Walcherse boeren moeten te lang wachten bij transport van bieten Zeeuwse Almanak LAAG WATER HINDERDE IN ZEELAND DE SCHEEPVAART ZWANENBERG maakt wat smaakt SOUBURGS WACHTMEESTER LIET ZICH NIET IN KANAAL SLAAN ZWAAN UIT GOESE 00STVEST STAPT EEN WINKEL BINNEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 8 DECEMBER 1959 ONTEVREDENHEID GEUIT TIJDENS Z.L.M.-VERGADERING Advertentie Met verschillende belanghebbenden zal vergadering worden belegd De afdeling: Oostkapelle van de Z.L.M. heeft in de maandagmiddag gehou den vergadering van de kring Walcheren van de Z.L.M. de kwestie van de lange wachttijden bi,j het bietentransport op de Loskade té Middelburg aanhangig gemaakt. Op de laatst gehouden vergadering van de afdeling Oostkapelle begin december vormde dit onderwerp eveneens een punt van bespreking. Besloten werd toen namens de afdeling een schrijven te rich ten aan liet kringbestuur met het verzoek zeer dringend tegen de lange wachttijden te protesteren. Maandagmiddag kwam dit schrijven op de kringvergadering in café „De Vriendschap" in behandeling, waar het nar der werd toegelicht door de voorzitter van de afdeling Oostkapelle, de heer K. do Buck. In dit schrijven wordt gesteld, dat het niet de eerste maal is, dat er zeer lange wachttijden zijn bij de bietenaflevering. Tevens is het niet de eerste maal dat hierover wordt geprotesteerd. Het vorig jaar beriep men zich op de abnormale hoge opbrengsten, waardoor de fabrieken in vele moei lijkheden kwamen, o.a. door tekort aan kalk, opslagruimte en dergelij ke. De afdeling Oostkapelle gelooft, dat dit niet helemaal juist was, want waarom nemen de fabrieken dan ge regeld monsters voor opbrengstbepa ling en waarom moet iedere bieten leverancier dan opgeven hoeveel bie ten hij zal leveren, aldus vraagt men zich in het schrijven af. Verder is men benieuwd waarop dit jaar de schuld van de lange wachttijden af geschoven zal worden. Oorzaak Dit jaar is er geoh stagnatie door hoge opbrengsten, aldus komt men tot de conclusie. Waar de schuld dan wel ligt dient nu eens terdege te worden onderzocht, vindt men in Oostkapelle. Vervol gens wijst deze afdeling erop, dat men in de N.O.-polder bij de afle vering een prima organisatie kent. Dit is ook in Veere het ge val. Men besluit het schrijven met de- mening, dat dit in alle plaatsen mogelijk moet zijn. In een toelichting op deze brief zei de voorzitter van de afdeling Oost kapelle, dat deze lange wachttijden wel in een zeer ongunstige tijd vie len; juist in een periode van druk ke werkzaamheden *voor de boer. De heer De Buck was voorts van mening, dat door bemiddeling van bietêntelers, die iets van organisa tie afweten, het misschien mogelijk is óm de huidige wijze van ontvangst die geheel door de fabrieken wordt georganiseerd nader te bekijken. Voorts voegde hij hieraan toe, dat de aflèvering in vele andere plaatsen, Arnemuiden, Nieuw- en Smt-joos- land cn Souburg, ook niet zo best liep. Deze brief waarmee Oostkapelle de kat de bel aanbond gaf in de verga dering reden tot een uitvoerige ge- dachtenwisseling. Hierbij stelde de afdeling Biggekerke zich volledig achter het schrijven van Oostkapelle. Ook in Biggekerke was men niet te vreden. f Advertentie) Niet allemaal tegelijk... Niet alle huisvrouwen over de hele wereld koken tegelijk. Maar één ding hebben ze gemeen: voor het binden van groenten, soepen en sau sen gebruiken zij Maïzena Duryea - het ideale bindmiddel. Stroef De heer W. van 't Sant, beheerder van het bijkantoor van de Centrale Suikermaatschappij' te Goes, gaf over dit probleem zijn persoonlijke visie. Allereerst wees hij erop, dat het in voorgaande jaren in Veere ook niet zo vlot was gegaan. Gelukkig dit jaar wel. En ook in de N.O.-polder zit het met de aflevering dit jaar; niet zo goed. Volmondig gaf hij toe, dat de ontvangst té Middelburg de laatste negen dagen van de campag ne stroef gelopen heeft. De eerste acht <i négen weken ging het echter vlot. Toen de campagne werd ingekort kwamen de moeilijk heden pas. Bovendien was een ha. op brengst van 39 ton verwacht, maar dit werd rond 40,5 ton. Voorts moet mén rekening hou den met rond 1300 leveranciers op Walcheren, die zich ook niet alle maal aan do spelregels houden. Vaak komen de leveranciers met een grotere lading bieten op de Loskade dan de opgegeven ton nage wat een vlotte ontvangst ook al bemoeilijkt, aldus de heer Van 't Sant. Velé boeren hadden- het plan geop perd om tijdens de drukke periode een extra kraan in te schakelen- maar dit zou volgens de lieer. Van 't Sant toch geen effect hebben om dat op de beurs geen extra scheeps- ruimte was te krijgen. Besloten werd met de verschillende belanghebbenden een vergadering te beleggen om dit probleem te bespre ken en wanneer mogelijk een betere regeliug te treffen. VEERDIENSTEN GESTAGNEERD Wind hield water in zeearmen tegen De harde zuid-oostelijke wind, die maandagavond tot stormsterkte aan groeide, heeft het Noordzee-watcr in de zeearmen tegengehouden. In Zee land kwam daardoor bij eb zo'n lage waterstand voor, dat de scheepvaart ernsige hinder ondervond. Zo kon de provinciale boot, die de veerdienst tussen Zierikzee en Katseveer onder houdt, maandagmiddag bij aankomst in Zierikzee het ponton niet berei ken. De passagiers konden wel aan wal worden gezet maar met% de ontsche ping van de auto's moest worden ge wacht tot tien over vier, toen het water weer op normaal peil was. Ook de R.T.M.-boot tussen Zijpe en An- Meer goedkope „stroom" voor heetwater-klanten Bezitters van elektrische heet- waterinstallaties in Zeeland kun nen met ingang van 1 januari 1960 op ruimer schaal profiteren van de goedkope huishoudstroom van vijf cent per kWh. Deze goed kope stroom staat nu alleen des nachts vari 11 uur 's avonds tot 7 uur 's morgens ter beschik king van de heetwaterklanten van de P.Z.E.M. Na 1 januari levert de P.Z.E.M. de goedkope stroom echter ook 's middags van half één tot half drie en gedurende het gehele weekeinde van zater dagmiddag half één tot maandag morgen 7 uur. Dit betekent ook, dat alle andere elektriciteitstoe passingen in de huishouding in die tijd tegen de lage prijs van 5 cent per kWh. worden berekend. VAN <3.H)Ln TOT c-Zijpe EXPOSITIE IN HULST. De kunstschilder Theo Steïjaert, die indertijd Hulst als woonplaats ver wisselde voor Maastricht, zal in de burgerzaal van het Hulster stadhuis exposeren. Schilderwerken en tèke- VOORLICHTING...., Twee zoons waren die' boerin ergens' in Zeeland al vooruitgegaan naar Australië; zij sou met haar jongste zoon nakomen en dezer dagen was het so ver, dat de buren op een zon dagmorgen hun laatste koffievisite kwamen brengen. Tiet nieuwe vader land van de vertrekkende „bure" was hét onderwerp van gesprek en hei' dient erkendte worden, dat 'bure er met veel geestdrift over wist te ver tellen. Zij' was schriftelijk voorge licht door haar zoons, maar Me had den hel met die voorlichting kenne lijk niet 'zó nauw genomen, want op- a et ogen vertelde bure lioe ginder in 'de straten de papegaaien zo maar in de bomen zaten". De visite luisterde ademloos. Bure loist nog veel meer treffende bijzonderheden over flora, en fauna van het nieuwe land, maar na al dat buitennissige wilde een der bezoe kers toch ook wel eens iets bekends in Australië situerenDaarom vroeg de man, of ze er ook honden en kat ten kenden. Bure dacht even na, toen sprak ze met een wetend lachje: „Jawel, maar die bent glad anders dan ierhé"! En verklarend voegde ze er aan toe: 't Is ook zo ver weg, hé...." ningen, waarvan er waarschijnlijk verscheidene zullen herinneren aan het verblijf van de kunstenaar In Zeeland, zullen daar van 12 tot en met 20 december aanstaande te zien zijn. De heer Steijaert die in Indonesië werd geboren heeft lange tijd in Hulst gewoond. Hij bezocht er ge durende enige tijd de toenmalige r.-k. handelsdagschool, die later een ly ceum werd, het Janseniuslyceum. Burgemeester A. L. S. Lockefeer zal de expositie officieel openen. PROPAGANDA WERKTE. De ijverige propaganda van de E.H.B.O.-afdeling te Waterland- kerkje heeft een behoorlijk resul taat opgeleverd. Er hebben zich dertig dames en lieren gemeld voor de cursus, die deze winter wordt gegeven. De lessen zijn reeds in volle gang en de docent, dokter A. Lievens uit IJzendijkc, verheugt zich over de medewer king van een klas aandachtige „leerlingen". De praktijklessen in liet leggen van verbanden en dergelijke worden gegeven door wijkzuster Lcmson van het Groene Kruis. WEER EEN SOUVENIR Het is nu veertien jaar na de oorlog en er worden nog geregeld souvenirs uit die tijd gevonden, zoals laatst in Waterlandkerkje, waar weer een pro jectiel opgespoord werd. Men deed de vervelende ontdekking bij het gra ven van een sloot en onmiddellijk waarschuwden de vinders de mijnop- ruimingsdienst. Personeel van deze dienst maakte het projectiel onscha delijk. na Jacobapolder ondervond hinder vau de lage waterstand. Deze boot kon van half twee tot vijf uur 's mid dag niet varen. De boot voor Nu- mansdorp, die om vijf over drie uit Zijpe vertrekt, kon dè haven niet uit komen en bleef zelfs enige tijd aan de grond zitten. Niet alleen de veer diensten hadden last van de lage wa terstand. Op de Oosterschelde kwa men in de Witte-tonnenvlije nabij Stavenisse verscheidene schepen op de route Wemeldinge-Dordrecht aan de grond te zitten. Toen het peil van het water weer steeg konden ze op eigen kracht vlot komen. De veerdienst Kortgene-Wolfaarts- dijk kon normaal functioneren, maar in het midden van de vaargeul liepen twee scheepjes vast. In de Zandkreek liep om kwart voor drie ongeveer een half uur voor laag water de „Arne muiden 8" op een zandbank. Ruim een uur later kwam het schip op; eigen kracht weer vlot, maar nau welijks had de „Arnemuiden 8" dieper vaarwater gekozen of een Shell-binnenvaarttanker voer on geveer op dezelfde plaats omhoog. Nog voor zes uur slaagde dit tankscheepje erin vlot te komen. Geen van beide schepen liep daar bij noemenswaardige schade op. Om tien over drie bij laag water werd aan de steiger te Wolfaarts- dijlc een waterstand van 2.82 meter min. N.A.P. gemeten. Dat is meer dan een meter beneden de normale laagwaterstand. Het veerbootje „Zuidvliet", dat de dienst onderhoudt tussen Veere en Kamperland kon omstreeks half vier 's middags Kamperland niet berei ken. Het schip voer vast op een drempel in de vaargeul voor de ha veningang van Kamperland, maar kwaih onmiddellijk weer vlot. „De Zuidvliet" moest toen een halt' uur wachten, totdat het water wat hoger was en de drempel kon worden „ge nomen". GROENTE CONSERVEN HEVIG GEVECHT OP BRUG Vechtersbazen later in Middelburg gearresteerd Een beschonken Middelburger en een driftige inwoner uit. Nieuw- en Sint Joosland hebben zondagavond op de ltanaalbrug bij Souburg vergeefse pogingen in liet werk gesteld om een wachtmeester van de rijkspoli tie in het Kanaal door Walche ren te werpenTegen negen uur hield de 41-jarige Souburg- se wachtmeester A. Wolf een tweetal wielrijders aan op de brug over het Kanaal door Wal cheren en deze aanhouding werd aanleiding tot een gevecht, dat ongeveer tien minuten zou duren! Voor deze wachtmeester van de rijkspolitie was er alle aanleiding de beide fietsers aan te houden, want in de eerste plaats reed één hunner op een onverlichte fiets en ten tweede slingerden zij van links naar recht over de weg. De gedachte aan dron kenschap lag dus voor de hand. En dat bleek juist te zijn, toen het twee tal was afgestapt: de 36-jarige W. G. uit Middelburg was verregaand „in kennelijke staat" en zijn nog vrij nuchtere, 28-jarige vriend J. J. uit Nieuw- en Sint-Joosland had de taak op zich genomen hem thuis te bren gen. Het tweetal probeerde eerst er met een „koopje" van af te ko menZe hadden er 25 gulden voor over als wachtmeester Wolf hen liet doorrijden naar Middel burg. Toen deze omkopingspoging faalde' probeerde J. het met het argument, dat hij er wel voor zou zorgen, dat G. heelhuids thuiskwam. Wachtmees ter Wolf stond echter niet toe, dat W. G. op zijn fiets van Souburg naar Middelburg zou rijden en zo het ver keer in gevaar zou brengen. Zijn re soluut besluit was dan ook: „Mee naar het bureau!" De 28-jarige J. J. bleek echter te im pulsief en te driftig. Hij liet zijn fiets vallen en ging de wachtmeester Schip met roerschade in haven van Wemeldinge Door de zware zeegang kreeg het 850 ton metende en met zand geladen schip „Meta" maandagmiddag voor de haven van Wemeldinge roerscha de. De bergingsvaartuigen „Adja" en „Arendsoog" sleepten het schip de haven van Wemeldinge binnen, waar de schade zal worden hersteld. Daarna zal het schip zijn reis naar België voortzetten. OP ZOEK NAAR STEVIG MAAL Driemaal per dag stapt in Goes een zwaan uit de Oostvest de wal op voor een hoogst merkwaardige expeditie! Het slanke dier schudt zich dan eens grondig uit. steekt de lange bals in de wind en wag gelt de Ganzepoortstraat in. Op zoek naar.... een stevig maal! En dat vindt deze zwaan in de winkel van do lieer Tilroe. Zo langzamerhand is liij daar een vaste klant geworden, die stipt op tijd bij zijn gastheer komt aan kloppen. 'Dat aankloppen gebeurt dan meestal 's morgens omhalf acht in de meest letterlijke zin van het woord. Met zijn scherpe snavel tikt hij tegen de ruiten, - waarop dan weldra wordt openge daan. Duurt het wachten soms wat lan ger, dan de gast uit ele Oostvest belieft, dan zet hij zijn „ruiten tikken" kracht bij door met zijn volle gewicht tegen de deur te du wen. Het dochtertje van de heer Tilroe is af en toe wel eens bang, dat de ruiten het snavelgetik niet kunnen verdragen en net zullen begeven. Dan rept ze zich naar de voordeur om deze van slot te doen. Prompt duwt de zwaan de deur ópen en treedt plechtstatig de winkel binnen. Zijn komst is uiet tevergeefs, want er staat dan al een hartver sterking voor hem klaar. Het ge zegde „Zwaan kleef aan....." vindt in de Ganzestad bij de familie Til roe dus wel een erg demonstratie ve toepassing. te lijf. Onmiddellijk kreeg hij steun van de Middelburger en samen pro beerden ze de wachtmeester over de leuning, van de brug iu het kanaal te slaan. Wachtmeester Wolf Het echter ook zijn tanden zien, zodat er van weers zijden rake klappen vielen. Tenslotte moest het tweetal de pogingen sta ken, maar samen wisten zij toch te ontkomen. De Sbuburgse wachtmeester had ech ter" één hunner herkend als afkom stig uit Middelburg en samen met een collega reed hij op een motor korte tijd later naar de Zeeuwse hoofdstad. Toeri de politie tégen tienen een inval deed bij de beschonken Mid delburger zat deze met zijn vriend uit Nieuw- en Sint-Joosland nog na te praten over hun gevecht met de politieman in Souburg.... Beiden werden overgebracht naar het politiebureau in Middelburg. In de loop van maandag verhuisden zij naar het Middelburgse huis van be waring. Woensdag zullen zij voor de officier van justitie worden geleid. P. Groenendijk benoemd tot secretaris-generaal I.R.U. Oud-Goesenaar bekleedde vele „vervoersfuncties" De „International Road Transport Union" (I.R.U.) heeft tijdens haar laatste vergadering van 1 december te Parijs, besloten do lieer P. Groe nendijk te benoemen tot secretaris generaal van deze organisatie. De heer Groenendijk werd op 31 oktober 1923 is Goes geboren. In 1947 trad hij in dienst bij de af deling adminstratie en vergunning verlening van de „Stichting Neder- landsche Internationale Wegvervoer Organisatie" (N.I.W.O.). Hij werd later hoofd van het secretariaat en op 1 november 1955 werd hij benoemd tot adjunct-secretaris van do I.R.U. In 1947 en 1948 vertegenwoordigde de heer Groenendijk de N.I.W.O. te Praag. Eij de I.R.U. zijn aangesloten: de „Algemene .Verladers- en Eigen Vervoerdersorganisaties", de „Natio nale organisatie voor het beroepsgoe- derenvervoer wegtransport", de „Ko ninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen" en de „Stichting Nederlandsche Internatio nale Wegvervoer Organisatie" P. GROENENDIJK ....I.R.U.-secrótaris.... Verdachte van brand te Kwadendaitime voorgeleid De verdachte van de brand in twee woningen te Kwndendammc, de 22- jarige J. C. V., is maandag te Mid delburg eeu verhoor afgenomen door de rechter-commissaris. De geeste lijk gestoorde jongeman houdt zich bij zijn verklaring, zich niets te her inneren van hetgeen do laatste drie weken is gebeurd. Eep medisch (psy chiatrisch) onderzoek zal worden in gesteld haar de juistheid van 's maas beweringen. Klok van stadhuistoren Middelburg slaat weer! Dé klok van de Middelburgse stad huistoren slaat weer! Sinds zaterdag hebben de hoofdstedelijke ingezete nen zijn sonore slag kunnen hóren, even voordat de klok van de Lange Jan dat doet. Sinds dié dag wijst ook de klok met de Romeinse wijzerplaten zoals dat voor de oorlog het geval was de.tijd weer aan. Thans nog enigzins verscholen achter het houtwerk, maar binnen niet al te lange tijd zal de steiger verdwijnen. Aansluiting percelen grasland op waterleiding Op vergadering kring Walcheren Z.L.M. besproken In de maandagmiddag gehouden ver gadering van de kring Walcheren van de Z.L.M. onder voorziterscliap van de heer A. W. Cevaal is gespro ken over de aanleg van waterleiding' naar bepaalde percelen grasland op Walcheren, die hiervan nog steeds verstoken zijn. Dit punt werd nader toegelicht door de heer O. P. J. vau Iwaardeu. Do beste oplossing leek voorzitter Cevaal, dat do landbou wers die met deze moeilijkheden kampen, zich. opgeven zodat men een plan kan opstellen, In zijn toelichting op dit probleem steldé de heer Van Iwaarcfen, dat men met dezelfde moeilijkheden in Zuid-Beveland had gekampt. Na tien jaar heeft men thans een gunstige regeling kunnen treffen, die zijns in ziens ook op Walcheren van toepas sing kan worden gebracht. Onder an dere door het gebruik van plastic buizen kan men voordeliger werken, zodat men in september kon begin nen met de aanleg van waterleiding in de Yerseker-Moer op ongeveer 300 a 400 ha grasland. „Voordat een plan voor Walcheren wordt opgesteld moeten wij echter eerst weten hoe groot de belangstel-, ling is", aldus de heer Van Iwaar- den. Dan pas kunnen wij het gaan bespreken met de waterleidingsmaat schappij. Voorts vestigde hij er de aandacht op, dat wanneer dit niet goed georganiseerd wordt de kosten te hoog komen. In plaats van de heer C. A. Polder dijk, die aftredend was, werd de heer D. A. van Nieuwenhuijzen uit Nieuw en Sint Joosland tot hoofdbestuurs lid benoemd. Vervolgens hield dr. J. Tesink, directeur van de Gezond heidsdienst voor dieren een inleiding over het onderwerp „Nieuwe inzich ten over wormbestrijding bij het paard en het verband bodem, plant, dierziekten". Men kon dit jaar in Zeeland bouwen op de sint Slot van pag. 1 chetknopen te zoeken; nu .waren het de zelfbinders, overhemden en das sen, die in een kleurig papiertje naar de schoen van dc heren der schep ping verhuisden. Maar bij dit alles bleef de omzet na genoeg gelijk aan vorig jaar. Praktisch Meer praktische zaken werden ge kocht in de winkels, die hun voor raad omschrijven met het beken de „luxe- eu huishoudelijke arti kelen". „De erg Iuxo artikelen gingen dit jaar helemaal niet, maar de om zet leed er gelukkig niet onder" zo vertelde een Goese middenstan der uit deze branche. En waar uit deze branche meer van deze geluiden werden gehoord, zou men kunnen denken, dat de Zeeuwen het dit jaar vooral in het geven van praktische geschenken hebben ge zocht. Maar deze veronderstelling wankelt al weer bij de geluiden uit de geschenkenhuizen en kunsthandels, waar de nuttige presentjes het moes ten afleggen tegen bijous en andere schitterdingetjes. „Geen duidelijke verschuiving" was een mening uit een Middelburgs grootwinkelbedrijf, waar alleen de- eerder aangestipte bouwsteentjes voor „vuurwerk" zorgden. Wei had men hier de indruk, dat de omzet groter had kunnen zijn, als men vroeger met de propaganda was be gonnen, eerder de mensen „in stem ming" had gebracht. Dat is een in druk, waarvan de juistheid eerst over een klein jaar aan de praktijk kan worden getoetst. Nu is de goedheiligman echter weer vertrokken. Hij liet de Zeeuwse mid denstand met „iets meer dan vorig jaar" tevreden achter. VANDAAG Middelburg Electro: Klopjacht 10 <en 21.15 uur, 18 jaar. Schouwburg: Aardrijkskundig Jeugd centrum. Schuttershof: Ouderavond gereformeerde school 20 uur. Schut tershof: Natuurkundig Gezelschap, lezing 20 uur. Vlissingen Luxor: Geheime agent alias gorilla. 20 uur. 18 JaBr. Alhambra: Hoe vertel lk het mijn dochter. 20 uur, 18 jaar. Scheldekwartler: Toneel avond ouden van dagen. 20 uur. Goes Grand: Hoo vertol lk het wijn dochter, 20 uur, 10 Jaar,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2