PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Buitenlandse vliegtuigfabrikanten voeren zenuwoorlog m ons land Op boogschot afstand van Kats wordt nieuwe veerhaven aangelegd de BILT LAATSTE WOORD 0VERPRIJZEN NIET GESPROKEN BIJSTAND AAN PAKISTAN VAN V.S. WORDT NIET BEPERKT SNEEUWVAL EN VORST IN NOORDELIJKE PROVINCIES 202e jaargang - no. 290 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 9 dec. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. ,3rieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red, tel. 2425. adm. tel. 2094 Om een kolossale Belgisch-Nederlandse order (Van onze Haagse redactie) Vertegenwoordigers van de grote vliegtuigfabrieken, die dingen naar de kolossale Nederlands-Belgische order tot levering Van de nieuwe vliegtuigen voor de luchtmachten van beide landen, hebben langzaamaan hun toevlucht genomen tot de techniek van de zennuwoorlog. Luchtmachtofficieren die bij de voorberei ding van de aankoop betrokken zijn, verklaren dat in Den Haag op het ogenblik vrijwel permanent verscheidene tientallen ver tegenwoordigers van de betrokken fabrieken rondlopen. Verscheidenen van hen trachten op knappe wijze gebruik te maken van de belangstelling van de journalisten om hun eigen vliegtuigen in het nieuws te brengen en de zwakheden van de toestellen van de concurrenten breed uit te meten. Bevoegde zegslieden verklaren dat nog nimmer in de Neder landse militaire geschiedenis een strijd is gevoerd om een zo grote order als waarom het nu gaat, en zij geven te kennen, dat de middelen waarmee deze strijd wordt gevoerd daar dan ook alle kenmerken van dragen. ken, en dat wat dat betreft, de Nederlandse en Belgische regeringen in belangstellende afwachting ver keren. Aantal toestellen 400—600 Volgens een officiële zegsman van de Kon. Luchtmacht gaat het om een order van twee- tot driehon derd vliegtuigen alleen voor de Kon. Luchtmacht en bijna hetzelfde aan tal voor de Koninklijke Belgische Luchtmacht. In totaal dus, volgens deze zegsman om 400 tot 600 vlieg tuigen. Het juiste aantal zal worden bepaald door de vraag of het aan te schaffen toestel volgens de gege vens waarover nu nog diepgaand wordt onderhandeld, bruikbaar zal zijn zowel voor luchtverdedigings als voor aanvalstaken. In dat op zicht heeft de Starfighter P 104 G een pre, omdat voor dit toestel een zeer ingenieuze uitwisselingsappara- tuur is geconstrueerd, waardoor in enkele ogenblikken tijds een groot Tijden# de gisteren te Arnhem ge houden bespreking met zijn Duitse ambtgenoot Strauss heeft minister van defensie ir. Visser onder meer ook gesproken over de kwestie van de aanschaffing van de vliegtuigen, in verband met het feit dat de Luftwaffe de Starfighter heeft geko zen, en met het andere feit, dat de Duitse Industrie een sterk monopo lie heeft voor Hcensie-bouw in Eu ropa, Men meent hier te weten dat minister Visser aan Strauss nog eens duidelijk heeft gemaakt, de Nederlandse en Belgische dat vlieg tuigindustrieën en de Philipsfabrie- ken in belangrijke mate zullen moe ten worden ingeschakeld. Zou dat niet mogelijk zijn, dan houdt dat in dat de Nederlandse belangstelling voor de Starfighter F 104 G be langrijk zal verminderen. Voor 800.000 minder Intussen heeft de vertegenwoor diger van de Franse Dassault- fabrieken, die de Mirage III heeft ontwikkeld, op vrij sensationele wijze het verhaal gelanceerd, dat Dassault zijn Mirago voor 800.000 gulden minder zou aanbieden dan de Lockheed Starfighter ter be schikking wordt gesteld. Boven dien, aldus de zegsman van Das sault, die hier nu een. zeer grote publiciteitscampagne ontketent, zou Dassault bereid zijn vrijwel de gehele bouw van de Mirages in hcensie bij Fokker, Philips en de Belgische motorenfabrïeken te laten geschieden. Met name wat betreft de prijs is de bewering van de Dassault-zegs- nian nogal gewaagd, omdat ook de prijs waarvoor de Starfighter wordt aangeboden, volgens luchtmachtdes kundigen nog zeer vloeiend is en bij die prijszetting rekening wordt ze- houden met de prijsmanipulat van do concurrentie. Dat is in de strijd om deze order geen nieuws. En de toestand is nog altijd zo, dat naar het schijnt het laatste woord over de prijzen nog niet is gespro. Cijferdans De mensen, die hun spaarduitjes veelof weinig belegd heb ben in Nederlandse ondernemin gen, beleven thans goudgerande da gen. De aandelen op de Amsterdamse effectenbeurs bereikten een hoogte punt en vrijwel alle groepen van be drijven droegen bij tot de koersstij ging. Het ging daarbij dit jaar om stijgingen van miljarden guldens. Wanneer zulke cijfers gepubliceerd worden, dan verbaast men zich voor namelijk over het feit, dat zo weinig mensen in Nederland direct geïnte resseerd zijn bij de belegging van hun spaarduitjes In Nederlandse on dernemingen. De „kleine man", die toch ook Ijverig spaart in Nederland, blijft welhaast angstvallig weg van de beurs, ook als die beurs goede be leggingen kan bieden, die flinke ren te afwerpen en die bovendien nog in waarde stijgen. De kleine man blijft hardnekkig bij de spaarbank. In Nederland leven mannen, die élke maand precies berekenen hoeveel het Nederlandse volk heeft ge spaard bij de spaarbanken. Voor de maand november was dat weer voor treffelijk. Half het Nederlandse volk kreeg een schouderklopje, want met een dure decembermaand in het ver schiet was er toch veel geld in de „oude spaarbanlc-sok" gestopt. Alle spaarbanken hadden mooie be leggingsoverschotten, waarvan de to talen hier niet genoemd zullen wor den, want die dans der cijfers zou maar een dorre vertoning zijn. Het Nederlandse volk heeft in al zijn geledingen een grote voor liefde voor de spaarbanken, zo groot, dat sommigen zich wel eens afvragen: moet het nu de spaarbank alleen zijn? De spaarbanken zijn nuttig, ze be wijzen onvolprezen diensten aan het Nederlandse volk, maar als men de cijfers van de totale spaartegoeden (tezamen miljarden guldens) ziet, dan kan het met anders of die spaar- (Zie slot pag. 3 kol. 1) Dinsdagochtend is bij de werf van L. Smit en Zoon te Kinderdijk met goed gevolg de sleepboot Shahm voor de Suez Canal Authority nee, niet te water gelaten, doch al leen maar gedoopt. Tengevolge van de lage waterstand in de rivier moest dit spectaculaire deel van de tewa terlating nog uitgesteld worden. De doop met behulp van een fles Nijl- xoater vond wel doorgang. benzinereservoir dat de actieradius van het vliegtuig aanzienlijk verlengt voor lange aanvalsvluchten, kan worden vervangen door een onge kend snelvurend zesloops kanon dat voor luchtverdedigingsmissies onmis baar is. Een tot anderhalf miljard Woordvoerders van de luchtstrijd krachten verklaarden gisteren dat de beslissing van Nederland en Bel gië niet voor het einde van dit jaar zal worden genomen. Wat Nederland betreft zal het uiteindelijke besluit door het voltallige kabinet worden genomen, waarbij de minister van financiën en die van economische za ken een belangrijk woord znllen mee spreken. Nu de prijs van de vlieg tuigen die worden aangeboden lang zaamaan is gezakt tot in de bunrt van de vijf miljoen gulden per stuk, komt de waarde van de Nederland se bestelling te liggen tussen de een en anderhalf miljard gulden, afhan kelijk van de vraag of dit nieuwe toestel a! dan niet de tactische zo wel als de luchtverdedigingsjagers zal vervangen, of dat voor een van beide taken een afzonderlijk toestel nodig zal blijken. Tezamen met de Belgische order blijft het dus gaan om een order van twee tot drie mil. jard gulden. Daar komt bij dat de Nederlands-Belgische beslissing wel licht mede bepalend zal zijn voor de Italiaanse keuze. Dit maakt ver klaarbaar waarom men thans inder daad van een zenuwoorlog met be hulp van schier alle middelen tussen Mitterand in staat van beschuldiging gesteld De linkse senator Frangois Mitte rand wiens parlementaire onschend baarheid op 25 november door de se naat werd opgeheven, is dinsdag of-" ficleel in staat van beschuldiging gesteld wegens „minachting van de gerechtelijke macht". Dit geschied de door de rechter van instructie Jean Perez. Mitterand wordt ervan beschuldigd de politie niet te hebben ingelicht over zijn betrekkingen met Robert Pesquet, een voormalig parlements lid, die verklaard heeft dat een aan slag op de senator in oktober slechts schijn was en dat Mitterand ervan wist. De senator heeft tegengesproken dat het een schïjnaanslag was en verklaard dat hij het slachtoffer is van intriges van zijn politieke vij anden. Aan de voet van de ongeluksdam te Fréjus confereert de commissie van onderzoek naar de oorzaak van de ramp met de ontwerper, hoofdinge nieur Andre Coyne (met witte ha renlinks staat de bewaker, Andre Ferraud, die zich met zijn gezin nog maar juist in veiligheid heeft kun nen brengen op het moment, dat de dam scheurde. de vliegtuigfabrieken kan spreken. De Franse regering heeft aangebo den aan België, Nederland en Zwit serland de licentie te verkopen van de Franse jager Mirage, als tegen hanger voor de verkoop van Ameri kaanse militaire Jets in Europa. Het aanbod is namens de Franse re gering gedaan door Maurice Couve de Murville, minister van buitenlandse zaken, aldus United Press Internatio nal. Van bevoégde zijde in Den Haag is meegedeeld dat van een nieuw aan bod geen sprake is geweest. Minister Couve de Murville heeft slechts nog eens de aandacht gevestigd op de „Mirage 3a". INTERNATIONALE KWESTIES BESPROKEN Eisenhower komt vandaag in India President Eisenhower en president Mohammed Ayub Khan van Pakistan hebben na afloop van hun besprekin gen gister een communiqué uitge geven waarin zij meedeelden inter nationale politieke kwesties te heb ben besproken, in het bijzonder de problemen van de betrekkingen tus sen de vrije wereld en het Chinees- Russische blok. De presidentiële woordvoerder, Ja mes Hagerty, voegde aan het com muniqué toe dat president Eisenho wer aan president Ayub om inlich tingen had gevraagd betreffende Kashmir en Afghanistan maar dat hij geen gespecificeerde aanbevelingen had gedaan. Ook was de kwestie Berlijn besproken en kwamen beide Kresidenten overeen een krachtige ouding te bewaren ten opzichte van dat probleem. Hagerty deelde voorts mede dat er niet aan gedacht wordt om de huidi ge omvang van de Amerikaanse mi litaire bijstand aan Pakistan te beper ken, maar eerder deze te vergroten. Een beslissing over deze kwestie moet echter eerst door het Ameri kaanse congres worden goedgekeurd. President Eisenhower komt van daag in Nieuw Delhi aan en zal 5 dagen in India blijven. In Nieuw Delhi geloven velen dat Eisenho wer Nehroe persoonlijk de verze kering zal geven dat ondanks 't ontbreken van 'n verdedigingsver drag tussen de twee landen de Vér énigde Staten India te hulp zullen komen in geval van een grote aan val van China. Volgens een correspondent van Reu ter zal Eisenhower zeker proberen toenadering tussen Pakistan en In dia te bevorderen, zodat beide lan den hun grote legers langs hun noor delijke grenzen opstellen in plaats van tegenover elkaar. OVERLAST VOOR HET VERKEER In Groningen vroor het vijf graden Het noorden en oosten des lands is gisteravond wit geworden door de eerste sneeuwval van de aanstaande winter. Tevoren al waren de meeste wegen door ijzel glad geworden, zo dat het verkeer grote moeilijkheden ondervond. In Friesland woedde gis teren een felle sneeuwjacht. De sneeuw werd hier en daar tót duinen opgejaagd. Het verkeer werd zoda nig belemmerd, dat verscheidene busdiensten moesten worden ge staakt. Het zicht was bovendien door de sneeuwjacht zeer slecht. Het winterse weer in Groningen heeft gisteravond de nodige overlast ver oorzaakt voor het verkeer. Om elf uur gisteravond vroor het 5 graden Celsius volgens opgave van de Mete- reologisehe Dienst te Eelde. De Ne derlandse Spoorwegen ondervonden nog weinig overlast voor wat de per sonentreinen betreft. De treinen re den nagenoeg op tijd. De goederen treinen kregen hier en daar vertra ging door het vastraken van een wissel door stuifsneeuw. Op diverse stations is de wisselverwarming in geschakeld. De autobusdiensten in de richting van Friesland hadden de Verlaging boterprijs Met ingang van vandaag, 9 decem ber, wordt in Amsterdam en nog eni ge steden in ons land de prijs van de boter met zestig cent per kg. ver laagd. De winkelprijs wordt daar door f 1,27 a f 1,30 per pakje van 250 gram. Ook Rotterdam heeft zijn „gat" H Rotterdam heeft ook „zijn gat". Evenals in Worrher is hier op mysterieuze wijze een II gat van negen meter diepte ontstaan. Het werd gisteren aangetroffen op een stukje H H grond aan de Smeetlandsedijk te Rotterdam Zuid, van de dienst van gemeentewerken, ff afdeling rentegevende eigen- dommen. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii Rustig dorpje beleeft steeds grotere drukte DE WATERSTAATKUNDIGE BRANDING is het anders zo rustige dorpje Kats op Noord- Beveland tot op enkele honder den meters genaderdReeds sedert enkele jaren worden gi gantische werken uitgevoerd in de Zandkreek bij Katseveer op enkele kilometers zuid-westelijk van Kats. En nu is even ten noorde nvan het dorp, op een boogschot afstand van de dorps aanleg van de nieuwe veerha ven. In deze nieuwe provinciale haven zullen in de loop van 1961 de eerste veerboten uit Zierik zee binnenvaren. Schouwen-Dui- veland zal op dat ogenblik vele minuten dichter bij de rest van Zeeland liggen Nog slechts enkele jaren geleden was Kats een van de rustigste dorpjes van Zeeland. Het plaatsje ligt weg gedoken achter de stevige zeewering van de Oosterschelde-dijk, in de meest zuid-oostelijke punt van het eiland. Met de uitvoering van de werken in de Zandkreek ter afslui ting van deze zeearm, werd het al lengs drukker in Kats. Als de dam en de veerhaven binnen anderhalf twee jaar gereed zijn en de weg van het Zandkreek-project naar de haven over een afstand van nauwelijks vier. j uycl ocu aiowuu vau uauncujno riüi kern een begin gemaakt met de bkilometer is aangelegd* zal het ver keer van en naar Sehouwen-Duive- land op enkele honderden meters af stand voorbij Kats razen. De bewo ners zelf zijn dan uit hun „isole ment" verlost, want na het gereed komen van de dam is een uitstapje naar Goes nog een kwestie van bi- nuten Bergen werk De aanleg van de haven is op dit ogenblik in het beginstadium. Slechts vier draglines en een bull dozer en een vijftiental arbeids krachten zijn ingeschakeld. Dit werk, dat uitgevoerd wordt onder supervisie van de provinciale wa terstaat door de aannemerscom binatie West-Nedérland N.V., brengt voorlopig weinig bedrijvig heid met zich mee. Toch is al dui delijk de vorm van de nieuwe veerhaven te zien. In enkele we ken tijds hebben de van de vroe-, ge morgen tot de late avond con stant doordraaiende draglines let terlijk bergen werk verzet. De ringdijk in de Oud-Noord-Beve land Polder, die tijdelijk als tweede waterkering dienst zal doen, is vrij wel gereed. Als een waaier strekt deze perskade annex ringdijk zich achter de bestaande dijk uit. Slechts de aan- en afyoerwegen* onder langs de zeedijk gelegen, zijn nog open ge bleven. Piketten en paaltjes, die met een vrolijke rode of oranje kleur bo ven de vette klei uitsteken, geven aan waar de haven precies zal ko men. Op 't droge De veerhaven van Kats wordt gro tendeels op het droge gemaakt, het geen een belangrijk winstpunt bete kent. Niettemin worden de totale kos ten op een bedrag van rond 3.5 miljoen geraamd. Het aanleggen van een dergelijk haventje, die geschikt moet zijn voor veerboten van 80 me ter lengte, is beslist geen kleinigheid. De haveningang is noord-oostelijk ge richt, hetgeen bijzonder gunstig is *"*s -- noord-westelijke uit bij stormen richting. De beide havenhoofden vallen niet onder het „droge" werk. Zij komen buitendijks. De bijna 60 meter brede haveningang, die een diepte krijgt van 8 meter minus N.A.P., zal op de bodem worden versterkt met drie 100 meter lange en 20 meter brede zink- stukken, die in april op de zee wor den gelegd. De haven zelf is op de laagwaterlijn rond 410 meter lang en (Zie slot pag. 2 kol. 2) meeste overlast, daar de wegen in die richting op sommige plaatsen spie gelglad waren. De sneeuwval in Gelderland had zich gisteravond beperkt tot het noordelijk deel van de Achterhoek Het was daar tot dusver bij een beetje stuifsneeuw gebleven, in Overijsel lag een laagje van en kele centimeters. Op de Veluwe kwamen hier en daar gladde wegen voor. Bij de Woeste Hoeve zijn vanavond door de glad heid zes auto's op elkaar gegleden. Er was wat materiële schade. In de kop van Noord-Holland had het gisteravond niet gesneeuwd, hoewel de vorstzone zich ook over dat ge bied uitstrekte. Alleen in Enkhuizen lag wat stuifsneeuw. Adenauer neemt niet deel aan top In een verklaring over de buitenland se en binnenlandse situatie heeft bondskanselier Adenauer van West- Duitsiand gezegd dat hij niet zal deelnemen aan een topconferentie tussen oost en west, omdat dit wel licht de erkenning van Oost-Duits- land in zou houden. Ook verklaarde hij dat zo'n conferentie niet beperkt mag blijven tot een bespreking van de Duitse kwestie en die van Berlijn. De deelnemers zouden het volgens hem bovenal moeten hebben over ontwapeningsvraagstukken. Hij zei te geloven dat de conferentie in de tweede helft van april van het vol- fend jaar plaats zou hebben. .denauer gaf deze verklaring tegen over de christen-democratische frac tie van de bondsdag, welke verkla ring later door twee woordvoerders van die fractie bekend werd gemaakt. De deelneming van Oost- en West- Duitsland als adviseurs aan de con ferentie van Genève had naar zijn mening de schijn van „een zichtbare gelijkheid" van beide Duitslanden. Volgens Adenauer is het plan van een verdunde zone in Midden-Europa na zijn bezoek aan de Engelse pre mier Macmillan definitief van de baan. De kanselier uitte ook zijn be grip voor de Franse voorstellen tot regorganisatie van de Navo. Bij CERNdertig miljard elektronvolt Het proton-synchroton van de Cern te Genève heeft dinsdag een energie bereikt van 30 miljard elektrovolt. Het apparaat is ontworpen voor een energie van 24 miljard elektronvolt. Deze energie is op 24 november be reikt. Het apparaat is momenteel 'fc S'ootste ter wereld in zijn soort, e specialisten van de Cern ver wachten nog betere resultaten te kunnen bereiken. Het dinsdag be reikte resultaat opent de mogelijk heid tot nieuwe onderzoekingen over de samenstelling van de materie en de fundamentele wetten op atoomge bied. VERWACHT. Geldig tot hedenavond VORST WINT ZEER LANGZAAM TERREIN In hét noorden en midden van het land veel bewolking met plaatselijk sneeuw of ijzel en overwegend lichte vorst. Matige zuid-oostelijke wind. In het zuiden van het land veel be wolking met plaatselijk enige regen. Temperaturen overwegend boven het vriespunt. Zwakke wind. ZON EN aiAAN 10 december Zon op 8.36 onder 16.29 Maan op 14.28 onder 3.26

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1