PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Voorjaar 1960 definitieve plannen van regering voor reclame-televisie Dam zes en acht in Middelburg staan over enkele maanden leeg MEER TELEVISIEZENDTIJD VOOR KERKEN; POLITIEKE PARTIJEN WELKOM NEGEN ITALIANEN GEDOOD DOOR AARDVERSCHUIVING 4 j bibilotheekgevel 202e jaargang - no. 285 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 3 dec. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van l.—„Brieven of adres bureau v. d blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 53-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Staatssecretaris Scholten in Tweede Kamer: (Van onze parlementaire redacteur) De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Scholten, heeft woensdag in de Tweede Kamer meegedeeld, dat hij wanneer in de eerste maanden van 1960 alsnog een aan tal besprekingen is gevoerd, met concrete gegevens in de Kamer zal komen over de wijze, waarop de regering uitvoering denkt te geven aan haar reeds in juni jl. genomen principiële beslissing tot toelating van reclame in de televisie. Deze principiële beslis sing is genomen door het kabinet-De Quay en niet door het ka- binet-Drees of het kabinet-Beel, zo voegde hij er in antwoord op desbetreffende vragen aan toe. Voorts maakt de staatssecretaris bekend, dat hij in beginsel geen be zwaar heeft tegen het beschikbaar stellen van televisiezendtijd voor de politieke partijen. Wel vestigde hij er hierbij de aandacht op, dat de tele visiezendtijd nog zeer beperkt is, zodat hij zich omtrent het tijdstip van invoering- van deze politieke uitzendingen niet kon binden. Het ging hem te ver om ook aan het antidemocratisch streven van de communisten steun te geven door beschikbaar stellen van zendtijd. Reeds in september j.L heeft het I.R.O.R. gevraagd om een kwartier televisiezendtijd in de veertien dagen voor kerkelijke uitzendingen, andere dan van kerkdiensten, bijvoorbeeld van catechisaties enz. De Radioraad is van oordeel, zo deelde de staats secretaris mee, dat aan de kerken in derdaad de ruimte moet worden ge geven ais door het I.K.O.R. is ge vraagd. Ook tussen dec kerken on derling bestaat hierover thans geen verschil van mening meer. Onder deze omstandigheden vond mr. Scholten het verantwoord, om het verzoek van het I.K.O.R. in te willi gen. De r.-k. kerk. en het I.K.O.R. zullen elk twintig uur kunnen krij gen, en het Convent van Kerken acht uur. Voorts verklaarde de staatssecretaris van oordeel te zijn dat uitbreiding gegeven dient te worden aan de tele visiezendtijd voor kerkelijke uitzen dingen. De uitbreiding komt erop neer nat aan de kerken 48 uren per j. beschikbaar gesteld zullen kunnen worden. Die uitzendingen zullen geen kerk diensten meer behoeven te zijn. Het televisiebesluit zal zodanig gewijzigd worden dat daarin niet meer gespro ken wordt van kerkdiensten maar van kerkelijke uitzendingen en mis schien zelfs kortweg van uitzendin gen. Tevens zal de staatssecretaris een nota tot wijziging van het ont- werp-Omroepwet, dat nog altijd op behandeling door de Kamer ligt te wachten, indienen. De B.W.K. Twee piloten, keurige lieden, met elegante kaki tropenhelmen en omzweefd met een heldere glans van moed en heroïek. Het vliegtuig dat zich in de lucht verheft, be stuurd door een onvervaarde halfgod met een pekzwarte bril voor en le deren flapjes op de oren en verder geheel gekleed in ritssluitingen. De bestuurder, die altijd vergezeld is van een beeldschoon jong meisje in een kwiek piccolopakje met gouden knoopjes en een scheef mutsje op, een meisje, dat van allo talen thuis is. De bovenstaande beschrijving van de vliegtuigbestuurder en de serveerster is ontleend aan een welverzorgde brochure, die zojuist is verschenen. Geen propaganda-bro chure voor de piloten, evenmin voor de serveersters en nog minder voor een luchtvaartmaatschappij. Maar wel een propaganda-brochure voor de B.W.K. en dus uitgegeven door de vereniging van B.W.K.'s, op dat alle B.W.K.'s daaruit troost kun nen putten in hun toch wel eniger mate door jaloezie aangeknaagde le ven en opdat het Nederlandse publiek wat meer waardering zal tonen voor de B.W.K.'s. De B.W.K.'s zijn de boordwerk tuigkundigen, die op de grote lijnvliegtuigen dienst doen. Helaas leiden zij in het vliegtuig een zolderkamertjesleven Alle publie ke waardering en alle „glamour" is alleen maar voor de piloot en de ser veerster. De boordwerktuigkundige blijft schuw op de achtergrond. Het publiek weet.nauwelijks, dat hij be staat en het maakt zich van hem een voorstelling als van een wat vettig mannetje, gehuld in een overall en met een dot poetskatoen in de hand. Dat nu, nemen de B.W.K.'s niet lan ger en dus stapte het hoofdbestuur van hun vakbond naar enkele heren die specialisten zijn in het behande len van dit soort kwalen. Die specia listen heten in ons verengelste Ne derlands: „Public-relations-officers". Zij lieten als remedie voor het leed der B.W.K.'s een brochure verschij nen met de titels: „Signalement van een B.W.K.". Het boekje is geestig geschreven, er staan leuke spotpren ten en mooie foto's in. Ieder, die het leest en bekijkt moet tot de conclusie komen, dat de BW.K. een voortref felijk opgeleide technische kracht is en bovendien een man met een zware verantwoordelijkheid Maar ieder moet toch ook glim lachen om de hunkering naar een klein beetje „glamour" en publieke waardering, een hunkering, die welhaast op elke bladzijde is te rug te vinden. En die glamour zit er toch echt voor de boordwerktuigkundigen niet in... Ze hebben het nu eenmaal niet ge troffen bij de luchtvaart. De piloten en de serveersters hebben bij voor baat 't beste van de publieke „show" en ze zullen dat vermoedelijk altijd wel houden Er zit voor de boordwerktuigkundi gen niet anders op dan dat feit te (Zie slot pag. 3 kol. 1) Herfststormen hébben in Zuid-Euro pa bijzonder zwaar huisgehouden. Overstromingen en stortbuien hebben in steden en te velde ernstige schade aangericht. Vooral de Cote D'Azur heeft het moe ten ontgelden. In Nice sloegen golven van ruim een meter over de beroem de Promenade des Anglais en ver nielden op vele plaatsen het wegdek. De foto geeft een overzicht van de Promenade des Anglais. Wat de televisie betreft deelde hij verder mee, dat de verlaging van het kijkgeld voor bejaarden en minder draagkrachtigen, waarom door en kele afgevaardigden was gevraagd, ter sprake komt bij de behandeling van het» wetsontwerp op het kijk geld. Voor schooltelevisie de heer Peters van de K.V.P. had de school televisie ter sprake gebracht, hoe wel hij aan schoolfilm de voorkeur geeft ligt nog geen uitgewerkt plan ter tafel. Verzuiling Ds. Van Veen van de P.S.P. en me vrouw Van Someren-Downer van de V.V.D. verhieven hun stem tegen de verzuiling in de omroep, dus zowel in de televisie als in de radio. De li berale afgevaardigde zag als nadelig begeleidingsverschijnsel van de ver zuiling, dat aan de omroepverenigin gen verwante politieke partijen ge legenheid tot propaganda geboden wordt die aan andere politieke partij en is onthouden. Haar filippica tegen de verzuiling bracht haar in een hef tig dispuut met de heren Kieft van de A.R.P. en Peters van de K.V.P., die het met haar opvattingen aller minst eens waren en daarvan in Honderdduizend er uit In dè staatsloterij is gisteren de hoofdprijs van 100.000 gulden uitge loot. Het winnende lot was no 15959. De series van dit nummer zijn ver kocht in Amsterdam, Rotterdam, Zutphen, Haarlem en Eindhoven. Het lot van de serie a is verkocht door de collecteur F. van Trigt te Eindhoven in coupures van zes „tien tjes", twee tienden en tweemaal een tiende. Bij de heer C. Romijn te Haarlem is het lot van de serie b verkocht in twee delen, namelijk een half lot aan een fabrieksclub en het andere halve lot aan een groepsclub. Het lot in de serie f is verkocht door de collecteur G. Wessel te Amster dam. Een kwart lot daarvan bleek in het bezit van een kaartclubje in Amsterdam-Oost, waarvan de leden „het geld heel goed kunnen gebrui ken". Van de serie d is een half lot terecht gekomen bij een club personeel van een constructiewerkplaats in de Am sterdamse Jordaan. scherpe bewoordingen getuigden. De staatssecretaris, zich stellende op de grondslag van het bestaande om roepstelsel, hield zich buiten deze dis cussie. Of bepaalde politieke partij en in het huidige omroepbestel be voordeeld worden noemde hij een (Zie slot pag. 3 kol. 4) KAMP AFGESNEDEN VAN BUITENWERELD Zware schade aan Franse Middellandse-Zeekust Negen arbeiders die in de Alpen ten noorden van Turijn werkten aan de bouw van een elektri sche centrale, zijn woensdag omgekomen bij de aardver schuiving waarbij het onderko men waarin zij sliepen, werd be dolven. Eén arbeider wordt nog vermist. Vijf anderen liepen ver wondingen op. De reddingspogingen in het moeilijk te bereiken gebied werden belem merd door zware sneeuwval. Het noodweer van de laatste dagen had de weg naar Ceresole in het dal on begaanbaar gemaakt. Het kamp van de arbeiders ligt op ongeveer 2500 meter hoogte. De mannen hadden vorige week het kamp mogen verlaten, maar zij konden niet naar beneden ten gevolge van het noodweer. Aan de Rivièra Aardverschuivingen, overstromingen en overslaande golven hebben de mooie Franse Middellandse-Zeekust veranderd in een strook land met stukgeslagen vaartuigen, kapotte auto's, ontwortelde bomen en afge broken telegraafpalen, beschadigde huizen en versperde wegen. Twee mensen kwamen er om het le ven, twee anderen worden nog vei mist. Zestien dorpen in het Franse departement V.A.R. werden van do buitenwereld afgesneden. Een van de banen van de kustspoor- weg naar Italië is geblokkeerd door een aardverschuiving. De kustweg tussen Cannes en Menton werd ver sperd. De schade wordt geschat op miljoenen guldens. Prins Reinier van Monaco's snelboot was onder de vaartuigen die in de golven verdwe nen. Applaus voor kapitein Een Nederlands schip, de 140 ton metende „Pieter Geertruida", heeft dinsdagavond als gevolg van de zware zeegang in de baai van Na pels een lading van ongeveer 8000 kg levende paling overboord moe ten zetten voor het de Italiaanse haven Santa Lucia kon binnenko men. Het schip heeft drie uur no dig gehad om tussen de pieren te komen. Honderden toeristen, die het gevecht van het schip tegen dc zee hadden aanschouwd, juich ten de kapitein toe toen hij ein delijk de veilige haven kon binnen lopen. Ambtenaren staakten in Frankrijk Er werd gisteren in Frankrijk ge staakt door circa 1 miljoen ambte naren en employés van genationali seerde bedrijven, die salarisherzie ning eisen. Het personeel van de openbare ver voersdiensten in Parijs had zich uit gesproken tegen staking, maar wil de wel een „dag van protest" hou den. De bestuurders op enkele onder grondse lijnen reden woensdag met opzet langzaam. De post werd niet bezorgd en de vuilnisbakken bleven vol op straat staan. Voor het vertrek van de Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer uit Parijs per vliegtuig naar Bonn waren speciale regelingen getroffen; overigens was er op de Franse lucht havens niet de minste activiteit. Vanavond in Kamer zaak-Meulenbelt (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer bespreekt van avond de geruchtmakende zaak- Meulenbelt. Daarvoor wordt de be handeling van de begroting van fi nanciën voor 1960 onderbroken. Het debat vindt zijn aanleiding in het aan de orde stellen door de voorzit ter van de conclusie van het verslag van het mondelinge overleg dat door de vaste commissies voor justitie en voor de volksgezondheid met de mi nisters van justitie en van sociale zaken en volksgezondheid gevoerd is over de tijdelijke inbewaringstelling van de heer en mevrouw Meulenbelt in een psychiatrische inrichting, eni ge jaren geleden. Stuwdam in Zuidfranse rivier bezweken Er zouden talrijke slachtoffers zijn De stuwdam Malpasse in de Reyran, ten noorden van Frejus in Frankrijk, is woensdagavond bezweken onder de druk van de gezwollen wateren van de rivier. Het stuwmeer is zeven kilometer lang en drie en een halve kilometer breed. Volgens de eerste berichten brak in Frejus paniek en chaos uit toen het licht uitviel en een vloedgolf van vijf meter hoog met donderend geweld op de stad stortte. Honderden hulzen werden verpletterd. Het water spoel de een half uur heen en weer door de stad, grote massa's modder met zich mee slepend. Men vreest dat cr talrijke slacht offers zijn. Er zouden reeds 2000 mi litairen naar het getroffen gebied zijn gezonden. TWEE PANDEN IN Middel burg hebben gedurende de afge lopen decennia ongetwijfeld ge schiedenis gemaakt: Dam zes en Dam acht. Er zouden stellig nog ontelbaar meer bijzonder heden over deze twee huizen te vertellen zijn, wanneer de regis ters, waarin Zeelands rijks archief hun „wederwaardighe den" opgetekend heeft, niet bij de brand van 1940 verloren wa ren gegaan. Maar sinds 1940, toen beide panden met een ge zamenlijke oppervlakte van rond 3000 vierkante meter aan elkaar „geklonken" zijn, zijn ze eerst berucht geweest en ver volgens liet centrum van het provinciaal bestuur geworden^ Want Dam 6 en 8 zijn thans be kend als de kantoren van Zee lands provinciale griffie ech ter niet voor lang meer. Want wanneer in het voorjaar van 1960 het nieuwe provinciehuis gereed zal zijn, zullen de griffie ambtenaren de Dam-behuizing verlaten. Over de volgende be stemming van de panden kon de rijksgebouwendienst in Den Haag, de huurder van de pan den, nog niets meedelen. Zeer waarscliijnlijk zullen de pan den, hetzij als één geheel of af zonderlijk wel als kantoorruim te worden gebruikt, want het moet uitgesloten worden ge acht, dat ze voor gezinsbewo- ning ingericht worden. Wanneer er evenwel een rijks-, pro vinciale of andere instantie in geves tigd wordt, zullen beide panden een grondige restauratie moeten onder gaan. Bovendien is in het huurcon tract een clausule opgenomen, waar bij bepaald is, dat beide panden moe ten worden overgedragen in dezelfde staat, waarin ze in 1944 door de rijksgebouwendienst werden overge- Volgende bestemming is nog niet bekend nomen. Daarbij is het noch de eige naar van Dam 6, de Middelburgse aannemer K. J. van Loo, noch de eigenaresse van Dam 8, mevrouw E. H. Terpstra-Buré, thans wonend in Hilversum, momenteel bekend of het indertijd uitgebroken muurgedeelte weer bijgebouwd zal worden. Van de zijde van de rijksgebou wendienst kon men ons nog niet meedelen of de beide panden aan gehouden zullen worden en zo ja, welke instanties er eventueel in ge vestigd Bullen worden. Wanneer dit inderdaad het geval is, zal pas dan een oordeel gevormd kunnen wor den over eventuele restauratie plannen. 16e eeuw Over de oude geschiedenis van Dam 6 en 8 is dus zo goed als niets be kend. Bij het uitvoeren van kleine herstelwerken is de heer Van Loo echter gebleken, dat de panden om streeks de 16e eeuw moeten zijn ge bouwd. In de keldergewelven trof hij namelijk nog met deze tijd cor responderende steensoorten aan. Weliswaar zijn de gevels van veel re centere datum ze zijn ongeveer 150 jaar oud maar rond ander halve eeuw geleden zijn talrijke oude gevels van Middelburgse patriciërs huizen vervangen door nieuwe. Echter alleen al in de laatste 40 jaar hebben de panden, vooral num mer 6, een onderkomen verschaft aan verschillende instanties en kantoren. Gedurende de laatste ja ren van de Eerste Wereldoorlog tot rond 1920 was hierin een deel van de drukkerij fa. G. W. den Boer gevestigd; de kantoren, het magazijn en de binderij. Het personeel van de fa. Den Boer moet zich in die dagen wel bijzonder (Zie slot pag. 2 koU 3) Het eerste Hongaarse communisti sche partijcojigres sedert de opstand van 1956, dat in Boedapest xoordt ge houden, is in de Hongaarse hoofdstad „Het eerste Hongaarse hoge-boord- jescongres" genoemd. Op deze foto, die gemaakt werd tij dens de openingsbijeenkomst, ziet men v.l.n.r.: Karoly Kiss.de Oost- duitse partijleider Walter Ulbricht; Lajos Teher (achtergrond)de Hon gaarse min. van buit. zak. Gyorgy Marosan; Sowjetpremier Nikita Kroestsjew en de Hongaarse partij leider Janos Kadar. Man te Leerdam in douchecel overleden Gistermiddag is te Leerdam de 49- jarïge V. Leïting dood in de badcel van zijn woning aangetroffen. Vermoed wordt dat hij niet heeft be merkt, dat de gasgeiser niet meer juist functioneerde. De overledene laat een vrouw en twee kinderen achter. fiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| In kelder Dam 6 ligt J H In de kelder van Dam 6, dat met nummer 8 de provinciale j| griffie van Zeeland herbergt, n ligt in stukken en brokken één ee van de mooiste gevels van het ij oude Middelburg: de voorgevel ee ee van de voormalige provinciale bibliotheek aan de Lange j= ee Delft. Tijdens de brand van ee mei 1940 is'de bibliotheek ten ee ee prooi gevallen aan het ver- ee woestende vuur, waarbij de monumentale voorgevel, na enkele dagen nog stand gehou- ee den te hebben, ineen stortte. De brokken werden later opge- ëe slagen in een barak achter de ee Segeersstraat. ee Toen echter daar de nieuwe winkelflat gebouwd werd, e| moesten de gevelgedeelten ver- dwijnen. De afdeling Middel- ee ee burg van de Nederlandse aan- i| ee nemers- en patroonsbond kreeg H toestemming om zich over net e= ee kostbare bezit te ontfermen. Ej De heer K. J. van Loo, de voor- ëe zitter van deze bond, sloeg de §j geveldelen toen op in het pand n |jj Dam 6, waarvan hij eigenaar Alle delen werden zorgvuldig M genummerd, terwijl eveneens een in onderdelen genum- ee merde tekening gemaakt ee werd van de fraaie voorgevel. ee Alleen één der arduinstenen H beeldjes is vernield. Maar ver- ee der is de gehele gevel uit- ee gezonderd vanzelfsprekend de M h houten onderdelen nog in- ee tact. Zelfs grote delen van de |j ee stoepafrastering met de ijze- ee ren kettingen. ee ee „Wanneer er liefhebbers zijn, f§ ee die de gevel op een verant- ee eee vvoorde plaats willen herbou- ee wen, kunnen zij hem onmid- |jj dellijk en gratis van de aan- ee nemers- en patroonsbond krij- ee gen", verzekerde de heer Van Loo ons. Het is dus niet on- jË ee mogelijk, dat deze fraaie gevel ee eens in volle glorie zal bijdra- Ëf gen tot een herinnering aan -7 =e Middelburgs rijke verleden, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiii Geldig tot hedenavond DEZELFDE TEMPERATUREN Plaatselijk enige regen. Later in het westen verspreide opklaringen. Ma tige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN 4 december Zon op 8.28 onder 16.31 Ma3ix op 11.47. onder 21.42

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1