Eeuwfeest Provinciale Bibliotheek gevierd olijfje Zeeuwse Almanak KWATTA Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 2 DECEMBER 1959 (Slot van pag. 1 en de provinciale bibliotheek. "Want naast de verzameling van Zeelandica is er een andere evenzeer gewestelij ke en nationale taak, die zich een dertig jaar geleden begon nf te te kenen en eerst in de na-oorlogso ja ren een scherpere omlijning kreeg, aldus dr. Brummel. De groeiende behoefte aan literatuur heeft namelijk categorieën van ge bruikers doen ontstaan, die nog lang niet alle op voldoende wijze geholpen kunnen worden. Hierbij dacht dc heer Brumniel aan deelnemers van schrif telijke cursussen, aan leerlingen van kweekscholen en middelbare scholen, vooral nu de onderwijsvernieuwing zich meer en meer doet gelden. Dr. Brumniel betoogde, dat de open bare leeszalen en plattelandsbiblio theken slechts voor een gedeelte aan de vraag naar literatuur van deze ca tegorieën lezers kunnen voldoen. In vele gevallen komen deze dan bij de Koninklijke Bibliotheek terecht, die geen voldoende aandacht kan schen ken aan verzoeken van systematische aard, die geen strikt wetenschappe lijk karakter dragen. Het gevaar is dus groot, aldus de bibliothecaris van de Koninklijke Bibliotheek, dat tal van studerenden in de provincie moeilijkheden hebben met het ver krijgen van literatuur. De enige mogelijkheid 0111 hier aan tegemoet te komen noemde dr. Brummel een decentralisatie, waarbij de provinciale, bibliotheek een belangrijke rol kan spelen. Daarbij kan zij niet alleen de Ko ninklijke Bibliotheek ontlasten, maar tevens hulp bieden ïu dc ge- VAN TOT Onder grote belangstelling werd dins dag te Middelburg het 100-jarig be staan van de ■provinciale bibliotheek herdacht. Op de ter gelegenheid van dit jubileum georganiseerde tentoon stelling bekijken de bibliothecaris van de Koninklijke Bibliotheek dr. L. Brummel, (op de foto rechtsen de bibliothecaris van de provinciale bi bliotheek, de heer H. Pieters (links) een van de kostbare oude boekwer ken. (Foto P.Z.C.) MET ANIMO „We hebben een clubhuis nodig", klonk het op zekere dag in bestuurs- kringen van de korfbalvereniging „Animo" te Souburg en het duurde uiet lang of ieder lid van de club Centrale verwarming S AWE MA NV; Ncderstraai 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 KOFFIE De mannen, die ergens op Walcheren bezig waren met opmetingen voor een of ander landbouwkarwei, had den het koud. Vooral tegen koffie tijd hingen ze een beetje kleumerig rond en dat' was best te begrijpen, want hét. was echt weer om naar een lekker bakkie" ie verlangen.' Een bewoner van een nabij het werk gelegen huis kwam het werk eens in ogenschouw nemen en: „ha." dach ten de mannendat is onze kans. Gaat 't goedmannenvroeg de bewoner belangstellend. Ja, het ging goed, beaamden dc mannen. Alleen die kou vsas wel vervélend. Je. moest er een kop koffie bij hebben": Het was duidelijk. Müar de bewoner veinsde het niet te begrijpen. „Tegen de kou moet je de armen maar eens flink over elkaar slaan", adviseerde hij en verwijderde zich vervolgens. De mannen keken hem va, zagen hem in zijn woning verdwijnen en even later ontwaar den ze hem in de huiskamer. Zittend aan tafel. En met voor zich een dampende kop koffie. De mannen lcwamcn wat je noenit óp de koffie... was van die noodzaak overtuigd. Nu zijn er slechts weinig sportverenigin gen in staat om een duur clubhuis tc laten bouwen en daarom gaan er ook zo veel plannen de doofpot in, „Ani mo" moest en zou echter een dak boven het hoofd. Geld was er niet, maar animo genoeg en zo gebeurde het, dat men de koppen bij elkaar stak en besloot zelf ue handen uit de mouwen te steken. Het gemeentebestuur had waardering voor zo'n blijk van energie en men verleende alle mogelijke medewer king. De tekening werd kosteloos ge controleerd en de bouw kon begin nen. Geestdriftig is er de laatste tijd geschaafd, gebeiteld, gezaagd en ge metseld, allemaal door korfballers en nog steeds wordt in een hoog tempo gewerkt, want zaterdag 19 december moet het gebouwtje klaar zijn. Bur gemeester A. H. S. Stemerding heeft zich bereid verklaard het clubhuis op die datum te openen- Pas dan zal „Animo" zich rust gunnen. BEZOEK UIT AMERIKA Op 16-jarige leeftijd verliet de lieer M. de Waal de bakkerij van de heer A- de Koning in Bruinisse om als bakker te gaan varen. Lang lieeft de zee hem niet vastgehouden. Hij 'stapte in Amerika aan land en daar woont hij nu nog. Hij Js chef-kok in een groot hotel in San Francisco. De zer dagen vertelde hij dat allemaal tijdens een bezoek aan Bruinisse. Hij was vergezeld van zijn vrouw, een Amerikaanse, die tijdens dit bezoek aan Europa haar familie in Parijs en Dublin zal opzoeken, waarna de heer De Waal weer naar „Frisco" ver trekt. De moeder van de chef-kok, die in Bruinisse het vak leerde, woont momenteel in Wassenaar. REDT EEN KIND".... De actie „Redt een kind", die de steun ontvangt van de Vlissingse Jeugdraad, zal ook worden ge steund door de lagere scholen. Tot die scholen behoren beide gerefor meerde scholen in Vlissingen en niet zoals eerder gemeld één gere formeerde school. vallen, waarin de openbare lees zalen of plattelandsbibliothekeu geen hulp kunnen bieden. COÖRDINATIE Een omlijning van de taak van elite bibliotheek is stellig mogelijk, meen de dr. Brummel. Een goede coördina tie kan in hoge mate de lectuurvoor ziening in Zeeland ten goede komen. Zo zal er zeker voor de provinciale bibliotheek te Middelburg een toe komst zijn weggelegd, waarin zij zo wel gewestelijk als nationaal een ei- fen taak te vervullen krijgt, n het begin van zijn rede had dr. Brummel op de taak en de plaats van de provinciale bibliiotheelc gewe zen, op de groei gedurende de laatste 20 jaar van het bibliotheekwezen en de belangrijker samenwerking tussen de wetenschappelijke bibliotheken door de stichting van een centrale catalogus. Vervolgens ging de heer Brummel nader in op het Zeeuvdse instituut als centrum voor alle Zee landica, en voor het Documentatie centrum Zeeuws Deltagebied. „De betekenis, die de provinciale bi bliotheek in dit opzicht heelt is belangrijker, wanneer men aan de toekomst denkt, waarin de plaats van Zeeland ten gevolge van bet Del taplan cultureel en e.conomisch zeer stellig aanzienlijk veranderen zal", aldus dr. Brummel. Hierna was er de ontvangst in de Statenzaal, waar zoals gemeld werd gesproken door drs- Verburg. Deze bracht hulde aan het provinciaal be stuur, dat de fondsen beschikbaar stelt voor de bibliotheek, die zulk een belangrijke instelling is geworden in Zeeland. De commissaris hevelde deze dank onmiddellijk over aan de sta tenleden, die zonder discussie elk jaar weer opnieuw de begrotingspost voor de bibliotheek toestaan. Tenslotte werd.nog het woord gevoerd door de heer P. J. van der Feen en door dr. W. S. TJnger, die beiden uit particu lier bezit een geschenk voor de biblio theek aanboden. Mr. Mes sprak een i dankwoord. Geref. kerk te Geersdijk aan kerkeraad overgedragen Dank zij Rampenfonds fraai, nieuw bedehuis I)e nieuwe gereformeerde kerk van Geersdijk is tijdens een bijzondere kerkdienst officieel overgedragen aan de kerkeraad. Dat geschiedde door de adviseur van het Nationaal Rampenfonds, de heer W. J. A. H. van Berkel. Het fraaie gebouw is tot stand gekomen dank zij een ruime gift van het Rampenfonds en bijdra gen van de deputaten voor de kerk bouw eu de gemeenteleden. Ds. H. L. van Aller kon in zijn toe spraak o.a. welkom heten de deputa ten van de Generale Synode der Ge reformeerde Kerken, ir. W. van Om men en mr, dr. J. Nooteboom. In zijn overdrachttoespraak prees de heer Van Berkel de samenwerking tussen de verschillende instanties, die met de kerkbouw hadden te maken. Na de overdracht hield ds. Van Aller een korte predikatie naar aanleiding van psalm 84. Verscheidene sprekers voerden hierna het woord en boden de kerkeraad van de Geref. Kei-k te Geersdijk hun gelukwensen aan. On der hen waren ds. A. J. Radder na mens de classis Zierikzee en burge meester J. van Halst van Wissenker- kc. Motorschip voer omhoog op Ballastplaat Het Belgische motorschip „Mariette", dat geladen met ammoniak op weg was van Gent naar Antwerpen, is op de Noord-Ballastplaat in de Wester- schelde bij Bath aan de grond gelo pen en blijven zitten. Met behulp van de sleepboot „De Schelde" is-het schip vlotgetrokken. Het had ernsti ge averij opgelopen. Met de pomp- ioot „Zeehond" langszij is de „Ma riette" naar Antwerpen gevaren. (Advertentie) 1 Kwatta Mano euvre 20 ets reep voor ÏO Kwatta-soldaatjes bij Uw winkelier 't is weer Uitbreiding Vlissingse h.t.s. wordt overwogen Blijkens een nota van de staatssecre taris van onderwijs, kunsten en we tenschappen betreffende de spreiding van hogere technische scholen ver dient het overweging, de bestaande school te Vlissingen met nieuwe af delingen uit te breiden. Het gaat hier om een afdeling electro en een afde ling bouwkunde. In de nota komt nog naar voren, dat de minister maar weinig voelt voor stichting van con fessionele hogere technische scholen in Nederland. |IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII|||||||||||||||||||H Meningsverschil over omgangsvormen uitgevochten In de nacht van maandag.op f| dinsdag ontstond in een café aan de Walstraat te Vlissingen. een meningsverschil tussen enige burgerzeelieden en enke- le militairen van de koninklijke j§ marine over omgangsvormen in cafés. Doordat allen reeds flink aan Bacchus hadden ge- s offerd, steeg de spanning bij de discussie zo hoog, dat een H matroos en een tot nog toe on- bekend gebleven burger beslo- ten het meningsverschil buiten uit te vechten. De burger moest het tegen de marineman ie afleggen. Als besluit kreeg hij nog zo'n tik, dat hij met zijn p volle lengte tegen de spiegel- If ruit van het kantoor van de p lieer P. sloeg. De ruit bleek tegen zo'n botsing niet bestand s en spatte in scherven uiteen. p Politie en koninklijke mare- chaussee zoeken nu samen uit, wie de schade zal moeten p vergoeden. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf L. Overbeeke uit Wolphaartsdijk overleden Op 84-jarige leeftijd is dinsdag te Wolfaartsdïjk overleden de heer L. Overbeeke. Lange tijd heeft de lieer Overbeeke een vooraanstaande plaats in de gemeente ingenomen. Zo was hij o.m. raadslid van 1919 tot 1935 en van 1945 tot 1949. Voorts was hij penningmeester van de school der Gereformeerde Gemeente van de 1 jaar bel HH functie van dijkgraaf van de Oost- Nieuwlandpolder en was hij ook be stuurslid van het uitwateringschap Sluis-Oosterland. Verder is de heer Overbeeke nog bestuurslid van de S.G.P.-kiesvereniglng „De Banier" igeweest. oprichting in 1928 af. Vier lekleedde de overledene de KUNST „Mama San" Goes, „Do l'rins van Oranje"; Toneelgroep „Theater". CRUYS VOORBERG, regisseur en hoofdrolvertolker bij de toneelgroep ..Theater" in het blijspel „Mama San" spreekt in de programmatoe lichting als zijn mening uit, „dat de kern van dit spel vooral gezocht zou moeten worden in het feit, dat men sen, die in de laatste grote oorlog door de noodlottige beslissingen van de hoge politiek aan weerszijden van de frontlijn zijn komen te staan, elk aar bij nadere kennismaking alle vooringenomenheid ten spijt gaan waarderen, omdat zij tenslotte alle maal mensen zijn; weerloos tegen hetzelfde verdriet, bezield door de zelfde idealen en daardoor als mens elkaar zeer nastaand". Dat is een hele mondvol en in feite ook een te zwaarwichtige kenschets van het au fond toch wel zeer licht voetige spel, dat Leonard Spigelglass schreef. De problemen waar Cruys Voorbergh op doelt gaan immers wel iets dieper, dan het divertissement wat Spigelglass er overigens heel bekwaam uit distilleerde. Bleef dus een blijspel, maar dan ook een blijspel in dc ware zin der woords doortrokken van verfijnde, soms zelfs broos aandoende humor, die voortdu rend veeleer een glim- dan een scha terlach oproept. En gebeurt dat laat ste, wel dan gebeurt het ook van harte Tn „Mama San" zien wc hoe een Amerikaanse weduwe van Joodse oorsprong tegen wil en dank in ken nis komt met een Japans grootindu strieel; beiden hebben in de ooi-log offers moeten brengen en aanvanke lijk kan mrs. Jacoby zich dan- ook maar heel moeilijk verenigen met de gedachte, dat zij met haar in Tokio benoemde schoonzoon en dochter mee zal trekken naar het gehate Japan- Koichi Asano, de Japanner, brengt haar reeds aan boord (en wel een beetje onwaarschijnlijk snel) tot an dere gedachten. De kracht van „Ma ma San" ligt evenwel in de in Tokio gesitueerde scènes, die vaak koste lijk zijn. Onder regie van Cruys Voorbergh heeft „Theater" er in de gisteravond onder auspiciën van de Z.V.U. in Goes gegeven voorstelling, letterlijk alles uitgehaald, wat dit spel maar biedt. Zelf speelde Voorbergh een Japans gentleman met een beheersing en een subtiliteit,die zonder meer bewon derenswaardig was; een naar ons ge voel complete metamorfose. Enny Mols-de Leeuwe zette daar op haar beurt een volkomen geloofwaardige, levenswarme, uiterst knap gespeelde mevrouw Jacoby tegenover en beiden bereikten eeu hoogtepunt in het tweede tafereel van het tweede be drijf, waarin mrs. Jacoby de heer Asano te zijnen huize een bezoek brengt en waarin deze ongecompli ceerde vrouw lijdelijk en toch blij moedig heel het gecompliceerde ritu eel ondergaat, dat klaarblijkelijk aan zulk een bezoek hoort vast te zitten. Een verrukkelijke scène, gecomple teerd door het gedisciplineerd acteren van Tatiana Radier, Ingeborg Elze vier, Martine Crefcouer, die drie voorbeeldige Japanse meiskes op de planken zetten. Jack Horn als de boy deed overigens niet voor de dames onder- Winnifred Bosboom en Bern- hard Droog gaven een ondernemend echtpaar te zien, Rita Veth (als gast) een heerlijk typetje als Brooklyn- buurvrouw mrs. Rubin en Wim Kou- wenhoven en Piet van der Meulen tenslotte zorgden voor respectievelijk een aanvaardbare bediende en een dito politieman. Zo kreeg „Mama San" een perfecte opvoering, gespeeld tegen doeltref fende decors van Harry Wich en in een vlotte vertaling van Alfred Plei ter. Een voorstelling ook die niet noemenswaard leek onder de vele de corwisselingen. Vanavond gaat „Ma ma San" in Zierikzee en morgen avond in Middelburg. v. B. Vertegenwoordiger voor Middelburg en omstreken W. J. CAMPER ZN., Lange Delft 51 Middelburg. Staten gingen in afdelingen De commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft dinsdagmorgen de winterzitting van de Provinciale Staten geopend. In zijn openingswoord richtte nij zich in het bijzonder tot burgemeester A. H Vermeulen van Dreischor, die na een ernstige ziekte thans in staat was zijn werk als statenlid te hervat ten. De heer Vermeulen dankte de commissaris voor zijn woorden en voor de belangstelling, tijdens zijn ziekte ondervonden. Hierna gingen de staten in de afdelingen ter behan deling van de voorstellen van Pro vinciale Staten. De openbare zitting zal op 7 januari worden gehouden. VANDAAG. Middelburg Electro: Moord in code, 19 en 21.15 uur, 10 jaar; Wöhler: Film avond N.C.B., 20 uur; Prov. Bi bliotheek: Expositie „Schatten uit de Prov. Bibliotheek". 10—12.30 en 13.30— 18 uur. Vlissingen Luxor: Oog in oog met de dood, 20 uur, 18 jaar; Alhambra: Pal Joey, de nachtclub-artlst, 20 uur, 18 Jaar. Goes Grand: Ik was een gangster, 20 uur, 18 Jaar; Prins van Oranje; Voor lichtingsavond JD.V.O, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2