Ir. Visser: in komende jaren zullen defensielasten stijgen KLANKBORD Nog hoog geen antwoord op vraag hoe militaire uitgaven worden Roofoverval voor de rechter JEUGDIGE GANGSTERBENDE VOOR AMSTERDAMSE RECHTER KAPITEIN VU0RI0 WAS GEDWONGEN AFSCHEID TE NEMEN VAN ZIJN SCHIP N" VRIJDAG 11 DECEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 AANSCHAFFING NIEUWE VLIEGTUIGEN KOST VELE MILJOENEN (Van onze parlementaire redacteur) De vraag-, die niet alleen onze volksvertegenwoordiging- maar ook het ge hele Nederlandse volk, bezig houdt, luidt: „Wat gaat do Nederlandse de fensie, die nu al jaarlijks ruim anderhalf miljard gulden verslindt, in de naaste toekomst kosten? Het Tweede-Kamerlid mr. Roos jen (a.r.) sprak bij de algemene beschou wingen over de begroting van defensie voor 1960 over 1800 miljoen gulden en de heer de Kadt (p.v.d.a.) noemde zelfs een bedrag van twee miljard gulden. De minister van defensie ir. Visser die donderdag in de Tweede Kamer het verlossende woord had kunnen spreken, bleef zich hullen in ge heimzinnigheid. De regering beraadslaagt er nog over, zo deelde hij mee. Zij zal het bedrag vermelden in de defensienota, die zij heetf aangekon digd. Wanneer die nota verschijnt is niet precies te zeggen. De minister be loofde ernstig naar een zo tijdig mo gelijke indiening te streven, opdat er bij de samenstelling van de be groting voor 1960 nog rekening mee gehouden kan worden. Hij wilde zich echter niet aan een termijn binden. Inmiddels is de Kamer niet hele maal in de mist blijven varen. Bij de bespreking van de verdeling van de lasten, die de Westerse verdedi ging met zich brengt, over de ver schillende Navo-landen betoogde de bewindsman namelijk, dat landse aandeel niet omvangrijk maar toch zo essentieel, dat vermin dering ervan voor het Navo-bevel onoverkomelijke moeilijkheden zou opleveren. Nederland moet een na tuurlijke stijging van de defensieuit gaven, vloeiende uit technische ont wikkelingen, zo lang zij binnen re delijke grenzen blijft, aanvaarden, zo voegde hij eraan toe. Onze toenemende welvaart stelt ons in staat om aan onze verplichtingen tegenover de bondgenoten te blijven voldoen. De Navo-landen, dus ook Nederland zullen in de toekomst er op moeten rekenen dat Amerika de Itulp voor defensie geleidelijk ver mindert. Van veel gewicht met het oog op de totale kosten van de Neder landse defensie is de noodzaak van de vervanging van het be staande vliegtuigpark door een nieuw. Er zullen talrijke miljoe nen mee gemoeid zijn. Als we met die miljoenen onder het de fensieplafond zouden blijven, zou dit als men de Amerikaanse hulp buiten beschouwing laat slechts kunnen leiden tot de aan schaffing van 'n betrekkelijk ge ring aantal vliegtuigen. Onze in ternationale verplichtingen zou den erdoor in gevaar kunnen ko men. zo klonk het weinig hoopvol uit de mond van de minister. Overigens deelde hij wat de aan schaffing van nieuwe vliegtuigen aangaat mee, dat liet kiezen van het type een kwestie van het tegen elkaar afwegen van vele belangen is. De machines moeten geschikt zijn voor uiteenlopende taken en passen in de Nederlands-Duitse en m de Nederlands-Belgische samenwer king. Verder waagt de kwestie van de onderdelenvoorziening de aan dacht. Ook staan de belangen van de Nederlandse industrie nauw met deze zaak in verband. De regering moet dus een complex van factoren beoordelen. Dat maakt een diepgaande studie noodzakelijk. De regering heeft haar keus nog niet bepaald, maar zij hoopt daartoe spoedig in staat te zijn. In het verloop van zijn lange rede deelde de bewindsman mee, dat liij Het vloeken in het leger Staatssecretaris zal er in concrete gevallen tegen optreden (Van. onze parlementaire redacteur) De staatssecretaris van oorlog, de heer Calmeyer, heeft donderdag in de Tweede Kamer op duidelijke wijze afgerekend met hen, die zonder er bewijzen voor te kunnen aanvoeren beweren dat er in liet leger buiten sporig veel gevloekt wordt. Zoals ge woonlijk had de staatkundig-gerefor meerde ir. Van Dis bij de behande ling van dc defensiebegroting voor 1960 over het vloeken in het leger geklaagd. De heer Calmeyer noemde het vloe ken niet een speciale zonde van het leger maar van het Nederlandse volk. Het Nederlandse volk heeft het vloeken in het leger gebracht. Met door hem ontvangen brieven toonde hij aan, dat de kritiek op het vloe ken in militaire dienst niet zelden uit de tweede, de derde of do vierde hand komt. Op zijn verzoek om man en paard, plaats en datum te noemen, was men het antwoord schuldig ge bleven. De staatssecretaris was van mening dat in het leger niet meer en erger gevloekt wordt dan in het bur gerleven. Hij vroeg ook aan ir. Van Dis hem de gevallen te noemen, die zijn erger nis hadden opgewekt. In het alge meen trouwens verzocht hij de Ka merleden klachten over vloeken in de krijgsmacht te zijner kennis te bren gen. Hij zou dan niet schromen er te gen op te treden. BONNETJE TOE. Joseph Matthews sliep tussen de spoorrails te Newark (Ver. St.) rustig door terwijl een locomotief over hom heen daverde. Even later werd hij door een politic man gewekt. Hij kreeg een proces verbaal omdat hij zich op verboden terrein bevond. BERICHTJE NODIG. De stadsdie- rentuin van St. Louis ontving dezer dagen twee Barbary-apen uit Gibral tar. Er was een briefje bij van een verbindingsofficier der Amerikaanse' marine: „Geef mij s.v.p. kennis van hun behouden aankomst bij de die rentuin, zodat zij officieel uit de ma rine kunnen worden ortslagen'\ bij zijn ambtsaanvaarding de verti cale indeling van de militaire orga nisatie naast elkaar leger, vloot en luchtmacht had aangetroffen en dat do hoofdlijnen van het beleid door hem zelf tegenover de Staten- Generaal zullen worden verdedigd. De bijzondere behartiging van de belangen van de landmacht en van de marine alsmede de toelichting op en de verklaring van detailproble men behoren tot de taken van de staatssecretarissen. Nog geen ontspanning Bij zijn bespreking van de interna tionale politieke situatie constateer de de minister, dat van een wezen lijke ontspanning nog geen sprake is. Wel hoopte hij dat zij spoedig zal komen. Aan de kracht van de nuclaire bewa pening van het westen behoeft niet te worden getwijfeld, zo verzekerde de bewindsman. Nederland verkeert wat de geleide wapens betreft in een overgangssituatie. Ir. Visser kan nog niet zeggen, wanneer de bewapening met geleide projectielen zijn beslag zal hebben gekregen. De verdediging van Nleuw-Guinea beschouwde hij als een nationale ver plichting, waarmee we niets te kort doen aan de internationale solidari teit. Indien en zodra de toestand ten aanzien van Nieuw Guinea zich in ongunstige zin zou wijzigen, zal de regering niet aarzelen onmiddellijk maatregelen te treffen. De minister toonde zieli een voorstander van de inschakeling vain Papoea's in de ver dediging van Nieuw Guinea. Onlangs is door de hoogste maritie me N.A.V.O.-autoriteit, admiraal Wright, aangedrongen op een tweede Nederlands vliegkampschip. De staatssecretaris van marine, de heer De Jong, achtte echter de aanschaf fing van zo'n schip niet mogelijk we gens de hoge kosten en liet ontbre ken van de mensen, die het zouden kunnen bemannen. Hij deelde verder mee, dat de haven van Den Helder zo spoedig mogelijk in vereenvoudigde vorm zal wórden voltooid. De Kamer nam daarna de begroting van defensie zonder hoofdelijke stem ming aan met aantekening dat de C. P.N. en de P.S.P. geacht wilden wor den te hebben tegengestemd. Bij het Amsterdamse gerechtshof is donderdag de zaak begonnen, inzake de roofoverval op het postagentschap in Amsterdam Oost, waarbij de agentschaphouder, de heer Nukoop, werd neergeschoten. Op de foto ziet men de heer en mevrouw Nukoop bij het gerechts- gebouwgeflankeerd door dc twee agenten die nauw bij de zaak be trokken zijn. Stichting A.N.P. bestaat 25 jaar Tijdens een vergadering van de Ver eniging van dagbladdirecteuren Dc Nederlandse Dagbladpers (N.D.P.) op 11 december 1931- werd besloten tot oprichting van de stichting Alge meen Nederlands Persbureau (A.N. P.). De stichtingsvorm werd gekozen boven de N.V. om uitdrukking te ge ven aan het ideële doel van de stich ting: het. vergaderen en verbreiden van objectief en betrouwbaar binnen lands én buitenlands nieuws voor pers en radio in Nederland en de overzeese gebiedsdelen. In een raad van beheer van de stich ting werden vertegenwoordigers ge kozen van alle groepen en richtingen van bladen. De stichting opende haar persbureau ruim zes maanden later op 1 juli 1935. Zij sloot overeenkom sten met de bestaande persbureaus, die alle hun werkzaamheden in Ne derland beëindigden. 9 Te Dakar is in tegenwoordigheid van vele hoge functionarissen uit landen van de Franse gemeenschap een universiteit geopend. JONGENS HIELDEN SCHIETOEFENINGEN Tegen de leiders zeven jaar geëist Do vijf Amsterdamse jongens, die op zaterdag 9 mei niet revolvers en pistolen gewapend een postagent schap in .Amsterdam binnenvielen en tevergeefs trachtten de houder van dit agentschap te beroven moesten zich gisteren verantwoorden voor de rechter in Amsterdam. Zij had den zich niet ontzien om op de be heerder te.schieten. Zij hadden op de bewuste dag in te genstelling tot eerder gepleegde in braken en diefstallen weinig gang ster-geluk want zoals later duidelijk is gebleken troffen zij die middag uit sluitend bijzonder kordaat en ef ficient optredende tegenstanders. Dank zij een snelle en moedige actie van twee politieagenten konden zij dezelfde middag nog worden gearre steerd. Jukka Vuorio, een zeeman van 62 jaar uit Finland, heeft woensdag over de rotsen langs het door storm opgezweepte water gelopen, en door wind en buiswater naar zijn „Anna" gekeken. Zo nam een kapitein afscheid van een schip, waarop hij 21 jaar lang gevaren had. Maandagavond was de „An na", een schip van 1045 ton, op een zandbank gedreven en lek ge slagen. Dinsdag gaf Vuorio zijn 17 koppen tellende bemanning op dracht van boord te gaan, nadat zijn schip op de rotsige knst ten noorden van Aberdeen hopeloos vastgeraakt was. Toen het zijn beurt was om in de reddingsbroek te gaan, weigerde Vuorio të gaan. Die nacht heeft de woeste zee wild Kapitein Jóhan Vuoria (midden) van de Finse houtboot „Anna" wordt aan land gebracht. over het schip gespoeld terwijl ka pitein Vurio in de stuurhut met het logboek op de knieën zat. „Ik schreef wat ik schrijven moest toestand van het schip, het weer, het water". Woensdagochtend weigerde hij op nieuw het schip te verlaten. Maar in de namiddag schikte hij zich in het onvermijdelijke, toen z'n mede reders telegrafisch uit Helsinki lie ten weten dat hij thans afstand moest doen Pas toen dacht hij aan zichzelf. Staande op de in piiin gerammeide brug van zijn schip zwaaide hij naar de redders, die al die tijd op het strand de wacht hadden gehou den. In de reddingsbroek, een zeil doeken broek aan een reddings boei die langs een lijn heen en weer getrokken kan worden, werd ook hij toen door de zee en de branding naar de kust gehaald. Bleek en uitgeput kwam hij aan wal. In een nabije vïssershut kreeg hij droge kleren en een,slok whiskey om warm te worden. Zittend voor het open vuur heeft hij daar het verhaal verteld van de laatste reis met zijn „Anna". „Het was geen goede reis. Dat wist ik al toen we in de Oostzee voeren. En zondag, toen we de Noordzee overstaken, werd het weer ruwer en ruwer. Tic had vertrouwen in „Anna", maar ik werd ongerust toen een deel van dc deklast hout overboord spoelde. En toen kwa men er meer moeilijkheden. De machines van „Anna" waren niet sterk genoeg om ons rond te bren gen. de Moray Firth in". Vuorio vertelt dan hoe het stuur huis kapot geslagen werd „door de grootste golven die ik gezien heb zolang ik vaar", hoe de reddings boten overboord sloegen, hoe het schip lek sloeg en tenslotte op de wal dreef. En waarom hij aan boord bleef. „Het is eenvoudig. Iemand moet bij „Anna" blijven ,dus wie anders dan ik Ik ben kapitein, zij is mijn schip en mijn vriendin. Mis schien weet niemand behalve ik waarom ik bleef. Maar ik had ge dachten en herinneringen. Ik dacht aan andere stormen, andere gevechten met hoge golven en har de wind. Ik dacht aan alle jolijt in zovele havens. Ik dacht aan de vreugde van de thuiskomst bij mijn vrouw Lottie en mijn zoon Raet-". ..Hoe zou U 't vinden om 'n ou de,, vertrouwde vriendin achter te laten Want zo was het met „Anna" en mij. We kenden elk aar sinds februari 1936. Ik ken de al haar kunstjes. Ze kwam door stormen waarvan ik nooit gedacht had dat zij ze zou over leven. Het is niet" gemakkelijk om zomaar afscheid te nemen van een schip". Vanaf het strand heeft hij naar het wrak in de branding gekeken. Het schip ligt er, en zal er kapotge- beukt worden door de golven. Met tranen in de ogen heeft kapitein Vuorio zich afgekeerd, „Ik ben een onde man. De zee heeft mijn schip genomen". De wapens hadden zij gestolen uit wapendepots in Amsterdam. De officier van justitie, mr. L. van den Berge, zei in zijn requisitoir dat de wapens van de staat deugdelijker moeten worden opgeslagen of doel treffender moeten worden bewaakt. „Ik hoop niet dat ook hier eerst een ramp moet leren hoe dergelijke in braken in de toekomst moeten wor den voorkomen". Hij vestigde er de aandacht op dat de twee leiders C. R. en T. de G. blijkens in de gevangenis onder schepte correspondentie al plannen voor- nieuwe overvallen hebben be raamd. Zij zijn thans een vervaring rijker geworden én straks begin nen ze weer en dan gebruiken ze heus geen pistool meer, maar sten- guns ën machinegeweren. Die sterj iins had het vijftal reeds bemachtigd en hij memoreerde hoe de jongens schietoefeningen hadden gehouden in de uitgestrekte velden rondom de Sloterpas. Hij eiste te gen de 21-jarige typograaf T. de G., die door zijn medeverdachten pisto len Tuny werd genoemd, zeven jaar met aftrek. Tegen de 19-jarige bank werker A. F. de G. werd ook zeven jaar geëist. Beiden beschouwde de officier als hoofdschuldigen. De 19-jarige ge reedschapsmaker C. V., hoorde zes jaar met aftrek tegen zich eisen, de 23-jarige verfmaler J. K. de G. die buiten in de auto als chauffeur gewacht had, vier jaar met aftrek. Tegen de jongste van het vijftal, de 16-jarige schoonmaker R. M. luidde de eis twee jaar met aftrek, waarbij de officier met diens jeugd en blanco strafblad rekening zeide te houden. Tot slot vroeg hij vier maanden ge vangenisstraf tegen de 21-jarige las ser D. F. S., die noch aan de roof overval, noch aan de diefstallen en inbraken had deelgenomen, maar enige tijd vier stenguns met bijbe horende munitie van de jeugdige ben de in bewaring had gehad. I Het Wereldgebeuren Kinderen T' erwijl hij zich het hoofd afwis te, zei Amcrika's president, i Eisenhower woensdag, na zijn aankomst in het paleis van zijn In diase collega. Rajenda Prasad: „Nog nooit heb ik zo iets meegemaakt, zelfs niet bij de bevrijding van Pa rijs". Ieder wist waarop hij dolede: rijs". Ieder wist waarop hij doelde: de overweldigende ontvangst die hem door Nieuw Delhi was bereid. Men schatte dat tussen een cn twee mil joen mensen op de been waren. De politiecordons werden verbroken om Eisenhower hulde te bereiden. De rit van de open" blauwe eadillac, waarin premier Nehroe en Eisenhower naast elkaar staande de toejuichingen van de menigte beantwoordden terwijl achter ben de Indiase president -zat, duurde twee uur inplaats van zo- als op het programma stond drie kwartier. Hier en daar aan de acht- tien kilometer lange route stonden de 1 Indiërs volgens de correspondent van een bezadigd blad als de Frankfurter Allgerneine wel honderd rijen dik. De menigte bood met haar schilder achtige drachten een ontroerend beeld, Vrouwen hielden de staatslie den hun kinderen voor... In de toespraak, dip Eisenhower gis teren in de gemeenschappelijke vergadering van de, Indische volksvertegenwoordiging hield, wei den de kinderen niet vergeten. „Moe ten wij", zo vroeg de Amerikaanse president onder meer, „blijven voort leven onder vooroordelen en met handelingen en een politiek, welke onze kinderen en kinaskinderen zul len veroordelen tot een hopeloos le ven volgens de paden van het ver- j leden en die mogelijk tot hun vernie- tiging in een oorlog zullen leiden?" 'En ook: „Ik voor mij zal, als een mens, die met andere mensen samen werkt, alles in het werk stellen om vrede, vrijheid en menselijke waar digheid in ons bereik te brengen en een waardige toekomst op te bouwen ivoor iedere man, vrouw en kind in j de wereld..." Op de ladder van de bevolkings cijfers staat India op één na bovenaan. Het land met de grootste bevolking ter wereld is communistisch China. Het aantal In diërs bedraagt 415 miljoen. Elke dag worden niet minder dan 28.400 nieu we Indiërs geboren. Het levensniveau ligt bijzonder laag; evenzeer de ge middelde levensduur. De gemiddelde levenskans van een Indiër wordt bij de geboorte op 32 jaar en vijf maan den gesteld. Groot is de armoede die in dit uitgestrekte land, naast de sprookjesachtige rijkdom van de ma- ha rad jahs, heerst. Het aantal werk lozen wordt op zeven miljoen ge schat; honderdduizenden hebben geen dak boven hun hoofd en leven, min nen. slapen en sterven langs de straat of onder de overkappingen van sta tions. ehroe zelf is als nationalistisch rebel tegen het Britse bewind weliswaar verscheidene keren in gevangenissen opgesloten geweest, maar over zijn jeugd mag hij niet mopperen. Hij was de zoon van een gefortuneerde brahmaan en mocht studeren aan de universiteiten van Cambridge en Harrow. Evenmin mag hij klagen over het ambt dat na dc verkrijging van zelfstandigheid voor India aan hem werd toevertrouwd. Wel heeft hij vaak te kampen met het verlammen de gevoel, dat alles wat men in dit uitgestrekte land onderneemt als 'n druppel op een gloeiende plaat is. In de laatste tijd toen Pekingchine- zen grensincidenten uitlokten, is er heel wat kritiek op zijn beleid ge weest, tot de voorzichtige Nehroe openlijk zei wat ook voor hem altijd vanzelfsprekend was geweest„Als ons een oorlog wordt opgedrongen zullen wij vechten met alle kracht die in ons is". Dr. ir. J. van Veen in Den Haag overleden In Den Haag is woensdag overleden dr. ir. J. van Veen (65 jaar), gepen sioneerd hoofdingenieur A. van de rijkswaterstaat. Dr. Van Veen. oud secretaris en -lid van de stormvloed- commissie en van de Deltacommis sie, heeft bekendheid gekregen door zijn ijveren en deskundigheid op het gebied van afsluiting van zee-arnieu en door zijn plannen „groot-Euro poort" en voor een overslaghaven bij Uithuizcrmeeden. Jolian van Veen werd op 21 december 1893 te Uithuizermeeden geboren. Hij kreeg middelbaar onderwijs te Warf- fum en te Assen en studeerde aan de technische hogeschool te Delft. Hij promoveerde later op een proef schrift getiteld: „Onderzoek in de hoofden in verband met de gesteld heid der Nederlandse kust". Van 1919 tot 1926 was dr. ir. Van Veen in dienst van de provinciale waterstaat in Drente. Tot 1929 werkte hij voor de Surinaamse Eau- xiet maatschappij te Moengo in Suri name, doch in 1929 trad hij weer in dienst van rijkswaterstaat. Van 1938 tot 1943 was hij secretaris en lid van dc stormvlocdcommissic-. In 1953 werd hij in deze functies in de Delta commissie benoemd. In oktober 1942 werd dr. Van Veen aangesteld tot hoofd van de studie dienst bij de directie benedenrivieren, waarna lüj op 1 januari 1949 werd bevorderd tot hoofdingenieur-direc teur van de directie algemene dienst en waterhuishouding van de rijkswa terstaat. Daarna verliet hij de dienst wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. India heeft een beroepsleger van 500.000 man, dat aan paraatheid en aan uitrusting niets te wensen overlaat. Men acht het niet waar schijnlijk, dat het tot een massale bot-sing met grote eenheden van het communistisch-Chinese leger (2.500.000 man) zal komen als in het voorjaar de sneeuw van de Hi- malaja voor een groot deel is ver dwenen. In dit grensgebergte kan van massale troepenbewegingen, en zeker van gemotoriseerde, geen spra ke zijn. Een grootscheepse invasie van communistisch-Chinese zijde in India zou alleen via Afghanistan kunnen worden ondernomen. En dat zou alleen kunnen gebeuren als de Russen, die in Afghanistan 1000 specialisten hebben „ingevoerd", hun toestemming zouden géven, hetgeen onder de gegeven omstandigheden, nu de Sowjet-Unie voor ontspanning pleit (en schijnbaar beducht is voor Chi nese avonturen) niet aannemelijk. Daarom zullen de Chinees-Indische moeilijkheden wel uitvoerig bespro ken worden tijdens dit vijfdaagse bezoek van Eisenhower, maar Neh roe zal zeker geneigd zijn. het zwaartepunt van de besprekingen te leggen op zijn nieuwe economische vijfjarenplan. Als het buitenland helpt, zal dat plan India's weerstand m allerlei opzicht kunnen verhogen in het belang van alle Indiërs en hun kinderen... PREMIER NEHROE ...vrouwen tilden kinderen op..,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3