PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Aap keerde heelhuids uit de ruimte terug Mr. Luns door val van trap uitgeschakeld in een maand vol conferenties In Frejus werden 153 slachtoffers begraven MARKTWEZEN in Zeeland is sterk gewijzigd de BILT NEDERLANDS-FRANS OVERLEG MET DOEL: HERSTEL VAN VERTROVWEN 202e jaargang - no. 287 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A, de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 5 dec. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 3, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerffczee. red. tel 2425. aam. tel. 209t (Van onze Haagse redactie) Op het ongelükkigste ogenblik dat maar denkbaar is, heeft een hersenschudding, die het gevolg is van een ernstige val van de trap in zijn ambtswoning, de minister van buitenlandse zaken, mr. Joseph Luns, voor verscheidene weken uitgeschakeld. Het eerste gevolg van dit ongeval was, dat de voor vanmorgen vast gestelde conferentie met de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville welke bespreking was bedoeld om de kloof die langzamerhand tussen Nederland en Frankrijk was ontstaan, te overbruggen niet door minister Luns kon worden gevoerd. Bovendien moesten nog gisteravond mededelingen worden verzonden dat mr. Luns verstek zal moeten laten gaan bij: 1. De bespreking met de Belgische minister Wïgny die voor aanstaande maandag was vastgesteld. 2. De behandeling van de begroting van buitenlandse zaken die op de Kameragenda voor 8, 9 en 10 december staat. 3. De bespreking met de Amerikaanse onderstaatssecretaris Dillon op 13 december en die met minister Herter op diezelfde dag. 4. De vergadering van de N.A.T.O. van 15 tot en met 18 december. 5. De zeer belangrijke Benelnx-conferentïe op 19 december en 6. De N.A.V.O.-conferentie over het topoverleg op 22 december. standbrengïng van een vrijhandels zone in Europa, waarbij Nederland als lid van de Europese Economische Gemeenschap bijna even scherp te genover Frankrijk stond als Enge land. Daarbij kwam het ernstige Neder landse bezwaar tegen een soort van politiek directoraat in de E.E.G.- landen dat volgens Italiaanse voorstellen door de Grote Drie in deze club, Frankrijk, West-Duitsland en Italië zou moeten worden uitge oefend alsook de Nederlandse vrees dat Frankrijk bezig is zich ge leidelijk aan- losser van de N.A.V.O. te maken. Van Houten valt in Niettemin was het geen geheim dat vooral de betrekkingen tussen minis ter Luns en minister Couve de Mur ville zich meer en meer kenmerkten door een sfeer van hartelijke ver standhouding. Deelneming met ramp te Frejus Het ongeval overkwam minister Luns toen hij zich tussen een recep tie in de Franse ambassade, gegeven door minister Couve de Murville, en het regeringsdiner, dat aan Couve werd aangeboden in het Mauritshuis, gehaast had verkleed. De minister, die de laatste dagen reeds tekenen van oververmoeidheid vertoonde, ver loor na zijn val van de trap voor en kele ogenblikken het bewustzijn. Hij zal verscheidene weken het bed moe ten houden. Het minister Luns overkomen' onge val was niet (le enige en zeker ook niet de ernstigste schaduw, die over de feestelijke maaltijd in de fraaie zalen van het Maurithuis lag. Minis ter-president, prof. De Quay, zei in zijn woord van welkom tot minister Couve de Murville en diens echtge note, dat het Nederlandse volk deelt in de droevenïs, die over het Franse volk is gekomen door de ramp, wel ke het gevolg was van het bezwijken van de stuwdam van Malpasset. Prof. De Quay zei met ontroering te den ken aan de slachtoffers van de ramp en aan hun gezinnen. Reeks conflicten In zijn tafelrede legde prof. De Quay er de nadruk op, dat de Europese Economische Gemeen schap bet belangrijkste doel van het Nederlandse streven is. Daar mee legde de Nederlandse minis ter-president de vinger op de tere plek in de Frans-Nederlandse re laties, welke in diplomatieke krin gen wordt beschouwd als de voor naamste aanleiding tot het bezoek van de Franse minister aan ons land. De relaties tussen Frankrijk en Ne derland hebben zich de laatste jaren gekenmerkt door een reeks conflic ten en een voor iedere waarnemer duidelijke verwijdering tussen de twee landen. Deze tegenstelling kwam vooral tot uitdrukking in de onderhandelingen over de onderscheidene fasen van het proces van Europese eenwording, vooral tijdens de langdurige, misluk te onderhandelingen over de tot- jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii| Langzaam kouder (Van onze weerkundige H medewerker) Een kleine depressie lag giste- ren het grootste deel van de dag dicht bij Zeeland en ver- oorzaakte hier, evenals in Zuid- Ij Holland, plaatselijk 15 tot 20 M nim regen. Daarentegen bleef het in Groningen en Drente de H gehele dag droog. Vrijdag- avond vertoonde deze depres- sie de neiging weer naar Zuid- Oost-Engeland terug te trek- ken. Boven Rusland heeft zich weer een sterk hogedrukgebied §1 ontwikkeld, dat met een uitlo- per naar het zuid-westen uit- breidt. Hierdoor stroomt weer lcoude vorstlucht in de richting H van Midden-Europa. Vrijdag ss middag om vier uur vroor het in Moskou nog 20 graden C. Deze koudere lucht kan zondag tot Midden-Duitsland doordrin- gen. Bij ons blijft het weer vrij H rustig, maar de wind gaat iets meer naar zuid-oost tot oost en het wordt geleidelijk ook iets H kouder. De regenkansen nemen verder af en er zijn enkele op- klaringen te verwachten. Dit betekent, dat Sint-Nicolaas het dit jaar nog treft, want de H temperatuur" blijft op 5 decem- ber nog vrij normaal. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÏ MINISTER LUNS ....uitgeschakeld.... Er is alle aanleiding om aan te ne men, dat het gesprek dat minister Luns vanmorgen met zijn ambtge noot Couve zou hebben vooral voor dit vraagstuk van de relaties tussen de Zes van de Euromarkt en de Ze ven van de kleine vrijhandelszone van belang zou zijn. Daarnaast mocht worden verwacht dat de kwestie van de Franse reaties tot de N.A.V.O. en die van het door Italië voorgestelde directoraat ter sprake zouden worden gebracht. Men hoopt, dat dit gesprek niettemin kon wor den gevoerd, waarbij voor Nederland zal optreden de bekwame onderhan delaar staatssecretaris Van Houten, die deze kwesties van zeer nabij en uit eigen ervaring door en door kent. Couve de Murville is vrijdagmiddag samen met zijn echtgenote op paleis Soestdijk ontvangen door koningin Juliana en prins Bernhard. Tijdens de lunch heeft hij zich met de ko ningin diepgaand onderhouden over de vraagstukken waarvoor Neder land en Frankrijk zijn gesteld. Reeds zes berichten van verhindering verstuurd Op wrak van „Arizona" wordt monument gebouwd Op het wrak van het Amerikaanse slagschip „Arizona", dat tijdens de Japanse overval op Pearl Harbour met 1102 man gezonken is, zal de Amerikaanse marine een monument bouwen, met een platform er om heen waarop herdenkingsplechtighe den mogelijk zijn. De bovenste geschutstoren van het achterschip, die nog boven water uitsteekt, zal geconserveerd worden en voorzien van licht. Een gedeelte van de .Arizona" onder de geschuts toren zal met onderwaterlampen ver licht worden zodat men van de ge schutstoren tot binnen in het wrak kan kijken. De „Arizona" zonk met een groot aantal opvarenden aan boord. Men heeft enkele tientallen kunnen red den toen het schip al gezonken was. Maar 1102 man ging met het schip ten onder. Hun namen zullen in het monument worden geplaatst. Aantal doden zou 500 zijn Raket bereikte hoogte van 90 km Geleerden van het Amerikaanse bu reau voor ruimtevaart hebben vrij dag een aapje een raketvlucht van 350 km laten maken. De raket be reikte een hoogte van 90 km. De proef was bedoeld om de uitwerp apparatuur van toekomstige ruim tevaarders te beproeven. Zij is in dit opzicht volkomen geslaagd. Ongeveer 35 km boven het zeeopper vlak ontbrandde de raket, die de vaart van de vallende capsule moet afremmen. Op 10 km ging de para chute open en de capsule met het aapje daalde rustig in zee. 'De raket, een „Little Joe", werd om 17.15 uur Ned. tijd gelanceerd. Pre cies drie uur later werd de capsule met „Sam", het aapje, aan boord van een torpedobootjager gehesen. Enkele uren later bij de opening van de capsule bleek de aap nog in le ven en klaarblijkelijk in goede con ditie: het dier at en dronk. Het dier had zuurstof voor 40 uur. De wanden van de capsule zijn be kleed met een stof die waterdamp en kooldioxyde absorbeert. Het dier zat in een speciaal op maat gegoten zetel van schuimrubber. Met behulp van electroden werden gedurende de vlucht ademhaling en hartslag gecon troleerd. De reactiesnelheid werd ge meten door een systeem, waarbij de aap een handle overhaalde bij het zien van een bepaald lichtsignaal. Onderzoek naar stuwdambreuk Vrijdag zijn in Frejus de eerste 153 - geïdentificeerde - slacht offers van de stuwdambreuk ter aarde besteld. De plechtig heid Werd bijgewoond door de Frahse minister van landbouw, Henri Rochereau, die het onder zoek naar de oorzaak van de ramp leidt. Vandaag zullen vijf ministers ter plaatse een onder zoek instellen naar de huidige situatie. Volgens de officiële opgave zijn 270" mensen omgekomen, 70 gewond en „ongeveer vijftig" vermist. Het on officiële aantal vermisten bedraagt 200. Van veler lippen komt de vraag: Waarom is woensdag het alarmsig naal niet eerder gegeven. Er zou dan gelegenheid zijn geweest tot het eva cueren van de bevolking. Zoals gebruikelijk in Frankrijk bij een strafrechtelijk onderzoek te gen onbekende personen, heeft de openbare aanklager in het betrok ken departement (Var) bekendge maakt dat hij een juridische pro cedure tegen X is begonnen. Daarbij zal waarschijnlijk ook de constructie van de dam ter sprake komen. Op het tijdstip dat hij in ge bruik werd genomen (1954) was de boogvorimge dam van Malpassat de dunste dam ter wereld. Aan de voet was het zestig meter hoge gevaarte 6.91 meter breed en aan de top 1.50 meter. Groot medeleven Groot is overal het medeleven. Presi dent De Gaulle heeft aan het ramp gebied een bedrag van ongeveer 40.000 gulden geschonken, de Belgi sche regering stelde 180.000 ter be schikking; de Britse regering heeft 100.000 beschikbaar gesteld voor de hulpverlening, de Duitse 50.000. Een inzameling in Parijs had don derdagavond al 4 miljoen gulden op geleverd. Terwijl nog 1500 man troepen in de modder naar stoffelijke resten van slachtoffers zoeken, begint het open bare leven weer op gang te komen. Weg- en spoorwegverbindingen zul len binnen enkele dagen zijn her steld. Drinkwater wordt aangevoerd met tankwagens van het leger. Met militaire auto's Bij de begrafenis van de eerste 153 geïdentificeerde slachtoffers leidden de r.-k. bisschop van Frejus en een dominee uit het naburige Saint-Raphael op de trappen van de ziekenhuiskapel korte diensten. De doden werden naar het kerkhof gebracht door legervrachtauto's, die werden gevolgd door familie leden. Maar enkele auto's die ge hele gezinnen naar de laatste rust plaats brachten, werden door nie- mand gevolgd... De namen van de slachtoffers wa ren in haast op de eenvoudige kis- Hernieuwd onderzoek in gat te Wormer Volgende week zal kapitein Blom maart van de explosieven-opruimings- dienst te Culemborg weer een onder zoek instellen naar het voorwerp dat in het gat te Wormer zou zitten. Hij heeft daartoe een nieuwe appara tuur laten maken bij een machinefa briek te Culemborg. Het is een lange buis van non-ferro metaal met onder aan een sonde, waarmee hij contact zou kunnen krijgen met non-ferro metalen, die zich eventueel in het gat zouden bevinden. De Franse minister van buitenlandse zaken de heer Couve de Murville heeft vrijdagochtend een kort bezoek gebracht aan minister-president prof. dr. J. E. de Quay. Foto v.l.n.r.: De heer Couve de Mur ville en prof. dr. J. E. de Quay. ten geschilderd of gekalkt. Op som mige kisten lag een krans van wit te chrysanten. Het kerkhof van Frejus is onbe schadigd omdat het betrekkelijk hoog ligt. Met de in de mistral wuivende cypressen maakte het een vredige indruk. Duizenden overlevenden zagen hoe 153 kisten in de lange, door bulldozers gedol ven graven werden geplaatst. NA TWEEDE WERELDOORLOG HET MARKTWEZEN in Zee land heeft de laatste jaren min of meer een revolutie doorge maakt, die talrijke en ingrijpen de veranderingen op zijn naam heeft staan. De „stille kramer" of de „standwerker" van thans is niet meer de marktkoopman van vroeger. Hoewel hi j zich nog steeds tot een apart gilde mag rekenen, lijkt zijn manier van zakendoen meer op die van de gevestigde middenstander, vooral waar het service-bieden betreft. Veranderingen hebben zich ook in snel tempo voltrok ken op de markten zelve. Telde Zeeland voor de oorlog slechts twee marktplaatsen van beteke nis (Middelburg en Goes), thans trekken de reizende kooplieden naar niet minder dan elf plaat sen in deze provincie. Maar de grootste wijzigingen kwamen tot stand in de sector van de organisatie. De markt koopman moet zich niet langer meer voegen naar de willekeur van de gemeentebesturen, zoals dat vroeger veel voorkwam, maar hij heeft door middel van de bon den ecu stem in het kapittel ge kregen. Niet langer meer maken alleen de gemeentebesturen de „dienst" uit. Bij het nemen van (markt) beslissingen houden zij terdege rekening met de wensen en verlangens van de marktkoop lieden. En juist dat is voor deze gildebroeders de grootste veran dering. Met de secretaris van de stichting Reclamefonds Zeeuwse Markten, de heer M. A. Donker uit Bergen op Zoom, tevens hoofdbestuurslid van de Centrale Vereniging voor Markt-, Straat- en Rivierhandel, hebben wij een gesprek gehad over de verander de Zeeuwse Markten. Voor de oorlog was het zo, dat alleen Middelburg en Goes in tel waren bij de marktkoop lieden. In hoofdzaak „Hollanders" kwamen naar deze twee Zeeuwse marktplaatsen. Hun waren en arti kelen reisden «evenals zijzelf met fld trein, zodat de witkielen aan de sta tions in Goes en Middelburg op marktdagen niet om werk verlegen zaten. Kom daar nü nog eens mee aan! Het gros van de kooplieden komt Reclamemarkten in elf plaatsen per auto, waarmee uiteraard te vens de goederen worden aange voerd. Een aantal is de trein trouw gebleven, maar dat zijn al leen zij, die hun artikelen in een koffer kunnen pakken, zoals bij voorbeeld de standwerkers. De oudere marktkooplieden zijn het er echter over eens, dat de zaken vroeger goed marceerden in Goes en Middelburg. Dat is na de oor log wel eens anders geweest. Aanvankelijk verliep alles na wereld oorlog n naar wens. Meer en meer stadjes voelden de behoefte aan een eigen markt en zo hebben zich suc cessievelijk naast Middelburg er Goes geplaatst: Axel, Hulst, Terneu- zen, Sas van Gent, Oostburg, Sluis en Breskens in Zeeuwsch-Vlaanderen en Vlissingen en Zierikzee. Opvallend is het grote aantal marktplaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen, die als een reeks forten langs de Belgische grens liggen. Forten dan, waar voor al de Belgen graag komen om er (goedkoop) hun inkopen te doen. Niet alleen de middenstand in deze plaatsen, maar ook de marktkooplie den varen er wèl bij. De Centrale Vereniging voor Markt-, Straat-, en Rivierhandel, die na de oorlog een afdeling kreeg iu Middelburg en in Zeeuwsch-Vlaanderen, heeft in de loop, der jaren veel voor haar le den kunnen doen. Gemeentelijke verordeningen op het marktwezen werden op haar verzoek verzacht en door samenspraak werden tal van problemen opgelost. Een ver schuiving deed zich trouwens ook voor bij de marktkooplieden zelf. Werden de Zeeuwse markten vroeger „overspoeld" door Hol- (Zie slot pag. 5 kol. 1 KORTE PREDIKATIE Philippenzen 2 111. Er fs wel niemand uit de oude Chris telijke Kerkiciens naam zó voor iedereen een vertrouwde en prettige klank heeft, als Nikolaas, de bisschop van Myra. Ieder jaar wordt rond de datum van zijn sterfdag 6 decem ber SIS in de meeste Nederlandse gezinnen weer het blijde sinterlclaas- feest vol echte Hollandse huiselijk heid gevierd. Toevallig valt dit feest juist in de Adventstijd. Toch kan dit feest heel goed in deze tijd passen. Het biedt ons een prachtige gelegenheid tot daadwerkelijke vriendelijkheid, barm hartigheid en liefde, welke Paulus „vruchten van de Heilige Geest" noemt. Bij het sinterklaasfeest gaat het, als het goed is, immers niet om de grootte van het geschenk, maar om de geest van de gever, welke er uit spreekt. Het zijn dikwijls juist de kleine din gen, die het leven blij en waardevol maken. Een kleine attentie, een een voudig bewijs dat er toch iemand aan je gedacht heeft, kan voor een kind en ook voor een volwassene heel veel betekenen. Het sinterklaasfeest biedt ons een kans, eens iemand blij te verrassen met een klein geschenk endaarbij zelf onbekend te blij ven! En hoeveel zieke, eenzame en vergeten mensen leven er niet om ons heen; mensen, waarmee we misschien niets te maken hebben, of toch wélt Herinneren we ons niet Jezus" gelijkenis over de Barmhartige Sa maritaan En is het niet Gods liefde, die alle mensen geldt en ons allen samenbindt? Wij bereiden ons weer voor op het feest van Jezus' geboorte. In Hem kwam God tot de mensen om ons te tonen hoezeer Hij ons liefheeft. Wij kunnen Kerstmis niet werkelijk vieren wanneer we niet óók bereid zijn om te gehoorzamen aan het „grote ge bod", dat Jezus ons gafGod liefheb ben met geheel ons hart en onze naaste als onszelf. Dat gebod is, naar de legenden ons vertellen, voor bis schop Nikolaas het richtsnoer van zijn leven geweest. Is het ook óns richtsnoer? Die vraag moeten wij onszelf in de Adventstijd stellen. Vandaag hebben we de kans, daarop daadwerkelijk een bevestigend ant woord te geven; Paulus wekt ons op: „laat die gezindheid bij U zijn, welke ook in Christus Jezus was"'! Aardenburg. 8. A. VIS. VERWACHT. Geldig tot hedenavond MINDER WIND Half tot zwaar bewolkt met enkele verspreid voorkomende buien. Tot matig of zwak afnemende wind uit zuidelijke richtingen. Dezelfde tem peraturen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN 6 december Zon op 8.31 Maan op 12.50 7 december Zon op 8.32 Maan op 13.16 onder 16.30 onder onder 16.30 onder 00.06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1