PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerika wil grotere bijdragen van NAVO-landen in defensie-kosten Bij „Schelde"-Vlissingen groeit veerboot Reis van Eisenhower verloopt bevredigend NOBELPRIJZEN IN STOCKHOLM EN OSLO UITGEREIKT GECONTROLEERDE ALGEMENE ONTWAPENING GEBIEDENDE EIS 202e jaargang - no. 292 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 11 dec. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. <L blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes. Grote Markt 2, tel, 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen. Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. red. tel. 2425. adm. teL 2094. Mededeling van Herter in Washington De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Herter heeft donderdag in Washington medegedeeld dat de Verenigde Staten haar bondgenoten op de komende N.A.V.O.-conferentie zal ver zoeken meer bij te dragen in de kosten van de westelijke defen sie. De Verenigde Staten zullen haar verplichtingen ten volle na komen. De Amerikaanse regering is echter van oordeel dat de groeiende kracht van West-Europa de landen in staat zal stellen een groter aandeel van de kosten voor hun rekening te nemen. Herter wilde niet zeggen op welke gebieden hij de Westeuropese bijdrage verhoogd wilde zien. Hij vertrekt over twee dagen naar Parijs. De N.A.V.O.-ministerraad komt dinsdag bijeen. Herter zei voorts dat de kwestie van het overleg over wereldproblemen tussen de landen van de Navo op de mlnlsterbijeenkomst te Parijs be sproken zal worden. In dit verband wees hij in het bijzon der op de kwestie-Berlijn, waarbij al le Navolanden rechtstreeks geïnte resseerd zijn omdat zij het erover eens zijn dat een aanval op de wes telijke bezettingstroepen in West- Berlijn beschouwd zal worden als een aanval op alle Navolanden. De kleinere Navolanden willen graag ingelicht worden over de besprekingen waaraan zij niet hebben deelgenomen, aldus Her ter. De Verenigde Staten zijn van mening dat deze landen volledig op de hoogte moeten gehouden worden over hetgeen zich op het hoogste niveau afspeelt, zo zei hij. De minister was van mening) dat de Britten, Fransen en West duitsers het óp dit punt eens zijn met de Verenigde Staten. Als de E.E.G. en de kleine vrijhan delszone rivalen zouden worden, zon dat iets ergs voor Europa zijn, zo zei de Amerikaanse minister. Hij verklaarde nogmaals dat de Verenig de Staten grote voorstanders zijn Zweedse sleepboot vermoedelijk vergaan De Zweedse sleepboot „Titan" is ver moedelijk in de Botnische Golf ver gaan. Het schip had een bemanning van zeven koppen. De „Titan" was donderdag uit Hoim- sund vertrokken naar het 499 ton metende motorschip „Birgitta", dat machinestoring had. De sleepboot seinde later zelf om assistentie, daar zij met ijs overdekt en zinkende was. De „Birgitta" heeft de lichten van de „Titan" zien ver dwijnen. Gewichtsverlies et Statistisch Zakboek 1959 ziet er erg aardig uit met een leuk omslag en met prenten, waarop poppetjes dansen, die tweeduizend mannen voorstellen en huisjes, die voor vijftigduizend huizen doorgaan. Toch is het lezen van dat boekje geen werk voor een ogenblik van ontspan ning, al hebben ae samenstellers hun best gedaan om er wat levendigheid in aan te brengen. Het gaat hoofdzakelijk om cijfers en nog eens cijfers. Een van de aardigheidjes, die de samenstellers zich veroorloofd hebben is een terugblik op 1949. Dit is er een voorbeeld van in 1956 gaf de Nederlandse regering voor het onderwijs 1300 miljoen gulden uit, wanneer ze hetzelfde resultaat had willen bereiken in 1949 dan zou dat maar 977 toenmalige guldens hebben gekost. Die driehonderd miljoen gul den verschil, dat is dan de geld-ont- waarding, welke in zeven jaar tijd optrad... De gulden verloor bijna een vierde deel van zijn koopkracht, in zeven jaar. Per jaar staat dat gelijk met zo on geveer de rente, die de kleine spaarder van zijn geld trekt... Hij is er dus al die jaren niets wijzer van CTeworden wat de waarde van zijn bezit in geld betreft. Hier is nog een voorbeeld uit het zakboekje de overheidsuitgaven voor wetenschap en cultuur be liepen in 1956 221 miljoen en om hetzelfde resultaat te bereiken in 1949 zou men maar 165 miljoen behoeven te betalen. Dat zijn de speelsigheidjes uit het Statistisch Zakboek. Niet prettig om over 'na te denken voor mensen, die in 1947 premie ge stort hebben voor hun pensioen en dan in 1956 ontdekken, dat elke pen sioen-gulden al een kwartje minder waard is. De geldontwaarding is na 1956 nog gestadig doorgegaan. De mensen van het Centraal Bureau voor de Statistiek pluizen dat wel weer netjes uit... ook voor 1959. Ze drukken ons wel heel erg met de neus op het gestadige „gewichtsver lies" van de Nederlandse gulden. Vol gend jaar moesten de samenstellers van het zakboekje die speelsigheidjes toch maar weglaten. Het zou kunnen zijn dat sommige leidende figuren het niet prettig vinden, telkens aan het harde feit van dat „gewichtsverlies" te worden herinnerd JT van de gemeenschappelijke markt van de zes. Maar zij hebben niets gedaan om de totstandkoming van de kleine vrijhandelszone te verhin deren, aldus Herter. Over de reis van Eisenhower, zei de minister dat de besprekingen, die de president met de leiders van de lan den die hij tot nu toe heeft be zocht, heeft gevoerd, in elk opzicht buitengewoon bevredigend zijn ge weest. Herter zei te hopen dat de onderhandelingen over de herzie ning van het Japans-Amerikaanse veiligheidsverdrag binnenkort afge sloten kunen worden. Er zijn bij de ze onderhandelingen al flinke vorde ringen gemaakt en wij verwachten dat belangrijke vraagstukken spoe dig opgelost zullen zijn, aldus Her ter. Over de betrekkingen tussen dé Ver enigde Staten en Panama zei de mi- nistér dat de Amerikaanse regering verscheidene voorstellen overweegt om verbetering in deze betrekkingen te brengen. De minister sneed ook de kwes tie van de Amerikaanse troepen op IJsland aan. Hij zei dat de Amerikaanse troepen die van IJs land teruggetrokken worden, geen deel uitmaken van de Navo-strijd- krachten. In 1951 hebben de Ver enigde Staten een afzonderlijke overeenkomst met IJsland geslo ten over de verdediging van dit land. Het gaat nu slechts om een hergroepering, aldus Herter. Nederlandse giften voor Fréjus (Van onze Haagse redactie) Het Nederlandsche Roode Kruis deelt mede, dat donderdagmorgen in totaal een bedrag van 87.097 was binnen gekomen voor de leniging van de nood in Fréjus. In dit bedrag is be grepen de tienduizend gulden, welke de K.N.VJ5. aan het Roode Kruis ter beschikking stelde. Het verbondsbestuur van de Katho lieke Arbeids Beweging heeft beslo ten om een bedrag van 1 miljoen Franse franks beschikbaar te stellen Het jeugd Rode Kruis van het Neder landsche Roode Kruis heeft 'n beroep gedaan op de Nederlandse jeugd om ter gelegenheid van het komende kerstfeest vriendscnapspakketjcs sa men te stellen voor de kinderen van Fréjus. In het bijzonder zal de Ne derlandse jeugd uit het voormalige rampgebied van 1953, in de gelegen heid worden gesteld aan deze vriend schapsactie mede te werken. Het is de bedoeling de pakketjes tijdens de kerstdagen uit te reiken. Plechtigheden door televisie uitgezonden In Oslo en Stockholm zijn gisteren de Nobelprijzen uitgereikt. Voor het eerst konden miljoenen in Europa de plechtigheden via de televisie vol gen. In Oslo reikte Goénnar Jahn, de voorzitter van de commissie van vijf, Franse filmspeler Henri Vidal overleden De Franse toneel- en filmspeler Henri Vidal is donderdag in de ou derdom van 40 jaar overleden. Vidal was gehuwd met de actrice Michele Morgan. Vidal stierf aan een hartaanval. Hij was vooral bekend door zijn verlei ders- en misdadigersrollen in Franse films. Vidal, die Michèle Morgan in „Fabiola" leerde kennen en ook in verscheidene films met Brigitte Bar dot speelde („Voulez vous danser avec moi") trad in ruim dertig films op. Zijn huwelijk met Michèle Mor gan dateert van februari 1950; zij was eerder gehuwd geweest met de Amerikaanse acteur Bill Marshall. Bekende films van Henri Vidal wa ren o.m. „Porte des Lilas", „Les salauds vont en enger", „Les Mau- dits" en „Une Parisïenne." die door het Noorse parlement be- HF 'lm ^Hi noemd is om de prijs toe te kennen, RP' "flBSL de gouden medaille en het diploma, m''% die behoren bij de vredesprijs die «H dit jaar ongeveer 150.000 gulden be- Pit tcSB draagt uit aan de 70-jarige Brit Phi- lip Noel-Baker uit. Koning Olav fflÉLftHjM woonde de plechtigheid bij. In Stockholm hebben vier Ameri- kaanse geleerden, een Tsjecho-Slo- \a 1H9 waakse hoogleraar en een Italiaanse dichter nobelprijzen voor 1959 uit handen van koning Gustaaf van Hp^H Zweden ontvangen. De plechtigheid, waarbij 2000 personen aanwezig wa- JSHHj ren, vond plaats in het moderne con- certgebouw van Stockholm. Degenen die de Nobelprijzen in ont- vangst namen waren professor Se- LJlPyaM vero Ochoa en professor Arthur lij, T^H Kornberg, die de Nobelprijs voor ge- neeskunde delen. Voorts professor JHSgfllHnM Emilio Segre en professor Owen jpltr Chamberlain, die de prijs voor na- 9R9 tuurkunde delen. De andere twee raPË^HK' BBMjj nobelprijswinnaars zijn de Tsjecho- I - slowaak professor Taroslav Heyrov- j aSHr" sky (chemie) en de Italiaan Sal va- r ipIL r~. tore Quasimodo (literatuur). Koning Gustaaf onderhield zich I na de uitreiking enkele minuten met ieder der prijswinnaars, die hun cheques voor 220.678 Zweed- se kroon vandaag in handen krij- i gen. Koningin Louise en andere leden van de Zweedse koninklijke familie De Brit Philip Noel Baker, aan wie woonden de plechtigheid ook bij en de Nobelprijs voor de vrede 1959 is begaven zich later met ongeveer 700 toegekend bij zijn aankomst op het der andere gasten naar het traditio- vliegveld bij Oslo. Hij nam zijn nele Nobel-banket in het stadhuis. kleinzoon Philip mee. Telegram van Franse expeditie op Nieuw-Guinea De rijksvoorlichtingsdienst heeft over de expeditie in Nieuw-Guinea uit Hollandia het volgende telegram ontvangen. De Cineast Jean de Pages, die in Sentani is gestationeerd, deelt mede: Sedert 25 november zijn er twee suc cesvolle droppings uitgevoerd, de laatste op 9 december. Dagelijks be staat er radio-contact met Gaisseau (de leider van deze expeditie). De partij bevindt zich nu tussen de Go- liathberg en de Sobrivier. Er zijn geen bijzondere voorvallen te melden. Brood straks duurder? (Van onze Haagse redactie) De Nederlandse bakkerij-stichting bereidt op het ogenblik een verzoek voor aan het ministerie van econo mische zaken om de prijs van volks brood en witbrood per 800 gram met een cent te mogen verhogen. De be langrijke stijging van de bloemprijs in de laatste tijd vormt de aanlei ding tot het verzoek. Een helikopter hijst een van de op varenden van het lichtschip „North Carr" in veiligheid. Eet lichtschip werd tijdens de storm van zijn an kers geslagen en geraakte op drift. Een poging om de zeven opvaren den met behulp van een reddingboot in veiligheid te brengen moesten de dappere redders met de dood beko pen. Twee helikopters van de R.A. F. hébben de zeelieden toen uit hun benarde positie weten te verlossen. Nederlandse kustvaarder na aanvaring gezonken De Nederlandse kustvaarder „Fla mingo" is in de nacht van woensdag op donderdag na een aanvaring op de Elbe met de Westduitse tankboot „Brunswick" gezonken. De beman ning van het kustvaartuig kon wor den gered door de „Ali", een schip van 200 ton uit Veendam. De „Flamingo" mat 421 ton en was eigendom van de rederij Wagenborg te Delfzijl. EISENHOWER IN NIEUW-DELHI Ovaties in Indische parlement President Eisenhower is donderdag avond de eregast geweest aan het grootste staatsbanket, dat ooit in Nieuw Delhi is gegeven. Bij het banket had president Eisen hower de keus tussen een vegeta risch en een niet-vegetarïsch menu. Eisenhower koos het laatste. Eerder op de dag had president Ei senhower een ovatie gekregen van beide Kamers van het Indische parle ment. Eisenhowers toespraak werd Stapelloop van „Prinses Irene" op 15 februari EEN GRAUW, roestbruin casco is het, waaruit op de wer ven van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde"te Vlissingen de nieuwe veerboot „Prinses Irene" groeit, die be stemd is als tweede grote boot voor de dienst tussen Vlissin gen en Breskens. Het wordt het zusterschip van de „Prinses Beatrix", welke boot bij dit veer thans de dienst onder houdt. Zowel innerlijk als uiter lijk zullen de schepen nagenoeg identiek zijn. „De Schelde" levert het schip in mei van het volgend jaar af. hetgeen dus betekent, dat dé „Prinses Irene" in het komende toeristenseizoen „pa raat" zal zijn. Want één van de bei de schepen zal, zoals bekend, bij nor maal vervoersaanbod „in reserve" worden gehouden. Tijdens het toe ristenseizoen, zullen beide schepen zo nodig tegelijkertijd in de vaart kun nen zijn. Het moet dus wel bijzon der druk worden, willen er dan nog lange wachttijden voorkomen... Ui teraard zullen ook buiten het toeris tenseizoen, wanneer de drukte daar toe aanleiding geeft, beide schepen in de vaart zijn. Stapelloop Momenteel werkt bij „De Schelde" een legertje scheepsbouwers aan de van het schip, waarin steeds duidelijk de bekende lij nen van de „Prinses Beatrix" te onderscheiden zijn. Begin volgend jaar, op 15 februari zal het schip van de helling glijden. Dit zou aanvankelijk eerder geschie den, maar doordat er momenteel wei nig ruimte voor de kaden van de scheepswerf is, heeft men zoals bekend de datum opgeschoven. Hetgeen niet wil zeggen, dat de af bouw hierdoor wordt vertraagd* „Geen plaats aan de kade? We kun nen het schip net zo goed op de hel ling afbouwen" redeneerde men bij de Koninklijke Maatschappij „De Schelde"... Hetgeen met voortvarendheid ge schiedt. In het inwendige van de nieuwe veerboot is alles nog grauw en verveloos. In het ijzeren skelet (Zie-slot pag. 5 kol6) Het 'casco van de bij de N.V. Konink lijke Maatschappij ,fie Scheldete Vlissingen iii aanbouw zijnde veer boot prinses Irene", die deels op de helling zal worden afgewerkt. (Foto P.Z.C.J* 16 maal door applaus onderbroken. Aan het staatsbanket zaten 130 gas ten aan. In antwoord op een door president Prasad uitgebrachte heildronk zei president Eisenhower, immer voor de wereldvrede te zullen ijveren. Voor het Indische parlement zei Eisenhower, dat gecontroleerde algemene ontwapening in deze tijd een gebiedende eis is. Met India deelt Amerika het diepe verlangen naar leven in vrijheid, menselijke waardigheid en vrede met gerechtigheid. Een nieuwe en grote gelegenheid voor dit soort leven was voor allen ge opend door de ontzagwekkende verrichtingen van de weten schapsmensen in de laatste tijd. De wereld, zo zei Eisenhower, ziet zich nu geplaatst voor het pro bleem hoe de wetenschap moet worden aangewend. De Amerikaanse president vroeg of het niet mogelijk zou zijn deel te ne men aan een vijf- of vijftigjarenplan ter bestrijding van het wantrouwen Hoewel Eisenhower in zijn rede niet repte over de situatie aan de Indisch- Chinese grens en over de betrekkin gen van India met Pakistan, meent men, dat hij deze beide onderwer pen in gesprekken onder vier ogen met premier Nehroe, die donderdag begonnen zijn, heeft besproken. Na afloop van het eerste gesprek tus sen Eisenhower en Nehroe, dat an derhalf uur geduurd heeft, hadden beide staatslieden een uitdrukking van voldoening op hun gezicht. Zi'j wilden zich echter niet uitlaten over het verloop van het gesprek. Een officiële Indische woordvoerder ver klaarde, dat de besprekingen goed begonnen zijn, maar dat het nog te vroeg is om er iets van te zeggen. Geldig tot hedenavond MEEST LICHTE VORST Veel bewolking met op enkele plaat sen enige regen, ijzel of lichte sneenw. Matige tot krachtige oostelijke wind. In het noorden van het land overwegend lichte vorst, in het zui den temperaturen om het vriespunt. ZON EN MAAN 12 december Zon op 8.38 onder 16.28 Maan op 15.23 onder. 5.32

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1