„LELIJKE IKE", de jongen uit Abilene gewone President van Amerika was op school geen uitblinker, maar als sportman populair PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De hele voormiddag had de regen al ge dreigd. Nu, tijdens de drukte op het veld naast de spoorbaan, vielen de eer ste droppen in het verschroeide gras. Een zware bui kon op deze warme, vochtige mid dag in juni, elk ogenblik boven Abilene in Kansas losbarsten, Maar niemand lette op de vochtige glinstering van de daken achter de bomen. Abilene had slechts aandacht voor een gezond uitziende man, die gekleed in een grijs kostuum en blootshoofds, in gedachten verzonken naast het spreekgestoelte in het midden van het veld zat. De „Streamliner", die hem van Kansas Ci ty hierheen bracht, zoemde nog door het vlakke, groene korenland, toen de trek naar het veld begon. Het vrolijke ru moer was reeds een muur van geluid toen, even na het middaguur, de trein langs de vlaggen en het muziekkorps reed en vaart verminderde. Het grootste deel van Abilene's zestigduizend inwoners drong naderbij, om de man te zien, die met een brede glimlach op zijn gelaat, uit de laatste coupé op het met touw afgezette platform stapte en die overal om zich heen handen schudde. Terwijl hij zijn beurt om te spreken afwachtte, dwaalde zijn heldere blik naar een wit, houten huis, dat half achter populieren verborgen stond. Daar, achter de spoorbaan, hadden een onbe zorgd levende zuivelarbeider, genaamd Da vid Eisenhower, en zijn vrouw Ida zes vrolij ke, meer dan middelmatig begaafde, zoons grootgebracht. En in deze hete zomer van 1952 keerde Dwight D. Eisenhower, de derde van de zes, die door miljoenen in Europa was begroet als hun bevrijder, terug naar huis. Weer thuis, gewoon als Ike, een bekend lei der, maar onbekend als gegadigde voor het presidentschap. Weer thuis, met zijn plicht als soldaat achter zich en het ogenblik voor zijn eerste politieke toespraak tot de Ver enigde Staten adembenemend snel naderend vóór zich Generaal Eisenhower temidden van sijn broers in zijn studeer kamer te New York. Ike was toen opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in 'Europa. Van linies naar rechts: Arthur (bankier), Edgar (ad vocaat), Dwight D., Milton en Earl (elektro-technlsch in genieur). Zoals Dwight Eisenhower die dreigende dag wachtte om te spreken bij een eerste steen legging het voorspel van zijn grote politieke toespraak later in de middag was zijn blik ge spannen en afwezig. Het weer van vandaag riep herinneringen wak ker. Toen hij sprak was het dan ook niet over zijn moed als voor hoedespeler in het voetbalteam van de middelbare school in Abi lene. Het was over de dag. precies acht jaar geleden, toen hij, tenge volge van 't weer, voor de haehe- lijkste beslissing van zijn leven was komen te staan. Abilene werd meegesleept door de confrontatie met grote gebeurtenissen, toen Ike rustig beschreef hoe hij de aanval van de grootst opgezette strijdmacht van oorlogsschepen en manschappen, die ooit op zee tegen een vijandelijke kust was ingezet bekend als D-day voor tenminste 24 uur had moeten uitstellen. Het waren daarna plotseling niet meer de herinneringen van een soldaat, waarnaar men luisterde, maar het on wankelbaar geloof van een man, die bestemd was voor het Witte Huis. De luisteraars hadden Ike's stemming begrepen, toen hij sprak over simpele deugden als moed, onkreukbaarheid, zelfvertrouwen en een onwan kelbaar geloof in do Bijbel. Een baby, die begon te huilen werd haastig gesust. Het ge zoem van twee laag overko mende vliegtuigen, veroorzaak te een geïrriteerd gefrons van wenkbrauwen Het was een oud dogma, maar zoals het hier, door deze man en op dit tijdstip werd uitge sproken. behelsde het iets vi taals, iets nieuws. Optocht Na de lunch, tijdens de para de ter gelegenheid van zijn thuiskomst, knikte Ike naar Mamie, zijn vrouw, toen de eerste wagen in de optocht voorbij reed. Het was een wagen met kopie van het witte, houten huis in Denison, Texas, waarin hij was geboren en dat hij op tweejarige leeftijd had verlaten om naar Abilene te gaan. Terwijl het schoolorkest „Alexan ders Ragtime Band" ten gehore bracht, danste hij een korte jig. Hij trok Marnie naar zich toe, toen een „huwelijksbootje" pas seerde met twee jongelui uit Abi lene bovenop rose wolken tegen een hartvormige achtergrond. De laatste wagen toonde Ike in het Witte Huis. De voorstelling was nauwelijks voorbij gerold of de wolkbreuk barstte. los. De regen kwam in stromen neer, terwijl Abilene ongeduldig wacht te tot het vijf uur zou zijn en Ike uit Eisenhower Park zijn radio- en televisietoespraak tot het hele land zou houden. Een oude schoolvriend, Howard Keel (niet de zanger) graaide in zijn kledingzaak 26 regenjassen bijeen voor Ike een maat 42 en bracht die haastig naar de zesde verdieping van het „Sunflo wer Hotel" voor de officiële bij eenkomst. Eisenhower Park was doorweekt eh triest, toen Ike er verscheen; een geleende hoed met brede rand op om zijn bril af te schermen te gen de regen. Zijn adviseurs dron gen er op aan, dat hij zou spreken uit een droge kamer onder de tri bune. Maar toen hij hoorde dat de helft van zijn toehoorders al die tijd in de stortregen was geble ven, draaide Ike zich resoluut om en stapte hij door de modder naar zijn spreekgestoelte in de open lucht In stromende regen Hij duwde een aangeboden pa raplu opzij en wierp toen zijn breedgerande hoed weg. En terwijl de regen van zijn kale IKE EISENHOWER werd ten slotte op het spoor gezet, dat naar het Witte Huis leidde evenwel pas na een vreemd en aarzelend begin. De politici had den hem al lang voor hij zelf zijn zinnen op het presidentschap had gezet, als kandidaat gebrand merkt, Hij was in zijn hart nog steeds soldaat, toen hij voor het eerst een politiek steunpunt voor zijn voeten zocht. Wat voor soort man is hij; deze soldaat met zijn typerende grijns, die een van de machtigste legers van de wereld naar de overwin ning voerde en vervolgens de man tel van het hoge staatsmanschap moeilijker te aanvaarden vond dan het zwaard? Een vaderlijke figuur? De verpersoonlijking van de behulpzame man, die altijd in de buurt is? De schoorvoetende politicns, die zich tot zijn plicht geroepen wist? De jongen uit Abilene, die moeizaam verder klom naar de top? Ike bezit al deze eigenschappen. En toch nog iets meer Daar in Abilene in 1952 konden zij dat speciale magische even min definiëren als gans Amerika dat nu kan. Zeker, had niemand verwacht, dat „lelijke Ike" (Twee andere broers waren bekend als „Gro te Ike" en „Rode Ike") eens president zou worden. Zijn vader, een onbezorgd le vende man zonder ambities, was nooit geweest wat de we reld een „succes" noemt. Maar hij was gelukkig met zijn ge zin in het houten huis. Succes was in die dagen niet een van Abilene's voornaamste exportartikelen. Dwight en zijn broers waren knap pe leerlingen van de plaatselijke scholen, maar ze gaven geen blijk over genialiteit te beschikken. Zij stonden allen op góede voet met de wereld en ze waren er zeker van dat deze wereld hen, net als hun vader, zou accepteren. Er was geen enkele noodzaak naar meer te streven. Toch hebben ze allen succes ge had. De een als president van een universiteit, de tweede als welva rend bankier, de derde als rechts geleerde van betekenis, de vierde als ingenieur en de vijfde als apo theker. Ike had weinig bijzondere eigenschappen. Hij had een goed verstand en hield van hengelen. Hij voelde zich gelukkig in de grote tuin van de boerderij, wan neer hij het vee verzorgde en wan neer hij "de melk bezorgde. Een ongewone vastberadenheid Maar nu en dan waren er teke nen van een ongewone vast beslotenheid. Toen er vergif tiging optrad in zijn bij een voet balwedstrijd gewonde been en de dokter het wilde amputeren, stond de jonge Dwight dit niet toe. Achtenveertig uur lang knielden zijn vader, moeder en vijf broers aan zijn bed om voor hem te bid den. Door een wonder herstelde hij. Zijn vastbeslotenheid kwam op nieuw tot uiting toen hij voor het eerst op het schoolvoetbalvcld te gen rassenonderscheid vocht. Toen op een keer in een elftal,- waartegen zijn ploeg moest spe len een zwarte speler was opge nomen maakten enkele leden van het Abilene-elftal bezwaren. Het was aanvalsleider Eisenhower, die de oplossing bracht door met na druk vast te stellen, dat de neger jongen hetzelfde recht had om te spelen als hij zelf. Om de zaak kracht bij te zetten, voegde hij er aan toe, dat wanneer de neger niet zou spelen, hij het evenmin zou doen. De man achter de grijnslach (I) ...door Peter Bloxham... Dwight d. Eisenhower heeft ais jongen nimmer gedroomd, dat hij eens gekozen zou worden tot president der Verenigde Staten. Hij was een goede leerling van de middelbare school in Abilene, maar geen uitblinker. Zijn belangstelling ging eerder uit naar voetbal en vissen dan naar poli tiek. Ook later op de Militaire Academie van West Point viel hij niet op. Toch kreeg hij in een moeilijke tijd het bevel over de grootste strijdmacht, die ooit tegen een vijandelijke kust werd ingezet en miljoenen in Enropa begroetten hem als hun bevrijder. De zwaarste taak wachtte hem echter bij zijn thuis komst. Amerika deed een beroep op hem en Ike stelde zich kandidaat voor het presidentschap. Hij voelde dat als zijn plicht zoals hij nog steeds plichtsgetrouw „aan het roer" staat en deze maand zijn land dient met een politieke „elfstedentocht". In een aantal ex clusieve artikelen, waarvan dit het eerste is, be schreef Peter Bloxham het leven en de loopbaan van Amerika's eerste burger ...In de volgende aflevering: „IKE NEEMT DE ZWAARSTE BESLISSING VAN DE OOR LOG", een artikel, waarin Eisen howers leidende rol in de bevrij ding van Europa en zijn na oorlogse jaren als chef van het N.A.T.O.-hoofdkwartier in Parijs door Peter Bloxham worden be licht... schedel stroomde sprak Ike voor de eerste maal tot Amerika als politicus. Abilene mócht Ike. De bevol king mócht de manier, waarop hij iemand de hand schudde, zich iemands naam herinnerde, zich In grote gezelschappen be woog zonder koude drukte, zich kernachtig wist uit te drukken. De mensen mochten zijn vriendelijkheid, waarbij hij zichzelf wegcijferde en de manier waarop hij zich in de regen aan zijn schema hield. Zij mochten hem echter het meest om iets, dat moeilijk te definiëren was. Op de een of andere wijze gaf hij hen door zijn luisteren cn door hetgeen hij 2ei, hun halfvergeten trots op zichzelf en op hun land te rug. En zij hielden van de manier, waarop hij een jonge oud-strijder uit Abilene de hand schudde en boven het rumoer uitschreeuwde: „Je ziet er uit als een echte sol daat!" Het was een hele overwinning voor een nieuweling in het spel. Maar Ike stond nog steeds aan liet begin van de lange klim naar de Republikeinse kandidatuur. Op dat moment was de onofficiële stand, wat het aantal te verwach ten stemmen op de Republikeinse conventie betrof: Robert Taft 450 Ike 388. Persconferentie De volgende dag tijdens een persconferentie onderging Ike een doop waarbij het heel wat levendiger toeging. Toen hij naar het toneelpodium van Abilene's kleine Plaza theater liep zag hij di'iehonderd verslaggevers en een verblindende batterij flits lampen voor zich. Met het hoofd omlaag en gefronste wenkbrau wen doorstond hij ook dit. Een laatste vraag, die door een foto graaf op hem werd afgevuurd, bracht een nieuwe overwinning. „Mr. Eisenhower", zo werd hem gevraagd, „hebt U ooit gedroomd toen U Abilene verliet, dat U te rug zou komen en U kandidaa' stellen voor het presidentschap?'' Ike grinnikte en krabde zich op het hoofd. „Ik weet niet wat voor Een geestdriftige menigte in Abilene, Kansas, verwelkomde Eisenhower, toen hij na de be vrijding van Europa weer thuis kwam. iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiM dromen er door het hoofd van een jongen spelen", zei hij, „maar ik denk, dat vóór ik vertrok, mijn werkelijke probleem was of ik zou proberen een Hans Wagner te worden Hans Wagner was acht jaar lang een leidende grootheid in de honkbalsport -of treincon ducteur. Ik herinner me, dat beiden heel belangrijk waren". Spoedig daarna kwamen er twee negers in het elftal uit Abilene, Het bleef „Lelijke Ike" voorspoe dig gaan in de sport. Hij werd lei der van de sportvereniging van zijn schooi en in 1908, toen hij 18 was, werd hij tot president van de atletiekbond van de school ge kozen. Geen geld voor universiteit Toen de jonge Dwight de school verliet en bij zijn vader in de zuivelfabriek ging wer ken, hadden hij en een van zijn broers al een plan. Hoewel zij bei den graag naar een universiteit wilden, hadden zij geen van tweeën het geld ervoor. Zij kwa men daarom overeen, dat terwijl do een werkte, de ander zou stu deren. Op deze manier zou Ike om liet andere jaar naar de uni versiteit gaan. Hij gebruikte veel tijd om geschie denis te lezen. Maar plotseling na twee jaar, veranderde hij van ge dachte. Hij wilde zeeman worden, hoewel de dichtsbijzijnde zee op duizend mijl afstand lag. Het was geen familie-traditie, die Ike er toe bracht een militaire carrière te kiezen. Zijn beide ouders behoorden tot de doopsgezinde sekte, die bekend staat als de „Broeders in Chris tus". Tot hun levensbeschouwing behoorde het pacifisme. Maar aangespoord door een vriend, ging hij op voor het toela tingsexamen voor de Marine-Aca demie in Annapolis. Hij slaagde, om slechts tot de ontdekking te komen, dat hij te oud was. In plaats daarvan ging hij in 1911 naar de Militaire Academie van West Point, waar de leeftijds grens een jaar hoger lag. Hij was een middelmatige kadet, hij slaagde als 61ste van 'n klas van 160 leerlingen. Hij blonk ech ter uit als voetballer en was enorm populair onder zijn klas genoten. Maar toen hij in 1915 een univer sitaire graad behaalde, hadden zijn leraren geen toekomstige pre sident in hem kunnen ontdekken. En in het leger ontdekte men hem evenmin gedurende de jaren die volgden. Spoedig nadat hij tweede luite nant was geworden, werd hij bij het 19de regiment infanterie te San Antonio in Texas geplaatst. Daar ontmoette hij de achttien jaar oude Mamie Geneva Doud, de tweede dochter van een rijke za kenman uit Denver. Huwelijk met Mamie... Zij trouwden op de eerste juli 1916, op de dag, dat hij be vorderd werd lot eerste lui tenant. Een historische samenwer king was begonnen. Gedurende do Eerste Wereldoorlog voerde Ike het bevel over het opleidings-cen- trum van de cavalerie in Gettys burg, Pennsylvania. Al viug kwam zijn gevoel voor „planning" tot uiting en hij kreeg de leiding over zesduizend manschappen. Ilij werd uitgezocht voor een post overzee en zou zijn vertrok ken op de dag, dat de oorlog ein digde. Ike werd voor het eerst opge merkt door de manier, waarop hij gedurende de jaren tussen de bei de wereldoorlogen een bijna on mogelijke taak wist te vervullen. Als eerste militair assistent van generaal MacArthur op de Phil- lippijnen, was hem opgedragen een leger van dertig divisies, een kleine luchtmacht en een vloot van torpedoboten op de been te brengen van drie miljoen dollar per jaar. Hij bracht het voor elkaar. Onge lukkig genoeg was naar het scheen niemand er bijzonder ver rukt over. Het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog gaf hem weinig vooruitzichten op glorie. Hij was te oud om frontdienst te verrichten en te laag in rang voor een leidinggevende functie aan de top. Maar in december 1941, een week na Pearl Harbour, gaf de 51-jarf- ge Dwight D. Eisenhower gevolg aan een dringende oproep om on middellijk naar Washington te vliegen. Zijn bestemming had hem bereikt. (Copyright London Express-PZC) Eerste luitenant Dwight D. Eisenhower ontmoette en trouwde in 1916 Mamie Geneva Doud. Zowel de bruidegom als de bruid was in het wit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 14