PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Rowenta. GODSDIENSTONDERWIJS OP 0. L SCHOOL TE OOSTBURG WALCHEREN Vluclyf uit de Öos\-7)öv\e DINSDAG 15 DECEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LEZERS SCHRIJVEN Een antwoord van ds. Hugo van Dalen Naar aanleiding van uw groot opge maakt bericht in uw blad van don derdag 10 december j.l. inzake een kwestie over het geven van gods dienstonderwijs op de o.l. school door mij, lijkt het mij noodzakelijk kort op enige punten uit dat artikel nader in te gaan, opdat een en ander tot de eenvoudige proporties zal beperkt blijven, die de kwestie „an sich" bezit. 1. Het is moeilijk van „ontslag" te spreken door B. en W., zoals uw blad schreef, omdat ik als gc dienstonderwijzend predikant op de o.l. school niet in dienst sta van B. en W., noch van enig andere instan tie, ook voor dit onderwijs niet wordt bezoldigd en niet val onder de personeelsregelingen, maar slechts dienaar ben der Kerk, verantwoor ding schuldig zijnde aan mijn kerke- raad, en uit dien hoofde catechisatie- onderricht geef op de o.l. school, overeenkomstig art. 26 L.O. Wet dat daartoe de vrijheid geeft. Aan de kérken wordt het recht toe gestaan te bepalen (een zin uit het schrijven van de Gener. Visitatie eveneens!) WIE dit onderricht ge ven zal en HOE dit zal worden ge geven. Dit is dus een zaak der KERK. 2. Door mij is niets gepubliceerd ge worden in ons plaatselijk kerkblad „De Kelk", naar volledige oplage de gemeente ingaande, om de eenvou dige reden, dat een door mij oor spronkelijk opgestelde publikatie naar de gehele oplage uit de circula tie werd genomen en werd vernie tigd door de kerkeraad, na overleg met mij, om niet nodeloos in de hui dige situatie ontrust te zaaien en de zaak te vertroebelen naar duide lijkheid. Ik heb mij dus nog op geen enkele wijze verantwoord of kunnen ver antwoorden over mijn tweede reis naar Sowjet-Rusland op uitnodiging van het Patriarchaat der Russische Orthodoxe Kerk, om opnieuw kennis te nemen van de kerkelijke situatie in genoemd land. 3. Men laat op mij een bepaald odium rusten van partij-politieke aard, terwijl men daarmee voorbij ziet aan het recht dat ieder mens heeft om als christen en democraat, los van alle partijpolitiek, zijn soci aal-ethische overtuiging te hebben op het terrein van het vraagstuk van oorlog en vrede, coëxistentie, ver houding Oost-West en koude oorlog - tevens ziet men voorbij aan de rei zen die door officiële kerkelijke in stanties en personen gemaakt zijn en worden gemaakt naar de Sowjet- Unie op uitnodiging van het Patriar chaat en eveneens ziet men voor bij aan de laatste boodschappen op het terrein van het internationale le ven, uitgaande van de Generale Sy node der Ned. Herv. Kerk en de hui dige wijziging der wereldsituatie, die zich richt op de doorbaak van de koude oorlog. Niemand kan en mag m. i. zich onttrekken, op welke wijze ook, deze doorbraak te bevorderen om der wille van de mensheid. 4. Men valt over een briefschrijven dat ik vanuit mijn PERSOONLIJKE vredesactiviteiten en vredesideeën heb gericht aan de redactie van het dagblad „De Waarheid", in verband met een zomerfeest van progressieve vredeslcrachten. In de vrijheid van deze redactie heeft het gelegen om uit dat schrijven enkele zinnen te publiceren, welke gedeeltelijke pu blikatie, helaas, aanleiding is ge worden, zoals ook werd aangestipt in het schrijven van de Gener. Visitatie, tot allerlei misverstanden. Misvei-- standen die m.ï. allereerst bij voort during voortkomen uit het niet wil len accepteren (van bepaalde groe pen) van mijn vredesstrijd en mijn gepubliceerde gedachten en uitge sproken meningen, nu reeds tien jaar lang door mij naar voren ge bracht, zodat men mij toch wel ein delijk moest kennen naar mijn in zichten. 5. De visatoren-generaa.1 richtten een schrijven aan de kerkeraad, na dat deze in deze kwestie advies had gevraagd, om deze schoolkwestie op (Advertentie) geruisloze wijze op te lossen. De ker keraad gaf het schrijven van de visi tatie zonder meer door aan B. en W. ter redelijke overweging. Tevens gaf de kerkeraad toestem ming aan mij tot verbreiding in de kerkelijke gemeente van het schrij ven der visitatie, opdat niet slechts B. en W. en de raad van dit schrij ven zouden weten, maar ook de ker kelijke gemeente, die allereerst recht heeft te weten op welke wijze een predikant op een geforceerd, kunst matig schavotje wordt gesleept. 6. Ik vrees dat B. en W. van Oost burg door hun optreden bezig zijn inbreuk te maken op de L.O. Wet en in wezen op de Grondwet. 7. Heel dit gebeuren zie ik als een onderdeel van de strijd die ik thans reeds jarenlang voer om vrije me ningsuiting op het terrein van de vrede en betere verstandhouding tussen Oost en West. Ds. W. S. Hugo van Dalen, Drs. Phil. Herv. Predt. Oostburg. MIDDELBURG Tapvergunning voor Miniatuur Walcheren B. en W. van Middelburg stellen de raad voor om het volgende jaar ge- durende de opening van Miniatuur Walcheren in de periode van 1 april tot 30 september aan de Stichting Nieuw Walcheren weer een tapver gunning te verlenen voor het op het Miniatuur staande café-restaurant. Middelburgse jongelui enthousiast voor dansclub Op initiatief van een vijftal jongelui in de leeftijd van twintig tot vijf-en- twintig jaar is zaterdagavond in de sociëteit „De Vergenoeging" te Mid delburg een dansfestijn belegd waar meer dan honderd jeugdige Middel burgers en jongelui uit de omliggen de dorpen hebben gedanst op de mu ziek van het combo J. Sïnke. De be doeling van deze ontmoetingsavond was om in Middelburg te komen tot de oprichting van een dansclub. Ontevreden met de weinige ontspan ning die jongelui in Middelburg wordt geboden, besloten D. Moermond J. Houterman, J. van der Ven, A. P. de Leeuw en W. J. D. Beukert en kele maanden geleden om zelf eens wat te organiseren. Een dansclub voor jongelui van zestien tot vijf-en- twintig jaar bleek de oplossing, waarmee men precies in de roos schoot, gezien het aantal aanmeldin gen. Ongeveer 250 stencils, waarin de plannen werden uiteengezet, gin gen de deur uit; 140 jongelui bleken enthousiast, waarvan het merendeel op slechts enkele na zaterdag op deze eerste avond acte de presen ce gaf. De bedoeling is om éénmaal in de maand een dansavond te organise ren. Een huisorkest heeft men al, het combo van J. Sinke, dat zich ge lijk bij de club aansloot. Premie-spaarregeling voor gemeentepersoneel B. en W. van IMiddelburg hebben de gemeenteraad voorgesteld om voor het gemeentepersoneel een premie spaarregeling vast te stellen. Bij het ontwerpen van het model voor een spaarverordening heeft het cen traal orgaan (inzake gemeenschappe lijke behandeling van gemeentelijke personeelsaangelegenheden) de in voorbereiding zijnde rijksambtenaren- spaarregeling als leidraad genomen. Volgens het centraal orgaan verdient het aanbeveling de gemeentelijke voorziening te laten samenvallen met de rijksregeling. De premiespaarrege ling zal voor het rijkspersoneel, be houdens de verlegging van de grens van de pensioengr ondslag van 7000 naar 7200 (tot deze grens wordt 25% premie verstrekt, boven 7200 bedraagt de premie 15%), waardoor tevens de maximale premie per jaar wordt verhoogd van 87.50 tot 90. De ambtenaren kunnen op 2 manie ren aan de regeling deelnemen: zij kunnen een bepaald deel van hun be zoldiging bij de uitbetaling laten in houden, en zij kunnen een bepaald be drag aan periodieke betalingen ge daan voor net verkrijgen van beste dingsobjecten, daarvoor in aanmer king laten komen. Ook kunnen zij beide manieren combi neren. In de keuze van de spaarbank zijn de ambtenaren vrij. Gemeentelijke geldlening voor betonmortelcentrale Van belang voor gemeente B. en W. van Middelburg stellen de raad voor aan de directeur van de N.V. P.I.T.-Beton ,de heer C. Pieters, een geldlening van 150.000 te ver strekken tegen een rente van vijf pro cent per jaar, af te lossen in tien jaar lijkse termijnen van 15.000. B. en W. delen in het voorstel mee, dat door de heer Pieters naast zijn reeds aan wezige bedrijven op het gemeentelijk industrieterrein een betonmortelcen trale wordt gebouwd, die reeds in vergevorderde staat van uitvoering is. Aangezien dit belangrijke financiële offers eist, heeft de directeur van de N.V. een beroep op de gemeente ge daan voor financiële steun in de vorm van een geldlening. Aangezien het College van oordeel is, dat deze in dustrie van belang voor de gemeente Middelburg is, adviseert het gunstig op dit verzoek te reageren. VUSSINGEN In de Van Dishoeckstraat te Vlissin- gen botste zaterdagmorgen een door De N. uit Vlissingen bestuurde be stelauto bij het achteruitrijden tegen een invalidewagen met hulpmotor. Het wagentje sloeg om, maar de be stuurder, de heer V. K. uit Vlissin gen, bleef ongedeerd. Klankbeeld tijdens dienst in Vlissingse Johanneskerk Tijdens de zondagavond in de Vlis singse Johanneskerk gehouden bij zondere jeugddienst, ter bevestiging van de heer J. J. de Boo als jeugd- ouderling der Ned. Herv. Kerk heeft ds. Y. van der Schoot zijn preek in het teken van het wereldvluchtelin- genjaar gesteld. Voor ongeveer twin tig minuten verliet hij de kansel om „plaats te maken" voor een klank beeld over de contrasten tussen het luxe leven in Nederland en de kom mer die in de vluchtelingenkampen ook die in West-Europa heerst. Voordat dit klankbeeld via een ge luidsband werd weergegeven, had ds. Van der Schoot herinnerd aan Jezus' woorden: „Wie een dubbel stel kle deren heeft, dele mede aan wie er geen heeft, en wie spijze heeft, doe evenzo". Na het zeer suggestieve, door een groep te Haren (Gr.) samengestelde Klankbeeld, zei de predikant de ver zen 13 tot 17 uit Lucas 3 (het hoofd stuk waarvan hij eerder in de dienst de verzen 1 tot 11 had gelezen) en Mattheus 25 van vers 31 af, waarin onder meer te lezen staat: „Dan zullen de rechtvaardigen Hem antwoorden en zeggen: „Here, wan neer hebben wij U hongerig gezien en hebben wij U gevoed, of dorstig en hebben wij U te drinken gege ven? Wanneer hebben wij U als vreemdeling gezien en hebben U ge huisvest, of naakt, en hebben U ge kleed? Wanneer hebben wij U ziek of in de gevangenis gezien en zijn tot U gekomen? En de Koning zal hun antwoorden en zeggen: „Voor waar, ik zeg U, in zoverre gij dit aan een van mijn minste broeders hebt fedaan, hebt gij het Mij gedaan". )e gemeente antwoordde met het zingen van Gezang 229: „Laat m'in U blijven, groeien, bloeien". KOUDEKERKE Kolenvereniging haalde omzet van 300 ton Onder voorzitterschap van de heer J. Koole vergaderde dezer dagen de Koudekerkse Coöp Kolenvereniging W.A. „Ons Belang" in hotel „Walche ren". Uit het jaarverslag van secre taris H. Schipper over 1959 bleek, dat de vereniging nog steeds groei ende is. In het afgelopen jaar steeg het ledental met 12 tot 310. De administrateur W. P. Roose deel de mee, dat de kolenomzet 300 ton bedroeg en aan ontvangsten tot een bedrag van 42.405,61 was geboekt. Er werd geen winst gemaakt. Voorzitter J. Koole, die aan de beurt van aftreden was, maar zich her kiesbaar stelde, werd met 22 van de 23 stemmen voor een nieuwe perio de van 3 jaar in deze functie be noemd. O.- EN W.-SOUBURG Oponthoud in Kanaal door Walcheren bij Souburg Wegens het uitvoeren van werkzaam heden aan de openbare Rijksloswal aan het Kanaal door Walcheren in de gemeente Souburg zal de scheep vaart in de periode van 14 tot en met 24 december rekening moeten houden met een werkvaartuig met heistelling in het vaarwater nabij de doorvaart- opening van de draaibrug. De scheep vaart zal voorzover het schepen bo ven 1000 ton betreft in voorkomende gevallen rekening moeten houden met een oponthoud van maximum 30 mi nuten. 16 december Vlissingen Terneuzen -. Hansweert Zierikzee Wemeldinge 17 december HOOG EN LAAG WATER 4- nap uur meter 2.32 2.01 3.03 2.15 3.39 2.29 3.57 1.52 4.20 1.78 nap uur meter 14.48 2.12 15.14 2.26 15.52 2.40 16.11 1.49 16.32 1.75 9.00 9.29 10.01 9.42 9.56 2.11 2.26 1.57 1.81 nap uur meter 21.07 1.87 21.36 2.02 22.12 2.17 21.49 1.47 22.06 1.71 1353. Ja, dit kostbare gele goedje, dat de Valeronezen zo hard nodig bleken te heb ben, was stellig afkomstig van een meteoriet, die mis schien duizenden jaren her in deze wildernis was neer gestort. Piloot Storm werd uit zijn mijmeringen opge schrikt door de hand van Ucayba, de indiaanse hoofd man die hem flink heen en weer schudde. „Kom, capita- no, waar wacht U op Laten wij de vijanden doden en mijn broeders bevrijden!", fluisterde hij ongeduldig. Arend knipperde even met de ogen om zich goed te realiseren waar hij was en wat hem te doen stond. „Tut tut", suste hij. „Rustig Chief, rustig. Jij bent zo heet gebakerd. Wij moeten nü zeker niet OOSTKAPELIE Verkiezing diakenen De heer A. Bimmel jr. Is in de plaats van de heer A. Bimmel sr. tot ouder ling van de Nederlands Hervormde Kerk te Oostkapelle gekozen. Tot diaken werd herkozen de heer C. W. Bommeljé en werden nieuw gekozen de heren A. J. de Broekert en J. Poppe Kzn. in de plaats van de he ren L. Jobse en K. Poppe Jzn. Contactavond „Crescendo" In het verenigingsgebouw te Oostkapelle werd op uitnodiging van het bestuur van de muziekvereniging „Crescendo" een sa menkomst belegd met de donateurs van het korps. De voorzitter van „Crescendo", de heer P Don> sprak een openingswoord en wees op de grote waarde van een stevig contact tussen donateurs en Cres cendo". Hij ging in het kort de algemene gang van zaken na in het korps en bracht ook de begroting, die een tekort aanwijst van ruim f 300. ter sprake. De vernieuwing van het instrumenta rium vergt veel geld, evenals de instand houding van het jonge tamboerkorps. De voorzitter deed in dit verband een be roep op allen. Het bestuur van „Crescendo" wenste de mening van de vergadering betreffende e.v. beknotting der tot nu toe. door de donateurs genoten voorrechten, te ken nen. Verschillende donateurs stemden hier mee in. Het geven van een donatie moet men niet willen vrehalen door b.v. vrije toegang bij een uitvoering te verlangen. Veel steun gaat hierdoor voor „Crescen do" verloren. De belangstelling voor de contactavond was gering, doch het be stuur zal trachten alle donateurs over deze belangrijke kwestie te bereiken. „The Little Stars" verleenden hun mede werking aan de bijeenkomst. De erevoor zitter van „Crescendo", burgemeester F. G. Sprenger en echtgenote, woonden de vergadering bij. Zierikzee-RCS 4-2 Zierikzee, dat voor de rust ver in de meerderheid was en na de rust tegen zijn tegenstander opgewassen, heeft de ontmoeting tegen RCS uit Sou burg verdiend met 4-2 gewonnen. De ruststand was tevens de eind stand. De achterhoede speelde in de oude opstelling, maar de voorhoede was iets gewijzigd en zag er van links naar rechts als volgt uit J. Hoppener, J. van Beveren, Frans van de Westen, J. Stoel en S. de Vlieger. Reeds in de derde minuut nam Zierikzee de leiding, toen rechts binnen J. Stoel scoorde (1-0) Zierikzee bleef sterk aanvallen en dit resulteerde in de negende minuut in een doelpunt van linksbinnen J. van Beveren (2-0). Zierikzee was nog steeds in dé aanval, toen de 29e minuut aanbrak, maar het doelpunt viel aan de andere kant. De iinksbui- ten van RCS kreeg een vrije trap te nemen. Hij plaatste de bal hoog in de doelmond en de naar binnen ge zwenkte rechtsbinnen Wameling kopte de bal langs doelman J. Stout- jesdijk (2-1). Zierikzee bracht de bal na dit doelpunt weer aan het rollen en J. van Beveren kreeg de kans om van grote afstand een schot te los sen. Via de paal belandde de bal in het doel (3-1). Tien minuten voor het eind van de eerste helft plaatste midvoor Frans van de Westen de bal door naar rechtsbinnen J. Stoel. De ze passeerde doelman Beun van RCS met een har schot (4-1). Enkele mi nuten voor de rust maakte rechts half Koudijzer hands en de scheids rechter kende terecht een strafschop toe, die door J. van Eenennaam goed tenomen werd. Doelman Stoutjes- ijk was verslagen (4-2). Na de rust werd er niet meer ge doelpunt, al waren beiden doelen nog enkele malen in gevaar. Zierikzee was nog heel dicht bij een vijfde doelpunt, toen S. de Vlieger wist door te breken, maar de bal kwam tegen de paal terecht en zodoende buiten het veld. De wedstrijd, die zo boeiend begonnen was, ging als een nachtkaars uit. (Advertentie) ultra-licht strijkautomaat de Juiste temperatuur voor élke stof I overijld te werk gaan. Dat zou alles beder ven en dan waren je stamgenoten nóg even ver. Neen, laten wij eerst maar eens goed gaan verkennen!" Dat was Ucayba meer naar de zin. De drang tot handelen deed zijn vin gers jeuken. Haastig gleed hij achteruit tussen het struikgewas en piloot Storm volg de hem. 37 Vervolgens op circa 'n kwart mijl vóór de oostelijke grenspost van de Autobahn afrijden, de bossen in, om zó door de homen, de westelijke zone binnen te rijden... op precies dezelfde manier als waarop die trucks daar hadden moeten binnenkomen... Over de ironie van het' leven gespro ken... Genoeg ironie voor de rest van Ie le ven, peins ik, tegen de tijd dat wij drie kilometer lang tussen die bomen door gezigzagd hebben. Is het te doen Zelfs in vakkundig beplant bosland als dit, netjes en regelmatig van bo men voorzien, als een goedsluitende wiskundige reeks Onderling op de geijkte afstand Is daarin tot het einde toe plaats voor een Opel vracht wagen Er zé.1 plaats moeten zijn. En hoe met het gevaar van beschie- hun Nieuwzee'ander cn hoe met het gevaar van beschie ting door westelijke patrouilles, als zij een truck gewaar worden die uit door JEFF BOGAR oostelijke richting komt Er is immers niets aan te doen. Een voorzorgsmaatregel kunnen wij treffen. De lichtbundels van twee koplampen, die een dergelijke donker groene oceaan van woudreuzen zou den doorboren, waren fataal. Maar bij maneschijn kunnen wij de lichten uit laten. Toch is er één lichtpuntje. De bende leider heeft weer achter het stuur plaatsgenomen en niet alleen kent hij zijn vak, maar ik heb hem verkeerd beoordeeld. Hij is, achteraf bekeken, toch niet die door de wol geverfde ver stokte Oostzone-ideologist, waar ik hem aanvankelijk voor hield. Hij is geen mannelijke Else. „Ik breng U dat bos door, Herr Ma jor, al moet ik de bomen kappen om een weg te banen. Na alles heb Ik nog maar één wens en dat geldt ook voor mijn maat hier". De maat bevestigt het. Eén wens... de grens over te komen, aan hun klauwen te ontsnappen, naar het westen... Juist als wij de Autobahn bereiken, komt de maan op doro de zwarte den- netoppen. Ook de hemel wordt helder der. Helmstedt, hier komen wij... Over het geheel genomen ben ik er de man niet naar om het leven door een donkere bril te zien. Als ik te boek ging stellen, waar en onder welke om standigheden ik mijn goed humeur heb weten te bewaren, zou dat een lange en verbazingwekkende lijst worden. De jaren gaan voorbij af kloppen maar, ze hebben het in elk geval tot nu toe gedaan en er is meer goeds om op terug te zien, dan slechts. Feitelijk is het leven zo ver rassend, dat sommige ervaringen, die een mens opdoet, eenvoudigweg ple zierig moeten zijn. Hier heb je er zo een. 't ls even eenvoudig als rijden langs de Autobahn Ik dacht dat het ten enen male onmo gelijk rou blijken. In mijn gedachten zag ik de truck al zigzaggend een omweg van een kilometer maken om vijftig meter te winnen. Ik had nooit gedacht, dat wij door al die bomen zoiets als een berijdbaar pad zouden vinden. tnplaats daarvan... t Is stom eenvoudig Met een gan getje van vilftien kilometer per uur in de tweede rijden we vlotweg, rustig en soepel. Bij het licht van de maan kunnen wij uitstekend zien en geen enkel obstakel bevindt zich op onze weg. Geen verrotte boomstronk, geen vijver, geen stroom of beek. Het is haast of we een gebaande weg berij den. Het is ongelooflijk. Wij zouden het uit kunnen zingen van vreugde De chauffeursmaat is daar al na aan toe. Konden wij hem zijn gang maar laten gaan Het zou plezierig klinken, hier tussen de naaldbomen. De kilometerteller wijst uit, dat wij al twee kilometer hebben afgelegd. Van hier if tot aan de werkelijke de marcatielijn kan nog slechts een kwestie van een aantal meter zijn. „Duim maar voor ons allemaal, Lor na", zeg ik glimlachend, „maar vol gens mij is er nu geen speld meer russen te krijgen". Het antwoord geeft zij in mijn armen, „Zelfs al zouden ze nu komen, dan nóg waren we safe. Zelfs al schieten ze de banden aan flarden, wat maakt het nog uit We rijden rustig door..." „'t Is geen tweehonderd meter meer". Grote goden, 't is goed om je thuis te voelen! De chauffeursmaat zit zacht te zin gen. De chauffeur neuriet een twee de stem. O, Tannenbaum, o, Tannenbaum, Wie grün sind deine Blatter... Daar blijft het bij. Opeens breken zij abrupt af. De spanning vibreert tussen ons vieren als in een elektri sche centrale. De oorzaak vormt een geluid. Maar geen eenvoudig, eerlijk geluid als het fluiten van een kogel, of het klikken van een geweer, dat scherp gesteld wordt, of een „Halt"-geroep. iet geluid is onbepaald en onbepaal- baar. En even alom als eerst de stil te. Sonoor, diffuus, en alom. Alsof elke tali het in zich beret. Instinctief grijp ik mijn revolver. Maar niet om er de chauffeur mee in bedwang te houden. De laatste paar seconden hebben bereikt, wat de laatste uren niet vermochten. Tot voor enkele seconden terug waren wi* - ij twee partijen in de truck. Twee Jen. Twee nationaliteiten. Twee ideologieën. Twee spiralende krach ten van wederzijdse verdenking. Dat alles is plotseling afgelopen. En door niets anders dan door een vaag, een ver gerucht, Het instinct werkt ook hier overkoe pelend, verbroederend, boven al het andere uit. Wij weten niet wat het is. Wij weten wel. dat 't ergste nu nog gaat komen. Rumoer. Geraas. Misbaar. Gerucht, in de wijdste betekenis. Welk woord Is het juiste? Hoe beschrijf ik het? Het overdondert mij. 't Is precies alsof ik een hele stad hoor midden in het bos. Ik kijk om mij heen. Niet alleen dat het ergste nu gaat komen 't griezeligste ook. En op de een or andere, merkwaardige ma nier ook 't meest typisch-Duitse. Dit is dan het land, en deze zijn de wou den, uit de sprookjes van Grimm. Wij kunnen er plotseling middenin zitten. Want vanuit het gevaar zijn wij ln louterste fantasiewereld beland.1 Want niet alleen is er gerucht. Er is licht ook. Ja, en hóé. Ik stap uit de truck en kan het dui delijk zien. Het staat tegen de hemel als een opalen mist. Het druipt van de takken der bomen, het sijpelt van hun kruinen. Alles is doordrenkt van licht. Doorzeefd van licht. En dan dat geluid... „Laten we een paar honderd nieter teruggaan, Heinrich", zeg ik, al teruglopende. „Eens zien en horen, wat dit alles betekent. „Jawohl, Herr Leutnant". Zo nauw heeft dit spookachtig woud ons al verweven, dat ik de chauffeur bij zijn, voornaam noem en hij mij van majoor tot luitenant heeft ge degradeerd. Vrees bekruipt ons als de motor wordt gestart. Opeens is het of zij allen rondom ons zijn. Gereed om toe te slaan. Langzaam houden wij opnieuw halt. Ditmaal laten wij de motor statio nair draaien. Die hindert ons niet wij kunnen alles uitstekend horen zonder die af te zetten. Nu klinkt het alsof er midden in het bos een fabriek staat, niet slechts het vage rumoer van een grote stad. Een fabriek die op volle toeren draait. Midden in de nacht. Heel duidelijk kan ik het zuchten en steu nen van zware machinerieën onder scheiden. Geroep van stemmen. En een knagend gejank, dan hoog, dan laag. steunden en kreunend. Een houtzaagmolen. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 9