Vrienden Provinciale Bibliotheek verenigd - TÜs it Handen en Li ppen ruw?PQR0|. STICHTING KRAAMZORG VAN ZEEUWS WIT-GELE KRUIS EREMEDAILLE IN GOUD VOOR SCHIPPER C. S. LUITWIELER Zeeuwse Almanak BUNGALOWPARKEN IN ZEELAND Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 14 DECEMBER 1959 Ter gelegenheid 100-jarig bestaan opgericht Ter gelegenheid van liet 100-jarig bestaan van de Provinciale Biblio theek te Middelburg, dat begin de cember op feestelijke wijze werd herdacht, is zaterdagmiddag in hotel ,.De Burg" een „Vereniging van Vrienden van de Provinciale Biblio theek van Zeeland" opgericht. Een werkcomité had deze oprichting voorbereid en reeds 110 aanmeldin gen ontvangen van personen die deze plannen onderschreven. Hiervan was er ongeveer een twin tigtal zaterdagmiddag naar hotel „De Burg" gekomen, \vaar vergaderd werd onder voorzitterschap van drs. M. C. Verburg uit Middelburg, een van de leden van het werkcomité. Het doel dat de vereniging zich stelt, is het wekken van belangstelling voor boek en bibliotheek in 't alge meen en de Provinciale Bibliotheek in het bijzonder. Hiernaast wil men door het bijeenbrengen van gelden de bibliotheek schenkingen doen van boeken en tijdschriften. Bij dit laatste werd uitdrukkelijk ge steld, dat de vereniging niet op de stoel wil zitten van de Bibliotheek commissie die de aankopen verzorgt. Eventuele schenkingen zullen wel plaatsvinden in overleg met deze commissie. De vereniging zal zich niét bezig houden met het- organiseren van lezingen en andere samenkomsten. Men is van mening, dat voor de „Vrienden van de Bibliotheek" op dit terrein geen taak ligt. Slechts éénmaal per jaar zal vergaderd worden. Alleen deze jaarlijkse bij- Verkeer stagneerde door scherven van 500 flessen Het verkeer in de Vlissingse L H Spuistraat is zaterdagmiddag bijna een uur gestremd ge- weest. Omstreeks drie uur verloor 'n vrachtauto bij het maken van de bocht BellamyparkSpui- straat vijftig kratten met le- ge flessen. Vijfhonderd flessen overleefden deze val niet, zo- dat het wegdek met een dikke H laag schreven bezaaid was het- geen alle verkeer onmogelijk M maakte. De bestuurder van de vrachtauto, de heer L. uit Grijpskerke, zorgde er echter H voor, dat de straat netjes H werd schoongeveegd. illllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllilllllllll Vergadering A.T.C. in teken van Veilig Verkeer Eén dezer dagen vergaderde de af deling Zeeland van de „Automobiel Technische Club" (A.T.C.) onder voorzitterschap van de heer Mak kink. Deze bijeenkomst stond ge heel in het teken van het Veilig Ver keer en wat ermee samenhangt. Door de secretaris van de afdeling Bevelanden van het Veilig Verkeer, de heer Borrie werd een inleiding gehouden over de nieuwe verkeers regels die binnenkort van kracht worden en de reeds bestaande. Over dit onderwerp ontstond een levendige gedachtènwisseling. De aanwezigen konden allen hun kennis van de ver keersregels beproeven aan de hand van op schrift gestelde vragen. Tot slot van de avond werden enkele leerzame films vertoond. Verschillende A.T.C.-leden, die en thousiast waren geworden voor het werk van de Vereniging Veilig Ver keer-, gaven zich hiervoor als lid op. eenkomst kau zonodig aangevuld worden met een inleiding. Konink lijke goedkeuring zal worden aan gevraagd. Tot voorzitter werd drs. M. C. Ver burg gekozen. Verder bestaat liet be stuur uit ir. H. de Lussanet de la Sablonière en de heer H. Pieters, bibliothecaris van de bibliotheek. Het bestuur zal bestaan uit zeven of negen leden. Dit zal nog bekeken worden. Het ligt in de bedoeling, dat de verschillende delen van de provin cie in het bestuur vertegenwoordigd zullen zijn. SECRETARIAAT De contributie voor een lid werd vastgesteld op 10 per jaar, voor een begunstiger op 5. Het secretariaat wordt in de Bibliotheek gevestigd. De heer Pieters. die zien zeer ver heugd toonde over de oprichting van deze vereniging, deelde nog mee, dat bij de betreffende instanties overwo gen wordt een aanwinstenlijstje uit te geven van de werken, waarmee de Bibliotheek is uitgebreid. Wanneer dit verwezenlijkt wordt, krijgen ook de „Vrienden" dit toegestuurd. Advertentie) Droevig voorval aan boord van „Zeeland" Zaterdagmorgen heeft de 52-jarige dekknecht, de heer N. van Steijn uit Brouwershaven op de boot „Zeeland", die mede de dienst onderhoudt op de lijn KortgeneWolf aartsdijk, een hartverlamming gekregen en is over boord geslagen. Dit gebeurde onge veer vijf meter van de Kortgeense aanlegsteiger. Een andere' dekknecbf is direct overboord gesprongen en 'heeft het hoofd van de heer Van Steijn boven water gehouden. Deze bleek echter reeds te zijn overleden. Concert Instrumentale Tijdens het concert, dat vanavond de „Instrumentale" te Middelburg zal geven, zal als soliste optreden mevrouw Mieke Smalhoutv. d. Wees, cello. Mevrouw Smalhout was gedurende een zestal jaren solo-cel liste bij de Nederlandse Opera en is thans werkzaam bij de Nederlandse Radio Unie. Zij bespeelt een 200 jaar oude Guadagninivioloncel, die een waarde van 20.000 vertegenwoor digt. Mevrouw Smalhout zal met de Instrumentale het cello-concert in D van Tartini spelen. Het overige programma vermeldt 'n Concerto Grosso van Handel en na de pauze het bekende werk van An- driessen „Variaties en een fuga, op het thema van Kuhnau". Het con cert wordt besloten met een Suite van Janacek. Geslaagd Voor het voorlopig diploma sckeeps- werktuigkundige slaagden te Den Haag J. F. Burgs te Middelburg, L. C. M. Heinsen uit Vlissingen, N. F. de Back te Kats en J. R. G. D. Fen- nema uit Zierikzee. Deze laatste met lof. Alle geslaagden zijn leerlingen van de school voor scheepswerktuig- kundigen te Middelburg. IN PRINCIPE OPRICHTING VAN lieeft Witteveen tooi n speciaal een nn wel zeergeranSerfe collectie énige cocktail-japonnen. Exdusltwe modeUen^te n het feestelijke gecoel geven bewonderd te worden. Echt de moeite waard#om deze eollecüe te komen zien! umneinll»r. markt is breda tilburg middelburg harkt 15 VLISSINGSE PADVINDERSLEIDER GEHULDIGD Kraamzorg én geestelijke volksgezondheid De Provinciale Bond „Het Wit-Gele Kruis", zaterdagmiddag iu hotel „Des Pays Bas" te Terneuzen, in jaarver gadering bijeen, heeft in principe be sloten tot liet in het leven roepen van een stichting voor kraamzorg cn geesteüjke volksgezondheid. Het stichtingsbestuur zal bestaan uit zes Wit-Gele Kruis-bestuursleden waaronder de directeur en rijf ber stuurders uit het maatschappelijk le ven. In een toelichting op het voor stel sprak het bestuur als zijn me ning uit dat het bedoelde werk beter tot zijn recht zal komen In een rechtspersoonlijkheid bezittend li chaam. Met deze nieuwe organisatie vorm hoopt men verder voor het werk meer belangstelling in breder kringen te ontwikkelen, terwijl ten slotte de prikkel tot meer „selfsup porting" ook een woordje heeft mee gesproken. Tevoren had voorzitter J. M. A. C. van Dongen een groot aantal Zeeuw-' se afdelingsvertegenwoordigers ver welkomd, terwijl, hij een speciaal woord van welkom richtte tot mr. P. H. W. F. Teilegen, burgemeester van Terneuzen, de penningmeester van de Provinciale Zeeuwse. Vereni ging „Het Groene Kruis", de heer P. L. Abrahamse uit Vlissingen, verte genwoordigers der Nationale Fede ratie van het Wit-Gele Kruis en an deren die bij het kruiswerk betrok ken zijn. In zijn openingswoord zei spreker on der meer verheugd te zijn over het groter aandeel van huisartsen bij de verwijzing naar specialistenhulp. Hij sprak de hoop uit, hetzelfde te mo gen verwachten van de schoolartsen, FOREL. In de zogenaamde „Notense Kreek", tussen Terneuzen en Zaamslag heeft een beroepsvisser, de heer P. de Vos uit deze contreien, een forel gevan gen. Een deskundige meneer noemde het een „zeer grote zeldzaamheid": forellen komen als regel slechts voor in bergstroompjes en -beken. Naar de mening van deze meneer is het in de „Notense Kreek" aangetroffen exemplaar, dat liet respectabele ge wicht van veertien ons bereikte, tij dens de droge zomer uit Frankrijk of zuid-België „komen afzakken". Een andere sportvisser was van mening, dat de forel afkomstig is TALENT Dat meisje werkte nog niet zo heel lang in die Middelburgse kantoor boekhandel, toen er een man binnen stapte, die een penseeltje nodig had. Niet zo maar een huis-, tuin- of keukenpenseeltje, nee - een heel speciaal penseeltje, ^Penseel nummer zeven", vroeg de klant. Juist", sprak de nieuwe kracht en trok bij haar antwoord het bijpas sende, deskundige gelaat. Maar ze was nog helemaal niet zo deskundig in feite wist ze op geen stukken na, waar ze penseel nummer zeven zou moeten vinden. Ze kón het ook niet vinden. Wél ontdekte ze de afdeling penselen, maar nummer zevennee nummer zeven was er niet bij. Wel vond ze penseel nummer zes. En toen bleek, dat er in dat meiske een heel talentvolle verkoopster stak, want met een charmante glimlach wendde ze zich tot de klant en sprak beminnelijk ,Jiummer zeven is er niet, maar hier is nummer zes. En eindt U het geen liefje 1" De man Icon het niet ontkennen. Hij kocht uit de Ardennen. Daar worden tegenwoordig forellen gevangen, die overgebracht worden naar de Belgische Vlaanderens en daar ten gerieve van de sportvissers in vijvers worden uitgezet. De l'orel zou in dat geval zichzelf on3 land hebben binnengesmokkeld GOED De Sint mag clan al weer hoog en breed in zijn Spaanse residentie ze telen, voor de oejaarden van Brui- nisse was dat geen bezwaar om het feest van koek en gard nog eens op gewekt met chocolademelk en grote stukken speculaas te vieren. In Brui- nisse had men de bejaarden namelijk met een sinterklaasmiddag bedaent. Buiten de speculaas en de chocolade melk werd een filmvertoning aange boden, waar de bejaarden bijzonder van hebben genoten. Maar het mooi ste vonden zij wel, dat hun groep bij dit feestje niet werd vergeten. „We hebben het maar weer goed" mompel den ze. GOED (II). „We hebben het deze dagen zo goed", dachten ook twee meisjes van de Jan Ligthartschool in Goes en zij schreven haar gedachten op een groot karton. Deze meisjes, de twaalfjarige Lies- beth Roelofsen uit de zesde en de negenjarige Hanna Suurenbroek uit de vierde klas, kwamen op het idee ook eens iets te doen voor de actie ,Redt een kind". Met hét grote stuk karton verschenen zij op een morgen op school, dat aan de ene kant was beplakt met kranteknipsels en aan de andere kant het opschrift „Wij heb ben het deze dagen zo goed, met al die feestdagen, laat ons wat doen voor de vluchtelingenkinderen, die niets hebben" droeg. Ze vroegen toestemming om in de klassen te mogen collecteren, In een door de ouders verzegelde bus. Na 'n week bevatte de bus 71.15 I Blij dat ook zij haar steeutje bijgedragen waarvan naar sprekers mening, som migen in hun rapporten wel wat mil der kunnen zijn met de kritiek op het Wit-Gele Kruis-werk. Aan het slot van zijn openingswoord verzocht hij zuster Serafia uit Zuiddorpe naar voren te komen, waarna pastoor J. Preijers haar de medaille wegens 25 jaar trouwe dienst, opspeldde. De vertegenwoordiger van het Groe ne Kruis, de heer Abrahamse, memo reerde de prettige samenwerking en goede verstandhouding tussen de bei de kruisverenigingen. De heer H. Leene, sprekend namens de Nationale Federatie was van mening, dat het ook belangrijk is iets meer te gaan doen voor de gezonde Wit-Gele Kruis-leden, waarbij hij als voorbeeld noemde de voorlichting op het gebied van hygiëne, voeding en verzorging. Na enige discussie over de detail punten werd het bestuursvoorstel tot het opnieuw vaststellen van de statu ten aangenomen. Goedgekeurd wer den de rekening en verantwoording over 1958 en de begroting voor 1960. De bestuursleden F. E. Francken te Sint-Jansteen en F. Hageman te Ter neuzen werden evenals de toegevoeg de bestuursleden C. J. van Hootegem. Hontenisse, J. A. van Lierop, Hulst en J. Puijlaert, Sas van Gent, bij en kelvoudige kandidaatstelling herbe noemd. Het jaarboekje geeft een uitvoerig beeld over de activiteiten van het Zeeuwse Wit-Gele Kruis. Door oprichting van een afdeling te Breskens steeg het aantal afdelingen tot 31. Op 1 januari 1959 was er eën winst geboekt van 172 leden, waar door het totaal' ledental is gestegen tot 15.238. De grootste ledenwin naars waren Terneuzen (67) en Vlis singen (61). Sedert het vorige jaar verslag kwamen wijkgebouwen ge reed te Sint-Jansteen, Nieuw-Namen, Kwadendamme, Boschkapelle, Kloos- terzande, Ossenisse en Sluiskil. Op het programma staan nog Breskens, Vlissingen en Zuiddorpe. De totaalinkomsten der afdelingen beliepen een bedrag van 264.715.03 (in 1957 251.147.64); de uitgaven bedroegen 279.504,23 (in 1957 was dit 247.625,60). De afdelingscontri buties stegen van 102.226.59 tot een bedrag va'n 111.235,28. De gemeen telijke subsidies stegen met 3,3%. Men blijft streven naar een gemeen-: tesubsidie van 50% der ontvangen contributies. s 4 i TEMIDDEN van vele tientallen oud- oadrinders, waarvan er verschillende nit andere delen van het land naar Vlissingen kwamen gereisd, heeft schipper C. S. Luitwieler zaterdag middag in de bovenzaal van „Het Anker" zijn veertigjarig jubileum als leider van de padvindersbeweging in deze gemeente gevierd. De grootse huldiging, waarbij vele waarderende woorden tot de jubilaris werden ge sproken en tal van fraaie geschenken werden aangeboden, kreeg een hoog tepunt, toen de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, schipper Luitwieler de eremedaille In goud, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau op de borst speldde, als een koninklijke erkenning van bet vele werk dat deze padrindersleidcr voor de Vlissingse jeugd heeft gedaan. De bijeenkomst, welke uitgroeide tot een allergezelligste reünie van oud padvinders, die elkaar na vele jaren weer ontmoetten, werd na het be groetingswoord van liet oudste lid van het huldigingscomité, de heer J. Stroo, geopend met een traditionele vlaghijsen en het lezen van de pad- vinderswet. Hierna was onmiddellijk het woord aan burgemeester Kolfl', die zijn bij zondere waardering uitsprak voor hetgeen schipper Luitwieler in dc loop van veertig jaren voor de pad vinderij in Vlissingen deed en sinds 1957 als voorzitter van de Vlissingse Jeugdraad ook voor alle andere jon geren in deze stad. Hij schetste hem als een man, die van de padvinderij zijn levenswerk heeft gemaakt. „Zeer vele mensen hebben grote verplich tingen aan U gekregen, voor wat ge gedaan hebt tot hun vorming als mens, in de beste betekenis van het woord". Namens het Vlissingse gemeentebe stuur en de gehele plaatselijke ge meenschap dankte mr. Kolff de jubi laris voor zijn werk, waarop hij hem ónder een daverend applaus de ko ninklijke onderscheiding uitreikte. (Slot van pag. I moclit dc raad tot de transactie besluiten, de N.V. de tennisbanen in plan West zal aanleggen en een construct ie werkplaats in Breskens zal stichten, waar de bungalows worden gebouwd. De raad, be vreesd voor grondspeculutie, zou bovendien hebben geëist, dat de X.V., een half miljoen gulden uls waarborgsom in de gemeentekas stort, zodra in principe tot de transactie is besloten. De onderne ming zou hiertoe bereid zijn. Ten slotte zou de raad, die aanvanke lijk sceptisch tegenover de zaak stond, de zo week naar Duitsland gaan om de fabriek te bezichtigen. Noch van de zijde van het ge meentebestuur van Breskens noch van de kant van de N.V. wilde men echter bevestigen of ontken nen, dat men tot deze afspraken is gekomen. Hoek Burgemeester A. F. Hanssens van Hoek werd gepolst over de bouw van bungalows in de Braakman. Er is daar ruimte voor circa 70 bungalows, terwijl het in Breskens om ongeveer 45 stuks gaat. De heer Hanssens staat, ten aanzien van enkele punten sceptisch tegenover het project. Evenals de raad van Breskens wil hij de produkten van de Duitse fabriek eerst wel eens zien. Mocht dit onder zoek bevredigend resultaat hebben, üuk zij naar steentje uijgeuragcu dan is hij bereid de N.V. een twintig- hadden, werd het geld overgemaakt. tal bungalows in het uitbreidingsplan te laten bouwen. In Hoek is men er echter niet zonder meer vóór om grond in de Blaakman te verkopen. Koudekerke In het Vebenabos te Koudekerke is geen grond meer beschikbaar. De N.V. heeft echter haar blik geves tigd op het uitbreidingsplan Dishoek, dat deze week door de gemeenteraad van Koudekerke wordt, behandeld. Het plan Dishoek omvat 18*». hec tare grond, die bestemd is voor de bouw van circa 90 bungalows, hotels en motels. Ook de contacten tussen het gemeen tebestuur van Koudkerke en de on derneming droegen tot nu toe een strikt informatief karakter. Cadzand „Een gesprek bij de haard" noemt burgemeester J. A. Leenhouts van Cadzand en Retranchement het on derhoud dat hij met de vertegen woordigers van de bewuste N.V. on langs had. In de uitbreidingsplannen van deze beide kustgemeenten is wel een bungalow- en zomerwoningen- park geprojecteerd, maar voorlopig kan hier nog niet worden gebouwd. De heer Leenhouts verklaarde ove rigens zeer voorzichtig tegenover de plannen te staan, waarmee hij echter niet wilde zeggen, dat hij alle even tuele onderhandelingen met de N.V. in de toekomst verwerpt. Intussen zal moeten worden afge wacht in hoeverre al deze plannen gerealiseerd kunnen worden. Tijdens een bijeenkomst van oud padvinders, heeft de burgemeester van Vlissingen flinks op de foto) aan schipper C. S. Luitwieler, die zijn veertigjarig jubileum als leider van de padvindersbeweging in Vlissingen vierde, de eremedaille in goud, ver bonden aan de orde van Oranje Nas sau, uitgereikt. (Foto P.Z.C.) De districtscommissaris van het N.P. V„ oubaas J. J. Meijboom uit Middel burg, zag in schipper Luitwieler de woorden van Lord Baden Powell ,<Eens padvinder, altijd padvinder' bewaarheid. Namens het hoofdkwar tier dankte de D.C. hem voor al wat hij voor de jeugd deed. Een dergelijk jubileum is in de internationale pad vinderswereld wel zeer zeldzaam. Sa men met schipper Luitwieler, die ook onderdistrictscommissaris in Zeeland is, hoopte oubaas Meijboom nog lang het door de Chief Scout uitgezette spoor te mogen volgen. De voorzitter van dc plaatselijke commissie van het N.P.V., de heer J. L. Verhagen, schetste schipper Luitwieler als een man van niet veel woorden, maar van daden. Met o.a. het citeren van dc uitspraak: „De mens Is nooit groter, dan geknield voor het ideaal", sprak hij zijn grote waardering en dankbaarheid uit voor het werk van de jubilaris. Spreker noemde deze padvinderslei der een lichtend voorbeeld voor de jeugd van deze stad. „VRIEND EN RAADGEVER" Het eerste lid van de door hopman Luitwieler in 1919 opgerichte padvin derstroep, dó lieer K. Witte, thans te Rotterdam, vertolkte de gevoelens van de honderden oud-padvinders. ,De tijd die wij in de troep door brachten was zo heerlijk, dat ieder er nog met vreugde op terugziet", zo verzekerde deze spreker. „Dikwijls met voorbijgaan van persoonlijke be langen, hebt ge U met een ontzettend grote toewijding voor de jeugd gege ven. U was een vriend en raadgever en U hebt ons een levensstijl geleerd. Later zijn we dit alles nóg meer gaan beseffen", aldus de heer Witte tot zijn oud-hopman. Na nog enkele herinneringen aan de eerste jaren te hebben gememo reerd, nodigde hij tenslotte schip per Luitwieler uit om de op het podium staande kampeertent te „inspecteren". Hierin bevonden zich (le door de oud-padvinders bijeen gebrachte geschenken, namelijk een bromfiets en een leren motor- jas. Een album met de handteke ning de "deze gesche: Tot besluit van het officiële gedeelte van deze gezellige bijeenkomst sprak schipper Luitwieler een dankwoord. De woorden van de Prediker: „Werp uw brood uit op het water, want gij zult het vinden na veel dagen", zag de jubilaris op deze dag wel zeer van toepassing. Nadat op zijn verzoek de in de loop der jaren overleden pad vinders staande waren herdacht, dankte schipper Luitwieler vervol- fens alle personen en instanties, die em steeds bij zijn werk voor de jeugd terzijde stonden. Tenslotte sprak hij de hoop uit nog vele jaren met dit werk te mogen voortgaan. Voorafgaande aan de bijeenkomst met oud-leden, kwamen in dezelfde zaal alle tegenwoordige leden vau de verschillende Vlissingse padvinders- groepen bijeen. Ook hier werden vele goede woorden tot de Jubilaris ge richt, terwijl de jongens hem ver rasten door hot aanbieden van een radiotoestel. Verschillendo andere geschenken en tal ran telegrammen getuigden loorts van de grote sympathie, wel ke, schipper Luitwieler door zijn werk voor de jeugd in brede kring heeft verworven. KUNST „De openbare aanklager" Hulst, Patronaatsgebouw; „Reizend Zeeuws Volkstoneel", ZO LANGZAMERHAND wordt het wel duidelijk, dat het „Reizend Zeeuws Volkstoneel" uit Hulst een onmiskenbare voorliefde heeftv oor het spelen van historische stukken en dan met name voor in Frankrijk gesitueerde historische stukken. Na de successen, die dit gezelschap be haalde met vertolkingen van Molière, kwam het ditmaal voor het voetlicht met „De openbare aanklager" van de Oostenrijker Fritz Hochwëlder 'n toneelschrijver, die vooral faam verwierf door zijn aan de geschiede nis ontleende toneelspelen. Zijn, „Openbare Aanklager" speelt ten tijde van de Franse revolutie en be licht een episode uit het leven van de even misdadige als scherpzinnige Fouquier Tinville; de man, die als openbare aanklager legio lieden naar 't schavot voert en die zo ongeveer aan het einde van zijn loopbaan nog een „delicate opdracht" te vervullen krijgt, namelijk het door middel van een zijner berucht geworden schijn processen uit de weg ruimen van een regeringsleider. Er valt te redetwisten over de Inhoud van dit stuk, dat enerzijds een maxi mum aan pathetiek bevat, maar an derzijds toch weer voldoende wezen lijke inhoud heeft om te boeien. Te meer, omdat het eèn tendens heeft, die in feite tijdeloos is; het vraag stuk van de menselijke vrijheid name lijk. Wie dat er eenmaal in onderkend hèeft, neemt de pathetiek gaarne op de koop toe en doet dat zéker, wan neer „De openbare aanklager" een vertolking krijgt, zoals in de gister avond in het patronaatsgebouw te Hulst gegeven voorstelling het geval was. Want wederom heeft het „Reizend Zeeuws Volkstoneel" met Louis Lockefeer als regisseur bewezen, dat het dergelijke stukken volkomen aan kan. Op het wel uiterst bekrompen toneel van het patronaatsgebouw en ten overstaan van een slechts matig, bezette, kille zaal, is er gisteravond in Hulst toneel gespeeld, dat de von ken er afvlogen. Met een zonder meer magistrale creatie van Fons Roctus als de openbare aanklager Fouquier: bezield cn ongetwijfeld ook dank zij een zeer strakke regie van a tot z raak vertolkt. Roctus maakte zijn 18e eeuwse fi guur waar tot in het merg'én lever de daarmee een respect afdwingen de preslatie. Zeer subtiel was ook de vertolking, die Camiel Roctus. wist te geven van de serviele secre taris Grébeauval; de directe tegen speler van Fouquier. Ook deze Roc tus trof oo een bewonderenswaardi ge manier de juiste houd'ng en vond voortdurend het juiste gebaar en de vereiste intonatie. Beiden leverden sDel van klasse en vooral dank zij hün spel bleef Hochwalders stuk, dat nu niet bepaald meeslepend meer te noemen is, boeien. Dc overige rollen, hoewel zonder twijfel hoogst aannemelijk vertolkt, kwamen in vergelijking met wat de heren Roctus wisten te presteren, wat minder uit de verf. Zij waren over het algemeen iets te sterk aan gezet om te kunnen overtuigen en dat gold dan in de eerste plaats wel een Jo de Block, die dc gewezen rechter MOntané net iets teveel thea traals meegaf. De regeringsleider Tallien van Wim Borghsteijn was, evenals diens vrouw Theresia van Riet FranckenLockefeer. ook pre cies een nuance teveel aangedikt in het gesleoene om geraffineerd te blij ven en Louis Lockefeer als de opner- scherprechter had daarentegen best nog wat duivelser kunnen zijn. En wat hi1 weor te weinig had, spreidde Willy Kaiser als de louche huiseige naar Héronweer net iets teveel ten toon en zo bleef er hier iets te wen sen en daar iets te verlangen. Maar in het algemeen kan gezegd worden, dat het „Reizend Zeeuws Volkstoneel" met de opvoering van dit stuk, waar in om volledig te blijven Franc d.'Berg een ook aanvaardbare ge wezen griffier op de planken zette, zijn goede reputatie wederom beves tigd heeft. Men speelt daar in Hulst met overgave en inzicht toneel en men zet cr zich volkomen voor in. Met als resultaat opvoeringen van dit, uitstekend, gehalte. Zondag a.s. is er wederom eep op voering. v. B. Geslaagd voor hoefsmid Aan het Instituut voor hoefkunde en hoefbeslag aan de veeartsenijschool te Utrecht slaagden voor het rijksdi- oloma als hoefsmid de heren G. Heij- boer uit Kamperland, G. v. Sighem te Westkapelle, A. v. Boven en C. de Kraker van Nieuw- en Sint-Joos'and, C. Schout, Sereoskerke en B. Heij- stek te Colijnsplaat. VANDAAG Middelburg Electro: Eiland der liefde. 19 en 21.15 uur, 18 jaar. Schouwburg: Jacht op een scherpschutter. 20 uur, 14 Jaar. Vlissingen Luxor: De slag In de ko raalzee 20 uur, 14 jaar. Alhambra: Het dagboek van Anne Prank. 20 uur Bovenzaal Kunsthandel Bikker: Schil- derijen expositie van II. Fleurbaay, 9—12.30 en 14—18 uur. Goes Grand: Het genie van loet kwead. 20 uur, 18 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2