Geringere toename in Zeeland van werkloosheid dan vorig jaar AANLEG KAMPEERTERREIN IN RAAD ZIERiKZEE TER SPRAKE WEG ST.-KRUIS - ST.-MARGRIETE WORDT NOG NIET VERBETERD BEVREDIGENDE AANVOER OP 9e VEEMARKT TE IJZENDIJKE BESLOTEN BESPREKING OVER BUNGALOWBOUW IN BRESKENS 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 8 DECEMBER 1959 GEDURENDE MAAND NOVEMBER Rayon Halst aan de top van de „ranglijst" met 425 geregistreerden DE TOENEMING van de arbeidsreserve in Zeeland is overeenkomstig: het landelijk beeld aanmerkelijk geringer dan normaal in de maand november het geval is. In de afgelopen maand nam de werkloosheid in Zeeland, aldus blijkt uit de gegevens van het districtsbureau voor de ar beidsvoorziening in Zeeland te Middelburg, toe van 2076 eind oktober tot 2391 eind november. In vergelijking met november 1958, toeii er een werk loosheidscijfer was van 2729, is er dus dit jaar 'n lagere reserve van om streeks 340 mannen. Overigens moet men er wel rekening mee houden, dat momenteel het werkloosheidscijfer m Zeeland de 3000 wel bereikt zal hebben en dat aan het eind van dit jaar onze provincie waarschijnlijk rond 5300 werklozen zal tellen. Maar ook in dit geval is de situatie gunstiger dan het vorige jaar. In het provinciaal beeld van de arbeidsreserve-spreiding neemt Zeeland nog steeds vast de vierde plaats-in met 41 per-1000 manne lijke loontrekkenden, na Drente met 112, Friesland met 66 en Gro ningen met 57. Na Zeeland komt Overijsel met 26 per 1000 manne lijke loontrekkenden. De stijging gedurende november is in Zeeland geregistreerd in de bouwnijverheid, de landbouw en de groep losse arbeiders; met de textiel voornamelijk het gevolg van vrijge komen. arbeiders uit de landbouw. Door de gunstige weersomstandighe den is de stijging wat lager geble ven dan normaal, maar dit slechts een „uitstel van excecutie".... Aanzienlijk lager In de bouwnijverheid is de stij ging aanzienlijk lager dan het vo rig jaar: vorig jaar waren er to taal 653 werklozen in deze be- drijfsklasse. thans 364 een stij ging ten opzichte van oktober van 50 man. Kwam landelijk een gun stiger perspectief tot stand voor de W.S.W.-seetor, in Zeeland was dit het geval voor de B. en U-sec tor, waarvoor de cijfers: 390 no vember 1958 en 149 november 1959, duidelijke taal spreken. Ook in metaalnijverheid was de ont wikkeling wat gunstiger. Het aanbod van kantoorpersoneel was eveneens, vooral door de vlotte plaatsing van jeugdige aanmerke- lijker geringer. Het rayon Hulst geniet thans de twijfelachtige eer de rayonranglijst aan te voeren wat het aantal werk lozen betreft. In dit Zeeuws-Vlaam- se gebied zijn 425 werklozen, dat is 77 per 1000 mannelijke loontrekken den, bijna 2 maal het Zeeuwse ge middelde en 3',3 maal het landelijke f emiddelde n Oostburg, dat thans naar de 2e plaats verhuisd is, viel de toeneming Scheepvaart door het Kanaal van Z.-Beveland In de maand november passeerden er door het kanaal van Zuid-Beveland in totaal 7301 schepen, die een inhoud had den van 3.606.185 ton. Daarvan waren 4.009 schepen van 2 636.301 ton geladen en 2.302 schepen van 969.834 ton ledig. Van deze schepen waren 4.476 geladen mo torvaartuigen van 1.987.386 ton en 1.348 ledige van 693, 886 ton en 497 geladen sleepschepen van 635-313 ton en 243 ledi ge van 250.396 ton. Verder passeerden er 673 sleepboten en 59 kustvaarders, van welke laatste er 26 geladen en 33 ledig waren. Tot de Rijnvaart behoorden 855 geladen motorschepen van 498.920 ton en 70 ledige van 62.758 ton en 203 geladen sleepschepen van 278 745 ton en 5 ledige van 4.983 ion die naar België gingen. Voorts 576 geladen motorschepen van 354.776 ton en 40 ledige van 19.943 ton en 98 geladen sleepschepen van 128.772 ton en 3 ledige van 3.681 die van België kwamen. Er passeerden 2.740 geladen motorschepen van 1.225.842 ton en 331 ledige van 205.338 ton en 308 geladen sleepschepen van 415.542 ton en 70 ledige van 43.336 ton naar België en 1.736 geladen motorsche pen van 762.044 ton en 1.017 ledige van 483.543 ton en 139 geladen sleepschepen van 219.771 ton en 173 ledige van 207.060 ton uit België. in nationaliteiten waren de schepen ver deeld ln 4.526 Nederlandse. 1.885 Belgi sche, 310 Duitse, 273 Franse, 282 Zwit serse, 7 Luxemburgse, 5 Engelse, 6 Oos tenrijkse en 2 Zweedse. Bij vergelijking ziet men dat er in de maand november 947 schepen minder zijn gepasseerd dan in de maand oktober. Raad behandelde begroting en stelde bedragen l.o. vast De raad van Dn'ewegen (Z.-B.) heeft in zijn vergadering van vorige week het krediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten voor 1960 bepaald op 100.000. Goedgekeurd werd verder een wijzi ging van de begroting 1959 van het Burgerlijk Armbestuur. De begroting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1960 werd vervol gens aangeboden. Vastgesteld werd het bedrag der uit gaven voor het openbaar lager on derwijs over 1958. De werkelijke uit gaven hebben het beschikbaar ge stelde bedrag met 436.55 overschre den. Verder werden vastgesteld de bedra gen voor het openbaar kleuteronder wijs. Wat de kosten van het gebouw betreft, is de beschikbaar gestelde vergoeding met 29.01 overschre den. Voor meubilair, leermiddelen enz. hebben de kosten de beschikbaar gestelde vergoeding met 170.93 overschreden. De nieuwe gemeenschappelijke rege ling voor het geneeskundig school toezicht werd aangenomen. De onder- mee: van 352 tot 400 precies, dat is 68 per 1000. Alleen in Middelburg nam de werkloosheid af. van 431 tot 394 (4.5%). In alle andere rayons werd een toeneming geconstateerd. In Goes van 277 tot 304, in Kruïnin- gen van 27 tot 63, in Sas van Gnet van 21 tot 23, in. Terneuzen van 180 tot 228, in Tholen van 47 tot 106, in Vlissingen van 322 tot 325 en in Zie- rikzee van 71 tot 123. Van het totaal aantal van 2391 werklozen zijn er 1905 geheel werkloos en 486 werk zaam op aanvullende werken. Vraag afgenomen De vraag naar mannelijke arbeids krachten is in vergelijking met de vorige maand afgenomen, van 309 tot 253. Deze daling heeft zich met na me voorgedaan in de bouwnijverheid waar door het gereedkomen van werken in de W.S.W.-seetor een 30 man geplaatst kon worden. Het aanbod van wouwen is in Zee land toegenomen van 166 tot 199, in tegenstelling tot de landelijke ten dens. Opmerkelijk in dit verband is, dat aan de grote vraag naar wou wen en meisjes in de tricotage-indu strie in het rayon Hulst bijna niet voldaan kan worden. Uit verschillende delen van Neder land blijven de ondernemingen po gingen in 't werk stellen om Zeeuwse werkkrachten aan te trekken. Merk waardig is in dit verband, dat vanuit Tholen en Zuid-Beveland de arbei ders naar deze ondernemingen ge pendeld worden, terwijl herverkave- lingswerken in die streken machinaal uitgevoerd moeten worden, Dit moet echter geschieden om een snelle af werking mogelijk te maken. AGENDA MET 22 PUNTEN Uitgebreide discussie over tal van punten DE ZIERIRZEESE gemeenteraad heeft zich maandagavond moeizaam door een 22 punten tellende agenda heengeiverkt. Over de aanleg van een kampeerterrein bij het Zweedse Iïode Kruis-ziekenhuis waren de meningen nog al verdeeld. De heer M. C. Doele- man (wd) meende, dat de plaats, die men daarvoor had gekozen, geheel ongeschikt is voor dit doel. Ilij zag het recreatieterrein van Zierikzee meer in de richting van het haven terrein „De Val". Ook dè heren J. W. v. d. Doel (prot. chr.), T. Simmers <kvp) en J. Ra- meijs (pvda) vonden de plek niet ideaal. Laatstgenoemde kon er even wel genoegen mee nemen, wanneer de aanleg van het kampeerterrein bij het ziekenhuis wordt gezien als een tijdelijke oplossing. Burgemeester rar. F. Th. Dijckmees- ter was het met deze opvattingen niet eens. Hij vond het een van de mooiste plekjes van Zierikzee. De discussie resulteerde er tenslotte in, dat men besloot de zaak nog eens nader te bekijken. Het onderwerp „verlenging pacht overeenkomsten" lokte ook een vrij uitgebreide discussie uit. De heer E. W. Catshoek (wd) meen de namelijk, dat het niet nodig was over deze aangelegenheid een raadsbesluit te nemen. „De be staande overeenkomsten worden immers van rechtswege verlengd" zo was zijn opvatting, „tenzij par- Studiegroep fruitteelt in Oostburg opgericht In hotel „De Eenhoorn" te Oostburg waren zaterdagmiddag een vijftien tal West Zeemvs-Vlaamso fruittelers bijeengekomen om op initiatief van de heren A. J. de Bliek uit Aarden burg, A. J. de Milliano uit Water landkerkje en M. C. van Iwaarden uit Aardenburg te komen tot oprichting van een studiegroep voor de fruit teelt. De heer De Bliek zette uiteen, dat het plan zijn oorsprong vond in het feit, dat ook in West Zeeuwsch-Vlaande- ren steeds meer boomgaarden wor den aangelegd. Het doel van deze studiegroep zal zijn de bekendheid met de fruitteelt in zijn geheel te helpen bevorderen, aldus de heer De Bliek. De aanwezigen juichten het plan toe en de oprichting werd een feit. Tot bestuursleden werden gekozen de he ren De Bliek, voorzitter, M. C. van Iwaarden, secretaris-penning meester en A. J. de Milliano. De heer H. Moeliker uit Terneuzen, assistent bij de Rijks Tuinbouwvoorlichtings- dienst werd als adviseur toegevoegd. Het ligt in de bedoeling om in de winter een vijftal voorlichtingsavon den te houden met onder meer lezin gen en filmvoorstellingen. In de zo mer wil men een excursiereis naar grote bedrijven maken. Men besloot nog deze maand een voorlichtings avond te organiseren. wijzer aan de o.l. school, de heer D. E. Vriend, wordt met ingang van 1 januari 1960 in vaste dienst aange steld. Aan het Humanistisch Thuisfront kent de raad een subsidie toe van 2.50 per jaar. De subsidie-aanvraag van de Matigheids-missie onder mili tairen moest worden afgewezen. Voor de begraafplaats zal een graf- lift worden aangeschaft. De leden van de woonruimtecommis sie werden voor 1960 herbenoemd. Tot lid van het Burgerlijk Armbe stuur, in de vacature van de heer Jb. de Winter, werd benoemd de heer L. de Jonge. De gemeentebegroting 1960 tenslotte, waarop een tekort is geraamd van ruim 20.000, werd door de raad vastgesteld. tijen te kennen geven, dat zij ver lenging niet op prijs stellen". Mr. K. A. Keuning (pvda) betoogde, dat de raad wel degelijk zeggenschap in deze materie heeft. De heer Van den Doel gaf vervolgens te kennen, dat hij het advies van de daarvoor bestaande commissie had gemist. Tenslotte werd het voorstel aange nomen. Nieuwe tegenstand Nieuwe tegenstand ondervonden B. en W. bij hun voorstel tot het ver huren van de buitengronden of voor- oevers vanaf dijkpaal 8 in de Zuid hoek tot aan de westelijke grens van de gemeente aan de fa. Jac. Schot en Zonen en de Gebr. W. K. Schot voor de schelpdieren- en kreeftenvisserij. Op advies van het bestuur der Visse- •ijen op de Zeeuwse Stromen stelden 3. en W. namelijk voor, de bestaan de huux-prijs van 550 per jaar te verlagen tot 450. Dit in verband met de bedrijfsresultaten van de laat ste jaren. Met name mevrouw J. P. van der Werve-Schouls (pvda) vond het vreemd, dat tot deze verlaging wordt overgegaan, terwijl de betrokken ex ploitanten daarom niet hebben ver zocht. „Ietwat onzakelijk", noemde nr. Keuning dit voorstel. Ook de heer J. W. v. d. Doel zag in het voorstel iets gecompliceerds, maar hij wilde er toch gezien het deskundig advies zijn stem niét aan onthouden. Met acht stemmen vóór, vier tegen en een blanco accepteerde de raad ten slotte dit voorsel van B. en W. Geen bezwaren bestonden er tegen het voorstel om de grond, waarop de stichting „Beter Wonen" complexen van 27 en 54 huizen heeft laten bou wen, aan haar in eigendom over te dragen. Aanbod De verkoop van het pand Meelstraat 53 is „een lijdensgeschiedenis" voor de gemeente geweest. In vroeger ja ren had men gedacht, hiervan een politiekazerne te maken. Maar zover is het nooit gekomen. Toen het pand enige tijd geleden per advertentie te koop werd aangeboden, daagde er slechts een gegadigde op, die 1500 wilde neertellen. Pogingen om ande ren voor de aankoop van dit pand te interesseren hebben aanvankelijk geen resultaat opgeleverd, totdat kortgeleden de heer M. J. Enzlin uit Zierikzee bereid bleek 1000 meer op tafel te leggen. De raad ging met dit aanbod dan ook onmiddellijk ak koord. Minister Marijnen spreekt voor Z.L.M.-vergadering Ook oriëntatiebezoek aan Yerseke op 21 december De minister van landbouw, mr. V. G. M. Marijnen, zal op maandag 21 de cember een rede houden op de alge mene vergadering van de Z.L.M. in het „Schuttershof" te Middelburg. In de morgenuren zal do minister een bezoek brengen aan Yerseke. Hij wordt daar om 9 uur in het gemeentehuis ontvangen, waarna een rondgang volgt langs enkele oesterputten, een srhoonderïj en een mosselconservenfabriek. Na het oriëntatie-bezoek aan deze Yersekse industrieën volgt in het ge meentehuis te 10.15 uur een nabe spreking. Maandagochtend heeft de president van de Haagse rechtbank uitspraak gedaan in het korte geding tussen „miss Benelux" Janny Visser en de organisatrice van modeshows, mevr. Krispijn. Hoe de uitspraak ook mocht zijn uitgevallen, voor Janny was en bleef het een prettige dag: anderhalf uur na de uitspraak trad zij n.l. in het huwelijk met de Am sterdamse reclame-ontwerper Arie van Veen. De foto toont het jonge paar op de binnenplaats van het Am sterdamse stadhuis. Inwoner van Kruiningen kreeg bronzen ere medaille Aan de heer Joh. Cok te Kruiningen werd de bronzen eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje- Nassau, toegekend. De heer Cok herdacht dezer dagen het feit, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad op het landbouwbedrijf van de heer H. A. Suij te Kruinin gen. Auto botste op bus Zaterdagmiddag botste op de hoek Wilhclminastraat - Biezelmgsestraat te Kapelle een personenauto, be stuurd door de heer C. G. uit Schore tegen een lijnbus van de A.M.Z., be stuurd door M. W. De heer G. die uit de Wilhelminastraat kwam gereden en de Biezelingsestraat in wilde slaan, moest inhouden voor van links komende fietsers. Hij werd hierdoor zo afgeleid, dat hij niet bemerkte, dat er van rechts de lijnbus kwam aangereden. Een botsing was dan ook het gevolg. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, terwijl de voertuigen slechts lichte schade opliepen. RAAD AARDENBURG Rekeningen en begrotingen van armbestuur vastgesteld De verbetering van de weg St. Kruis- 1 St. Margriete zal in 1960 niet gelijk tijdig kunnen worden uitgevoerd met die van de weg St. Kruis-Water- landkerkje. Dit deelde burgemeester •J. M. A. C. van Dongen maandag avond mee tijdens de vergadering van de raad van Aardenburg. In oktober had liet gemeentebestuur het besluit genomen medewerking te verlenen aan deze herstelwerk zaamheden. Nu was evenwel bericht binnengekomen van Gedeputeerde Staten, dat de weg St. Kruis-St. Mar griete niet voorkomt op het ont werpprogramma 1960 van dure, ma teriaal-intensieve werken. Weshalve deze verbetering nog enige tijd zal moeten worden uitgesteld. De raad keurde tijdens deze verga dering de rekening 1958 van het Al gemeen Armbestuur van Aardenburg en die van liet Burgerlijk Armbe stuur Eede over hetzelfde dienstjaar goed. Ook hechtte de raad zijn goedkeu ring aan de begroting 1960 van het Algemeen Armbestuur Aardenburg met in de gewone dienst aan in komsten en uitgaven een bedrag van f 1403,08 en een post onvoorzien van f 28,17 en de begroting 1960 van het Burgerlijk Armbestuur van Eede met aan inkomsten en uitgaven een bedrag van f 4.201,71 en een subsi die van de gemeente Aardenburg van f 2000 en een post onvoorzien van Zaterdag werd te IJzendijke de 9e jaarmarkt gehouden. Deze werd offi cieel geopend door burgemeester J. J. M. Ficq. Hij wekte de inzenders en niet-inzenders op bij het tweede lus trum, dat volgend jaar gevierd wordt, in nog grotere getale aanwezig te zijn. De keurmeesters hadden een moeilij ke taak. Ofschoon de handel momen teel slecht loopt, werden tijdens deze jaarmarkt toch goede zaken gedaan. Na afloop werden in café „La Porte d'Or" de prijzen uitgereikt door bur gemeester Ficq. Buiten verwachting was de aanvoer bevredigend te noemen. Aangevoerd werden: 87 stuks dieren. Kampioen melkvee werd de inzending van J. Temmerman, Hoofdplaat. Kam pioen fok- en handelsvee inzending E. de Martelaere, Aardenburg. Kam pioen geiten: inzending van R. Goos- sens, IJzendijke en reserve-kampioen vetvee: inzending J- van de Dries, Souburg. Kampioen paarden: inzen ding P. de Backerre, Sint-Kruis. De verdere uitslagen waren als volgt: Fok- en handelsvee. Koeien 2 x gekalfd: H. "Wijffels, IJzen dijke, 3e prijs. Koeien 3 x gekalfd J. Temmerman, Hoofdplaat, 1© prijs. Koei en 5 x gekalfd: H. Wijffels, Uzendijke, 2e prijs. Pinken zonder tanden: Em. Du- sarduijn, IJzendijke, le prijs, Ars. Ter- motc, IJzendijke, 2e prijs, Em. Dusar- duijn, vnd., 2e prijs. Ars- Tcrmote, vnd.. 2e prijs. Groepen van 4 pinken: Ars Ter- mote, vnd., le prijs. Graskalveren kleine maat: Gebr. Van de Veeken, Stoppeldijk, N.V. LICHT VERZOEK TOE Interesse van buitenlands kapitaal Do N.V. „E.A.T.H." te Rotterdam wil alle voor bungalowbomv beschikbare grond in het uitbreidingsplan te Breskens kopen. In een besloten ver gadering van de gemeenteraad heb ben drie vertegenwoordigers van ge noemde N.V. maandagavond op deze plannen een toelichting gegeven. Naar verluidt Wil de N.V. „E.A.T.H." wanneer de gemeente haar de grond verkoopt, een aan de eisen van deze tijd beantwoordend bungalowpark aanleggen, inclusief beplanting, be strating, riolering, verlichting en re creatieterrein. De bungalows, die voornamelijk uit aluminium zullen worden opgetrok ken volgens een hier ten lande nog niet eerder toegepast systeem, zullen bestemd zijn voor de verkoop. De prijzen van de bungalows zullen evenredig met de grootte van de ge bouwtjes variëren. Het is de bedoe ling, dat zij zowel 's winters als zo mers bewoonbaar zijn. Aan het inte rieur en het comfort binnenshuis zal eveneens grote aandacht worden be steed. Men wil alles in het werk stel len een statisch geheel to scheppen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat er vooral in het buitenland be langstelling voor de vakantiever blijven zal zijn. Men acht het niet onmogelijk, dat met nanie hoger personeel van do Amerikaanse strijdkrachten in Europa zich voor de bungalows zullen interes seren. In verband hiermee wil de N.V. „E. A.T.H." deze inrichten als weekend verblijven, waarin geen enkel com fort ontbreekt. De N.V. „E.A.T.H-" behartigt Engelse, Amerikaanse en Zwitserse belangen. Zij twijfelt er niet aan of er zullen vele gegadigden voor de woningen zijn. Het is bekend dat er ook in België veel be langstelling bestaat voor bungalow- bouw in Breskens. De aantrekkelijk heid van dit verzoek schuilt echter in het feit, dat <le N.V. „E.A.T.H." zelf de bijkomendo werken wil uitvoeren. B. en W. hebben echter de raad nog niet voorgesteld de grond aan ge noemde N.V. te verkopen en mocht dit gebeuren dan staat of valt het plan dus met hetgeen de raad besluit. le en 3e prijs. Graskalveren middenmaat: Ars. Termote, vnd., le en 2e prijs, G. de Badts, Schoondijke, 3e prijs. Graskalve ren grote maat: G. de Badts, Schoondij ke, le prijs (beate graskalf), J. van de Dries, Souburg, 2e en 3e prijs. Groepen van 4 graskalveren: Ars. Termote, vnd. ie prijs, J. van de Dries, Souburg. 2e prijs, Gebr. Van de Veeken, Stoppeldijk, 3e prijs. Vaarzen met 4 tanden: E. Martelaere, Aardenburg, le prijs. Temmerman, Hoofdplaat, le prijs. Vaar zen met 2 tanden: Gebr. Van Gelderland, Sas van Gent, le prijs. Vaarzen zonder tanden: P. van Hjjfte, Groede, 3e prijs. Nuchtere kalveren: Gebr. Van Gelder land, Sas van Gent, le prijs en Gebr. Van de Veeken. Stoppeldijk. 2e prijs. Stieren: A. Swartilé, Uzendijke, le prijs. Ossen zonder tanden: D. Dekker, Biervliet, le prijs. Geiten: René Goossens, IJzendijke, le prijs. Vetvcc. Vette ossen: A. Becu-Verhage, Groede, le prijs, Gebr. Dhont, Uzendijke, le pr., P. Schaap, Biervliet le prijs, M. Buijs- se. Oostburg, 2e pfljs, G. de Badts, Schoondijke, 2e prijs, G. van Kerkhoven, Groede, 3e prijs, C. den Hamer, Aarden- burg, 3e prijs. Vette vaarzen: J. van de Dries, Souburg, le prijs, A- Becu-Verha ge, Groede, le prijs. Vette pinken: G. de Badts, Schoondijke, le prijs. Dikbillen: G. de Badts, Schoondijke, le prijs, B. Plasschaert, Graauw, le prijs. Groepen vetvee: A. J. van Gijs, Groede, le prijs en G. de Badts, Schoondijke, 2e prijs. Paarden- Fokmerries: P. de Backerre, St.-Kruis, le prijs, A. Temmerman, Hoofdplaat, le prils, G. de Badts, Schoondijke, le prijs. Merrieveulens: Alb. van Waes, Uzendij ke. le prijs, G. de Badts, Schoondijke, le prijs. Ponys: J. Allaert, Cadzand, le prijs (grote maat), W. Deuninck, Cadzand, 2e prijs (kleine maat). Biggen: Om. de Roo, Eede, le prijs. Toekomstige gedupeerden in Sas van Gent bijeen De toekomstige gedupeerden aan de oostzijde van het kanaal van Ter neuzen naar Gent kwamen maandag avond in zaal Huarsma te Sas van Gent bijeen om met liet gemeente be stuur van Sas van Gent liun proble men te bespreken. Aan het begin van deze bijeenkomst maakte burgemeester R. A. J. den Boer de aanwezigen erop attent niet al teveel van deze vergadering te ver wachten. „Het is alleen maar voor het peilen der belangen van de ge dupeerden", aldus de burgemeester. „Rijkswaterstaat zegt dat alles nog in staat van wording is en dat zo doende nog niet veel definitiefs me degedeeld kan worden". Aan de hand van kaarten werden problemen rondom de toekomstige verbreding en het uitbreidingsplan der gemeente Sas van Gent stuk voor stuk met de aanwezigen doorgenomen. Hierbij bleek, dat de meeste van hen aan de oostzijde van het kanaal willen blij ven wonen. Ook de kwestie van de eigen gronden en de cijns-gronden werd aangeroerd. Vanavond (dins- Enkele verzoeken om subsidie werden afgewezen, waarna op ver zoek van het St.-Vincenlius-semi- narïe te Zundert f 100 werd ge voteerd als een bijdrage voor een uit Aardenburg afkomstige leer ling, die deze school in 1960 hoopt te bezoeken. Nadat de gemeenterekening 1957 was goedgekciurd, verleende de raad f 200 als bijdrage in de kosten van elek trificatie van een pand aan de Prï- versweg te Eede. Zonder hoofdelijke stemming werd hierna een voorstel van B. en W. om de presentiegelden voor de raadsvergadering van f 7.50 op f 10.te brengen aangenomen. Tenslotte besloot de raad nog enkele perceeltjes grond te verkopen. Rondvraag Bij de rondvraag drong de heer J. P. Slager (prot. lijst) aan op wijzi ging van de beplantingen in verschil lende delen van de gemeente. De heer J. J. Rosseel (prot. lijst) wilde weten waarom de verlichting in de Hennequinstraat, waartoe ongeveer een half jaar geleden werd besloten, nog steeds niet is aangebracht. De opdracht is aan de P.Z.E.M. ver strekt zo deelde de burgemeester mee. De tot nu toe van kracht zijnde bij drageregeling van de gemeente voor het aansluiten van percelen in de zo genaamde onrendabele gebieden op bet elektriciteitsnet, kon de instem ming van de heer E. E. F. Lansu (k.v.p.) niet langer hebben. Hij zou graag een verandering aangebracht zien, in die zin, dat subsidies van ver schillende grootte worden toegekend, al naar gelang kosten zijn gemaakt. Burgemeester Van Dongen antwoord de hierop, dat het bijzonder lastig is voor de gemeente om met gevarieer de hijdragen te werken. Op een vraag van de heer Lansu of dan soms mogelijk zal zijn om in gevallen waarin de eigenaar hoge bedragen moet betalen meer dan f 200 per geval uit te trekken, repli ceerde de raadsvoorzitter dat dit al leen mogelijk zal zijn bij het heffen van straatbelasting. Gevallen van geelzucht geconstateerd in Oostburg In Oostburg ziju de laatste tijd vele gevallen van geelzucht geconstateerd. In verband hiermee lieeft het ge meentebestuur zich met oen schrij ven gericht tot de hoofden van do verschillende onderwijsinstellingen. Daarin wordt medewerking verzocht er de kinderen op te wijzen, dat de uiterste hygiëne in acht genomen dient te worden. Zowel in als buiten de school. Dit dringend verzoek wordt gedaan op advies van do beide gemeentege neesheren. Volgend jaar: Nederlandse week in Glasgow Ook Veere wil weer contacten met Schotland (Van een onzer verslaggevers) De burgemeester van Glasgow, mr. Myer Galpern, heeft maandag in Den Haag een pleidooi gehouden voor zijn stad, waar van 9 tot 14 mei 1960 een Nederlandse tentoon stelling cn Nederlandse week wordt georganiseerd. Samen met een aantal vooraanstaan de stadgenoten is deze burgemeester naar Den Haag gekomen op uitnodi ging van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Groot-Brittannië en het „Dutch week committee", dat Glasgow, de tweede stad van het Britse gemenebest, heeft uitgekozen voor deze Nederlandse week. De basis van de „Dutch week" be staat uit een tentoonstelling in de Kelvin-hall, het grootste tentoonstel lingsgebouw in geheel Europa, dat werd genoemd naar de natuurkundi ge Keivin. Hier kunnen Nederlandse exporteurs tegen een bijzonder laag tarief stands huren. In de stad zelf zullen etalages aan Nederland gewijd worden, op de scholen wordt extra aandacht aan Nederland gewijd en van officiële gebouwen zal de Neder landse vlag wapperen. Bij de ontvangst: van het Schotse ge zelschap was ook de burgemeester van Veere, jhr. I. F. den Beer Poor- tugael, aanwezig. Zijn aanwezigheid hield verband met het feit, dat Vee re in VToeger tijden de stapelplaats is geweest van de Schotse wollmndel. Nog altijd herinneren de Schotse hui zen aan deze periode. In de vroege re relaties tussen Nederland en Schotland heeft Veere dus een bij zondere rol gespeeld en de burge meester vun Veere achtte het. zich een taak na te gaan in hoeverre ook dagavond) wordt in de rapportzaal van de Spiegelglasfabriek vergaderd in de toekomst contacten tussen zijn met de wijk „Stuiver", J stad en Schotland mogelijk zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 6