PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT STUWDAMBREUK BIJ FREJUS: 270 DODEN Oorlogsschepen en helikopters heipen de tienduizend redders Wandelend echtpaar door auto gedood Ruim half miljoen tekort op Vlissingse begroting voor 1960 BILT j Nederlands medeleven met ramp te Frejus j 202e jaargang - no. 286 Dagblad, uitgave van de flrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteurw. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 4 dec. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van I.—. „Brieven of adres bureau v. d blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Tementen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel 2425. adm. tel. 2094 Zelfs ramp bij Lagny (1933) overschaduwd... Gisteravond, nauwelijks een dag na de rampzalige breuk in de 61 meter hoge stuwdam nabij Frejus aan de Franse Rivièra, waarbij vijftig miljoen kubieke meter water een dood en verderf zaaiende nachtelijke vloed vormden, hadden de tienduizenden redders reeds 270 doden gevonden en men neemt aan dat dit cijfer nog zal stijgen Er zijn voorts zestig gewonden in zieken huizen opgenomen. Van vijftig mensen is het lot onbekend. De cijfers bevestigen dat zelfs de ramp die Frankrijk trof door de treinontsporing bij Lagny op kerstavond 1933, waarbij 230 pas sagiers de dood vonden, nog met een droef record wordt over schaduwd. In Parijs verdaagde de Nationale Vergadering haar debatten als teken van rouw en deed president De Gaulle een oproep voor hulp. Officieel is aangekondigd dat een diepgaand onderzoek naar de oorzaak van de breuk zal worden ingesteld. In de baai van St. Raphael liggen verscheidene oorlogsschepen voor de hulpverlening met helikopters en troepen en ook de Amerikaan se Zesde Vloot stelde hefschroefvliegtuigen en schepen ter be schikking. Een week van herfststormen had we gen aan de Rivièra en de beroemde Promenade des Anglais in Nice blank gezet. Ondanks de sléchte conditie van de dam zette hoofdopzichter André Ferraud pas donderdagavond om zes uur de sluisgaten open om het water te lozen.. Een van de re denen voor de tegenzin om op die manier de dam te ontlasten, was dat het extra-water de boomgaarden in de oude rivierbedding beneden zou inunderen. Bovendien vreesden de bouwers van de nabijgelegen hoofd weg, dat stijgend water de pijlers van de brug zou beschadigen. Getroffen stadje ligt half tegen heuvelhelling Frejus telt 13.500 inwoners. Het ligt half op een heuvel en half in de vallei. Zij die „hoog" wo- aen, hadden geluk. Het hogere deel van het stadje, met inbe grip van het gemeentehuis en de winkelwijk, bleven onbe roerd. Maar de vallei werd na dat de dam met donderend ge raas was bezweken een hel. In totaal heeft het water van het stuwmeer te Malpasset een ge bied van 25 vierkante kilometer overstroomd. Alles beter In ons onvolprezen vaderland laten vele duizenden mannen het kijken en kopen in winkels grotendeels over aan hun echtgenoten. Dat systeem werkt meestal goed en vele mannen hebben het daardoor rustig. Toch zijn er elk jaar een paar weken, waarin die rust doorbroken wordt en wel de weken, die in december aan de feestdagen voorafgaan. Dan moet ieder er zelf op uit om voor feestelijke verrassingen te zorgen en dan worden de vele winkeletalages extra intensief bekeken. Dit geeft soms stof tot nadenken. Bijvoorbeeld over de vraag welke artikelen dit najaar het meest verkocht zullen worden. Er is nu al een verwachting, die zegt dat de „pocket"-boekjes de race zullen win nen met als goede tweede de gram mofoonplaten. Enfin, het antwoord zal in januari 1960 bekend zijn. Er is overigens een ander en heel wat belangwekkender verschijn sel in de winkeletalages waar te nemen. Men moet zich dan eerst her inneren welke goederen enkele, jaren geleden of nog langer terug in die etalages lagen en daarna moet men vergelijkingen maken met wat er nu voorhanden is. De prijzen dienen even buiten be schouwing te blijven, want prijsver gelijking is bij de constant dalende waarde van de gulden een hachelij ke onderneming. Hit meest belangwekkende ver schijnsel, dat toch wel de aan dacht moet trekken van iedere etalagekijker is de gestadige stijging van de kwaliteit. Vrijwel alles wat men ziet is bruik baarder en beter en sierlijker dan enkele jaren geleden. De afwerking van vele goederen is aantrekkelijker, de verpakking is gemakkelijker en de keuze is ruimer. Dit geldt uiteraard voornamelijk voor industrie-produkten, vooral nu de industrie in het algemeen zich zo fenomenaal ontwikkelt. Maar over een wat langere termijn gezien geldt het toch ook voor vele andere voortbrengselen. Bekijk een etalage van een groenten- winkeler liggen grote, fleurige appelen, er liggen prachtige peren. De armetierige kleine appeltjes van 30 of 40 jaar geleden, de tros-peer- tjes, de zachte kropjes sla en de bul tige tomaatjes uit de „goede oude tijd" zijn verdwenen. Niemand zou ze meer kopen, want iedereen ver langt de betere kwaliteit. En nog regelmatig weet men de kwa liteit op te voerenbetere groen ten, beter fruit, betere radio's, betere (Zie slot pag, 3 kol1) Grote schade De vijftig miljoen kubieke meter wa ter hebben over een afstand van tien kilometer enorme schade aangericht. Nabij Frejus is een autobustrein uit Nice door de vloedgolf overspoeld cn omgeslagen doch alle passagiers kwamen met de schrik vrij. Voorts zijn barakken van arbeiders die wer ken aan een nieuwe verkeersweg na bij de dam weggespoeld. Ook een mi litair barakkenkamp is verdwenen. Men vreest dat ook in die barakken vele mensen om het leven zijn geko men. De spoorlijn van Marseille naar Nice is over een afstand van ander halve kilometer volledig vernield. Van daken gespoeld Veel inwoners vluchtten na de eerste golf naar de daken van hun wonin gen. Enkelen werden echter zelfs van daar weggespoeld toen het water steeg. Op de weg parallel aan de spoorweg vond men een auto waar van slechts het dak boven water uit stak. De chauffeur werd in een boom top aangetroffen, uitgeput en koud, maar verder ongedeerd. Zijn vrouw en kind, die ln de wagen hadden ge zeten, waren echter verdwenen. Overstroomde en verlaten gebouwen OVERSTROMING VAN FREJUS Zevende kind van Oona en Charles Chaplin geboren Mevrouw Oona Oneill Chaplin, echt genote van filmster Charlie Chap lin, heeft gisteren in een kliniek te Lausanne het leven geschonken aan haar zevende kind. Het is een meisje. Mevrouw Chaplin, 34, en de 70-jarige acteur-regisseur, hebben reeds tweq zoons en vier dochters, in leeftijd variërend van 2 tot 15 jaar. Bovendien heeft Chaplin twee volwassen zoons uit een vroeger; huwelijk. worden bewaakt om plundering te voorkomen. Tragisch redder slot Het verhaal wordt verteld van een helikopterpiloot, die met groot risico zeven mensen van de daken had ge haald. Op zijn achtste tocht werd hij, toen hij nit zijn toestel stapte, door de schroef van de machine onthoofd. De tienduizend redders bestaan voor de helft uit militairen, voorts 3000 zeelieden en 2000 gendarmes en burgers. De reddingsmacht kreeg donderdagavond van het mi- Ned. Roode Kruis zendt 500 dekens naar Frejus Ten behoeve van de slachtoffers van de overstroming in Frejus, Zuid- Frankrijk, zal het Nederlandse Rode Kruis met medewerking van de KJL.M. ruim 500 dekens aan het Franse Rode Kruis zenden. JIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM M In verhand met de ramp te H Frejus die zoveel mensenlevens =j heeft gekost, heeft de Neder- landse regering aan de ambas- jj= H sade te Parijs opdracht gege- E§ ven haar gevoelens van diep medeleven aan de Franse rege- H ring over te brengen. lllllllllllllllllllllllllM nisterie van binnenlandse zaken de beschikking over ruim 700.000 gul den voor hulpwerkzaamheden. De doden, van wie zeer velen in nacht kleding waren, zijn moeilijk te identificeren doordat de wilde wa terstroom de lijken tegen allerlei obstakels ernstig verminkte. Waarschijnlijk zijn vele drenkelin gen met de vloedgolf naar zee af gedreven. Van Frejus' beroemde perziktuinen is weining meer over. Inzamelingen In vele Franse steden zijn, aange moedigd door pers- en radiocampag nes, hulpacties en inzamelingen be- bonnen. Premier Debré beloofde in een radiotoespraak een nationale in zameling. Enkele medische ploegen zijn het be smettingsgevaar gaan bestrijden. (Zie ook pagina 3) VERKEERSONGELUK TE BEVERWIJK Baby ongedeerd in kinderwagen Gistermiddag om vijf voor half zes is een jong echtpaar, dat met de kinderwagen liep te wan delen op de weg van Castricum naar Beverwijk, aangereden door een militaire vrachtwagen en op slag gedood. Het jonge echtpaar liep rechts op de weg. Het waren de 32-jarige arbei der bij de Hoogovens Antonïus Pos tel uit Heemskerk ep zijn 26-jarige vrouw Tini van der Oord. Mevrouw Postel duwde de kinderwagen voort, die weliswaar een hevige stoot opliep bij de botsing, maar daardoor alleen plotseling hard werd weggeduwd en vele meters verder tot stilstand kwam. De negen maanden oude baby, die er in lag liep geen enkel letsel op. De militaire wagen moest rijdend in de richting Castricum uitwij ken voor een zes tons zandauto. Op dat punt wandelde het echtpaar met hun kind en dicht achter hen fietste de 60-jarige wielrijder H. Zuurbier uit een rusthuis te Beverwijk. De-chauffeur van de militaire wagen, de 21-jarige vaandrig H. Praalder remde krachtig. Hierdoor begon de auto te zwaaien. Het echtpaar werd geraakt en op slag gedood. De fietser werd eveneens geraakt en moest ern stig gewond naar het Rode-Kruiszie- kenhuis te Beverwijk worden ge bracht. Hij is later overleden. Door de zwaai ramde ook de zand auto de militaire wagen als gevolg waarvan dp bijrijder, de 22-jarige Redders, gezeten in rubberbootjes varen door de blank staande straten van Frejus, op zoek naar overleven den van de ramp. A.N.P.-telejoto) vaandrig C. H. van Looyen, uit de auto geslingerd werd en licht ge wond raakte. De chauffeur van de militaire wagen werd met een shock onder behandeling van een arts gesteld. Bestuurder bestelauto in Mark verdronken Gistermorgen is de 27-jarige J. Schrauwen uit Breda verdronken toen hij met de door hem bestuurde bestelauto van de firma Kessels uit Oudenbosch bij Standdaarbuiten naast de brug de rivier de Mark in reed. Het slachtoffer was pas drie weken geleden getrouwd. Kassems vertrek uit ziekenhuis brengt Irakiërs vele voorrechten Irak viert deze twee dagen feest. Premier Kassem, hersteld van een moordaanslag nu twee maanden geleden, heeft donderdag het ziekenhuis in Bagdad verlaten en de Irakiërs genieten tot zaterdag van vele voor rechten. Zo heeft men voor deze gelegenheid de tarieven van het stadsvervoer ge halveerd, in enkele restaurants kan men gratis eten en medicijnen zijn voor kostprijs te koop. De doktoren behandelen hun patiënten kosteloos, ln de ziekenhuizen hadden talrijke promoties plaats en er is een algemene amnestie van tien procent afgekondigd. Vrijdag zullen er grote demonstraties gehouden worden. Radio zendt feestmuziek uit en de hoofdstad is feestelijk versierd. VERDERE STIJGING ONDERWIJSKOSTEN B. en W.: „Subjectieve verhoging algemene uitkering onvermijdelijk De donderdag verschenen gemeentebegroting van Vlissingen voor het jaar 1960 sluit met een tekort van niet minder dan 530.564,99, dat door een hogere belastinguitkering kan wor den teruggebracht tot rond 475.000. In hun begeleidend schrij ven* komen b. en w. tot de gevolgtrekking, dat een subjectieve verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds, te rekenen met ingang van 1959, onvermijdelijk moet worden geacht, wil deze gemeente niet een grote achterstand krijgen in de meest dringende voorzieningen. Bij de bepaling van de om vang dier verhoging zullen niet alleen de lasten, voortvloeiende uit reeds gedane of nog te doene investeringen, doch de totale begrotingspositie, bezien in het licht van de huidige en toekom stige taak der gemeente, in beschouwing moeten worden geno men, aldus b. en w. Het streven van b. en w. is er op ge- geen hogere goedkeuring is verkre- richt, ten laaste van de begroting gen. Het betreft hier verbetering van voor I960, na verwerking uiter- de straatverlichting 118.600), idem aard van de reeds goedgekeurde kre- aula begraafplaats ca. (ƒ144.000), dieten eerst enkele objecten te bouw van een gemeentewerkplaats realiseren, waarvoor de raad reeds (ƒ,92.000), bouw vaneen garageyoor kredieten .verleende* doch waarop nog de reinigingsdienst X£ 125.0001, Investeringsplan gemeente Vlissingen bijna gereed i In de beschrijvingsbrief bij de M H begroting van de gemeente H Vlissingen voor 1960 delen B. M en W. aan de raad mee, dat een M investeringsplan voor de ko. mende vijf jaren in een zodanig H stadium van voorbereiding ver- f= keert, dat dit op korte termijn aan de raad kan worden voor- §1 gelegd. f| Hieraan moet naar het oordeel van b. en w. nog worden toegevoegd, de bouw van: 1. een openbare kleuter school aan de Bloemenlaan, 2. een gymnastieklokaal bij de Jan Ligt- hartschool. 3 een industriehal voor de nood-u.t.s., 4. 'n gemeentelijke so ciale werkplaats. Voorts zullen ten laste van het grondbedrijf verschil lende investeringen moeten geschie den ter verwezenlijking van het uit breidingsplan „Paauwenburg". Ook zullen investeringen noodza- (Zie slot pag2 kol. 5) Eén dode en 7 gewonden door botsing op overweg Op een onbewaakte overweg tussen Hoogkerk en Zuidhorn zijn gister middag om twintig over vijf een trein en een vrachtauto met elkaar ïn botsing gekomen. In de auto be vonden zich aeht mensen van wie er één om het leven Is gekomen. De an deren werden gewond. De trein die om 17.10 uur uit Groningen was ver trokken moest naar Groningen wor den teruggesleept. Tussen Groningen en Zuidhorn werd het personenver voer later tijdelijk onderhouden met extra autobussen. Vier van de gewonden zullen waar schijnlijk, na te zijn behandeld, naar huis kunnen, drie zullen worden op genomen in- het Academisch Zieken huis te Groningen. Eén van deze drie is er ernstig aan toe. De achtste inzittende van de auto is om het leven gekomen door ver drinking. Na het ongeluk is de auto namelijk in de vrij diepe sloot langs de spoorbaan geslingerd. De auto was van de firma Elektron uit Breda, die werkzaamheden uit voert aan een hoogspanningswerk te Den Hom ten behoeve van het pro vinciale elektriciteitsbedrijf. Het on geluk is waarschijnlijk het gevolg van onbekendheid met de omstandig heden ter plaatse van de mannen, die uit Breda afkomstig zijn en te Gro ningen in de kost waren. Beraad landarbeiderslonen wordt voortgezet In de vergadering van de hoofdaf deling sociale zaken van het Land bouwschap is gisteren gesproken over de landarbeidersionen. De hoofdafdeling is gisteren niet tot het vaststellen van een advies gekomen. Het beraad zal op 17 december a.s, worden voortgezet. Zoals bekend was van de zijde der drie landarbeidersorganisaties een loonsverhoging van vier procent plus verwerking van de 1,7 procent huur- compensatie in de C.A.O. voorgesteld, terwijl de werkgevers 2 procent loonsverhoging plus verwerking van de huurcompensatie wilden geven. Na de vaststelling van een advies door de hoofdafdeling zal het be stuur van het Landbouwschap over dit advies moeten oordelen, waarna de C-A.O.'s per provincie worden afgesloten tussen de werkgevers- en werknemersor ganisaties. VERWACHT... Geldig tot hedenavond DEZELFDE TEMPERATUREN Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige weste lijke wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. ZON EN MAAN 5 december Zon op 8.30 onder 16.31 Maan op 12.21 onder 22.55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1