Ir. Geuze besprak toekomstig landbouwbeleid van E.E.G. Zeeuwse Almanak BORSSELSE „MUZIEK" KREEG NIEUWE INSTRUMENTEN NIEÜWERKERKERS PER BUS NAAR DE POLITIERECHTER Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 16 DECEMBER 1959 DAGELIJKS BESTUUR Z.L.M. Overgangsfase van twaalf jaar bekort tot zes jaar Tijdens de maandag gehouden vergadering van het dagelijks bestuur van de ZX.M. heeft de voorzitter, ir. M. A. Geuze een uitvoerig overzicht ge geven van de voorstellen, die de commissie voor Europeso Economische Gemeenschap bij de raad van ministers heeft ingediend inzake een ge meenschappelijk landbouwbeleid. In dc voorstellen wordt gesproken over een eindfase en een overgangsfase. De overgangsfase wil de commissie beperken tot 6 jaar, hetgeen afwijkt van de in het verdrag genoemde 12 jaar. De commissie merkt in het gedeelte over de grondbeginselen op, dat de landbouw ais een integrerend onderdeel van dc gehele economie moet worden beschouwd en een belangrijke factor in het sociale leven vormt. Bij de uitwerking wordt het te voeren beleid in drie delen ge splitst, namelijk structuurbeleid, markt- en prijsbeleid en handelspolitiek- beleid. Wat het structuurbeleid betreft wordt voorgesteld een Europees Fonds op te richten, waaruit ver beteringen van. de landbouwstruc tuur kunnen worden betaald. De doelstelling voor een gezamenlijk markt- en prijsbeleid houdt in be vordering van het evenwicht tussen produktie en afzet van agrarische Krodukten. Gezien de huidige ver- oudingen op de wereldmarkt, zal liet prijspeil van verschillende pro dukten op een hoger niveau dan het wereldpeil gestabiliseerd moeten worden. In de overgangsfase zullen de vol- fende doeleinden nagestreefd ivor en: toenadering prijzen voor de pro ducent; uitschakeling van onder linge handelsbelemmeringen: uit schakeling van concurrentiever valsende maatregeleninstelling Bureaus en Fondsen en coördina tie van dc handelspolitiek. Tarwe De voorzitter schetste vervolgens de gang van zaken bij de ver schillende produkten, waarbij hij uitvoerig inging op het produkt tarwe. Voor de andere produkten gelden veelal soortgelijke regelen, al verschillen deze op onderdelen. Er is in het E.E.G.-gebied een overschot aan zachte tarwe. Van wege de kwaliteit zal er zeker een invoer van harde tarwe nood zakelijk blijven. In 6 jaar tijds wil de E.E.G.-com- missie een gemeenschappelijke markt voor tarwe vormen. De produktie moet worden gestabili seerd en niet gestimuleerd. De tarwe wordt beschouwd als een belangrijk basisprodukt voor de boe ren. In de overgangsfase dienen de regeringen de verschillen in prijs niet te vergroten, maar juist geleide lijk te laten verdwijnen. In de eind fase zal de richtprijs voor tarwe jaarlijks voor de "Uitzaai bekend ge maakt worden. Een staffel voor op slagkosten wordt voorgesteld, zulks in tegenstelling tot de voedergranen. Het belenen van de oogst (Ameri kaans systeem) dient mogelijk ge maakt ie worden. Een invoerheffing moet het verschil tussen wereldmarktprijs en richt prijs wegnemen. Bij uitvoer krijgt men dan restitutie, zodat de verwer kende industrie geen last heeft van deze invoerheffing. Voorgesteld wordt een Europees Graanbureau in te steller en «en Tarwefonds te stichten Andere produkten Er bestaat in het E.E.G.-gebied nog een invoerbehoefte van 5 a 6 miljoen ton aan voedergranen. De commissie wenst hier ook een overgangsperiode van 6 jaar. De verhouding van de prijs van tar we en voedergranen wordt zeer be langrijk geacht. Aan suiker is er welliaast. geen tekort. Een overgangsperiode van 6 jaar wordt voor de suiker voorgesteld. De richtprijs, die alleen voor de con sumptie in het E.E.G.-gebied zal gel den, dient vóór 1 oktober te worden vastgesteld. Er zullen ook heel wat maatregelen op het terrein van de zuivel nodig zijn om de moeilijkheden het hoofd te bieden. Een richtprijs voor de boerenmelk zou jaarlijks vastgesteld moeten worden. Ten aanzien van het verbruik van rundvlees heerst nog niet geheel een evenwicht. Hier wil de commissie in 3 a 4 jaar tot een gemeenschappelij ke markt komen, met een vrij ver keer tussen de lid-staten. Voor groenten cn fruit wil de com missie in 6 jaar komen tot gemeen- VAN imn TOT Een 11-jarige jongeman uit Renesse heeft zich op eigen houtje ingespan nen voor de actie 4 maal Z X. Hij beraamde met zijn moeder en zijn tante het plan om babbelaars en borstplaatjes te verkopen. Zijn moe der moest ze bakken, dan zorgde hij wel voor de verkoop. Zo gebeurde het en al gauw liep YVim want zo heet deze actieve jongeman mét een doos babbelaars en borstplaatjes, keurig In zakjes verpakt door Renes- se. Dertig cent per pakje vroeg hij en zijn artikel „vloog" weg. Hij haalde in het geheel 200 op. Overal onder vond hij spontane medewerking, zo wel van kopers als van winkeliers, die de suiker leverden. Zijn moeder maakte 3233 babbelaars en een niet geteld aantal borstplaatjes uit zestig pond suiker. De bejaardensociëteit in het Dorps huis deed ook iets voor de actie. Men sjoelde en droeg voor ieder punt dat gescoord werd een cent af. Aan het eind van het spel had men 25 bij elkaar gesjoelch JAZZCONCERT Het kwartet Tonv Vos, dat enige tijd geleden in Vlissingen optrad voor de Walcherse Jazz-sociëteit speelt zaterdag in Terneuzcn. Daar wordt in hotel ..Rotterdam" een verenigingsavond van dc Zeeuws-Vlaamse Jazz-sociëteit gegeven. De baten zullen worden afgedragen aan bet Rode Kruis voor hulp aan de slachtoffers van de overstromingsramp in Frank rijk. GEWETENSGELD... Zoals ge maandag in de kolommen van dit dagblad liebt kunnen lezen, zijn de koks uit de Vlissingse café- en restaurantbedrijven bij de kelners uit de dito etablissementen op de koffie geweest. In een amusante, in beroepskleding gespeelde wedstrijd, gingen de koks met zes nul ten on der. De vreugde was er overigens niet minder om spelers en toe- schouweis vermaakten zich uitste kend en dit alles kwam de stichting ..Sporthal Vlissingenten goede. Want die kreeg de baten, zijnde 70,25. Tenminste dat was het oorspron kelijke bedrag. Maar dank zij een zekere Fransje is het 70,50 gewor den. Fransje was „voor niks" op het veld gekomen, maar... Fransje kreeg spijt! De dag na de wedstrijd be zorgde hij een vriendje, wiens papa in het hotelbedrijf werkzaam is, een kwartje. Om alsnog aan de organi satoren te overhandigen. Dank zij dit gewetensgeld van Fransje kon er dus 70,50 aan de stichting sporthal worden overgedra gen SCHIETING De heer C. van de Steene uit de Bel gische plaats Boekhoute is winnaar geworden van de schieting op de lig gende wip, die door de handboogmij. „Prins Hendrik" te Biervliet werd gehouden. Daarmee won de Belg te vens de vetste kalkoen. Dezelfde schutter schoot ook nog vier van dc Kaapse kezen, die op het spel stonden. De overigen kezen gingen naar G. Bracke uit Biervliet, J. de Meijer, Boekhoute, F. Claeijs, IJzen- dijke en C. van de Steene uit Boek houte. De heren J. Wijffels uit Bier vliet en C. Matthijs uit Mentille, die de eerste en tweede zijvogel deden neertuimelen, wonnen kalkoenen. De heren B. de Paauw, Hoofdplaat. P. v. Voren, Biervliet, I. Ducheine, IJzen- dijke, Ij. Haers, Philippine, J. Ver- maat, Philippine, P. Doens, Biervliet en H. van den Bossche uit Watef- landkerkje schoten de kleine vogels. OEFENING „KLAP" Leden van de Bescherming Bevol king, het Rode Kruis en de brand weer in Borssele kwamen plotse ling in actie, toen dezer dagen de sirene loeide. Oefening „klap" was begonnen. Er waren bommen op Borssele geworpen cn er was een vliegtuig neergekomen. De slachtoffers, die hierbij waren ge vallen, werden door dc reddings ploegen opgespoord en verzorgd in het verenigingsgebouw, dat in een noodziekenhuis was omgeto verd. De oefening verliep vlot cn was bijzonder instructief voor de deelnemers. GOLDEN BRUIDSSPAREN De heer en mevrouw I. Lindhout-De Korte te Tholen vieren vandaag hun gouden bruiloft. De bruidegom is 73 en de bruid 71. De heer Lindhout is reeds meer dan veertig jaar lid van de kerkeraad der Gereformeerde Ge meente, waarvan hij langer dan der tig jaar ouderling is. Vandaag herdenken ook de heer en mevrouw J. van de Wegé, Terneu- zensestraat, Zaamslag, de dag waar op zij vijftig jaar geleden iu het hu welijksbootje stapten. INSTRUMENTEN. De signaalafdeling van de Vlissingse turnvereniging (V.T.V.) marcheerde maandagavond trots door de stad, zowel door het „oude" als door het „nieuwe" gedeelte. Met recht trots, want men toonde de nieuwe instru menten, die door het Vlissingse be drijf s- en zakenleven zijn geschon ken. schappelijke regels, inzake mede dinging. Gestreefd zal worden nuar een vrije handel in genormaliseerde produkten. De vergadering besprak vervolgens deze voorstellen, waarbij duidelijk naar voren kwam, dat er nog heel wat moeilijkheden overwonnen moe ten worden. De exportpositie van Nederland achtte men een zeer deli caat punt, en men is van mening dat naar beter veiligstelling van deze belangen gestreefd dient te worden. Ook dient gewaakt te worden tegen te excessieve prijsniveau's die onze agrarische concurrentiepositie op den duur slechts kunnen schaden. Het bestuur achtte de invoer van slachtpaarden, die voornamelijk uit landen achter het ijzeren gordijn komen, fnuikend voor de Nederland se paardenfokkerij, daar de prijzen van de slachtpaarden in nauw ver band staan met de prijzen van de andere paarden. Op de algemene ver gadering zal deze kwestie aan de or- le worden gesteld, nadat landelijk enkele contacten zijn opgenomen. Onderwijs Een verzoek van de afdelingen Sta-: venisse van de K.A.V3. en Z.L.M. om te komen tot vakonderwijs op het gebied van de bollenteelt werd volledig ondersteund. Met de rijks- tuinbouwconsulent is dc mogelijk heid reeds besproken en er zullen de nodige stappen ondernomen worden in aansluiting, op het onderwijs van de school te Scherpeiiisse. In een bespreking tussen de bestu ren van de lagere tuinbouwschool te Zierikzce en; de lagere tuinbouw- in!nniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii!iiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|i i Snoeplustige inbrekers Ji H Enkele dagen geleden werd jg ontdekt, dat was ingebroken in de kantine op het gemeentelijk ee ff sportterrein aan de Nadorst te Middelburg. Het bleken snoep- lustige inbrekers te zijn ge- weest, want zij hadden repen chocolade meegenomen. Re.eds n eerder was snoep uit de kanti- ne ontvreemd. fff De recherche van Middelburg i| p is er in geslaagd de dieven zë aan te houden. Het bicken twee 15-jarige Middelburgse H knapen te zijn, die bekenden M alle inbraken op hun geweten p te hebben. Zij verschaften zich p ff toegang tot de kantine door n ff het inslaan van een ruitje. p iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil school te Haamstede is volledige overeenstemming bereikt over 'n zeer nauwe samenwerking in de toe komst. Een en ander heeft de in stemming van de toezichthoudende rijksinstanties en zal per 1 januari aanstaande de beginfase ingaan. De heer J. B. Becu deelde mede, dat er geen contïgenteringsregeling voor suikerbieten voor oogst 1960 zal wor den toegepast door het landbouw schap. De rmwocdermarkt is wat ruimer, vermoedelijk doordat het dorsselzoen in volle gang is. De uitvoer van ruwvoeder blijft mo gelijk op vergunningen, die worden afgegeven. In de plaats van de heer W. Koster werd in de sociale commissie van de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap en in het gewestelijk be stuur van de B.V.A.B. benoemd de heer C. J. v. d. Werff. Ir. A. E. Brui ning en de heer P. L. Krepel werden opnieuw als bestuurslid van de B.V. A.B. afdeling Zeeland voorgedragen. De lieer Van der Werl'f gaf nog een overzicht van het verloop van de loononderhandelingen welke nog niet tot overeenstemming hebben geleid. Het geheim van hen die succes hebben Di heet nauwgezetheid en betrouw baarheid. Maak het betrouwbare precisie-horloge van Junghans tot Uw oprechte bondgenoot de ladder naar succes 1 shockpro of-Junghans horloge, met metalen klem band, kost slechts f 7S.- bij Uw horloger. Bij hem vindt U tientallen andere Junghans modellen, ook pendules, wekkers, keukenklokken e.d. Jwujhani GEMEENTE VOTEERDE 7000.— Tweemaal een mars, tweemaal anders De dreunende klanken van een po pulaire mars weerklonken dinsdag avond tot tweemaal toe in de grote zaal van „Het Dorpshuis" te Bors sele. De eerste keer speelden de mu zikanten van do plaatselijke mu ziekvereniging „Oefening Kweekt Kunst" op de oude instrumenten, de tweede maal kwamen er gloeduieu- de trombones, saxafoons, pistons, klarinetten, trommels enz. aan te pas. Het zou overdreven zijn te zeggen, dat de mars met de nieuwe instrumenten beter klonk, maar een feit is, dat de- muzikanten met meer liefde dan ooit tevoren de muziek speelden. Geen wonder, want de oude instrumenten waren eigenlijk tot op de draad versloten Het instrumentarium van „O.K.K." voldeed al jaren niet meer, maar geld om een nieuw te kopen was er niet. Vorig jaar wendden de muzikanten zich tot de gemeenteraad om een renteloos voorschot voor aanschaf van instrumenten, maar zij kregen nul op het rekest. Van dat tijdstip af hebben de vroede vaderen echter wel meer belangstelling aan do dag gelegd voor de muziekvereniging en met voldoening zagen zij. dat de O.K. K.-ers enkele acties opzetten om het benodigde geld bijeen te brengen. Toen O.K.K. enkele niaanden ge leden opnieuw een verzoek tót B. en YV. richtte besloot de raad haar medewerking niet. langer te onthouden, want net was haar nu wel gebleken, dat de muzikanten van goede wille waren. Een be drag van f 7000 werd uitgetrok ken, waarvoor bij een erkende fir ma instrumenten werden gekocht. De muzikanten in Borssele hebben gisteravond nieuwe instrumenten ge kregen. Op de foto:, de lieer P. Geijs, met oud instrument), burgemeestèi' Dominicus en voorzitter Wagenaar. iSSmHÜn temidden van'de nieuwe instrurnen- Iworden gehouden. ten. (Foto P.Z.C.) Gisteravond stonden de 25 Instru menten keurig in het gelid op het podium. Tijdens een onofficiële bij eenkomst van de muzikanten met B. en W. en enkele raadsleden, wer den de muziekinstrumenten in bruik leen overgedragen aan de vereniging. Dit geschiedde door burgemeester P. J. Dominicus, die in het kort de voorgeschiedenis schetste. De voor zitter van O.K.K., de heer S. Wage naar sprak woorden van dank aan het adres van het gemeentebestuur. Een van dë leden van de muziekver eniging, de heer A. van Tatenhove, bood het gemeentebestuur als blijk van waardering een koperen blaas instrument van de oude „voorraad" aan. De oude instrumenten zullen voor zover zij niet in aanmerking komen voor de opleiding van jonge re leden naar de smeltovens ver dwijnen. Zonder hartzeer hebben de Borsscl- se muzikanten de instrumenten af gestaan, want met de nieuwe vor men zij eigenlijk pas een volwaardig korps. De volgende stap zal zijn te ijveren voor nieuwe uniformen. Nu mag worden aangenomen, dat de re paratie in veel mindere mate of voorlopig in het geheel niet terug komt, heeft men daar alle kans toe. In bedrijfstelling van betonmortel-centrale Door burgemeester van Middelburg Burgemeester mr. Joh. de YY'idt van Middelburg zal woensdag 23 decem ber a.s. de nieuwe betonmortel-cen trale van Bit-Beton N.V. aan de Nij- verlieidsweg in bedrijf stellen. Alvorens hiertoe wordt, overgegaan worden de genodigden ontvangen aan board van het m.s. „Erasmus" door de heer C. Pieters, de directeur van Pit-Beton N.V. Na de inbedrijfstel- ling volgt een demonstratie van de mogelijkheden van de betonmortel- centrale en de daarbij behorende ap paratuur. Tijdens deze middag houdt eerst drs. M. C. Verburg, de directeur van het E.T.I. voor Zeeland, een lezing over het onderwerp „Dc betekenis van productiviteitsverhoging voor de be- tonindustrie", waarna mr. dr. A. J. J. M. Mes, lid van het college van Ged. Staten, een lezing houdt over „Zee land en de produktiviteitsverhoging". Ontwikkelingsdag voor de kleinfruitteelt In het nieuwe pakstation van do vel ling te Kapelle-Biezelinge wordt 19 februari a.s. een ontwikkelingsdag voor de kleinfruitteelt gehouden. De Nederlandse Fruittelersorganisatie belegt deze dag in samenwerking met de vereniging van oud-leerlingen van tui nbouwwintercursussen, de veiling vereniging „Kapelle-Biezelinge en omgeving" en het rijkstuinbouwcon- sulentschap. In de morgenuren is er gelegenheid een tentoonstelling van diverse werk tuigen te bezichtigen: in de middag samenkomst zullen enkele lezingen Pauselijke onderscheiding voor Hulsts burgemeester Dinsdag is burgemeester A. L. S. Lockefeer van Hulst te Brussel tij dens een korte plechtigheid een hoge pauselijke onderscheiding verleend, wegens z'n verdiensten op maatschap- Sel ijk en sociaal terrein, oor de aartsbisschop van Genua, Guiseppe kardinaal Siri, werden bur gemeester Lockefeer de versierselen uitgereikt, behorende bij het Com mandeurschap In de Orde van Sint Sylvester. De directe aanleiding tot het verlenen van deze onderscheiding was, dat tijdens de wereldtentoonstel ling te Brussel het Vaticaanse pavil joen „Civitas Dei" het carillon van de Hulsterse basiliek in bruikleen heeft gekregen. De heer Lockefeer was reeds Ridder in de Orde van de Heilige Gregorius. Giften uit de Zeeuwse collecte Uit de Zeeuwse collecte werd de be jaardensociëteit te Bruinisse een be drag van 15,toegekend; de ge meentelijke. dienst voor Sociale Zorg kreeg een bedrag van 100, MET ZIJN VIJFENTWINTIGEN Vijfentwintig inwoners van de gemeente Nieuwer kerk op Schouwen had den dinsdagochtend gezamenlijk een bns afgehuurd om naar Middelburg to rijden waar zij allen voor de economische politierechter, mr. P. van Enipel, moesten verschijnen wegens overtreding van de wet op de aard appelmoeheid. In totaal waren hiervoor dinsdagochtend 35 Nieuwerker- kers gedagvaard, maar 10 hadden besloten toch maar niet te gaan. Van do 3.21 overtreders van de wet op de aardappelmoeheid uit de gehele pro vincie, die waren opgeroepen om te verschijnen, hadden 8 op het laatste moment laten weten, dat zij liever het 'door de officier van justitie voor gestelde schikkingsbedrag betaalden. Van de 113 over blij venden waren er 55 gekomen om hun zaak te bepleiten. Overtredingen wet op aardappelmoeheid Daar alle overtredingen veel over eenkomst vertoonden, werden de be trokkenen in groepjes van twee en meer enkele malen stonden er acht tot negen tegelijk voor het hek je berecht. Het betrof allemaal kleine lapjes grond, o.a. volkstuin tjes, waar men aardappels had ge poot zonder de hiervoor bestaande (Advertentie) Centrale verwarming S AWE MA NV NedmTrjal 19 - Middelburg - Tel: 01180-2962 voorschriften in acht te nemen met betrekking tot de aardappelmoeheid. Velen verklaarden op de zitting, dat zij niet goed op de hoogte waren van deze regeling. Daar het hier slechts kleine lapjes grond betrof luidde het merendeel der vonnissen 5,—, 7,— tot 15,— en 25,—, al naar gelang van de grootte van het perceel. Vijfhonderd Do officier van justitie, mr. Ph. M. Schenltenberg van Mierop, wees erop, dat er meer dan 500 overtredingen «-aren geweest, waarvan er rond 360 hadden ge schikt. In NIeuwerkerk maakte men echter een uitzondering. Hier had men besloten gezamenlijk voor te gaan. Y'an ale 55 behandelde zaken be sloot mr. Van Empel slechts in enkele gevallen tot aanhouding van de zaak voor een nader onder zoek. Bevordering bij P.T.T. Bij beschikking van de directeur- genei-aal der P.T.T. is de technisch ambtenaar 1ste klasse der P.T.T. K. Striker te Breda (tclefoondistrict) ingaande 1 november j.l. benoemd tot technisch hoofdambtenaar der P.T.T. VANDAAG. middelburg Electro: Tamango, 20 uur, 18 jaar; Schouwburg: Plckwick-club, C.F.A., 20 uur. a.l.; Zaaa Van de Ber ge: Feestavond slechthorenden, 20 uur Vlissingen Luxor: Apachen op het oor logspad, 20 uur, 14 jaar; Athambra: liet dagboek van Anne Frank, 20 uur; Bovenzaal kunsthandel Bikker: Schil derijenexpositie van H- Fleurbaay, 9 12.30 en 14—18 uur. Goes Grand: Het dagboek van Anne Frank, 20 uur. Goese lyceum: beroepsvoorllehüngs- middag voor Zeeuwse middelbare scho lieren, 14.15 uur; Prins van Oranje: Cabaret-revue Algemene Nederlandse Grafisch» Bond, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2