PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Ontploffing in Dortmundse flat: negen mensen gedood, 25 vermist Gevechten in Paraguay na invasie ballingen Bungalowparken in Zeeland REDDERS WERDEN ELK KWARTIER AFGELOST IKE'S BEZOEK LEIDDE TOT TOENADERING INDIA-V.S. 202e jaargang - no. 294 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 14 dec. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van f 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: VUssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 Hjnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094 Ernstigste explosie in na-oorlogs Duitsland Zondagmorgen heeft zich in Dortmund een ernstige ontploffing voorgedaan. Een flatgebouw van vijf verdiepingen werd op slag volkomen verwoest en een nabijgelegen gebouw van drie ver diepingen geraakte in brand en is eveneens een puinhoop ge worden. Zondagavond stond vast dat deze explosie aan minstens negen mensen het leven heeft gekost. Er worden nog vijfentwintig mensen vermist. Het aantal gewonden bedraagt 8. Volgens de politie is niet te verwachten dat de vermisten nog levend zullen worden aangetroffen. Als deze tragische verwach ting bewaarheid wordt, is deze ontploffing de ergste in het na oorlogse Dmsland. Tot nog toe stond Frankfort aan de top van de droeve lijst. In 1955 gebeurde daar een ontploffing, die aan 27 mensen het leven kostte. Er woonden in de twee verwoeste [vrachtwagens en bulldozers ingezet gebouwen 43 mensen. Van een vrouw om het puin op te ruimen en af te en twee kinderen weet men, dat zij voeren. Tegen het donker werden en zaterdagnacht 1 a. De oorzaak van de explosie is nog niet bekend. De politie van Dort mund zegt evenwel, dat het onge luk waarschijnlijk aan ontsnapt gas moet worden geweten. In een straal van driehonderd meter werden daken afgerukt en ramen verbrijzeld. Auto's werden door de luchtdruk als speelgoed tegen de mu ren van huizen te pletter geslagen. Britse hulp Vijfhonderd Britse militairen, twee honderd politieagenten uit Dortmund en Bochum en vele vrijwilligers ne men aan het reddingswerk deel. De redders worden om de vijftien minuten afgelost omdat zij het niet langer in de hitte en de rook kun nen volhouden. De soldaten dragen hun gasmaskers. Ook zijn Engelse Twee inzittenden van auto verdronken De 23-jarige N. J. Slooten uit Heiloo do 21-,jarige H, N, Honigh uit Stompetoren zijn in de nacht van terdag op zondag door verdrinking om het leven gekomen. Zij waren door onbekende oorzaak met een door Slooten bestuurde auto in het water langs de provinciale weg in de gemeente Blokker gereden. Om half twee 's nachts werd de wagen, die onderste boven in het water lag, ge vonden. De twee inzittende waren toen reeds om het leven gekomen. Een overzicht van de plaats des onheils na de ontploffing te Dortmund. schijnwerpers op de ruïnes gericht om de reddingsploegen bij te lichten. Ooggetuigen Ooggetuigen vertelden de politie dat verscheidene bewoners van de flats trachtten het brandende gebouw te verlaten, maar dat zij door de vlam men werden achterhaald. Drie van hen klommen in de schoorsteen op het dak van een der gebouwen, maar „niemand kon ook maar iets voor hen doen, want alles brandde ver schrikkelijk", aldus een der oogge tuigen. Een andere bewoner, een po litieofficier, sprong uit het raam, maar hij werd zo ernstig gewond, dat hij later overleed. Aantal slachtoffers in Fréjus thans 386 Volgens een officiële woordvoer der van het Franse ministerie van binnenlandse zaken bedraagt het aantal doden en vermisten na de ramp ran Fréjus thans 386. Tot dit cijfer behoren 267 geïdentifi ceerde en 32 ongeïdentificeerde doden en 87 vermisten. De woordvoerder verklaarde dat het totale cijfer van 386, naar verwacht wordt, ongeveer het definitieve cij fer zal zijn. De gelden voor hulpverlening in Fré jus, gestort op giro 22.000 van het Nederlandsche Roode Kruis, waren zaterdag gestegen tot een totaal van 152.132. Kinderen naar Limburg In het Agnes-kinderpaviljoen van het Mgr. Mutsaersoord in Venlo is alles in gereedheid gebracht om een twintigtal kinderen uit het geteisterde Fréjus voor de duur van een paar maanden onder te brengen om weer op verhaal te komen. De herstellingsoordver eniging Mgr. Mutsaers heeft dit verblijf kosteloos aangeboden aan het Huisvestingscomité. De Ne derlandse Spoorwegen hebben in middels besloten gratis vervoer voor deze kinderen aan te bieden van de Nederlandse grens tot de plaats van bestemming. COMMUNIQUÉ NA VIJFDAAGS BEZOEK Aanbevelingen naar congres voor hulpverlening President Eisenhower en premier Nehroe hebben zondagavond hun vijfdaagse vriendschappelijke confe renties afgesloten met een gezamen lijk communiqué, waaruit blijkt dat India en de Verenigde Staten dichter bij elkaar staan wat de internatio nale problemen betreft dan ooit te voren. De Amerikaanse president beschouwt het bezoek volgens zijn woordvoerder als bijzonder succesvol. Men had hem verzekerd van India's „volledige steun" voor de pogingen die hij deed voor de zaak van de wereldvrede. Het communiqué zegt ook, kennelijk refererend aan het Indiase grensge schil met China, dat Nehroe de Ame rikaanse president een overzicht gaf van de moeilijkheden waarin zijn land op het ogenblik verkeerde. Nehroe bevestigt hierin opnieuw dat deze geschillen moeten worden gere geld „door onderhandelingen" en niet kunnen worden beslecht door „naar geweld te grijpen". Eisenhower en Nehroe drukten geza menlijk hun „diepe voldoening uit over de vriendschappelijke en har telijke betrekkingen die tussen hun beide landen bestaan". Het communiqué werd verstrekt door de perschef van het Witte Huis, James Hagerty en door de directeur voor buitenlandse publikaties van India, P. N. Menon. Een belangrijk onderdeel van de be sprekingen ging volgens hen over de Amerikaanse hulp aan India. Eisen hower zal ten aanzien van dit onder werp aanbevelingen doen aan het Amerikaanse congres. Hagerty wilde niet zeggen of deze aanbevelingen een uitbreiding van de hulp zouden inhouden, groter dan oorspronkelijk in de bedoeling lag, als gevolg van Eisenhowers reis naar India. Hagerty zei dat als gevolg van Ei senhowers reis India en de Verenigde Staten ongetwijfeld dichter bij elk aar zijn komen te staan en elkaar beter begrijpen. Fransen halen een lading springstof van „Biesbosch" De Franse autoriteiten hebben giste ren het Nederlandse kustvaartuig „Biesbosch" toestemming gegeven de haven van Arzeu in Algerije te verlaten. Te Arzeu is een lading van 262 ton T.N.T. van boord gehaald. Volgens de autoriteiten is de spring stof afkomstig uit Duitsland, België en Italië. Een deel ervan was door het zeewater aangetast als van de storm op de Middel! Zee. De „Biesbosch" was donderdag door de Franse torpedobootjager „Etour- di" ten noorden van Tenes onder schept en vervolgens naar Arzeu op gebracht. Het kustvaartuig had zijn lading te Malaga aan boord genomen en was op weg naar Tripoli in Libië. Vol gens een communiqué van het Fran se hoofdkwartier in Algiers zou de springstof te Tripoli worden gelost voor de Algerijnse opstandelingen organisatie F.L.N. Foto De biesbosch" in de haven van Arzeu. fÉlllinillllllllllllljllta Van hel „schellinkje" geschoten Vrijdagavond werd Am sterdamse politie gealarmeerd omdat „enige kerels" langs 'n M regenpijp van een huis aan het Oude Kerksplein te Am- sterdam waren geklommen. M Een agent zag inderdaad twee mannen op een dak, die na sommatie om te blijven waar M zij waren, nog hoger klom- men. Om de mannen tot over- f ave te dwingen loste de agent M wee schoten uit zijn dienst- pistool. Hij had raak gescho- l§ ten, want toen even later de dakhazen zich naar beneden lieten zakken en aangehouden werden, bleek dat een hunner, een 15-jarige tegelzetter, een schotwond in een bovenbeen had. Hij werd in het Binnen- M f asthuis behandeld maar be- oefde niet te worden opge- i§ nomen. p In zijn gezelschap waren een 16-jarige fietsjongen en een l§ 15-jarige leerling-machinist geweest. Zij vertelden, dat zij op het dak waren geklommen om het M „rosse buurtleven" beter te kunnen zien. Uit alle omstan- M digheden nam de politie aan, dat dit vèrhaal op waarheid H berustte en liet de knapen vrij llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DERTIG JAAR STAAT VAN BELEG Onlusten in de hoofdstad Het Paraguese ministerie van binnenlandse zaken heeft zater dag meegedeeld, dat een groep gewapende opstandelingen uit Argentinië in de loop van de nacht is binnengevallen in En- carnacion, een belangrijk haven en spoorwegcentrum bij de grens met Argentinië. Tevoren hadden burgervliegtuigen het plaatselijke garnizoen gebom bardeerd. Volgens het ministe rie werden een kadet en ver scheidene rebellen bij het tref fen gewond. Encarnacion heeft een bevol king van 33.600 zielen en ligt aan de rivier de Parana, die langs de grens met Argentinië stroomt. Werk van Rermbrandt gestolen in Berlijn Uit het Westberlijnse Dahlem- museum is zaterdag een schil derij van Rembrandt, een Chrïs- tushoofd van 20 bij 25 cm, ge stolen. Het stuk is een kwart miljoen mark waard. De politie in geheel West-Duitsland en In terpol zijn ingeschakeld. Slechts twee meter van het gestolen schilderij hing de beroemde Rem brandt „Man met gouden helm", dat Particuliere N.V. wil massale bouw Een aluminium-maafcscliappij te Vlaardingen wil ïn een reeks van Zeemvse plaatsen een nieuw type aluminium bungalows bou wen, met de bedoeling deze bun galows te verkopen aan eventu eel gegadigden. Vertegenwoor digers van deze N.V. hebben in de afgelopen weken behalve met liet gemeentebestuur van Bres- kens ook contact opgenomen met de burgemeesters van Wis- senkerke, Kortgene, Koudèker- ke, Hoek, Cadzand en Retran- chement. Deze gemeenten heb ben uitbreidingsplannen in voor bereiding of reeds vastgesteld, waarin bungalowparken zijn ge projecteerd. De plannen van de N.V,, welke tijdens deze contac ten werden ontvouwd, behels den niets minder dan aankoop van alle voor bungalowbouw be schikbare grond. Zodra deze transactie zou zijn gesloten, wil de de n.v. in zeer kort tijdsbe stek aluminium bungalows plaatsen, waarvoor de onderde len uit Duitsland zouden wor den aangevoerd. Wissenkerke Wissenkerke heeft het verzoek van deze N.V. reeds onmiddellijk afge wezen. Het gemeentebestuur had al meer particuliere aanvragen voor de bouw van zomerhuisjes ontvangen dan men zou kunnen behandelen. Er was geen grond meer beschikbaar. Bovendien ging burgemeester J. van Halst uit van de gedachte, dat men de plaatselijke aannemers, schilders- patroons en bouwvakarbeiders geen werk moest ontnemen. De bouw van de aluminium bunga lows geschiedt immers in een Duitse fabriek en het in elkaar passen van de onderdelen en het storten van een betonfunderlng zou slechts .weinig werk {grieveren. Kortgene Burgemeester A. A. Schuit van Kort- fene, voelde wel iets voor de plannen, ïet zal echter no^ enige tijd duren vóór in Kortgene bungalows kunnen worden gebouwd, daar er nog geen frond voor beschikbaar is. urgemeester Schuit introduceerde de vertegenwoordigers van de N.V. bij zijn collega's in Koudekerke, Breskens, Hoek en Cadzand-Retran- chement. Nog geen enkele gemeen teraad heeft voorstellen van B. cn W. ontvangen om grond al of niet aan de N.V. te verkopen. Breskens De onderhandelingen zijn in Breskens het verst gevorderd. De bouwonder neming heeft daar, zoals bekend aan geboden om alle werken, die met het bouwrijp maken van de grond in plan West samenhangen, zoals het leggen van een riolering, het aanleggen van straten en een beplanting en de aan sluiting op de waterleiding en het gas- en elektriciteitsnet voor haar re kening te nemen om daarna dit alles gratis aan de gemeente over te doen. Tijdens de besprekingen zon voorts overeengekomen zijn, dat, (Zie slot pag. 2 kol. 3} De rebellen zonden later hun eer ste communiqué uit. Hierin wordt gezegd dat de garnizoenen van de stadjes Carmen del Parana, Yuty en Yedro naar de rebellen zijn overgelopen. De rebellen geven voorts in het communiqué het ver lies van tien man toe, die door de regeringstroepen gevangen zijn ge nomen. Drie colonnes opstandelingen wor den thans samengetrokken en wel twee uit het grensgebied tussen Argentinië en Paraguay en een uit Brazilië, aldus het communiqué. De zender van de opstandelingen heeft een proclamatie omgeroepen, waarin wordt gezegd dat de oorlogs handelingen zaterdagochtend bij het aanbreken van de dag zijn begonnen vanuit een punt op de rechteroever van de Parana. De verbindingen met Paraguay zijn verbroken. Volgens berichten uit het grensgebied heeft de regering- Stroessner de staat van paraatheid afgekondigd. Volgens deze berichten zijn er onlusten uitgebroken in de hoofdstad Asuncion en de steden Vil- larica en Concepcion. Twee studenten onder de dertig jaar zouden het bevel over de inva sietroepen voeren. Paraguay wordt al bijna 30 jaar onder de staat van oeleg gere geerd. In verband met de revolutio naire woeling welke volgde op de overwinning van Fidel Castro op Cuba, hief Stroessner in april van dit jaar de staat van beleg op en hij stelde verkiezingen in het voor uitzicht. Maar nog geen maand la ter werd de staat van beleg weer ingesteld, vergezeld van een nieu we golf van politieke arrestaties. Stroessners positie wordt gesteund door een militaire junta. Het hoofd van de politie, luit.-koi. Ramon Duarte Vera, wordt algemeen be schouwd als de macht achter de president. De sterke veiligheids troepen van Vera, bewaken, ge steund door een cavalierie-divisie van net leger, de hoofdstad Asun- Schooljongen overreden in Ünschede Zaterdagmorgen is de 12-jarige Hein Tjeenk Willink uit Enschede om het ïeven gekomen, toen hij met zijn broer op weg was naar school. Bei den staken vanuit de Bosweg te En schede de Hengelosestraat over. Hein werd daarbij door een auto ge grepen en is vrijwel op slag ovérle- den. Zijn broer wist de overkant nog te bereiken en kreeg geen letsel. VERWACHT... Geldig tot hedenavond VORST OP TERUGTOCHT Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar mist en tijdelijk enige neer slag. Tot matig toenemende wind tussen zuidoost en zuidwest. In het westen geleidelijk stijgende tempe raturen, in het oosten nog vrij lang temperaturen om het vriespunt, ZON EN MAAN 15 december Zon op 8.41 onder 16.28 Maan op. 17.18 onder 8.21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1