal belast met de behartiging van de zaken betreffende Nieuw-Guinea, het censuurrapport van de commis- sie-Witsen-Eïias, die een onderzoek heeft ingesteld naar het openen van brieven, zal bespreken. Zelfs is het de heer Bakker niet gelukt toestem ming te verkrijgen tot bijwoning van de vergadering van de vaste commissie. Voorzitter dr. Kortenhorst antwoord de, dat hem bij informatie gebleken was, dat zowel minister Toxopeus als de voorzitter der commissie mr. De Graaf van oordeel was, dat het ongewenst moet worden genoemd, dat de vergadering door communis ten wordt bijgewoond, omdat dit een rem zou kunnen zijn op mededelin gen van de bewindslieden over sub versieve elementen op Nieuw-Gui nea. LANGDURIGE RAADSZITTING Voorstel bouw woning secretaris aangehouden In de maandagmiddag gehouden vergadering, die van half drie tot over zevenen duurde, heeft de ge meenteraad van Veere zich door een 28 punten tellende agenda gewerkt, die o.a. de gemeentebegroting voor 1960 bevatte. Bij de gewone dienst is er bij 305.335,68 aan inkomsten en uitgaven een tekort van 26.500. De post onvoorzien is vastgesteld op 1550,10. Voor de kapitaaldienst zijn inkomsten en uitgaven begroot op respectievelijk 605.931,23 en 826.096,63. Het tekort bedraagt 220.165,40. Geen der raadsleden wijdde een algemene beschouwing aan de begroting. Wel gaf deze aan leiding tot enkele vragen. Zo verwonderde raadslid J. Bakker (a.r.) zich er over, dat er 6.000, van de N.V. bereikt, zal dit bestuur een half miljoen gulden in dc ge meentekas moeten storten. De heer J. W. Carels (eigen lijst) en de heer F. G. M. Goethais (k.v.p.) drongen voorts aan op het toevoegen van een voorwaarde, waarbij wordt bepaald, dat de grond alleen voor de bouw van bungalows mag worden gebruikt en dat deze bungalows er vóór een bepaalde datum moeten staan. Begroting 1960 In deze vergadering werd tevens de gemeentebegroting voor 1960 vastge steld. Om de begroting sluitend te maken stelden B. en W. voor, de riool belasting te verhogen met 5 respec tievelijk 2,50. De raad ging met deze verhoging- akkoord. De gewone dienst geeft aan inkom sten en uitgaven een bedrag aan van ƒ1.002.226. De post onvoorzien be draagt 3141. De uitgaven van de kapitaaldienst worden geraamd op 3.426.598, de inkomsten op 2.707.919 en het nadelig saldo der halve op ƒ718.679. Ook de sluitende vismijnbegroting werd door de raad zonder discussie vastgesteld. De raad stelde formeel vast dat een herziening van het uitbreidingsplan ten westen van de nieuwe veerhaven wordt voorbereid. :al in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg de „Weihnachtsgeschichte" van Orjf worden uitgevoerd. Vorig jaar had men getracht dit muziekwerk van Or ff door de afdeling Zierik- zee van de Zeeuwse Muziekschool in Middelburg te laten uitvoeren. De plannen konden echter geen doorgang vinden. De afdeling Mid delburg besloot daarop de „Weihnachtsgeschichte" zelf uit te voe ren, o.l.v. mevr. E. Kuiler-Puype. Het resultaat zal men vanavond kunnen beluisteren. Maandagavond werd de generale repetitie ge houden. Met overgave speelden en zongen alle kinderen van klein tot groot. Op de foto's ziet men hoe de paukenist met overgave speelt, hoe een meisje ingespannen zingt, en hoe een ander meisje fluit speelt. was begroot voor nieuwe vloeren In de Campveersche Toren, terwijl er in de laatste jaren zoveel aan restau ratie was besteed. Burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael ant woordde hierop, dat reeds enkele jaren bekend was dat de vloeren ver nieuwd moesten worden. Zonder veel aanmerkingen ging de raad vervol gens akkoord met de begroting. Bouw woning Meer reden tot discussie leverde een aan de agenda toegevoegd voorstel tot het bouwen van een ambtswoning voor de gemeente secretaris aan de Markt. Kosten 28.000,—, die in 50 jaar kun nen worden afgeschreven, aldus deelde de raadsvoorzitter mee. Volgens het voorstel zou het aan nemersbedrijf Kodde Zn. te Veere de woningbouw en, die later door de gemeente zou worden gekocht. Raadslid B. van Beveren voelde meer voor een openbare aanbesteding. Bovendien had hij liever, dat deze hele zaak in een besloten vergade ring zou worden besproken. Nadat de raad ongeveer een half uur achter gesloten deuren hierover had beraadslaagd, deelde de voorzit ter mee, dat het voorstel werd aan gehouden. Ook het voorstel tot toekenning van subsidie aan de heer I. van Wallen burg in de restauratiekosten van het pand Warwijksestraat A 105 en aan mevr. N. van Kinschoten Overduin voor het pand Warwijksestraat A 102 en A 103 werd aangehouden, na dat raadslid J. A. A. Mol (vrije lijst) bezwaar had gemaakt. Deze wilde eerst weten hoeveel geld hiermee is gemoeid. De voor de gemeente finan ciële consequenties in de restauratie kosten van pand Kraanstraat A 139 en Warwijksestraat A 104 waren wel bekend, zodat besloten werd aan res pectievelijk de fa. S. Kodde en Zn en de heer C. E. de Rooij een bijdrage in de kosten te verlenen. Onbewoonbaar Het voorstel tot onbewoonbaarver klaring van het pand Warwijkse straat A 103 met een ontruimingstijd van 14 dagen, die pas over een maand ingaat, werd uitvoerig be sproken. De bewoners was een an dere en betere woning toegewezen, doch ze weigerden te vertrekken, om dat de huur wat hoger kwam. De voorzitter betoogde, dat dit pand ont ruimd moet worden, omdat een res tauratieplan voor enkele van do naast elkaar gelegen woningen in de Warwijksestraat is opgesteld. Dit kan alleen worden uitgevoerd, wan neer ook het pand A 103 dat ook gerestaureerd wordt ontruimd wordt. Het merendeel der raadsleden toonde zich echter niet gelukkig met de gang van zaken. De ontrui mingstermijn vond men veel te kort. Na een langdurige discussie ging de raad toch akkoord met het voorstel. Toch subsidie Op verzoek van het comité van voor bereiding van een bejaardensociëteit werd besloten gratis een zaal in het nieuwe verenigingsgebouw ter be schikking te stellen. Een aanvraag voor een eenmalige subsidie achtte de meerderheid in het college van B. en W. niet nodig. Burgemeester Den Beer Poortugael was het hier niet mee eens. Hij was van mening, dat de ge meente het gevraagde startkapi taaltje van 100 beschikbaar kon stellen. Raadslid P. Houterman (c.h.) onderschreef dit. De heer Van Beveren vond dit zelf te wei nig. Een bedrag van ƒ200 leek hem een mooi begin. Toen dit niet de volle instemming kreeg, maak te raadslid Mol er 150 van. Uit eindelijk werd besloten 100 be schikbaar te stellen. Brandspuit Ook de aanschaf van een nieuwe tweewielige motorbrandspuit gaf re den tot een uitvoerige gedachtenwis- seling. De Veerse brandweer beschikt reeds over twee tweewielige motorbrand spuiten en een trekker-manschappen- wagen. Een van de brandspuiten moet echter worden vernieuwd. Hiermee is een bedrag van ongeveer f5000 gemoeid. Voor de brandspuit die voor vernieuwing in aanmerking komt, had het rijk aan 't begin van de Tweede Wereldoorlog gelden be schikbaar gesteld. Hieraan was ech ter de voor waarde verbonden, dat de brandspuit bij meerdere branden al leen zou worden gebruikt voor enkele van de grote historische gebouwen te Veere. De raad stelde zich op het stand punt, dat men nu maar aan Monu mentenzorg moest meedelen, dat deze brandspuit nodig vernieuwd moet worden en afwachten wat de reactie zal zijn. Het voorstel tot aanschaf van een nieuwe spuit, werd ingetrokken. Voorts stelde de raad een krediet van t loOO beschikbaar voor de aan koop van 2000 exemplaren van een boekwerkje over Veere. Filmavond voetbalvereniging Middelburg Door samenwerking van de contact commissie „Groen Wit" cn de junio rencommissie van dc voetbalvereni ging „Middelburg", kregen 220 pu pillen en junioren vorige week een aantrekkelijk filmprogramma aan geboden. In de middaguren waren de pupillen en de jongste junioren aan bod terwijl 's avonds het clubgebouw! restaurant „De Schouwburg" was bezet door de oudere junioren, die eenzelfde filmprogramma te zien kregen. Een traktatie verhoogde na tuurlijk de goede stemming, terwijl voorts aan enkele junioren, die zich verdienstelijk hadden gemaakt bij een gehouden spaarkaartenactie, prijsjes werden uitgereikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 15