PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZUIDPOOL: GEBIED ZONDER WAPENS Akkoord over reservering voor wetenschappelijk onderzoek Noodweer in Z.-Europa eist tien mensenlevens Eeuwfeest sober Provinciale Bibliotheek en stijlvol gevierd 202e jaargang - no. 284 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 2 dec. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per min. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau r v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. I of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen. Brouwerijstraat 2: Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Twaalf landen, waaronder de Sowjet-Unïe, hebben dinsdag te Washington een historisch verdrag getekend met het doel de zuidpool voor altijd als terrein voor vreedzaam wetenschappe lijk onderzoek te bewaren. Het verdrag, dat het resultaat is van zeven weken van onder handelingen, bant tevens alle militaire wapens uit het uitge strekte gebied. Het voorziet voorts in het eerste internationale inspectiestelsel ter wereld dat moet waarborgen, dat de zuidpool alleen voor vreedzame doelen gebruikt wordt. Het verdrag is ondertekend door Argentinië, Australië, België, Engeland, Chili, Frankrijk, Japan, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Zuid-Afrika, de Sowjet-Unie én de Ver. Staten. Het wordt van kracht als de regeringen van al deze twaalf landen het bekrach tigd hebben. Een door de leiders van de dele- graties eveneens getekende „slotakte" houdt de bepaling in dat vertegenwoordigers van de twaalf landen binnen twee maanden na de ondertekening en zo nodig daarna bijeenkomen om zich met mogelijke tussen tijdse regelingen bezig te hou den. Als het verdrag eenmaal van kracht is, hetgeen een jaar of langer kan duren, zullen verte genwoordigers van de verdrags- mogendheden binnen twee maanden in Canberra samenko men om zich te beraden over zuidpoolaangelegenheden van gemeenschappelijk belang. Woningen In een nota hebben de Nederlandse werkgeversorganisaties een (zacht) verwijt gericht aan de re gering voor wat betreft de falende industriespreiding. Te weinig nog tonen leiders van industriële bedrij ven belangstelling voor vestiging in de probleemgebieden, waartoe ook Zeeland behoort, maar zij hebben daarvoor goede redenen. Een zekere schrielheid bij de over heid maakt de vestiging van indus trieën buiten de randstad te weinig aantrekkelijk. Die overheid zal meer hulp moeten bieden. In hun nota hebben de werkgevers als een belangrijk punt voor het „aantrekkelijk-maken" van de pro bleemgebieden ook het woningbeleid genoemd. Men moet in de probleem gebieden over een toereikend aantal woningen kunnen beschikken, wan neer zich daar een nieuwe industrie komt vestigen. Dit punt uit de werkgeversnota is vooral voor Zeeland van belang. Niet, omdat er op dit ogenblik zo'n schreeuwende behoefte aan nieuwe woningen in deze provincie zou be staan, maar omdat Ir' opent, die voor elke lokkelijk zijn. Het is namelijk mogelijk op betrek kelijk eenvoudige wijze een geheel nieuw woningbeleid voor Zeeland te scheppen. Men moet zich dan wel even losma ken uit de sfeer van de wenselijk heden en zich stellen op een basis van realiteit. Die realiteit leert, dat met de bouw van ongeveer 2000 wonin gen in Zeeland, de actuele wo ningnood in deze provincie tot het verleden zal behoren. Vooral wanneer men rekening houdt met de a.s. huur verhoging, die er zeker toe zal leiden, dat de vraag naar woonruimte iets vermindert. Bij dat getal van 2000 is geen reke ning gehouden met krotopruiming, maar dat is een geheel eigen pro bleem. Het speelde al lang voordat er woningnood bestond, en het zal ook daarna nog wel een tijdje blij ven spelen. Wijst de regering aan Zeeland op korte termijn die paar duizend wo ningen toe... dan kan voor dit gehele gewest ontheffing gevraagd worden voor de regelingen, die thans nog in alle gemeenten de woningtoewijzing beheersen. Dan kan in deze provincie grote vrijheid op het gebied van de huis vesting ontstaan en wat is aantrek kelijker voor een indfistrieel dan vrijheid op dit gebied, terwijl men elders in Nederland nog aan strin gente bepalingen gebonden is? Hier is tweeërlei voordeel duidelijk zichtbaar. De bevolkingsspreiding in Nederland wordt verbeterd door rui mere woonmogelijkheden in Zeeland en de woningnood-rem op de indus trie-vestiging wordt buiten werking gesteld. En tenslotte kan op een woning- bouwprogvam van vele tienduizen den woningen per jaar een extra toewijzing van een paar duizend wo ningen aan Zeeland geen onoverko- menlijk bezwaar zijn. Zeker niet als daarvan een. spectaculair; resultaat verwacht mag worden* De 14 artikelen van het verdrag be strijken vraagstukken als de weten schappelijke samenwerking en de ju ridische situatiè op het contingent, de regeling van geschillen en de toe treding van andere leden van de Ver enigde Naties. Rechten worden bevroren Niets in het huidige verdrag mag uitgelegd worden als het prijsge ven van rechten, die een der ver- dragsmogenheden eerder heeft la ten gelden, of van eerdere aanspra ken van een der verdragsmogend- heden op territoriale soevereiniteit De 51-jarige Deense arbeider Johan nes Nojens Rasmussen uit Hojby- mark heeft vier bange uren doorge staan. De heer Rasmussen werd bij na levend begraven in een grintkuil Toen Rijn kameraden hem voor de helft uit de kuil hadden bevrijd, kreeg het slachtoffer een kop koffie C*IS,S* en een sigaret. in het zuidpoolgebied. Daarentegen zullen activiteiten tijdens de duur van het huidige verdrag geen ba sis kunnen zijn voor het doen gel den van nieuwe rechten of aan spraken. Kernontploffingen in het zuidpoolge bied en het deponeren aldaar van ra dio-actieve afvalstoffen zijn verbo den. Voor het geval er een interna tionale overeenkomst over het ge bruik van kernenergie gesloten wordt, zal deze overeenkomst cok op het zuidpoolgebied van toepassing zijn. Elk geschil, dat niet door onderhan delingen, onderzoek, bemiddeling, verzoening, arbitrage of op enige andere vreedzame wijze geregeld kan worden, zal met goedkeuring van de partijen naar het Internationale Ge rechtshof' verwezen worden. Elk land kan lid worden Elk lid van de Verenigde Naties kan toetreden met de goedkeuring van alle 12 landen die het verdrag geslo ten hebben. Engeland en V.A.R. hervallen betrekkingen Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft dinsdagmiddag meegedeeld, dat de diplomatieke be trekkingen met de Verenigde Arabi sche Republiek worden hervat. Aan het hoofd van de diplomatieke verte genwoordigingen zal voorlopig een zaakgelastigde staan. De betrekkingen werden op 1 novem ber 1956 verbroken, tijdens de Suez- Twaalf landen tekenen historisch verdrag Ambtenaren in Frankrijk staken Ongeveer een miljoen Franse ambtenaren is betrokken bij. een oproep tot een vandaag te houden staking van 24 uur die is uitgegaan van het merendeel van de vakverenigingen voor personeel in overheidsdienst. Een „onafhankelijke" vakver eniging heeft haar leden even wel verzocht, niet aan de sta king mee te doen. Zij zegt een veel krachtiger actie af te wach ten. Dit is de eerste keer, dat een actie van deze omvang bij de ambtenaren wordt ondernomen sinds de terug keer tot de macht van generaal De Gaulle anderhalf jaar geleden. De ambtenaren eisen salarisherzie ning. Men schat de vermindering van de koopkracht in de laatste twee jaar op 12 pet. De Franse minister van financiën, Pinay, acht evenwel in de huidige omstandigheden een sa larisverhoging van 3 of 4 pet verant woord. O Sowjet-deskundigen die op grond van een overeenkomst voor hulpverlening ln Nepal werken, zijn begonnen met de voorbereidingen voor een weg van dui- zend km tussen Oost- en West-Nepal. De Sowjet-Unie zal ook helpen bij de bouw van een elektrische centrale, een zieken- huis, een sigarettenfabriek en een sui- j kerraff inaderij Brits schip met passagiers vlot Tengevolge van de overstromin gen waarvan sinds enige tijd Zuid-Italië en Sicilië hebben te lijden, zijn maandag in de Sici- liaanse provincie Enna zeven mensen om het leven gekomen. Verscheidene mensen worden vermist. Ook elders in Italië was het slecht weer met storm en sneeuw- en hagelbuien. Een he vig onweer dat zich maandag nacht boven Rome ontlastte, kostte aan één persoon het le ven; een tiental mensen werd gewond. In ruim tweeduizend gevallen werd de hulp van de brandweer voor ondergelopen woningen e.d. ingeroepen. Gisteren is de Rïvièra door een storm getroffen die de hevigste was sinds BIJEENKOMST TE MIDDELBURG Receptie in de Statenzaal SOBER EN STIJLVOL is gisteren in Middelburg het honderdjarig be staan van de provinciale bibliotheek gevierd: in de Concert- en Gehoorzaal werd een herdenkingsbijeeenkomst gehouden, waar het woord werd ge voerd door de commissaris der koningin, vervolgens door de voorzitter van de bibliotheekcommissie, mr. dr- A. J. J. M. Mes, en door dr. L. Brum mel, bibliothecaris van de Koninklijke Bibliotheek. Deze bijeenkomst werd opgeluisterd door het Zeeuws Instrumentaal Trio, dat een triosonate van Zacliow speelde en vervolgens een Canzona van Jan van Dijk. Na deze officiële herdenking recepïeerdö het provinciaal bestuur in de Statenzaal en ook hier waren er enkele sprekers. De eerste was drs. M. C. Verburg, die namens een klein comité kon meedelen, dat een voorlopige actie tot oprichting van een vereniging „Vrienden van de provinciale bibliotheek" reeds een honderddertigtal leden had opgeleverd. Na een kort begroetingswoord in de Concert- en Gehoorzaal door de com missaris der koningin, jhr- mr. A. F. C. de Casembroot, die onder meer een welkomstwoord toeriep aan een aantal Belgische gasten uit Brugge, sprak gedeputeerde Mes als voorzit ter van de bibliotheekcommissie. Er waren twee opvallende punten in diens rede. In de eerste plaats de duidelijke verklaring, dat het provinciaal bestuur er naar streeft schone Middelburgse Abdljcom- prov het s plex; een feestemming ts geyen, die4 werpen* lid yan diverse staatsoord- in overeenstemming is met het waardige karakter van dit com plex. De vestiging van de biblio theek noemde de heer Mes wél zulk een waardige bestemming zo ver zekerde hij nadrukkelijk! Als twee de punt viel in deze rede op een voortreffelijke levenschets van de initiatiefnemer tot oprichting der bibliotheek, mr. G. A. Fokker. Fokker was een scherpzinnig en knap mens, zo zette mr. Mes uiteen, pro- duktief schrijver over velerlei onder- missies- Geen wonder, dat voor vele ambten aan hem werd gedacht: hij werd aangezocht voor het burge meesterschap van Middelburg, voor het lidmaatschap van de Raad van State, zelfs voor een ministerszetel, doch hij bleef het college van Ged. Staten trouw- Mr. Mes schetste voorts in korte trekken de historie van de biblio theek, daarbij verwijzend naar de in 1953 te boek gestelde geschiedenis dezer instelling door dr. B. D. H. Tei legen. Spreker bracht in het bijzonder dank aan de huidige bibliothecaris, de heer H. Pieters en zijn staf en wees ten slotte op de grote plaats van de bibli otheek als wetenschappelijke en cul- tuerele instelling. REDE DR. BRUMMEL Vervolgens sprak dr. L. Brummel over „De taak der provinciale biblio theek." Dr. L. Brummel wees in zijn rede op de noodzakelijkheid om in de komen de jaren een zo nauwkeurig mogelij ke afgrenzing te maken tussen de werkzaamheden van de openbare leeszalen, de plattelandsbibliotheken (Zie tlot pag. 2 kol. 1) 1S26. Er kwamen windstoten voor van meer dan 100 km per uur. Ge zwollen rivieren en bergmeertjes stroomden over en zetten laag ge legen landerijen, wegen en huizen on der water en vernielden bruggen. Verwacht werd dat de storm de ko mende 36 uur nog zou toenemen. Ra dio Monte Carlo heeft waarschuwin gen voor automobilisten doen uit gaan om de bedreigde hoofdwegen te mijden, omdat deze door de over- zwiepende golven worden overspoeld. De schade aan de oogst, aan gebou wen en openbare nutsbedrijven loopt in de miljoenen francs. In Nice sloegen de golven over de wereldberoemde Promenade des Ang lais en het schuimende water zette in het hart van de stad de huizen on der water. Een aardverschuiving heeft de verbindingsweg tussen Italië en Frankrijk vlak bij de grens afge sneden. Het vliegveld van Nice is voor verkeer gesloten. Een woeste storm gecombineerd met regen heeft gisteren de Spaanse hoofdstad Madrid geteisterd en vele huizen onder water gezet of doen in storten. Twee Spanjaarden kwamen door instortingen om het leven. Het Britse passagiersschip „Brae- mar Castley" liep met 300 passagiers aan boord maandagavond bij Gibral tar aan de grond. Dinsdag slaagden sleepboten erin het schip vlot te trek ken. De Britse sleepboot „Troneol" is gis teren in de baai van Gibraltar ge zonken. De bemanning werd gered. Jllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Onvrijwillige „lift" H Een merkwaardig ongeval, dat voor de „hoofdpersoon" goed is afgelopen, is maandag op de Amsterdamseweg te Arnhem gebeurd. Een motorrijder werd ingehaald door een personen- H auto, waarachter een aanhang- wagen was gekoppeld. Deze aanhangwagen begon te slin- geren en de motor werd gegre- pen door 'n uitsteeksel aan de zijkant van de wagen. De mo- torrijder, die in een bijzonder s precaire toestand kwam te ver- keren, liet zich in de aanhang- wagen vallen en vervolgde zo zijn weg. Deze vreemde situa- tie werd opgemerkt door een achterop komende automobi- list. Deze liet de „ongewone" combinatie stoppen. De motorrijder bleek er met de schrik te zijn afgekomen. De motor werd echter vrij ernstig beschadigd. De bestuurder van de combinatie had van het s gebeurde niets gemerkt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiioiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Ongeveer 80.000 mensen hebben in Tokio gedemonstreerd tegen de her ziening van het Amerikaans-Japanse veiligheidsverdrag. Er waren maar liefst 10.000 politiemannen op de been om orde in de chaos te schep pen. Tijdens de botsingen tussen po litie en demonstranten loerden zeer velen gewond. De demonstratie, de grootste die ooit in Tokio iverd gehouden, was georga niseerd door de socialisten, commu nisten en andere linkse organisaties. Eén dode Aanvaring op Nieuwe Waterweg Bij zware mist op de Nieuwe Water weg is gisteren het binnenkomende Duitse motorschip „Goettingen" op de Nederlandse sleepboot „Poolzee" gevaren. De Poolzee, eveneens bin nenkomend, was juist bezig met het overgeven van twee bakken, waarmee zij van Dakar was gekomen, aan havensleepboten voor verder trans port op de Waterweg. Een van de opvarenden van de Pool zee, de 20-jarige matroos C. van Zanten uit Maassluis raakte tijdens de botsing overboord. Ondanks na speuringen van de „President Jan Leis" en de loodsboot „Rigel" van Hoek van Holland werd hij niet meer gevonden. Beide schepen zijn na de aanvaring voor anker gegaan. De „Goetting" koos ligplaats aan de noordelijke kant van de rivier. De bakken bleven enge tijd midden in het vaarwater voor anker liggen, waarna zij naar de wal verhaald zijn. De „Göttingen" is later doorgevaren naar Rotterdam. De „Poolzee" heeft een gat midscheeps,, terwijl de ach termast is ontzet.'De sleepboot werd door een andere sleepboot naar Maassluis gebracht. Portugese oppositieleider mag spreken in openbaar Naar de Portugese oppositieleider, generaal Umberto Delgado, door het secretariaat van de Partij van de Arbeid heeft laten meedelen, heeft hij van het Ministerie van Justitie- nader bericht ontvangen, waarin hem wordt meegedeeld, dat de minis ter er niet langer bezwaar tegen maakt, dat de heer Delgado in het openbaar spreekt. Hij zal vanochtend om half elf een persconferentie geven in Amsterdam. Sen fabriek van elektrische appara- te Tampa in de Amerikaanse staat Florida heeft bekendgemaakt een appa raat te hebben gemaakt waarmee elek triciteit uit geluid kan worden opge wekt. Dit apparaat zou bijvoorbeeld de generator to een auto kunnen vervangen, aldus do directeur vaa do fabriek, J Geldig tot hedenavond LATER ZUIDWESTELIJKE WIND Overwegend droog; met aanvanke lijk laaghangende bewolking, plaat selijk mist, weinig wind en vrij kond weer, maar in de middag toenemende zuidwestelijke vind, enkele opkla ringen en enige temperatuursstij- ging- ZON EN MAAN 3 december Zon op 8.27 onder 16.32 Maan op 11.05 ondei; 2(k29

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1