ROOLVINK: LOONVORMING SOEPEL Beroepsvoorlichting voor Zeeuwse middelbare scholieren KLANKBORD VERHOGINGEN GAAN NIEUWE C.A.O.'s TE BOVEN E.E.G.-F0NDS VOORGESTELD VOOR LANDBOUWPROJECTEN DONDERDAG 17 DECEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tweede Kamer over sociale zaken Beperking van Geflankeerd door zijn advocaten George Davis en Rosalie Asher, hield Caryl Chessman in de gevangenis ran St. Quentin een -persconferentie, nadat beltend xvas geworden, dat zijn beroep tegen zijn terdoodveroorde ling door het opperste gerechtshof van de Ver. Staten was verworpen. (Van onze parlementaire redacteur) Als gevolg van de invoering van de gedifferentieerde loonpoli tiek hebben thans ongeveer 450.000 arbeiders een nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst gekregen met een hogere beloning De staatssecretaris van sociale zaken, de heer Roolvink, heeft dit woensdag in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van sociale zaken en volksgezondheid voor 1960 mee gedeeld. Hij maakte verder bekend dat de loonsverhogingen in de afzonderlijke ondernemingen aanzienlijk hoger zijn dan in de bedrijfstakken. Bij „groot-metaal" bedroeg de verlioging 5 procent, bij het grafisch bedrijf 3,7 procent en in de confectie- industrïe 4 procent. In de afzonderlijke ondernemingen varieert de verhoging van 6 tot 9 procent. Dit komt doordat deze onder nemingen in het algemeen een gunstige economische positie in nemen en de toeneming van de produktiviteit er aanzienlijk bo ven het gemiddelde uitgaat. Ingenomen was de staatssecre taris met de wijze, waarop het georganiseerde bedrijfsleven de richtlijnen voor de gedifferen tieerde loonvorming toepast. Hij had niet verwacht, zo bekende hij, dat alles zó soepel zou ver lopen. Voorkomen moet worden, aldus voegde hij eraan toe, dat de spiraal loonsverhoging-prijs verhoging weer in werking treedt. Dat kan bereikt worden als de produktiviteitsstijging consequent als criterium voor de loonsverhogingen wordt ge hanteerd. Het is naar liet blijkt in onze maat schappij niet mogelijk, 7.0 constateer de hij, 0111 welvaartsverruiming tot stand te brengen door prijsverlaging. Er wordt nu een kruistocht voor prijsverlaging ondernomen, waarvan de staatssecretaris hoopte, dat hij zal slagen. Arbeidstijdverkorting Het had zijn instemming dat met de arbeidstijdverkorting een zekere voorzichtigheid in acht genomen •wordt. Men streeft ernaar in 1959 en 1960 loonsverhogingen in te voeren, in 1960 een begin te maken met één, hoogstens twee uur arbeidstijdver korting en in 1961 arbeidstijdverkor ting op grotere schaal toe te passen. Wat de bij de loonsverhoging achter blijvende groepen betreft, beval do bewindsman aan ongevraagd met voorstellen te komen. De kwestie van de gemeente-clas sificatie kenschetste hij als een probleem dat te veel in de senti mentele sfeer gehouden wordt. Hij achtte de verschillen tussen de klassen niet zo groot en noemde het als een voordeel dat sommige ondernemers juist plaatsen met relatief lage lonen uitkiezen voor de vestiging van een industrie. Is die industrie er eenmaal, dan maakt zo'n gemeente kans In een hogere klas geplaatst te worden. Aanpassing A.O.W en A.W.W. Over de hoogte van de A.O.W.-uitkc- ringen, aldus de heer Roolvink, zal altijd wel enig verschil van mening blijven bestaan. Hij wilde zijn ge dachten nog wel ecus over verhoging laten gaan, doch hij waarschuwde tegen de verwachting, dat dit heslist wat zal opleveren. De grootste voor zichtigheid moet ermee in acht ge nomen worden dat geldt ook voor de kwestie van het verschil in uitkering tussen gehuwden en ongehuwden. De staatssecretaris deelde tenslot te mee, dat de Algemene Wedu wen- en Wezenwet in 1961 in re visie genomen zal worden. Wat de compensatie van de huur- en melkprijsverhoging op 1 april a.s. aangaat, zal al het mogelijke wor den gedaan om een bevredigende regeling voor de bejaarden te ver krijgen. De invoering van de lnva- liditeitswet heeft voor hem hoge prioriteit. Verdere daling werkloosheid De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. Van Rooy, zei een verdere daling van de werkloos heid tot gemiddeld 60.000 werklozen in 1960 te verwachten. Wat de aan vullende werken betreft is hij geens zins van plan. aldus stelde hij een aantal afgevaardigden gerust, te tor nen aan de gelijkstelling van de lo nen en de verdere arbeidsvoorwaar den in het vrije bedrijf en op de aan vullende werken. ECHTSCHEIDING. Aan de schrijf ster van het boek „Hoe een betere echtvriendin te zijn" is echtscheiding verleend. Maar mrs. Sylvia Duncan in London ontkende dat zij niet gepoogd zou hebben de raadgevingen van haar boek van 1953 zelf in praktijk te bren gen. Mrs, Duncan heeft zich van haai man, een hoge functionaris bij dc te levisie, laten scheiden. „Ik heb al het mogelijke gedaan om ons huwelijk te redden. Ik heb alle adviezen die ik zo vaak aan anderen heb gegeven, meer dan toegepast", verklaarde mrs. Duncan, maar zij voegde hier aan toe: „echtscheiding is een beaming van mislukking en ne derlaag". Mrs. Duncan, die 20 jaar getrouwd is geweest, zei dat zij zich niet woordelijk kan herinneren wat zij aan haar seksegenoten geadvi seerd heeft. „Ik heb dat boek lang ge leden geschreven. Ik heb er zelfs geen exemplaar meer van", legde zij uit. Van gewicht was 's ministers mede deling, dat hij heeft besloten af te zien van het in de memorie van toe lichting en in de memorie van ant woord op de begroting nïteengezette systeem van wachtwehen voor alle werkloze arbeiders, die een uitkering ontvangen krachtens de werkloos heidswet. Hij was echter van mening, dat arbeiders, die aanspraak kunnen maken op wachtgeld die dus nog gebonden zijn aan een bedrijfstak niet tot de aanvullende werken kun nen worden toegelaten. Aan de directeuren van de geweste lijke arbeidsbureaus is daarom op dracht gegeven geen arbeiders bij de aanvullende werken te plaatsen ge durende de periode, dat zij aanspraak kunnen maken op wachtgeld, behou dens in het late najaar en in de win tertijd. De toekomstige wetgevende arbeid aan een beschouwing onder werpende deelde dr. Van Rooy mee, migratie (Van onze parlementaire redacteur) Over de migratie van arbeiders uit de oversohotgebieden naar het wes ten des lands denkt minister Van Rooy anders dan zijn voorganger. Er is namelijk intussen een nieuw in dustrialisatiebeleid geïntroduceerd, zo lichtte lüj gisteren in de Tweede Kamer toe. Het is gericht op een zo snel mogelijke industrialisatie van de probleemgebieden. Hierin past de migratie minder goed." Dat wil echter niet zeggen, dat geen migratie meer voorkomt. Wel wordt zij beperkt. Inmiddels gaat de aantrekking van buitenlandse arbeidskrachten, bij voorkeur uit de E.E.G.-landen, voort. Faciliteiten De minister stelde zich voor, de verplaatsing van bedrijven uit het westen te stimuleren door het verlenen van financiële faciliteiten ten behoeve van de vaste kern van vakarbeiders, die het bedrijf moet meenemen om zijn start te verge makkelijken. Zo'n bedrijf zal na melijk minder aanloopmoeilijkhe den in zijn nieuwe vestigings plaats ondervinden, wanneer het van meet af aan over een kern van vertrouwde vakkundige ar beidskrachten beschikt. dat het allerhoogst in het prioritei tenschema van de regering genoteerd staan de invaliditeitswet en nagenoeg even hoog de algemene kinderbij slagwet. Er wordt op het departe- Zie slot pag. 7 kol5) RAPPORT OVER LANDBOUWPOLITIEK Evenwicht produktie en afzet nastreven In een rapport over een gemeen schappelijke landbouwpolitiek der zes E.E.G.-landen, dat door de com missie Tan de E.E.G. is uitgebracht aan de raad van ministers, is een voorstel gedaan tot instelling van een fonds ten behoeve van de uitvoe ring van landbomvprojecten en ver beteringen van de landbouw binnen do E.E.G.-landen. In het rapport wordt gesteld, dat een gemeenschappelijke E.E.G.-land- bouwpolitiek zou moeten worden ge steund door de economische politiek der E-E-.G.-lander» en door een poli tiek van regionale ontwikkeling. De commissie zou op basis van een jaarlijks rapport aan de minister raad aanbevelingen doen, waaronder voorstellen tot bepaalde maatrege len en financiële hulp van de leden- landen. Uit een landbouwfonds zouden uitkeringen kunnen worden ge daan voor het subsidiëren van lagere rentetarieven ol' verlen ging van de termijnen voor aflos sing van verleende kredieten. Gezien de moeilijkheden als gevolg van de permanente overproduktie. zou de marjktpolitiek erop moeten worden gericht evenwicht te schep pen tussen de produktie en de afzet mogelijkheden binnen en buiten de gemeenschap. In hel: Goese lyceum is woensdag een voorlichting smiddag gehouden voor Zeeuwse middelbare scholieren. Op de foto: een aantal jongens volgt met belangstelling de wijze lessen van een der informateurs. (Foto P.Z.C.) In het rapport worden verschillende categorieën van landbouwiprodukten voorgesteld. Voor tarwe, grove gra nen, suiker en zuivelprodukten zou een „Europese verkooporganisatie" moeten worden ingesteld, met het recht van interventie op de binnen landse markten en bescherming in het buitenland. Voor fruit, groenten en wijn zou de kwaliteitscontrole de beslissende rol spelen. Krupp-bedrijven samengesmolten De drie kolenmaatschappijen van Krupp zijn ter besparing van belas tingen samengesmolten, zo deelde een woordvoerder van Krupp giste ren te Essen mede. De nieuwe maatschappij, die de naam Berg- werke Boehum-Rosseray zal dragen, zal een produktiecapaèiteit hebben van 5.6 miljoen ton harde kolen per jaar, bijna 5 pet van de totale West- duitse produktie. Alfried Krupp, de enige eigenaar van het Kruppconcern, heeft in 1953 de geallieerden toegezegd, dat hij zijn kolen- en staalbelangen zou verkopen wanneer hij zijn grote constructiebedrijven zou mogen be houden. In januari j.l. verzocht hij om meer tijd. aanvoerende dat hij geen koper kon vinden. Ook Caritaspool gaat tot april door Ook de Caritaspool heeft thans de ministeriële vergunning ontvangen evenals de K.N.V.B. toto op de tot nu gévolgcle wijze voort te gaan tot april a.s. Aan de omschrijving, van het doel: de opbrengst voor 60 pet te besteden aan sociaal-cultureel werk jn Neder land is nu toegevoegd, en voor Ne derlandse organisaties op sociaal- cult-üreel terrein werkzaam in hot büiténland. De dood op de weg Woensdag is te Eergen op Zoom de 73-jarige mevr. B.-M. uit deze gemeente aangereden door een bromfiets, welke bestuurd werd door de 22-jarige De M. Beiden kwamen bij de aanrijding te vallen. De M. bekwam een zware hersenschudding en de vrouw een schedelbasisfrac- tuur. De slachtoffers werden overge bracht naar het Algemeen Burger Gasthuis. In de middag is mevrouw B.-M. aan de gevolgen van de aan rijding overleden. De toestand van De M. is ernstig. Onder Vierlingsbeek (N.-B.) is woensdag het 7-jarige jongetje C. C. bij een verkeersongeval omgekomen. Het ventje stak plotseling de weg over en werd aangereden door een auto. Bij een ongeluk met een 20-tons vrachtauto in België, is woensdag één van de chauffeurs, de 33-jarige H. van de V. uit Tegelen, om het le ven gekomen. Britse treiler met 20 man aan boord vergaan De 450 ton metende treiler „Red Falcon" uit Fleetwood (Engeland) is volgens een bericht van de rederij twee dagen over tijd. Het schip heeft 20 man aan boord. Het viste ter hoogte van IJsland. De rederij ver moedt, dat de treiler in een storm is vergaan. IN HET GOESE LYCEUM Zestig informateurs lichtten vijfhonderd jongeren in De beroepsvoorlichting aan middelbare scholen begint zo langzamerhand een vast programmapunt uit te maken op de lesroosters van de Zeeuwse h.b.s.-en, lycea, gymnasia cn m.m.s.-en. Tot deze conclusie komt men al thans als men ziet hoe groot de belangstelling is, die de jongelui aan de dag leggen voor de jaarlijkse beroepsvoorlichtingsmiddag voor middelbare scholieren die kort voor de kerstdagen in het Goese lyceum ia Goes wordt gehouden. Niet minder dan 500 jongens en meisjes uit de hoogste klassen van Ii.b.s., lyceum enz., waren gisteren uit alle delen van Zee land en zelfs uit Bergen op Zoom naar de Ganzcstud gekomen om zich te laten voorlichten over hun keuzevak of over het beroep, dat zij willen Het was eigenlijk een lustrum-voor- lichtïngsmiddag, want de eerste der gelijke massale bijeenkomst ss ge houden in 1955. De belangstelling was toen lang niet zo groot. Nauwe lijks 150 leerlingen achtten de reis naar Goes de moeite van het onder nemen waard. Het aantal bezoekers aan deze middagen is regelmatig toegenomen: nu heeft men zelfs al een aantal van ongeveer vijfhonderd jongeren bereikt, hetgeen een record mag heten. De jongelui zouden echter weinig in Goes kunnen doen als niet een groot aantal deskundigen als informateur of als informatrice zou optreden. Bijna zestig voorlichters hadden gis teren hun tenten in het Goese lyceum opgeslagen, zodat alle lokalen, bij gebouwen en zelfs de aula en de gymnastiekzaal bezet waren. Naar gelang het beroep of het keuzevak, waarover zij inlichtingen verlangden, werden de jongelui naar de diverse lokalen gedirigeerd. Vele beroepen Vele tientallen beroepen waren vertegenwoordigd. Zo waren er officieren van landmacht, lucht macht en marine, de architect, de piivésecretaresse, de tolk, de do minee, de reisleider, de rüntgen- iaborante, de dokter, de technicus, de sociaal werkster, de kinderop voedster, do wika, de KX.iM.-ste- wardess, de verpleegster, de jour nalist cn nog vele tientallen an deren. Ieder van hen kreeg zijn „portie" ruimschoots toebedeeld. Vele jonge ren kwamen zelfs bij twee, drie of zelfs vier informateurs, zodat deze laatsten zonder onderbreking konden doorpraten over hun eigen vak. In een ongedwongen en prettige sfeer stortten de scholieren een lawine van vragen over de voorlichters uit. Maai' ook luisterden zij met aan dacht: en belangstelling naar de woorden van de informateur(trice), want daarvoor waren ze immers naar Goes gekomen! De organisatie, waarin met name de rector van het Goese lyceum, dr. J. S. Bartstra jr. zo'n groot aandeel heeft gehad, liep ook nu weer op rolletjes. Het Wereldgebeuren Schiphol-directeur U. F. ffl. Dellaert ziek De directeur van de Amsterdamse luchthaven Schiphol, de heer U. F. M. Dellaert. die onlangs een studiereis naar de Verenigde Staten heeft ge- maakt, is reeds enige tijd ziek. De heer Deliaert Is ter observatie in een 1 ziekenhuis opgenomen. Ros verlaten Aartsbisschop Makaiios, die deze week werd gekozen tot presi dent van de onafhankelijke re publiek Cyprus, was ook bij de En gelsen de favoriete kandidaat. Dat was een merkwaardige wending van het lot, want Makarios en verschei dene Engelse autoriteiten zijn elkaar jarenlang in de haren gevlogen, waarbij Makarios, die gebaard is. de beste aangrijpingspunten bood en althans schijnbaar tijdelijk het on derspit dolf. Werd deze Cyprische boerenzoon niet in maart 1956 van het eiland, waar hij inmiddels aarts bisschop en etSmareh (wereldlijk lei der van het Griekse bevolkingsdeel» was geworden, door de Engelse ver bannen omdat hij de eigenlijke leider van de ondergrondse Eoka zou zijn? Eerst werd hij naar de Seychellen in de Indische Oceaan gedeporteerd; la ter, toen men merkte dat de Eoka bij zijn afwezigheid nog heftiger dan voorheen tegen de status van Britse kroonkolonie en voor „enosis" (aan sluiting bij Griekenland) streed mocht hij zich yrïj bewegen, behalve naar Cyprus. Óp Cyprus kon hij eind maart 1959 een glorieuze her-intocht doen, nadat het jarenlange politieke geharrewar over Cyprus' toekomst dat verdeeldheid teweeg had gebracht tussen de Navo-bondgenoten Groot- Brittannië, Griekenland en Turkije, was bijgelegd. In februari 1959 wer den Turkije en Griekenland het op een conferentie te Zürich eens over de instelling van een onafhankelijke republiek Cyprus met behoud van datgene waaraan Groot-Brittannië het meest was gehecht: Britse bases. Op 19 februari 1960 zal Cyprus' onafhankelijkheid een feit zijn! Druk is men op het eiland bezig met de voorbereiding van het „staats apparaat". De beide volksgemeen schappen, de Griekse en de Turkse, zullen, wat hun eigen aangelegenhe den betreft, zelfbestuur krijgen. De gemeenschappelijke belangen zullen worden behartigd door een centrale regering. De Turken zullen minstens dertig procent van de centrale ge zagsdragers regering, volksverte genwoordiging en rechterlijke macht leveren, hoewel het Turkse deel van de Cyprische bevolking slechts ongeveer 18 procent uitmaakt. Nieu we wetten moeten niet alleen de handtekening dragen van de presi dent (een Grieks-Cyprioot> maar ook die van de vice-president (een Turks- Cyprioot). Door een soort veto-recht wordt zo voorkomen, dat wetten zou den worden aangenomen die discrimi nerend zouden zijn ten aanzien van de Turkse Cyprioten. Onlangs is bij enkele kandidaatstel ling dr. Koetsjoek, leider van de Turks-Cyprioten, tot vice-president gekozen. De verkiezing van de president kon niet bij enkele kandidaatstelling ge beuren. Makarios vond een mededin ger in de grijze staatsman J. Cleri- des. Deze grijze advocaat had in de verkiezingscampagne uiting gegeven aan de kritische gevoelens, die leven in de kring van een vorige maand op gerichte nieuwe politieke partij, de Democratische Unie. Tegen dit, tegen datderi des had nogal wat aan te mer ken op de houding van dc aartsbisschop, die hij als „een dicta tor" bestempelde. De verdragen van Zürich en Londen (in de Britse hoofdstad werd in het voorjaar het Turks-Griekse akkoord van Britse, Turks-Cypriotische en Grieks-Cypriotische 'handtekeningen voorzien) konden bij hem en de zij nen geen genade vinden; hij noemde ze „catastrofaal" en „ondemocra tisch", maar erkende, dat opzegging ervan „onvoorzienbare gevolgen" zou hebben. „Wij moeten de uitvoering van deze verdragen zoveel mogelijk beperken", betoogde hij. zonder pre cies te vertellen wat binnen perken moest worden gehouden en hóe. Ook de communisten, die zich vooral tegen het behoud van Britse bases keerden, richtten hun vernietigingsvuur op de verdragen van Zürich en op Maka rios. Depresidentsverkiezingen wer den in verband met dit alles met spanning tegemoet gezien, ook in Engeland. Het was ook voor de Brit ten een geruststelling, dat hun oude vijand Makarios, van wie een lovale uitvoering van de verdragen te ver wachten is, met een ruime meerder heid zegevierde. Het blijkt dat hij nog een grote populariteit geniet, on danks het feit dat hij in de loop dei- laatste jaren van het door hemzelf aangevuurde spookros „Enosis" af gesprongen is. AARTSBISSCHOP MAKARIOS ...president... President Oe Win Maung van Bir ma heeft het parlement ontbonden. Er zullen binnen twee maanden verkie zingen voor een nieuw parlement wor den gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13