Kritiek op de Goese begroting voor 1960 BOSCH t gehele jaar door WALCHEREN HONTENISSE SLOEG LEIDER STEENBERGEN MET 3-0 BERAAD TUSSEN PROTESTANTSE EN R.-K. JEUGD GEWENST Waar zijn onze schepen? MAANDAG 14 DECJ3MBER 1959 PROVINCIALE ZBBÜW8B COURANT DOOR COMMISSIE FINANCIEN EN GRONDBEDRIJF Aanstelling hoofdcommies overbodig Do commissie voor de financiën en liet grondbedrijf van de gemeente Goes, waarvan het raadslid J. S. Vis- scher (p.v.d.a.) voorzitter is, heeft schriftelijk enkele opmerkingen ge maakt over de door B. en W. aange boden gemeentebegroting voor het dienstjaar 1960. De commissie be treurt het, dat het college per 1 no vember 1959 tot aanstelling van een hoofdcommies is overgegaan, waar van de noodzaak voorshands niet wordt ingezien. De commissie schrijft voorlopig geen vrijheid te vinden de post, die hiervoor op de begroting is uitgetrokken, goed te keuren. „Een onzer leden meent voorts te weten, dat voor de gemeente een auto is aangeschaft, zonder zich te kunnen herinneren, dat hiervoor op de begroting voor 1959 een krediet is toegestaan. Ook op de begroting voor 1960 ontbreekt zulk een kre diet", zo schrijft de commissie ver der. Gevraagd wordt of dit inder daad het geval is en zo ja, op welke wijze deze auto dan betaald zal worden. Met bezorgdheid constateert de com missie, dat de begroting sluitend is ..gemaakt met een niet onbelangrijke extra bijdrage uit het gemeentefonds (f 110.000,Het is de commissie gebleken, dat in het algemeen geno men de inkomsten iets hoger zijn ge raamd, waaruit blijkt, dat het tekort in hoofdzaak is ontstaan door verho ging van de uitgaven. De salarispost is bijvoorbeeld met ruim f 17.000,— gestegen. In verband daarmede ver zoekt de commissie aan B. en W. een f;lobaal overzicht te geven van de be- angrijkste verhogingen van de ver schillende posten en wat daarvan de oorzaak is. De begroting hoofdstuksgewijze on der de loep nemend, zijn bij de commissie diverse vragen gerezen. Waarom is evenals in 1959 f 15.000 uitgetrokken voor stedebouwkun- dige maatregelen en welke opdrach ten deswege zullen worden ver strekt, zo wordt gevraagd. Kapitein H. Fieurbaay exposeert in Vlissingen Zaterdagmiddag heeft de heer 1 Faasse, directeur van de „De Ruyter- school" te Vlissingen in de bovenzaal van de boek- en kunsthandel C. A. Bikker in de Badhuisstraat een tot 4 januari a.s. te houden tentoonstel ling van schilderijen van de oud- Ylissinger, kapitein H. Fieurbaay ge opend. Na een welkomstwoord van do heer Bikker, memoreerde de heer Faasse in het kort de loopbaan van de heer Fieurbaay, die vergezeld van zijn echtgenote bij de opening aanwezig was. De heer Faasse wees er op, dat de heer Fieurbaay nog een oud-leerling is van de „Dé Ruyterschool", waar hij op 1 februari 1914 kwam om zich te bekwamen voor derde stuurman. Uit het kaartsysteem van de school had de beer Faasse de kaart gelicht van de heer Fieurbaay, die hij aan gevuld had met: omstreeks Kerstmis J.959 in Vlissingen geëxposeerd. Op zijn verzoek werd dit ondertekend door de kapitein-schilder. Verder zei de heer Faasse, dat werken van de lieer Fieurbaay al meerdere malen zijn tentoongesteld en vele gunstige kritieken hadden ontvangen. Vervolgens sprak een oude vriend van de heer Fieurbaay, de heer Aspe- slagh, die verschillende jeugdhenn- neringen ophaalde. Hij feliciteerde de kapitein met het succes met zijn schilderstukken. Sdeze expositie van enkele tien- len schilderwerken, zijn vele stuk ken uit de Indië-periode van kapitein Fieurbaay. Oostburg heeft een „vrije" melkslijter Vandaag (maandag) begint een Oost- burgse winkelier met het venten van melk en melkprodukten buiten de in die gemeente bestaande melksane- ringsregeling. Begin 1957 stelde de Zeeuwse Melk- federatie op verzoek van de vijf toen gevestigde melkbezorgers in Oostburg een plan tot rationele melkbezorging op, waarbij elk hunner een bepaalde wijk kreeg toegewezen. Deze sanering trad in werking op 22 juli 1957 De winkelier die nu ook met de bezor ging is begonnen, nam er toen nog niet aan deel. Hij bezordge toen de melk nog niet, maar verhandelde de melkprodukten alleen in zijn winkel. Nu hij inmid dels in staat is ook zijn klanten aan huis te bedienen, werd echter zijn verzoek om in het bezorgingssplan op genomen te worden, afgewezen, dan wel werden zodanige eisen gesteld, dat hij daaraan onmogelijk kon voldoen- Ook 't feit. dat sedert '57 één der toen gevestigde bezorgers er mee ophield en zijn wijk door één van de vier overblij venden werd overgenomen, kon blijkbaar geen reden zijn om de nieuwe aanvraag in te willigen De bewuste winkelier besloot daarom buiten de regeling om, een melkwijk te beginnen. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Nijverdal H. J. van Dru- ten te Driebergen. Bedankt voor Poortviet (toez.) C. J van den Broek te Ridderkerk. Beroepen te Breukelen L. J Bal je te Vijfhulzen: te Elspeet A. J. Timmer te Huizen (N.-H.). Beroepen naar Rotterdam (Delfsha- ven) ds. J. H. J. Hoffman te Koude- kerke, 1 Met nadruk wijst de commissie erop, dat in verband met de sanering van het noordelijke stadsdeel van Goes een aantal goedkope woningen zal moeten worden gebouwd. Hierdoor kunnen de in Goes-noord wonende in woners van Goes, die de thans gel dende huur voor woningwetwoningen niet kunnen betalen, toch gehuisvest worden. Ook de bouw van goedkope bejaardenwoningen dient zo spoedig mogelijk te worden gerealiseerd, meent de commissie. Voorts spreekt de commissie er haar teleurstelling over uit. dat voor het lagere personeel bij de dienst gemeentewerken een be drag van f 1000,is uitgetrokken voor excursies, contactavonden e.d., terwijl men dat niet heeft gedaan voor al het overige personeel in dienst der gemeente. Tenslotte vraagt de commissie zich af of een bedrag van f 10.000,op de kapitaaldienst voor verbouwing van de lift in het Gasthuis wel een ver antwoorde uitgave is. Het laat zich immers aanzien, dat binnen niet al te lange tijd met de bouw van een nieuw ziekenhuis een aanvang wordt ge maakt. (Advertentie) kom pressor KOELKAST zorgt voor Uw gezondheid Prijzen vanaf ƒ532.- verkrijgbaar bij de bonafide handel AlltenverCegenwoordiging N.V. Willem van Rijn Amsterdam. Haarlemmerweg 47S, «tel 185222-(10 lijnen) VLISSINGEN Open plaatsen in oude stad worden betegeld Door het slopen van enkele panden in de Vlissingse binnenstad zijn en kele open plaatsen ontstaan. B. en W. van Vlissingen achten het nood zakelijk deze open plaatsen te doen betegelen. Het betreft hier twee stukken grond aan het Groenewoud en een aan de Kolvenierstraat. Aan do raad wordt gevraagd een kre diet van 1520 te verlenen. Prijs fraaiste konijn Vlissingse expositie In het verslag over de show van ko nijnen, duiven en hoenders in het Vlissingse concertgebouw, dat in ons blad van zaterdag werd gepubliceerd, is een onjuistheid geslopen: niet de heer A. Maranus uit Oostkapelle won de medaille van de commissaris der koningin voor het mooiste grote ko nijn van de tentoonstelling, maar de heer A. Zoethout uit Souburg. De heer Maranus won de medaille, die de minister van landbouw beschikbaar stelde voor de fraaiste sierduif. O.- EN W.-SOUBURG Tweede lustrumviering zangkoor „Zuiderstemmen" Het christelijk kleuter- en jeugdkoor „Zuiderstemmen" te Souburg heeft donderdagavond in gebouw „De Zwaan" ter gelegenheid van het twee de lustrum een uitvoering gegeven, die bijzonder geslaagd mag heten. De jongens en meisjes van 7 en 8 jaar openden het zangprogramma met vlotte liedjes als „Het Kikkerlied" en „Dikkertje Dap", waarmee zij al da delijk veel succes oogstten. Ook het solistje Frans Bakker liet met een gaaf stemgeluid een zeer gewaar deerd zangnummer horen. Dit alles gebeurde onder leiding en regie van mevr. M. FranckeDavldse en met muzikale begeleiding van mevr. G. de Boervan Boven. De oudere groep van 12 tot 15 jaar verscheen even later ten tonele met het „Zonne lied" en „Wildzang", nummers waar mee tijdens het zangconcours te Aar denburg prijzen werden behaald. Ook deze groep had enkele solisten. Zo voerden Tanny Goedegebure, Emmie Francke en Joke de Fijter aardige lie deren uit. Onder meer dank zij de goede leiding van hun dirigente wisten de jongens en meisjes ook bij liederen, die wat hogere eisen aan hun zangkwaliteiten stelden, tot gewaardeerde resultaten te komen. Na de pauze volgde nog de opvoering van de kinderoperette iwaan kleef aan". Aan het begin van de avond gaf de voorzitter, de heer W. Stroo, een uit eenzetting van de groei der vereni ging in de afgelopen tien jaren. Zo is het ledental in de verschillende klas sen uitgegroeid van 40 tot 200 jonge zanglustigen. Ook de voorzitter van de ring Zeeland van de Christelijke Bond van Zang- en Oratoriumvereni gingen in Nederland, de heer P. van der Wiele uit Goes, sprak nog een kort woord. Donderdag a.s. wordt nog een tweede uitvoering gegeven, waar in de lclasen 1 en 3 van hun zangpres taties zullen blijk geven. Raad vergadert De raad van Oost- en West-Souburg komt donderdag 17 november, des avonds om 7 uur in openbare ver gadering bijeen. Op de agenda staat het voorstel van B. en W. om in de plaats van de heer G. J. v. d. Glas die zijn benoeming niet heeft aan vaard. tot onderwijzer aan de J. H. van Daleschool te benoemen de heer Koster te Muiden. Verder is er een voorstel tot benoeming van 3 leden in het bestuur van dc gemeen telijke instelling voor sociale zaken. NIEUW- EN ST.-JOOSLAND „Het Groene Kruis" vergadert De vereniging „Het Groene Kruis" te Nieuw- en St.-Joosland zal don derdag 17 december in vergadering bijeenkomen in de zaai van café De Roode Leeuw. De agenda bevat de volgende punten: vaststelling van de begroting I960; de verkiezing van twee bestuursleden wegens periodiek aftreden van de heren J K. Mesu, se cretaris, en A. Moens en de verkie zing van een lid van de kascontrole- commissie. Feestavond v.v. „Nieuwland" Dezer dagen hield de voetbalvereni ging „Nieuwland" haar jaarlijkse feestavond in zaal Pluijmers. De voorzitter, de heer Corn. Broodman, opende de bijeenkomst, sprak er zijn vreugde over uit, dat de zaal geheel bezet was en verwelkomde de leden van zusterverenigingen uit Vlissingen en Souburg Ook de heer A. Poort vliet uit Arnemuiden spraak enkele woorden namens de toneelvereniging „Arne's Glorie". Dit gezelschap bracht daarna het blijspel in drie be drijven „Onder valse vlag", over het voetlicht. Dit spel viel bijzonder in de smaak van de talrijke aanwezigen. De algemene leiding van het spel be rustte bij de heer A. Poortvliet. Na het toneel bleef men nog geruime tijd bijeen. Contactmiddag voor bejaarden Onder voorzitterschap van de heer J. Poppe werd dezer dagen te Nieuw en St.-Joosland in het verenigingslo kaal aan de Kerkstraat een contact middag gehouden voor de ouden van dagen. Na de opening van de voorzit ter werd het woord gegeven aan de heer Leenhouts, provinciaal voorzit ter van deze bond in Zeeland, die in vlotte bewoordingen uiteenzette wat; de bond van ouden van dagen eigen-: lijk beoogt. Verschillende nieuwe le den traden tot de vereniging toe. Na de thee draaide de heer Hoger- heide een film van zijn vakantierei zen. De aanwezigen reisden daarin mee door België, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Oostenrijk en Duitsland. De heer Hogerheide gaf een toelich ting bij de film. Hierna bracht de voorzitter namens de vereniging zijn dank over aan mevrouw en de heer Hogerheide voor de gezellige mid dag. Tot slot werd het bestuur van de vereniging aangevuld met 4 nieu we leden. Gekozen werden de heren M. Dellebeke, M. Eikenhout, Jac. Knuijt sr. en A. Meulmeester. De heren J. Poppe en J. Joosse hadden reeds zitting in het voorlopige be stuur, 'respectievelijk- als voorzitter en secretaris. ZOUTELANDE Chr. meisjesvereniging bestaat 40 jaar De christelijke meisjesvereniging .Martha" van Zoutelande zal vrijdag avond 18 december met genodigden, oud-leden en begunstigers haar 40- jarig jubileum herdenken. In oktober 1919 werd de vereniging opgericht door ds. G. van Wijk. Zijn echtgenote werd toen de eerste presi dente. Nadat achtereenvolgens nog leidster waren geweest de dames A. Genchius en A. Salamander, werd de club in 1936 zo groot, dat de consisto rie alle leden die de bijeenkomsten wilden bijwonen, niet meer kon be vatten. Daarom werd de club in twee- en gesplitst en werd mevrouw Oost hoek presidente van „Jong Martha". Later is nog een tussenclub „Van Knop tot Bloem" opgericht. Op het ogenblik zijn er twee clubs, namelijk „Martha" met 25 leden, onder leiding van mej. A. Samuëlse en „Van Knop tot Bloem" met 20 leden onder leiding van mevr. P. Janse-Verhage. De clubs zijn aangesloten bij het Chr. Jongeren Verbond. Zaterdagavond 19 december zal het jubileum-program ma voor belangstellenden worden her haald. GEMEENTERAAD YERSEKE Geen subsidie voor het Humanistisch Thuisfront Met 6 tegen 5 stemmen heeft de ge meenteraad van Yerseke, die vrijdag avond in vergadering bijeenkwam onder voorzitterschap van burge meester A. C. Willemsen, een voor stel afgewezen om subsidie te geven aan het Humanistisch Thuisfront. Tegen stemden de drie leden van de S.G.P., de twee van de A.R. en één van de O.H., de heer J. van Schaik. Na enige discussie werd met alge mene stemmen besloten een subsidie van 8 cent per inwoner te geven aan de Federatie Nazorg B.L.O. De Christelijke ulo, die dringend be hoefte heeft aan ruimte, krijgt een lokaal in de oude hervormde lagere school ter beschikking. Van een zes tal woningen werd de termijn van onbewoonbaarverklaring verlengd. Ingewilligd werd een verzoek van de Christelijke ulo om het bestaande rij- wielrek bij de school uit te breiden. Na enig heen en weer gepraat werd het reglement op de oesterputten in die zin gewijzigd, dat het voortaan verboden is afgewerkte olie te stor ten in en langs de Oosterschelde op grondgebied van de gemeente Yer seke. In de commissie tot wering van schoolverzuim werden herbenoemd de heren J. Zoeteweij, J. C. Snoep, F. G. Bustraan, B. J. Winter, J. Gle- rum, W. H. Verdonk, J. Vermaat, A. Slabbekoom en M. Mol. Als lid van het burgerlijk armbestuur wer den herbenoemd de heren Jac. de Koerier en J. C. Waverijn. Vastge- stela werd de bej-- van het Burgerlijk Arml nadelig slot van 27.000,werd ge dekt door een gemeentelijke subsi die. Het bedrag per leerling voor de ulo en voor de openbare lagere school werd resp. vastgesteld op 65,en 44.44. Aangekocht werd de woning Polen 17. In de rondvraag antwoord de burgemeester Willemsen op een vraag van de heer C. Pikaar (p.v.d.a) dat de minister van landbouw en vis serij, mr. V. G. M. van Marijnen, op verzoek van de Commissie van Der tien naar Yerseke komt. Autobotsing te Heinkenszand Op het kruispunt Dorpsstraat-Kerk- laan te Heinkenszand kwamen twee personenauto's met elkaar in bot sing. Het ongeluk ontstond doordat de heer J. V. uit Heinkenszand de Kerklaan inreed en geen voorrang verleende aan de heer B. v. d. R., die uit de richting Goes kwam en de Dorpsstraat moest volgen. Door deze aanrijding werd de auto van de heer v. d. R. zwaar beschadigd, de andere auto liep lichte schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Dui vententoonstel ling te Kapelle werd succes De postdulvententoonstelling, die de vereniging „Oost West, Thuis Best" te Kapelle zaterdaghleld, is een groot succes geworden. De mooiste doffer werd aangevoerd door de gebroeders Houtekamer uit Wolphaartsdijk, de mooiste duivin kwam van de heer M. Bruinooge uit Kapelle. De volledige uitslag wordt in een volgend, nummer gepubliceerd. Officiële publikatie VLISSINGEN Raadsvergadering De burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis dat op vrijdag 18 december 1959, des namiddags te 2.00 uur, een openbare vergadering van de ge meenteraad zal worden gehouden ten gemeentehuize. Vlissingen, 11 december 1953. AXEL PROFITEERDE ER NIET VAN Weer stevige koude douche voor Lewed. Boys; Steen heeft thans de beste kansen In de 3e klas van het Zeeuws-Brabantse amateurvoetbal heeft Hontenisse tegen leider Steenbergen getoond, dat het vooral op eigen vcid geen kat is om zonder handschoenen aan te pakken. Met een 3-0 nederlaag moest Steenbergen het veld ruimen. Jammer genoeg verzuimde Axel de kans om wat dichterbij te komen aan te grijpen, want in Ossendreeht vond Axel zijn Waterloo tegen Odio (4-2). Zeeland Sport profiteerde van deze misstappen, want de Vlissingers schoten tegen Meto met scherp (7-0) en hun achterstand op de leiders is tot drie verliespuntcn gereduceerd. Ook Hontenisse spon zijde bij zijn fraaie overwinning. In de onder ste regionen werd het er voor De Soubnrgers verloren in zee met 4-2, terwijl Corn. Boys op eigen veld met 1-0 de vlag moest strijken tegen een mede-gegadig de voor de laatste plaats, RKFC. Gelukkig voor de beide Zeeuwse ploegen zorgde Zeelandïa ervoor, dat Halsteren niet dichterbij kwam (0-1). Steenbergen 13 10 1 2 21 50—19 Axel 12 6 4 2 16 29—21 Zeeland Sport 11 6 2 3 14 29—13 Hontenisse 12 5 4 3 14 2018 Odio 12 4 5 3 13 19—18 Zierikzee 12 4 5 3 13 25—26 Meto 13 3 6 4 12 19—27 Zeelandïa 13 4 4 5 12 12—20 Corn. Boys 13 3 4 6 10 20—23 RCS 12 3 2 7 8 18—31 RKFC 12 2 4 6 8 11—25 Halsteren 11 1 3 7 5 12—25 Renesse heeft in de vierde klas G in Nispen de helft van de winst bij NSV weg kunnen kapen (3-3). Kaai- se Boys schudde Cluzona van zich af (2-0) en omdat Nieuw Borgvliet met dezelfde cijfers van SC Gastel won, staan de papieren voor de leiders weer wat hoger genoteerd. De Schut ters en Oude Molen speelden gelijk (1-1) en Hansweertse Boys hehaal- de zijn tweede overwinning door Grenswachters met lege handen naar Putte terug te sturen (2-1). Mede hierdoor konden de boys de laatste plaats eindelijk verlaten en Noord- hoek is momenteel lantaarndrager. Kaaise Boys 12 9 3 0 21 33—10 SC Gastel 12 8 0 4 16 29—15 Nw. Borgvliet 12 5 5 2 15 16—11 Renesse 12 5 4 3 14 32—29 Oude Molen 10 4 3 3 11 18—14 NSV 11 4 3 4 11 29—31 Schutters 12 4 3 5 11 22—25 Grenswachters 12 4 1 7 9 1729 Cluzona 11 1 5 5 7 15—25 Harisw. Boys .12 2 2 8 6 2029 Noordhoek 10 1 3 6 5 18—31 Niet dikwijls Steen streefde de Bevelanders voorbij. We vermoeden zo, dat het niet mee zal vallen voor de boys om het verloren gegane ter rein te herwinnen. Clinge Steen Lewed. Boys Biervliet Breskens Yerseke Oostburg Koewacht Luctor 's-H. A-kerke Ria W 12 8 3 1 19 27— 9 11 9 0 2 18 39—16 12 9 0 3 18 41—31 11 6 2 3 14 41—23 12 6 2 4 14 33—17 10 5 2 3 12 29—24 10 3 4 3' 10 36—27 12 1 3 8 5 16—30 11 2 3 6 7 20—30 12 0 4 8 4 14—41 11 1 1 9 3 947 In de vierde klas H verliest Lewe- dorpse Boys niet dikwijls, maar als het gebeurt, dan is liet met flinke cijfers. Ditmaal moest de moeilijke Bierviiet-hindernis worden genomen, maar de boys kwamen daar van een koude kermis thuis. Met 6-0 bleef de thuisclub heer en meester van het terrein. Luctor en Koewacht deelden de bnit eerlijk (2-2), wat voor beide nloegen een kostbaar puntje oplever de. Breskens en Oostburg kwamen evenmin tot een beslissing (2-2). maar zowel Clinge als Steen kwam met een ruime overwinning uit de bus. Clinge versloeg Ria met 5-0 en Steen kwam tegen 's-Heer Arendskerke tot een zelfde resul taat. Hierdoor Is in de kop van de ranglijst nogal enige verschuiving gekomen. Clinge nam de erezetel van Lewedorpse Boys over en ook VOORZITTER ARJOS Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 11 dec.: Mar cus Bisschof van Oslo. Aramis van Swan sea. 12 dec.: Flardinga van Rotterdam. Vlissingen vertrokken op 11 dec. Marcus Bisschoff naar Venezuela. 12 dec. Olive naar Hull. VHësimgen gepasseerd naar Antwerpen: II dec.: Eagle van Londen. Sarpedon van Hamburg. DUlgeniWa van Philadel phia. Bloemgracht van Rotterdam- Paci fic van IJmuiden. Bernia van Rotterdam. Amoudspolder van Rotterdam. 12 dec: Ilias van Malaga. Admtralengracht van Londen. Wonosobo van Londen Vlissingen gepasseerd van Antwerpen: 11 dec.: Roland naar St. Valery Silvretta naar Halmstad Sandenburgh naar Karls- ham. Fiducia naar Norwich. 12 dec: Eyo-S naar Le Havre. Coraie naar Lon den. Dalerdljk naar Rotterdam. Wegens plaatsgebrek moest de strip Tekfeo Taks blijven overstaan. Ontkerstening bron van ontmenselijking >e nationale organisatie van Anti- Revolutionaire Jongeren Studieclubs (Arjos) vierde zaterdag in Utrecht haar dertigjarig jubileum. De voorzitter van Arjos, de heer S. Silvis, zei in zijn jubileumtoespraak dat de Arjos, die dertig jaar geleden nog Arja (a.r. jongerenactie) heet te, zich speciaal tot taak stelt, de a.r.-beginselen en de daaruit voort vloeiende politiek -te bestuderen. Ten aanzien van de samenwerking met rooms-katholieken, merkte de heer Silvis op, dat de Arjos zich, zo mogelijk samen met de K.V.P. en C.H.U.-zusterorganisaties, zal hebben te beraden over de vraag, of er hier voor de jongerenorganisa ties een taak ligt. Het gaat er volgens hem om of nau- were samenwerking tussen K. V. P., A. R. P. en C. H. U. geboden is, en, zo ja, van welke aard die samen werking zal moeten zijn, tot welk gebied die samenwerking zich zou kunnen uitstrekken en voor hoe lang die samenwerking wordt be oogd. De heer Silvis meent, dat men in dit opzicht op een duidelijk ant woord mag aandringen. De rooms- katholieke politiek wordt naar het oordeel van de Arjos. sterk geken merkt door een duidelijk opportu nisme en de vraag rijst, of dat een irincipleel opportunisme is. JJr zijn protestanten, aldus de heer Silvis, die voor een nauwere samen werking met de rooms-katholieken beducht zijn, ten dele uit hoofde van de kloof tussen Rome en de refor matie, ten dele uit vrees voor de getalsterkte der K. V. P. Hij meent echter, dat men moet bedenken, dat de kracht van het staatkundig geor ganiseerde rooms-katholicisme in ons land de machtspositie die de K. V. P. allengs heeft weten te bereiken, een aanklacht Is tegen het verdeelde protestantisme en de elkander be- kampende reformatorische belijders. „Onbehagen over verdeeldheid in reformatorische kring afreageren op de eenheid bij de rooms-katholieken is weinig zinvol", zo zei de heer Silvis. Europa is bezig aan God te ontzinken, zo zei de heer Silvis „materialisme en nihilisme grijpen om zich heen en in het licht van de enorme tech nisch ontwikkeling schijnt de mens nog het meest weg te 'hebben van een „mislukte constructie." Allen wensen een strijd te voeren tegen de ontmenselijking. De bron van de ontmenselijking ligt, volgens hem, in de ontkerstening en daarte gen gaat ook op staatkundig terrein de strijd van de partij. Hij conclu deerde, dat in die strijd de verhou ding van de reformatorische tot de rooms-katholïeke christen haar ac tualiteit krijgt. Aan het eind van de ochtendbijeen komst werd de vergadering toege sproken door de minister van finan ciën, prof. dr. J. Zijlstra. Hij zei van oordeel te zijn dat als het werkelijk gaat om een waarachtig evangelis- tische politiek het in onze tijd niet meer duidelijk te maken is waarom de sfeer en het klimaat en zelfs de kerkelijke gescheidenheid een blij vende rechtvaardiging kunnen zijn voor politiek gescheiden optrekken van de twee protestants-christelijke partijen. NAC HI en TSC n geven elkaar In de reserve le klas niets toe. De Bre- danaars wonnen op het nippertje van Brabantia n. terwijl TSC H met ruim verschil baas bleef over Noad III (5-0). BW III liet zich door Mid delburg II een punt ontnemen (2-2) en Willem II IH en Taxandrla n kwamen evenmin tot een beslissing (1-1). waardoor de ploeg uit Olster- wijk een kostbaar punt verspeelde. Helmondia III bleef hekkesluiter via de 0-2 nederlaag tegen PSV III, ter wijl Vlissingen II met korfbalcijfers WSC TI versloeg (10-2). NAC IH 13 8 4 1 20 56—23 TSC H 12 8 3 1 19 34—18 BW IH 13 7 3 3 17 27—20 Taxandria II 12 6 4 2 16 4019 Middelburg II 12 5 4 3 14 3128 Wïl'em H in 13 6 2 5 14 22—27 PSV m 13 5 3 6 13 31—31 Vlissingen H 12 5 1 6 11 29—28 Noad Hl 13 4 2 6 10 21—29 Brabantia II 11 2.3 6 7 2028 WSC n 13 1 2 10 4 16—65 Helmondia m 11 1 1 9 3 16—37 In de reserve 2e klas moest Roo sendaal n een veer laten in de derby tegen Alliance II (2-2), maar behield een veilige voor sprong. Vlissingen III werkte zich naar de tweede plaats door Axel n te kloppen (2-1). Met de zelfde cijfers versloeg Hulst H het nog steeds onderaan benge lende Goes Hl. Middelburg in kon niet verhinderen, dat Goës H de beide punten mee naar huis nam (0-3). Roosendaal II - 10 8 1 1 17 3410 Vlissingen IH 12 7 2 3 16 4-4—28 Zeeland Sp. H 11 7 1 3 15 43—19 Axel n 12 5 4 3 14 2516 Goes n 12 6 2 4 14 27—22 Alliance II 10 6 1 3 13 36—23 Corn. Boys n 11 5 2 4 12 30—30 Hulst II 11 5 1 5 11 34—25 Dosko n 8 4 1 3 9 24—22 1 Middelburg IH 9 2 0 7 4 15—37 Hontenisse n 11 1 1 9 3 12—39 Goes HI 11 0 0 11 0 12—65 Resolutie over Algerije in V.N. verworpen De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft zaterdag ge stemd over een nieuwe door Paki stan ingediende resolutie over Al gerije. Er zijn 39 stemmen voor en 22 tegen uitgebracht, bij 20 onthou dingen. Zij kreeg dus niet de ver eiste meerderheid van tweederde. Er is eerst over de onderdelen ge stemd. Het artikel waarin wordt ge zegd dat het Algerijnse volk recht op zelfbeschikking heeft, is aange nomen met 58 tegen een stem. bij 21 onthoudingen. Nederlands schip maakte slagzij in Oostzee Het Russische persbureau Tass be richtte zaterdag dat de Nederlandse vrachtboot Frean, die ?oor Libau in de Oostzee in nood verkeerde, door Russische zeelieden is gered. Op weg van Helsinki naar Engeland werd de Frean door een zware storm overvailen. Het schip, onbestuurbaar geworden, liep aan de grond en een zware ijsafzetting veroorzaakte een slagzij van 40 graden. Na de eerste noodseinen waren Russische sleep boten uit de Letse haven tc hulp ge sneld. De Russen zagen kans de Frean naar Libau te slepen waar men de Nederlanders bij het herstel len van de schade bijstond. Bij het vertrek kort daarna betuigde kapi tein T. Breider de Russen zijn dank. Wat de verdere gevolgen van de storm betreft wordt gemeld dat radiocontact is gemaakt met het vermiste Britse schip Shunwing uit Hongkong (7000 ton). Het noodverkeer is opgeheven. De Deense treiler Homeward (een van de drie die op de Noordzee werden vermist) is zaterdag ge havend maar veilig op 70 mijl van Jutland teruggevonden. De stuur inrichting eri de radio-installatie waren defect geweest. AEGIS JO V Curacao ALM DIJK o. AXELOIJK 1 SLOTERDIJK 13 to Philadelphia STATENDAM 12 to Now To TELAIYION 13 to Mobile TOVVA 12 tb Buenos Alm WIELDRECHT O. 11 WILLEM RUYS 12 to Miami. WONOSOBO 12 to Antwerp te AucH lans KARA 12 te Pt» Card on KRYPTOB It) 11 te Port Said LANQKOEAS 12 to Abadan MODJOKCRTO 12 n. Rotterdam •TAD AMSTERDAM 12 Liotabon n. Rotterdarr STAD SCHIEDAM tl v. h. Cent TAMARA ia to Rani»» ANGOLAKUST KYLIX (U 11 LOPPIRSUM li RANDFONTEIN 10 v A'tfam n. Zuid-Afrika via Buotham ZAANKERK p. 12 Flnlaterr»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3