Adenauer en De Gaulle eens over alle top-punten mmdonv Amerikaanse luchtmacht stelt alle 150 Starfighters buiten dienst vc ONTWERP-AGENDA NAAR AMERIKA EN ENGELAND BEGROTING 0. K. EN W. DOOR TWEEDE KAMER AANGENOMEN IKE ZAL IN ELF LANDEN VAN VREDESWIL GETUIGEN DONDERDAG 3 DECEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TWEEDE HELFT APRIL HET BESTE TIJDSTIP De besprekingen, die de West- duitse bondskanselier, dr. Kon rad Adenauer, te Parijs met president De Gaulle en de Fran se premier Debré heeft gevoerd, zijn woensdag geëindigd. De of ficiële woordvoerders van beide partijen heben meegedeeld dat Adenauer en De Gaulle overeen stemming hebben bereikt over alle op een topconferentie tus sen Oost en West betrekking hebbende punten. Een Westdultse woordvoerder ver- klaarde woensdagavond: „Bondskan selier Adenauer heeft ten volle de overtuiging gekregen dat er geen enkel gevaar bestaat voor een Fran se verzwakking in enigerlei vorm van de N.A.V.O.". Gemeld wordt dat Adenauer en De Gaulle Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten de volgende agenda voor een topconferentie met de "Sow- jet-Unie, in het voorjaar van 1960, zullen voorstellen: Ontwapening. Niet-inmenging in de binnenland- Rechter acht zich niet bevoegd in zaak-Lek (Van onze Haagse redactie) De president van de Haagse recht bank, jhr. mr. G. Witsen Elias, heeft zich onbevoegd verklaard een uit spraak te doen in een kort geding dat de Amerikaanse industrieel F. Lek uit San Diego aanhangig heeft gemaakt tegen zijn echtgenote, mevr. Hel ga Lek-Bendix en tegen de Ne derlandse oud-minister van oorlog, S. J. v. d. Bergh. In de motivering waarmee hij woens dag de eis van de heer Lek afwees, stelt mr. Witsen Elias, dat hij zich niet bevoegd oordeelt een uitspraak te doen, omdat in deze zaak in Ame rika een geschil bestaat over de rechtsgeldigheid van de uitspraak van twee gerechtshoven in twee sta ten. In Augustus jl. had het gerechtshof in Nevada bij een eis tot echtschei ding van mevr. Lek de twee kinderen van het echtpaar aan haar toegewe zen, waarna in oktober jl. het ge rechtshof ln Californië bij een eis tot echtscheiding van de heer Lek de kinderen aan hem had toegewezen. De „Franse federatie tegen atoombe wapening" heeft een oproep, onderte kend door 350 personen, tot de regering gericht, waarin zij deze verzoekt af te zien van kemproeven en ln te stemmen met verbod van kernwapens. De onderte kenaars zijn schrijvers, geleerden, kun stenaars dertig katholieke geestelijke onder wie do bisschop van Kameryk, mgr. Guerry, en een veertigtal predïkan. ten. De B.W.K. Slot van pag. 1) aanvaarden en dus zonder toejui chingen van het publiek zonder foto's in kranten en tijdschriften, zonder stralenkrans van romantiek, eenvoudig hun plicht te doen, zoals zovele tienduizenden werkers in ons goede vaderland hun plicht in stilte doen. Enigermate typerend is echter de brochure van de B.W.K.'s wel. Zij is een nieuw voorbeeld van de steecis toenemende drang naar pu bliciteit en het verlangen om populair te zijn in het nieuws. Dat verlangen is de laatste jaren in Nederland op welhaast „Amerikaan se" wijze gegroeid. Vele duizenden mensen laten regelmatig weten, dat ze snakken naar populariteit, voor zichzelf en voor hun beroep. Ze pro beren daarbij gretig gebruik te ma ken van de moderne massa-commu nicatiemiddelen. Ze spelen het spel letje om geldelijk gewin en om de bekoring, die ligt in populariteit. Ze spelen het spelletje niet om hun taak in dienst van de maatschappij beter te verrichten en niet om hun medemensen tc helpen De ijdelheid neemt daarbij wel een grote plaats in. Is het niet opval lend, dat men ijdelheid, die in vorige eeuwen voor een grote ondeugd gold, nu nog nauwelijks als een ondeugd beschouwt PER PERSOON. De oude Grieken hielden er een eigenaardige manier op na om hun kunstschilders te beta - lenhet honorarium werd berekend volgens het aantal mensen die op het schilderij voorkwamen. Bij schilderijen gewijd aan de goden, werd rekening gehouden met de aan gezichten. De schilders die zich op het uitbeelden van veldslagen toeleg den, werden het best betaald. Aristi- des van Thebe ontving voor een veld slag tegen de Perzen negen miljoen frank, of 90.000 frank per geschil derde soldaat, gesneuvelden inbegre pen. se aangelegenheden van andere landen. Hulpverlening aan de onderont wikkelde gebieden. Het Duitse vraagstuk. Hierbij zou de hereniging van Duitsland en de positie van Berlijn moeten wor den besproken. De Westdultse officiële woordvoerder heeft dinsdagavond jl. verklaard: „Wij zijn het niet slechts met Frank rijk, maar ook met Engeland eens dat het westerse plan voor Duitsland, dat op de Geneefse besprekingen aan de Sowjet-Unie is voorgesteld, nog steeds van kracht ls". Dit zogenaamde pakketplan voorziet erin dat wijzigingen van de huidige status van Berlijn slechts in het ka der van een regeling van het gehele Duitse vraagstuk kan worden over wogen. „Geen werkelijke ontspanning Adenauer heeft op een persconferen tie in Parijs in antwoord op een vraag meegedeeld, dat hij de tweede helft van april het meest geschikte tijdstip, en Parijs de meest geschik te plaats acht voor een topconferen tie tussen Oost en West. Voorts zei hij in antwoord op een reeks vragen onder meer: „Ik geloof niet dat van een wer kelijke ontspanning tussen Oost en West sprake is". „De Franse regering* en wij zijn het er geheel over eens dat de ontwapeningskwestie op de topconferentie de meeste voor rang moet hebben". „Ook zijn wij het er volkomen over eens dat de N.A.V.O. abso luut noodzakelijk is". Op de vraag of Integratie binnen de N.A.V.O. moet worden geïntensi veerd, antwoordde hij dat dit op het gebied van de verdediging het geval moet zijn. Sfeer en roken Toen hem gevraagd werd wat hij de beste oplossing voor Berlijn achtte, antwoordde dr. Adenauer: ,J)e beste oplossing op dit tijdstip is de be staande status voor Berlijn te hand haven". „Hebt TT ook gesproken over de er kenning door president De Gaulle van de Ouder-Neisse-grens tussen Polen en Duitsland? vroeg een der aanwe zigen. „Op vragen Waarop het ant woord duidelijk is, behoeft zeker niet te worden geantwoord", zo ant woordde de Duitse bondskanselier. Toen men informeerde naar de achtergrond van persberichten dat de sfeer op de besprekingen dins dag gespannen was geweest, deelde de bondskanselier mee: „Dinsdag was de sfeer even goed als woens dag, tenzij U zinspeelt op het feit dat dinsdag in hotel Matignon (de zetel van de premier) gerookt werd en woensdag in het Elysee (de ze tel van de president) niemand rookte. Mr. Cals benoemt vierde directeur-generaal (Vgn onze Haagse redactie). Naar mag worden aangenomen zal de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. Cals, de raads- advisenr in algemene dienst bij zijn ministerie en tevens plaatsvervan gend secretaris-generaal, mr. H. J. Scholvink, benoemen tot direeteur- gcneraal voor de vrijetijdsbesteding, jeugdvorming, lichamelijke opvoe ding en sport, volksontwikkeling, ra dio en televisie en pers. De minister heeft in een nota van wijziging op de begroting van O. K. en W. aangekondigd, dat hij tot de benoeming van een directeur-gene raal voor genoemde onderdelen van de werkzaamheid van zijn ministerie wilde overgaan. Een naam heeft hij niet genoemd. Minister Cals zegt slechts, dat hij een van de drie raadsadviseurs van zijn ministerie, „aan wie in feite reeds sedert jaren alle belangrijke stukken van de betrokken afdelingen worden voorgelegd" tot de nieuwe functie zal benoemen. Hieruit kan worden afgeleid, dat mr. Scholvink bedoeld wordt. Met deze benoeming komt het aantal directeuren-generaal van het ministerie van O. K. en W. op vier. Als raadsadviseur wordt mr. Schol vink niet vervangen. Het aantal raadsadviseurs wordt dus terugge bracht van drie op twee. Mr. Scholvink werd in februari 1940 referendaris op het ministerie van O. K. en W. In 1945 werd hij chef van het kabinet, in februari 1953 raadsadviseur in algemene dienst. Met een vliegtuig van de C.P.A. zijn woensdagmiddag op Schiphol de 5-jarige Perry Korist en zijn :S-jarige zusje Joyce aangeko men. De kinderen zijn hélemaal alleen weliswaar onder de goede zorgen van de stewardess van Prince-Rupert (Canada) naar Nederland gereisd om tot maart bij opa en oma Karsten in Wervers- hoof (bij Enkhuizen) te logeren. In maart komt mevr. Konst haar kinderen weer halen. l De lieer Konst en zijn echtgenote zijn acht jaar geleden naar Canada geëmigreerd. Foto: Het was een grootse gebeurtenis voor de grootouders om voor het eerst hun kleinkinderei%in de armen te kunnen houden. (Vervolg van pag. 1 kwestie, die bij de behandeling van de omroepwet besproken kan worden. Twaalf afgevaardigden hadden over de afdelingen pers, radio, televisie, jeugdvorming en volksontwikkeling, lichamelijke opvoeding, en sport, kunsten, oudheidkunde en natuurbe scherming vaii de begroting van O-, K. en W. voor 1960 het woord ge voerd en daarbij vele kwesties ter sprake gebracht. De. staatssecretaris deelde in ant woord hierop onder meer mee, dat hij de amateuristische kunstbeoefe ning ten plattelande, vooral in de probleemgebieden belangrijk vindt. In die gebieden zijn enige cultuur gebouwen gesticht. Op het ogenblik is er een in aanbouw in Drachten. Het ls de bedoeling om te komen tot een nieuwe subsidiëringswijze van de TE WEER-GEVOELIG; TE GERINGE REIKWIJDTE In laatste weken zes ongelukken Volgens een bericht in het Ame rikaanse vaktijdschrift „Avia tion Week" zal het luchtverde- digingscommando van de lucht macht der Verenigde Staten in het begin van 1960 alle Lock heed F 104 A en F 104 B dag jagers buiten dienst stellen. Het gaat hier om circa honderdvijf tig vliegtuigen. De F 104 A is een eenpersoons onderschep- pingsdagjager, de F 104 B een tweepersoons dagjager. Volgens „Aviation Week" hebben autoriteiten van de luchtmacht der Verenigde Staten te kennen gegeven dat de voornaamste reden voor het uit do dienst terugtrekken van do F 104 („Starfighteri') was het ont breken van do mogelijkheid om het toestel onder alle weersomstandig heden te gebruiken, het onvermogen om het toestel te laten vliegen in het raam ran S.A.G.E. (het „Semi-Auto- matie Ground Environment-system", het met behulp van elektronische re- kenappnratunr werkende luchtver dedigingsstelsel) en betrekkelijk ge ringe reikwijdte, gezien in het kader van liet vraagstuk van do luchtver dediging van Noord-Amerika. Lockheed F 104 C en F 104 D jacht bommenwerper-uitvoeringen van de „Starfighter" zullen bij het commau- Dir.-generaal economische zaken overleden In de nacht van dinsdag op woens dag is plotseling overleden mr. M. II. S. van Oers, directeur-generaal van het ministerie van economische zaken. De heer Van Oers, die in 1899 te Hele- naveen (gemeente Deurnc) werd ge boren, begon zijn ambtelijke loopbaan in 1934 bij dc crisis-controledienst, waar hij tot 1 mei 1938 de functie van districtsleider vervulde. Hierna trad hij in dienst bij de af deling middenstand van het toemalige departement van handel, nijverheid en scheepvaart. In 1945 werd hij benoemd tot hoofd van de afdeling midden- standswetten. Op 1 april 1951 volgde zijn benoeming tot plaatsvervangend directeur-generaal van de midden stand, welke functie hij tot 1 februari 1959 vervulde, toen hij als directeur- generaal bij het ministerie van econo mische zaken werd benoemd. do tactische luchtstrijdkrachten dei- Amerikaanse luchtmacht in gebruik blijven. Nog geen nieuwe bestemming Van de zijde van de luchtmacht der Verenigde Staten is, volgens „Avia tion Week", meegedeeld dat er nog geen vaste plannen zijn ten aanzien van de buiten gebruik te stellen „Starfighters". Er zouden volgens het blad arnwijzingen zijn dat zij misschien ter beschikking zouden worden gesteld van het programma I voor militaire hulpverlening aan het buitenland, met in dat geval de lucht macht van nationalistisch China als mogelijke ontvanger. „Aviation Week" deelt verder mee dat F 104-toestellen, voor het meren deel van de typen F 104 A en F J 04 B dagjagers, do laatste weken be trokken zijn geweest bij tenminste zes ongelukken. Het Amerikaanse vakblad somt de ze zes ongelukken op. Het geeft als oorzaak van een der ongeluk ken (waarbij een tweepersoons F 104 B verongelukte) aan dat tij dens een naderingsvlucht voor de landing een asymetrische stand van de* vleugelklappen ontstond; twee personen werden gedood. Een F 104 C kreeg boven een oefen- baan voor boordgeschut te kam pen met een „flame out" (een plot seling niet meer werken van de motor); de vlieger verliet het toe-? stel met de schietstoel en kwam behouden aan de grond. Op 31 ok tober kreeg een F 104 A vlak na de start een „flame out"; de vlie ger kon het toestel met de schiet stoel verlaten, het vliegtuig drong in een huis, drie kinderen verloren het leven. Op 11 november kreeg een F 104 B in de start een „flame out"; de vlieger ging met de schiet stoel naar buiten. Tot zover „Avia tion Week". „NOG VEEL TWIJFEL IN BUITENLAND" „Iets waartoe geen andere president geroepen was" President Eisenhower heeft dinsdag op zijn persconferentie verklaard dat hij zijn reis naar elf landen zal maken om uiting- te geven aan Amerika's streven naar vrede. Hij zei, dat liij met de Indiase premier gaarne het Indiaas-Chinese grensgeschil zal bespreken. Uit alle berichten die hij uit het buitenland ontvangen had, bleek, dat er veel twijfel, ook onder de bondgenoten en andere vrienden, bestaat of de Verenigde Staten werkelijk oprecht zijn in liet na streven van vrede. Eisenhower verklaarde dat hij nog betrekkelijk korte tijd in functie zal zijn en dat hij besloten had iets te ondernemen waartoe geen andere president ooit geroepen was geweest. Hij zei zich gedrongen te voelen een aantal landen te bezoeken. Daardoor hoopte hij vele anderen te bereiken en hen precies t« ver tellen wat de Verenigde Staten po gen to doen. Ilij deelde mee dat hij enkele dagen geleden onderzocht was en dat de artsen hadden verklaard dat hij in staat was deze reis te ondernemen. Eisenhower wil bewijzen dat de Verenigde Staten niet agressief zijn. Zij willen geen gebied of be zit van een ander, ook willen zij niet de rechten van anderen schen den. Amerika wil slechts trachten een goede partner te zijn bij het zoe ken naar betere methoden om de wede te handhaven waarbij onaf hankelijke landen samenwerken en, politiek en materieel, een beter le ven voor allen kunnen verkrijgen. Optimisme over kernproevenoverleg De president zei verder dat Amerika hoopvoller gestemd is over het berei ken van enig constructief resultaat op.de conferentie in Genève over een verbod van kernwapenproeven dan enkele maanden geleden. Hij verklaarde dat de Amerikaanse regering gToot belang hecht aan het huidige overleg over methoden om ondergrondse ontploffingen te ont- dfikkaa «n. kkmtlfiwaa. lectuurvoorziening. Een ontwerp na tuurbeschermingswet is nagenoeg gereed voor het interdepartementale overleg. De staatssecretaris zegde voorts toe, dat hij er in de komende jaren naar zal streven dat grotere bedragen voor de monumentenzorg ter beschikking komen dan thans, maar hij kon hieromtrent niets vast beloven. Binnenkort sportnota Over de lichamelijke opvoeding en de sport zal zeer binnenkort een nota verscliijnen. Naar aanleiding daarvan kan de Kamer grondig over de sport debatteren. Voor de kunsten is in 1960 een be drag van 12% miljoen gulden uitge trokken en dat geeft reden tot te vredenheid, vond de staatssecretaris Toch hoopt hij in de komende jaren dit bedrag te kunnen verhogen. Het onderhouden van muziekscho len achtte hij primair een taak van de gemeentebesturen. Pas als deze absoluut niet in staat zijn er geld voor beschikbaar te stellen wilde hij subsidiëring van rijks wege in overweging nemen. De staatssecretaris sloot zich aan bij de hulde die het socialistische Kamerlid de heer Willems aan wijlen Eduard van Beinum gebracht had. Het Wereldgebeuren Startklaar Verscheidene functionarissen van het Witte Huis en van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken slaken een zucht van verlichting nu de dag van presi dent Eisenhowers vertrek voor zijn Elfstedentocht is aangebroken. Aan de voorbereidingen van die reis heb ben hele afdelingen de handen vol ge had en ook de drukkerij van het Witte Huis moest eraan te pas ko men. Een groot deel van de voorbe reidende activiteiten, die gebeurden in nauw overleg met de ambassades in de door de president te bezoeken landen, is neergelegd in een aantal losbladige boeken. Dat zullen de lijf boeken van Eisenhower zijn op deze tocht, waarop hij in negentien dagen niet minder dan 35.398 kilometer zal afleggen. Het aantal toespraken dat hij moet afsteken mag er ook zijn: dertig. In totaal zal Eisenhower op deze excursie spreken met de leiders van dertien landen en met paus Jo hannes XXIII. Nooit eerder heeft een Amerikaanse president een zo uitge breid initiatief van persoonlijke di plomatie ontwikkeld. Terwijl voor verscheidene voorbe reiders een adempauze is aan gebroken, begint de president aan een reis. die niet weinig zal ver gen van zijn lichaams- en geest kracht. Met behulp van het los bladige systeem kan hij zich telkens in het vliegtuig voorbereiden op wat hem in de volgende hoofdstad te wachten staat. Hij kan er inlichtin gen vinden over de plaatselijke aard rijkskundige omstandigheden, de ge schiedenis van het land, o%-er het kli maat; een samenvatting van de plaatselijke economische en politieke toestand, en uiteenzettingen over de kwesties die tussen het gastland en de Verenigde Staten bestaan. Verder bevatten deze boeken korte aanwij zingen in verband met de gewoon ten, vooroordelen en taboes ter plaat se. Er staat ook in te lezen, hoe de exotische namen moeten worden uit gesproken van de staatslieden met wie de president in aanraking komt. oor Malcolm Moos, de presiden tiële toesprakenschrijver, zit het grootste deel van het werk er al op. Hij gaat alleen maar mee om het een en ander op papier te zetten wanneer blijkt dat er toch nog een hiaat is dat met woorden moet worden gevuld. Omdat de reis van Eisenhower niet wordt ondernomen met het onmogelijke doel om allerlei kloven met één klap te overbruggen en allerlei klippen opeens uit de weg te ruimen, en omdat de nadruk niet zozeer zal vallen op-het onderhande len als op het bereidwillig luisteren naar andere opinies en begrijpend reageren, werd het niet nodig geoor deeld dat de minister van buiten landse zaken. Christian Herter, over al bij zou zijn. Brigade-generaal An drew J. Goodpaster, secretaris van de presidentiële staf zal als metgezel van de president dagelijks contact kunnen opnemen met het ministerie van buitenlandse zaken in Washing ton. En Herter verschijnt pas op het reistoneel als de president na zijn be zoeken aan achtereenvolgens Rome Ankara. Karatsji, Kaboel. Nieuw Delhi, Teheran, Athene en Tunis in ""rankrijk arriveert voor de weste- J^V.UU,U VU.. UtlUUlll gtjuxavill. liau. -j 'V Hij was het met hem eens dat het j hJke topconferentie in Parijs. Zoals wel heel moeilijk is een waardige opvolger te vinden. De Kamer hechtte laat in de avond zonder hoofdelijke stemming haar goedkeuring aan de begroting van O. K. en V?. Emigrantenvluchten van K.L.M. naar Australië Van I januari 19G0 uf zullen de prij zen van het luchtvervoer voor emi granten van Nederland naar Austra lië en Niemv-Zeelnnd belangrijk wor den verlaagd, zo deelt de K.L.M. me de. Met ingang van deze datum zul len deze gelijk worden gemaakt aan dio van het vervoer per regerings schip naar deze landen. Voor de emigrant maakt het dan dus financieel niets meer uit of hij per schip of door de lucht naar Austra lië of Nieuw-Zeeland reist. Hij be taalt niets meer bij boven het be drag, dat hij van rijkswege moet bij dragen aan zijn emigratie. De K.L. M. zal naast de normale lijnmachine, die elke zaterdag van Schiphol naar Australië vertrekt, elke donderdag een speciale emigrantenvlucht ma ken. Naar Nieuw-Zeeland 2al de K. L.M. naar behoefte zo mogelijk elke maand één vlucht maken. De be stemming zal Christchurch of Auck land zijn, afhankelijk van het reis doel van de meerderheid van de emi granten. De eerstvolgende vlucht naar Nieuw-Zeeland zal op 18 febru ari vanaf Schiphol worden uitge voerd. B' Vannacht vertrekt president Eisen hower voor zijn rondreis, waarbij vele problemen met staats- en re geringshoofden zullen worden bespro ken. Op onze kaart zijn de pleister plaatsen van de president aangeduid. Op 22 december hoopt hij terug te zijn in Washington, waarna hij zich zal kunnen voorbereiden op het kerstfeest- in de familiekring. bekend volgen op dat westelijke be raad over de verhouding Oost-West en de toekomstige topconferentie van de Grote Vier, nog visites aan Madrid en aan Rabat. En overal zal de pre sident, wie eind augustus, begin sep tember zo'n glorieuze ontvangst te beurt viel in Londen, Bonn en Parijs, hetzelfde doel nastreven: „een beter begrip voor de Verenigde Staten en goodwill voor ons te bouwen". ehalve perssecretaris James Ha- gerty en de presidentiële secre taris voor de benoemingen. Thomas E. Stephens (die de organi satie van de reis hebben geleid), de binnenkort aftredende onderminister van buitenlandse zaken Robert Mur phy, Ikes zoon majoor John Eisen hower en diens echtgenote Barbara zal ook de lijfarts van de president, generaal-majoor Howard M. C. Sny der, van de partij zijn. Het is niet de eerste keer, dat dokter Snyder Eisenhower op een reis vergezelt. Hij waakt al over Ikes gezondheid se dert 1 maart 1945, toen deze nu 7S- jarige militaire arts eigenlijk met pensioen had kunnen gaan. In aller lei functies was hij na de oorlog steeds aan Eisenhowers zijde, ook op de eerste verkiezingscampagne voor het presidentschap in 1952. Tijdens de weken van ernstige 2iekte van de president in de afgelopen jaren leidde Snyder het medische team. Beleefd heidshalve kon, wat zijn „afdeling" betreft, voor deze reis niet veel wor den georganiseerd. De Amerikanen zijn namelijk ervan overtuigd dat het een slechte politiek zou zijn in dien de president in de verschillende, zeer van elkaar afwijkende landen niet at wat de pot daar schaft. Al leen flesjes water van zijn favoriete merk zal lke zelf meenemen; verder laat hij de menu's aan zijn gastheren over. Al mag men wel aannemen, dat dokter Snyder hier en daar zachte wenken zal geven, toch is te ver wachten dat Eisenhowers reis niet alleen een sportieve en een diploma tieke, maar ook een gastronome prestatie wordt. jEISPlAH EK AFSP8AIEH VAM PKSIKKT EISENHOWER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 19