PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Engeland wenst gemeenschappelijke Europese strategische atoomstrijdmacht Ongerustheid onder boeren in Kanaalzone STRAALJAGER BOORDE ZICH IN SCHUUR BIJ WOENSDRECHT STROOMSTORING HINDERDE WINKELEND APELDOORN 202e jaargang - no. 283 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en PI B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 68 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 1 dec. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: VUssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, t Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094 Fransen wantrouwend: doorkruising van A-proefplannen Politiek leiderschap in handen leggen van Westeuropese Unie Engeland poogt het Westeuropese politieke leiderschap in han den te leggen van de Westeuropese Unie waarvan het zelf deel uitmaakt om te voorkomen dat het terecht zou komen bij de Europese Economische Gemeenschap, waar Engeland buiten staat. Dit verklaarden gisteren verscheidene politici die te Parijs de jaarlijkse bijeenkomst van deze Unie (waarvan Frankrijk, Engeland, West-Duitsland, Italië en de Benelux- landen lid zijn) meemaakten, nadat van Britse zijde twee ont werpresoluties waren ingediend. De inhoud van deze resoluties komt op het volgende neer: Het scheppen van een gemeenschappelijke Europese strategische macht, met kernwapens uitgerust, die een afschrikwekkende uitwerking zou moe ten hebben op een eventuele aanvaller die voornemens zou zijn aanvallen op onbeperkte schaal op West-Europa uit te voeren. (De met kernwapens uitgeruste Britse luchtmacht zou bij de verwezen lijking van deze resolutie ter beschikking worden gesteld). Benoeming van een secretaris-generaal van de Westeuropese Unie, die gekozen zou moeten worden uit vooraanstaande Westeuropese politici (Opgemerkt wordt dat Groot-Brittannië gaarne zou zien dat deze functio naris een Brit zou zijn). De beschikbaarstelling van de Brit se luchtmacht zal vandaag yrorden voorgesteld door het socialistische Lagerhuislid Fr. Mulley. Maandag verluidde in de wandelgangen van het conferentiegebouw dat de Brit se regering bereid is, gevolg te ge ven aan hetgeen Mulley zal voor stellen, mits tevens wordt voorzien in verzekeringen voor een doelma tige politieke samenwerking tus sen de W.E.U.-staten en er een „in de praktijk redelijk werkende eco nomische overeenkomst" tot stand komt tussen de Zes van de E.E.G. en de Zeven van de Kleine Vrij handelszone. De Westeuropese Unie werd indertijd opgericht om de herbewapening van West-Duitsland mogelijk te maken. De Franse assemblee-leden nemen wat deze Britse voorstellen betreft enig voorbehoud in acht. Ex-premier Pflimlin van de M.R.P. merkte op: Indien dit voorstel ten doel heeft het Franse voornemen om een atoombom tot ontploffing te brengen te door kruisen, is het bij voorbaat tot mis lukking gedoemd". In feite was een dergelijke suggestie in de oorspron kelijke tekst van de ontwerpresolutie vermeld; zij is later echter geschrapt. Loonsverhoging in textielindustrie Tussen de werkgevers- en werkne mersorganisaties in de textielindus trie is overeenstemming bereikt over een loonsverhoging. Aldus is medege deeld door de textielwevkgeyersorga- nisatie te Enschede. De uurlonen zul len per 1 januari 1960, behoudens goedkeuring door het College van Rijksbemiddelaars, met elf cent wor den verhoogd. Hierin is de huurbij- slagslag 1957 verwerkt. Voor de jeugdigen zal een aanpassing der uurlonen plaatsvinden. Daarnaast bestaat overeenstemming over een aantal verbeteringen der secundaire arbeidsvoorwaarden. Wat de arbeids tijdverkorting betreft is men het eens over een verkorting tot 45 uur voor de dagdienst in de komende con tractperiode van twee jaar, doch er bestaat nog verschil van mening ten aanzien van de ploegenarbeiders. Industrie De vier grote werkgeversorgani saties in Nederland hebben aan de beide Kamers van de Staten- Generaal een nota gezonden over de vestiging en uitbreiding van indus trieën in „overig Nederland". Als overig Nederland wordt be schouwd het gehele gebied buiten de randstad Holland", maar daarvan dan toch wel in 't bijzonder de pro bleemgebieden, waar reeds ontwik kelingskernen werden aangewezen. Op een kaartje, dat bij de nota is gevoegd, staat uiteraard ook geheel Zeeland aangegeven als probleemge- De nota bevestigt nog eens, dat men het ook in de kringen van de werkgeversorganisaties niet eens is met de onevenwichtige eco nomische opbouw van ons land, een opbouw, die meegebracht heeft, dat zowel de bevolking als de industrie zich sterk concentreerde in de rand stad Holland en dat overig Neder land daarvan thans de nadelen on dervindt. De ongerustheid is echter niet zó groot, dat de organisaties een ver bod van vestiging voor nieuwe indus trieën in de randstad Holland kunnen aanvaarden of een vergunningsstelsel acceptabel zouden achten. Zij verklaren zich vooralsnog daar tegen, omdat zij vrije vestigings keuze een wezenlijk belang voor het slagen van het industrialisatiebeleid achten. Mocht het om enigerlei reden toch tot beperkingen komen, dan vragen de organisaties nader overleg tus sen overheid en bedrijfsleven. Blijkbaar bestaat er toch wel enige vrees in werkgeverskringen op dit punt en dat zeker niet ten onrechte De pogingvan de laatste jaren om in „overig Nederland" meer in dustrieën te vestigen en daar 'n groter deel van de Nederlandse be volking vast te houden, zijn tot nog toe slechts matig geslaagd. De toch wel gewaardeerde maatre gelen van de opeenvolgende minis ters van economische zaken, hadden te weinig effect. De werkgeversorganisaties betogen (Zie slot pag. 3 kol. 1) De W.E.U. verloor aanzienlijk aan betekenis toen dit was geschied. Thans streeft dus in het bijzonder Engeland naar een verlevendiging van dit bondgenootschap. De Nederlandse staatssecretaris van buitenlandse zaken, mr. H. R. van Houten, verklaarde dat zijn regering van mening is dat de Westeuropese Unie de aangewezen organisatie is voor overleg over alle vraagstukken, die zowel voor de E.E.G. als voor En geland van belang zijn. „Een dergelijk overleg kan de stabi liteit en de eenheid in de N.A.V.O. slechts ten goede komen", aldus de heer Van Houten. Benzineprijs in België verhoogd Met Ingang van maandag is de prijs van benzine in België met ongeveer 6 cent per liter verhoogd. In Brus sel kost gewone benzine nu 7.72 frank (bijna 58 cent) en super- benzine 8.12 frank (ruim 60 cent). De verhouding is een gevolg van de extra belasting op benzine en olie- produkten, waartoe de Belgische re gering heeft besloten ondanks ern stige protesten van de weggebrui kers, die de vorige week zondag met een „staking" uiting gaven aan hun misnoegen over deze maatregel. DEFECT DADELIJK NA START Piloot omgekomen: boerderij verbrand Maandagmorgen omstreeks half tien is een Hunter-straaljager van de vliegbasis Woensdrecht, bestuurd door de leider van het 326e squadron, de 34-jarige ma joor J. W. van Es uit Bergen op Zoom, op een landbouwschuur onder Nispen gestort. De vlie ger is hierbij om het leven ge komen. Het toestel werd ver nield en de boerderij brandde af. De straaljager was omstreeks half tien van de vliegbasis gestart en moet kort daarna een defect hebben fekregen. Het is acht kilometer van e basis, in het verlengde van de startbaan, neergekomen. Landbou wers die in de buurt op het land werkten hoorden een ontploffing in de lucht en zagen het toestel bran dend naar beneden komen. Het scheerde rakelings langs de boerderij, van N. Uitdenhaag in de Brembos straat onder Nispen en boorde zich toen in de daartegenover liggende schuur van de landbouwer F. Denisse. In het huis was mevrouw Denisse aan het werk. Plotseling zag zij een vuurgloed. Een der brandende stukken van het vliegtuig was op enkele meters van haar neergeval len. Zij greep snel de kleine en wist door de vlammen heen het leven te redden. Landarbeiders waren inmiddels te hulp gesneld- Vergeefs trachtte de heer Denisse, het vee uit de branden de «schuur té redden. Een twintigtal dieren vond in de vlammen de dood. De brandweren van Roosendaal, van Nispen en van de vliegbasis konden tegen de1 vlammenzee weinig onder nemen en weldra stond ook het woon huis in lichterlaaie. Schietstoel bleef ongebruikt Majoor Van Es heeft geen kans gehad met zijn schietstoel het toe stel te verlaten. Zijn stoffelijk overschot werd deerlijk verminkt in de cabine gevonden. Na terug keer uit Indonesië, waar hij bij het K.N.IJL. diende, heeft hij indertijd dienst genomen bij de luchtmacht. Zijn aanstelling tot squadronleider op Woensdrecht kwam in 1957, na dat hij reeds op de vliegbasis Vol- kel en in Duitsland de luchtmacht had gediend. Hij was gehuwd en had geen kinderen. Op de foto de wrakstukken van de verongelukte Hunter straaljager. Oudste inwoonster van Friesland overleden Gistermorgen is in de Julia Jan Wou tersstichting te Oudeschoot, waar zij reeds jaren werd verpleegd, overle den mejuffrouw Eva van der Meer. Op 22 augustus vierde zij haar 105de verjaardag. Zij was de oudste in woonster van Friesland. Amerikaan en Chinees moeten in Premier Nehroe van India heeft maandag in het Indische parlement meegedeeld dat zijn regering de Ver enigde Staten en Communistisch China ervan in kennis heeft gesteld dat de Amerikaan en de Chinees, die betrokken zijn geweest bij het inci dent in Bombay, India niet mogen verlaten zonder toestemming van de Indische regering. Zoals gemeld hebben de Amerikanen gezegd dat de sergeant van de ma rine Robert Armstrong vrijdag het Chineese consulaat in Bombay is binnengesleurd en daar verscheidene uren is vastgehouden. Aan het inci dent zou een verzoek om asiel vooraf zijn gegaan van de Chinees Tsjang, die later naar het Chinese consulaat terugging met twee bandopnamen van verklaringen die hij tegenover de Amerikanen had afgelegd. Het ministerie van buitenlandse za ken van communistisch China heeft daarentegen verklaard dat Ameri kaanse ambtenaren Tsjang in Bom bay hebben ontvoerd en met een mes hebben bedreigd. Het aquaduct bij Roelofarendsveen, waar de ringvaart Haarlemmermeer over de nieuwe rijksweg Amsterdam- Rotterdam voert, nadert zijn voltooi ing. Op deze fotocombinatie ziet men bo ven de waterweg en onder de auto weg, zoals de situatie op het ogen blik is. Man te Susteren door trein overreden Op de spoorrails ten noorden van het station Susteren werd maandagmor gen het zwaar verminkte lijk gevon den van de 75-jarige heer Peters uit Susteren. Het slachtoffer was zon dagavond met de trein van Geleen naar Susteren teruggekeerd en ver moedelijk de weg kwijtgeraakt, zo dat hij op de spoorbaan terecht kwam. Hij moet door een van de laatste treinen zijn gegrepen. GROTE WARENHUIZEN SLOTEN Verkoop bij kaarslicht en schijnsel zaklantaarns Tengevolge van kortsluiting In een hoogspanningskabel bij de Apel- doornse gasfabriek heeft gister avond een groot gedeelte van Apeldoorn van tien voor vijf tot bijna half zeven in het donker ge- GEBODEN GRONDPRIJZEN TE LAAG IN HET KOMENDE VOOR JAAR wordt bij Temeuzen de eerste waterstaatsspade voor 't nieuwe sluizencomplex en de verbreding van liet kanaal naar Gent, in de vruchtbare kleigron den gestoken. Een kleine drie honderd hectare landbouwgron den van Terneuzen tot aan Sas van Gent zullen in de komende tien jaren voor dit mil joenenproject aan liun oor spronkelijke bestemming wor den onttrokken. Natuurlijk kan geen enkele agrariër over dit massale grondverlies in een hoerastemming geraken, maar de betrokkenen zouden zich toch bij het onvermijdelijke kunnen neerleggen... De eigena ren-gebruikers die straks hun grond moeten afstaan, hebben echter tot dusver niet de indruk gekregen, dat er met hun belan- Gedupeerde grondgebruikers verlangen billijke vergoeding gen voldoende rekening wordt gehouden. De ongerustheid en de onzekerheid waarin ook vele anderen in de Kanaalzone de laatste tijd verkeren, heeft zich daarom eveneens van hèn mees ter gemaakt. Niet dat de agra riërs hierdoor gedeprimeerd zijn. Integendeel, zij zijn vast besloten met alle oirbare midde len voor hun belangen te blij ven strijden. Het zal er op uitdraaien dat, wan neer geen hogere schadevergoedin gen „uit de bus" komen dan tot dus ver reeds aan enkele gedupeerden voorgesteld, de betrokkenen het op onteigening van hun gronden zul len laten aankomen. Zo zal althans het advies luiden van de commissie van vertrouwensmannen van de ge dupeerde grondgebruik era, Want wat is het geval? In het eerst uit te voeren complex rond Terneuzen waar een aan tal grondgebruikers reeds de aan zegging kreeg him gronden binnen afzienbare tijd te moeten ontruimen, kwam de schattingscommissie de landerijen al taxeren. Aan de hand van de taxatierapporten deed daar op Rijkswaterstaat de eerste aanbie dingen om zo op basis van vrijwil ligheid tot aankoop van de grond te geraken. Aanbiedingen echter, die bij de betrokkenen ontevredenheid en wrevel hebben gewekt. Te lage grondprijs Want toen de gedupeerden enkele deskundigen aan het werk zetten om de geboden koopsommen terug te re kenen, kwamen deze tot de conclu sie, dat de basis van de door Rijks waterstaat te betalen grondprijs be langrijk lager schijnt te liggen dan de prijs, die dezelfde schattingscom- mls&le de z.g. commissie-Van Noo pten bij taxaties voor grondaan kopen ten behoeve van gemeentelijke uitbreidingsplannen stelt. Men komt dan regelmatig op prijzen van rond de gulden per m2, een bedrag, waar mee men ook in de Kanaalzone ge noegen zou nemen. Waarom moeten wij dan nu met zo'n gering bedrag worden afge scheept, is de gerechtvaardigde klacht van de gedupeerden. Zij zien geen verschil tussen het af staan van grond voor uitbreiding van gemeenten en voor de ka naalverbreding. Zij vinden het des te meer grievend dat van derge lijke grondprijzen wordt uitge gaan, omdat bij deze kanaalplan nen overwegend Belgische belan gen aan de orde zijn. België zal immers ongeveer 80 van de kosten moeten betalen en zal aan de gedupeerden in eigen land ook wel meer moeten vergoeden, wanneer men rekent dat daar de agrarische grondprijs reeds on geveer het drievoudige van die in Nederland is. Bovendien, zo wordt door de com missie van vertrouwensmannen ge steld, is er bij de thans geboden prijs zeker ook geen voldoende reke ning gehouden met de verwachtings- (Zie slot pag. 2 kol. 5) zeten. Niet alleen de verlichting in huizen en bedrijven, doch ook de straatverlichting viel uit. Verschei dene grote warenhuizen in het centrum van de stad moesten de deuren sluiten, nadat het publiek was verzocht de zaak te verlaten. In een aantal kleine bedrijven ging do verkoop door bij kaarslicht of het zwakke schijnsel van zaklan taarns. De stoplichten op verschillende druk ke kruispunten in het centrum ge raakten buiten werking en de po litie kon in de duisternis geen maatregelen nemen om het ver keer in goede banen te leiden, waardoor er hier en daar nogal wat verkeersopstoppingen ontston den, die echter vrij snel weer wa ren verholpen. Monteurs van de Provinciale Gelderse Elektrici teitsmaatschappij hebben met man en macht gewerkt om het euvel zo snel mogelijk te verhelpen. Om kwart over zes floepten overal de lichten Vveer aan, om enkele secon den later weer te doven. Tegen half zeven echter waren de moei lijkheden definitief opgelost. VERWACHT... Geldig tot hedenavond OOSTELIJKE WIND Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen, maar aanvankelijk hier en daar mist. Merendeels ma tige oostelijke wind. Iets lagere mid- dagtemperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN 2 december Zon op 8.26 onder 16-32 Maan o& 10.14 ondef.AÖU

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1