Weerzien met „de onde Ike'' in het Europa van 1959 Hij werd president na 200 toespraken en een 60 000 kilometer lange treinreis De man achter de glimlach III door Peter Bloxham De -president en zijn familie. Van linies naar rechts kleinzoon David, zijn vrouw Mamie, schoondochter Barbara, Mary Jean, de jongste kleindochter van de president, zijn zoon John, Barbara Anne, Ike zélf en Susan. SLOT TT' aarsreeht in zijn grijze, open Rolls Royce Av met het kenteken U.S.A. 1 staande, spreidde hij beide armen uit in een hartelijk gebaar, waarin hij heel de grote, wild juichen de stad wilde betrekken. Zoals hij daar tussen de menigte op het plein verscheen, stempelde de West Point-houding van zijn schouders hem tot de echte soldaat En wie kon zeggen of het geen tranen wa ren, die in zijn ogen glinsterden? Gedurende één weemoedig moment was de Amerikaanse president weer de triomferende generaal. Ike was weer op „Eisenhower Platz". Hij reed weer voorbij het gebouw aan Londens Gros- venor Square, waaruit hij in de Tweede We reldoorlog zijn machtige veroveringen diri- geèrde. TV/I" et dezelfde vriendelijke waardigheid, die- ■L*A zelfde ferme handdruk, hetzelfde gezag in de onderzoekende blauwe ogen. „De „nieu we" Ike noemden ze hem thuis. Maar dit was een Wonderbaarlijke wedergeboorte van de oude Ike. Het was op en top de oude Ike, die de Londenaars zagen, toen zij in de straten samenstroomden en hem hun hartelijke wel kom toeriepen. De hele weg van het vliegveld af, hadden zij opgetogen laten merken in hem een oude vriend te herkennen. „Beste Ike". „Hij ziet er patent uit". „Meende je, dat die ziek was geweest?" T n Bonn was het precies hetzelfde geweest. A Het geluid van klokken, autoclaxons, stoomfluiten en jongens in leren broeken, vormde alles bij elkaar een oorverdovend la waai, dat „welkom" betekende. Later her haalde dit zich op de Champs Elysées, waar een vriendelijk wuivende menigte opeenge pakt stond op balkons en trottoirs. Dit was de Ike, die men zich herinnerde. De Ike die kon blijven glimlachen onder omstandigheden, die een straf voor hem betekenden en die zich nimmer terugtrok. Ja, het was de oude Ike. Alleen zijn blik was wellicht iets wijzer en droeviger en zijn hals en gezicht vertoonden wat meer rimpels. In Washington ziet men het won der dagelijks, wanneer de presi dent, opnieuw actief, met vertrou wenwekkend gezag door de stra ten wandelt; even gelukkig temid den van zijn volk als Kroesjtsjew lijkt te zijn. Van zijn ziekte her steld, werkt hij weer. Dat op zich zelf is al heel wat. Zelfs gedurende de somberste da gen in zijn twee ziekteperioden en wanneer administratieve pro blemen hem kwelden verloor Ike nimmer zijn diepe besef van wat goed en wat slecht was. Maar lange tijd scheen hij in de greep van een bijzondere, op verdoving gelijkende, traagheid te verkeren. Nu is hij van zijn ziekte bevrijd én van het groepje krachtige figuren, dat hem omringde en over hem domineerde. Voor het eerst seder hij president werd, houdt Ike zich daadwerke lijk met de buitenlandse politiek bezig en het bevalt hem nog ook. Hij heeft zijn langste tijd als president gehad, maar zijn glo rie is niet verbleekt zoals bij an dere presidenten tegen hun heen gaan. Toe nhij zijn kracht herwon herkreeg hij ook het vertrouwen van zijn volk. Ike koestert zich in de warmte van een nazomerse, persoonlijke populariteit. De Europese rondreis was een der eerste grote ondernemingen van de herlevende Ike. Vastbesloten in de geschiedenis niet bekend te zullen staan als een zwakke pre sident, heeft hij een positieve po ging vrede te verkrilgen onderno men tijdens zijn ontmoeting met Kroesjtsjew. En zijn huidige we reldreis bewijst eveneens deze her boren ondernemingslust. Zo gaf president Dwight D. Eisenhower in oktober 1955 te kennen, dat hij al een heel stuk opgeknapt was van de hartaanval die hem had ge troffen. De foto werd gemaakt in het Fitzsimons legerzieken- huis in Denver, Colorado. Oorlogspad Het is niet altijd even vlot gegaan sinds het ogenblik dat generaal Dwight David Eisenhower, gehoor gevend aan de stem van zijn plicht, half-aarzelend in de maal stroom van de politiek stap te. Er was zelfs geen enkele ze kerheid, dat hij het gestelde doel zou bereiken, toen hij zich in 1952 uit het leger te rugtrok, afstand deed van zijn pensioenrechten en naar huis vloog om het Witte Huis te bestormen. Ike, de meest bekende soldaat in de wereld, was in de politiek een onbekende. En er was nóg iemand op het oorlogspad een man die Robert Taft heette. In juni en juli van dat jaar richt ten zich de blikken van gans Amerika naar het noorden op Chicago, waar temidden van een wolkbreuk van propaganda-mate- riaal, een wirwar van telefoonver bindingen en oceanen ijswater een der vierjaarlijkse climaxen in de Amerikaanse politiek het kookpunt had bereikt. Na een jaar van scherpe, soms zelfs bittere strijd en na twintig jaar van democratische heer schappij. speurden de republikei nen opnieuw naar een man, die het voor hen zou kunnen winnen. Zou het Ike worden of Taft? Maar zelfs toen de balans van de onofficiële stemmentelling wild schommelde, was het voor ieder een duidelijk: Eisenhower was, als een verkoopbare figuur, het republikeinse antwoord. Ongetwijfeld was hij de kundig- ste administrateur die de Verenig de Staten gedurende de ooi-log en de na-oorlogse jaren hadden voort gebracht. Hij had zich echter zo weinig met politiek ingelaten, dat er zelfs maar weinig republikei nen op de hoogte waren van zijn politieke beginselen. Hij ging zondags met zijn gezin naar de kerk. Hij werd bewonderd door iedereen, die voor hem werkte. Hij had een dominerende rol gespeeld bij het winnen van de oorlog. Hij was een generaal, die het ge presteerd had te commanderen zonder bij zijn soldaten ook maar enige weerstand op te roepen. Op de negende verdieping van het Conrad Hilton Ho tel gaf een enorme foto van Taft diens hoofdkwartier aan. Twee verdiepingen ho ger was het kamp der oppo sitie, getooid met honderden leuzen en foto's van Die. De republikeinen en de hele natie stonden aan een tweesprong. In een kring rond hun televisietoe stellen gezeten, zagen vijftig mil joen mensen hoe de ontknoping van het drama naderde. De beide kandidaten en rivalen volgden al les op het scherm van de toestel len in hun hotelkamers. Ike was nog nimmer zo dicht in Robert Taft In feite moesten de republikeinse krachten, die Eisenhower als kan didaat naar voren hadden gescho ven, het bij de rumoerige opmars naar het Witte Huis geheel zon der de actieve medewerking van de oorlogsleider stellen. Pas toen zijn naam genoemd was in de voorverkiezingen van 1952 en hij alle gegadigden, uitgezonderd Ro bert Taft, van het bord had ge vaagd, toonde Ike zich ernstig ge ïnteresseerd en werd hij actief. Was het een goede kans op suc ces, die Ike tot strijd aanspoorde, het was Robert Taft, die hem tot diep politiek nadenken dwong. De bebrilde, ascetische Taft was een voorstander van al hetgeen Ike, die het leven gewoonlijk nogal gemakkelijk opnam, veraf schuwde namelijk dezelfde po litieke denkbeelden, die tijdens de depressie der dertiger jaren ramp spoedig werkten. De politiek van het isolationisme, die de Verenig de Staten in een oorlog had be trokken, welke door andere vol ken was veroorzaakt, de behou dende politiek, die scheen te eisen, dat de klok zou worden terugge zet en de toestand van voor de oorlog hersteld. Ike was geen politicus.Maar hij wist, dat de mannen die onder hem hadden gevochten, niet ge streden hadden om naar de ver schrikkelijke dertiger jaren terug te keren. Tegen juli, toen de kandidaten en gedelegeerden hun koffers pakten om naar Chicago te reizen, con centreerde het Ike-Taft duel zich op twee grote en bijna even ster ke fronten. Maar politici en „waarnemers" hielden de ogen op de vleesinblik- kersstad gericht en allen waren van oordeel, dat Ikes kant met zwaarder geschut bewapend was. Chicago op stelten De republikeinse conventie zette die maand heel Chicago op stel ten. Terwijl muziekkorpsen en op tochten het verkeer in de war brachten en helikopters banieren met leuzen kris-kras door de lucht sleepten, verzamelde zich het gro te aantal gedelegeerden in de ver gaderplaats van de Conventie, het Internationale Amphitheater. De aftredende president Harry S. Truman schudt zijn opvol ger, Dwight D. Eisenhower de hand na de verkiezingen in de buurt van een wespennest als dit geweest. Maar toen het kli maat in zijn voordeel verbeterde, wist hij zich snel aan te passen. Soms scheelde het niet veel of hij was uitgeschakeld. Zoals de keer, dat een kleine, geharde gedele geerde uit Alaska hem tegemoet trad en op eisende toon vroeg: „Zou U een inwoner van Alaska, iemand die er verscheidene win ters heeft doorgebracht, tot gou verneur van deze staat aanstel len?" Na een pauze van slechts enkele seconden antwodrode Ike, dat hij dat inderdaad zou doen. Daarna zag hij gefascineerd toe, hoe de kleine man een pak opende en er een uit twee huiden vervaardigde bontmantel uithaalde. „Wezelbont?", vroeg Ike adem loos. De kleine man knikte. Hij had de wezelfs zelf gevangen. Ike nam het geschenk aan. „Mamie zal het prachtig vinden", zei hij. „Maar onthoud dat dit geen politieke handel is". Overwinning Toen het zo ver was, dat de Con ventie zou beslissen greep Ike, terwijl hij zijn blik op het tele visiescherm gevestigd hield, zijn gelukspenningen. En terwijl er 'n gejuich opging sprongen de tra nen in zijn ogen. Hij was er, Toen Ike het kamp der oppositie binnenliep, mengde zich gejouw met het gejuich en een „Wij wil len Taft"-geroep brak los. Het pijnigde hem urenlang, maar hij en Taft sloten vriendschap. Achter het republikeinse front ontwikkelde zich een felle activi teit. Men had tot november de tijd Ike's optreden op te voeren tot een vernietigende overwinning op de democraten. Men zou iedere minuut nodig hebben. De klim bergopwaarts begon. Heel de maand augustus werkte Ike 16 uur per dag. In Nieuw- Mexico werd hij „opperhoofd Eisenhower", tijdens een verkie zingscampagne in het gebied van tienduizend Indianen. Op honder den halteplaatsen, in fabriekén, in stadhuizen en op pleinen sprak en... leerde hij. Bittere, rake woorden werden ge hoord. In bijeenkomst na bijeen komst hamerde hij met kracht op zijn standpunt ten aanzien van communisme, Korea en corruptie. Hit de reacties van de toehoor ders kon hij opmaken of hij naar hun mening iets verkeerds had gezegd. Toen men hem voor de televisie camera's haalde krabbelde hij te rug voor de make-up. Tot zijn staf een mannelijke make-up ex pert had gevonden, die parachu tist was geweest. Zo bereikte, hij langzamerhand zijn doel. Én toen zijn politieke persoonlijkheid eenmaal gevestigd was, viel men niet langer over zijn slechte formuleringen en herhaal de gebruik van cliché-uitdrukkin gen. Ze waren deel geworden van Ike de uitverkorene. Dit alles bereikte hij met onge veer tweehonderd toespraken en veertigduizend mijl reizen per trein. En op een ochtend in no vember het was twee minuten over twee stond een stralende Ike met een felicitatie-telegram van Adlai Stevenson in de hand, temidden van een jubelende me nigte partijleden in de danszaal van een hotel in Manhattan, New York. Hij had het geklaard. Hij was president van de Verenigde Staten van Noord-Amerika. Crises Sedertdien heeft hij in het Witte Huis met vele crises te maken gehad. Het duurde even voor Ike zich realiseer- geestloze leider voorstelde. Daar bovenop kwam de ontslag name van Sherman Adams, ae rechterhand van de president, in verband met een zaak over een bepaalde bontmantel. Ike had zich bovendien nog steeds niet we ten te stellen boven andere figu ren, die hem, met Adams, altijd hadden omringd - George Humph rey van het ministerie van fi nanciën en de dit jaar overleden John Foster Dulles. Nieuwe overwinningen Dit beeld van een verslagen Ike was oorzaak van een terugslag, die op allerlei gebied merkbaar was. De verschijning van een nieu we vijand economische moei lijkheden maakte zijn taak niet gemakkelijker. Toen de democraten, door een ge weldige verschuiving in de par tijen, een meerderheid in het Congres behaalden, zag het er naar uit, dat Ike zou moeten vech ten in 1959 om geen terrein te verliezen. Maar de oude vechtjas had in zijn leven te veel succes - gekend om nu te verliezen. Hij wierp de oppositie de handschoen toe. De bestedingen moesten wor den beperkt en Ike was van plan er zo hard als hij kon voor te vechten. Amerika vatte weer moed toen men hoorde, dat Ike Wild West-romans las. Het was altijd het teken geweest, dat hij door diepe gedachten werd be ziggehouden. Het depressiebeeld vervaagde Ike had weer pit. De politiek nam hem meer de, dat dit een gevechtster rein was als elk ander. Om te winnen moest nog steeds gevochten worden. Toen hij dit begrepen had was hij verbaasd te ontdekken, dat zijn gezag zo groot was. Senator McCarthy bijvoorbeeld, trok zich terug op de achtergrond, toen be kend werd, dat Ike zich had ge- ergerd. De geschiedenis herhaal de zich vele malen. Het tij keerde toen Ike in drie achtereenvolgende jaren even zo vele malen ziek werd. In 1955 een hartaanval, in 1956 darmstoor nissen en in 1957 een lichte be roerte. Er was aanleiding genoeg voor hem om zich terug te trekken. Het ergst van alles was, dat, terwijl Ike op Milestone Plan tation in Georgia bij het vuur zat, het volk zich een sukkelende, Ike in beslag genomen door zijn favoriete liefhebberij schilderen. dan ooit tevoren in beslag. Nooit was hij ook in een be tere vorm geweest voor de ontmoetingen met de man uit het Oosten Kroesjtsjew. Ike zit naar het schijnt stevig in het zadel en het heeft er alle schijn van dat hij vastbeslo ten is te overwinnen. Wel licht kon de sage van de jon gen uit Abi'.ene niet anders eindigen... Copyright P.Z.C., London Express MAANDAG 21 DECEMBER 1959 f tt O V I N C I A L E ZEEUWSE U O U It A N 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3