Zeeuwse Almanak ROBBENBEVOLKING GROEIT IN ZEEUWSE WATEREN MAN UIT KWADENDAMME IN ROTTERDAM GEVONDEN ZEEHOND STILT H0RGER MET ZEVER KILO VIS PER DAG Agenda ZESDE VAN AAGTEKERKE WON SCHOOLREIS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 7 DECEMBER 1959 Do zesde lilas van de dia conieschool in Aagteker- ke ontving zaterdagmor gen groot nieuws! De ne gen jongens en meisjes uit deze klas hebben na melijk bij de jaarlijkse kinderpostzegelactie een eendaagse schoolreis ge wonnen. Met z'n negenen hadden de jongens en meisjes voor een bedrag van bijna 170 aan kin derpostzegels verkocht. Voor de MJ.754 klassen van de ruim 7500 scholen in Nederland, die aan de actie deelnamen, waren er twintig prijzen, die. bij loting aan de klassen toevielen. De klas uit Aagtckerke Avon daarbij één van de elf vierde prijzen. Het zijn a'an links naar rechts Jozias Blaas, Zoet Louavs, de tweeling Johanna en Nceltje Blaas, Jacobus Blaas, Kees de' Visser, Leiu Kodde en nog eens een Kees de Vis ser. De negende leerling, die zijn tijd al een beetje vooruit was hij was zaterdagmorgen al op reisis Jan Bosse- laar. De eerste prijs van de lönderposTzegelactie „Voor het kind door Jiet kind", een vakantie van veertien dagen voor de hele klas, werd ge wonnen door de zesde klas van de Alb. Thijm- school in Amsterdam. De tweede prijs, een va kantie van zeven dagen, ging naar de klas ld van het christelijk lyceum te Delft en de derde prijs, een Aakantlo van twee dagen, naar de klas f van het instituut Indou te Bussum. Elf klassen, waaronder dus ook die ujt Aagtc kerke, AA'onnen een vier de prijs in de vorm A'an een ééndaagse schoolreis. Tenslotte waren er als prijzen nog zes radiotoe stellen voor schoolge bruik. In deze categorie kwam ook een Zeeuwse schoolklas als winnaar uit do bus de tweede klas van de landbouw- hiiishoudschool te Tholen. (Foto P.Z.C.) Honderdjarigen kregen extra-presentje De twee oudste inwoners van Zeeland, de 105-jarige mej. J. Veele uit Axel en de 100-jarige S. Pauwe uit Yer- seke, hebban met hun hoogbejaarde leeftijdgenoten in overig Nederland op "St.-Nicolaasdag een bijzonder ca deautje gelere/en van de levensver zekeringsmaatschappij Nill Mij, Deze suprise bestond uit een bijzon der fraai boekwerk, getiteld „Neder land voor 100 jaar", samengesteld door de Utrechtse historicus W. Joppe-Alberts, wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de rijksuniversi teit te Utrecht. Het boek geeft een indruk van de toestand in ons land in het midden van de vorige eeuw. Het zijn alleen de honderdjarigen en ouder, die zich er op kunnen be roemen in die tijd te hebben geleefd. Vandaar dat de levensverzekerings maatschappij, die dit. jaar tevens haar eeuwfeest viert, dit boek aan biedt aan alle Nederlanders van 100 jaar en ouder. Personenauto botste met vrachtwagen Bij de zogenaamde Kruisweg te Hon- tenisse kwam een presonenauto, be stuurd door mevrouw E. uit Axel, bij een inhaalmanoeuvre in botsing met een uit de tegengestelde richting ko mende vrachtwagen. De personenau to kwam in de sloot naast de weg terecht en liep flinke schade op. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. ALS BIJ TOVERSLAG. Financiële moeilijkheden om een ju bileum-schifting te organiseren zijn in 't Zeeuws-Vlaamse Overslag vori ge week als bij toverslag verdwe nen* Het geldprobleem, dat zich bij het nemen van dergelijke initiatieven nogal eens voordoet, werd daar na melijk op een bijzonder plezierige manier de wereld uit geholpen: met een cabaret-avond. Want daarvoor bestond grote belangstelling, zo schrijft onze correspondent. Met als resultaat, dat er baten warenEn SINT Zo ligt het heerlijk- avondje dan iveer helemaal achter ons; de sin terklaasliederen leunnen weer voor een jaar van het repertoire worden genomen door hel voorraadje sui kergoed en marsepein komen we ook •cel heen en voor ge er goed en wel rg in hebt, is het zaak om de kerst- oom aan te laten rukken. Zo gaat 'at in december. Vleen de kinderen kaarten nog veel beetje na over het feest van de oedheillg man. Uier en daar moeten og wat indrukken verwerkt worden n zo sprak de driejarige Jetty in dat rUssings gezin gisteren peinzend tot 'aar vijfjarig broertje Cor: „Het ■■is toch onze eigen, grote sinter- laas en niet jouw schoolsinler- htas"! Zant dat was zaterdag wat je noemt -.n punt geweest: wélke sinterklaas dit jaar zon komen. En van vorig ■ar herinnerde Jetty zich klaarblij- Hjk, dat er toen een fors uit de ■Hen gewassen Spaanse bisschop bezoek was geweestwaar die ciiterschoolsint het niet bij had hunne.n halen Slot van pag. 1 kalfje blijft dan op de droge zandplaat liggen slapen, terwijl de moeder met hét afgaande wa ter meetrekt En dan moet de robbevanger toe slaan. Tegen dc wind in komt hij van de andere kant van de zandplaat aangeslopen om hét zeehondekalfje te grijpen en het gele raerkplaatje op de korte staart van het dier te bevestigen 1 Tijdens die pijnloze „operatic" a'an liet kalfje zwemt de robbemoeder huilend en jankend voor de bank heen en weer en stort zich onmiddellijk met al haar moe derlijke zorg op het enkele uren ou de jong als dit in het water gezet wordt door de jagers Dat alles lukte in Zeeland dus slechts twee keer in de afgelopen zomer, maar volgend jaar komen bioloog Van Haaften en zijn helpers terug. In de Waddenzee, waar de minder schuwe robben zicli gemak kelijker laten verschalken, lukte het A'aker 14 jongé zeehonden zwem men daar met een mevkplaatje rond, als ze tenminste niet naar andere streken vertrokken zijn Verhuizing Want dat is juist wat men weten wil Maar dit „merkenonderzoek" zo kan het gouden jubileum van de popidaire Overslagse schutter J. Apers met gepaste luister worden gevierd. Do schutterssoclëtelt heeft zo zijn eigen manier om de zaken aan te pakken UIT MOSKOU... In Aardenburg schoot de heer C. L. Cauwels dezer dagen een spreeuAV af. Het dier bleek over het IJzeren Gordijn gevlogen te zijn. Want het vogeltrekstation Googu te Moskou had het een ring om een der poten geschoven. Het opschrift luidde: „F-5 90601 Goo gu - Moskwa". De secretaris van de Vogelwacht West-Zeeuwsch- Vlaanderen zal er voor zorgen, dat de nodige meldingsformalftei- ten worden uitgevoerd. TWEEDE LUSTRUM Sint-Nieolaas, die zo langzamerhand zijn bisschoppelijke koffers weer heeft gepakt, bezocht vorige week ook de r.-k. Boerinnen van Èede. die daar het tweede lustrum A'an hun bond herdachten. Vóór zijn komst was er reeds geruime tijd een gezel lig program aan dé gang. Muziek, zang en het optreden van de Banjo club uit Maldegem vormden de mu zikale omlijsting van een feestrede, die werd uitgesproken door de heer E, Iiansu uit Aardenburg. De leiding van deze bijeenkomst in het paro chiehuis was in handen van mevr. G. v, d. Wynckel-Verbekc. DIAMANT.... Tot slot nog enkele feestelijkheden in de huiselijke kring. Het echtpaar J, Boone-Taaiman te Graauw vierde onder grote belangstelling zijn dia manten bruiloft.. Het krasse paar werd mede door de buurtbewoners uitgebreid gefêteerd. In Axel herdacht het echtpaar Dey- Den Hamer aan de Buitenweg het feit, dat het 55 jaar geleden in het huwelijksbootje stapte. is nog zo jong, dat het nog wel en kele jaren zal duren voor de eerste resultaten bekend zijn, Eenmaal kreeg men reeds een merk terug van een zeehond, die in de Waddenzee te water was gelaten. Het dier was echter ongeveer op dezelfde plaats gevangen, waar het twee maanden tevoren van een merk was voorzien. Dat er niettemin een belangrijke „verhuizing" van zeehonden kan voorkomen, is reeds bewezenin 1957 en in 1959 ontdekte men op de Nederlandse kust enkele zieke dieren, die eerder aau de uiterste noordoostkust van Engeland Ava- ren gemerkt Waar de Zeeuws dieren echter met tertijd naar toe zullen trekken, is nog vofcomen onbekend. Bioloog Van Haaften zegt „Als de Zeeuwse zeegaten eenmaal afgesloten zijn, zullen de banken voor de Zeeuwse kust waarschijnlijk toch ook veran deren en wellicht vinden de robben daar een onderkomen". Ook acht hij het niet uitgesloten dat de robben bij tientallen zullen verhuizen naar de Westerscheid©, waar de zeehon den thans sporadisch zijn te vinden. Niet tragisch Eén van de Zeeuwen, die het robbe- leven goed kent, is robbejager Van Zalm uit Haamstede, een beroeps jager wel te verstaan, die voor dit jaar vergunning kreeg om 50 dieren te schieten voor de verkoop van de kostbare huid. „Er zijn veel meer zeehonden dan vorig jaar", vertelde hij ons. Het kostte hem dan ook weinig moeite om na de opening van het jachtseizoen 1 augustus in zes weken tijds «zijn vijftig toege stane 'jonge robben te veroveren. Deze jacht is minder tragisch dan velen denken. In de eerste plaats is de jacht van rijkswege sterk beperkt Vlissingse fietsendieven in Middelburg aangehouden Na korte achtervolging In de nacht van zaterdag op zon dag heeft de Middelburgse politie, na telefonisch vanuit Vlissingen te zijn gewaarschuwd 2 jongemannen aangehouden, die in de Paul Kruger- straat te Vlissingen een rijwiel had- den ontvreemd. Een agent van po litie, die de overtreding zag begaan, kon de daders echter niet onmiddel lijk achterhalen. Hij schakelde een passerende automobilist in, waarna een achtervolging werd ingezet. On der Souburg werd het de knapen te benauwd; zij Avierpen de fiets tegen een dijk en snelden vervolgens een weiland in. Enkele uren later kon de inmiddels gewaarschuwde Middel burgse politie de mannen op de Vlis singse weg aanhouden. Het bleken een zekere K. uit Middelburg en een ze kere P. uit Souburg te zijn. Zij wer den overgebracht naar Vlissingen. waar zij op het politiebureau een bekentenis aflegden-, Belgische loods brak been De Belgische binnensc'heepvnartlooris De V, uit Antwerpen, die vrijdagmid dag met zijn schip in HansAveert arri veerde, ging 's avonds uit passagieren, Toen hij laat in de avond naar het schffp terugkeerde, is hij van de ka naaldijk afgevallen, waarbij hij een been brak. De man werd pas de vol gende morgen gevonden. Hij werd naar het ziekenhuis „St-Joanna" overgebracht. en bovendien jagen de beroepsjagers op jonge zeehonden in do leeftijd van 5 weken tot 1 jaar. Na ongeveer vijf weken worden do dieren namelijk zelfstandig en moeten zelf voedsel veroveren. De grootste sterfte onder zeehonden komt dan ook juist in de leeftijd van 5 weken tot 1 jaar voor en vele van dc door beroepsjagers geschoten dieren waren toch al ten dode opgeschreven. Gezond ras Intussen worden de woorden van robbejager Van Zalm over de toe name van het aantal zeehonden in de Oosterschelde onderschreven door luchtfoto's van gedeelten van de banken op de Banjaard voor de mon ding van de Oosterschelde. Op de foto's van deze banken, die een leng te van ruim 100 meter beslaan, ziet men soms 40 tot 65 zeehonden langs de randen van de banken liggen. Hoewel het onderzoek naar de ge dragingen en de trek van de zee honden nog maar pas ter hand is genomen door het eerder genoemde instituut, is het toch niet helemaal meer raadselachtig, waarom de rob- benstand in de Waddenzee snel te rugloopt, terwijl de dieren zich in de Zeeuwse wateren handhaven. De oplossing is simpel de consti tutie a'an de Zeeuwse rob is ster ker dan die A'an zijn noordelijker rasgenoot. Bij de robben in de Waddenzee komen namelijk veel meer parasitaire en gewone ziek ten voor dan bij de zeehonden in do Zeeuwse wateren. De tijd zal echter Ieren of de zeehonden zich bij het gereedko men van de Delta«kunstwerken altijd even gelukkig in Zeeland zul len voelen... BIJNA 3 WEKEN NA BRAND VANDAAG. Middelburg Schouwburg: „Stormloop tegen de Saracbenen", 20 uur, 14 jaar; Electro: „Opstanding", 19 en 21.13 uur, 18 Jaar; Café „De Vriendschap": Vergadering kring Wailcheren Z.L.M., 13.30 uur. Vlissingen Luxor: „Vuur over d« Yang- Tse", 20 uur, 14 Jaar; Alhambra: „Hoe vertel ik het mijn dlchtre", 19 en 21 uur, Ifl'Jaav. Goes Grand: „Hoe vertel lk het mijn dochter", 30 uur, 10 jaar, Het vuur greep zo snel om zich heen dat twee woningen totaal werden verwoest. Als de vermoedelijke da der van de brand werd genoemd de 22-jarige geestelijk gestoorde zoon van de familie V., die nog dezelfde avond verdween. Dit vermoeden werd nog gesterkt toen enkele dagen la ter tijdens het onderzoek van de rijksrecherche bleek, dat de dop was losgeschroefd van de benzinetank van een bromfiets, die in de huiska mer stond. Naar Antwerpen Bijna drie weken is V. er in ge slaagd uit de handen van de justi tie te blijven. Onmiddellijk na de brand ging hij naar Antwerpen waar hij enkele dagen verbleef. Op welke wijze hij deze reis heeft gemaakt is niet bekend. De jonge man was bij zijn vlucht in het be zit van ongeveer f 100, welk be drag hij gedeeltelijk heeft opge maakt in Antwerpen om in zijn levensonderhoud te kunnen voor zien. Vervolgens is V. naar Rotterdam ge reisd waar hij onderdak vond in het Katholiek Volkstehuis. Eind vorige week liet hij zich inschrijven bij het Arbeidsbureau in Rotterdam. Van hieruit stelde men zich In verbinding met het Gewestelijk Arbeidsbureau te Goes, dat op zijn beurt de politic waarschuwde. De aanhouding van V. Avas toen nog een kwestie van enkele uren. Zater dagmorgen is hij naar Kapelle over gebracht, waar hij in verzekerde be waring is gesteld. Aan de politie heeft hij verklaard zich niets meer van de brand te herinneren evenmin van zijn vlucht naar Antwerpen. Kleuterschool in Bergen op Zoom aanbesteed Het architectenbureau KuiperGou wetor en De Ranits uit Rotterdam heeft in hotel „De Draak" te Bergen op Zoom aanbesteed het bouwen van een schoolgebouw voor kleuteronder wijs op een terrein gelegen aan de IJfstraat en Ganzerikstraat te Ber gen Op Zoom. Dit namens de „Stich ting Nutskleuterschool." Er waren een dertigtal inschrijvin gen. Laagste was van L. do Jong, Vlissingen voor 62.494; hoogste M. van Oorschot, Roosendaal voor 103.450. Zeehonden zijn hollebollegijzen in de dierenwereld Een „doorsnee, rob" peuzelt per dag niet minder dan zeven kilo A'ls op- En als men dan nog Aveet, dat er ongeveer 700 zeehonden in de ZeeuAvse en Zuid- Hollandse Avateren leven, clan leert een gemakkelijk rekensommetje, dat er dagelijks circa 5000 kilo \'is nodig is om die zeehondenbe volking niet van honger te laten omkomen. Voor de oorlog, toen er veel meer robben langs de Nederlandse kus ten te vinden waren, werd er dan ook een rijkspromie gegeven voor iedere gedode rob: drie gulden voor het mannetje en vijf gulden voor het vrouwtje. Toch was de jacht op zeehonden toen minder winstgevend dan nu, want de rob bejager kreeg slechts 24 stuivers voor een robbenvel zoals rob bejager Van Zalm uit Haamstede ons vertelde. Nu brengt een vel dertig of meer gulden op. Do rijkspremie wordt nu al sinds jaar en dag niet meer gegeven, De Ne derlandse zeehondenbevolking wordt immers kleiner en kleiner. In de eerste plaats werd er in de Opvallend geel van kleur is het merk- plaatje, dut enkele zeehonden in dc afgelopen zomer op hun korte staart geprikt kregen. Men hoopt dankzij deze gemerkte dieren d.e. trek van de robben te kunnen nagaan. na-oorlogse jaren \'ecl op cle rob hen gejaagd en ten tweede plant dit ras zich langzaam voort: pas in het A'ierdo levensjaar wordt het robbcA'rouwtje vruchtbaar en ze krijgt dan slechts één kalfje per jaar. De situatie is nu zelfs zo, dat er een zeer beperkte vergunning wordt gegeven voor de jacht op robben. In do Zeeuwse en Zuid- Hollandse wateren mochten vorig jaar 230 robben geschoten wor den, maar in totaal werden ruim 150 dieren gedood. Dit jaar was het aantal vergunningen weer minder. De jagers, die een afschotvergunning hebben mogen Aran 1 augustus tot 1 januari op pad gaan. Naast en kele beroeps jagers, die om en nabij 50 dieren per jaar mogen schieten, zijn er A'eel sportjagers, die vergunning krijgen voor 1 of 2 dieren. Veel 'van deze sportjagers waaronder vele Belgen ma ken echter niet eens van hun ver gunning gebruik. Nederland telt twee „robbenreserva- ten", waar dus niet op de dieren mag worden gejaagd: tussen Texel en Vlieland en een gebied bij Schiermonnikoog. Gewonde bromfietser op .rijweg aangetroffen Middelburgse politie roept getuigen op Zaterdag j.l. werd omstreeks 18.80 uur te Middelburg bij de bushalte vau de Stoomtram „Walcheren" op de Vlissingsesingel de Middelburger M. J. naast zijn bromfiets op de rijweg aangetroffen. J. had een bloedende hoofdwond en werd ter observatie naar het Gast huis gebracht. De bromfietser, die een verwarde Indruk maakte, kon zich niet herinneren hoe het ongeluk gebeurd was. In verband hiermee verzoekt de commissaris van politie te Middel burg de personen die zaterdag j.l. omstreeks 18.30 uur bij de betref fende bushalte stonden te wachten, zich aan het politiebureau in de Lan ge Gist,straat te. Middelburg te mel den voor hot geven van inlichtingen. Na verblijf in Antwerpen De verdachte vau de brand in twee woningen te Kwadendam- me, de 22-jarige geestelijk ge stoorde jongeman P. C. V. uit dit Zuidbevelandse dorp, die na de ramp verdween zonder een spoor achter te laten, is te recht. In Rotterdam is hij meer dan twee weken na de brand door de recherche aangebonden. V. verblijft momenteel in verze kerde bewaring in het grocps- bureau van de rijkspolitie te Kapelle. In de loop van vandaag maandag zal hij aan de officier van justitie worden voorgeleid. Zoals bekend brak maandagavond 16 november j.l. brand uit in do woning a'an de familie V. te Kwadendamme. f Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2