LEZERS SCHRIJVEN Gratis 3 leuke kinderboekjes: PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Rowenta. De avonturen van Prélientje" door Annie M. G. Schmidt Bij elke 2 pak Pré zo'n boekje cadeau. U krijgt ze direct mee bij Uw winkelier. WAARNEMEN VAN VOGELS IN DE WINTER GEMAKKELIJKER ÈHI uif de Öosijoue 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 3 DECEMBER 1959 Advertentie) icolaas komt 6*0 KERKNIEUWS NED. HERV. BERK Beroepen te Bodegraven en Ede Th. Langerak te Vinkeveen; te Boven- karspel W. J. Fournier te Goutum. Aangenomen te Oud-Alblas G. Ha moen, predikant voor buitengewone werkaamheden (arbeid onder de vluchtelingen te Berlijn). GEREF. KERKEN Beroepen te Haarlem-Noord (derde f>redikantsplaats) O. Jager te Alme- o; te Huizum (vac. G. Morsink) B. Berend te Beesterzwaag. Bedankt voor 's-Graveland J. van Wattum te Midwolda Oldambt. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal 'Leerdam J. Kampman te Rijncburg en J. C. van Ravenzwaay te Scheveningen. Bedankt voor Eem- dijk G. Blom te Meerkerk. REMONSTRANTSE BROEDERSCHAP Aangenomen naar Amersfoort F. Palmboom te Lochem. ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Een vondst „binnenshuis": zwam aan een paal... In zeer korte tijd veranderde het Zeeuwse landschap. We zijn de win ter dicht genaderd Nog een enkele boom torst een late bladertooi, maar voor de meeste soorten geldt, dat ze de winderrust zijn ingetreden en het nu overbodige blad hebben afgewor pen. Als altijd ontneemt dit ook de vogels hun dekkingsmogelijkheden en breekt daardoor voor de liefheb bers een tijd van gemakkelijk waar nemen aan. dazltc va n ga t t/er tqkt W ;X rr, K aftW Het ontdekken van winterse immi granten alsbijvoorbeeld de pestvo gels kan vaalv vlak bij huis' voor vallen en regelmatig druppelen dan ook dit jaar weer de gegevens bin nen. Ze hebben zich reeds vertoond in de drie kustgebieden van Zeeland, op Schouwen. Walcheren en in Zeeuwsch-Vlaanderen. Nog niet in grote aantallen, de meeste waarne mingen gelden een klein troepje, maar ze zijn cr toch weer en ze ge nieten van de vele bessendragende struiken, die vogelliefhebbers zo graag in parken en tuinen aanplan ten. Het alkje bij Veere schijnt nog steeds in z'n eentje rond te zwemmen. Een wat vreemde geschiedenis, want kleine alken vertonen zich liever in grote gezelschappen. Hoe komt zo'n kleine schalk hélemaal alleen zo ver naar 't zuiden afgezakt Is het vo geltje als verstekeling meegekomen Advertentie) tussen andere noordelijke trekkers? Het komt inderdaad voor, dat vogels van diverse pluimage zich op de trek aaneensluiten. We komen zo iets te gen in het mooie werkje van dr. L. Tinbergen: „Vogels onderweg", waar we één man-sijs zien afgebeeld tus sen een troep trekkende kruisbekken, Het omgekeerde is ook mogelijk, n.l. dat de kleine alk een achtergebleven exemplaar is van een reeds verder doorgetrokken trekgezelschap alken. Herfstzang Er is weer winter (herfst-)zang van roodborsten en winterkoninkjes. De koolmezen en ook de pimpelt'jes, zo nu en dan in gezelschap van een goudhaantje, komen tot vlak bij de bewoonde gebouwen Ook treffen we midden in de dorpen op de akkertjes en tussen vruchtbomen veel koper wieken en kramsvogels aan. De eerste soort als een lichte lijster met veel rood bij de vleugelwortel (voor al zichtbaar als hij opvliegt), de kramsvogel als een grote lijsterach tige met donkere vleugels maar met een grijze stuit. Heel graag vertoeven dergelijke vogels op mestvaalten om er naar weggeworpen fruit te zoeken, waar ze grote liefhebbers van zijn. Meer dan eens bereiken ons berichtjes over merels, die tus sen hun zwarte veren op alle mo gelijke plaatsen witte plekken vertonen. Dit is een nogal raadselachtig ver schijnsel dat misschien wel in ver band staat met de aanpassing van de vogels aan het leven in woonwij ken. Het is in elk geval reeds een oud verschijnsel. Het werd dertig jaar geleden ook al waargenomen. Intus sen bestaat er ook een lijsterachtige, de Siberische lijster, die behalve een lichte buik een witte oogstveep heeft, maar een donkere snavel, en'verder nog de bef lijster, die in Nedei-land regelmatig in enkele exemplaren wordt opgemerkt. Deze heeft een halve-maanvormige vlek (bef) op de borst, waarvan de .punten naar boven wijzen en kan overigens voor een merel doorgaan. Bij opmerken van deze vogel ontvangen wij graag een berichtje. Tot hier dus mogelijke herfst- en winterwaarnemingen vlak bij huis. Wat verder af, in de boomgaarden, vertonen zich ook reeds weer de spechten. Vooral de grote bonte specht, maar ook de groene is al hier en daar waargenomen- Een be kende Zeeuwse vogellieflrher meld de zelfs in z'n stadstuin net voorko men van een houtsnip. Van de boomgaard tot in huis. Een leerling van een lagere school bracht mij onlangs een heel merkwaardige paddestoel, binnenshuis gevonden aan een enigszins rotte paal in de meter- bak van de waterleiding. Het meer dan 10 cm lange exemplaar hing als een gestolde „blanke waterval" van fijn vertakte uitsteeksels tegen het hout, slechts aan de bovenzijde ste vig gehecht. We zochten dit zeldzaam geval tevergeefs in de paddestoelen- boeken. Ook in Leiden durfde men ons op een nauwkeurige beschrijving geen uitsluitsel te geven, zelfs niet over de groep, waartoe deze zwam zou kunnen behoren, 't Enige vermoe den, dat werd geuit was de mogelijk heid dat het hier ging om een ste riele (onvruchtbare) vorming én dus eigenlijk om een (ondergrondse) „ver"vorming van een paddestoel. De bijgevoegde schets geeft het on derste deel weer van de fraaie zwam- vorming, die, nagebootst in kant, geen slecht figuur zou hebben gesla gen, wanneer ze in het begin van onze eeuw als „jabot", een kanten befachtig damessieraad, zou zijn ge bruikt. Wanneer men alle zwarte lijntjes in het tekeningetje wegdenkt tot zuiver wit. heeft men pas een flauwe voorstelling van dit fraaie na- tuurprodukt uit de onaanzienlijke wereld der zwammen. VRON verdubbelt aandeelhouderskapitaal De aandeelhouders van de Vrije Ra dio Omroep Nederland (de V.R.O.N.) die commericiële radio uitzending vanuit zee wil verzorgen en daartoe in Embden thans het voormalige Duit se lichtschip de Borkumriff laat inrichten, hebben in een maandag t" Hilversum gehouden vergadering nogmaals 100.000 gulden op tafel ge bracht. Het aanvankelijk gestorte kapitaal van een ton bleek beslist onvoldoende om het beoogde doel te verwezenlijken omdat de aankoop van het schip en het vaarklaar maken ervan dit be drag al hadden gevergd. De heer M. Lewin, de onlangs ontslagen adjunct directeur van de V.R.O.N. heeft, ter wijl de de aandeelhouders tot de ka pitaals verdubbeling besloten, bij de kantonrechter te Amsterdam een vor dering ingediend om het hem op staande voet gegeven ontslag onrecht matig te verklaren. Uiteraard zit aan deze eis een claim op salaris dat hem niet is uitbe taald. Via zijn advocaat mr. II. F. Heierman te Amsterdam zal hij voorts bij de rechtbank een eis iindienen tot schadevergoeding op grond van het niet honoreren van aan hem gedane toezeggingen. In dit verband stelt hij dat zowel idee als naamgeving van de V.R.O.N. van hem afkomstig zijn. Het te vorderen bedrag zal tenminste vijftienduizend gulden zijn. O Het Ts.iechoslowaakse persbureau Ce- teka meldt dat bij opgravingen in Libe- nice nabij Koiin een Keltische offer plaats ts ontdekt, Er werden voorwerpen gevonden die dateren van het einde van de vierde en het begin van de derde eeuw voor Chr. Brandverzekering Pater de Greeve heeft in verleden tijd veel geschreven en gesproken over verzekeringsmaatschappijen waar vele verzekerden lering uit getrokken hebben, maar toch zit er nog iets in wat voor velen ongewenst is. Bijvoor beeld komt het dikwijls voor, wan neer iemand een huis verzekerd voor een getaxeerd bedrag, wordt zulks door de agent gretig aangenomen en ingeboekt, maar na verloop van één of twee jaar komt er dan bericht van de verzekeringsmaatschappij dat men te laag verzekerd is, dus de premie moet verhoogd worden, doet men dat niet, omdat b.v. een huis getaxeerd is door een beëdigd makelaar, in brand, raakt, of althans schade wordt aan gebracht, het verzekerde bedrag zo veel minder bedraagt, dan waarvoor men premie betaalt. Een huis ge schat, naar een waarde van weder opbouw, van b.v. 10.000,moet dan door de verzekering verhoogd (Advertentie) Ineens, terwijl U een krant opraapt kunt U zich niet meer oprichten. Om standers donken dat U overdrijft, zo snel overvalt U wat men „spit in de ruer" noemt. Laat U niet kwellen door de he vige pijn die de geringste beweging U veroorzaakt. Driemaal daags wrijven met Kloostcrbalsera (Altker-Balsem). waarvan de warmte-opwekkende be standdelen diep in de weefsels door dringen en de pijn snel verjagen. In korte tijd zult U zeggen: „Kloosterbal- sem - geen goud zo goed." HOOG EN LAAG WATER Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge 4- nap uur meter 4.15 2.24 4.48 2.39 2.45 1.63 1.87 5.33 5.44 6.13 nap uur meter 16.47 2.23 17.18 17.58 18.14 18.38 2.39 2.46 1.71 1.95 fnap uur meter 11.00 2.12 11.34 12.08 11.34 11.53 2.28 2.42 1.59 1.88 nap uur meter 23.12 1.81 23.46 1.96 23.52 1.33 1343. Zorin letterlijk en figuurlijk met de handen in het haar; „Er zit niets an ders op, dan dat wij naar die geheime kraters op Thallerna vliegen en zo spoedig mogelijk met de winning van het daar aan-1 wezige erts beginnen", meende Drago- Zorin keek hem verbluft aan. „Ben je gek geworden?" brulde hij. „Dan kan het maanden du ren, voordat jc terug bent en intussen..." Maar de kleine doctor wuif de zijn bezwaren weg. „Het is onze enige kans. Zonder candstof beginnen wij niets. En pu praten we r niet meer over, mijn besluit staat vast. Over vee dero's vertrek ik met een van de buit- 2maakte Shastar-schotels", besloot hij onge- worden tot 14.000,terwijl het geschat is op 10.000,en daarvoor ook premie is betaald. Is zo iets wel toelaatbaar Dit gesprek kwam op een vergade ring ter tafel, zodat velen die zulks aangaan, verlangend uitzien naar een oordeelkundig advies. Zoudt U deze puzzel willen oplossen en een plaatsje willen inruimen in ons blad, de PZ.C. Enige belangstellenden. Noot van de redactie: Het is niet alléén volkomen toelaat baar dat verzekeringsmaatschappijen aandringen op de aanpassing van de verzekerde bedragen van huizen, maar het is zonder meer in het belang van de verzekerden, dat de verzekerde bedragen ook bij vaste taxatie aan de werkelijkheid wor den aangepast. Slechts op deze wijze kan worden voorkomen, dat onder verzekering ontstaat, met alle onaan gename gevolgen daarvan na de brand. Het is een algemeeen bekend ver schijnsel, dat in de afgelopen jaren de waarde van huizen voortdurend is gestegen. Zo is het heel goed mo gelijk, dat een huis dat één of twee jaar geleden 10.000,waard was, op dit ogenblik op 14.000,— wordt getaxeerd. Dit heeft vanzelfsprekend gevolgen voor de brandverzekering. Wanneer dit huis verzekerd is op vaste taxatie, is het noodzakelijk, het verzekerde bedrag aan deze waarde stijging aan te passen. Laten we aannemen, dat dit huis door brand geheel verloren gaat. Dan zal de ver zekeringsmaatschappij, indien aan passing van het verzekerde bedrag achterwege is gebleven, niet meer dan de verzekerde 10.000,als schadevergoeding kunnen uitbetalen. Is het verzekerde bedrag bijtijds ver hoogd tot 14 000,(waarvoor een kleine premieverhoging wordt ge vraagd), dan wordt deze 14.000, als schadevergoeding uitgekeerd. Wanneer het verzekerde bedrag niet op peil wordt gehouden, bestaat ook onderverzekering indien het huis maar gedeeltelijk afbrandt. Het ge volg hiervan zal zijn, dat niet de ge hele schade wordt vergoed. Het is dus van het grootste belang ook bij brandverzekering op vaste taxatie voortdurend na te gaan, of het verzekerde bedrag nog in over eenstemming is met de werkelijkheid. Is dit niet het geval, dan is het nodig, het bedrag van de vaste taxatie en dus het verzekerde bedrag te verho gen. Men late zich door de vaste ta xatie niet in slaap sussen! Men moet echter wel de nieuwe ta xatie van de brandverzekering zorg vuldig controleren en zelf nagaan wel bedrag redelijk is voor het ver zekeren van een meestal oud pand. duldig. Als Drago zich iets in zijn vreemd- gevormde hoofd zette, praatte niemand dat er zo gauw weer uit en twee dero's later steeg dan ook werkelijk een van die typische ruim tekruisers op van de Markad-basis, met be stemming Thallerna, oftewel de Aarde! Verrukkelijk geroosterd brood met dit moderne Rowenta broodrooster Verchroomd, met schakelaar f 34.50 Andere modellen reeds v$nsf f 23.50 T Is nu wel erg jammer, dat ik geen dappere studioridder ben, maar een doodgewone loonslaaf van meneer Loew, die werd uitgezonden om wat onverwerkt materiaal bij elkaar te filmen, dat de hoge heren mogen verknippen om in de prullenbak gooi en naar 't hun zint. 'l Is nu wel erg jammer, dat Lorna geen waterstof- peroxydeblonde celluloidfee is, met een onverstoorbaar permanent, dat zich door zo'n kleine bijkomstigheid als 'n duik door een dekzeil in een rijdende truck niet uit de plooi laat brengen, 't Is heel erg jammer, maar 't is niet anders. Inplaats van dat alles zijn wij twee arme mensen van vlees en bloed, die plotseling zijn betrokken bij een grimnu'o- avontuur bij een van de spijkerharde facetten van het leven in een land, waar zelfs vandaag nog de meest onwaarschijnlijke dingc-n gebeuren. Dagelijks gebeuren Wij kunnen niet van een brugleuning twintig" voet in de diepte springen op door JEFF BOGAR drie rijdende trucks. Maar evenmin kunnen wij onze benen nog langer in de richti'ng van Brandenburg dwin gen. Al dat wij kunnen doen, is nog even zinloos blijven rondhangen met een sip gezicht, om dan het viaduct weer te verlaten, zoals we er op ge komen zijn. Om opnieuw langs de Autobahn te gaan lopen, is een krankzinnige poging die trucks ach terna te zetten. LópenHollen bijna Natuurlijk is het zinloos. Hó-pe-lóos. De toekomst is een en al wanhoop. Maar de gedachte aan die platen cadmium, die daar zo kalmpjes en rustig onder ons langs gingen, op weg naar de begerige klauwen van de vijand, zonder da twij zelfs maar onze pink konden verheffen om ze tegen te houdenen dat na al les wat wij hebben doorgemaakt... die gedachte is zó ontzettend, dat wij wel vijf minuten lang de grootste moeite hebben om onze woede te verkroppen. Vijf kostbare minuten, die ongebruikt voorbij gaan, eer wij onze hersens weer voldoende bij elk aar hebben om wat-dan-ook te on dernemen. Met het vallen van de avond vallen er nog enkele andere dingen......: tranen van woede en spijt van Lorna, plus een uitgelezen serie krachtter men van Jeff, welker publikatie deze krant om der wille van de lieve vre de achterwege laat. Dan komt ons een wagen achterop, 'n Grote, zwartglimmende limousine, die op dikke banden komt aanzoemen om naast ons stil te houden onder luid gekerm van de remmen. Dit is dus het einde. De handboeien. De schuldigverklaring aan moord. De opsluiting in een donkere, stinken de, vochtige cel. De kogel in de nek. De galg met de strop Nog geen tien minuten geleden zou ik verlamd zijn geweest van schrik. Nu ben ik alleen" maar razend van woede, Ik zal henIk ram des noods hun auto ookHet vergaat Lorna precies als mij. Wegduiken om dekking te zoeken, is het enige, dat geen moment bij ons opkomt. Razer nij schiet als een steekvlam in ons omhoog en verandert onze doods angst in jets, dat je bijna moed zou kunne nnoemen. Op dit moment zou den wij met de blote vuist tegen een vuurpeloton van leer trekken ...Vals alarm. Anticlimax. Verbijstering. Achter het stuur zit een onschade lijke Duitse juf. Passagiersgene. HOOFDSTUK 14. „Gutenabend." 't Is Miss Maanblond. De goudblonde fee uit het sprookje van Grimm. De juf uit de pastelgroene flat. Hoeheet- zemaarwoer Lorna herinnert het zich niet alleen, zij zegt het ook. „Gutenabend, Fraulein Else," ant woordt zij. Het monster der etiquette. De waan zin van 't menselljk-conventionelo. Het niet-weg-te-denken vernis, waar mee de mens, in zijn hoofdmoed, zich boven de redeloosneid van liet dier meent te kunnen stellen. Kielhaal een mens, overgiet hem met vloei baai- pelt en wentel hem daarna door de Kippeveren, rijd een stoomwals over hem heen, stop hem drie minuten met zijn hoofd onder water... zolang hij nog geluid kan voortbrengen en een oppervlakkige bekend^ ziet, laten zijn twintig eeuwen „beschaving" hem „Goedendag" of „Goedenavond" prevelen. Het is absurd. „Gott sei dank," verzucht Else. „Ik had er al zo'n vermoeden van, dat ik U hier zou vinden. Dat is alles. Het fenomeen is mij niet totaal onbekend; als een mens hele maal hoteldebotel is, praat hij zon der enige samenhang, maar voor hemzelf is alles zo klaar als een klontje. Het verband tussen zijn flar- den wartaal levert hij je er niet bij. Zij heeft ons gevonden. Zij had er zo'n vermoeden van. Welja... de rest is de moeite van het vertellen niet waard. Maar toch komt het. Na een bedrem meld zwijgen van niet langer dan een minuut, die de beangstigende be klemming heeft van de eeuwige stil te, komt er een complete stortvloed. Denk er de leestekens bij en je krijgt een min-of-meer logisch geheel. Meer dan dat zelfs... jc krijgt een gevoel van menselijkheid en dat is altijd welkom in de oostzone... „Gott sei dank! Als ik jullie niet had gevonden, zou ik het me nooit hebben kunnen vergeven! Had ik de moed maar kunnen opbrengen om jullie bij onze vorige ontmoeting in veiligheid te br.engen! 11c had toch kunnen we ten, dat liet jullie op eigen gelegen heid nooit zou lukken! Niet, dat jullie nu veilig zijn. Jullie verkeren in le vensgevaar. De hele zone is gealar meerd. Maar toch kan ik U nog red den. Stap in. Achterin liggen plaids en dekens. Als wij zouden worden aangehouden, kruip je er onder. Geef mij uw revolver. Ik zal er beter ge bruik van kunnen maken dan U, wan neer wij worden aangehouden. Vlug, stap in nu." „Hoe wist je waar je ons kon vin den?" vraagt Lorna. „Ik had er geen flauw idee van. Uren lang hebben ze 't hele postkantoor doorzocht en uitgekamd, ik had met een al een vermoeden, dat jullie kans hadden gezien er uit te komen. En ik begreep, dat jullie wel zo verstandig zouden zijn, om niet in westelijke richting te vluchten, waar iedereen op de uitkijk staat naar je. Intuïtief voelde ik. dat jullie oostelijk zouden gaan in de hoop, Berlijn te bereiken. Hoe heb je 't zo ver gebracht? Per auto of per trein?" „Per trein," zeg ik. „In postzakken." „Dat hebben ze tenslotte doorgekre gen. Ik dacht al direct aan die moge lijkheid, maar ik heb er wijselijk mijn mond over gehouden.- Alle zak ken in de hoek, waar- jullie neerkwa men, gaan naar het oosten. Berlijn- Frankfurt-Dresden. Toen de politie vertrokken was, heb ik de sorteer- sters daar ondervraagd. Zij lieten zich niet uit de tent lokken, maar een van hen keek bijzonder schuldig en daaruit trok ik mijn eigen conclusies. Ik dacht: die springen bij Potsdam uit de trein..." „En nu kom je ons helpen?" „Het postkantoor heeft een privéwa- genpark van drie auto's. Ik heb er een genomen en was op weg naar het station van Potsdam. Veel hoop had ik niet, maar het was te proberen. Ik kon eenvoudig niet met de handen over elkaar blijven zitten. Heerlijk, dat ik U hier langs de weg heb ge vonden! Ik heb onderweg zitten na denken... ik geloof, dat ik 't allemaal al heb uitgekiend." „Wat, Fraulein?" vraagt Lorna. „Hoe U terug kuht gaan. Helmstedt is hopeloos. Ik zal u naar Eschwege brengen bij de Amerikaanse zone- grens. Ik heb al heel wat vrienden daarheen gebracht."(Wordt vervolgd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 24