Minister Van Rooy traagheid en besluiteloosheid verweten Drielandencommissie kritiseert Nederlandse bijdrage in Navo KLANKBORD STAATSSECRETARISSEN BESPREKEN RECLAME IN T.V SOWJET-PLAN VOOR MAANREiS DOOR TWEE OF DRIE MENSEN m WOENSDAG 16 DECEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Rond de Navo-conferentie te Parijs 7 «te-s Tekortkomingen geconstateerd in militair en financieel opzicht (Van een speciale verslaggever uit Parijs) In het uitvoerige rapport van de drie landen-commissie die de Nederlandse bijdrage aan de Navo aan 'n diepgaand onderzoek heeft onderworpen, is voor het eerst sedert de oprichting van de Navo scherpe kritiek uitgeoefend op de kwaliteit en omvang van de Nederlandse bijdrage aan de gemeenschappelijke verdedi gingsorganisatie van het bondgenootschap. Aan de hand van omvangrijk en gedetailleerd feitenmateriaal door de Nederland se regering beschikbaar gesteld, heeft de drie landen-commissie die dit jaar was belast met de analyse van de Nederlandse bij drage, in een rapport aan de Navo-raad twee feiten vastgesteld. Ten eerste blijven volgens de com missie de parate Nederlandse land strijdkrachten ter beschikking van de Navo officieel .gesteld op twee divisies zeer belangrijk beneden de toegezegde sterkte. Afgezien van het ontbreken van de parate man kracht als gevolg van de in Neder land geldende kleinverlofregeling, ontbreken in ieder van de twee pa rate divisies zeer essentiële onderde len als een tankbataljon, twee afde lingen infanterie en een verkennings- esquadron. Ten tweede acht de commissie de Nederlandse financiële bijdrage aan de Navo-defensieopbouw belangrijk minder dan verwacht mocht worden volgens een regeling, waarbij de las ten gelijkmatig over de aangesloten landen worden verdeeld. Deze finan ciële tekortkoming sfchrijft het rap port van de Navo-raad toe aan het feit, dat Nederland al sedert 1956 de hoogte van het defensiebudget heeft bevroren. Terwijl volgens de begin selen van de lastenverdeling Neder land ongeveer 5,7 procent van zijn gros nationaal produkt aan de defen sie zou moeten besteden, maakt de huidige defensiebegroting er niet veel meer dan 4,6 procent van uit. Zou Nederland zoals het rapport als eerst dringend aanbeveelt te rugkeren naar zijn aanvankelijke percentage van 4,5 procent dan zou den al voor de thans aanhangige be groting voor I960 de defensiekosten verhoogd moeten worden tot om streeks 1850 miljoen per jaar. Blijft die verhoging achterwege dan zal Nederland van 1961 af bijna twee miljard per jaar moeten uitgeven om niet te kort te schieten tegenover de bondgenoten. De Gaulle blijft tegen integratie „Nief-geïnlegreerde legers wonnen twee oorlogen" Nadat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Christian Her ter gisteren in en buiten de Navo- raad gezegd had, dat integratie van de nationale strijdkrachten een noodzaak is voor de Navo, heeft pre sident De Gaulle verklaard dat die integratie niet noodzakelijk is. Daarmee is de kern van het geschil tussen Frankrijk èn de Verenigde Staten blootgelegd. De Gaulle heeft, tijdens een bezonk dat een aantal fractieleiders uit de Franse Nationale Vergadering hom bracht, verklaard, dat de Navo noodzakelijk is voor Frankrijks vei ligheid. maar samenwerking op het bevelsniveau is voldoende en de door Amerika geëiste integratie is niet noodzakelijk. Een land dat een sterke partner in welke alliantie ook wil zijn, moet op zijn eigen benen staan en een ..nationale eenheid" zijn, aldus De Gaulle. „In twee wereldoorlogen zijn de geallieerde legers niet geïnte greerd geweest, toch hebben zij bei de keren de overwinning behaald", merkte hij op. Waarnemers te Parijs menen dat De Gaulle elke kans aangrijpt om het Franse standpunt voor eigen en buitenlands publiek voor te dragen. Zelfs in Dakar, waar hij twee dagen geleden sprak, heeft hij de Navo aangeroerd. In de Navoraad heeft de Franse mi nister Couve de Murville De Gaulle's 'andpunt verdedigd tegenover dc i vat tingen van de Amerikaanse re- ring, die door minister Herter zijn onderstreept. De Murville was hot met Hertcr eens over de mogelijkheid van grotere defensicbijdragen door de westelijke landen, maar stelde dat, aangenomen dat de economi sche situatie inderdaad zo enorm verbeterd is als Herter zei, er binnen de Navo ook een „modifi catie der verantwoordelijkheden" moest plaatshebben. Een „modifi catie", die Frankrijk dan mede zeggenschap zou geveri in het hanteren van de kernwapens. KKEERD WEGGEBRUIK. Hes- Thompsoneen 22-jarige Nleuw- :,oelander, werd voor een jaar het jbewijs ontnomen nadat hij een ctgunger die in Rotorua voor zijn igen liep had aangevallen waav- j hij hem een stuk van een oor af- i cct. BOEKENGEBRUIK. De bi- ccaris van de stedelijke biblio- te Carlton (Engeland) deed een schrijven uitgaan waarin liii op leners ëen beroep deed „de boe- niet te gebruiken als onderzet- voor theepotten, handdoeken, •uien, bijtringen of als wapens om naar katten en honden te gooien". Volgens onze inlichtingen heeft het rapport voorts met de meeste klem ontraden gevolg te geven aan de suggestie, gevat in het rapport van de commissie-Van Voorst tot Voorst, om de dienst1 tijd in Nederland te verkorten. De conclusie van de commissie, waar in onder meer vertegenwoordigers van de Verenigde Staten en Duits land zitting hadden, is dat het niet mogelijk moet worden geacht de vrijwilligers aan te trekken die nodig zijn om bij verkorting van de diensttijd in Nederland de pa late sterkte van de Nederlandse strijdkrachten op peil te houden. Geen voorbeeld meer Voor het eerst in de geschidenis van het bondgenootschap wordt Neder land in het verleden steeds aan anderen ten voorbeeld gesteld om de nakoming van zijn plichten ge rangschikt onder de Navo-landen die niet voldoen aan de: verplichtingen jegens de Navo. Intussen heeft gisteren de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken Christian Herter de eis gesteld, dat de Europese Navo-landen wet telijk het hunne bijdragen tot de gemeenschappelijke defensiekosten. Amerika is niet meer bereid meer dan een redelijk aandeel te nemen in de gemeenschappelijke inspanning. De Europese landen hebben hun eco nomische draagkracht ten volle her wonnen en niemand die dat met meer vreugde begroet dan Amerika. Her ter noemde het dan ook niet meer dan rechtvaardig dat de Europese landen een groter aandeel In de ge zamenlijke lasten nemen. VOORWAARDEN WORDEN BEKEKEN Het N.T.S.-comité uit dagbladen en Otem De staatssecretarissen Scholten en Veldkamp hebben gisteren een eerste bespreking gevoerd met do N.T.S., een comité uit de dagbladen, die een concessie voor reclameteleVisio heb ben gevraagd, en met de Otem. In een communiqué van de minster van onderwijs, kunsten en weten schappen wordt meegedeeld, dat zo als bij de mondelinge behandeling van de begroting van onderwijs, kunsten en wetenschappen is medegedeeld, de regering nog geen definitieve beslis sing genomen neeft omtrent het ver lenen van een concessie voor het uit zenden van reclame-televisie. Wel heeft de regering zich beraden over een aantal prealabele punten en daarbij met name de mogelijkheid bezien tot het verlenen van een con cessie aan een onafhankelijke pro gramma-maatschappij. De staatssecretarissen Scholten en Veldkamp voeren besprekingen over de bij een dergelijke concessie te stel len voorwaarden, teneinde na te gaan of een regeling in deze zin voor ver wezenlijking vatbaar is. Ten overvloede wordt er in het com muniqué nog aan herinnerd, dat over eenkomstig de reeds gedane toezeg gingen tot uitvoering van een rege ringsbeslissing eerst zal worden over gegaan nadat de Tweede Kamer de gelegenheid heeft gehad over deze materie een discussie te voeren. Reactie Naar aanleiding van boven staand bericht hebben wij com mentaar gevraagd aan de om roeporganisaties. Mr. Akkerman van de V.P.R.O. wees op het feit, dat deze omroeporgani satie zich nooit principieel heeft uit gesproken tegen reclame in de tele visie. De V.P.R.O. staat echter af wijzend tegenover- de toelating van een vrij opererend en dus vrij met de N.T.S. concurrerende commerciële tv. organisatie, en tegenover enigerlei andere vorm van reclame t.v., waar in het programma geheel afhanke lijk is van- of beslissend beïnvloed wordt door de adverteerder-. De heer Akkerman voegde daaraan toe dat vooralsnog dit standpunt niet ge wijzigd zou zijn. De heer M. Schroevers van de VARA deelde mee, dat de VARA nog geen officieel commentaar kan leveren. De kwestie zal nog eerst door de omroeporganisaties moeten worden bekeken. Hij wees erop dat de VA RA krachtens de geestelijke struc tuur tegen reclame in t.v. is. Mocht echter de reclame in de televisie toch toegelaten worden, dan zal de VARA een opportunistisch stand punt innemen. Dit o.m. als verplich ting tegenover de kijkers. De heer G. van Beek, perschef van de K.R.O. en de Nederlandse Televi siestichting, zei kort en krachtig geen commentaar. Ook van de heer D. Repko van de A.V.R.O. kregen wij dit antwoord op onze vraag. Foto boven: Met het oog op de ver kiezingen, welke op 20 december a.s. in Belgisch Kongo zullen worden gehouden, heeft de administratie van Stanleystad overal spandoeken en aanplakbiljetten laten ophangen ten einde de bevolking op te wekken haar stem uit te brengen. Een drie tal spandoeken bij de inlandse markt van Stanleystad. Foto onder: De verhouding tussen leden van de Bajoeba- en Loeloea- stam in Loeloeaburg is de laatste tijd slechter geworden. Een groep Baloeba's maakt zich ge reed om naar aanleiding van de re cente ongeregeldheden de stad te verlaten. 9 Het Poolse parlement heeft eenstem mig een wetsontwerp ter bestrijding van het alcoholisme goedgekeurd. De ge meenteraden krijgen grote bevoegdheden om de verkoop van wodka te beperken en desnoods geheel le verbieden. Rode Kruis zendt naar Fréjus f 178.928 (Van onze Haagse redactie) Het saldo van de giften aan het Nederlandsche Roode Kruis voor de slachtoffers van de ramp te Fréjus (giro 22.000) is gestegen tot f 178.92S. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft zaterdag een eerste be drag" van 150.000 gulden over ge maakt aan het Franse Rode Kruis. Dit zal er zorg voor dragen, dat het geld een juiste bestemming krijgt binnen de totale hulpverlening. 6 Van de 130.000 dienstplichtigen die tot nog toe in Oostenrijk voor de keurings commissie verschenen hebben er 123 op grond van gewetensbezwaren vrijstelling verzocht, aJdus is bij ,de behandeling van de defensiebegroting in het parle ment gebleken. KAMER BESPRAK BEGROTING SOCIALE ZAKEN EN VOLKSGEZONDHEID Mej. Lemaire „Vrijere loonvorming een „loonloterij" (Van on2e parlementaire redacteur) Hoewel bij de behandeling- van dc begroting van sociale zaken en volksge zondheid voor I9G0 in de Tweede Kamer niet diep werd ingegaan op de problemen, die deze begroting stelt er kon zelfs van een vlalc en mat debat gesproken worden hebben sommige afgevaardigden toch niet geschroomd oni een duidelijke kritiek op minister Van Rooy en staats secretaris Koolvink uit te oefenen. Die kritiek kwam in de eerste plaats van de oppositiegroepen, de F. v. d. A., de C.P.N. en de P.S.F., doch zeker niet van die kant alleen. Ook van de anti-revolutionaire heer Van Nierop en in mindere mate van de heer Corver van de V.V.D. De heer Van Nierop verweet, evenals de socialistische afgevaardigde me juffrouw mr. Lemaire, de minister traagheid en besluiteloosheid. Waar om bijvoorbeeld, zo vroeg hij, moet de invoering van het nieuwe rijtijden besluit zo lang wachten De liberale heer Corver, voorstander van loondifferentiatie ook binnen de bedrijfstak, vroeg overlegging van 'n overzicht van de loonregelingen, waarvoor wijzigingen aan het colle ge van rijksbemiddelaars zijn voor gelegd. Ook wenste hij een duidelij ke aanwijzing van sociale prioritei ten. Hijzelf wenste de herziening van de invaliditeitswet vooropgesteld te zien. Verder wilde de liberale afgevaardig de weten, hoeveel bedrijven zich in de probleemgebieden wensen te vestigen en hij bepleitte een differentiatie in 3. verhoging van het algemene ouderdomspensioen, teneinde dit te brengen op het peil van het minimale levensonderhoud 4. de totstandkoming van algeme ne kinderbijslagverzekering. Daarnaast had mr. Van Lier nog enkele kleine wensen. Hij veroordeelde de verlenging van de waehtijd voor de aanvullende wer ken als nieuwe maatregel van de mi nister om de tewerkstelling op deze werken te beperken en hij verlangde hieromtrent een bevredigend ant- Straaljager verbrand na buiklanding te Jelsum Een straaljager van de vliegbasis Leeuwarden heeft gistermiddag in Jelsum, vijf kilometer ten noorden van de basis, wegens motorstoring een buiklanding moeten maken. Het toestel kwam neer in een weiland, waar schapen graasden. Vijf schapen werden gedood, het toestel vloog in brand en moet als verloren worden beschouwd. De bestnurder werd voor dat de brand voor hem gevaarlijk kon worden, door burgers uit het toestel gehaald. Daar hij klaagde over pijn in de rug is hij ter obser vatie naar een ziekenhuis te Leeu warden overgebracht. Persoonlijke ongevallen hebben zieh niet voorge daan. De vlieger van de I-Iuhter IV, de on gehuwde 28-jarige eerste luitenant D. P. Mossel uit Rotterdam, was op de terugweg naar de basis Leeuwar den na een oefening in het camera- schieten. Op vijf kilometer afstand van de landingsbaan, bij het dorpje Jelsum, bemerkte hij dat het motor vermogen van het vliegtuig begon terug te lopen, zodat hij genoodzaakt was deze noodlanding te maken. Lijnwerker overleden na aanrijding Gisternacht is dc 62-jarige lijnwerker G. J. Beijer uit Amsterdam bij werk zaamheden aan de tramrails op de Middenweg aldaar door een tramtrein van lijn negen aangereden. De man is gistermorgen aldaar tengevolge van de opgelopen verwondingen in een zie kenhuis overleden. woord van de minister omdat hij anders door middel van een motie een uitspraak van de Kamer zou vra gen. Mis met vrijere loonvorming Ds. v. d. Veen van de P.SP. had er weinig vertrouwen in, dat de uit de kringen van het C.N.V. stammende staatssecretaris Roolvink, een werk nemer dus, voldoende de belangen van de werknemers zou kunnen be hartigen in een kabinet met een mi nister en met ministers en staatsse cretarissen, die veel meer aan de werkgevers verwant zijn. De heer v. d. Veen meende voorts, dat het thans wel duidelijk is, dat het mis is met de vrijere loonvorming. Talrijke werknemers moeten veel te lang op een loonsverhoging wachten. Mej. Lemaire van de P. v. d. A. kwa lificeerde de vrijere loonvorming on vriendelijk als een „loonloterij" en verlangde dat de loonsverhoging in elk geval aan de huurverhoging voor afgaat. dc wachttijden, die gelden voor de aanvullende werken, naar gelang van de gebieden, waarin werkgelegen heidsproblemen bestaan in gebieden waar veel werkloosheid heerst moe ten de wachttijden korter zijn omdat de mensen er minder gemakkelijk werk vinden. De scherpste kritiek kwam even wel van socialistische zijde. De heer Van Lier van de P. v. d, A. was althans van mening, dat 's ministers^ begroting onduidelijk heden en enkele gevaarlijke kanten toonde. Naar het oordeel van de P. v. d. A. hadden noodzakelijk in het program van de minister op genomen behoren te worden 1. voltooiing van de nieuwe invali diteitswet in dc huidige parle mentaire periode 2. de totstandkoming van de zie kenfondswet VOLGENS AMERIKAANSE PUBLIKATIE Het Wereldgebeuren Waardigheid Halvard Lange, aan wie gisteren dc eer te beurt viel om het openbare openingswoord te spreken voor de achter gesloten deu ren gehouden eerste zitting van tie ministerconferentie der Noordatlan- tischc Verdrags Organisatie te Parijs behoort tot degenen voor wie dit een bijzonder drukke week wordt. Ais opvolger van zijn Nederlandse colle ga, mr. J. M. A. H. Luns, zal de Noorse minister van buitenlandse za ken een half jaar ais voorzitter op treden van de Navo-raad. Niemand zal beweren, dat Lange de voorzit tershamer heeft aanvaard op een slaperig ogenblik van de Navo. De geesten zijn hevig in beweging, maar helaas tot dusver niet in harmonie. Het is bovendien dc vraag, of het ontbreken van slaap met waakzaam heid gepaard gaat. Vooral het con flict tussen de Verenigde Staten en Frankrijk staat nu in de aandacht van de vergaderende ministers: deze. tegenstelling overheerst de sfeer zo danig dat men haast zou vergeten, dat de tegenstelling die in de Navo voornamelijk ter sprake zou moeten komen van een heel andere aard is: die tussen het communistische blok en het democratische westen. Om ge zamenlijk een macht te vormen die de Sowjets zou afschrikken van agressiepogingen, hebben de vijftien Navo-landen zich indertijd aaneenge sloten. Het moet voor hen die in het Kremlin zetelen een groot genoegen zijn, te constateren dat er in Parijs heftig onderling gebekvecht wordt. Tegen deze achtergrond moet men de uitlating zien die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Christian Herter gisteren in de ver gadering van Navo-ministers deed: er komt geen oorlog, mits alle Navo- landen loyaal zijn. Kroesjtsjew, de Russische premier en partijleider, heeft door zijn betogen tot opheffing van de (vooral door hemzelf jarenlang le vendig gehouden) koude oorlog ertoe bijgedragen dat een klimaat ontstond dat gunstig is voor zulke ruzies tus sen bondgenoten. In de afgelopen ja ren (en met name in 1957, toen de- Russen met het lanceren van hun eerste spoetnik hadden bewezen dat zij intercontinentale raketten konden vervaardigen) was de vrees een sa menbindende factor in de Navo. Nu de Russen de indruk wekken, bereid te zijn tot serieuze ontwapeningson derhandelingen, is deze vrees op de achtergrond gekomen. Vandaar dat Lange gisteren in zijn openingswoord de nadruk erop legde, dat „er een sterkere basis dan wees is, namelijk de gemeenschappelijke opvattingen over oe waardigheid van de mense lijke persoonlijkheid en de menselijke vrijheden". Voor de Fransen is, wat Lange aanduidde als „een nieuwe si tuatie die een begin kan zijn van een nieuwe periode" aanleiding geworden om niet in de eerste plaats te., denken aan de gemeenschappe lijke beveiliging van deze waardig heid van de menselijke persoonlijk heid en de menselijke vrijheden", maar aan een verhoging van de „waardigheid" der Franse natie bin nen het bondgenootschap, aan een medezeggenschap die in overeen stemming zou zijn met „grandeur". Dit streven is niet van vandaag of gisteren, maar een proces dat al eni ge tijd aan de gang is en dat tot uiting kwam in de dezer dagen door de Amerikaanse stafchef generaal Nathan Twining nog eens gewraakte Franse weigering, Amerikaanse kern wapens op Frans grondgebied toe te laten tenzij de Franse regering mede beslist over het eventuele gebruik er van, en de Franse weigering, de Franse luchtmacht te laten „integre ren". Volgens Twining is Frankrijk verantwoordelijk voor de vertra ging bij de uitvoering van het defen- sieprogiamma der Navo. Deze problematiek, waarin weder om het voor de Fransen altijd al tere punt van de „integra tie", het uit handen geven van meer of minder soevereiniteit aan een in ternationaal orgaan, aan de orde is, eist veel tact van allen die naar een oplossing streven. Lange zal daarbij zeker een belangrijke rol kunnen spe len. Als ex-docent in de nieuwe ge schiedenis aan de Oslose universiteit heeft deze sociaal-democratische staatsman zich moeten bekwamen in het helder stellen van problemen: met zijn bestuurseryaring, niet al leen in zijn huidige ambt (dat hij van 1946 af bekleedt), maar ook in de leiding van de Noorse arbeiderspartij en van diverse arbeidersontwikke lingsinstituten, zal hij zeker alle kan sen aangrijpen om de eenheid te het - stellen. Hij zal daarbij wellicht wij zen op de „grandeur" van de projec ten waarvoor de Navo zich thans ziet gesteld, niet alleen in het militaire vlak, maar ook in het kader van de economische concurrentie met het Sowjet-blok de hulpverlening aan de onderontwikkelde gebieden, waar mee eveneens de waardigheid van de menselijke persoonlijkheid is ge moeid. iH'trnma mm In een cabine van twee verdiepingen In de Sowjet-Unie werkt men op het ogenblik aan een project om twee of drie passagiers met een ruim tecabine van twee verdiepingen een reis naar de maan te laten maken. Dit blijkt uit een artikel in het Tsjecho-Slowaakse tijd schrift „Prncovnik Svazarmu", dat door het Amerikaanse minis terie van handel is gepubliceerd. De Russische deskundigen werken volgens dit artikel reeds aan de eerste fase van het plan, de ont wikkeling van énkelvoudige ra ketten met een stuwkracht van 700.000 kg. Twintig van die raket ten zouden een %ljf-trapsraket moeten vormen. De eerste drie zijn nodig om de passagiers in twee-en-een-halve dag in de buurt van de maan te brengen, het vier de raketdeel moet de raket af remmen voor de landing op de maan en het vijfde is bestemd voor de terugreis naar de aarde. De raket zou in totaal 30 meter lang .worden en 3000 ton wegen. HALVARD LANGE sterkere basis

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3