Mej. Verbrugh verdiept zich reeds 35 jaar in Aalsmeerse kleuren Prijzen in winkels van Boedapest voor gewone man veel te hoog SEVILLA HELPT PEPE, DE CONDUCTEUR DER VERLIEFDEN MYSTERIE VAR HET VUUR DINSDAG 8 DECEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Wat is de tint van die nieuwe bloem op. Maar soms wordt het be- loónd... vorig jaar verwierf im- mers een in alle stilte gekweekte 'Z roos, de Miracle, de Bagatelleprijs J en werd tot de mooiste roos ter wereld uitgeroepen. Hiervoor moest echter zeven jaar lang in een grote oppervlaktekas ge- kruist worden..." Op het ogenblik is er voor Z zover bekend nog een kwe- J ker doende met het plan, iets heel bijzonders te brengen en wél op het gebied varf fresia's. Acht jaar arbeid zit er al op... Z Over het algemeen waagt men er zich niet aan, duizenden guldens te investeren in een ideaal, dat op teleurstelling en pijn kan uit- lopen. Men wacht hoogstens met spanning op de grote dag, dat de „buurman", die altijd zijn kassen zo zorgvuldig op slot draait en geen vreemde bezoeker toelaat, zijn werkstuk openbaar zal ma- i ken. De fneeste kwekers zijn echter te- S vreden met hun „Getuigschrift van Verdienste", dat op zo'n na- jaarskeuring in de oude veiling vei-vvorven kan worden. Of eigen- Hj lijk... helemaal tevreden zijn ze dan nog niet, want de feitelijke 4. reclame voor een behoorlijk 4= doorsnee-vakmanschap wordt pas veroverd, wanneer men het kó- mende jaar met dezelfde verbe- terde bloém op dezelfde keuring Z een „Getuigschrift eerste klas" in de wacht kan slepen. En dat bij een begrip als „verbeterd" niet slechts het mooie of de vreugde voor het oog primair is, hoeft .i wel amper betoog ook nuchte- re vragen als houdbaarheid, kweekmogelijkheid en bruikbaar- heid als export- en snijbloem ko- men hun èisen stellen. In elk ge- val zagen we „vernieuwde" bloe- men, die we in één woord prach- tig vonden en die hun schone na- men ,als Gina Ix>mbart, Disney- land en Arab Queen ten volle waardig waren. (Sommige wa- ren nog naamloos en heetten, b.v. simpelweg,, Zaailing 1160"). Maar toch: we mochten dan veel zien;., de deskundigen zien steeds Z te weinig naar hun smaak. „Dit is een pimt, waar veel kritiek over gehoord wordt," aldus dr. Wasscher, „want afgesneden bloe- men in een vaas verraden te wei- nig. Wat hier een juweel schijnt kan zich in de kyveek als een naar ding gedragen. Daarom is sjc mijn streven erop gericht: tussen het eerste en tweede getuig- schrift moeten de bloemen op een 4. neutrale plaats opgeplant wor- den, zodat we er een jaar lang het oog op kunnen houden. Dit is nu voor rozen, anjers en enkele andere bloemsoorten al geregeld, ïjj maar... we zijn er nog niet..." Gezonde rivaliteit Naast de kritiek en een gezonde rivaliteit leeft in Aalsmeer ook de wedstrijdgeest, die zich op veel speciale exposities(en de tradi- tionele bloemencorso's) kan uiten. Meer dan _ooit leren de kwekers op huh terrëm té "spelen met de wettender natuur, terwijl zij Z zich ware schilders zijn gaan voelen. Het percentage, dat zich afzijdig houdt van ieder experï- ment („80 doet mee," zei dr. Wasscher) slinkt van seizoen tot seizoen en zal tenslotte wel ge- Z heel verdwijnen... Produkten van kwekers worden gekeurd op „ongekendheid" (Van een medewerker) „Er zijn wel 20 soorten wit en de meeste variëteiten heb je in rood. U kunt zich niet voorstellen, hoeveel fijne nuances er bijvoorbeeld in rozen en anjers kunnen zitten, „aldus vertelde ons mej. M. H. Verbrugh uit Eek en Wiel, die zich al 35 jaren lang verdiept in de kleurscheppingen der Aalsmeerse kwe-, kers.. Want in het bloemengewest met zijn zee aan glazen kassen streeft men steeds naar „nieuw" en „beter", zodat ve le keurcommissies (samengesteld uit deskundigen van hor tussen, plantsoendiensten enz.) in actie komen. En iedere ver betering dient beschreven te worden: men moet houvast heb ben voor het officiële kaartsysteem, erkende vakbladen en het stamboek. Met een zekere eerbied spreekt men in Aals meer van de „Londense index" en de heren, die elk jaar op hoög internationaal niveau samenkomen om met begrippen als momenclatuur en synoniemen te jongleren, opdat men niet verdwaalt in het steeds groeiende bloemenland. Daarom moet mej. Verbrugh (bij goed daglicht) aan de hand van interna tionale kleuratlassen precies vaststellen, welke tint een be paalde bloem, die als verbetering van het bestaande assorti ment gelanceerd wordt, nu eigenlijk heeft. lende kwekers ons zoiets gezegd hadden van: „Nu moet U straks eens op haar werk letten..." Mejuffrouw Verbrugh (links) stelt met een assistente vast, wel ke tint Aalsmeerse produkten hebben. meer dan ooit een „ander" of tewel „wisselend" gezicht gaat tonen... Laten we ons maar niet verdie pen in kruisingstechnieken, zaai lingen, mutaties of chromosomen en volstaan met de stelling, dat men dus zoekt en nog eens zoekt. Geheimzinnig met het grote Het Is hier niets bijzonders, wan neer men soms 16 keuringscom missies op één dag tegenkomt zoais men er ook begrip voor heeft, dat een bepaalde kweker naar „het grote" reikt en zeer ge heimzinnig doet met zijn bloem gewassen. Eens hoopt hij, dat zijn levensdroom waar zal worden: 'n nieuwe bloem te brengen, die ho ge onderscheidingen behaalt en misschien de wereldmarkt ver overt... „Maar het is een vrij kostbare ge schiedenis," aldus dr. Wasscher „want gedurende de experimenten brengen de proefkassen geen cent (Van een speciale correspondent) „Hebt U al voor Pepe gegeven?" Dat is de vraag, die in Andalusië's hoofdstad de Senora's en Senore's elkaar stellen, in clubs en café's, bij het uitgaan van de kerk en op de markt. De middelen, die voor Pepe, de oude conducteur van Lijn 8, bijeengebracht werden, lopen al in de tienduizenden peseta's en dit ondanks het feit, dat in het vrolijke Sevilla de Spaanse econo mische crisis zwaar op de mid denstand en de arbeiders drukt. Het is haast een sprookje, de ge schiedenis van Pepe en de wagen van Lijn 8. Door de nauwe steeg jes, waar zigeunermeisjes uit de hand de toekomst lezen en ezels karren vaak'een half uur lang het verderrijden onmogelijk maken, zijn beiden een mensenleeftijd lang heen gehobbeld op weg naar de Puerta Real. Sevilla's Lijn 8 was in de stad aan de Guadalqui vir het symbool voor het gisteren. Verliefden en verloofden, die bang waren voor de boze tongen van de buurt, lieten zich door Lijn 8 urenlang in donker rond rijden en -schommelen. In Lijn 8 konden ze rustig minneko zen en praten, Pepe glimlachte maar... Wie haast had, schold we liswaar vaak op het tempo van Lijn 8 maar in Sevilla moet je nu eenmaal geen haast hebben. Dat was ook wat Pepe dagelijks zijn klanten voorhield. Had iemand onderweg ergens een pakket te bezorgen of een brief, dan stopte Pepe ook tussen de haltes want een ander een dienst bewijzen ging Pepe boven alles. Maar nu is dan in de gemeenteraad van Sevilla de teerling geworpen: De romantische Lijn 8 moet wij ken voor de tijd en de vooruit gang. Zij werd kortgeleden uit de vaart genomen en door bussen vervangen. Pepe echter, de oudste conducteur die meer dan dertig jaar dezelfde route gereden had, We vonden haar in het restaurant van „De oude veiling" te Aals meer, alwaar ze aan een ta feltje dicht bij het 'raam geas sisteerd werd door mej. Hagen, ten einde het hare te doen bij een najaarskeuring van verbeterde kweekprodukten, die in het nabije expositiezaaltje door vele kriti sche en deskundige ogen bekeken werden. Ditmaal waren de snijbloemen chrysanten en dahlia's troef en met verschillende tussenpozen werd mej. Verburgh steeds een enkele bloem gebracht. Er waren prachtige volle vor men bij van de grootte van een enorme zonnebloem vaak met fraai uitgebalan ceerde tere pasteltinten. Ook de gemengde en harmonisch in elkaar vervloeiende kleuren werden aan haar getraind oog onderworpen en aan de hand van schier eindeloze tabellen met aanduidingen over groen, blauw, lila enz,, stelde ze steeds met gemak haar „diag nose". Het leek ons stellig geen werk, dat men „zo maar kan leren, omdat de Aals meerse kwekers 't ook steeds meer gaan zoeken in de ver fijning. Bij een gang langs de uitgestalde kweekprodukten, smaakvol gegarneerd in vazen en pullen, konden we ook vaak echt niet zeggen, of we een bepaalde bloem vuilbruin, geel of okerkleurig moesten noe men. En meer dan ooit werd ons duidelijk, dat Aalsmeer van jaar tot jaar almaar ho ger wil grijpen met zijn kleu ren- en vormenspel, teneinde de internationale faam van de Nederlandse bloem zo hoog mogelijk te houden. „Ik heb altijd veel liefhebberij in dit werk gehad," aldus mej. Ver brugh, die in haar jeugd een tuin bouwschool bezocht en in haar gehele manier van doen de ge moedelijkheid van een gezellige plattelandsvrouwe uitstraalde. (We hebben haar huis met de toepasselijke naam „In de Gaard" te Eek en Wiel niet gezien, maar nemen aan, dat zij zich daar ook wel met een ware bloemenweelde omringd zal hebben.) „Moet U eens zien, wat er alle maal niet in groen is," zei ze ons en diepte uit haar handtas een met een elastiekje samengebon den en kennelijk veelgebruikt zakboekje op, dat zij geheel vol- geschreven had met kleurenindi- caties. Overigens zou ons deze beschei den specialiste bij ons bezoek aan Aalsmeer wellicht niet eens op- :hfl- Twijfelende gezichten Terwijl zij ziek dus bezighield met de kleurengeheimen, gingen de verschillende commissies voor elke bloemsoort één met vaak twijfelende gezichten verder met hun werk. Stengels werden door- Sesneden en bloemkelken draai- en langzaam en keurend in ver- .T schillende banden. We beluister den opmerkingen als: „Tja.... een mooie knop. Een redelijk goede bloem, maar... een beetje flets. Wat dachten de heren.... zullen we hem nog eens kans geven....?" Natuurlijk spraken we ook met „de" man van al dit bloemen-ge- examineer: dr. J. Wasscher, voor zitter van de vaste keuringscom missie (van de Kon. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde.) „Begin oktober krijgen we de keuringen voor verbeterde rozen en anjers... overigens komen dan ook bod", in november, alle mógelijke KROESJTSJEWS DROOM NOG LANG NIET WERKELIJKHEID Geen vergelijking met Westen mogelijk het hier niet om „nieuw" ging, maar om „nieuwigheden" (de vraag, in hoeverre iets „onge kend is, waaraan het monopolie- Winkelen in het Boedapest on- de bestaande! soorten aan der het communistische regime zo vertelde hij ons, „terwijl T- „ovember, alle mogelijke van Kadar zal de buitenlandse gewassen, voornamelijk cyclamen bezoeker ervan overtuigen dat aan de beurt riJ£lemtoondei dM Kroesjtsjews droom dat het communistische blok eenmaal de levensstandaard van 't wes telijk blok zal overtreffen, nog kwekersrecht raison van 200 lang niet zal uitkomen. Er is per jaar verbonden is, vormt een apart hoofdstuk) en vertelde in geen vergelijking mogelijk tUS- dit verband, dat er jaarlijks onge- sen de kwaliteit en de gevari- veer 100 van deze nieuwigheden -- - - in de sector van dahlia's en chry santen opkomen, die alle de markt bereiken. „Een groot deel verdwijnt echter weer... dat moet ook..." Zo is dan in Aalsmeer steeds meer de stelling gemeengoed feworden, dat mooie en goede De grote warenhuizen en winkels in loemen en een levendige Boedapest zijn vol produkten. De t-t ,-4- werkelijk goed uitziende artikelen lp ziet me nin de Vaciuca, voor de oor- log de Kalverstraat van Boedapest. Deze artikelen zijn echter dermate bieden der wereld slechts de hooggeprijsd dat zij buiten het be- enkeling experimenteert en reik zijn van de doorsnee arbeider. „dwaas" jn een van de grote warenhuizen in wisselen de binnenstad waren ondermeer een- voudige popeline japonnen verkrijg- baar voor 180 forinten of ongeveer goed varieert van 400 tot 600 forin ten (130 tot 200 gulden. Ondanks de dure cosmetica maken de Hongaarse meisjes veel werk van de make-up. Lipstick en crèmes zijn zeer duur. Lipstick van inferieure kwaliteit wórdt in Hongarije zelf ge produceerd en kost ongeveer 30 fo rinten (10 gulden). De kleine voor raad geïmporteerde lipsticks kosten twee maal zoveel. De kruidenierswinkels in Boedapest schijnen over een voldoende voorraad te beschikken. De prijzen van de voornaamste levensmiddelen, als brood, meel en melk liggen in Boeda pest lager dan in Wenen of andere steden in het westen. Deze agrari sche produkten krijgen regerings subsidie om de prijzen zo laag moge lijk te houden. Een kilo brood kost 1.60 forint (50 cent). Maar vlees, boter, conserven en vooral geïmpor teerd fruit zijn exorbitant duur. De Hongaarse industrie is begonnen haar produkten op de markt te bren gen, waaronder ijskasten van 6400 forinten en televisietoestellen van 4500 tot 6000 forinten. De communis tische leiders geven toe dat de prijzen, in het bijzonder voor hetgeen zij bestempelen als luxe-goederen, veel hoger zijn dan in het westen. Zij wijzen er echter op dat eerst on langs met de produktie van con sumptiegoederen op grotere schaal is eerdheid van de artikelen, die in Hongarije, verkrijgbaar zijn, en van diè welke in de winkels van de vrije wereld overvloedig t zijn uitgestald. bloemenmarkt een bijzon dere geestelijke Instelling vra- Terwijl in veel bloemenge- dan nog vaak voor wordt uitgekreten, de variëteiten van Aalsmeer in een onuitputtelijke reeks. Nieuwe vormen komen op, go gulden. Êen tamelijk goed kos- oude verdwijnen... de kleuren tuum in dezelfde winkel kost onge- veer 2000 forinten of 660 gulden f Een paar schoenen van slechte kwa- liteit staat voor ongeveer 200 forin- liet zich niet bewegen, zich te laten omscholen en autobuscon ducteur te worden. Hij verliet de dienst, teleurgesteld en treurig over de nieuwe tijd. En omdat hjj zich niet wilde laten overplaatsen, stond het er met zijn vooruitzich ten niet zo best voor. Op dat ogenblik gonsde ineens heel Sevilla van de protesten: Pepe, de conducteur van de verliefden en verloofden, mocht niet arm zijn en treuren. Kranten, radio, sportverenigingen en clubs begon nen de „Actie Pepe". Die moet de middelen opbrengen, om een oude tramwagen van Lijn 8 te ko pen, deze te verbouwen tot siga retten- en krantenkiosk en hem neer te zetten op een der pleinen van Sevilla. Hierin kan Pepe dan in zijn laatste levensjaren werk en een boterham vinden. En de echtparen, die eens, in de lente van hun liefde in dè oude wagen zalige uren van gedeelde een zaamheid beleefden, zullen dan, wanneer zij hun pakje sigaretten of de krant kopen, herinnerd wor den aan Spanje's goede oude tijd. Nieuwe samenstelling Dutch Swing-college De Dutch Swing College heeft een gedeeltelijk nieuwe bezetting gekre gen. De leider van de Dutch Swing College, de pianist Joop Schrier, heeft de dirigeerstaf overgedragen aan. Peter Schilperoort, een hande ling, die in september 1955 in om gekeerde richting is gebeurd. Behalve Joop Schrier, die in de klas sieke muziek zal gaan werken, ver laten nu nog twee leden de band: tropettist Wybe Buma, die een eigen orkest heeft gevormd en klarinettist Dim Kesber, die in januari aanstaan de zijn studie in de chemie zal heb ben voltooid. Trombonist Wim Kol stee had reeds eerder het orkest ver laten. De nieuwe samenstelling van de Dutch Swing College is nu: Peter Schilperoort klarinet, bariton-sax en piano, Oscar Klein: Cornet, gitaar. Jan Morks klarinet en drums, Dick Kaart trombone, Arie Ligthart banjo en gitaar, Bob van Oven bas en Martin Beenen drums. Oefenschip voor visserij-onderwijs De gemeenten Den Haag, Velsen en Katwijk aan Zee hopen in de loop van volgend jaar gezamenlijk een nieuw vissersvaartuig in de vaart te brengen. Het schip waarvan de bouwkosten ca. 1 miljoen gulden be dragen zal gebruikt worden als oefenschip voor de leerlingen van de visserijscnolen in Scheveningen, IJmuiden en Katwijk aan Zee en zal zowel voor treil- als voor drijfnetvis serij kunnen uitvaren. van 't grote bloemenpalet wor den steeds weer gemengd. Men realiseert zich over het alge- meen amper ook al, omdat ten geprijsd (66 gulden), dit bijzondere facet van Aals- No fr£n JOVerhemden zijn nergens meer slechts sporadisch be- verkrijgbaar. Een nylon overhemd 3<L rni Jnlïït kost 280 'orinten (90 gulden). De ton 'on vnl S vrouwen in Boedapest kunnen ook lil wSFonrfco aan haar trekken komen wegens zen Nederlandse huiselijkheid, de hoge prjjzen> Een paar nylonkou- sen kost 60 tot 80 forinten (onge- veer 20 to* 25 gulden). Nylon onder- gevallen zijn, indien niet verschil begonnen en dat de Hongaar aan zienlijk minder hoeft te betalen voor bepaalde diensten dan de mensen in het westen. De huren, bijvoorbeeld, bedragen vijf procent van het gemid delde inkomen. Transportkosten zijn eveneens laag (een tramrit in Boe dapest kost ongeveer tien cent) en ook elektriciteit en gas zijn goed koop. Het gemiddelde inkomen van de doorsnee Hongaar bedraagt ongeveer 1.470 forinten en het is dan ook niet te verwonderen dat hij moeite heeft de eindjes aan elkaar te knopen. Een ongeschoolde arbeider verdient onge veer duizend forinten, geschoolden 1700 tot 1800 forinten en specialis ten tot 2500 forinten. Mijnwerkers verdienen het meest. De meeste Hon garen trachten hun inkomen te ver groten door bij te verdienen. De „gewone man" in Boedapest is niet modieus gekleed. De Hongaarse vrouwen echter schijnen erin te sla gen om met de beschikbare materia len, een modieus uiterlijk te verto nen. De nachtclubs in Boedapest zijn open tot de vroege ochtenduren en zijn gedurende de weekeinden overvol ondanks de hoge prijzen. In vele nachtclubs wordt Ameri kaanse amusementsmuziek ge speeld. De arangementen zijn ech ter over het algemeen slecht hoe wel de melodieën gemakkelijk herkenbaar zijn. In Délemont, Zwitserland, is voor een complex benzinetanks een kunstwerk geplaatst van Georges Schneider. De titel is: „Mysterie van het vuur". WwVVV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7