PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MARIALVA TIJDENS ORKAAN VERGAAN Vier mensen gedood door brand in hotel Men kon dit jaar in Zeeland bonwen op de Sint BILT TWAALF MAN VAN GEORGE ROBEVERDRONKEN PRESIDENT EISENHOWER VOERT OVERLEG IN KARATSJI 202e jaargang - no. 289 Dagblad, ultgavo van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de 'Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 8 dec. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee. red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Reis Vein grote oceaanschepen vertraagd „Seevogel" op rotsen geslagen De orkaan, die maandag op de Atlantische Oceaan en op de Noordzee woedde, heeft het verlies van mensenlevens en van schepen veroorzaakt en de reis van grote oceaanschepen ver traagd. De 111 ton metende Portugese sleepboot „Marialva" is overtijd en men vreest dat de boot met de bemanning van zeven tien koppen vergaan is. Het vaartuig was op weg van Lissabon naar Leixoes in Noord-PortugaL Bij Leixoes zijn wrakstukken en reddingsgordels aangetroffen, die naar men vermoedt van de „Marialva" afkomstig zijn. Ook wordt gevreesd dat bij Dun- cansby Head, de noordelijkste punt van Schotland, 12 man het leven verloren hebben nadat de treiler „George Robb" strandde. Het Hamburgse vrachtschip „Seevogel" van 1404 ton ver keert volgens de berichten in zinkende toestand nadat de „See vogel" bij het lichtschip „Oeland Norra Udde" (Zuid-Zweden) op de rotsen was gelopen. De 17-koppige bemanning is gered. De 360 ton metende Britse kustvaarder „Servus" heeft maan dagmiddag noodseinen uitgezonden en gemeld, dat hij bij de vuurtoren Clythness (Schotland) naar de kust afdrijft. Eerder op de dag had de Servus om onmiddellijke assistentie verzocht na een as te hebben gebroken. Later meldde de „Servus", dat het op sleeptouw is genomen door de „Scotia". Het Zweedse motorschip „Kare" (499 ton) seinde maandag, dat het ongeveer 500 mijl ten zuid-oosten van kaap Race (Newfoundland) in Ramp In Frankrijk is zaterdag een mas sale inzameling gehouden voor de hulpverlening aan de overleven den van de overstromingsramp in Fréjus. Ook in het buitenland en met nanie in België startte men spon taan hulpacties. Nederland is wat de spontane hulpverlening betreft soms wat traag. Er lopen in ons land al tijd vele hulpacties en inzamelingen, die voortreffelijk zijn georganiseerd en waarbij dan maandenlang een be roep wordt gedaan op het goede hart, het sociale gevoel en de beurs. Vandaar wellicht, dat men in Neder land het spontaan reageren wat ont wend is geraakt. De ramp van Fréjus echter is een ramp, die om een snelle, spon tane reactie vraagt. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft dat begrepen en dus direct gerea geerd. Maar de reacties van anderen kwa men te traag. Terwijl de Belgische regering en vele vooraanstaande fi guren en organisaties direct aanzienlijke sommen hebben gestort, moest de Nederlandse regering maandag nog beslissen. Dat is jammer, want die over stromingsramp in Fréjus spreekt toch wel heel sterk tot het Nederlandse hart. Wij weten in dit land wat een over stroming betekent en wij herinneren ons. hoeveel hulp het buitenland aan Nederland aanbood. Behalve een plicht van menslievend heid, rust hier dus ook op vele Ne derlanders een plicht van dankbaar heid. Een plicht, waarvoor men ge durende korte tijd alle andere wei- georganiseerde inzamelingen in Ne derland opzij mag schuiven. Intussen heeft de Alliance Frangaise in Nederland een actie gestart voor de slachtoffers van Fréjus. Men hoopt spoedig een aanzienlijk bedrag te kunnen storten bij de Franse am bassadeur in Den Haag. Het giro nummer is 37037 (zevenendertig nul zevenendertig) ten name van het Centrale Comité van de Alliance Frangaise te Amsterdam. Ieder kan nu doen wat zijn hart hem zegt te doenl. moeilijkheden verkeerde. Later is be richt, dat de Nederlandse sleepboot „Zwarte zee" de „Kare" heeft vast gemaakt en nu op weg is naar een nog niet bekende Westeuropese ha ven. De Nederlandse sleepboot „Zeeland" heeft ten zuiden van Sardinië de Britse tanker „Kuwait" (17.929 ton) op sleeptouw genomen. De „Kuwait" had gemeld een lekke ketel te heb ben. De „Zeeland" zou proberen de Engelse tankboot naar Palermo te slepen. De Franse zeesleepboot „Jean Bart" uit Boulogne had op de Noordzee het in nood verkerende Liberiaanse schip „National Fighter" gisteravond om half acht bereikt. Mankement De „National Fighter", die 8479 ton meet, kwam maandagmorgen ter hoogte van Lowestoft in moeilijkhe den door een mankement aan de stuurmachine. Men slaagde er in de loop van de middag in de machine te repareren, maar de kapitein melden dat het schip nog niet goed bestuur baar is. Met het oog op het slechte weer en het feit, dat het schip in bal last vaart, heeft de kapitein de „Jean De foto toont de zuiger Port Sun light op de rotsen ten oosten van het licht van Flamborough Head. Bart" geaccepteerd. De Nederlandse zeeslepers „Thames" en „Simson" zijn eveneens in de nabijheid van de „National Fighter". Te Spur Head (Yorkshire) is de be manning van de trailer „Revello" uit Grimsby gered. De Revello is later gezonken. Uit Boulogne sur Mer is gemeld, dat verscheidene schepen, waar onder de Nederlandse „Tromp" en „Libra" gedwongen waren in Cher bourg te schuilen. Zes Duitse vis sersboten moesten eveneens te Cherbourg op beter weer wach ten. Verscheidene grote passa giersschepen, waaronder de „Rot terdam" hebben door de storm en de hoge zee aanzienlijke vertra ging opgelopen. Maandagavond heeft het 400 ton me tende Duitse schip „Merkur" geseind dat door het verlies van dekzeilen het schip snel water maakt en on- (Zie slot pag. 3 kol. 3) De brandweer bezig met het blussen van de brand in. een klein Amster dams hotel aan de Leliegracht. Zal de vorstgrens ons bereiken (Van onze weerkundige medewerker). Door een sterk hogedrukge- bied met het centrum boven Finland stroomt zeer koude lucht van Rusland over Duits land naar het westen. Deze koude lucht drong maandag de noordelijke provincies binnen en ook in de kop van Noord- Holland daalde de tempera tuur tot onder het vriespunt. Maandagavond vroor het in Groningen al vijf graden, maar in Zeeland lag het kwik nog enkele graden boven het vries punt. Een depressie bij Zuid- Engeland stuwt zachte lucht via Frankrijk naar het noord oosten, zodat de vorstgrens ook vandaag boven ons land aanwezig blijft. In het noord oostelijke deel van Nederlapd blijft het ook overdag vriezen, maar in onze omgeving zal de temperatuur nog boven het vriespunt blijven. Wanneer de depressie-aanval afneemt kan de koudere lucht opnieuw ver der naar het zuid-westen door dringen, zodat de mogelijkheid dat ook Zeeland in de vorst- lucht komt te liggen, in de ko mende dagen wel aanwezig blijft. In Duitsland wordt het geleidelijk nog wat kouder en tussen de Elbe en Berlijn kwam ook in de afgelopen nacht al strenge vorst voor. Vierjarige maakte boekenaffiche t>e vierjarige Stefan Tamboer uit Den Bosch is winnaar geworden van de Kinderboekenweek-wed- strijd 1959; hij kreeg een boeken- bon ter waarde van 50,De opgave was een tekening in te le veren die tijdens de Kinderboeken week 1960 als affiche voor die week kon worden gebruikt. De jury, bestaande uit Fiep Westen dorp, Metten Koomstra en J. C. Brinkman, heeft voorts nog zes tweede prijzen, twintig derde en vijftig vierde prijzen bekendge maakt. OVERWELDIGEND EERBETOON Banket in tuin van president President Ayub Khan van Pakistan heeft zijn gast, president Eisenhower, gisteren de hoogste burgerlijke on derscheiding van zijn land uitgereikt als erkenning voor Eisenhowers „verdiensten voor de vrije wereld en de zaak van de vrede". De Amerikaanse president, die gis teren door de bevolking van Karatsjl met overweldigend eerbetoon werd ontvangen, zat gisteren aan een ban ket dat in de tuin van het presiden tiële paleis was aangericht. Enkele uren eerder hadden beide staats hoofden een bespreking gevoerd over de status van de koude oorlog. Het onderhoud duurde slechts een half uur. Vandaag zullen langdurige be sprekingen worden gevoerd, waarbij beide presidenten geassisteerd zullen worden door hun voornaamste advi seurs. Aan het banket zaten ongeveer 110 gasten aan onder een reusachtig bal dakijn. Toen beide staatshoofden de tuin betraden klonk trompetgeschal en op hetzelfde moment flitsten dui zenden gele, groen en rode lampjes aan. Na het diner voerden krijgers van de Pathan en Khattack-stammen uit het noordwestelijk grensgebied een zwaarddans uit. Zij werden begeleid door trommelslagers en doedelzakspelers. President Eisen hower en zijn gevolg zouden de nacht doorbrengen in het gasten huis dat op terrein van het paleis van generaal Ayub staat. BRANDEND PEUKJE IN PAPIERMAND Drama aan gracht in Amsterdam (Van één onzer verslaggevers) Een korte maar hevige brand heeft gistermorgen vroeg het hotelletje „De Lelie" aan de Leliegracht te Amsterdam vier mensen het leven gekost. De slachtoffers waren de 22-jari- ge Amerikaanse militair Ri chard Carter uit een kazerne in Friedburg (Did) en drie buffet dames te weten de 19-jarige A. Herfst, de 21-jarige E. K. Lauppe en de 22-jarige A. Beumkes. Twee andere meisjes, het 22-jarige dienstmeisje Edith Scholten en haar vrien din Alice Janssen, die bij haar op bezoek was wisten evenals hotelhouder Zaagsveld en diens vrouw en dertienjarig dochter tje tijdig aan de vlammenzee te ontkomen. De twee meisjes die op de tweede etage sliepen zijn door het raam geklommen naar het raam op de eerste etage, vanwaar ze zich door over een steeg van een meter breedte te springen op het dak van een school aan de Prinsengracht in veiligheid konden stellen. De heer Zaagsveld wist nog via de trap op straat te komen, zijn echtge note is via een ladder van de brand weer behouden op straat gebracht. Het dochtertje sprong uit het raam van de eerste verdieping en werd door haar vader opgevangen. Zeeuwse winkeliers omzet iets hoger dan vorig jaar WANNEER ER onder 't darte- le hoofd „Men kon dit jaar bou wen op de Sint iets wordt geschreven over het Zeeuwse budget van de goedheilig man en hoe hij ook dit jaar alle eindjes weer aan elkaar heeft weten te knopen, dan heeft dat „bouwen" een dubbele betekenis. Figuur lijk, omdat de bestedingen goed zijn geweest en we dus allemaal wel een redelijk geschenkje hebben gekregen. Letterlijk, omdat er één artikel was, in de bij dit feest zo belangrijke speelgoederen-branche nog wel, dat zich bij de Zeeuwse kinde ren in een enorme populariteit mocht verheugen: plastic bouw steentjes De verkoop nam hier en daar de vorm van een rage aan. En men moet toegeven: het is prachtig speelgoed, onverslijtbaar bij nor maal gebruik en pedagogisch ver antwoord. Een vrouwelijk arts, die gisteren verschillende griep- patiëntjes bezocht, vertelde, dat zij eigenlijk van bouwsteen naar bouwsteen was getrokken Maar afgezien van deze rage gebeur den er deze sinterklaas eigenlijk geen opzienbarende dingen in Zeeland. Een dertigtal winkeliers, verdeeld over verschillende branches, hebben we, naar hun bevindingen gevraagd. In elke branche luidde de mening, dat er iets meer is verkocht dan vorig jaar, maar het verschil is gering tot onbeduidend. Speelgoed Om nog even bij de speelgoederen te blijven: naast de bouwsteentjes, die de anders altijd in trek zijnde me taal-constructiedozen naar de ach tergrond drongen, was er ook een grote vraag naar ander in zacht-plas- tic uitgevoerd speelgoed; terwijl ook elektrische treinen een kleine „haus se" te zien gaven. De boekhandels hadden het over het algemeen drukker dan vorige jaren. Eeu Vlissings boekhandelaar vertel de dat niettegenstaande het feit, dat het gemiddeld per boek bestede be drag lager lag, gaf het totale ver koopcijfer een stijging te zien. Er zijn dus veel „goedkopere" boeken verkocht, in een voor de boekhande laren verheugend groot aantal. Het pooket-boek speelde hierbij uiter aard ook een rol van betekenis. De banketbakkers, zowel die uit de steden als die uit de dorpen, konden weinig bijzonderheden melden. De artikelen veranderen wel wat qua vormgeving, maar geliefde zaken ai3 chocolade- en banketletters behiel den hun traditionele, met het sinter klaasfeest vergroeide gedaante. In populariteit hebben zij nog niets in geboet, zo bleek ook nu weer „De verkoop is goed geweest" zo werd uit deze sector gemeld, „wel net zo als het vorig jaar, misschien iets meer Eenzelfde geluid kwam uit de secto ren van de dames- en herenmodeza ken. Ook hier weinig spektaculaire dingen: een eigenaar van een heren modezaak was het alleen opgevallen, dat de vraag naar bepaalde artikelen met het jaar wisselt. Vorig jaar bij voorbeeld bleken zijn sinterklaas kopers het eensgezind in de man- (Zie slot pag. 2 kol. 6) Met groot materiaal, 11 spuiten en de drijvende spuit Jan van der Hey- de, was de brandweer uitgerukt. Ra zendsnel had het vuur in dit krot achtige logement met zijn vele tocht- gangen en gangetjes midden in de Jordaan om zich heen gegrepen. Nog slechts een half uur voor het alarm dat omstreeks half vijf werd gegeven had de hotelhouder zich ter ruste be geven. Der gewoonte getrouw had de heer Zaagveld de asbakken met sigaret- te-eindjes op de tafels geledigd in de prullenbak. Vermoedelijk is zo een brandend eindje sigaret tussen snippers papier terechtgekomen. De vier mensen die bij deze brand ora het leven kwamen sliepen op de derde etage. De heer Zaagsveld zelf bewoonde de eerste etage. Het pand brandde geheel uit doch de belendende percelen kregen slechts geringe waterschade. Autobus uitgebrand, passagiers gered Maandagochtend is op de rijksweg nr. 7 van Amsterdam naar de afsluit dijk een autobus van de firma Bou- ma uit Makkum, waarmee 27 perso neelsleden van Werkspoor van Am sterdam naar Harlingen werden ver- yoerd, tijdens de rit in brand geraakt en totaal uitgebrand. Een der passagiers bemerkte vuur boven de benzinetank in het midden van de bus en waarschuwde de chauffeur. Deze probeerde tevergeefs met een brandblusapparaat de vlam men te doven. Het vuur greep snel om zich heen maar zowel de chauf feur als de passagiers konden zich ongedeerd in veiligheid stellen. De bus brandde in de felle wind geheel uit ondanks de pogingen van de brandweren van Den Oever en Wie- ringerwerf om de vlammenzee mees ter te worden. VERWACHT... Geldig tot hedenavond OP DE GRENS VAN DOOI EN VORST. Veranderlijke bewolking met hier en daar enige neerslag. Matige tot krachtige,, aanvankelijk af en toe harde, later iets afnemende wind tussen oost en zuidoost. In het noorden van het land over wegend lichte vorst, in het zuiden van het land ongeveer dezelfde tem peraturen als maandag. ZON EN MAAN 9 december Zon op 8.35 onder 16.29 Maan op-14.03 onder; 2.21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1