PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WEER MARTIN MARINER NEERGESTORT Drie van de acht inzittenden gered Verwarde betoging bij aankomst koning Boudewijn in Kongo Schelde-directie vraagt spoedige beslissing over Sloeplannen BILT „Minerva" weer bewoonbaar 202e jaargang - no. 298 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 18 dec. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (mar. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4264 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. teL 2425. adm. tel. 2094 In zee bij Fak-Fak op Nieuw-Guinea Woensdagmiddag, klokslag vijf uur, hebben de Leidse studenten weer bezit genomen van hun sociëteit ,$Linerva". Een overzicht van de grote sociëteitszaal, waar het plafond naar beneden kwam en waar de enorme watermassa's grote schade aanrichtten. Door nog onbekende oorzaak is gistermorgen ten noordwesten van Fak Fak op Nieuw-Guinea een tweemotorig amfibie- vliegtuig van de Koninklijke Marine, type Martin Mariner, in zee gestort. Van de acht inzittenden zijn er drie gered. Dit zijn de luitenant ter zee eerste klasse G. P. Slikker, sergeant-vlieg- tuigmaker-A G. Th. D. M. de Bruijn en korporaal-vliegtuigmaker motormonteur E. A. Koelhuis. Zij zijn alle drie gewond, doch hun toestand is redelijk. De overige inzittenden worden nog vermist. Hun namen zijn luitenant ter zee vlieger der eerste klasse J. Adriaanse, luitenant ter zee vlieger tweede klasse oudste categorie H. K. Bertram, sergeant vliegtuigmaker telegrafist A. J. Warns, korporaal vlieg tuigmaker constabel A. T. G. van Baaien en vliegtuigmaker con- stabel der eerste klasse A. W. van Loon. Het vliegtuig was op patrouillevlueht in Nieuw-Guinea. Op de laatste be kende positie van het vliegtuig, noordwest van Pak Fak (in de Vogel kop) trof de opsporings- en reddings dienst van de Koninklijke Marine 'n olievlek aan, alsmede een drijver en een dingy. Een van Hr. Ms. oorlogs schepen bevindt zich ter plaatse. Nader wordt omtrent de tot nu toe geredden vernomen, dat luitenant ter zee eerste klasse Slikker te Biak woont. Hij is gehuwd en heeft een kind. Sergeant-vliegtuigmaker-A De Bruijn woont eveneens te Biak, is gehuwd en heeft twee kinderen. Kor poraal-vliegtuigmaker E. A. Koel- De besten Enige zelfverheerlijking is er al tijd wel bij, wanneer beweerd wordt, dat uit een bepaald be roep de hesten zouden weglopen. En kele jaren geleden heette het, dat het bedrijfsleven de beste hogere ambtenaren weglokte door betere salarissen te bieden. Er moest toen salarisverhoging komen. Te zelfder tijd werd ook geklaagd, dat uit ze kere takken van ons defensie-appa raat de „beste" officieren zich lieten wegkopen. De klacht, dat de midden stand zijn „beste" zonen verliest aan andere maatschappelijke groepen is al jaren oud... En als er gesproken wordt over emigratie, dan vallen al gauw de woorden „de beste zonen van ons volk" of „mannen en vrou wen met de echte pioniersgeest". Het schijnt, dat altijd de „besten" vlugge weglopers zijn... wanneer men althans dat generaliserende verhaaltje geloven wil. D aarom doet het deugd, dat in het agrarisch weekblad „De Landbode" een keertje stevig stelling is genomen tegen dat „bes- te-historietje". Het heette immers ook, dat uit de land- en tuinbouw de beste boeren- en tuinderszoons ver dwenen. Recente onderzoekingen hebben ge leerd, dat. daarvan geen sprake is. Het is niet waar, dat de besten weg lopen en de. kneusjes blijven. Er zijn trouwens ook, zegt „De Landbode", blijkens de dagelijkse ervaring nog voldoende actieve en bekwame plattelandsjongeren die bewijzen dat een dergelijke stelling niet opgaat. Wél kan men, door maar steeds over een verdrukte, in moeilijkheden verkerende, bij ande ren achtergestelde, slecht betaalde landbouw te spreken en te schrij ven, de uittocht van de besten onge wild bevorderen! Hier wordt uiteraard niet be weerd, dat er geer. klachten zouden zijn, maar de positieve kant overheerst. Er wordt door de landbouw en tuinbouw zelf heel wat tot stand gebracht. Waarom zouden we naast alles wat er te doen is over structurele aan passing over verdwijning van te kleine bedrijven enz., de buitenwe reld ook niet meer doordringen van het feit, dat er aan onderzoek, re search, mechanisatie en aandurven van nieuwe bedrijfsmethodes dooi de landbouw zelf enorm veel gedaan wordt, vraagt „De Landbode". Waar om als het gaat over ruilverkave lingen en andere cultuurtechnische werken alleen maar praten over het subsidiepercentage en te weinig over de grote financiële bijdragen die de landbouw zelf op tafel brengt Waarom anderen er niet meer van doordringen dat een agrarisch be drijf vakmanschap vereist, persoon lijk initiatief en niet gering bedrijfs- leiderscliap O p deze vragen van het agrarisch weekblad is alleen maar een bevestigend antwoord mogelijk en dan van harte bevestigend. Er zijn tal van goede kanten aan het leven en werken op het platte land. Juist door die goede kanten worden in het algemeen toch wel de besten vastgehouden. Het ergste is daarbij, dat het praten over „de besten, die wegtrekken" behalve onjuist ook ontmoedigend is. Zij, die over hun eigen beroep zulke geruchten verbreiden, bewijzen, aan zichzelf en aan hun beroepsgenoten een slechte dienst... want zij verla gen de algemene waardering voor hun beroep en het is zeer wel moge lijk, dat ze daarvan zelf de wrange vruchten zouden plukken! En dan... niet _jiverdiend! huis woont aan boord van een woon schip te Grouw met vrouw en twee kinderen. Vierde keer Dit ongeluk met een Martin Mariner amfibie-vliegtuig is het vierde in de loop der tijd dat de Nederlandse ma rine deze toestellen gebruikt. Toestellen van dit type zijn veron gelukt te Merauke (bij opstijgen, al- Soldaat gedood door losse patroon Door een schot uit een met een losse patroon geladen geweer is woens dagavond de dienstplichtige korpo raal J. C. M. van Riel om het leven gekomen. De korporaal, die diende bij de 427-ste compagnie van Heutz-mobiel, nam deel aan een oefening bij Does burg. Tijdens deze oefening is hij on gewapend een „tegenstander", een lid van de Nationale Reserve tege moet gegaan bij de noordelijke op rit naar de Uselbrug. Deze tegen stander had een geweer in de aan slag, de vinger aan de trekker. Bij de botsing is het schot afgegaan. De korporaal, die afkomstig is uit Til burg werd in het hart getroffen. President De Gaulle heeft een bezoek gebracht aan Fréjus. Hier loopt hij, vergezeld van zijn adjudant en bur gemeester Leotard van Fréjus op de. begraafplaats langs het massa graf, waar de slachtoffers van de ramp zijn bijgezet. ANP-telefoto le inzittenden omgekomen), Abadan (bij landen, geen overlevenden) en te Goa (bij landen, geen overlevenden). Bij het ongeluk van vandaag is het vliegtuig neergekomen aan het begin van de Maccluer Golf, ten noordwes ten van Fak Fak. Ike en Bourguiba ernstig bezorgd over Algerije In het communiqué, dat gisteren na afloop van het overleg tussen presi dent Eisenhower van de Verenigde Staten en president Bourguiba van Tunesië te Tunis werd uitgegeven, werd gezegd, dat de twee staats hoofden in een sfeer van openhartig heid een reeks aspecten van de in ternationale toestand de revue heb ben laten passeren. In het bijzonder ging het gesprek over de noodzaak om de pogingen om tot een consoli datie van de vrede en een verminde ring van de oorzaken der internatio nale spanning te komen, voort te zetten. In dit verband waren zij tot de conclusie gekomen, dat een ont breken van een regeling in de kwes- tie-Algerije „een bron van ernstige bezorgdheid" vormt. De verwezenlijking van het zelf beschikkingsrecht .van de volke ren van Afrika en Azië achtten Eisenhower en Bourguiba één der belangrijkste gebeurtenissen van deze tijd. Met instemming hadden zij gecon stateerd, dat het dank zij de nieuwe ontwikkeling, thans mogelijk is, dat de onderlinge verhoudingen geba seerd zijn op een gemeenschappelijk verbonden zijn met de grondbeginse len van de rechten en de waardig heid van de mens. Voor een consolidatie van de vrede wordt een grotere steun aan de lan den die bezig zijn zich economiGch te ontwikkelen, noodzakelijk ge noemd. 0 Een protestgroep onder Britse leiding tegen de Franse atoomproeven in de Sa hara ls dezer dagen aan de grens van Boven-Voita de toegang geweigerd om dat men niet In het bezit van visa was. De groep van ongeveer 20 man sterk was acht dagen geleden uit Ghana vertrok ken. Militairen traden op met traangasbommen „Kongolezen de ontgoocheling van een wilde evolutie besparen" „Het is thans zaak, de wettige aanspraken van de bewoners van Kongo te begrijpen en in te willigen en hun de ontgooche ling van een wilde evolutie te besparen". Dit heeft koning Boudewijn enkele uren na zijn aankomst donderdagavond in een radiotoespraak in Stanley- stad verklaard. Hij zei er prijs op te hebben gesteld, zich ter plaatse rekenschap te geven van de verlangens van de bevolking, „wier toekomst mij zo nauw aan het hart ligt". Als na een veldslag De aankomst van de koning op het vliegveld van Stanleystad ging met een verwarde massale betoging ge paard. Terwijl de Brabangonne werd gespeeld en de koning evenals andere autoriteiten in de houding stond, wierp een aantal militairen met hel men op en gasmaskers voor enkele traangasbommen en trok toen, met witte stokken in de hand, tegen na tionalistische betogers op. Uit de me nigte klonk namelijk behalve „Leve de koning, leve België, leve Kongo" ook geroep „Onafhankelijkheid". Ook de spandoeken boven dè menigte gaven van verdeeldheid blijk. De groep die het verst was gekomen aroeg een doek mee waarop vrijla ting werd gevraagd van Loemoemba, een nationalist die onlangs na onge regeldheden is gearresteerd. De Brabangonne werd intussen door tienduizenden meegezongen... Geen gevaar voor opvarenden van sleepboot „Elbe" De Amerik. torpedobootjager „Ri chard S. Edwards" heeft zijn hasis geseind dat er geen gevaar is voor de opvarenden van de Nederlandse sleepboot „Elbe" en de runners op de beide kleine vliegdekschepen, die de „Elbe" op sleeptouw had. De tros zit nog In de schroef van de sleep boot. Zoals gemeld drijft de „Elbe" rond op de Stille Oceaan in een zwa re storm. De torpedobootjager meldde dat de golven in 't gebied waar de 3 sche pen hulpeloos ronddrijven 4 tot 5 me ter hoog zijn, en dat de wind een snelheid van 75 km per uur heeft. KERNENERGIE-CENTRALE EEN REGERINGSZAAK TIJDENS DE jaarlijkse huldi ging van de jubilerende perso neelsleden bij de Koninklijke Maatschappij „De Schelde", heeft de voorzitter van de direc tie, de heer J. W. Hupkes zijn traditionele jaarrede gehouden. Daarin maakte hij onder meer een aantal opmerkingen over het Sloeplan, daarbij stellend dat de beslissing over dit plan niet te lang kan worden uitge steld. „Enige jaren is aan deze plan nen gewerkt en nu willen wij met de eerste uitvoering begin nen. De materie is echter vrij ingewikkeld, want het gaat om een terrein, dat nog op het wa ter gewonnen moet worden en dat bovendien ligt op een moei lijk punt van de Scheldeoever", aldus de heer Hupkes. „Het technisch onderzoek naar de mogelijkheden op dit punt van de Scheldeoever kon be spoedigd worden en thans wor den proeven genomen in het waterloopkundig laboratorium, dat gevestigd is in de Noord oostpolder. Er zijn thans vol doende- gegevens bekend om een beslissiug te kunnen nemen. Het is zeker, dat een groot in dustrieterrein aan het Zuid- Sloe ter beschikking kan ko men. Wanneer men echter de beslissing over de aanleg daar van te lang uitstelt, zullen ge gadigden naar andere wegen moeten zoeken. Spreker zou het bijzonder betreuren, indien „De Schelde" een andere weg zou moeten gaan". Naar gewoonte wilde spreker iets vertellen over de gang van zaken in het bedrijf en ook proberen iets te zeggen over de toekomst. Een volle werkbezetting kon gedurende 1959 in alle afdelingen van het bedrijf ge handhaafd blijven. Twee tankers werden afgeleverd, maar drie ande re schepen, die wel gereed kwamen werden niet afgeleverd. Dat betrof de zogenaamde Car- ras-schepen. Aan de motoren van enkele reeds eerder geleverde Carras-schepen deed zich een ge brek voor. Technisch gesproken zijn thans de moeilijkheden op gelost. Mede op advies van De Schelde heeft Sulzer de construc tie van de motoren dusdanig ge wijzigd, dat hiermede voorgoed een einde is gekomen aan de moeilijkheden. Nu de Carras-affaire haar einde nadert, kon spreker met voldoe ning constateren, dat noch in technische, noch in financiële kringen de naam van De Schelde ook maar Iets heeft geleden, De houw van deze „Griekse" sche pen-serie zal volledig worden af gewerkt, ook al verkoos de heer Carras een andere weg te gaan. De heer Hupkes wees er op, dat zeer belangrijke orders voor de machine fabriek van De Schelde verworven konden worden op het gebied van landketels, tandwielkasten enz. Kernenergie De Schelde heeft ook zorg en aan dacht besteed aan de kernenergie. Een aanbieding voor de bouw van een atoomcentrale bij Geertruiden- berg werd gedaan. Helaas moet geconstateerd worden, dat de pogingen en de pogingen van andere Nederlandse en buitenlandse bedrijven om in Nederland resultaat te boeken, tot nu toe zonder succes gebleven zijn. De grote Nederlandse elektriciteitsbedrijven, welke nauw samenwerken, zijn tot de conclusie gekomen dat kernenergie nog te kost baar is. Het moet mijns Inzien, aldus de heer Hupkes, ernstig betwijfeld worden of het juist fs, dat bij beslissingen van zo grote beteke nis voor het gehele Nederlandse volk, uitsluitend met economische maatstaven gemeten wordt. Ook (Zie slot pag. 2 kol. 3) Na het vertrek van de koning zag het vliegveld eruit alsof er een veldslag had gewoed. Vertrapte spandoeken en reclameborden, kledingstukken en enkele licha men inboorlingen die gewond waren geraakt bij de charge van de militairen. Er zijn geen doden gevallen maar niemand wist te zeggen hoeveel gewonden er wa ren. Loemoemba De Nationale Kongolese Beweging had de actie met leuzen op borden en spandoeken woensdag koortsachtig voorbereid. Een grote menigte was ook uit de omliggende dorpen naar de stad ge trokken. Een groot aantal Kongole zen verzamelde zich voor de centrale gevangenis in Stanleystad, waar men vermoedt dat Loemoemba gevangen wordt gehouden. Vele Kongolezen zijn van mening, dat de koning naar Kon go is gekomen om de arrestanten en dus ook Loemoemba in vrijheid te stellen. De Belgische minister voor Kongo, De Schrijver, wiens beleid gisteren door de Kamer van Volksvertegen woordigers te Brussel met een motie van vertrouwen (vóór 100 afgevaar digden, tegen 72, één onthouding) werd goedgekeurd, hield in Stanley stad een radiorede waarin hij zei dat de autoriteiten zullen waken voor de handhaving van de orde tijdens de komende maanden, die beslissend zijn voor Kongo. „Zij zullen niet dulden, dat de houding van enkelen de grote meerderheid van de Kongolese bevol king zal beletten, in samenwerking met België en in alle vriendschap met het Belgische volk Kongo met zijn nieuwe structuur op te bouwen". Het verwerven van onafhankelijk heid zal, zo zei hij, rustig en met overleg dienen te geschieden. Gereserveerdheid Intussen toont men zich In twee van de drie grote politieke partijen in België, de liberale en de socialisti sche, gereserveerd over de onver wachte reis van de koning. Aan so cialistische zijde vroeg men zich af, „of de resultaten .van het koninklijk bezoek dezelfde zullen zijn als wordt verwacht" aan liberale kant rees twijfel „of het aanbevelenswaardig is de persoon van de koning op deze wijze in het gedrang te brengen". VERWACHT. Geldig tot hedenavond ENKELE BUIEN. Veranderlijke bewolking en enkele buien. Krachtige tot harde en aan de kust wellicht stormachtige wind tussen zuidwest en west. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN 19 december Zon op 8.44 onder 16.29 Maan op 21.06 onder 11.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1