PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT In Nieuw-Guinea honderden en honderden brieven onrechtmatig geopend Fruitjaar 1959 gaf in Zeeland hoge opbrengsten BILT NEVELGORDIJN BELEMMERDE HET ONDERZOEK ONAFHANKELIJKHEID VOOR KONGO REEDS IN 1960 Vand aag... NEDERLANDS-DUITS OVERLEG UITGESTELD TOT JANUARI 202e jaargang - no. 296 Dagblad, uitgave van de lirma Provinciale Zeeuwse Courant, Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 16 dec. '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094 Commissie-Witsen Elias met rapport gereed De commissie heeft tot haar onsteltenis geconstateerd, dat na de invoering van de Diensten Toezicht en Ordonnantie (1956) hon derden en honderden brieven in Nieuw-Guinea onrechtmatig zijn geopend, namelijk zonder dat toestemming aan de landrechter was gevraagd. Dit geschiedde in hoofdzaak door en onder lei ding van het openbaar ministerie en ook was hierbij ten nauwste een aantal bestuursambtenaren betrokken. Erger nog was dat niet alleen tegen de vorm van de D.T.O., maar ook tegen de geest daarvan werd gezondigd. Immers, het waren niet alleen de brie ven van personen die kennelijk de openbare rust en orde ver stoorden, waartegen de D.T.O. zich richt, die geopend werden, maar tevens zeer veel brieven van en voor Europeanen, van wie niemand subsersiviteit kon aannemen. Dit heeft jhr. mr. Q. Witsen Elias, president van de arrondissements rechtbank te Den Haag, gisteren verklaard bij de aanbieding van het rapport over de censuur in Nederlands Nieuw-Guinea aan de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus. Witsen Elias trad als voorzitter op van deze commissie, die bij beschik king van de toenmalige minister van zaken overzee a.i., de heer Korthals, van 12 augustus 1959 werd belast met het onderzoek inzake onwettige cen suur in Nederlands Nieuw-Guinea. Wat optimistisch heeft de commissie aanvankelijk gezegd, dat het rapport begin november aan de regering zou worden aangeboden, aldus de heer Witsen Elias. Hij noemde verschil lende oorzaken van de vertraging. In de eerste plaats de omvang' van het rapport dat zelf ruim 100 bladzijden beslaat en met bijlagen mee 800 pa gina's telt. Er zijn 76 mensen ge hoord. Analyse en deductie Een andere reden waarom het rap port niet eerder uit kon komen was de volgende. In Ned. Nieuw-Guinea heeft de com missie soms een nevelgordijn aange troffen het was inderdaad niet al tijd gemakkelijk, om achter de waar heid te komen. Zo was de commissie gebleken dat in een periode In 1957 onwettige censuur is toegepast. De commissie, zo vervolgde de heer Wit sen Elias, heeft do waarheid alleen kunnen vinden langs de weg van ana lyse en deductie. Na haar onderhoek in Ned. Nieuw-Guinea heeft de com missie in Den Haag haar werkzaam heden nog voortgezet en toen is haar nog meer materiaal in handen geko men. In het juridisch laboratorium van het ministerie van justitie is dit materiaal onderzocht en 14 dagen geleden is het laboratoriumrapport ontvangen. Voor de commissie was het overigens een grote voldoening dat dit laboratoriumrapport de com- Herhaling moet worden voorkomen Nader wordt ons medegedeeld dat de regering voornemens is, zodra zij van de inhoud van het rapport der commissie Witsen-Elias kennis heeft ge nomen onverwijld, overeen komstig haar toezegging bij monde van minister Korthal^ jn antwoord op een desbetref- fende vraag van het Tweede Kamerlid, de heer De Graaf, de Kamer omtrent de resulta ten van het onderzoek in te lichten. Tevens zal zij zich, in dien de inhoud van het rapport daartoe aanleiding mocht ge ven, tezamen met de gouver neur van Ned. Nieuw-Guinea, die zich voor besprekingen in Nederland bevindt, bezinnen over eventuele executieve maat regelen alsmede over de wijze om de mogelijkheid van her haling In de toekomst van on wettige postcensuur in Nieuw- Guinea doeltreffend te voorko- lllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllll MINISTER ZIJLSTRA Prijsstijging in 1960 beneden de vijf procent De minister van financiën verwacht, dat do prijsstijging in 1960, in het hijzonder door verhoging van de Srijzen van huur en melk, beneden e vijf procent zal blijven. De wijziging in het loonbeleid zal in zoverre een gunstige uitwerking op het prijsbeloop hebben, dat de diffe rentiëring betere mogelijkheden biedt van aanpassing aan de uiteenlopende productiviteitsontwikkeling in de verschillende bedrijfstakken. Aldus minister Zijlstra in zijn memorie van antwoord voor de financiële beschou wingen in de Eerste Kamer. President Eisenhower heeft Foy D. Kohier benoemd tot onderminister van buitenlandse zaken voor Europese kwes ties. Kohier volgt Livingstone Merchant op. die onderminister voor politieke za ken is geworden. Kohier was reeds se dert 1958 politieke onderminister voor Europese zaken. Zijn benoeming moet nog door de senaat wonden bekrachtigd. missie zekerheid heeft gegeven over punten, waarvan zij aanvankelijk slechts de waarschijnlijkheid aan nam. Ook legale censuur Spreker wilde een misverstand recht zetten namelijk dat er verontwaar diging bestond, dat er in Ned. Nieuw- Guinea een censuur werd toegepast. Deze censuur is geheel legaal, im mers er zijn verschillende ordonnan ties krachtens welke censuur moge lijk is. De voornaamste daarvan is de Diensten Toezichten Ordonnantie (D. T.O.). Deze stamt uit Nederlands-Indië en regelde het toezicht op het postaal verkeer door middel van censuur, maar bepaalde tevens dat geen brie ven geopend mochten worden zonder toestemming van de landrechter. Zulks in overeenstemming met de grondwet, die de aantasting van het grondrecht van hét briefgeheim slechts toestaat na toestemming van de onafhankelijke rechter. Geen blaam voor het gehele bestuur De commissie, zo vervolgde spreker, wil echter constateren, dat vast is komen te staan-, dat de huidige gou verneur op geen enkele wijze bij de ze onrechtmatige opening betrokken was of daar kennis van droeg. De commissie heeft voorts de achter grond van dit alles uitvoerig ge schetst en heeft daarbij trachten dui delijk te maken, dat er wel grote dif ferentiatie in de schuldtoerekening van de verschillende betrokkenen moet worden aangenomen. De voorzitter sprak tenslotte de hoop uit dat het rapport niet tot gevolg zal hebben dat een blaam wordt ge- worpen op het gehele bestuur van Nederlands Nieuw-Guinea. Weliswaar is een kleine groep van mensen ern- sonen met grote verantwoordelijk heid, maar hier tegenover staat dat deze blaam zeker niet het gehele ambtenarenkorps treft, dat, zoals de commissie is gebleken, onder vaak moeilijke omstandigheden, hard werkt voor het welzijn van land en volk. De commissie is in haar verschillende conclusies én aanbevelingen steeds unaniem geweest, een minderheids nota wordt in het rapport niet aan getroffen. De Schrijver over Rondetafeloverleg De Belgische minister voor Kon go, De Schrijver, heeft dinsdag middag in de Kamer van Volks vertegenwoordigers verklaard, dat „voor de Kongolezen in 1960 de onafhankelijkheid een verworven zaak zal kunnen zijn". De minister zei dit in een uit eenzetting over de komende ron detafelconferentie, die in ja nuari tussen Kongolese verte genwoordigers en Belgische re geringsvertegenwoordigers en parlementsleden zal worden ge houden. Minister De Schrijver, die een ver klaring over het bezoek aan Brussel van de leiders van de drie Kongolese partijen aflegde na een socialistische interpellatie, betoogde dat het hou den van deze conferentie vóór de thans in Kongo aan de gang zijnde verkiezingen voor gemeentelijke en gewestelijke raden niet mogelijk was omdat vele Kongolese leiders zich op deze verkiezingen wensten voor te bereiden. Deze verklaring had felle protesten van linkse zijde in de Ka mer tot gevolg cn leidde tot een hef tige woordenstrijd tussen de socialis tische oppositie en vertegenwoordi gers van de regeringspartijen. Dinsdag hébben sleepboten de eerste poging gedaan tot het vlot trékken van de zuiger „Port Sunlight", welke tijdens de storm van vorige week te Flamborough Head in de buurt van Scarborough op de rotsen is gelopen en daar hoog en droog is blijven zit ten. Een helikopter bracht de van merkboeien voorziene sleeptrossen uit naar zee, waar zij later werden opgepikt doorde wachtende sleep boten. De zuiger vertegenwoordigt een kapitaal van tien miljoen gulden is het 15 jaar geleden, dat het Duitse Ardennenoffen- sief begon, waarbij de Duit- sers ongeveer 220.000 man en meer dan 1400 tanks en ka- nonnen verloren; M viert Zuid-Afrika gelofte- 11 1 dag (1838). lillMlOlilllllllllllllllll Dinsdagochtend heeft de Surinaam se gevolmachtigd minister in Neder land dr. R. H. Pos, een specimen van de nieuwe Surinaamse vlag, ver pakt in een mahoniehouten doos, op het paleis Soestdijk aangeboden aan H.M. de koningin. Von Brentano verhinderd door drukte topoverleg (Van een speciale verslaggever uit Parijs) Het sterven naar een definitie ve regeling van de Nederlands- Duitse vraagstukken voor Kerstmis is naar wij vernemen mislukt. De Duitse minister van buitenlandse zaken Von Brenta- Lustrum van Statuut plechtig herdacht In de Eerste en in de Tweede Kamer en in samenkomsten in Suriname en de Nederlandse Antillen is gisteren het feit, dat vijf jaar geleden het Statuut voor het Koninkrijk werd afgekondigd, op plechtige wijze her dacht. De gevolmachtigd minister van Suriname, mr. dr. K. H. Pos, bood op paleis Soestdijk aan H. M. de Koningin de nieuwe vlag van Su riname aan. Tijdens deze plechtigheid gaf hij een uiteenzetting van de be tekenis van de vlag. De witte grond symboliseert de vre de, waarin de verschillende bevol kingsgroepen, voorgesteld door een witte, een zwarte, een bruine, een rode en een gele ster in één verband samenleven. De ellips waarmee de sterren verbonden zijn symboliseert de snelle technische ontwikkeling van Suriname in de wereld. In de Tweede Kamer hield de voor zitter, dr. Kortenhorst, een rede die door alle aanwezigen staande werd aangehoord. Hij zei onder meer, dat het Statuut gestalte heeft gegeven aan drie elementen van samenwer king: gelijkwaardigheid, vrijwillig heid en eenheid. Het Statuut, zo zei hij, heeft in zijn korte bestaan voor treffelijk gewerkt. Namens dè rege ring sloot de vice-president, drs. orthals, zich bij deze woorden aan. In de Eerste Kamer werd een her denkingsrede gehouden door voor zitter mr. Jonkman. ZWARTE BESSEN NU WEER „ZWART GOUD De Zeeuwse fruittelers hebben een goed jaar geliad. Ondanks de droge zomer, die de land bouw zoveel schade heeft be rokkend, zijn de kilogram opbrengsten in de fruitsector hoog, terwijl over het geheel genomen bijzonder goede prij zen werden gemaakt. De totale fruïtproduktie bedroeg slechts 1.000.000 kg minder dan in het „top"-jaar 1958, toen 44 mil joen kg aan de markt werd ge bracht. De geldelijke opbreng sten zijn dit jaar echter belang rijk hoger. Afgerond is 20 miljoen in het laatje van de Zeeuwse fruitkwekers gevloeid, hetgeen 5 miljoen meer is dan in 1958. Het financieel bijzon der goede jaar 1957 werd daar door tot op vier miljoen gulden benaderd! Tot deze conclusie komt men bij beschouwing van de overzichten over 1959 van de drie Zuidbevelandse veilin gen Goes, Kapelle-Biezelinge en Iirabbendijke, die met een tota le omzet van circa 90 van het Zeeuwse fruit wel als represen tatief voor deze provincie kun nen worden beschouwd. 43 miljoen kg voor 20 miljoen gulden Ieder jaar weer blijkt, dat het voor de fruitteelt zo gunstig gelegen Zee land, goed uit de bus komt. Misoog sten komen vrijwel niet voor, zodat het overigens altijd aanwezige risico in de fruitsector in wezen slechts klein is. Zoals elk jaar, treden ook nu weer van bedrijf tot bedrijf gro tere of kleinere verschillen op. Dit was in 1959 vooral het geval in de kleinfruitsector, waar het1 resultaat afhankelijk bleek van fruitsoort en ras. Gezien echter het ftoanciëleeind-. resultaat kan niet anders e0- worden, dat 1959 weer tot de goede fruitjaren behoort! Mede dank zij de vele gunstige fac toren en de vrijwel altijd weer goede uitkomsten, neemt de belangstelling voor de fruitteelt toe. Zo is dit jaar weer ruim 200 ha nieuwe boomgaard ingeplant, terwijl ongeveer 150 ha. is gerooid. Met name in Zeeuwsch- Vlaanderen zijn nog al wat nieuwe gercelen ingeplant, terwijl op Zuid- eveland vele oude boomgaarden verdwenen om plaats te maken voor jonge boompjes. Dit alles leidt er toe, dat de produktie per ha jaar lijks stijgt. In fruitteeltkringen wordt het niet onmogelijk geacht, dat bij de huidige ontwikkeling de produktie binnen tien Jaar van rond 40.000.000 kg tot rond 60.000.000 kg zal stijgen. Het areaal van circa 5.000 ha in Zeeland, behoeft daarvoor niet belangrijk te worden uitgebreid. Alleen al het feit, dat oude boomgaarden worden ge rooid en nieuwe worden ingeplant, geeft een zeer belangrijke verhoging van de produktie. yyZwart goud Opvallend is dit jaar het herstel van de zwarte bessen. Ten volle zijn zij de naam *zwaxt goud" waardig, want op de veilingen werd een gemiddelde prijs ge maakt van 2,35 per kilogram, hetgeen bijna 1 meer is dan in 1958. De fantastische prijs van 4,45 per kilogram, zoals in 1957 zal echter niet spoedig meer ge haald worden. Niettemin, de hui dige prijs is al bijzonder goed. Appels en peren Zowel de kilogram- als de geldelijke opbrengst van appels vormt het „leeuwenaandeel" van de totaalbedra gen, op „korte afstand" gevolgd door de peren. De appeloogst in Zee land bedroeg 24.852.716 kg (v.j. 24.843.135), waarvoor in totaal 9.264.556 (v.j. 5.903.010) werd betaald. De gemiddelde prijs bedroeg 38 cent, tegen 24 cent vorig jaar. De gedetailleerde cijfers voor de drie veilingen waren als volgt: Goes 9.327.136 kg (v.j. 11.731.934), ge middelde prijs 36 cent (v.j. 22), Ka- pelle 7.327.136 kg (v.j. 9.132.964), ge middelde prijs 35 cent (v.j. 21), Krab- bendijke 2.712.463 kg (v.j. 3.978.239) gemiddelde prijs 43 cent (v.j. 37). Per 5 december bevond zich nog 5.449.000 kg in de koelhuizen, het geen belangrijk minder is dan op het- (Zie slot pag. S, kol. 5) no, die deze week een beslissen de ontmoeting zou hebben met de Nederlandse staatssecretaris van buitenlandse zaken Van Houten, heeft de heer Van Hou ten laten weten, dat -de voorbe reiding van het topoverleg dat deze week in Parijs wordt ge houden hem verhindert om het afgesproken gesprek na te ko men. Von Brentano heeft duidelijk laten weteu, dat deze afzegging geen ver band hield met geschillen. De geruch ten dat er financiële moeilijkheden tussen de twee delegaties zouden zijn gerezen werden in de kring van de Nederlandse delegatie in Parijs te gengesproken en men sprak de ver wachting uit, dat in de eerste weken van januari de besprekingen tussen Von Brentano en Van Houten, die voor het overleg beslissend worden geacht, alsnog kunnen worden gehou den. Kans op sneeuw (Van onze weerkundige medewerker.) Met een zuidoostenwind begon gisteren weer koudere lucht uit Duitsland naar Nederland te stromen. Dc temperatuur daalde ook in onze omgeving tot dichtbij het vriespunt en H in Limburg vroor het gister- avond alweer 4 graden. In- middels is er een actieve de- pressie bij zuid-Engeland aan- gekomen. Deze depressie zal vandaag wat dichter bij ons land komen te liggen en wel- =1 licht via Oost-Engeland naar het noorden trekken. Het neerslaggebied van deze de- pressie kan juist tot onze om- H geving doordringen. Doordat de zuidoosten wind aanvanke- H lijk vrij koude lucht blijft aan- H voeren, kan de neerslag in ee de vorm van sneeuw gaan val- H len. Wanneer het front van de depressie mocht passeren; ee zal er wat zachtere oceaan- H p lucht binnendringen. In ieder H geval blijven wij weer een Ei; paar dagen in het grensgebied liggen van koude en zachte luchtmassa's. Vorst van bete- kenis komt er echter ook in H Midden-Europa niet voor, zo- dat, ook wanneer onze omge- ving aan de koude kant van de depressie mocht blijven lig- gen, wij voorlopig geen vorst M van enige betekenis hebben te verwachten. iiiiimiiiiiimiiuiiimniimiiiimiiiiiiniitiiiiiiiiiiinmniiiiiiiiiniiimiiiiiniï VERWACHT... Geldig tot hedenavond KOUD EN WINDERIG. Van het westen uit toenemende be wolking met later in het zuiden en westen kans op sneeuw. Matige tot krachtige zuidoostelijke wind. Lichte vorst tot temperaturen om het vries punt. ZON EN MAAN 17 december Zon op 8.43 onder 16.29 Maan op 19.03 onder 9.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1