PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ENTHOUSIAST WELKOM VOOR EISENHOWER IN TURKIJE Twee doden door gas- explosie te Purmerend Robbenbevolking groeit in Zeeuwse wateren BILT IN ROME GOEDE BESPREKINGEN" GEVOERD INDONESIË VERLANGT STEUN VAN AUSTRALIË 202e jaargang - no. 288 Dagblad,. uitgave van de (Irma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P van de Velde en F B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fi. p. p. 7.25 per tw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 7 dec. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlium. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van I.„Brieven of adres bureau v. d blad" 25 cent meer Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 UJnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes. Grote Markt 3. tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zlerlkzee. red, tel. 2425. adm. tel. 2094 Washington niet vein plein terrein prijs te geven President Eisenhower is zondag in Ankara, de hoofdstad van Turkije aangekomen. Groots was 't welkom waarmee de Turken de Amerikaanse president hebben verwelkomd. In antwoord op de begroetingswoorden van president Bayar verklaarde Eisenho wer dat de banden van vriendschap tussen Amerika en Turkije sterker zijn geworden sinds het bezoek dat hij acht jaar geleden aan Ankara had gebracht. Tijdens de korte ontvangstplechtig heid op de luchthaven ontving Eisenhower een gouden sleutel van de stad. Toen de stadsgrens was bereikt stapten Eisenho wer en Bayar over in een open Lincoln 1934, die nog heeft toebe hoord aan Moestafa Kemal Ataturk. Op het grootste deel van dé ronte stond Eisenhower blootshoofds in de auto, wuivend naar het pnbliek. Tijdens besprekingen die in het paleis van de president achter gesloten deuren werden gehouden, gaf Eisenhower aan presi dent Bayar, premier Menderes en minister van buitenlandse za ken Zorlu de waarborg dat de bereidwilligheid van Amerika om met Rusland te onderhandelen, niet betekent dat Washington van plan is terrein aan de Rus prijs te geven. Na de eerste be spreking met Eisenhower, vertelde Zorlu op een persconferentie dat Turkije wat dit betreft geen vrees koestert. Zorlu zeide dat Turkije geen vermindering van de Westerse defensie wenst, ten zij met Rusland een overeenkomst over de ontwapening wordt bereikt en dat op de naleving doeltreffend toezicht wordt gehou den. Wat de oprichting van bases voor ballistische projectielen in Turkije betreft, blijft Turkije met de Verenigde Staten sa menwerken. Aan het diner dat president Bayar zondagavond ter ere van Eisenhower gaf, verklaarde de Amerikaanse pre sident dat hij en zijn gezelschap de gastvrijheid der Turken zonder weer ga hadden bevonden. Hij zeide ver trouwen te hebben dat de Verenigde Staten, met andere vrienden en bondgenoten, de economische ontwik keling en veiligheid van Turkije zul len Wijven steunen. President Eisenhower was zondag morgen uit Rome vertrokken. Zijn bezoek aan Italië werd na de bespre kingen met de Italiaanse regerings leiders besloten met een kerkdienst in de Episcopaalse St.-Pauluskerk. Toen de president op het vliegveld afscheid nam van premier Segni zei hij, dat hij in Rome goede besprekin gen had gevoerd. „Het staat vast", zei hij „dat wij in alle belangrijke kwesties dezelfde standpunten hul digen en dat wij de oplossingen zoe ken in dezelfde richting". Over zijn audiëntie bij paus Jo hannes XXIH zei hij: „Ik moet zeggen, dat zijn instemming met Vader na twist met zoon overleden Uit de sectie, die de gerechtelijke ge neeskundige dr. J. Zeldenrust heeft verricht op het lijk van de vrijdag na een huiselijke twist met zijn zoon omgekomen 70-jarige heer L. C. in de Rustenburgerstraat te Amsterdam- Zuid, is vast komen te staan, dat de man is overleden aan een hartver lamming. De vader woonde in het huis alleen met een geestelijk onvolwaardige 37- jarige zoon. Deze heeft zijn vader na een ruzie met een bezem op het hoofd geslagen. Een dochter trof het stoffe lijk overschot later aan. De zoon heeft op het politiebureau vastgezeten, tot dat dr. Zeldenrust had geconstateerd, dat de vader niet was overleden ten gevolge van de lichte hoofdwonde, doch dat zijn hart het had begeven, vermoedelijk door een te grote opwin ding. De man was al geruime tijd hartpatiënt. de pogingen die de landen van de vrije wereld ondernemen voor vrede en rechtvaardigheid inspire rend op mij gewerkt heeft". De presidenten van de Verenigde Staten en Italië, Eisenhower en Gron- chi, hebben zaterdagavond, na twee dagen van besprekingen, een commu niqué uitgegeven, waaraan het vol gende is ontleend. „De presidenten waren het volledig eens over de belangrijke rol, die de Noordatlantische Verdragsorganisa tie moet blijven spelen. Zij bevesti gen hun diepgewortelde overtuiging dat de weg naar internationale vre de moet worden gevonden door alge hele toepassing der in het Handvest van de Verenigde Naties neergelegde beginselen en zij geven uiting aan de toegewijdheid hunner beider lan den aan de volkerenorganisatie. De presidenten Eisenhower en Gron- chi hebben ook gesproken over hun plannen om in 1960 de Sowjet-Unie te bezoeken, „welke bezoeken zullen worden ondernomen in de hoop, dat zij de zaak van de vrede zullen be vorderen en zullen bijdragen tot het vinden van oplossingen voor nog hangende internationale vraagstuk' ken". Benelux-ministers niet «n 19 december bijeen (Van onze Haagse redactie). Naar wij vernemen ziet het er naar uit, dat de bijeenkomst van de Bene- luxminlsters ter bespreking van het landbouwprobleem en waarvan de datum in beginsel was vastgesteld op zaterdag 19 december a.s.. op die dag niet door zal gaan. Er zijn omstan digheden welke kon men ons niet meedelen die het aan Belgische kant moeilijk maken aan de datnm van 19 december vast te honden. In bevoegde Haagse kringen wijst men er echter op, dat de bezwaren geen verband houden met het feit, dat minister Luns door een ongeluk is uitgeschakeld. Het stond al vast, dat de minister bij de besprekingen zou worden vervangen door de staats secretaris van buitenlandse zaken, dr. H. R. van Houten. KWESTIE NEDERLANDS NIEUW-GUINEA Verzekering „tot vreedzame oplossing van geschil" De Indonesische regeringsleiders heb-. ben zaterdag de Australische premier Robert Menzies, die een bezoek aan Indonesië brengt, medegedeeld, dat het in het belang van Australië zou zijn, de Indonesische aanspraak op Nederlands Nieuw-Guinea te steunen. In elk geval zou Australië in deze kwestie passief moeten blijven. Dit is medegedeeld door de Indonesische minister van buitenlandse zaken Soe- bandrio na een bespreknig van ander- half uur met Menzies. Bij deze bespre- king was ook de Indonesische premier Djoeanda, anawezig. President Soekarno heeft zondag, na een gesprek van bijna een uur met Menzies, verklaard: „Wij hopen dat de heer Menzies nu onze visie op West Nieuw-Guinea be grijpt. Ik heb gesteld dat wij niet van plan zijn het geschil om West- Irian op te lossen door kracht. Wij zullen slechts vreedzame middelen gebruiken." Menzies verklaarde tegenover ver slaggevers dat de Indonesische presi dent hem verzekerd heeft, dat Indone sië op vreedzame wijze het geschil met Nederland over westelijk Nieuw- Guinea zal oplossen; Hij zei dat de houiding van Soekarno zal bijdragen tot verbetering van de atmosfeer waarin de kwestie Nieuw- Guinea zal worden besproken. De Austalische eerste minister zal maandag per vliegtuig naar Koeala Loempoer vertrekken voor een be zoek van zes dagen aan Malakka. De Indonesische minister van defen sie, generaal Nasoetion, heeft zater dag een aanbod aanvaard van de Australische premier Menzies, dat officieren van het Indonesische le ger in Australië een opleiding zul len volgen voor hogere legerlei ding. Brandweermelding te Rotterdam geblokkeerd De Appèlactie, waarvoor zon dag enige malen over radio Luxemburg een uitzending is verzorgd, neeft tot gevolg ge had dat de telefoon van de alarmcentrale van de Rotter damse brandweer urenlang ge blokkeerd is door luisteraars, die meenden Cees de Lange aan het toestel te krijgen. Bij herhaling moet n.l. via Ra dio Luxemburg een verkeerd of een scherts-telefoonnummer opgegeven zijn, dat bezitters van de Appèl courant in bepaal de gevallen konden bellen. Een van deze nummers zou ge weest zijn 99808 of althans een nummer van vijf cijfers, begin nende met 99. Maar een derge lijk telefoonnummer bestaat in Rotterdam niet, wel is de brandweer bij alarm snel te be reiken onder het nummer 99. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat iedereen die het óp- gegeven nummer draaide met de alarmcentrale van de brand weer verbonden werd. Volgens de Rotterdamse brandweer is wel honderd keer gevraagd naar „Meneer de Lange", het- geen op zichzelf misschien een M humoristische kant kan heb- H ben, maar fataal zou kunnen zijn voor een werkelijke brand melding in het uitgestrekte Rotterdamse havengebied en nog altijd waren er zondag laat in de middag mensen, die 99808 ff draaiden.... iiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Voor f 40.000 aan balen koffie en cacao gestolen De centrale recherche van de Am sterdamse politie heeft in samenwer king met de recherehegroep zeehaven van de rijkspolitie te water in de nacht van vrijdag op zaterdag drie Amsterdammers gearresteerd, die er van worden verdacht in de afgelopen vijf maanden balen cacao- en koffie bonen en suiker te hebben gestolen voor een waarde van circa 40.000 gul den. Voorts werd een man ter zake van heling van deze goederen aangehou den. De balen werden voornamelijk gestolen van binnenschepen en dek schuiten, maar ook van steigers en uit auto's. Ter zake van diefstal werden aange houden: de 31-jarige classificeerder IJ. van de B., de 29-jarige monteur J. van K. co de 26-jarige slager J. J. P. Het trio, dat al eerder met de justitie in anaraking is geweest, heeft bekend. Onder verdenking van heling is ge arresteerd de 47-jarige koopman J. J. O. geen onbekende voor de politie die echter ontkent. Een week gele den werd in verband met een dief stal van vijf balen koffie in Den Bosch de 29-jarige incasseerder H. van der Z. in arrest gesteld. Deze zou ook betrokken zijn geweest bij enkele diefstallen in Amsterdam. Voorts zijn een personen- en een vrachtauto in beslag genomen. Olie uit Sahara naar Middellandse-Zeekust De Franse eerste minister Debré, heeft zaterdag te Hassi-Messaoud op symbolische wijze de toevoer van de Sahara-olie naar de buitenwereld ge opend. Hiermee is de olieleiding naar de Middellandse-Zeekust te Bougie officieel opengesteld. De buisleiaing werd de vorige maand in werking gesteld. Frankrijk ver wacht tegen 1963 zichzelf te kunnen voorzien van olie. De Sahara zou dan 29 miljoen ton van de naar schatting 32 miljoen ton olie die Frankrijk no dig heeft leveren. De rest zou komen van kleinere olievelden in Afrika en Frankrijk zelf. De buisleiding is in minder dan een jaar tijds aangelegd. TWEE HUIZEN VERWOEST Kinderen bleven ongedeerd Twee mensen werden zondag ge dood tijdens een gasontploffing, die zich voordeed in de Van Balenstraat te Purmerend. De slachtoffers zijn de mevrouw H. L. Alberts Weljer- mans (41 jaar) en de heer J. A. Kremer (38 jaar). Mevrouw Kremer werd met een ge broken been en inwendige kneuzin gen naar het ziekenhuis vervoerd. De heer Alberts heeft een shock op gelopen. De kinderen van de echt paren Kremers en Alberts waren on gedeerd. Zij zijn ondergebracht bij familieleden. Generaal-majoor Gyani commandant UNO-leger De algemene assemblee der Verenig de Naties heeft zondag de benoeming goedgekeurd van de Indische gene raal-majoor P. S. Gyani tot opvolger van de Canadese luitenant-generaal E. L. M. Burns als commandant van de Uno-troepenmacht in het Midden- Oosten. Vrijdag werd hekend, dat Burns aftrad. Schuw kijkt deze jonge zeehond de wereld in.... Zojuist is dit enkele da gen oude dier gevangen en straks zal in zijn korte staart gevoelloos een merkplaatje bevt Oosterschelde zeer gewild jachtgebied NOG ALTIJD LEVEN in de wateren tussen de Zeenwse en Zuid-Hollandse eilanden de hon derden zeehonden onbewust van de ingrijpende gevolgen, die het Deltaplan ook voor hen zal heb benHun belangrijkste jachtgebieden in het zuiden van Nederland de uitgestrekte Oosterschelde en de wat minder grote Grevelingen zullen im mers onherroepelijk van de zee worden afgesneden. De Zeeuw se robben zouden indien ze tot beseffen in staat waren dit bijzonder betreuren... Want juist deze jachtgebieden, en dan vooral de Oosterschelde, zijn zeer-gewild bij de zeehonden. Terwijl overal elders in Neder land de robbenstand ziender ogen terugloopt, doet zich met name in de Oosterschelde zelfs het merkwaardige feit voor, dat het aantal zeehonden toeneemt! De Waddenzee is sinds jaar en dag het dichtstbevolkte zeehondengebied geweest. Maar de teruggang is daar opvallend: vier jaar geleden maakte een ruwe telling uit. dat er op de Waddep nog ongeveer 2000 robben leefden; dit jaar wordt de Noordne derlandse robbenbevolking op niet Zeehondentrek in studie VWVWWVWWWS*VWNA*V meer dan900 geschat! In Zee land echter bleef het aantal jaren lang stabiel, terwijl er in het afge lopen jaar in de Oosterschelde zelfs een duidelijke toename was. In totaal leven er in de Zeeuwse en Zuidhol landse wateren om en nabij 700 rob ben. Wat gaan al die Zeeuwse robben doen als inderdaad de Zeeuwse wate ren afgesloten zijn? Hoewel het nog vele, vele jaren zal duren voor het zover is, zijn deskundigen nu al bezig de gedragingen van de robben nauw keuriger te bestuderen. Onder meer om een veronderstel ling te kunnen geven over de „robbengevolgen" van het Delta plan, idjq die-deskundigen zelfs bezig de trek van de zeehonden te onderzoekenEen instituut met een wijdlopige naam houdt zich hier mee bezig: het instituut voor toegepast biologisch onder zoek in de natuur (I.TJJ.O.N.) in Arnhem. Een weeklang heeft een bioloog van dit instituut de heer J. L. van Haaften in de Oosterschelde jacht gemaakt op pasgeboren zeehonde kalfjes om deze „zuigelingen" van een merk te voorzien „Het was een heksentoer", vertelde deze bioloog ons, „want de Zeeuwse zeehond is veel en veel schuwer en nerveuzer dan zijn soortgenoten in het noorden"In die week kre gen bioloog Van Haaften en zijn hel pers dan ook slechts twee kalfjes te pakken Pijnloze operatie Deze robbenvangst vereist dan ook een speciale techniek en een uitge breide kennis van het robbeleven. Meestal legt de zeehond zich bij voorbeeld ter ruste aan de steile kant van een zandbank bij het minste of geringste onraad kan hij dan zonder een eind over het zand te ploeteren het diepe water berei ken. Maar vooral moet de jager, die een robbejong levend wil van gen, weten dat de robbemoeder meestal haar jong ter wereld brengt op het moment dat de eb net is ingetreden. Het zeehonde- (Zie slot pag. 2 kol. 2) De beide huizen, waarin de twee fa milies woonden, werden verwoest, terwijl woningen in de naaste omge ving werden beschadigd. De twee stotfelijke overschotten werden ge vonden, nadat reddingsploegen enige uren puin hadden weggeruimd. Een lid van de reddingsploeg liep tijdens de werkzaamheden een shock op. De foto toont de enorme ravage tij- dens de bergingswerkzaamheden. Duits meisje in Tel Aviv vermoord De 25-jarige Dorothea Zaiss uit W.- Duitsland is zondagavond geworgd In haar bed gevonden in een hotel kamer te Tel Aviv. De moord was met een handdoek gepleegd. De poli tie heeft haar vriend Sergio Bempo- rad, een 38-jarige Italiaan uit Flo rence, als verdacht van de moord aangehouden. Het paar verbleef reeds sedert vrijdag in net hotel. Zondag avond om 4 uur was Bemporad naar de chef de reception gegaan met het verzoek de politie op te bellen omdat Dorothea Zaiss dood was. Mejuffrouw Zaiss was de dochter van de Duitse gebedsgenezer Herman Zaiss, die verleden jaar november door een verkeersongeluk om het le ven is gekomen. Ze was van plan in het huwelijk te treden met Sergio Bemporad, die zij enkele maanden na de dood van haar vader in Florence heeft ontmoet. Bemporad had in Hai fa 'bij een textielfabriek werk ge vonden. .Na het huwelijk zouden zij in Tel Aviv gaan wonen. De moeder van mejuffrouw Zaiss was het niet eens met de huwelijksplannen van haar dochter. Het meisje zette echter toch door en vertrok naar Israël. Amerikaanse militaire vliegtuigen uit de dienst De Amerikaanse luchtmacht zal 900 toestellen uit de dienst nemen ter besnaring van geld voor raketten en andere vergevorderde projecten, al dus is te Washington bekendge maakt. De vliegtuigen, merendeels van "het gevechtstype, zullen in de loop van 1960 aan de dienst onttrokken wor den. Hiermee gepaard gaat het slui ten van een tiental luchtbases. VERWACHT. Geldig tot hedenavond ZUIDOOSTELIJKE WIND. Veranderlijke bewolking met later kans op regen. Matige tot krachtige af en toe harde zuidoostelijke wind. Iets lagere temperaturen dan zondag met In het noordoosten van het land temperatuur om het vriespunt. ZON EN MAAN 8 december Zon op 8.34 onder. 16.29 Maan op. 14.40 onder 0L14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1