PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De Gaulle begroette Eisenhower met een handdruk op station te Parijs Voor 2,5 miljoen kapitaalwerken in 1960 bij „Breede Watering" BILT Vandaag... FELLE BRAND WOEDDE IN ROTTERDAMS FLATGEBOUW TSJ0E BEREID OM MET NEHR0E GRENSKWESTIES TE BEPRATEN 202e jaargang - no. 299 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. .ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; tr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 19 dec. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Munm. p. advertentie 4.—. fng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. I of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red tel. 2425. adm tel. 20S4 Dit weekeinde confereren westelijke Grote Vier Topoverleg Oost-West wellicht tussen 21 en 26 april Gisteravond om twee minuten voor half elf is president Eisen hower per trein uit Toulon in Parijs aangekomen. Op het Gare de Lyon werd hij door president De Gaulle begroet. Van de trein naar de staatsiewachtkamer was een tien meter brede loper uitgelegd, waarlangs de Republikeinse Garde in galatenue de ere- afzetting had betrokken. President Eisenhower werd op het perron, toen hij uit de eerste wagon van zijn speciale trein was gestapt, met een handdruk door de Franse president verwel komd. Daarna begaven beide presidenten zich naar de wacht kamer. Niemand behalve de beide tolken weet welke woorden de beide presidenten op het perron of in de wachtkamers gewisseld hebben. De begroeting duur de kort. Van het station reed Eisenhower in een nieuwe Citroen naar zijn residentie aan de Avenue d'Iéna, waar hij de nacht doorbracht. Van daag ziet Parijs de regeringsleiders van Engeland, West-Duitsland en Frankrijk bijeen voor hun „westerse topconferentie". Ook de Britse pre mier Macmillan en de Westduitse bondskanselier Adenauer zijn gisteren in de Franse hoofdstad gearriveerd. Naar het schijnt zijn de westelijke Grote Vier het er bij voorbaat over eens dat ontwapening het voornaam ste punt moet zijn cp de ontwerp agenda die men Rusland voor de ko mende Oost-West-conferentie op het hoogste niveau zal voorstellen. Blaar niemand verwacht in gemoede dat men dan over dat vraagstuk, dat al sedert het einde van de oorlog voor oost en west onoplosbaar is gebleken, volledige overeenstemming zal berei ken. In welingelichte kringen te Lon den wordt verwacht dat men voor die topconferentie een datum zal kiezen die tussen 21 en 23 april ligt. Als plaats van samenkomst wordt alge meen Genève genoemd. De westelijke regeringshoofden zul len dit weekeinde dus beslissen over de voorstellen aan Rusland inzake datum en plaats van de conferentie, de agendapunten en hun volgorde, en de deelneming aan de conferentie. Naar verwachting zullen zij het on danks alle meningsverschillen hier over zeker eens worden en zal de agenda zijn Algemene ontwapening. Het wes ten staan op doelmatig internatio naal toezicht op maatregelen voor het bereiken van evenwicht tussen Auto tegen trein chauffeur gedood Omstreeks een uur is' gisteren te Deventer een auto tegen een trein gereden, waarbij de bestuurder op slag is gedood. Het ongeluk gebeur de op de van automatische knipper lichten voorziene overweg in de Ceintuurbaan. De bestuurder van de personenauto was de 45-jarige aannemer E. Hon delink uit Deventer. De auto raakte de trein dertien meter achter de be stuurderscabine. Het slachtoffer werd uit de wagen geslingerd en op slag gedood. De wagen werd zwaar beschadigd. P.Z.C.-zaterdapumraer „EEN EENZAAM MAN op een groot toneel" is ditmaal het onderwerp voor de veer tiendaagse P.Z.C.-jeugdrubriek „Tussen 3 3 en 20", die gewijd is aan het optreden voor de jeugd van Rob Geraerds met Dickens' kerstvertelling „Scrooge and Marley". Op pa gina negen. Verder in dit 22 pagina's tel lende P.Z.C.-zaterdagnummer: „Stemmen uit de kerken" (pag. 3); „Tussen 13 en 20" (pag. 9); Radio en T.V. plus Films in Zeeland (pag. 11); feuille ton, Piloot Storm en „Uit de wondere wereld van de tech niek" (pag. 15); letterkundige kroniek en kunst (pag. 17); „Uw pagina, mevrouw" (pag. 19) en de kinderkrant met puz zel en Tekko Talcs op pag. 20. Dit plaatje werd gemaakt 71a de be groeting van Amerika's president Eisenhower door zijn Franse collega De Gaulle op het Parijse Gare de Lyon. de conventionele en kernbewape ning van Oosjven West. Duitslands hereniging en Berlijn. Het westen is het erover eens dat de Berlijnse kwestie niet mag wor den gescheiden van het gehele Duitse probleem. De verhouding tussen Oost en West in het algemeen. Het westen wil trachten er achter te komen wat Kroesjtsjew precies bedoelt met „vreedzaam -naast elkaar be staan". Economische hulp aan onderont wikkelde landen. In de Navo is men het naar het schijnt er niet geheel over eens of.men Ruslands hulp hiervoor via bestaande inter nationale organisaties moet inroe pen of voort moet gaan met de eigen programma's. Ook tweezijdig overleg Naast de vierhoofdige bespreking zal ook tweezijdig overleg worden ge pleegd, waarvan men Eisenhowers ontmoeting met De Gaulle, vanoch tend om half twaalf, als het belang rijkste beschouwt. Blacmillan en Ade nauer, die vrijdagochtend vóór Eisen hower in Parijs aankwamen, zullen vanochtend om half tien met Eisen hower en De Gaulle in het Elysée hun besprekingen beginnen. De vier ministers van buitenlandse zaken ko men dan in het ministerie aan de Quai d'Orsay bijeen. Vanmiddag is er een vergadering van de Grote Vier met hun ministers en delegaties. Zondagochtend begeven Eisenhower en Macmillan zich voor driehoofdig overleg naar De Gaulles buiten, Rara- bouillet, waar Adenauer zich twee uur later bij hen voegt. De vergade ring wordt 's middags voortgezet en ook de ministers vergaderen zondag de hele dag, zij het niet met de Grote Vier samen. Maandagmorgen gaat het overleg in voltallige vergadering op het Elysée voort, waarna in het middaguur een tvergadering wordt verwacht, s Middags, als De Gaulle nog een ontmoeting met Macmillan heeft, vliegt Eisenhower naar Spanje en reist Adenauer naar Bonn terug. Dinsdag brengen de vier ministers van buitenlandse zaken rapport uit aan de Navoraad en vliegt Mac millan naar Engeland terug. Vliegverbod voor Martin Mariners Hangende het onderzoek naar het ongeluk met een Martin Mariner bij Fak-Fak in de Patipibaai (Nw.-Gui- nea) heeft de minister van defensie 'n vliegverbod voor dit type vliegtuig afgekondigd. Men was gisteren druk doende, met behulp van de uitgebrei de en moderne apparatuur van Hr. Ms. Amsterdam een onderzoek in te stellen naar de juiste ligging van het wrak van het gezonken vliegtuig. De hoop op het vinden van een of meer der vijf vermisten moet echter steeds geringer worden geacht. Een der overlevenden van het onge luk is door de bevolking van een in de nabijheid gelegen kampong per prauw naar Fak-Fak vervoerd; de twee anderen werden door de kam- pohgbewoners liefderijk opgenomen en verzorgd tot zij door een marine schip konden worden opgehaald. De medewerking en hulp van de kam pongbewoners is volgens de corres pondent van het A.N.P. boven alle lof verheven. De luitenant ter zee der eerste klasse G. P. Slikker is gisteren per vliegtuig naar Nederland vertrokken om hier te worden behandeld voor een ge compliceerde beenbreuk. De twee an dere gewonden worden verpleegd aan boord van Hr. Ms. Amsterdam. Belastingaftrek voor giften aan hulpfonds droogteschade Het Landbouwschap heeft van de staatssecretaris van financiën be richt ontvangen, dat aftrek van in komstenbelasting zal worden gege ven voor giften aan de stichting hulp fonds droogteschade landbouw. Veertig gewonden aan boord van „Oranje" Veertig passagiers van de „Oranje" zijn donderdagavond in een felle storm voor de Australische kust ge wond geraakt. Het schip liep giste ren de haven van Blelbourne binnen. Driemaal helde de „Oranje" tot 44 graden over. Een vrouwelijke passa gier brak haar pols. De anderen liepen gebroken ribben, kneuzingen en snij- wonden op door het vallen van meu bilair, het breken van ramen etc. De meeste passagiers zaten aan ta fel toen een bijzonder felle windvlaag het schip trof. Hutkoffers begonnen te glijden, de ramen in talrijke pa trijspoorten versplinterden en een piano raakte los van een muur en schoof de zaal door alsof het een stuk speelgoed was. heeft de tewaterlating g H plaats van een nieuwe atoom- duikboot, de „Scorpion" voor de Amerikaanse marine. is het 25 jaar geleden, dat H het K.L.M.-vliegtuig „De Ui- ver", bekend uit de Londen- M Melbourne-race, tijdens een H kerstvlucht van Amsterdam naar Batavia op 16 km ten m zuiden van Rutbath in de Sy- H rische woestijn vermoedelijk door blikseminslag veronge- lukte, waarbij alle beman- M ningsleden en passagiers om het leven kwamen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuil GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN Winkel en woningen erboven geteisterd Vrijdagavond omstreeks zes uur heeft een korte, maar vrij felle brand gewoed in een flatgebouw aan de Goudsesingel te Rotterdam, waarin een aantal winkels en een zestigtal woningen zijn onderge bracht. De brand brak uit in de showroom van Standaart Vloeren bedrijf, een pand op de hoek van Lombardkade, waar de gehele win kelinventaris en een voorraad lino leum en bussen, gevuld met was, een prooi der vlammen werden. Van de er boven gelegen woningen op de eerste cn tweede verdiening werden de kamers a?n de straatkant geheel verwoest. De keukens en de kamers aan de achterkant, uitkomende op een galerij, waar ook de toegang tot de woningen is. bleven gespaard, maar liepen wel waterschade op. Een woning op de derde verdieping kreeg eveneens nogal waterschade. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor. Om ongeveer tien minuten voor zes kwam een tot dusver nog on bekende dame een naburige win kel binnenrennen met de mede- IN CHINA OF' RANGOON, 28 DECEMBER Patrouille-activiteit zal worden gestaakt Tsjoe en-Lai, de Chinese pre mier, heeft in een vrijdag gepu bliceerde brief premier Nehroe en India voorgesteld op 26 de cember in China of desgewenst in Rangoon de grenskwestie te bespreken. Hij aanvaardde het Indische voorstel om de pa trouille-activiteit te staken en zei dat de Chinese autoriteiten hun grensbewaking al dienover eenkomstig hadden geïnstru eerd. Tsjoe ontkent dat er gevangengeno men Indiërs zouden zijn mishandeld. Hij zegt dat spoedige besprekingen beslist noodzakelijk zijn, niet alleen in het belang van de eigen volken, maar ook in dat van de wereldvrede. Wat de datum van de conferentie be treft, laat Tsjoe India vrij een andere dag voor te stellen als dat beter schikt. deling, dat zij in de showroom van de heer Standaart rook zag kringelen uit een papiermand. Toen de heer. Standaart telefo nisch was gewaarschuwd en de buurman, na zich persoonlijk van de ernst van de situatie te hebben overtuigd, de brandweer had ge alarmeerd, was al duidelijk, dat ïn de showroom niets te redden viel. Het vuur greep zeer snel om zich heen, na het springen van de ruiten, aangewakkerd als het werd door een vrij sterke wind. Via de buitengevel laaiden de vlammen omhoog. Voor de ramen van de erboven gele gen woningen stonden de bewoners belangstellend toe te kijken, menend dat het wel mee viel. Van de straat af werd hun luidkeels toegeroepen, dat zij er beter aan deden te ver dwijnen. een raad die zij meteen opvolgden. Ook hun buren ontruim den hun huizen. De brandweer, die gezien de melding van brand in een flatgebouw groot alarm had gegeven, was inmiddels ter plaatse verschenen met twee autospuiten, drie ladderwagens en gereedschapswagens. Het vuur, dat een enorme hitte verspreidde, werd door de brandweerlieden energiek aangevat. Te kwart over zes had den zij de brand bedwongen. In tegenstelling tot wat de buurman zegt gezien te hebben, was de heer Standaart van oordeel, dat kortslui ting de oorzaak van de brand' zou kunnen zijn. Men heeft er nog geen idee van hoe veel de schade bedraagt. Nog geen overeenstemming over landarbeidersionen De hoofdafdeling sociale zaken van het landbouwschap heeft opnieuw de kwestie van de landarbeidersionen behandeld. Zoals bekend willen de werknemers een loonsverhoging van vier procent plus opneming van de huurcompensatie in de C.A.O., terwijl de werkgevers willen gaan tot twee procent plus opneming van de huur compensatie. Er is ook nu geen overeenstemming bereikt. \LGEMENE VERGADERING WATERSCHAP Dijkverhoging en -verzwaring óver 2200 meter bij Hoedekenskerhe De hoofdingelanden van het waterschap „De Breede Watering van Zuid- Beveland" hebben zich tijdens de vrijdagmiddag in „De Korenbeurs" te Goes gehouden algemene vergadering zonder discussie en zonder hoof delijke stemming akkoord verklaard met de door het dagelijks bestuur opgemaakte voorlopige begrotingen voor de dienstjaren 1959 en 1960. Zij stelden zich daarmee tevens volkomen achter het beleid van het dage lijks bestuur. Vaststelling van de begrotingen impliceert twee verhogin gen van het dijkgeschot, namelijk f 5 voor 1959 en f 8 voor 1960. Beide verhogingen waren nodig om de gewone dienst sluitend te maken. Tevens betekent het, dat de vergadering akkoord ging met de dijkverhoging en -verzwaring over een afstand van 2200 meter te Hoedekenskerke voor de kapitale som van 21/2 miljoen gulden. Er zullen in 1960 heel wat kapitaalwerken werden uitgevoerd, in totaal tot een bedrag van 2/2 miljoen gulden. Hierbij is inbegrepen de l>/2 miljoen gulden, welke voor de eerste fase van de dijkverhoging bij Hoedekenskerke in 1960 nodig is. uit- De vergadering stond onder leiding van dijkgraaf P. J. J. Dekker, die zoals elders in dit blad is ver meld uitvoerig inging op de stand van zaken in het waterschap. Bij de behandeling voor de begrotin gen voor 1959 en voor 1960 werd alleen het woord gevoerd door een lid van de financiële commissie, die bet vertrouwen van de commissie sprak in het beleid van het dage lijks bestuur (dijkgraaf en gezwo renen) en grote waardering had voor de wijze waarop de begrotingen zijn samengesteld. De dijkgraaf merkte op, dat het dagelijks bestuur door een rationele werkwijze al het mogelijke zal doen om nog enige ruimte op de begroting te krijgen. De kapitaalwerken, die zowel op de kapitaalbegroting waren opgeno men als in aparte voorstellen aan de vergadering werden voorgelegd, hadden de volledige instemming van de hoofdingelanden. Zonder discus sie of hoofdelijke stemming werd akkoord gegaan met: het aanbren gen van een verdediging op de schor ren onder Ellewoutsdijk voor f 30.000; het vernieuwen van de glooiing aan de Oosterschelde in het voormalig waterschap „De Breede Watering bewesten Yerseke" voor f 34.000; verbetering van het haven plateau aan de Westerschelde te Bath voor f 17.550; het aanbrengen van voorzieningen tegen het uitschu- ren van belopen van hoofdwaterlei dingen in het voormalige waterschap „Waarde" voor f 16.500; het aan brengen van een gesloten wegdek op 25 km weg in liet waterschap voor f 130.000; uitbreiding van de kluis in het Polderhuis te Goes voor f 31.000; aanleggen van een telefoon centrale in het Polderhuis voor f 10.000. Bij de bespreking van het voor stel over de dijkverhoging en (Zie slot pag. 2 kol. 2) Terwijl ex-keizerin van Iran, prinses Soraya, op weg is naar de kapper, wordt zij achtervolgd door een kerst man, die haar een geschenk zal aan bieden. KORTE PREDIKATIE Hef woord is vlees geworden en heeft onder ons gewoond met de heerlijkheid van de een- geboor'ne van de vader vol van genade en waarheid. Daar staat dat Woord van God tus sen al die krantewoorden. Denk er om niet meer dan zoveel woorden, anders wordt het stukje te lang en blijft er niet genoeg over voor al die duizenden mensenwoorden. Is het eigenlijk niet de grootste schande 'voor ons mensen f Ons woord is zó arm, dat wij duizenden woorden nodig hebben en dan héb ben wij nog niets gezegd. Maar is het tegelijk niet de Hoogste Heerlijkheid en eer van God. Hij hoeft maar één woord te zeggen, één woord met macht, dan is voorbij der zonde nacht. Er staan mooie dingen over het woord in de bijbel. Woorden, die ge teld moeten zijn. Woorden die met zont gekruid moeten zijn. En wij huiverenWant wij zien twee mogelijkheden. Er is het Woord dat komt uit de hoge Heerlijkheid van God, dat echt schept! Dat zegen is! Er is ook het woord dat opstijgt uit deze mensenwereld, dat neerhaalt, en vernietigt, dat een vloek is! Er is het woord dat je kunt ver trouwen er is ook de taal waar je mee ten gronde gaat en 't ergste is: Ik sta er tussen in. Ik leef uit Gods woord óf ik doe mee met het woord uit de afgrond! Neem maar een woord. God zegt atoom en bouwt er een wereld mee op. De mens zegt atoom en maakt er atoomsplitsing van en er blijft van Gods zuivere werk niets moois meer over! God zegt Licht en 't is ook licht, 't is zeer goed. God zegt Liefde en 't is de Liefde die blijft, maar de mens zegt Liefde en bedoelt zelfzucht. God zegt waarheid en is doorzichtig en rein. De mens zegt waarheid en straks blijkt dat hei niet echt gemeend was. God zegt genade en heft ons op in zijn eeuwige heerlijkheid, zijn blij heid en vrijheid. De mens zegt ge nade en bedoelt: Je kunt wél wat met me beginnen als ik je maar on der de duim mag hebben.' Wat een woord-verkrachting onder de mensen! Wij huiveren. Wij zijn in nood om Het Woord Het Echte Woord, dat met de tcare hemelse inhoud geintld is Dat ook echt is wat het voorgeeft. Dat woord geeft nu onze tekst: Het Woord is vlees geworden en heeft on der ons gewoond.' en wij hebben zijn heerlijkheid aanschouwd, een heer lijkheid als van den eengeboor'ne van de vader vol van genade en waarheid Vol genade. Kijk maar naar Zijn kruis. Hij is Eeuwig Geduld. Vol waarheid. Kijk maar naar Zijn ge boorte. God is ook nagekomen wat Hij eeu wenlang had beloofd Gen. 18 3. W. A. VRIJLANDT, Borsséle VERWACHT. Geldig tot hedenavond WESTELIJKE WIND Wisselende bewolking en plaatselijk een bul. Overwegend matige wind tussen west en zuidwest. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN 20 december Zon op Maan op 21 december Zon op Maan og 8.46 23.19 onder 16.30 onder 11.20 onder 16.30 onder Ï1.55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1