Supporter en grensrechter kregen het aan de stok NUTROMA KRITIEK IN RAAD 00STBÜRG OP EXPLOITATIE RAADHUIS LEENDERT BOSSAND SLAAT AL ZESTIG JAAR DE TROM VRIJDAG 11 DECEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT POLITIERECHTER MIDDELBURG Tijdens voetbalwedstrijd Oostburg - Clinge Tijdens de voetbalwedstrijd Oostburg-Clinge op 11 oktober j.l. kwam het buiten de lijnen tot enige beroering, die evenwel weinig meer met voetbal te maken had. Een Clinge-supporter en een grensrechter vonden het toen namelijk nodig om elkaar te slaan. De gerechtelijke nasleep van deze on- sportiviteit speelde zich donderdagmiddag af voor de Middelburgse politie rechter, mr. B. S. Sieperda. Terecht stonden de bankwerker RL H. de K. uit Clinge en J. J. V. uit Oostburg, waarvan de laatste niet aanwezig was. Tijdens de wedstrijd floot de scheidsrechter voor een overtreding van één der Oostburgspelers. V. tijdens dit duel grensrechter was het niet met deze beslissing eens en rende het veld op om do scheidsrechter hierop te wijzen. De arbiter was hiervan echter niet gediend en stuurde de grensrechter terug. Dat ontlokte enige hilariteit bij enkele Clinge-supporters langs de lijn, onder wie De K., de keeper van het tweede elftal van Clinge. V. werd hierover boos en gaf De K. met zijn grensreehterstokje een tik op het hoofd. Dat nam De K. niet. De kee per van de reserves stond op en dien de de grensrechter een vuistslag toe. „Er stond een buil op mijn hoofd", edelachtbare", vertelde De K.. „Het deed wel pijn". „Het was toch wel verstandiger geweest om niet terug te slaan", meende mr. Sieperda. „TJ mag nog van geluk sproken, dat er geen complete vechtpartij is ontstaan tussen Oostburg en Clinge De magazijnbediende A. B. uit Clinge, eveneens een supporter, vertelde vervolgens als getuige-a- décharge, dat De K. eerst gesla gen had, nadat de grensrechter voor de tweede maal een tik met zijn grensrechterstokje gegeven had. De officier van justitie, mr. T. Lebret, vond de reactie van De K. hoogst on sportief. „Maar ook de grensrechter had zich als offial beter moeten beheersen", betoogde de officier, die tegen V. een boete van 40 en te- Een De K. een boete van 15 eiste, e politierechter vonniste conform. Ook rumoerig Mr. Sieperda kreeg nog een voet balmishandeling te berechten. Tij dens de training van de Aarden- burgse junioren had de trainer, de Aardenburgse monteur J. Th. J. R., zich boos gemaakt op enkele jeugdige voetballertjes, die wat rumoerig waren. R. gaf één der knapen, B. E. M. P., een klap in het gelaat. De politierechter ver oordeelde hem hiervoor tot een boete van 15. Do landbouwer J. A. de B. uit Koe wacht kan niet ontkennen, dat de po litie het op 11 oktober niet goed met hem voorhad. Toen verdachte op die dag onder invloed van sterke drank zig-zag over de Niemvstraat reed, liield de politie hem aan en bracht hem met de motor-met-zijspan naar huls. Even later ging De B. echter weer op weg naar een café om nog wat te drinken; ook nu weer bracht de motorpolitie hem thuis. Maar dit alles had tot gevolg, dat de politie rechter De B. gisteren bij verstek tot een boete van 100 veroordeelde. De visser J. G. uit Breskens reed op dezelfde dag in kennelijke staat met zijn fiets over de autoweg in Schoon- dijke. Hij was naar de kermis in Groede geweest en bij het naar huis gaan de verkeerde richting ingesla- fen, zodat hij inplaats van in Bres- ens, in Schoondiike terecht kwam. Terwijl hij verbaliseerd werd, nam hij een dreigende houding aan tegen de politieman. Conform de eis werd G. veroordeeld tot een boete van 75. 11 biertjes Onder invloed van sterke drank hij had 11 biertjes gedronken reed Er komt schot in de bouw van de nieuwe ambachtsschool te Goes, die in de „scholenwijk" aan de Bergweg verrijst. Het hoofdgebouw is vrijwel gereed; alleen' binnen moeten nog di verse werkzaamheden worden ver richt. De achter het hoofdgebouw gelegen werkplaatsen zijn evenwel nog niet allen glasdicht. Aan dit ge deelte moet nog heel wat worden gebouwd. De verwachting is, dat de school in augustus van het volgend jaar gereed komt. Het cursusjaar 1060-1961 zullen de honderden Goese ambachtsscholieren in elk geval in de nieuwe school doorbrengen. (Foto P.Z.C.). ook de monteur-bankwerker C. v. d. V. uit Zaamslag. Hij werd conform veroordeeld tot een boete van 75. Voor een zelfde feit kreeg de schoen maker R. J. V. uit Stekene (België) een boete van 60. Wegens beledi ging van zijn zoon en schoondochter werd de Terneuzense los-werkman P. Th. O. veroordeeld tot een boete van 15. De loondorser J. du F. uit Sluis had M. P. C. mishandeld. Du F. was in een café aan het kaarten, toen C. opmerkte, dat hij vals speelde. „Ga maar eens mee naar buiten", zei Du F. en daar aange komen gaf hij C. een klap. Die hem 30 kostte. De scholier L. van H. uit het Belgi sche St.-Niklaas was een graag ge ziene gast in verschillende Hulsterse boekwinkels, waar hij week in week uit boeken kwam inzien en bovendien enkele boeken kocht. Tot men op een kwade dag voor Van H. merkte, dat hij in diverse geheime bergplaatsen in zijn kleding boeken zonder te be talen meenam. De officier eiste voor deze winkeldiefstal een boete van 100, alsmede een voorwaardelijke gevangenisstraf van 1 maand met een proeftijd van 2 jaar. De politie rechter vonniste conform deze vorde ring. De Terneuzen los-werkman D. R. wilde op 1 november jl. een bezoek breugen aan een huis in de Elleboog. Hij belde, maar er werd niet openge daan. R., die wist dat er iemand thuis was, maakte zich hierover zo boos, dat hij volgens de dagvaar ding" „met een po, althans enig vaatwerk" een raam ingooide. Wan neer deze verdachte niet te diep in het glaasje gekeken zou hebben, was dit waarschijnlijk niet gebenrd. Con form veroordeelde mr. Sieperda R. tot een boete van 30. Advertentie Hij proeft het... Zij weet het... de veredelde koffiemelk van TluJtricla. RAAD VERGADERDE Weinig aanmerkingen op gemeentebegroting 1960 De vroede vaderen van Oostburg heb ben zich woensdag tot na midder nacht bezig gehouden met het be hartigen der gemeentelijke belangen De „vetste" kluif van de agenda bleek de begroting voor 1960 te zijn, die een aantal leden aanleiding gaf tot het honden van algemene be schouwingen. Over het algemeen was men vol lof over de samenstelling van de begroting, in sommige ge vallen tevreden over de inhoud en enigszins optimistisch over de toe komst. Toch vielen er nog wel en kele dissonanten te beluisteren. De heer E. Dekker (prot. chr.) mis te bij de begroting een uitstippeling van het beleid van B. en W. Hij had gaarne eens iets, naders vernomen over de zwembadplannen. Verder verwonderde het hem dat het oor spronkelijk tekort op de gewone dienst van 25.000 gulden zo maar was weggewerkt zonder dat er aan de feiten iets was veranderd. Dat bleek niet zo maar te zijn ge beurd. Enkele nagekomen uitkerin- fen van ruim 9000 totaal, deden e vraag ontstaan of het niet moge lijk was de rekening sluitend te krij gen, hetgeen inderdaad is gelukt. Ook de heer J. J. Leenhouts (p.v.d.a.) begon zijn algemene beschouwing met een toon van op timisme om daarna over te stap pen op enkele kwesties die zijn goedkeuring bepaald niet konden wegdragen. In de eerste plaats noemde hij het een gebrek aan voortvarendheid van het gemeen tebestuur dat de gronakwestio tussen de heer Bertou en de ge meente nu na elf jaar nog niet is opgelost. Naar zijn mening is het met het college van B. en W. maar 6lecht zaken doen. Exploitatie gemeentehuis Zijn beschouwing over de exploitatie van het gemeentehuis lokte een langdurige discussie uit. Spreker vond het absoluut „beneden de waar digheid" van het gemeentehuis, dat daarin alle mogelijke tentoonstel lingen en bijeenkomsten worden ge houden. „Waarvoor hebben de Oost- burgse zakenlui dan hun zalen la ten bouwen", zo vroeg hij zich af. Volkomen ongepast noemde hij het feit, dat één der zalen zelfs gébruikt wordt voor het draaien van plaatjes door jongelui. „Het draaien van char leston- en rock-and-roll-plaatjes in de trouwzaal kan ik niet bewonde ren", aldus de heer Leenhouts, die meende dat de raad daar maar eens een punt achter moest zetten. Mr. Hoekzema zei, altijd in de ver onderstelling te hebben geleefd, dat het de bedoeling was om de burger zaal voor gemeenschappelijke doel einden te gebruiken. De tentoonstel ling van vogels was door 1100 men sen bezocht, terwijl een hobbyten toonstelling 2100 mensen trok. Daar over had hij geen enkele klacht ge hoord. „In andere gemeenten", zo vervolg de mr. Hoekzema, „heeft men vaak een dorpshuis, hetgeen op hetzelfde neei'komt. Wij meenden goed te doen door de jongelui van de straat té halen en hun de gelegenheid te ge ven, hier hun plaatjes te draaien. Als dat uw goedkeuring niet kan wegdra gen, zeg het dan gerust, dan stop- Êen wij ermee". 'e heer Ph. de Vuijst (gem. bel.) was van mening, dat in ieder geval de plaatselijke verenigingen niet in het gemeentehuis behoren bijeen te komen. Dat een bepaald congres iu het gebouw wordt gehouden, kan er naar zijn mening nog wel mee door, maar hij drong er op aan dan dezelf de liuren te vragen als vastgesteld voor particuliere zalen. De vergelij king met dorpshuizen in andere ge meenten ging volgens hem niet op. „Die huizen zijn er gekomen omdat er juist een gebrek aan zalen was", zo besloot hij. De heer Dekker was een andere me ning toegedaan. Tentoonstellingen en andere bijeenkomsten, of die nu al dan niet in hét gemeentehuis wor den gehouden, trekken volgens hem publiek naar Oostburg, waar ook de middenstand van profiteert. Hij had geen bezwaar tegen continuering van de tot nu toe gevolgde gang van zaken. Bepaald boos maakte de voorzitter zich toen de heer Leenhouts bezwaar maakte tegen het feit dat de Plaat selijke Gemeenschap, als postadres het gemeentehuis gebruikt. „Als ook daarop aanmerkingen worden ge maakt, dan pas ik voor die hele Plaatselijke Gemeenschap", aldus mr. Hoekzema. „U vergeet wellicht dat diezelfde gemeenschap kort gele den 1.250.000 loten heeft omgezet. Die actie kwam toch ook de gemeen schap ten goede?" De heer W. C. F. de Coene (k.v.p.) hield een korte beschouwing. Hij be treurde het dat een Terneuzens auto bedrijf door moeilijkheden om een stukje grond, werd belemmerd in de bouw van een garage te Oostburg. „Op zo'n manier gaat de animo voor nieuwbouw en uitbreiding er wel uit", meende hij. De heer J. Barendregt (gem. bel.) hoopte dat in 1960 de nu nog „sle pende" zaken zouden worden op gelost en dat in ieder geval kan worden begonnen met de aanleg van een zwembad. Subsidie r.-k. h.b.s. Op de begroting zelf waren weinig op- of aanmerkingen. Wel meende uienprijs op Nederlandse veilingen iets gestegen Nadat er vorige week op de Neder landse uienveilingen sprake was van een prijsdaling, is deze week de prijs over het algemeen weer iets gestegen en voor de export geschikte middel kwaliteit wordt thans weer rond 20 cent per kg betaald. Vorige week was de prijs hiervan gedaald tot 18 19 cent per kg. Drielingen noteerden een zelfde prijs. Het aanbod was niet bij zonder groot. Met name Engeland toont op het ogenblik weer grotere be langstelling voor de Nederlandse uien. De laatste weken gaan er geregeld 11,5 miljoen kg uien uit ons land naar Engeland. De afzet van uien naar West-Duits- land blijft nog steeds tegenvallen. Er is daar een grote concurrentie, in het bijzonder van Hongaarse uien. de heer A. A. v. Terheyden (k.v.p.) dat de gemeente Oostburg zich ka rig had betoond met de subsidie van 500 aan de r.-k. h.b.s. Omgerekend over 62 leerlingen uit Oostburg bete kent dat 8 per leerling," aldus de heer v. Terheyden. terwijl andere ge meenten 30 tot 50 gulden per leer ling uittrekken. Hij stelde voor dat ook Oostburg 30 per leerling zou voteren. Op dit voorstel zal men in een volgende vergadering terugko men. Voor het cursusjaar '59-60 werden alle Ieraren in tijdelijke dienst aan de gymnasiale afdeling van het Konin gin Wilhelmina Lyceum herbenoemd. Aan de heer M. I. Hoste zal ingaan de 1 januari 1960 eervol ontslag wor den verleend als onderwijzer aan de openbare lagere school in verband met de daling van het aantal leer lingen. Op de vraag van de heer H. Broodman (p.v.d.a.) of dit ontslag dq^ instemming heeft van de heer Hoste, kon de voorzitter meedélen, dat dit inderdaad vrijwillig plaats heeft. „We mogen het zo zien, dat de heer Hoste veel heeft bijgedra gen tot de goede verstandhouding op die school", aldus de heer Dekker. Bij de rondvraag wilde de heer Dek ker weten of de gemeente iets doet tegen het voornemen om de rij examens in het vervolg niet meer in Oostburg te doen houden. Mr. Hoek zema zette uiteen dat er een bijeen komst is geweest met de rijschool houders in West Zeeuwsch-Vlaande- ren. Gezamenlijk zal men trachten het afnemen der proeven in Oostburg te houden. Geen zin De heer Dekker vroeg waarom de burgemeester van Oostburg geen lid meer is van de vereniging van B-, S. en O. in West Zeeuwsch- Vlaanderen. „Omdat ik geen zin heb om contributie te betalen aan een vereniging wier voorzitter mij beticht van machinatie", ant woordde mr. Hoekzema. Uit dit antwoord bleek verder, dat bur gemeester F. A. van Rosevelt van Schoondijke liem tijdens een nieuwjaarsrede heeft beschuldigd de nieuwe r.-k. li.b.s. van Schoon dijke afhandig te hebben gemaakt. „Het Stichtingsbestuur der school heeft ons benaderd", aldus de heer Hoekzema, „en wij hebben toen de Stichting op hun ver zoek de grond aangewezen waarop zij kon bouwen". De heer Broodman vroeg de aan dacht voor meer mogelijkheden voor de jeugd op het sportveldencomplex. De heer W. C. F. de Coene vroeg naar de mogelijkheid tot toetreding tot de Zeeuwse Muziekschool op de wijze zoals Breskens dat van plan is, met het recht van opzegging bij het jaar. De heer J. Barendregt had in een vorige vergadering het ge meentebestuur van laksheid beticht inzake het godsdienstonderwijs op de openbare lagere school. „Ik deed dat naar aanleiding van een opmerking van de heer Dekker", aldus spreker. „Ik stel er prijs op, mijn woorden hierbij terug te trekken". Vrije veren Naar aanleiding van een reqnest door de Commissie „Westerschelde- veren" ann de minister van verkeer en waterstaat gezonden, betreffende afschaffing, dan wol verzachting der veertarioven, wilde de heer Dekker nog even opmerken, dat hij helemaal niet zo voor de vrije veren is. Een bevoorrechting van Zeeuwsch- V'laanderen of Zeeland tegenover bij voorbeeld eilandbewoners, vond hij niet op zijn plaats. „Wel vrije ve ren", aldus de heer Dekker, „maar dan alle veren In Nederland vrij". In de voorgestelde legitimatiekaar- ten voor Zeeuwen zag hij niet veel heil. Overigens is het bedoelde request al lang verzonden. Na middernacht ging de raad nog in besloten zitting. In 1960 middenstandsdag van K.N.M.B. in Goes Tijdens een dezer dagen gehouden vergadering van het gewestelijk be stuur van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond is besloten in het voorjaar van 1960 een Rïiddenstands- dag te organiseren, die op een nader te bepalen datum in Goes zal worden gehouden. De vergadering verzocht het bestuur de plannen hiervoor uit te werken en zo spoedig mogelijk aan de afdelingen ter kennis te brengen. In de vergadering werden voorts de plannen van het bestuur tot activering van de Zeeuwse Middenstandvertron- den in de K.N.M.B., getoetst aan de mening van de aanwezigen. De vergadering sprak zich uit dat de Zeeuwse Middenstanders die lid zijn van de K.N.M.B., bewust naar wegen moeten zoeken om, in samenwerking met hun collega's, georganiseerd in confessionele middenstandsorganisa ties, tot een grotere ontplooiing van activiteiten te kunnen geraken Het gewest Zeeland van de K.N.M.B. Is er zich van bewust dat 't geen tijd meer verloren mag laten gaan om tot een grotere bundeling van krachten te komen. Er staan hiervoor te grote be langen op het spel. In Middelburg en Vlissingen heeft de samenwerking met de confessionele groeperingen reeds hoopvolle resulta ten opgeleverd. De vergadering stond onder leiding van de heer A. Imanse te Middelburg, voorzitter van het gewest Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond. Subsidie voor verbetering weg Goes-Kattendijke Tegelijk met de, voor het maken van de insteekhavens te Goes, no dige verlegging van een gedeelte van de Oosthavenaijk in D.A.C.W.-ver- band, is de aarden baan van een 910 m lang gedeelte van de weg van Goes na$r Kattendijke, in de ge meente Goes, gelegd. De verdere verbetering van deze weg zal nu, met provinciale subsidie, worden uitge voerd. Bij „De Schelde" groeit veerboot (Slot van pag. 1) zijn echter wel de plaatsen te onder schelden, die voor mei van het vol gend jaar getranslormeerd zullen zijn tot fleurige salons met moderne zelfbedieningsbuffetten. Bij het oorverdovend lawaai, dat de ijzerwerkers met hun stoere arbeid veroorzaken, kan men zich nu nog moeilijk indenken, dat hier eens men sen gezellig bijeen zullen zitten... Maar het interieur van de „Prin ses Beatrix" komt hier de fanta sie te hulp. Hoewel de salons van de „Prinses Irene" wel qua vorm, maar niet qua kleur identiek aan die van het zusterschip zullen zijn. Voor het overige zal men aan weinig kunnen zien, of men zich nu aan boord van het ene of het andere schip bevindt... Voor de afmetingen van de nieuwe veerboot kan derhalve worden verwe zen naar die van de „Prinses Bea trix": 102 meter lang en achttien me ter breed. De middelste rijbaan krijgt een breedte van negen meter, de beide zijbanen worden 3.15 me ter breed, de doorrijhoogte is 4.20 meter. In totaal krijgt het bijna hon derd meter lange rijdek een opper vlakte van dertienhonderd vierkan te meter. De „Prinses Beatrix" is de gTootste veerboot, die ooit voor Nederlandse rekening werd gebouwd. Maar al zeer spoedig zal de „Prinses Beatrix" deze status moeten delen... Krabbendijke krijgt in 1960 nieuwe U.L.O. In de eerste helft van 1960 zal zeer waarschijnlijk in Krabbendijke wor den begonnen met de bouw van een nieuwe uloschool, bestaande uit vier leslokalen en één natunrkundelokaal. Dit wordt medegedeeld in het mede delingenblad van de gemeente Krab bendijke. Ten gevolge van deze bouw zal de houten noodschool worden afgebro ken, zodat de grond waarop deze school staat, als bouwgrond kan wór den benut. De nieuwe u.l.o. zal wor den gebouwd in het verlengde van de .oude kerk" aan de Scoudestraat in bouwplan Centrum. Het gemeentebe stuur doet voorts ernstige pogingen om ook de bouw van een nieuwe christelijke lagere school te verwe zenlijken. Deze school zal eveneens in bouwplan Centrum worden opge trokken. In het mededelingenblad zijn verder tal van wenken, mededelingen en suggesties opgenomen, die de bevol king een indruk geven van wat zich op bestuurlijk gebied in de gemeen te Krabbendijke afspeelt. N.V. Meuwsen bestaat 75 jaar De N.V. J. S. Meuwsen te Amster dam, die ook vestigingen in Zeeland bestaan. Driekwart eeuw gele stichtte J. S. Meuwsen, zoon van een te Amsterdam gevestigde hoedenma ker, zijn eerste hoedenwinkel in Am sterdam. Behalve hoedenmaker was J. S. Meuwsen tevens stichter en presi dent van de Middenstandsbond. Meuwsen verwierf zich omstreeks de eeuwwisseling de titel van „hofleve rancier". De stichter overleed in het najaar van 1915, maar de nieuwe ge neraties zetten daarna zijn taak voort. De N.V. Meuwsen is thans uit gegroeid tot een concern, dat in geheel Nederland 19 zaken telt. De directie van Meuwsen recipieert maandag 14 december in Krasnapolsky te Amster dam. MUZIKANTENJUBILEUM Eén der trouwste leden ran „Harmonie" Oostburg Op een der laatste dagen van de vorige eeuw, om precies te zijn op 17 december 1899, liet de toen twintigjarige Leen- dert Bossand zich inschrij ven als werkend lid van het muziekgezelschap „De Har monie" te Oostbnrg. De thans tachtigjarige Leendert is al die tijd lid van zijn vereni ging gebleven, zodat hij op 17 december aanstaande een bijzonder jubileum viert. Zestig jaar lid van een en dezelf de vergpiging. Dat is geen klei nigheid en er zullen er weinig zijn, die op zo'n langdurig lid maatschap kunnen wijzen. Het bestuur van de „Harmonie" heeft dit begrepen en daarom wordt het ditmaal niet de traditionele sere nade voor de woning van Bos sand in de St.-Bavostraat 12, maar een groot jubileumconcert in hotel „De Eenhoorn". Daar zal zaterdag 19 december de heer Bossand temidden van de le den der harmonie en enkele geno digden, gehuldigd worden. Leen dert Bossand, die geboren werd op 10 april 1879 heeft gedurende die zestig jaren altijd de trom ge roerd, zowel de grote als de kleine. En als het maar enigszins moge lijk is, doet hij dat nog steeds, al is het begrijpelijk, dat bij marsen van enige afstand de leeftijd van de jubilaris een woordje mee gaat spreken. Trouw Verder is Leendert een der trouw ste leden der vereniging en wat dat betreft een voorbeeld voor ve le jongeren. Een bewijs? In 1957 ontbrak hij slechts éénmaal met kennisgeving. In 1958 ook precies één keer en in 1959 twee keer wegens ziekte. Op alle overi ge repetities was dit hoogbejaar de lid present. Uiteraard heeft de heer Bossand er in de harmonie menigeen zien komen en gaan. De heer F. van der Bussche is de ze vende dirigent, die hij meemaakt. Leendert heeft vanzelfsprekend al enige jubilea achter de rug. Bij zijn vijftigjarige lidmaatschap werd hij onderscheiden met de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, ter- wijl hij bij die gelegenheid van de gemeente Oostburg de zilveren medaille van verdienste ontving. Zeldzaam De onderscheidingstekenen op de mouwen van zijn uniform zijn een zeldzaam verschijnsel: twee drie hoekjes, die elk 25 jaar dienst aangeven, een horizontaal streep je voor vijf jaar. terwijl er straks net zo'n streepje bijkomt. Leendert is met de enige Bossand in de Oostburgse Harmonie. Zijn zoon Jacobus is sedert 1 mei 1920 lid en heeft er dus al bijna veertig jaar opzitten. Diens dertienjarig dochtertje is vorig jaar als wer kend lid ingeschreven. Leenderts broer Isaac kan ook bogen op een respectabele staat van dienst als muzikant. Hij trad op 1 december 1900 toe als lid van de vereniging, zodat bij volgend jaar aan een zestigjarig jubileum toe is. De laatste van de Bossands is Isiac's zoon Jacobus, die sedert juli 1926 zijn partij meespeelt. De vader van de jubilaris, wijlen Ko Bossand was jarenlang vaan deldrager van de harraouïe. Zijn zoons hopen het honderdjarig be staan van de vereniging op 11- september 1963 in goede gezond heid te mogen beleven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13