Goes was in de zomer centrum van botersmokkel naar België DUJARDIN <3.mn Zeeuwse Almanak Bevrijdt U WERK VOOR NIEUWE HAVEN BIJ KATS BEGONNEN VAN TOT EERSTE ZEEUWSE SPEKCLUB DEELDE 400 PORTIES UIT Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 9 DECEMBER 1959 ECONOMISCHE POLITIERECHTER MIDDELBURG Klein zuivelbedrijf in Kloetinge haalde „omzet" van 30.000 kg boter Wat vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen georganiseerd kan worden, kan ook vanuit Goes moeten de zuivelhandel aar P. H. te Kloetinge en de Goesenaar D. W. den H. gedacht hebben, toen zij van deze Zuidbevelandse gemeente een centrum ran smokkelactïvitciten maakten. Aanvankelijk lukte het ook. In de afgelopen zomermaanden verdwenen via het zuivelbedrijfje van H. ongeveer 30.000 kilo boter over de grens naar onze zuiderburen. Eind juni liep het echter spaak, toen een auto met boter in Brabant werd aan gehouden en bij onderzoek het spoor richting Goes leidde.... Dinsdagoch tend stonden P. H. en D. W. den H., alsmede de chauffeur van de smok kelauto, de Zierikzeeënaar M. M. V. voor do economische politierechter te Middelburg terecht. De raadsman van P. H.> mr. W. K. PI, Dieleman, betoogde, dat zijn cliënt door deze hele affaire een grote strop heeft gehad. Geen roem „Bovendien is Goes geen Zeeuwsch- S laanderen waar smokkelaars als helden worden beschouwd", zei hij. In deze stad zal men niet direct veel waardering hebben voor wat gebeurd is. De raadsman van D. W. den H., mr. J. J. van der Weel, schetste de om- De Goesenaar D. W. den H. werd hier als de man geschetst die in de Ant werpse smokkelwereld was „gedo ken" en de nodige contacten had ge legd om de zaak op gang te brengen. Voor het betrekken van boter werd de zuivelhandelaar uit Kloetinge er bij gehaald. Op zijn naam werd de boter gekocht; eerst bij een fabriek in Meppel, ver volgens te Oud-Gastel en van daar belandde men bij de fabriek in Wijk en Aalburg bij Heusden. Eerst geld Aanvankelijk huldigden de beide Zuidbevelandse smokkelaars de re gel: eerst geld, dan pas boter afleve ren voor de smokkelritten. Na enkele succesvolle tochten echter werd de waar zelfs op krediet geleverd. Eind juni kreeg deze ongeoorloofde handel via Goes de genadeslag toen een smokkelauto in Brabant werd aangehouden. Uit de wikkels bleek toen, dat de bo ter door het zuivelbedrijfje van H. te Kloetinge was geleverd, die ook on middellijk bekende toen een assistent van rijks belastingen uit Roosendaal op zijn bedrijf eens poolshoogte kwam-nemen. Er werd nog 1400 kg boter aangetroffen, die nog niet „ver zonden" was. De economische politierechter, mr. P. van Empel. kwam tot de slot som, dat H, in deze periode meer boter had omgezet dan in heel Goes wordt gebruikt. Hij noemde deze vangst dan ook 'n goede slag voor de kommiezen, wat door dc ambtenaar van rijks belastingen, die als getuige \\erd gehoord, werd beaamd. De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, eiste te gen P. H. een gevangenisstraf van 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en 200,— subs. 40 dagen. De eis tegen D. W. den H. was 6 weken voorwaardelijk met een zelfde proeftijd en een boete van 300,subs. 60 dagen. Tegen twee Belgen, een zekere J. M. en J. D„ die beiden ook in het komplot zaten maar in Nederland de dans waren ontsprongen vorderde de officier zes weken onvoorwaardelijk. van reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neem daarvoor Togal, het middel bij uitnemendheid, dat kan baten, waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is veilig voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0,95, 2.40, 8,88. gemakkelijk waren. Zijn rol in deze hele affaire vond hij ook niet zo be langrijk. Den H. had geen taak ge had bij het vervoer en de opslag van de boter. „Ook voelde Den H. zich helemaal niet thuis in dit gezelschap met „il lustere" namen als De Sok, Stierkc Mino en de Poffer uit de Antwerpse onderwereld", aldus betoogde hij. Na beide pleidooien veroordeelde de po litierechter conform de eis, waarbij bij alleen de geëiste boete tegen Den H. verminderde tot 300,subs. 40 dagen. De chauffeur M. M. V. uit Zierikzee. die hierna terechtstond, had zich reeds 4 dagen na de mislukte smok- kelrit, die de zaak aan het rollen bracht, in Breda moeten verantwoor den, waar hij twee weken gevange nis kreeg. Bij het onderzoek bleek echter, dat hij meerdere ritten had verzorgd, waarvoor de officier nu een voor waardelijke straf vorderde van 6 we ken met een proeftijd van 3 jaar. De chauffeur verklaarde dat hij liever dfe „kast" in ging, maar mr. Van Empel was niet te „vemiur- ven". Zes weken voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar luidde liet vonnis. Slot van pag. I op de bodem 120 nieter breed. De diepte zal circa meter min N.A. P. bedragen. Kop- en zijlading De haven van Kats wordt geschikt femaakt voor zowel kop-, als zijla- ing. De huidige veerboot, de „Oos- terschelde", die mettertijd vervangen zal worden, heeft zijlading. Teneinde de „Oosterschelde" te kunnen laten lossen en laden, zal in de loop van 1960 de aanlegsteiger te Wolf aarts dijk naar de nieuwe veerhaven van Kats worden overgebracht. Zij wordt aan de noordwestelijke zijde van de Onderzoek ingesteld naar aanvaring „Rijn-Schelde" en Henri" in Keeten De Commissie Binnenvaartrampen- wet heefteen onderzoek ingesteld naar de aanvaring tussen de motor schepen „Henri" en „Rijn-Schelde 5" in het Keeten op 14 november 1958. De commissie is van oordeel, dat het duidelijk is, dat de „Rijn-Schelde 5" die ter plaatse niet haar stuurboord zijde hield, ten volle schuldig is aan deze aanvaring, „Op de stromen met hun eb en vloed, is het onjuist, zo meent de commissie, de scheepvaart te houden aan de bepaling van arti kel 35 van het Binnenaanvaringsre- glement, maar ter plaatse moet stuurboordzijde gehouden worden. „Dit brengt de plicht het zich gedra gen naar goed zeemanschap mee", wordt er bij vermeld. Op het varen van de „Henri" is vol gens de commissie geen aanmerking te maken. VERDELGINGSACTIE Net als audere jaren onderneemt ook Brouwershaven weer een kruistocht tegen de ratten. De week van 14 tot en met 21 december zal voor dit on gedierte een zeer onveilige tijd zijn, want dan gaat men de ratten met ver gif te lijf. Dit keer zal een verdel gingsmiddel worden aangewend, dat is samengesteld uit onder andere zo- ZORGEN De verantwoordelijkheid van het hoofd ener gemeente strekt zich in vele gevallen verder nit, dat men zo op het eerste gezicht misschien zou denken. De zorgen van een burger vader kunnen heel talrijk zijn en dat geldt dan waarachtig niet alleen voor de edelachtbaredie aan het hoofd van grote gemeenten staan. Bepaald niet. Ook in kleine en zelfs in heel kleine gemeenten worstelen de bur gemeesters soms met problemen, 'waar een buitenstaander geen idee van heeft. Daar }can het hoofd van die kleine Bevelatidse gemeente over meepraten. Want daar gebeurde het, dat hij per soonlijk, plotseling en drastisch, moest ingrijpen toen de jongsten van zijn onderzaten ingeënt moesten wór den tegen een of andere ziekte. Burgemeester zag toe op deze han delingen en dat was maar goed ook. Want ineens was er een deserteur. Een knaapjedat kalnipjés op een klein fietsje het gebouw naderde, waar de inentingen gepleegd werden, gaf er de brui aan. Hij smeet zijn fietsje tegen het hek en rende ver volgens met, bekwame spoed weg wég van dat inenten. Maar hij had buiten de actieve bur- aemeester gerekend. Die bedacht zich neen ogenblik, startte, ontwikkelde 'een beste snelheid en smaakte het ge noegen de deserteur even later eigenhandig te magen afleveren. •m Joeltreffender zijn dan de scilla-truf- fels, die vorig jaar werden gelegd. JUBILEUMGESCHENKEN De vogelwacht Schouwen-Duiveland, die tien jaar bestaat, deelt geschen ken uit onder de leden. De jeugdleden hebben een plaat op hout ontvangen, die een fouragerende vink voorstelt, een vrij kostbare herinnering aan dit jubileum. Het cadeau voor de ouderen bestaat uit een combinatiefoto, waar op acht verschillende vogels te zien zijn met de plaatsen op Schouwen- Duiveland waar zij voorkomen. Het zijn op de kievit en de grutto na, al lemaal vogels, die men langs de wa terkant aantreft. De lieer viergever uit Serooskerke (Sch.) stelde de tekst bij deze foto samen, die men op de achterkant ervan vindt. LUID GETOETER In Brouwershaven was men zo langzamerhand gewend geraakt aan de vrachtwagens niet suiker bieten, die dag in dag uit de grond stoffen voor dc suikerfabrieken naar de haven brachten. Zaterdag middag is aan de eindeloze file ech ter een eind gekomen, althans voor dit jaar. Luid toeterend reden de auto's door het dorp om de laatste vrachten bij .de schepen af te leveren. Door de min dere kwaliteit der bieten werden ge durende deze campagne zeven miljoen kilo bieten minder aangevoerd dan vorig jaar. De aanvoer bedroeg 21.767.561 kg (44 scheepsladingen) voor Puttershoejc, 4.550.488 kg (13 scheepsladingen) voor Dinteloord en 1.500.000 kg (8 scheepsladingen) voor Steenbergen. haven geplaatst, zodat de „Oos terschelde" daar mettertijd kan meren. Het remmingswerk zal later dienst kunnen doen als reserve méér- plaats voor nieuwe veerboten. In de as van de veerhaven, aan sluitend op bet havenplateau, ko men twee aanlegplaatsen voor koplading. Op het liavenplein zelf kan een file auto's ter lengte van 1 kilometer een plaats krijgen, want naast elkaar komen tien 100 meter lange en 3 meter brede opstelstroken. Het havenplateau wordt op een hoogte van 6.40 me ter N.A.P. gebracht, zodat het niet nodig is een coupure in de zeedijk te maken. T oegangsweg Tegelijkertijd met dit project is ook dc aanleg van een gedeelte van de toegangsweg aanbesteed. Het betreft het gedeelte ter lengte van 1700 me ter, tot aan de Katse Grocneweg. Het gedeelte vanaf de sluizen in de Zand- kreek tot deze weg ter lengte van bijna 2 kilometer wordt vrijdag aan staande aanbesteed. In de 1700 me ter lange weg van de veerhaven naar de Kats Groenevveg zal het zand, dat bij het aanleggen van de haven vrij komt, worden gestort. Men bereikt daarmede, dat deze 6% meter brede weg, een stevige ondergrond krijgt. Aan de oostelijke zijde van de nieu we weg is een zogenaamd landbouw- weg van 4% meter breedte geprojec teerd en aan de noordelijke zijde een rijwielpad. Spectaculair Tot nu toe is het werk nog niet groots aangevat, maar dat verandert spoedig. De fase van spectaculaire werken breekt spoedig aan! In fe bruari van het volgend jaar zal na melijk een zandzuiger van de Ooster schelde uit over dc zeedijk in de Leendert Abrahampolder worden ge transporteerd. Kort daarna wordt begonnen liet zand uit do haven te zuigen, dat benut zal worden voor het havenplein en voor de toegangs weg. Pas dan zal do nieuwe veerha ven van Kats ook werkelijk de vorm van een haven aannemen! I Advertintini Vlak bij het gemoedelijke Noordbë- velandse dorpje Kats begint er zo langzamerhand enige drukte te ko men op de plaats, waar binnen af zienbare tijd veerboten in een haven zullen meren.... Arbeiders, wat drag lines en enkele auto's verzetten het eerste werk. Foto P.Z.C.). „De dijk is dicht" Het Aardrijkskundig Jeugdcentrum te Middelburg heeft voor deze week de film „De dijk is dicht" op het pro gramma gezet. Gisteren hebben reeds enkele honderden Middelburgse scho lieren deze rolprent, waarin West- kapelle een belangrijke rol speelt, ge zien, waarna donderdag en vrijdag a.s. nog een aantal voorstellingen volgt. Na de zomervakantie in Westkapelle te hebben doorgebracht blijft Els Verbloeme (Henny Alma) in het Walcherse dorp achter, terwijl haai man Bert (Kees Brusse) naar Rot terdam terugkeert. Daar hoort hij, dat de geallieerden het noodzakelijk achten om het eiland onder water te zetten. Bert probeert in het bezit van geheime documenten via de Duitse linies Westkapelle te bereiken. Hij wordt ernstig gewond tijdens de tocht door de Biesbos, maar ont snapt. Toch weten de Duitsers hem te grijpen en op te sluiten in een werkkamp, waar hij tot de overtui ging komt, dat zijn vrouw is ver dronken. Dit blijkt inderdaad het geval te zijn. In de oude molen te Westkapelle kwam zij met 40 Westkappelaars aan een verschrikkelijk einde. Bert bezoekt Westkapelle met de bedoe ling daar een einde aan zijn leven te maken. Maar de volgende morgen ontdekt hij, dat het dorp een en al bedrijvigheid is. Het is de stoere le vensmoed van de stoere Zeeuwen, die Bert doet inzien, dat ook hij een nieuw leven moet beginnen. Aanvaring Zweeds schip met loodsboot „Markab" Behandeling voor Raad voor de Scheepvaart Toen het Zweedse motorschip „Vava", dat op 16 maart j.l. van Vlissingen komende, ter hoogte van de Midden- steenbankboei, haar Belgische loods, A. J. D. wilde ontschepen, kwam dit schip in aanvaring met de Nederland se loodsboot „Markab". De loodsboot kreeg aan stuurboord een gat boven water en dc „Vava" kreeg een gat bij de steven boven de waterlijn, docli kon de reis naar Rotterdam voortzet ten. De „Markab" kon tot de volgen de morgen buiten blijven liggen. De Raad voor de scheepvaart, die deze zaak dezer dagen heeft behan deld, was van oordeel dat de aanva ling allereerst nioet worden toege schreven aan eenmisverstand bij dc loodsschipper C. B. van de „Markab" betreffende de door de „Vava" te ma ken manoeuvre. Daar dit schip op een n.n.w.-lijke koers varende was en dc wind n.o. was en dus de bakboordzij van dit schip de lijkant was, veron derstelde de schipper, dat de „Vava" haar loods aan bakboordzij zou ont schepen. Hij nam dit te meer aan, doordat reeds voordien enige schepen op deze wijzè hun loods hadden ont scheept en omdat hij, toen de schepen groen op groen elkaar naderden, geen lamp aan stuurboordzij van de „Va va" buiten boord zag schijnen. De loods van de „Vava" had noch toen hij met de morselamp de loodsboot te kennen gaf, dat hij ontscheept wilde worden, noch later door een der daar voor vastgestelde seinen te kennen gegeven, dat hij aan stuurboordzij ontscheept wilde worden. Hij heelt eveneens nagelaten door middel van een korte stoot op de fluit aan te ge ven, dat de „Vava" naar stuurboord begon te draaien. Het niet aangeven van koersveran dering naar stuurboord heeft de loods schipper te lang in de waan gelaten dat de „Vava" haar loods aan bak boordzij wilde ontschepen, en daar door is de „Markab" dit schip zo dicht genaderd, dat een aanvaring is 'c raad voor de scheepvaart wilde er toch op wijzen, dat, hoe ook het over nemen van een loods door een loods- vaartuig een routinemanoeuvre mag zijn, aandacht voor de manoeuvres van het andere schip altijd geboden is, daar op dat schip factoren, die aan boord van het loodsvaartuig niet be kend zijn. van invloed kunnen zijn om een ontschepingsmanoeüvre anders uit te voeren dan voor de hand schijnt te liggen. Dorpshuis Sint-Annaiand wordt vrijdag geopend De commissaris der koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casern- broot, zal vrijdagmiddag a.s. om half vier het dorpshuis aan de Klooster straat te Sint-Annaland officieel ope nen. Om kwart over drie komen de NU GROOTSTE VAN NEDERLAND De 635 leden spaarden f 19.000 aan vleesporties! In een der zalen van het verenigings gebouw 't Zwaantje te Souburg la gen gisteravond vroeg tafels vol vleespakketten. Maar rond half elf was er niet eentje meer te vinden: ze waren uitgedeeld aan de leden van do Eerste Zeeuwse Spekclub, die tijdens de eerste uitdelingsavond met welge telde 401 vleespakketten naar huis gin gen: 341 varkensvleesporties van elk 8.7 kilo en 60 rundvleesporties van elk 6.3 kilo zwaar, In het Vlissings Concertgebouw wordt op 19 december a.s. het restant aan de vleesminnaars uitgereikt. In totaal zijn er dan 780 porties voor ech waarde van 19.000 aan 635 le den uitgereikt. In de afgelopen 3 jaar nadat de Eerste Zeeuwse Spekclub is opge richt naar het voorbeeld van de Gro ningse clubs heeft deze club een enorme bekendheid gekregen. In '57 werd begonnen met 53 leden, waar- i Advertentiej Centrale verwarming S AWE MA NV Hederitraal 19 M.ddclhurg Tel. 01180 2962 aan 69 porties ter waarde van 1650 uitgereikt werden, in het jaar daarop waren er bijna 460 leden, die voor ruim 13.000 aan vlees uitgereikt kregen, terwijl er in 1959 weer 175 leden bijkwamen. „Daarmee zijn wc van de kleinste club in 1957 dc grootste van Neder land in 1959 geworden", verklaarde voorzitter R. Scholtens aan het begin van de eerste uitdelingsavond niet zonder trots. Dit bewees wel volgens de voorzitter, dat de Eerste Zeeuwse Spekclub aan zijn doel beantwoord heeft: In clubverband het vlees spa ren, om de hoge kosten van dit bijna duurste onderdeel van de feestdis voor de komende dagen te verlichten. Op de foto neemt een gelukkige huis vrouw haar vlecspakket in ontvangst. (foto P.Z.C.) Onderwijsbenoeming De heer J. M. Dekker onderwijzer aan de chr. nationale school te Scha- rendijke is per 1 april 1960 benoemd in gelijke functie te Rijswijk (N. Brabant). (Advertentie) VANDAAG. Middelburg Electro: Klopjacht. 19 en 21.15 uur, lil jaar; Schouwburg: To neel--Arbeldersfcunstkring, 20 uur; Concert- en Gehoorzaal:. Nederlandse Reisverenlglng, 20 uur; Verenigingsge bouw: Aquariumver. „Barbus Con- chonius", Rotterdamse Kaai, „Vleu gels en Vinnen", 20 uur; Schutters hof: Cabaretavond ouden van dagen. 20 uur. Vlissingen Luxor: Geheime agent alias de Gorilla, 20 uur, 18 jaar: Alliambra Hoe vertel lk het mijn dochter, 20 uur, 18 jaar. Goes Grand: I-Ioe vertel ik het mijn dochter» 20 uur, 18 Jaar,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2