■Ho" DUJARDIN Werkzaamheden aan de Goese burgemeesterswoning stopgezet Zeeuwse Almanak IN VLISSINGEN ONDERGAAT „ANDES" VERJONGINGSKUUR BAKKENSCHIPPER BELANDDE BIJ VLOED OP OESTERPERCEEL PLEIDOOIVAN OFFICIER VOOR W.A.- VERZEKERING Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 17 DECEMBER ia ai» BEHANDELING GEMEENTEBEGROTING 1960 UITGESTELD College bepleit instelling van commissie van onderzoek uit raad De behandeling van de Goese gemeentebegroting voor het dienstjaar I960 is voor onbepaalde tijd uitgesteld en de werk zaamheden aan de ambtswoning van de burgemeester (Joh. A. v. d. Goeskade 73) zijn tot nader order stopgezet. Deze besluiten hebben B. en W. van Goes genomen naar aanleiding van de ern stige kritiek, die de laatste weken aan liet adres van dit col lege is geuit. In geheime zitting heeft de gemeenteraad in no vember reeds harde noten gekraakt over de overschrijding van de begroting voor de verbouwing van de burgemeesterswonïng met een bedrag van rond 28.000. Ernstige kritiek werd dezer dagen voorts geuit door de Commissie Financiën en Grondbe drijf, die bezwaren aanvoerde tegen Verschillende posten op de gewone dienst van de begroting voor het dienstjaar 1960. Het Goese college stelt de raad thans voor een commissie door en uit de raad te benoemen, die terzake een onderzoek zal instellen. Zoals bekend heeft de Goese gemeen teraad na afloop van de openbare raadsvergadering op 25 november in besloten zitting gedebatteerd over hét onlangs aangekochte huis Joh. A. v. d. Goeskade 73 als ambtswoning voor de burgemeester. De woning werd aangekocht voor een bedrag van 35.000 terwijl de raad 25.000 voor verbouwing en aanleg van centrale verwarming voteerde. Dit bedrag is echter in aanzienlijke mate overschre den, zonder dat de gemeenteraad daartoe machtiging had verleend. De restauratie kwam niet op' 25.000, maar op 53.000. Over de geheime zitting zijn indertijd geen inlichtingen verstrekt. Het is ons echter wel bekend, dat het in de bedoeling ligt deze kwestie verder in het openbaar af te handelen." Aanvankelijk zou het in de bedoe ling van B. en W. hebben gelegen om de raad voor te stellen bij sup- pletoire begroting de hogere bedra gen voor de verbouwing ter beschik king te stellen, maar later is het college van dit voornemen terugge komen. In deze zaak zou namelijk mede een rol spelen de vraag, welke instantie voor de begrotingsover- schrijding verantwoordelijk is. B. en W. zouden nu een rapport hebben ontvangen van de Dienst Gemeente werken, waarin deze dienst alle verantwoording voor de overschrij dingen afwijst. In dit rapport wordt bovendien becijferd hoe groot de to tale overschrijding zou zijn, indien de werkzaamheden aan de betrokken woning onverminderd zouden zijn. voortgezet. (Advertentie) Haak aan einde aan nw aambeien-klachten. Hemotaba helpen V van uw ongerief af envan bin nen uit. Geen zalf of zetpillen meer. Dit vrijwel smaakloze tabletje doet de zwellingen slinken en bevordert de genezing. Hemotabs zijn boven dien zacht laxerend, helpen zo de normale functies regelen en zijn daardoor hoogst bevorderlijk voor spoedig herstel en vrijwaring van pijn. Complete kuur 1,47) bij apothekers en drogisten. Inmiddels lieeft zich een tweede „kwestie" aangediend. Nadat enkele weken! geleden de gemeentebegroting voor 1960 verscheen, heeft, de Com missie voor Financiën en het Grond bedrijf dezer dagen schriftelijk enke le kritische opmerkingen over deze begroting gemaakt. Onder meer werd zoals bekend bezwaar gemaakt tegen benoeming van een hoofdkom mies ter secretarie. Ook werden wa gen gesteld over een auto, die door de gemeente was aangeschaft, zonder dat op de begroting voor 1959 of voor 1960 daarvoor gelden waren uitge trokken. Voorts werden ten aanzien van enkele andere punten opmerkin gen gemaakt. Een en ander is voor B. en W. aan leiding geweest de behandeling van de gemeentebegroting voor 1960, die op 23 december was bepaald, tot nader order uit te stellen. Ook de verbouwing van de burgemees terswoning is stopgezet. Pas nadat de te benoemen raadscommissie haar onderzoek heeft afgesloten, zal deze zaak opnieuw worden be keken. De l aad komt 23 december wel bijeen ter afhandeling van een aantal andere agendapunten, o.m. dus de instelling van een commissie van onderzoek. Klacht tegen ontwerper hotelbouw „Britannia" Uitspraak architectehraad eerst over enkele maanden Dezer dagen behandelde de architee- tenraad van de Bond van Neder landse architecten de klacht tegen de architect van de hotelbouw „Bri tannia" te Vlissingen, die beschul digd wordt bij de aanbesteding met twee bestekken te hebben gewerkt. Een uitspraak in deze zaak zal nog wel enkele maanden op zich laten wachten, daar een tweede zitting aan deze klacht zal worden gewijd, wel ke niet vóór februari 1960 zal wor den gehouden. Slot van pag. 1 in nauw overleg met de reder.Bo vendien ontwierp hij de verandering van de eetzaal. Ondertussen zijn niet alleen de hut ten „pre-fabricated". Ook stalen pla ten lagen al in de juiste afmetingen gereed, toen de „Andes" binnenkwam. Dekken en dekhuizen werden dan ook zo opgetrokken. Uiteraard is precies uitgestippeld wat iedere dag moet gebeuren en het werk van al die verschillende afde lingen, die op de „Andes" aan de slag zijn gegaan/blijkt zo goed in elkaar te grijpen, dat men het tijdschema goed kan aanhouden. Stagnatie kan overigens niet geduld worden, want heel het schema sluit als een bus en op iO januari slechts één dag na het laatste werk in Vlissingen moet do „Andes" in Southampton zijn, waar het schip voor een cruise wordt gereedge maakt. - Van begin maart tot eind mei on dergaat het passagiersschip dan zijn tweede verbouwing. In hot achterschip wordt op do plaats, waar eerst koelruimten voor vlees waren, een bioscoop met een ac commodatie voor 260 toeschou wers gebouwd. Twee personenlif ten zullen de verbinding van deze bioscoop naar de verschillende dekken instand moeten houden. Ook zal het schip van een volledige airconditioning worden voorzien. Bo- VAN t(VU1 TOT BELANGSTELLING VOOR BADEN In Oosterland begint de belangstel ling voor het badhuis te tanen. Dat is niet alleen in Oosterland het ge val, maar in vele andere gemeenten lean men vernemen, dat de badhui zen door steeds minder mensen wor den bezocht. Badhuizen zijn echter nuttige inrichtingen en dat in Oos terland bijvoorbeeld wordt nog steeds bezocht door gemiddeld 130 personen per week. In het begin van dit jaar kwamen per week gemid- WAAR Het wordt lijd, mensen,dat er ein delij!: ooi: eens in Zeeland een toto prijsje valt van tenminste een ton aan baar geld: In de dagbladen moe ten vie al maar. lezen over lieden in het noordenoosten en westen van het land, die zo maar hup van de ene dag op de andere Kapitalist worden. De laatste was een groente boer in het goede Zeist -ene J, de Goede, die met het slordig invullen van een rijtje cijfers een dikke hon derdduizend gulden verwierf. Een heerlijke sensatie. Niet. alleen voor de man zelf, néé, voor alle buren, maagden, vrienden en verwanten, voor heel de gemeente en tenslotte, dank zij de krant, ook een beetje voor heel het land: Maar van dat beetje moeten ivé nu eens af; Zeela/iid moet nu eindelijk eens zijn eigen toto-winnoxir krijgen, zijn eigen opper poeier, die in onze directe' omgeving voor de heerlijke sensatie zorgt, die wij nu, och ar me, zo lang al ontberen. Waar blijft de man, die ons journalisten eens fiks aan het werk zet, met spitse vraaggesprekken. ,fEn hoe voelt U zich iiu?") uitputtende levens beschrijvingen en rake foto's I Nou t Waar f deld 164 personen een bad nemen. Ook de cijfers over november zijn bekend. In totaal waren er toen 547 bezoekers. ACTIE FREJLS. Zierikzee ia de ramp van 1953 nog niet vergeten. Dit blijkt uit de me dewerking, die de middenstand heeft gegeven, toen de motorclub „Sparta" de organisatie voor een oriënterings- rit voorbereidde. Het bestuur van de motorclub deed namelijk een be roep op de winkeliers om een aan tal prijzen voor deze rit beschikbaar te stellen en daaraan werd zo vlot gehoor gegeven, dat het Sparta-be- stuur nu vreest teveel prijzen te heb ben. Of er moeten zien zoveel deel nemers aanmelden als nog nooit eer der gebeurd is. Dan heeft de rit, die zaterdag wordt ven-eden, zeer zeker voor zover het de actie betreft, een uitstekende kans om te slagen. KERSTVERSIERING. Dc bewoners van de Dorpsstraat te Breskens willen de straat, in verband met de aanstaande kerst dagen, op gepaste wijze versieren. Zij hebben dit besloten tijdens de maandagavond gehouden verga dering. In Vlissingen zijn drie kerstbomen geplaatst op de punten Bloemenlaan- Paul Krugerstraat. Bellamypark en bij de Johahneskerk. Dit is kunnen gebéuren dank zij de jaarlijkse bij drage van de middenstand, aange vuld met bet saldo, waarover het comité Zomevshow nog beschikte. vendien. komen er op het voordek nog twee passagierslaunches voor het gebruik bij de cruise-trips. De op somming besluit dan met de aanleg van een extra zoetwatertank in het voorschip. Bijna vanzelfsprekend is, dat de Schelde ook nog de duizend en-één kleinè en grote reisreparaties (variërend van nieuwe pompjes in de machinekamer tot een aantal nieuwe badkuipen voor bestaande passagiers hutten) voor haar rekening neenit... Hoofdkwartier Het past volkomen in de efficiënte werkwijze op deze kolos, dat ir. Krïetemeijer zijn hoofdkwartier ...op het schip zelf heeft ingericht. Rond een trappenhuis op het D-dek-zit dit hoofdkwartier compleet met een telefooncentrale, veiligheidsdienst (voor mogelijke brand bijvoorbeeld) en kantoren voor de onderaanne mers Als tenslotte het passagierschip van de „Royal Mail Lines" in het aan staande voorjaar volkomen „omge toverd" zal zijn, kan dit schip overi gens niet méér passagiers vervoe ren, zelfs minder. De 518 passagiers, die het schip dan kan vervoeren zul len dan echter een ruimere en meer op een welbestede vakantie afge stemde accommodatie tot hun be schikking hebben... Ondertussen heeft de komst van de „Andes" een al lang in de pen zijnde verbetering bij De Schelde meege bracht: het verbindingskanaal tussen het dok en het kanaal door Walche ren is aan het begin verbreed, waar door tevens een nieuwe aanlegkade ontstond. In zes weken ondergaat het oude passagiersschip „Andes" op de werf van )rDe Schelde" te Vlissingen een verjongingskuur. De foto toont het hoog oprijzende schip, dat zal worden omgetoverd voor het maken van cruises. Foto P.Z.C.) élleenverkoop WENNEKER Schiedam Volgend jaar weer een „Zimito" in Zierikzee Volgend jaar zal van 25 mei tot en met 1 juni weer een „Zimito" worden gehouden in Zierikzee. De „Zimito"- tehtoonstelling is de tentoonstelling van de middenstand in Zierikzee, die ongeveer om de vijf jaar wordt ge houden. Hoewel de plannen nog nader moe ten worden uitgewerkt, is het wel ze ker, dat er ook nu weer 2 grote ten ten komen te staan op Havenplein en Havenpark. Deze tentoonstelling wil de bewoners van Schouwen-Dui- veland laten zien, wat de Zierikzeese middenstand en enkele fabrikanten te bieden hebben. Botsing tussen auto en brommer Op het kruispunt Weststraat-Oranje- straat-Kerkdreef te Axel kwam een personenauto bestuurd door de heer J. uit Brussel, door liet niet-verlenen van voorrang, in botsing met een bromfiets, bereden door de heer H. uit Terneuzen. De auto werd licht, de brommer zwaar beschadigd. Persoon lijke ongevallen deden zich niet voor. KANTONGERECHT MIDDELBURG Rotterdamse schipper stak vlak voor sleep over Woensdagochtend verscheen voor de waarnemend kantonrechter te Mid delburg, mr. W. E. van Vloten uit Zierikzee, de schipper J. J. V. uit El- lemeet. Op 81 augustus j.i. was deze met zijn zandbak op een oesterperceel lu de Zandkreelc beland, waar voor f 2500 schade werd aangericht. De oorzaak van allés was het sleep bootje, dat de zandbak van V. trok en dat bij laag water aan de grond liep. De trossen werden onmiddellijk los gegooid en do zandbak dreef af. Bovendien waren er nog moeilijkhe den met het presenteren van het an ker, waardoor enkele kostbare minu ten verloren gingen. De zandbak kwam tegen het pérceel aan te liggen en werd er later bij vloed verder opge duwd. De schade wordt door de ver zekering gedekt. De bakkenschipper moest echter voor zijn deel opkomen. Conform de eis was dit 60 subs. 12 dagen. De schipper G. J. uit Rotterdam had verstek laten gaan. Deze was In de haven van Hansweert met zijn schip vlak voor een naderende sleep overge stoken. Bovendien had hij geweigerd bij het onderzoek de nodige inlichtin gen te verstrekken. De officier van justitie, mr. 3. L. Andreae, vroeg voor het niet stuur boord houden en Jiet vlak voor de sleep overlopen twee boetes van 60 subs. 12 dagen. Het niet ver strekken van de gegevens achtte hij met 30 genoeg gestraft. Het von nis luidde conform. Mosterd De Middelburger J. van de B. stond terecht, omdat hij vlak voor twee jon gelui op een fiets mei; zijn auto was afgeslagen. Eis en vonnis luidden 15. Do Goesenaar A. G., opperman van beroep, had in dronkenschap zijn echtgenote een mosterdpotje tegen de wang gegooid. Conform de eis werd hij veroordeeld tot een voorwaardelijke straf van twee weken met een proeftijd van twee jaar en ondertoezichtstelling van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme, De werktuigbouwkundige N. V. uit Middelburg werd conform beboet met 25 omdat hij bij het afslaan niet genoeg rechts had gehouden. De luchtniachtmilitair 3. C. L. uit Colijns- plaat had op 29 augustus in zijn woonplaats met zijn motor de P.T.T.- besteller J. v. G. ooit uit Colijns- Elaat bij het inhalen aangereden. »e besteller die op een bromfiets reed en een kindje achterop had, maakte hiérbij een flinke smak. Bovendien had de luehtmachtmilitair geen rijbewijs. Zijn oefenvergunning BIJ MIDDELBURGS KANTONGERECHT Rotterdamse chauffeur gold als voorbeeld Woendagochtend heeft de officier van justitie bij het kantongerecht te Middelburg, mr. J. L. Andreae, in scherpe bewoordingen gesproken over de chauffeurs, die niet tegen wettelijke aansprakelijkheid zijn verzekerd. Onverantwoordelijk noemde mr. Andreae het. Wanneer men jiiet verzekerd is, vond hij het bij een aanrijding zelfs oen reden tot strafverzwarmg. Dit zei mr. Andreae in de zaak te gen de Rotterdammer C. D., die op 25 augustus te Middelburg geen voorrang had verleend aan een per sonenauto op een voorrangsweg. Door deze nalatigheid was een vrij ernstige botsing ontstaan met vele financiële consequenties. De nog jeugdige Rotterdammer was niet verzekerd. Op een vraag van de of ficier zei hij, dat het hem niet zo nodig leek, Mr. Andreae hield hem echter een andere mening voor. Hij wees er in zijn requisitoir verder nog op. dat juist die chauffeurs, die niet verze kerd zijn, do financiële consequen ties bij een aanrijding niet kunnen dragen. Hij eiste f 60 subs. 12 dagen. De waarnemend kantonrechter, mr. W. E. van Vloten te Zierikzee, wij zigde deze straf in zijn vonnis in een boete van f 150 subs. 30 dagen, waarvan f 100 voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar: Als bijkomende voorwaarde vèrbond liij hieraan, dat de Rotterdammer zich binnen een maand als autobe stuurder zou laten verzekeren tegen wettelijke aansprakelijkheid. HM '1 was reeds enkele dagen verlopen. De eis Jidde twee boetes van 20 subs. 4 dagen. Het vonnis was 10 subs. 2 dagen en 30 subs. 6 dagen. \*oor te hard rijden op de brom fiets werd de Souburger B. H. con form veroordeeld tot 20 subs. 4 dagen. De Vlissingse kelner B. S. van L. stond voor een zelfde feit te recht. e eis van 20 verminderde de kantonrechter tot ƒ15 subs. 3 dagen. Opgebroken weg De Goese koopman P. G. H. moest zich verantwoorden, omdat hij op 9 september op de provinciale weg Kortgene-Geersdijk bij een opgebro ken weggedeelte een bromfietser had gepasseerd, die hierdoor in 't nauw kwam. De eis van 35 verminderde mr. Van Vloten tot SO subs. 6 da- fen. Bij het nemen van de bocht van e Stationsbrug naar de Kanaalweg te Middelburg, hield de commissionair 3. H. uit Kapelle niet genoeg rechts. Hierdoor kwam hij in botsing met een tegemoetkomende auto. De eis was f 30. Het vonnis luidde 25 subs. 5 dagen. De Belgische chauffeur G. M. C. uit Ostende was met zijn bus op 21 okto ber te Middelburg zo dicht langs het trottoir gereden, dat hij een brom fiets omverreed. De berijder was ge lukkig juist afgestapt. De bromfiets werd onder de wielen van de bus danig vernield. De Belgische chauffeur, die niét verschenen was, word conform de eis veroordeeld tot 40 subs. 8 dagen. Arbeider in Sas van Gent door stroom gedood Verlengsnoer van elektrische boor zou onklaar zijn geweest Terwijl de heer W. O. de Wit te Sas van Gent tijdens de nachtdienst van dinsdag op woensdag omstreeks half twee in de Eerste Coöperatieve Sui kerfabriek met een elektrische hand boormachine aan het werk was, werd hij plotseling door de stroom ge troffen en viel neer. Spoedig was eerste hulp ter plaatse, maar na een half uur tevergeefs kunstmatige ademhaling tc hebben toegepast, kon men slechts de dood constateren. Dc heer De Wit was 21 jaar oud en 18 maanden gehuwd. Hij had geen kin deren. De rijkspolitie stelde onmiddellijk een onderzoek in, bijgestaan door de elektro-technisclie dienst van de Ar beidsinspectie. Het stoffelijk over schot werd in beslag genomen en, in afwachting van het onderzoek, naar het dodenhuisie op de begraaf plaats overgebracht. ,Hct ongeluk zou te wijten zijn ge- 'weeöt aan een verlengsnoer, dat met in orde was. De verslagenheid onder collega's en familie van het slachtoffer is groot. Gedenksteen dokter Persant Snoep te Leiderdorp In augustus overleed te Leiderdorp dokter J. J. Persant Snoep, die van 1901 tot 1952 huisarts te Leiderdorp was. Zijn vader was gedurende vele jaren huisarts te Kapelle. Welk een frote plaats dokter Persant Snoep in e harten van zijn patiënten te Leider dorp had ingenomen, bleek wel over duidelijk uit de spontane reacties op het verzoek van een opgericht comité om gelden beschikbaar te stellen voor een gedenkteken op zijn graf. Zaterdag 12 december wérd op do be graafplaats te Warmond door ds. J. P. Honnef namens de patiënten de gedenksteen aan de familie overge dragen. Na de terugkomst te Leiderdorp werd in hot Verenigingsgebouw een speciale bijeenkomst gehouden. De voorzitter van het comité, de heer W. Hennipman, overhandigde de loco burgemeester van Leiderdorp, de heer C. Meerburg een bronzen pla quette met de beeltenis van dokter Persant Snoep, waarbij hij zijn dank uitsprak, dat het college van B. en W. had toegezegd een straat of laan naai de dokter te noemen. De plaquette zal dan te zijner tijd onder het naam bord-je bevestigd worden. De heer Meerburg dankte het comité namens het gemeentebestuur voor deze prach tige plaquette en verzekerde, dat de ze een waardige nlaats in de gemeen te zal krijgen. Hij vond deze pïaqqu et- te een mooie herinnering aan een dokter, die bij «zijn patiënten alge meen gezien was. Aan mevrouw Snoep en mej. M. Per sant Snoer» werden aardewerk afbeel dingen van de plaquette aangeboden. De plaquette werd gemodelleerd door de Leiderdorpse beeldhouwer, tevens oud-patiënt, de heer L. G. Verstoep. Voor Zeeuws nieuws zie ook do pagina's 3, 5, 8 en 10. VWVVVVVSAVVWV\\^iWV\W VANDAAG Middelburg Electro: Casaiblamca. 20 uur, 18. jaar. Vlissingen Luxor: Apachen op het oorlogspad, 20 uur, 14 Jaar; Alhambra: Het dagboek van Anne Frank. 20 uur; BritanniaScrooge and Marley door Rob Geraerds voor Z.V.M.. 10 en 14 uur; Bovenzaal kunsthandel Btkker: Schilderljenexposifcle van H. Fleur- baay, 9—12,30 en 14—10 uur. Goes Granti: Het dagboek van Anne Frank, 20 uur. Prims van Oranje: kerstvieringclu-. plattelandsvrouwen, 14 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2