PAGIM Winter: tijd voor kinderspelletjes „Beddelampboekje" voor hèm maar lees het eerst zélf! MIDDELBURGSE HUISVROUWEN WERKEN MET BOETSEERKLEI fsclv ei4 verpakking Anton Hunlnk 14 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 5 DECEMBER 1959 Voorlichtingscentrum voor ouders en opvoeders leert U er méér van M(Van een medewerkster) ijn kind kan nou nooit eens ergens een tijdje rustig mee bezig zijn, wat kan ik daaraan doen?" „Hoe oud moet een baby eigenlijk zijn oin met een rammelaar te rammelen?" „Kan een kind van zes al ganzeborden?" „Weet U een paar leuke spelletjes voor een kinderverjaar dag?" Uit de stad zelf, uit de naaste omtrek, maar ook van heinde en ver komen ouders met dit soort vragen naar een nogal saai uitziend huis aan de 's-Gravendijkwal te Rotterdam, waar ze kunnen rekenen op een goed antwoord. Van binnen is dat huis verre van saai, er is een gezellige bibliotheek in, er staan ver tederende wiegen en er zijn kamers vol speelgoed. Dit huis is het Voorlichtingscentrum voor Ouders en Opvoeders. Dat de officiële naam van deze vrïendelijk-nuttige instelling „Vereniging Nationaal Reizend Museum voor Ouders en Opvoe ders" is, maakt haar ook in de praktijk in het gehele land bekend. Want al kan men niet met de hele inventaris van 't huis aan de 's-Gravendijkwal op reis, geregeld worden lezin gen over aspecten van de op voeding gehouden tot ver bui ten Rotterdam. Tegen de win ter, met zijn vakantie en zijn donkere namiddagen, komen er vele ouders, gezinsverzorg sters, onderwijzers en onder wijzeressen, kweekschoolleer lingen naar het voorlichtings centrum. Zij kunnen er horen, dat kinde ren, die zich slecht op één onder werp kunnen concentreren, waarschijnlijk graag en met aan dacht een legpuzzel zullen ma ken, omdat zij er zelf behoefte aan hebben orde te scheppen in hun (kleine) chaos; dat pasgebo renen nog geen behoefte hebben aan speelgoed, dat een kind van omstreeks drie maanden helder der begint te zien en dus graag een rammelaar of ander speel goed-met-geluid zal zien, maar het nog met behoeft te hanteren, en dat die rammelaar binnen het bereik van de kleine handjes mag hangen als het kind een maand of vijf is. Er is altijd wel een boek waar in te lezen staat, of een deskundige die het even uit legt, dat een kind van vijf of zes, dat begint te tellen, best met de groten mag mee-ganzeborden, maar dat het zeker niet aan te raden is, die kleinste speler altijd goedgunstig te laten winnen, omdat een mens ook moet leren te verliezen. Voorbeeldig speelgoed Is er uit gestald. En wie het komt bekijken kan leren dat heel kleine kinderen al een lotto-spel kunnen spelen: het herkennen en bij elkaar zoeken van steeds twee gelijke plaatjes. Is het kind zo'n jaar of twee, drie, dan kan het zelfde werkje iets moeilijker wor den: Een plaatje, waarop een schoteltje melk of een nest jonge katjes, zal het kind dan zonder veel moeite „ontdekken" als be horend bij het plaatje van de gro te kat. Voor de leeftijd van vier of vijf jaar is één van de aardigste speel materialen het kleurenstokje: een miniatuurpaaltje met afneembare blokjes in verschillende kleuren, waaraan dobbelstenen te pas ko men, niet met „ogen", maar even eens met kleuren. Dat alles is natuurlijk ook in elke goede sneelguedwinkel te vinden en naar zo'n winkel moet U ook toe om het te bemachtigen. Maar het Voorlichtingscentrum is er om met verstand te leren kiezen en aanschaffen. Dat is niet over bodig, zoals blijkt in de winkels, waar talloze volwassenen in de aanduiding van hun wensen niet verder weten te gaan dan: „Iets leuks voor een kind van vier, van een rijksdaalder." Speelgoed geven, is meer dan alleen een „aardig gebaar" ma ken, leert men hier (zonder het gevoel te krijgen, be- schoolmeesterd te worden), 'n Kind moet spelen. Het spel is voor hem de enige manier om zich in de wereld te leren thuisvoelen. Aanvankelijk is het kind, de baby, passief. Hij wordt ver zorgd, daar kan hij op reke nen. En die zorg is niet al leen nodig om hem te doen groeien, maar ook, om hem ervan te overtuigen dat hij zijn medemensen kan vertrou wen. De kleuter wacht niet af. Hij wil zelf handelen, en dus spe len. Hij moet er de gelegen heid toe krijgen en ook: de rust. Een kind dat telkens wordt gestoord, hetzij door het gezin zelf of dooi- lawaai, krijgt die rust niet. Belangrijk is ook, dat het kind de kans krijgt naar hartelust (liefst in een eigen hoekje) te experimenteren met allerlei ma terialen, zoals zand, water, klei, hout, steen. Wist TJ b.v., dat ver legen en nerveuze kinderen vaak kalmer worden als ze met wa ter spelen? Ook de „techniek", de handgrepen van knippen en plakken, zijn niet alleen maar leuk, maar bovendien nuttig: ze bevorderen de aanpassing van het kind in de gemeenschap. Wie zelf op een leuke kleuter school geweest is, zal in de boe ken van het Voorlichtingscentrum ongetwijfeld versjes en spelletjes tegenkomen, die dertig iaar of langer geleden ook al bestonden: Zakdoekje leggen, slingers plak ken, kringetje trappen, tipnoot of tewel „pip", het magisch vierkant of „mijn theepotje", het spelletje waar „Het hangt aan de muur en het tikt" een volwassen uitlo per van zou kunnen zijn. Op winteravonden spelletjes doen is voor de meeste kin deren een feest, dat ze mis schien morgen vergeten zijn, maar waaraan ze na jaren nog met ple zier terug zullen denken. Kent U ze nog? Je had de „stads namen." De familie zit rond de tafel, één beheert de handschoen, die hij steeds naar een ander in de krmg werpt, die dan een plaatsnaam moet bedenken. De kunst is. snel op een naam te ko men die begint met de laatste letter van de vorige (Leeuwarden, Naaldwijk, Koog aan de Zaan). Je had het gedichtenspel (toege vouwen briefjes doorgeven en rij men op de zin van een ander, met alleen het rijmwoord bekend), en, voor kleineren, het vertellen van een verhaal vol dieren, wier na men moesten worden opgeschre ven. Wie er de meeste had, won een prijs, en dat kon een stuk chocola zijn, maar een driewerf „hoera" was ook goed. In het Voorlichtingscentrum voor Ouders en Opvoeders staan de boekjes met spelletjes (en: met de zin van de spelletjes) voor het grijpen. Er zijn brochures (voor een paar stuivers) over dit onder werp te koop bij de Commissies voor Huishoudelijke en Gezins voorlichting, en „Ons Gezin", het maandblad van die commissie, pu bliceert geregeld bijdragen van het Voorlichtingscentrum. Verheugend is, dat sommige gro te speelgoedfabrikanten en speel goedwinkels in hun bemoeiingen ook verder gaan dan het verko pen zonder meer en deskundige voorlichting verstrekken, en dat in een aantal verpleeginrichtingen voor langdurig zieken, waar het speelgoed maken als arbeidsthero- pie wordt bedreven, ook rekening wordt gehouden metde werkelij ke speel-behoeften van het kind. „Opvoeden gaat vanzelf", zeggen nog altijd vele mensen, „mijn ou ders lazen er geen boeken over, en zijn wij niet groot geworden?" En dat is natuurlijk ook wel zo, maar een onder, die dat opvoeden met enige kennis van zaken wil doen, zal uit een goede voorlich ting- op dit pnnt profijt en zelf vertrouwen kunnen putten. Dat het onderwerp plezierig en be lang tegelijk is, zal iedere kennis- vergaarder spoedig merken. tertijd: tijd voor kinderspelletjes Roken tóch schadelijk voor aanstaande moeders Dr. C. R. Lowe, lector in de maat schappelijke geneeskunde aan de uni versiteit van Birmingham, heeft in „The British Medical Journal" een rapport gepubliceerd over de invloed van het roken op zwangere vrouwen. Hij had in 1958 hiertoe 2042 aanstaan de moeders, die waren opgenomen in zes Birmïnghamse kraamklinieken, onderzocht. Dr. Lowe verklaart tot de slotsom te zijn gekomen dat zwangere vrouwen, die roken, kunnen verwachten dat haar zuigelingen minder wegen dan de baby's van niet-rokende moeders. Hij had ook bevonden dat roken in aanzienlijke mate bijdraagt tot het plaatsvinden van voortijdige geboor ten. In Engeland (en misschien in Neder land ook wel, maar we hebben ze hier nog nooit gezien) hebben ze nu ook drie- bedden-in-één. onderschuifbedden we! te verstaan. De voor- en achterkant zijn niet inklapbaar, blijven gewoon overeind staan. Het bovenste van de drie bedden is dan ook rijkelijk hoog, het middelste zo ongeveer van gebruikelijke hoogte, en het onderste komt nauwelijks van de grond af. Voor kinderkamers makkelijk en rulmtebesparend. Wanneer U op de valreep van het Sint-Nicolaasfeest nog een lief persoon lijk geschenkje voor hèm tvilt kopen, dan zoudt U Annemarie Weber's boekje Spaar de vrouwen" kunnen kiezen, dat in een Nederlandse bewer king van Ina van der Beugel bij Bigot en Van Rossum te Blaricum ver schijnt. Het is een „bedlampboekje voor mannen" zoals liet titelblad vermeldt maar het is evenzeer bestemd voor de vrouw. Wij zouden U zelfs willen aanraden, het zo mogelijk eerst zélf te lezen, en Uzelf te her kennen in deze verrukkelijk-openhartige overpeinzingen. Uzelf te herkennen: vaak met een glimlach, soms met een schaterlach, dikwijls misschien ook met een lichte verwarring, gevolgd door de vraag: ,£ijn wij werkelijk zo?" Ja, zó zijn wij, en zo künnett wij zijn... en daarom-: als U dit boekje koopt fvoor hèm), lees het dan eerst zelf. Het is namelijk oolc nog moge lijk, dat U na lezing besluit, dit „boekje voor mannen" toch maar liever op uw eigen (vrouwen)boekenplank te houden... Er zijn sinds kort plastlc-wastangen in. de handel. soepel en verend, die U het gehannes met pollepels en rode handen in het hete water goedkoop besparen. En een praktisch stofblik, nl. met een kap erop die voorkomt dat het zojuist ver gaarde stof toch nog terecht komt waar het niet wezen moet, heeft ons ver baasd; waarom is men daar niet vroeger op gekomen? Rauwlekkerén gezond Dat kinderen dol zijn op rauwe bloemkool hebben we al vaak ge zien (er zijn gezinnen waarin de moeder alleen voor haarzelf en haar man een klein stronkje kookt, om dat de kinderen zogezegd „staan" op rauw), maar weet U dat er met deze groente in rauwe toestand heerlijke schoteltjes te bereiden zijn voor klein èn gToot? Bij de broodmaaltijden kan rauwe bloemkool (gewassen en in fijne stukjes verdeeld) worden gecombi neerd met sla, met grof geraspte ge kookte biet, met radijs of ramenas, met tomaat. Mayonnaise, uit een flesje of zelf gemaakt, is er heer. lijk bij. Stukjes rauwe bloemkool- puur, even door de mayonnaise ge wenteld, zijn lekker als borrelhapje. Een gewone boterham maakt U vi taminerijk door op b.v. cervelaat- worst een plak appel (met een paar druppels citroensap) te leggen, of aan het plakje kaas een slablaadje toe te voegen. Brood-om-mee-te-ne- men blijft daar bovendien langer vers en geurig van. „H erfsttij-kapsels" in Japan... ff Zijn de kleurige Kimono's van de Japanse vrouwen lang een H symbool geweest van de lente f§ in dit land van de kersebloe- sems, de kapsels beginnen hoe langer hoe meer herfstkleuren ff aan te nemen. Nog niet zo lang geleden was elk Inheems ge- zichtje omlijst met rode of ff bruine haren, iets bijzonders H waar de mensen op straat voor bleven stilstaan, maar dat ff ff wordt op het ogenblik anders. Duizenden meisjes laten op het ogenblik haar zwarte haar ver- ff ff ven iu allerlei variaties bruin en enkelen zelfs blond. Do mannen schijnen het over ff het algemeen niet mooi te vin- den, maar volgens schoonheids- specialisten zal de hang naar ff ff lichtere kleuren hand over hand toenemen. Sommigen ff f| voorspellen zelfs dat het ff fff zwart volkomen zal verdwij- nen. n H Sinds de komst van de Ameri- fff kanen naar dit land van de rij- ff ff zende zon hebben veel vrouwen zich beijverd een „avondlande- ff lijke verschijning" te worden. f| ff Operaties om de ogen ronder ff en de neus westelijker te ma- ff ken zijn aan de orde van de fff dag en het lijkt erop, dat dit alles nog zal toenemen. ff liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii In „atelier" groeien fraaie werkstukken (Van een onzer verslaggevers) „Als je nu eens 'n paar ogen en oren van dat tafeltje pakt"Dat klinkt nog al griezelig, maar wie eens goed rondkijkt in een Middel burgs huis aan de Groenmarkt, waar een aantal dames van de Nederland se Vereniging van Huisvrouwen zich de kunst van het boetseren tracht eigen te maken, zal er bepaald geen griezelige dingen meer achter zoeken. Het betrof hier dan oolc een welge meende raadgeving van de gast vrouw, mevrouw Mazure, aan één van haar mede-boetseersters om een van de op een tafeltje liggende ge boetseerd# oren of ogen als voorbeeld voor haar werkstuk te gebruiken. Het groepje Middelburgse huisvrou wen, dat nu elke dinsdagavond op het Groenmarkt-„ateIier" bijeen komt om zich ijverig over een brok klei „ter bewerking" te bui gen, is tot dit besluit gekomen naar aanleiding van de vorig jaar door de Nederlandse vereniging gehouden hobbytentoonstelling over handwerken en boetseren. Er was op die tentoonstelling geen enkele inzending van dames van „beneden de rivieren". Daar moe ten we dan maar eens verandering in proberen te brengen, wanneer over 4 iaar nogmaals een gro^e tentoonstelling ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Nederlandse vereniging van huis vrouwen gehouden wordt, meende het actieve bestuur van de Mid delburgse afdeling. Zo begonnen de dames dus te boetse ren met als doel de zelfwerkzaam heid van de leden te stimuleren. In oktober j.I. startte een groepje van zes, zeven dames „Maar er Eén der deelneemsters toverde uit de boetseerlclei deze bizarre narren- kop te voorschijn. Foto P.Z.C.) ^)«recfv«ce Qevaoowien „Ex-Smeerpoesen" danken veel aan mevr. De Ruijter In een paar jaar tijd zijn het bekende slogans geworden, in scholen, op kan toren, in keukens Ik wil geen smeerpoets zijn. Mutsen, schorten, sloven, jassen, moet ge regelmatig wassen. Na gebruik van het toilet, handen wassen tot en met. Gebruikte lepels, pot of pan, eerst reinigen voor het volgend plan. Of De keuken is geen kapsalon. Het zijn een paar van de vele spreu ken, onderschriften van affiches, rijmpjes bij plaatjes in kleurige fol ders, afkomstig van het Nationaal Bureau Bevordering Hygiënische Ge woonten. Eehalve de goede raad van het jongetje dat geen smeerpoets wil wezen, kent de Nederlandse school jeugd ook het „Poetsboenvrouwtje", een tekenfilmstrip die de smccrpöet- senplaat opvolgde. De doktersvrouw mevrouw J. de RuijterVisser in Den Haag, oprichtster en directrice van het bureau, heeft sinds 1956 niet alleen deze duizendtallen affiches, folders en brochures tot in de verste hoeken van het land gebracht, zij heeft ook voor de radio, en onlangs voor het eerst voor de televisie, ge sproken over de hygiëne in Neder land. Nu zij heeft aangekondigd, haar functie in januari a.s. te zullen neer leggen, moet maar (weer) eens zwart op wit komen te staan, hoeveel het propere Nederland aan haar verplicht is. Want als dochter en als vrouw van een arts, en in haar vele maat schappelijke contacten (als voorzit ster van de Huishoudelijke Voorlich ting ten plattelande b.v.) had me vrouw De Ruijter ontdekt, dat die properheid meer spreekwoordelijk dan werkelijk was. Op veel punten tenminste, want stoepen en ramen en koperen bellen hebben in ons land niét te klagen over gebrek aan ver zorging. „Menige vrouw neemt door haar zor gen, voor zichzelf te weinig tijd". Zo luidde bijvoorbeeld de eerste regel van een rijmpje „Van top tot teen". Dagelijks wassen, van do mens wel te verstaan, is in ons land nog geen algemeen gebruik in ver houding met andere landen wordt hier weinig toiletzeep gekocht. Adviezen voor het handen wassen bij het bereiden en het nuttigen van het voedsel; voor het gebruik van een eigen washandje, bad handdoek, zakdoek, borstel, kam en dergelijke attributen; voor het borstelen van de nagels en van de tanden, het wassen van de haren en het ventileren van de slaapka- nier zijn voor velen niet overbo dig. En ook „in het groot" mankeert er nog veel aan de hygiëne in ons land: zo is nog altijd een tiende deel van alle woningen niet op de waterleiding aangesloten. Twintig procent, het lijkt ongelooflijk maar het is waar, heeft géén .toilet met waterspoeling. Gelukkig tonen de mensen wel veel belangstelling voor alle goede en hoognodige adviezen op het gebied van de hygiëne. Een expositie-stand, gewijd aan de hygiëne in de keuken, stond verleden jaar op de tentoonstel ling „Voeding en Hygiëne" in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam. Het had twee dagen gekost om hem op te bouwen, het was dus geen geschikt demonstratiemateriaal voor lezingen en exposities door het hele land. Maar de stand had zoveel succes, dat hot ook jamcr zou zijn, het exposeren k)t één enkele stad to beperken. Nu is er dan een nieuwe, reizende keuken- hygiënestand klaargekomen. Onlangs is dié, in Groningen, voor het eerst gebruikt. De 800 tot 400 vrouwen, die er naar kwamen kijken, waren en thousiast en zullen ieder op haar beurt propagandist worden. En dat is een waardige beloning voor haar werken, ook in de ogen van mevrouw Do Ruijter zelf. Het is een enthousiast en ijverig groepje leden van de Middelburgse afdeling der Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, dat sinds korte tijd met boetseren begonnen is. Foto P.Z.C.) komen er steeds meer bij", vertel de de presidente, mevrouw Van den Boogert verheugd terwijl de Middelburgse beeldhouwer Pa ter de Jong haar de eerste begin selen van de boetseerkunst bij bracht. De dames namen zijn les sen goed ter harte. Deze week hebben wij een bezoek gebracht aan het „atelier", waar de boet- seersters nu voor de zevende maal bijeen waren, en hun werkstukken waren het bekijken reeds ten volle waard, terwijl niemand ooit tevo ren met boetseerklei gewerkt had. „Maar het wordt met plezier ge daan", zei Peter de Jong. „De da mes werken er thuis ook aan". Dat bleek ook wel toen zij het „ate lier" binnenkwamen. „Ik heb een kopje thuis gemaakt", vertelde een dame niet zonder gepaste trots. Haar mede-leden moesten het fraaie kinderkopje onmiddel lijk in ogenschouw nemen. „Hoe vindt U dat been vroeg een volgende boetseerster, „Een beetje dunnetjes", was het oordeel van Peter de Jong. Langzamerhand verschenen alle werkstukken op tafeleen Zeeuw se boerin, een mannenkop (aan de hand van een foto vervaardigd), een kop van een Zwarte Piet, en -alles overheersend 'n bizar re narrenkóp. Voorzichtig mani pulerend met boetseerhoutjes èn mirettes „gieten" de dames de klei in de juiste vorm. Ook de duim is hierbij een belangrijk „instru ment". Leermeester De Jong bezit een „gevreesde duim"wanneer hij van oordeel is, dat iets niet goed „zit", brengt hij met een forse veeg het betreffende onder deel in de juiste vorm en dat bete kent dan opnieuw beginnen. Wie eenmaal met boetseren begonnen is, kan er niet meer mee stoppen, is de mening van deze Middel burgse huisvrouwen. Zeer waar schijnlijk zal er dan ook op de volgende tentoonstelling van de Nederlandse vereniging een knap pe boetseerinzending zijn van „be neden de rivieren"... (Advertentie) U leent natuurlijk Anton Hunink's Gelderse rook worst met het loodje. Mmm„! Nu is er ook Anton Hunink's worst in vacuum-verpakking. Luchtdicht, dus kersvers! Klaar voor de boterham. Voor de warme stamppot of soep even laten wellen in water dat nét niet aan de kook is. En dan... het mes erin! échte Gelderse rookworst HOFLEVERANCIER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 10