Fréjus weer per trein te bereiken fijn FAAM fantastisch DISCUSSIE UTRECHTS B. EN W. EN MR. SCHOLTEN VOORTGEZET PLAN VOOR ATLANTISCHE ECONOMISCHE ORGANISATIE NEDERLANDSE SLEEPBOOT „ELBE" VERKEERT IN NOOD GVLBRANSSEN BEKIJKT HIER „EN EEUWIG ZINGEN DE BOSSEN REGERING TEVREDEN OVER HUIDIGE LOONVORMING DONDERDAG 17 DECEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWBB COURANT 1 GEEN WATER OVER ,£TADSBUITENGRACHT" Staatssecretaris deze |de verschillende verantwoordelijkhe- f den dreigt te verwarren. Hij meent brief mocht niet ontbreken dat hij in zijn taak tekort geschoten zou zijn, indien hij het Utrechtse ge- pe staatssecretaris van onderwijs, meentebestuur er niet opmerkzaam kunsten en wetenschappen, inr. Y. op had gemaakt, dat bij de uitvoe- Scholten, heeft het gemeentebestuur -1 van Utrecht gisteren geantwoord op de per politiekoerier verzonden brief. Zoals bekend, protesteerde het Utrechtse gemeentebestuur met dat epistel tegen een maandag, vier da gen vóór de behandeling van het nieuwe verkeersplan in de raad, van de staatssecretaris ontvangen brief, waarin bezwaren tegen dat plan, wa ren vervat. De staatssecretaris verdedigt zijn op vatting, dat de stadsbuitengracht is begrepen in de voorlopige lijst der Nederlandse monumenten van schiedenis en kunst. Van de onder de rubriek verdedi gingswerken in de voorlopige lijst genoemde bolwerken en wallen maakt het water volgens hem een historisch en integrerend onderdeel uit. Het gemeentebestuur van Utrecht heeft de gemeenteraad verzocht deze tweede brief van de staats secretaris voor kennisgeving aan te nemen. Wat de andere interpre tatie van de bolwerken-, wallen en waterkwestie betreft zal volgens B. en W. eventueel rech ter of Kroon moeten beslissen. De staatssecretaris ontkent in zijn brief, dat zijn handelwijze de onbe lemmerde gedachtenwisseling van de gemeenteraad dreigt te verstoren en Zaterdag kort geding tegen Weekblad T.V. (Van onze speciale verslaggever) Zaterdagmorgen zal voor de president van de rechtbank in Arnhem mr. J. H. Smits een kort geding dienen, dat de AVRO, KRO, NCRV, VARA VPRO aanhangig hebben gemaakt te gen het weekblad T.V. omroeporganisaties vragen daar bij op straffe van een dwang som van tienduizend gulden per verschijnend nummer het weekblad T.V. te verbieden radio- en televisie programma's in welke vorm dan ook af te drukken. Met motief van de eis is dat omroeporganisaties de auteurs rechten op de programmapublikatie hebben voorbehouden. Te Moskou zal binnenkort een win kel geopend worden voor radioactieve Isotopen, de uitrusting om deze te gebrui ken en de onmisbare beschermlngsuit- rusting, aldus meldt het Russische pers bureau Tass. ring van het plan een monumenten- belang was betrokken, dat een op de wet berustende beslissing van de staatssecretaris van o. k. en w. ver eist. Utrechts gemeentebestuur blijft echter van mening dat de op een on nodig uiterst tijdstip ontvangen brief van de staatssecretaris de onbelem merde gedachtenwisseling van de raad dreigt te verstoren en de ver schillende verantwoordelijkheden te vermengen. De beweringen dat het gemeentebe stuur van Utrecht zijn antwoordbrief aan de staatssecretaris aan de pers ter inzage heeft verstrekt noemt het college niet juist. De brief, aldus B. en W. werd aan de raad gezonden en derhalve ook aan de pers verstrekt. Het eerste was, naar de staatssecre taris nu ook zelf toegeeft, zijn be doeling, 't tweede is van 't eerste, als het om openbare raadsbehandeling gaat, een onvermijdelijk gevolg en anders dan'de staatssecretaris meent een volstrekt gebruikelijke weg. Dit weekeinde zullen de trei- H nen het getroffen Fréjus weer M aandoen. Koortsachtig is er door de spoormannen aan het H herstel van baanvakken en sta- tion gewerkt. Wellicht zullen de kinderen, die binnenkort uit Fréjus naar Nederland komen van dit station vertrekken. j|| iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiB De advocaten van de Japanner Ke- satosji Katsoesjita zijn in beroep ge gaan tegen het doodvonnis dat over hun cliënt is uitgesproken. Zij stellen dat de terechtstelling door ophanging, die in Japan gebruikelijk is, een „hal ve zelfmoord" is en dat hun cliënt weigert mede te werken aan zijn dood op deze manier, zij het dan dat de medewerking bestaat in het leveren van het lichaamsgewicht. GEVOLG DILLONS BEZOEK Amerika, Canada en Japan volwaardige leden Volgens doorgaans welingelichte krin gen is de Amerikaanse onderminis ter van buitenlandse zaken, Douglas Dillon, voldaan over zijn bezoek aan West-Europa in de Verenigde Staten teruggekeerd. Hij is ervan overtuigd, aldus deze Amerikaanse kringen, dat het mogelijk zal zijn de liberalisatie van de wereldhandel uit te breiden en te versnellen en aldus aan de dreiging van een protectionisme in Europa en de Verenigde Staten te ontkomen, en voorts om de hulp der westerse lan den aan de onderontwikkelde landen te coördineren. Er schijnt overeenstemming te zijn bereikt over de oprichting van een Atlantische Economische Organisatie, die in de plaats zal komen van de O.E.E.S., de Organisatie voor Europe se Economische Samenwerking. De Verenigde Staten en Canada, die slechts geassocieerd lid zijn van de O.E.E.S., zouden als volwaardig lid tot de nieuwe organisatie toetreden, terwijl de Verenigde Staten ook Ja pan daarvan deel zouden willen doen uitmaken. Als de nieuwe organisatie in het le ven wordt geroepen, zou haar zetel gevestigd worden in het Chateau de fa Muette te Parijs, waar thans de O.E.E.S. haar hoofdkwartier heeft. Wat de liberalisatie van de wereld handel aangaat, verheelt men in de zelfde kringen niet, dat de V.S. voor nemens zijn druk uit te oefenen op de landen van de E.E.G. om de tarie- venbarrière, die deze landen be schermt, te verlagen. Dit is de sleutel voor het vraagstuk der betrekkingen tussen de zes lan den van de E.E.G. en de „Zeven" van de kleine vrijhandelszone. Men meent dat als de tariefmuur van de E.E.G. voldoende laag is, er slechts behoefte zal bestaan aan één Europese orga nisatie van dertien of achttien lan den. Volgens genoemde kringen zou alleen in Parijs tegen deze opvatting van minister Dillon principieel tegen kanting zijn ontmoet. In de Franse hoofdstad zou men, wederom volgens deze kringen, menen, dat de toe komst van de E.E.G. niet afhangt van de „tarievenmuur, maar van de harmonisatie tussen de „zes" en de „zeven" en van de economische en handelspolitiek. In Engeland bij brand vier kinderen omgekomen In een trailer-kamp zijn dinsdag avond in Ocker Hill te Engeland vier kinderen levend verbrand, toen de trailer waarin zij woonden in vlam men op ging. Pauline Ellis, 13, het oudste kind van het gezin, werd nog op tijd wakker. Zij slaagde er in haar broertje van vier jaar te grijpen en met hem door de vlammen te ontsnappen. De vier kinderen die omkwamen, zijn meisjes variërend in leeftijd van 7 jaar tot 15 maanden. Buren zeiden dat zij Pauline moesten vasthouden om haar te beletten weer de brandende trailer binnen te gaan om te proberen haar zusjes te redden. Toen de brand uitbrak, waren de ou ders afwezig, om kerstinkopen te doen. Mevrouw Frank Ellis, de moe der der kinderen, verwacht haar ze vende kind. BIJ ZWARE STORM OP GROTE OCEAAN „Clyde" op weg om hulp te bieden De 820 ton metende Nederlandse sleepboot „Elbe", eigendom van Smits sleepvaartdienst te Rotterdam, verkeert in de Grote Oceaan, tassen Hawaii en het eiland Wake, in nood. iost van de Amerikaanse kust wacht te Honoloeloe heeft gemeld dat de twee oude Amerikaanse vliegdek- .Mission Bay" en „Guadal- i Advertentie lil!! WITTE TANDEN DROP 01= OUD BOEK INSPIREERDE 99 Première kleurenfilm in Arnhem De schrijver van de Noorse roman trilogie „En eeuwig zingen de bossen", de 65-jarige Trygve Gul-, branssen, vertoeft op uitnodiging van zijn Nederlandse uitgever en kele dagen in ons land. Op vrij dag a.s. zal hij in Arnhem de Ne derlandse première bijwonen van de kleurenfilm „En eeuwig zingen de bossen". Gulbranssen, die ondanks een flinke bronchitis, toch in gezelschap van zijn 28-jarige dochter Ragna de reis van Oslo naar Nederland heeft ondernomen, praat moei lijk en niet graag over zijn trilo gie, waarvan hij het eerste deel in 1933 schreef. De beide andere delen „Winden waaien om de rot sen" en „De weg tot elkander", schreef hij in de twee volgende jaren. Deze trilogie, waarvan nog steeds herdrukken uitkomen, is in 25 landen uitgegeven en in de loop der jaren zijn er tussen de 8 en 8'/2 miljoen exemplaren van verschenen. 99 Gulbranssen, die oorspronkelijk tabakshandelaar was en o.a. in zijn geboortestad Oslo ook een Nederlandse firma vertegenwoor digde, stamt uit een oud boeren geslacht. Toen hij nog in de ta- bakshandel was had hij het tot een gewoonte gemaakt allerlei in drukken op papiertjes vast te leggen, welke hij in een grote lade van een oude linnenkast be waarde. Eens schreef hij een no velle, die direct in een krant ge plaatst werd. Hij vond het vreemd en vervelend voor de an dere Noorse schrijvers, dat zijn eerste boek zo'n succes had. Zijn belangstelling voor de oude Noor se boerengeslachten werd gewekt toen hij als 13-jarige knaap in de ouderlijke woning tijdens een ver huizing een uit 1760 daterend boek in houten band ontdekte, tussen een hoop rommel, die op geruimd zou worden. In dit boek had zijn overgrootvader van moe derszijde met een ganzepen aller lei aantekeningen over zijn fami lie aangetekend. En dit was, zo vertelde Gulbranssen in een persgesprek, later de aan- f Advertentie) leiding geworden tot het schrij ven van zijn trilogie. Een tiental jaar geleden begon Gul branssen op een boerderij, 100 km buiten Oslo, niet zonder succes met het fokken van stamboekvee. Nu verbouwt hij alleen nog maar granen en doet voorts veel aan charitatief werk. De hoeve van de ouders van zijn echtgenote (die zijn zoon Per heeft geërfd) is de bakermat geworden voor het verhaal over het geslacht Bjömdal. Gulbranssen heeft als sportjournalist vier Olympiades voornamelijk de atletiek verslagen voor een krant en een sporttijdschrift. Op invitatie van de burgemeester van Rotterdam zal Gulbranssen aanwezig zijn bij de aanbieding van een kerstboom door het ge meentebestuur van Oslo aan de Maasstad en aanzitten aan een daaropvolgend souper. Oud-minister Staf voorzitter N.F.O. De oud-minister van defensie, ir. C. Staf, is woensdagmorgen op de bui tengewone algemene vergadering van de Nederlandse Fruittelersorganisa tie te Utrecht tot voorzitter van deze organisatie benoemd. Hij zal de heer C. Boudewijn als zodanig opvolgen. Op ir. Staf, die nummer 1 op de voordracht stond, werden 120 van de 125 geldige stemmen uitgebracht. Op de heer P. J. J. Dekker te Wemel- dinge werden vijf stemmen uitge bracht. Hij stond nummer twee op de voordracht. Een der afgevaardig den, de heer W. van de Werken uit Zaltbommel sprak voor de stemming er zijn teleurstelling over uit, dat het bestuur er niet m geslaagd was om aan het hoofd van de fruittelers organisatie een rasechte fruitteler te stellen. De voorzitter de heer Bou dewijn zei in antwoord hierop, dat men zowel voor persoon als kwali teiten van ir. Staf grote waarde ring moet hebben. Reeds tijdens zijn werkzaamheden op het departement van landbouw had ir. Staf grote be langstelling voor de fruittelerswe- Naar georganiseerd overleg onderwijzend personeel De algemene commissie voor overleg in zaken betreffende de rechtsposi tie van onderwijzend personeel heeft besloten een tweetal werkcommissies te vormen. Een dezer commissies zal zich bezig houden met de voorberei ding van de reorganisatie van het georganiseerd overleg in zaken be treffende de rechtspositie van onder wijzend personeel, terwijl de andere tot taak heeft de verhouding te be palen tussen de salarissen bij het kleuteronderwijs en die bij het ge woon lager onderwijs. 0 Het secretariaat-generaal van de Ara bische Uga heeft de film „Salomo en de koningin van Sheba" verboden voor de Arabische landen, omdat de rolprent „propaganda voor Israël maakt en aan vallen op de Arabieren inhoudt". waarmee de „Elbe" op weg was naar Japan, waar zij zullen wor den gesloopt, losgeslagen zijn en 1 ronddrijven. De „Elbe" heeft thans zelf hulp nodig, waarschijnlijk om dat de schroef in een kabel verward is geraakt. Van L. Smit en Co's Internationa le Sleepdienst te Rotterdam ver nam het A.N.P., dat de sleepboot „Clyde", die op 21 oktober uit Boston naar Japan is vertrokken, eveneens met twee vliegdeksche pen op sleeptouw, deze schepen in Honoloeloe heeft achtergelaten en koers heeft gezet naar de „Elbe". Wanneer de „Clyde" op de onge lukplaats zal zijn aangekomen is nog niet te zeggen, maar ver wacht wordt, aldus Smit en Co, dat dit nog wel enkele dagen zal duren. In Rotterdam heeft men inmiddels een telegram ontvangen van kapitein Poot van de „Elbe", die enige tijd te rug 2 van dezelfde schepen van Bos ton -naar Antwerpen heeft gebracht en toen in een tropische orkaan is be iand. In dit telegram spreekt de ge zagvoerder van zeer zware storm en een verschrikkelijk hoge zee. Gezien de staat van dienst van kapitein Poot en diens ervaring wijst de rederij er op, dat als de kapitein van verschrik kelijk spreekt, het weer ontzettend slecht moet zijn. Hij zei verder in het telegram, dat nadat de tros met het eerste schip gebroken was. hij het tweede vliegdekschip heeft laten „slippen" om een aanvaring te voor komen. De vliegdekschepen, zo vertelde men ons nader, zijn zeewaardig, ver warmd en de acht runners aan boord van ieder schip beschikken over vol doende voedsel om het dagen achter een vol te kunnen houden, hetgeen uiteraard ook voor de opvarenden van de „Elbe" geldt. Wanneer het weer wat zal opklaren heeft men bij Smit goede hoop, dat kapitein Poot erin zal slagen de schepen, al dan niet met assistentie, weer bij elkaar te brengen; er wordt wel rekening mee gehouden, dat de sleep met enige weken vertraging in Japan zal aankomen. Edith Piaf moet twee weken rust honden Edith Piaf zal ten minste twee weken rust moeten houden alvorens zij weer mag optreden, hebben haar artsen medegedeeld. De chansonnière is thans in een Parijse kliniek opgeno men, nadat zij maandag voor de vijf de maal in twee weken was ingestort. (Slot van pag. 3) ment met kracht aan gewerkt, maar dat betekent niet dat de bewindsman er op korte termijn mee zal komen. Er zijn namelijk nog veel technische voorbereidingen nodig. Motie Bij de replieken bleek, dat de Ka mer over het algemeen slechts een matige waardering kon opbrengen voor de politiek van de regering ten aanzien van de aanvullende werken. Dat leidde zelfs tot de indiening van een motie door de socialistische af gevaardigde mr. Van Lier. Deze mo tie luidde: „De Kamer, gehoord de beraadslagingen over het voornemen van de regering om de tewerkstel ling van werkloze werknemers op aanvullende werken door het invoe ren van een wachttijd te bespreken, van oordeel, dat een zodanige beper king cn om sociale redenen en met het oog op de structuurverbetering der ontwikkelingsgebieden onge wenst is, nodigt de regering uit de aanvullende kredieten aan te vragen, die nodig zullen zijn om de tot dus verre met betrekking tot de aan vullende werkgelegenheid gevolgde politiek onverkort voort te zetten. Scherp debatje Overigens gaf het slot van de ver gadering een scherp en levendig de bat tussen de staatssecretaris Rool- vink en de veel interrumperende so cialistische afgevaardigden te zien over de verschillen tussen: 1. geleide loonpolitiek; 2. het begin van de vrijere loonpo litiek in 1956 en 3. het gedifferentieerde loonbeleid van thans. De socialisten hadden namelijk het verwijt uitgesproken, dat de tegen woordige loonpolitiek op de duur leidt tot bijzonder grote toonverschil len. De staatssecretaris verdedigde bekwaam en slagvaardig zijn opvat tingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3