SSSEEöksk" Orff's Weihnachtsgeschichte voor A.V.R.O.-microfoon en in Middelburgs Concertzaal Yofea Berretty initiatiefneemster ore\i, 31CU en... scnmjven MOMCA WITKIEWICZOWNA Pools-Nederlandse zangeres VANDAAG DAGBOEK VAN ANNE FRANK" MEESTERWERK VAN STEVENS klam ut de ETHER 30 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 16 DECEMBER 1959 Met Kerstmis een jaar geleden werd in de Grote Kerk te Zierik zee op aanschouwelijke wijze het kerstgebeuren voorgesteld. Jon gens en meisjes van de Zeeuwse muziekschool, afdeling Zierikzee, speelden, zongen en musiceerden het kerstspel „Weihnachtsge schichte" van de Duitser Carl Orff. Hun enthousiasme en innige devotie vonden weerklank bij de toeschouwers, die met grote be langstelling dit spel, dat geschre ven is speciaal voor kinderen, volgden. Enige maanden daarna hebben ze hét spel weer uitge voerd, nu voor de radio. De op name, die toen werd gemaakt, zal op de eerste kerstdag door de A.V.R.O. worden uitgezonden. Eenvoudig wordt het kerstgebeu ren verhaald, kinderlijk primitief klinkt de muziek. Met het ritme en de wat monotone klanken wordt echter een resultaat bereikt dat dwingt tot luisteren en tot nadenken. Het klinkt fascinerend en.de kinderen wisten onder lei ding van Jac. P. Luykenaar. ad junct-directeur van de muziek school afdeling Zierikzee, de toch nog altijd ingewikkelde partituur op een virtuose wijze uit te voe- Carl Orff is een groot muziekpe dagoog. Hij schreef niet als een grote man kinderlijke muziek-, maar muziek die dank zij de kin deren was ontstaan. Jarenlang gaf hij kinderen gelegenheid.zich- zelf te ontplooien en de muziek die zij improviserend lieten horen, schreef hij op. En die muziek, ge put uit het door kinderen aange legde arsenaal, heeft hij uitgege ven onder de naam Schutwerk. „Weihnachtsgeschichte" ligt ech ter op de grens van Sehulwerk en zijn composities voor het theater. Het is een vast gegeven, waarin de kinderen gelegenheid krijgen als een geheel een voor hen fraai werk uit te voeren. Orff heeft gebruik gemaakt van allerlei instrumenten. Ingescha keld werden melodie-instrumen ten. zoals metalofoons, xylofoons allerlei stemmingen), blokfluiten (vijf stemmingen van sopraninownuziek niet alleen voor kinderen..., tot basblokfluiten toe), een grote sectie slagwerk, zoals trommels, tambourijnen, pauken, ritmestok jes enz. Om aan het geheel de nodige.kleur te geven (en om de pedagogische reden meer kinde ren in te schakelen) werden ook violen en violoncellen aan het ge heel toegevoegd. In Zierikzee werd voor het uitvoeren van de liederen een apart zangkoortje opgericht. Dit koortje bestaat nog. De Duitse liedjes en ook de La tijnse werden vorig jaar Kerstmis voor de radio niet vertaald, de ge sproken tekst geschreven in liet dialect van Beieren wel. Het was de eerste keer dat deze composi tie van Carl Orff in ons land werd uitgevoerd. Het vorig jaar had men getracht dit kerstspel ook in Middelburg te laten uitvoeren. De pogingen had den échter om vele redenen geen succes. Dit jp';.r echter zal men in Middelburg wel in de gelegenheid zijn om „Weihnachtsgeschichte" te zien en te horen. Het orkest klasje en het zangkoortje (ook voor deze gelegenheid opgelicht) van de Zeeuwse Muziekschool af deling Middelburg zullen onder leiding van mevrouw E. Kuiler-. Puype op 22 december in de in kerstkleed gestoken Concertzaal „Weihnachtsgeschichte" uitvoe ren. Het geheel is niet identiek aan de uitvoering van Zierikzee, omdat Orff veel -vrijheid laat. Thans is bovendien het gehele werk vertaald. Dat was geen een voudige zaak, want zoals bij de andere werken van Orff is hij principieel van het wobrd uitge gaan. De heer Henk Stam, directeur van de Zeeuwse Muziekschool, zal voor de A.V.R.O.-microfoon op maandag 21 december het een en ander vertellen over Weihnachts- geschiehte. Tevens zal hij dan enige fragmenten '«*ten horen. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK WAWAVMlVVVWlMlWyM Op initiatief ran Vu/ca Berret ty hadden tientallen Neder landse artiesten zich beschik baar gesteld voor een voor stelling in het Concertgebouw te. Amsterdam ten behoeve van de V.P.R.O.-actie „Redt een kind". De V.P.R.O.-T.V. had zondagavond een gedeelte van dit programma uitgezonden. Op de foto ziet men de initia tiefneemster Yoka Berretty tijdens de repetitie. Herdenking van Schiller in „meester der vertelkunst" Nu het feit wordt herdacht, dat de grote Duitse dichter en toneel schrijver Johann Christoph Frie- drich Schiller tweehonderd jaar geleden werd geboren, leek het do A.V.R.O. een goede gedachte werk van hem in de uitzending op don derdag a.s. van 16.15 tot 16.30 uur van haar rubriek „Meesters der vertelkunst" te plaatsen, ook al ligt het zwaartepunt bij Schiller op zijn dichtwerk en zijn toneel spelen. Schiller was de zoon van een „Werbeoffizier". Hij woonde in zijn jeugd in verschillende plaat sen in Württemberg en werd door de hertog in 1773 op de „Karls- schule". een hoofdzakelijk militai re sch>>l, geplaatst. Later studeei-- de hij medicijnen. In 1782 voltooi de hij het Sturm und Drangdrama „Die Rauber", dat in begin van dat jaar werd opgevo vd te Mannheim. Door dit spel öritscond een conflict met de hertog en Schiller zag zich genoodzaakt uit Württemberg te vluchten. Er volgden jaren, waarin hij van het ene oord naar het. an dere zwierf.. Ten slotte werd hij tot professor in de geschiedenis benoemd te Jena. Zijn bewonder aars bevrijdden Ia m evenwel van dit ambt, omdat zijn gezondheid te zwak was om het te kunnen vol houden. Schiller, wiens- vriend schap met Goethe dateert van 1794, woonde vanaf 1799 të Wei- mar. Na zijn „Kabale und Liëbe" (1784) schrééf Schiller onder meer „Don Carlos" (1787), het stuk, dat dit jaar op Schillers geboortedatum (10 november) door het Rotter, dams Toneel in première werd ge bracht. Zeer bekend zijn voorts „Maria Stuart" en „Die Jungfrau von Orleans". Minder bekend! is „Wallenstein", waaruit de A.V.R.Ona het door Anny Schui- tema vertaalde verhaal „De edel moedige handeling", de monoloog uitzendt. Beide werken worden voorgedragen door de acteur Jo- .han Schnutz, die zijn klassieke scholing te Wenen ontving en een speciale liefde voor en kennis van Schillers werk bezit. ,DE ERFGENAME' voor N.C.R.V.- televisie Op donderdag a.s. wordt onder re gie van Gerard Kekers door de N.C.R.V.-te!evisio het spel „De Erfgename" uitgezonden. Het is door Rutli en Augustus Goetz ge schreven urtar „Washington Squa re" van Henry James en door de regisseur in het Nederlands ver taald. Het is het verhaal van Catherine Sloper, de doktersdochter, die voor de moeilijke keuze wordt ge plaatst: wel of niet trouwen met de naar haar hand dingende jonge man, die er door dokter Sloper van wordt verdacht, dat hij meer. van geld dan van Catherine houdt. Dat dokter Sloper er met zijn mensenkennis niet zo ver af ligt. ligt welhaast voor do hand en een reeks van boeiende gebeurlen-ssen is dan ook het gevolg van de re serves. die de dokter" ten aanzien van de huwelijkscandklaat in acht neemt. De rol van dokter Austin Slooer zou aanva'nkelijk gespeeld worden door Lo van Hensbergen, die ech ter plotseling door ziekte v.vlvn- derd is. Op het laatst" moment heeft men Max Croisct bereid ge vonden. zijn pla:Ys in te nemen. Verder spelen mee; Manon Alyicg als Catherine Sloper; Aline Mar kus als tante Lavinia Pcnniman; Fïen Berghegge als tante Eliza Almond; Kitty Janssen als Marian Almond: John Leddv als Arthur Townscnd en Marijke Bakker als een dienstbode. Voor de rol van Morris Townsend. de al of niet oprecht verliefde jon geman. die Catherine Sloper het hof maakt, is uit Parijs overgeko men de daar werkende Nederland se acteur Van Doude. Het decor ontwerp voor ..De Erfgename" is van Fokkc Duetz. Het programma vermeldt haar naam als Monika Witkowna, een naam die nog wel uit te spreken is, maar in werkelijkheid heet deze Pools-Nederlandse zangeres met haar meisjesnaam: Witkie- wiezowna. Haar jeugd bracht ze door in Wilna aan de Russische grens. De oorlog bracht ook aan dit Poolse meisje veel leed. Ze werd getransporteerd naar Duits land en toen de Russen in aan tocht waren vluchtte ze naar het westen, totdat ze in Nederland terechtkwam. Daar leerde ze een man kennen met wie ze trouwde. Als mevrouw Gerritsen ging ze in Zwolle wo nen. Soms trad ze op als zange res tijdens een feestavond je: ze zong Poolse liedjes. Daarbij is het niet gebleven. De feestzalen wei den studio's in Duitsland, in Ne derland en ook in het na-oorlogse Polen, In de film „The spy and the sky" zong ze enige liedjes en voerde ze een Poolse dans uit. In Nederland kreeg ze naam door de radiorubriek ..Springplank" van de K.R.O. In Duitsland is ze reeds bekend door haar optreden voor de televisie. Monika Witkowna ofte wel me vrouw Geriitsen kon haar ouders in Polen niet vergeten. Onlangs heeft ze een reis gemaakt om hen weer te zien. En bij die ge legenheid heeft ze ook een be zoek gebracht aan de studio in Warschr-u. waar opnamen werden gemaakt. Zaterdag kan men haar voor de televisie zien. Ze zingt in de Mu sic Box, de speeldoos van deze tijd die liedjes en melodieën laat horen. Ook zal men dan kunnen luisteren naar het optreden van de Deense violist Wandy Tvorek. Reportage over Eisenhower President Eisenhower zal vrijdag 18 december in Frankrijk aanko men. In de avond (22.20-22.35) verzorgt de Franse televisie een reportage van de aankomst van de president op het Gare de Lyon te Parijs. De Nederlandse Tele visie Stichting zal deze Eurovisie- uilzending overnemen. Als u er feestelijk uit wilt zien fceeft BREDA- TILBURG - MIDDEIBURG MARKT 15 Radio Honderd jaar geleden werd dr. Lu- dovico Zamenhof geboren, de schep per van de wereldhulptaal Esperan to. Om 13.45 wordt in de serie van de VARA „Gesproken Portret" aan dacht gewijd aan deze joodse oog arts uit Warschau. Ook wordt uit eengezet hoe hij ertoe kwam een nieuwe taal te maken. La Villi (De dwaalgeesten) is een der eerste opera's van Giacomo Puc cini (18581924). Dit werk dn twee bedrijven wordt om 20.05 (VARA) uitgezonden. De N.I.R., de Belgische omroep, heeft de.VARA een aantal opnamen ter beschikking gesteld van hoorspelen, die deze omroep heeft uitgezonden. Het laatste van deze se rie „De organisator", een satire op de mode van de managerziekte ge schreven door de Vlaamse auteur Cyriel de Corel komt om 21.10 in de ether. Om 22.40 laat de VARA frag menten horen uit de film „The five Pennies" een film, die gebaseerd is op het leven van Loring Red Nicols met o.a. Danny Kaye. Kot Radio Philharmonisch orkest speelt voor de NCRV (20.05) met medewerking van Hans Henkemans piano, werken van Andriessen en Mozart. De serie jubileumprogram ma's onder redactie van Kees Deenilc wordt voortgezet om 21.30. In de rubriek „Rijp en groen" van de VPRO (19.30 uur) zullen enige jon geren o.a. uit Curagao en Zuid- Afrika onder leiding van de heer J. Scheklcerman van gedachten wisselen over het probleem van de rassendis criminatie. T elevisie In het Sportpanorama van de AVRO wordt weer aandacht besteed aan ac tualiteiten, problemen en wetens waardigheden op het gebied van sport. Na Scala Bodega wordt een uitzending gewijd niet aan het zie ke kind maar het gezonde onder de titel „Alles gaat naar wens". Een confrontatie mot de levende kunst brengt de Vlaamse televisie om 20.00 uur onder de titel „Atelier." Vervolgens wordt het spel, dat reeds aan Nederlandse kijkers bekend is „Zijt Wellekome" gebracht. Frans Brussel neemt het programma van Parijs over. Om 20.35 Music-Hall parade. Tn het Louvre wordt ver volgens iets verteld over de schil ders van de achttiende eeuw. Een uitzending van Madeleine Hours. 99 FILMS IN ZEELAND Dorothy Dandridge als slavin in „Tamango" In zoverre men bij de eerste ge legenheid niet naar de bioscoop is gerend om George Steven's verfilming van „Het dagboek van Anne Frank" te zieu, kan men dat nu doen. Alkambra (Vlissingen) cu Grand (Goes) hebben de rolprent op hun pro gramma staan. Het boek en het toneelstuk, beide op Anne Franks dagboek gebaseerd, had den de verwachtingen hoog ge spannen. Eigenlijk stond men er in het algemeen sceptisch te genover, dat een Amerikaan de toestanden in bezet Nederland zou kunnen weergeven en de Amsterdamse sfeer zou kunnen treffen. Stevens is daar evenwel volledig in geslaagd. DONDERDAG 17 DECEMBER. HILVERSUM I. 402 m 74G kc/8. 7.00 KRO. J0.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Hoogmis. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Wa- terst. 9-40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12 00 Middag klok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12,35 Land- en tulnbouwme- ded. 12.38 Orgelspel. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.35 Amus. muz. 14.00 Promenade-ork. 14.45 Gram. 15-00 Vocaal kwartet. 15.30 Ork. muz. 10.00 Verkenningen in de bijbel, 1G.20 Ork. muz. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Voordr. 18. Lichte muz. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Koorzang en comm. 18.50 Sociaal perspec tief. 19.00 Nws.- en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Vocaal ensemble. 19.30 Radiokrant. 1.9.50 Polit. praatje. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Periodieken-parade. 22110 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Zaaisportuitsl. 22.15 Avondoverdenking. 23.00 Orgelcon cert. 23-40 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8-00—24.00 AVRO. AVRO: 700 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO; 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Gram. 11.45 Van alle breedtegraden, praatje. 12.00 Metropole ork. 12.30 Land- en tuln- bouwmeded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13,20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.30 Voor de vrouw. 14.50 Theaterork. 15.30 Gram. 15.45 Blokfluit, ciavecimbel en piano. 16.15 Voordr- 10.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Jazzbuz. 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Sport- praatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.03 Radio FUharm-ork. In de pau ze: 20.55—21.10 Voordr. Plm. 22.15 Gram. 22.30 Nws, en beursber. van New York. 22.40 Journ. 22,55 Sportact. 23.05 Uit de we. reld van het amusement, praatje. 23.53— 24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20-00 Journaal en weeroverzJcht. NCRV: 20.20 Filmbespreking. 20-40 De erf gename. T.V.-spel. 22.10 Meditatie. FRANS-BELG. T.V.-PltOGRAMMA. 17 00—13.00 Voor de Jeugd. 19.00 Voor de jeugd. 20.00 Joum. 20.35 Télé-match. 21.35 Film. Daarna: wereldnieuws. VLAAMS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 19.00 Voor de jeugd. 19.30 Nws. 20.00 Do cumentaire. 20 30 Film. 22.00 Progr. voor de smal/llinvrisnden. 22.20 Nieuws en Journaal. Wim lbo is zijn baard kwijt (Van onze speciale verslag- H gever.) Tegen alle wetsbepalingen, krachtens de dinsdagmiddag- sluiting in heeft de kapper A. W. J. Nietveld, de figaro van tientallen toneelspelers en ca- barettiers in Amsterdam, Wim lbo dinsdagmiddag in minder dan een half uur van zijn bij- m na 'n half jaar oude baard ont- daan, zonder het bod te reke- nen-van f 2500 van de verach- telijke quasi kapper van zon- dagavond, was dinsdagmorgen voor Wim's baard ten behoe- ve van de V.P.R.O.-actie „Redt een kind" al 14.145 gul- p den geboden, maar de biedin- gen duurden dinsdagmiddag pp nog zelfs voort. Tijdens de operatie, die door m tientallen camera's en foto- mensen op het celluloid werd r= H vastgelegd, stapte er een heer m iiit Deventer de kapsalon bin- nen. de eigenaar van Citybar ;;j in de koekstad, de heer Maas- man, die voor een plukje baard haar van Wim 100 gulden op H de kaptafel legde. Het restant baard werd In een pp emmer 's avonds in een publie- ke veiling In Amsterdam tus- sen meubeltjes, schilderijen en dergelijke door verkocht. Een H grapje van een Amsterdamse veilingmeester. IlllllllllllllllllllllllllIlllllllllllllllllllllllllllllllll(ÏIIIIIIIIIIIIIIIIÉ Beurs gesloten op oudejaarsdag Gezien het voorstel van de commis sie van bijstand voor do uitvoering van de Beurswet 1914, ingediend in gevolge het verzoek van het bestuur van de Vereeniging voor den Effec tenhandel, heeft de minister van fi nanciën besloten, dat de beurzen voor de geld- en fondsenhandel op 31 deecmber a.s. gesloten zullen zijn. (Er zij aan herinnerd dat op don derdag 24 december ochtendbeurs zal worden gehouden van 10.30 tot 11.30 uur. Laatste beursdag van 1959 zal zijn op woensdag 30 december, eerste beursdag van 1960 op maan dag 4 januari). De Tsjecho-Slowaakse astronoom An- tonin Mrkos heeft een nieuwe komeet van de achtste grootte waargenomen in het sterrenbeeld de weegschaal- Zónder overvloedig aandacht te schen ken aan het pittoreske van de binnen stad, heeft de maker van o.m. ,,A place in the sun" alle dramatische mogelijkheden van het gegeven be nut. De meeste scènes zijn binnens huis gedraaid, in het „achterhuis" aan de Prinsengracht, waar Anne Frank met haar familie was ondergedoken. Of liever, gevangen zat. Buiten was de vijand en door liet dakraam nog juist te zien de Westeftoren. Nu en dan laat Stevens een glimp van de Westertoren zien, een glimp van de vrijheid. Daarmee benadrukt hij meesterlijk de tegenstelling tussen het enge wereldje, waarin het Joodse meisje droomt en het bruisende leven in de grote stad. Niet alleen de regie, ook het camerawerk is uitstekend. Millie Perkins is met al haar natuur lijkheid een goede vertolkster van de hoofdrol. Joseph Schildkraut als Otto Frank en Gusti Huber als mevrouw Frank hebben zo te zien alle mogelijk heden, welke deze rollen bieden benut. Hun spel past geheel in de tragiek van het gegeven. Frances Goodrich en Albert Hackett, de schrijvers van het toneelstuk „The diary of Anne Frank" schreven ook het scenario voor Ste vens sobere film. „Tamango", Electro (Middelburg) is een triest document van de sla venjacht in de vorige eeuw. De naakte feiten ontleende men aan een boek, dat de slavenhandel be schrijft en waarin ware gegevens zonder enige franje worden opge somd. Het filmverhaal berust op een roman van de bekende schrij ver Prosper Mérimée. Onmenselijke toestanden, die niet zo zo heel lang geleden nóg bestonden, worden er verantwoord in uitgebeeld, terwijl het spel van Dorothy Dan dridge als begenadigde slavin uitbun dig en dat van Curd Jurgens als de kapitein van de slavenhaler al even sterk is. Rory Caljioun is tegen de „Apachen op het oorlogspad" (Luxor, Vlissin gen). Dat betekent bloedige strijd on der een verschroeiende zon in de vlak ten van Arizona. Calhoun komt in de woestijn een jongedame tegen, die de enige overlevende is van 'n groep door Indianen vermoorde blanken. Do twee zetten samen de reis voort, maar blij ven niet alleen, want een bonte verza meling blanke reizigers voegt zich bij hen. Er is ook een Indiaan bij, maar dat is er een van een vredelievende stam. De voor de hand liggende ro mance ontwikkelt zich heel anders als men denkt en dat houdt er ook al de spanning in. In de donderdagcyelus vertoont Elec tro (Middelburg) de speelfilm „Casa blanca" met Humprey Bogart en In- grid Bergman. Kapitale boerderij te Woudenberg afgebrand (Van onze correspondent) Dinsdagmorgen is in Woudenberg aan do Laagerfseweg een kapitale boerde rij van J. van der Vliet afgebrand, waarbij tien van de beste stamboek koeien van de provincie Utrecht in de vlammen zijn omgekomen. Door onbekende oorzaak ontstond plotseling brand in de stal. Twee koeien sleepte men nog de stal uit, maar een daarvan moest lat'ir nog worden afgemaakt. Vrijwél al het huisraad ging verloren. Twee kinde ren, die in hun slaapkamer werden opgeschrikt, slaagden er in tijdig de brandende boerderij te verlaten. De brandweer, die met vijf stralen het vuur bestreed, moest het water van 500 meter ver betrekken en kon weinig meer doen dan hooiberg en pakhuis nathouden, opdat die niet een prooi van de vlammen, zouden wor den. De schade van de brand wordt geraamd op ongeveer 70.000 gulden. Do boer is verzekerd. prachtig, modern van vorm. volkomen veilig door zelf denkend deksel met spe ciale veiligheidsknop, maximale droogcapaciteit door roestvrye dubbel- conische trommel. Vraag Uw handelaar om een folder of demonstralie R.S. STOKVIS Sc ZONEN N.V.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 6