Duizenden Romeinen trotseerden stortregen om Ike te begroeten Eerste leertuchtzaak in Ned. Hervormde Kerk thans een feit KLANKBORD TSJECHEN BODEN VERDWAALDE DUITSERS HUIS EN BAAN AAN VERHOGING LANDBOUWPRIJZEN HOUDT GROTE GEVAREN IN ZATERDAG 5 DECEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Vrede en vriendschap in vrijheid" Communisten plakten Rome vol met welkomstpamfletten De presidenten Eisenhower en Gron- chi inspecteren op het vliegveld van Rome de opgestelde erewacht: een beeld van de aankomst van de Ame- rilcaanse president in Italië. fA.N.P.-telefoto) Landgoed Wylerberg in Duitse handen overgegaan In de gemeente Cbbergen-Beek is ongerustheid ontstaan over de ver koop van het landgoed Wylerberg aan de Duitse organisatie het „Rhei- nische Heim", Deze organisatie koopt terreinen aan voor landbouwers, die uit Oostdaitsland zijn gevlucht en te Ubbergen-Beek vreest men nu, dat de Wylerberg verloren zal gaan voor de recreatie. Naar wij van de zijde van de rent meester van het landgoed vernemen zijn er destijds tussen de eigenaresse, m'evrouw Schuster, en de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten wel besprekingen gevoerd over even tuele aankoop van het terrein door deze vereniging. Deze kon echter niet tot een hoger bod dan f 200.000 gaan, een bod dat mevrouw Schuster te laag achtte. Het terrein is thans voor f423.000 aan het Rheinische Heim verkocht. Deze organisatie zou niet alleen overwegen het grootste deel van het terrein in cultuur te brengen, maar er voorts een bungalowpark te stichten. Te Ubbergen-Beek meent men, dat dit laatste de genadestoot voor dit gebied als natuurterrein zal betekenen. KAPITAAL IN KACHEL Het Wereldgebeuren Poolkeizer (Van een onzer redacteuren) Dat het in het leven niet altijd meezit ondervond dezer dagen een inwoner van Den Burg. Hij had een bedrag van 1700 in een en veloppe gedaan met de bedoeling het naar de bank te brengen. Toen hij echter bij het bankgebouw ar riveerde, bleek het sluitingsuur reeds te hebben geslagen, zodat hij onverrichterzake huiswaarts keerde. Tijdens het bijvullen van de kachel boog de Texelaar zich te ver voorover met als gevolg, dat enveloppe en inhoud uit zijn jaszak rechtstreeks in de vurige buik van de kachel belandden. De hevig geschrokken man kon niet anders doen dan handenwringend toezien hoe de vlammen zijn kapi taal gretig verteerden. Daar het zeer moeilijk zal zijn door middel van de as aan te tonen dat maar liefst ƒ1700 binnen enkele ogen blikken in rook opging, is het maar de vraag of dè onfortuin lijke Texelaar zijn geld nog ooit zal terugzien. Duizenden Romeinen hebben vrijdag stortbuien getrotseerd om president Eisenhower in-Rome welkom te heten bij het begin van zijn belangrijke reis naar elf landen. De storm bracht de voorbereidingen voor de traditionele ont vangst in de war toen het grote zilver- en oranjekleurige Boeing 707-straalvliegtuig van de president boven Rome verscheen. Het toestel landde vrijdag zestien minuten te Iaat na boven het vliegveld te hebben rondgecirkeld in afwachting van het breken der lage bewolking. Op zeker ogenblik had de piloot zelfs naar de weersomstandig heden in Napels geïnformeerd, maar enkele minuten later maak te de Boeing een perfecte landing. De begroetingsplechtigheid kon wegens de regen niet gehouden worden op de betonbaan waar militairen van de Italiaanse lucht macht stonden opgesteld. een wereld waarin alle naties ge dijen kunnen in vrijheid, recht en vre de, ongemolesteerd en zonder angst. De eerste voorwaarde om dit doel te bereiken, aldus Eisenhower, is een begin te maken met ontwapening. Hij heeft er nota van genomen dat Kroesjtsjew deze opvatting deelt. Vierduizend man politie met door weekte capes bewaakten de weg waarover de president en zijn gezel schap en de Italiaanse autoriteiten naar Rome reden. De president zei in het stationsge bouw een eenvoudige boodschap uit Amerika te hebben meegebracht: „Wij willen in vrede en vriendschap in vrijheid leven". Deze boodschap zou liij naar alle lan den op zijn 35.000 kilometer lange reis van negentien dagen meenemen. Hij herinnerde aan de vriendschap die hij met de Italianen gesloten had in de tijd dat hij opperbevelhebber van de N.A.V.O.-strijdkrachten in Parijs was. „Ilc verzeker U dat wij als deelge noten in de N.A.V.O. steeds ons aan deel zullen bijdragen en met U zul len samengaan om vrede in gerech tigheid en vrijheid na te streven". Boodschap Voor zijn vertrek uit Washington had de president reeds in een ra dio- en t.v.-toespraalc gezinspeeld op de boodschap „van vrede en vriendschap in vrijheid". Het „in vrijheid" was een toevoeging aan de boodschap die de Russische pre mier Kroesjtsjew pleegt uit te dra gen op zijn wereldreizen. De presi dent zei in die rede dat hij overal tijdens zijn reis van drie weken, die hem naar elf landen voert, zal trach ten de diepst gewortelde wens van Amerika toe te lichten: vorming van KNUTSELEN. De Britse justitie heeft Douglas Mainstone uit Chippen- ham getroffen in zijn liefste bezit, de auto die hij in zijn vrije tijd in elkaar had geknutseld. De politie vond dat hij er niet genoeg aan geknutseld had. Toen hij er zich mee op do weg waagde, ontbrak het volgende: dc zitplaats, gemaakt van een keu kenstoel, had geen achterleuning en stond los in de wagen; de vloer, gemaakt van een dunne plaat triplex, hield op voor de achter as en liet ook een ruimte vrij achter de motor; de benzinetank, een gewoon blik, zat „vast" met een enkel draadje; een claxon was helemaal vergeten. De rechtbank veroordeelde hem tot vijftig gulden wegens rijden in een gevaarlijke toestand en tot tien gul den wegens het ontbreken van een claxon. PSEUDO-PIET. Bij een school in de Jordaan te Amsterdam vervoegde zich deze week een knaap met de mede deling, dat hij door het hoofd van een andere school was gestuurd om een passend Zwarte Piet-kostuum te lenen. Niet alleen kreeg hij het pak mee maar bovendien nog vier gulden ->m nieuwe kousen te kopen. Het was .•chter een pseudo-Zwarte Piet ge weest, want het pak werd niet terug gebracht cn het hoofd van de andere school block hem niet te hebben ge stuurd. Wel was dc pseudo-Piet daar geweest om geld tc lenen, docli dit was hem geweigerd. Ommekeer De stad bood een geheel andere aan blik dan bij het eerste bezoek van Eisenhower aan Rome in 1951 als N.A.V.O.-opperbevelhebber. Toen hingen er leuzen van commu nisten zoals „Ike go home" en werd een proteststaking gehouden. Gisteren brachten woordvoerders van alle partijen, ook van de com munistische partij, in het parle ment hulde aan Eisenhower. De Romeinse afdeling van de Ita liaanse commumstissche partij heeft de stad volgeplakt met bil jetten waarin de kameraadschap van Italiaanse partisanen met Amerikaanse en Russische troepen tijdens de oorlog in herinnering wordt gebracht. Dc communisten hopen dat Eisenhowers bezoek, dat drie dagen zal duren, zal bijdragen aan beëindiging van de koude oor log en het bereiken van een vreed zame co-existentie. Gisteravond had Eisenhower een be spreking met president Gronchi en de Italiaanse regering. Vandaag voert Eisenhower besprekingen met premier Segni. Zondag zal hij, voor hij vertrekt, door paus Johannes in audiëntie worden ontvangen. RONDRIT DOOR PRAAG „Uw regering Iaat niets van zich horen" De twee Wéstduitse piloten die op 22 oktober met hun jachtbommen werpers in Tsjecho-Slowaklje zijn neergestort en onlangs zijn vrijgela ten, hebben vrijdag op een pers conferentie te Bonn meegedeeld dat hun een huis en»een betrekking i9 aangeboden als zij in Tsjeeho-Slowa- kije wilden blijven. De twee onderofficieren, de 29-jarige Helmut Kraus en de 23-jarige Rolf Hofmann, verklaarden dat zij afzon derlijk zijn meegenomen voor een be zichtiging van de stad Praag, als on derdeel van de pogingen hen te over reden te blijven. Zes procent interim dividend Philips Commissarissen'en raad van bestuur van de N.V. Philips Gloeilampenfa brieken hebben, gebruik makend van de mogelijkheid voorzien in artikel 24 der statuten, besloten over het boekjaar 1959 een interimdividend uit te keren van 6 procent op dc pre ferente aandelen en 6 procent op de gewone aandelen. De N.V. Gemeen schappelijk Bezit van Aandelen Phi lips Gloeilampenfabrieken zal tot eenzelfde uitkering overgaan. Dit di vidend zal betaalbaar zijn vanaf 5 ja nuari 1960. Pocket-verkoop door kruidenier niet strafbaar Het gerechtshof te Arnhem heeft vrijdag de kruidenier R. W. K. uit Deventer in hoger beroep ontslagen van rechtsvervolging voor de beschul diging de vestigingsbeschikking boekverkopersbedrijf 1958 te hebben overtreden door de verkoop van pocketbooks. Het hof bevestigde hiermee met ver betering en aanvulling van gronden, de uitspraak van de economische po litierechter te Zutfen. Dc Tsjechische autoriteiten hadden hun verteld dat de Bondsregering on middellijk van hun verblijf in Tsje- cho-Slowakije op de hoogte was ge steld, maar niets ondernam. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn zei, met betrekking hiertoe.dat Praag pas na twee ontkenningen had toegege ven dat de beide Duitsers in het land waren. Dat was op 14 november. „DE NEDERLANDSE INDUSTRIE" Nederland moet waarborgen verlangen In het orgaan van het Verbond van Nederlandse werkgevers „de Neder landse Industrie" wordt opgemerkt dat de voorstellen van de E.E.G.-com- missic inzake de totstandbrenging en uitvoering van een gemeenschappe lijk landbouwbeleid in de gemeen schap van zeer ingrijpende betekenis zijn. De kosten van het levensonderhoud in ons land worden in belangrijke mate bepaald door de prijzen der landbouwprodukten. Dat dezê laatste bij een gemeenschappelijk Europees landbouwbeleid zullen stijgen, mag wel als vaststaand worden aangeno- Statutenwijziging bij R.T.M. goedgekeurd In de vrijdag te Rotterdam gehouden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Rotter- dnmsche Tramweg Maatschappij werden behalve de jaarstukken en het voorgestelde dividend over 1958 ook het reeds gepubliceerde concept van de statutenwijzigingen, zij het met enkele kleine veranderingen, goedgekeurd. Door deze wijziging kunnen directie en commissarissen de thans nog in omloop zijnde nominaal ƒ795.600 in komsten-obligaties a 100 procent, verhoogd met de over de jaren 1944 en 1945 alsmede over de jaren 1958 en 1959 verschuldigde rente, in totaal 14 procent, per 2 januari a.s. aflos sen. De post onroerende goederen is onge veer verdubbeld, becijferde een aan deelhouder, en bedraagt een twee miljoen. Dit komt, aldus het ant woord, o.m. door het gereedkomen van een nieuwe garage en het terug nemen uit de concessie van het tram bedrijf op Goeree-Overflaklcee en de Hoeksewaard. De getaxeerde gebou wen zijn derhalve in de cijfers opge nomen. Do brug over het Haringvliet, die in de komende jaren zou moeten verrij zen ,zag de directeur, dr. H. J. van Zuylen, als een voordeel voor het be drijf omdat dan een gesloten net zal worden verkregen, dat beter en goed koper te exploiteren is. Gezien het toenemen van het parti culiere vervoer werd er gevraagd wat er gedaan zou kunnen worden om het reizen per vervoersonderne ming aantrekkelijker te maken. Bij zijn opmerkingen vroeg de directeur zich peinzend af of het op de duur soms de kant op zou gaan van tele visie aan boord van de veerboten, zo dat de mensen ook 's avonds zouden reizen. Ook de concessieovereenkomst kwam nog ter sprake. De overheid heeft liet recht, aldus de president-commissa ris, de tram te naasten, doch hem waren geen plannen hiervoor bekend. men. Maar hoe kan worden voorko men dat deze stijging een voor de Nederlandse economie niet te dragen omvang aanneemt? Bestudeert men de door de Europese commissie inge diende stukken, dan is er naar de mening van het verbond zeker geen aanleiding op dit punt gerust te zijn. In het verdrag wordt als een dei- doeleinden van het landbouwbeleid genoemd het verzekeren van redelij ke prijzen aan de verbruikers maar in de voorstellen is hieromtrent vrij wel niets terug te vinden. Des te uit voeriger zijn echter de vele maatre gelen, die worden voorgesteld om te zorgen, dat een andere doelstelling van het landbouwbeleid, n.l. een rede lijke beloning van de landbouwbevol king, zo goed mogelijk wordt verwe zenlijkt. Als men zich realiseert hoe hoog de landbouwprijzen volgens de opvattingen van enkele E.E.G.-part- ners moeten zijn om de boeren daar een redelijk bestaan te geven, moet het ergste wordc-n gevreesd. Het wil het verbond van Nederlandse werkgevers voorkomen, dat Neder land deugdelijke waarborgen moet verlangen, dat ook met de belangen van de landen, die thans relatief lage landbouwprijzen hebben, volledig re kening zal worden gehouden. De economische politiek in ons land is er steeds op geriehf geweest om door het in de hand houden van het kostenpcil onze exportpositie zo sterk mogelijk te maken cn daarin speelde ook de landbouw een belangrijke rol. De prijsverhogende effecten en de autarkische tendensen, die het ge volg zijn van de thans voorge stelde landbouwmaatregelen, zul len een ongunstige invloed uit oefenen op onze industriële positie en het verbond van Nederlandse werkgevers verwacht van de rege ring, dat zij zich bewust is van de gevaren, die hieraan zijn ver bonden. Revenster Rosetta Duncan overleden Rosetta Duncan, een bekende ster uit de Amerikaanse revuewereld van de twintiger jaren, is vrijdag in Chicago overleden aan de gevolgen van een auto-ongeluk op dinsdag. Zij werd 58 jaar. Haar twee jaar jongere zuster Vivian, samen met wie zij 43 jaar lang is opgetreden, zat aan haar sterfbed. De Duncan-sisters begonilen haar carrière als een jodelduo. Grote be kendheid kregen zij in de twintiger jaren door een musical „Topsy and Eva" een bewerking van „De hut van oom Tom" met. liedjes als „Side by side" en „I get the blues when it rains". Zij verdienden er ruim een miljoen mee, maar later gingen zij bankroet. Sinds juni traden de zus ters nog op in een nachtclub in een voorstad van Chicago. STEMMEN UIT DE KERKEN Aptenodvtes Fostcri zal de keizer van het zuidpoolgebied blijven. Nu deze week twaalf landen na een conferentie van zeven weken te Washington een historisch verdrag hebben getekend met het doel de zuidpool voor altijd voor vreedzaam wetenschappelijk onderzoek te reser veren. alle militaire wapens uit dit gebied uit te bannen en er geen kern explosies te doen ontstaan zelfs geen „vreedzame", wetenschappelij ke. ondcrijse of van welke aard dan ook en nu overeenstemming is be reikt over een internationaal inspec tiestelsel dat de naleving van dat ver drag moet waarborgen, kan Apteno- dytes Fostcri, de keizerpinguin, ge rust zijn. vooral ook omdat dc be trokken twaalf landen (de Verenig de Staten, de Sowjet-Unie. Argenti- nië. Australië. België. Engeland. Chi- j li. Frankrijk, Janan. Nieuw-Zeeland. Noorwegen en Zuid-Afrlka) hebben afgesproken om alle soevereiniteits aanspraken voorlopig tc „bevriezen niemand geeft zijn vermeende rech ten prijs; nieuwe eisen van wie dan ook zuilen geen genade vinden. Alle ledenlanden zijn vrij om controleurs naar welke plek dan ook in dit ijs- landschap te sturen om te kijken of de anderen zich wel aan de overeen komst houden. Als alle landen tot ratificatie zijn overgegaan, wordt dit continent, waar thans een duizend tal mensen van wetenschappelijke expedities woont od een oppervlakte, groter dan heel Europa, een barre maar voorbeeldige basis voor betere internationale samenwerking. Omdat het zuidpoolgebied wordt gereser veerd voor wetenschappelijk onder zoek, kan de keizerpinguin er zeker van zijn dat de mens, die zelf niet op de troon wil zitten, mem in leven laat. al was het maar als „een ob ject". M erkwaardig is het keizerlijke leven van Aptenodytes Fostc ri. De keizer zelf bebroedt twee maanden lang het ei. Pas als de kleine prins is geboren komt de keizerin uit de zee terug om zich niet de opvoeding te belasten. Ondanks het feit dat zijn gewicht, eerst 34 kg, door het broeden is afgenomen tot 2-1 kg, erkent mevrouw haar ei gen keizer onmiddellijk in de druk bevolkte kolonie. Nog in een ander belangrijk opzicht wijkt het keizerpïnguineleven af van dat van alle andere orde- en familie genoten. De keizerpinguin komt tij dens zijn loopbaan dichter in dc buurt van de pool dan enig ander „hoger" dier en dan welke andere pinguinsoort ook. Dat komt doordat hij zich in tegenstelling tot de ande re pinguinsoorten niet druk maakt over de verdediging van een privé- territorium. Hij spaart energie en zenuwen, en het ontbreken van dat overdreven bezitsinstinct maakt het ook mogelijk om zich gezamenlijk tegen de elementen teweer te stellen door dicht opeen te kruipen. Opvallend is dus het gezinsleven van de keizerpinguin. waarin mijnheer en mevrouw elkaar veel werk uit handen nemen. Nog opvallender is het patroon van de- samenleving als geheel, dat meestal niet door twistgekrijs maar door een waardige rust gekenmerkt wordt; et) door het besef, in de strijd der ele menten op elkaar aangewezen te zijn. Het hesef, dat onderling gekif tot een chaos zou leiden, heeft ongetwij feld ook de mensen bezield tóen zij op initiatief van Amerika diploma tiek overleg openden dat op de ze- venvveekse conferentie te. Washing ton en op het succesvolle eindresul taat uitliep. De ervaringen van het Internationaal Geofysisch Jaar zijn ongetwijfeld van invloed geweest op de positieve richting, waarin zich de zuidpoolpo- litielc bewoog. Men wil bovendien voorkomen dat een wereldconflict ontstaat op een continent, dat ondanks zijn „leeg heid" niet vrij is gebleven van ge vechten: een jaar of tien geleden klonk er mitrailleurvuur tijdens vloot demonstraties die Argentinië en En geland hielden in verband met de rechten, die beide landen op het Pal- merschiereiland laten gelden En men „kruipt" hier. zoals de kei- zerpinguins, wellicht bewust of on bewust bij elkaar uit zelfbehoud, waarbij dan in dit geval niet zozeer de stormwinden en de koude een rol spelen, alswel de eigen nieuwge vonden krachten die eigen, oncontro leerbare wetten zouden volgen wan neer ze losbartstten. Men kan de verheffing van het zuidpoolgebied tot.vredescon- tinent" niet zomaar een voor teken noemen van welslagen van het nieuwe ontwapeningsoverleg voor „de rest van de wereld". Over internatio nale contrsle, het struikelblok voor veel ontwapeningsgesprekken, kon in het zuidpoolgebied, waar in feite nog niemand soevereiniteit bezit gemak kelijker overeenstemming worden be reikt dan in andere werelddelen, die in soevereine staten zijn verdeeld. Toch blijft het 'n historisch en hoop gevend feit. dat men besloot in het zuidpoolgebied niet te tornen aan de heerschappij van Aptenodytes Foste- Prof. Smits werd ontzet uit predikantsrechten Zo is dan do eerste leertuchtzaak in de Nèd. Herv. Kerk, sinds de invoe ring van de kerkorde, een feit. Dit is een paar jaar eerder dan door de band werd verwacht. De mogelijkheid om opzicht te oefenen over de dienst des Woords en de catechese, overeenkomstig artikel X van de kerk orde, staat daar volop in. Verschillende artikelen van ordinantie II zijn er aan gewijd. Dit opzicht strekt „tot wering uit verkondiging en kerkelijk onderricht van datgene wat de fundamenten der Kerk aautast, doordat 't de gehoorzaamheid aa ndo Heilige Schrift uitsluit en doordat het de ge meenschap met de belijdenis der vaderen verbreekt", (ord. 11-14-1). Dit opzicht wordt uitgeoefend door de provinciale kerkvergadering en de generale synode. Wanneer een pro vinciale kerkvergadering of haar breed moderamen reden heeft om aan te nemen „dat een dienaar des Woords bij de .verrichting- van, <1© aan zijn ambt verbonden werkzaam heden zo predikt en leert, dat hij de fundamenten der Kerk aantast", wordt aan visitatoren gevraagd een onderzoek in te stellen (Ord. 11-15- 1). Wanneer het vermoeden juist blijkt te zijn (en herderlijk vermaan niet tot verandering van gevoelens leidt, berichten kerkvisitatoren dit aan de betrokken provinciale kerk vergadering. Wanneer deze van oor deel is dat de zaak nader behandeld moet worden, vindt er een samen- spreking plaats, waaraan ook deel nemen 5 leden van de Raad voor de zaken van Kerk en Theologie, die schriftelijk hun oordeel geven. Na dat de betrokken dienaar des Woords in de gelegenheid is geweest van alle stukken kennis te nemen, nadat hij een schriftelijke samenvatting van zijn inzichten heeft kunnen geven, vindt er nogmaals een samenspre- lcing plaats en dan kan de provin ciale kerkvergadering uitspreken „dat de dienaar des Woords zich niet meer beweegt in de weg van het be lijden der Kerk en daarmee de fun damenten der Kerk aantast". Nu was de Ned. Herv. Kerk ge heel en al ontwend aan de leer- tucht. Do reglementen van ko- Zie slot pag. 4 kol1 APTENODYTES FOSTERI ....keizer van zuidpoolgebied...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3