Ir. Dorst over positie Nederlandse landbouw Vrije veren opnieuw in de Tweede Kamer Zeeuwse Almanak Gillette :mn CJV-ERS HIELDEN GESLAAGD VOLKSDANSWEEKEND IN GOES P.v.d.A.-COMRES m MIDDELBURG WITTE KRUIS Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 30 NOVEMBER 1959 VOOR Z.L.M. IN KRUININGEN Kringvergadering van Oost Zuid-Beveland Ir. J. D. Dorst te Goes, provinciaal vocdselcomniissaris voor Zeeland, heeft zaterdagmiddag voor de kring Oost Zuid-Beveland v an de Z.L-M. te Kruiningen onder de titel: „Waar staan wij?" een rede gehouden over de huidige positie van de Nederland se landbouw. Aan het begin van zijn causerie stel de spreker vast, dat niet alleen de landbouw steun krijgt van de rege ring, maar dat ook de industrie in ons land door tal van maatregelen bevoorrecht en beschermd wordt. „Alleen de steun aan de landbouw is zoveel meer zichtbaar", aldus ir. Dorst. Uitvoerig schetste hij de ont wikkeling in de industrie en de land bouw in de laatste honderd jaar. Tus sen beide bedrijfstakken zag de in leider een groot verschil. Dè industrie kon reeds honderd jaar geleden pro fiteren van de uitvinding van de stoommachine, terwijl de mechanisa tie en motorisatie in de Nederlandse landbouw eigenlijk eerst na de twee- do Wereldoorlog zijn doorgedrongen. Terwijl men in de industrie een neiging tot concentratie heeft kun nen zien en nog kan zien, is daar entegen versnippering in de land bouw doorgegaan tot aan de Twee de Wereldoorlog. Thans is er ech ter een duidelijke afname van de kleine landbouwbedrijven, met name in Limburg en Brabant. Wat betreft de aankoop en de afzet is concentratie opgetreden in de landbouw. Spreker noemde in dit verband de coöperatieve aan- en verkoopverenigingen. Voorts ging ir. Dorst in op de positie van de landbouwer, die hij een orga nisator, werkverdeler en rekenmees ter noemde. Hij was van mening, dat de stijgende arbeidskosten wijzigin gen in het bedrijf noodzakelijk ma- Kruiningen krijgt nieuwe lagere landbouwschool Nodig door invoering nieuwe leerplan De invoering van het nieuwe leerplan op de lagere landbouwschool te Krui ningen heeft de noodzaak aangetoond van nieuwbouw van de school. Bin nen afzienbare tijd zal dan ook een nieuwe landbouwschool worden ge bouwd. In het uitbreidingsplan van Kruiningen is hiervoor reeds een strook grond gereserveerd. Dit deel de de voorzitter van de Kring Oost Zuid-Beveland van de Z.L.M., de heer C. J. v. d. Werff, mede tijdens de za terdagmiddag in Kruiningen gehou den vergadering van de Kring. De heer v. d. Werff ging in zijn openingswoord ook nader in op de komende contributieverhoging, die hij in vergelijking met andere streken van ons land niet hoog noemde. Deze verhoging zal in 1960 en 1961 zijn beslag krijgen. Tijdens deze verga dering, die o.a. werd bijgewoond door de rijkslandbouwconsulent voor de Zeeuwse Eilanden, dr. ir. C. W. C. van Beekom en de ere-voorzitter van de kring, de heer P. J„ J. Dekker, belichtte voorzitter v. d. Werff de garantie- en loonpolitiek van de rege ring en de plaats van de Nederlandse landbouw in de E.E.G. In het huishou delijk deel van de vergadering werd de heer I. J. Smallegange herbenoemd als hoofdbestuurslid. ken. De landbouw verkeert in moei lijkheden, die te vergelijken zijn met de crisis aan het eind van de 19e eeuw. Het verschil is, dat thans een doelbewuste landbouwpolitiek wordt gevoerd. Sprekende over de Invloed van de landbouw verklaarde ir. Dorst, dat men zich zal moeten reali seren, dat de invloed van de land bouw als steeds kleiner wordende groep van de bevolking ook relatief zal afnemen. We kunnen ecliter niet zeggen, dat we een vergeten bevolkingsgroep zijn, zo betoogde hij. In vergelijking met 25 jaar geleden is de boer al een heel eind gevorderd. De toekom stige boeren zullen veel meer nog dan thans het geval is, algemeen ont wikkeld en vakkundig geschoold die nen te zijn. Spreker besloot met de opmerking, dat het boerenbedrijf niet statisch, maar dynamisch is. Op zijn rede volgde een geanimeerde bespre king. fllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Oesters uit Nederland naar Frankrijk g Bestemd voor opslag in oesterputten De oestenhawdélaren te Yerseke hebben bericht ontvangen dat de Franse autoriteiten geen be zwaar hebben tegen de invoer van consumptïeoester uit Ne- §1 derland, bestemd om in Frank- M rijk in oesterputten te worden opgeslagen. Deze oesters moeten echter in Nederland voor de verzending op de door dr. P. Kon-inga, voorgeschreven wijze zijn be handeld. Dat wil zeggen dat de oesters moeten zijn ontsmet. Ten bewijze hiervan moeten de oesters zijn vergezeld van een certificaat, waarin wordt beves tigd, dat de vereiste behande ling op de voorgeschreven wij ze heeft plaats gevonden. Dit certificaat zal worden afgege ven door de dienst van dr. Kor- ringa. Over de juiste wijze, waarop de oester moeten wor den behandeld en het certificaat kan worden verkregen, zal nog een nadere bespreking tussen dr. Korringa en de belangheb- benden worden belegd. i iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii P.v.d.A. stelt oude moties aan de orde De voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer E. Vermeer, Iieeft zaterdagmiddag te Mid delburg verklaard, dat bij de komende behandeling van de waterstaatsbegroting in de Tweede Kamer de P.v.d.A.-frac- tie opnieuw de veergelden op de Westerschelde aan de orde zal stellen. „Nog altijd ligt er een motie- Westerhout inzake deze kwes tie en nog altijd een motie van het K.V.P.-lid Van den Heuvel'* aldus de heer Vermeer. „Wij zullen daarop terugkomen. Dat doen wij niet om het politiek gewin, maar omdat het hier gaat om één van de essentiële punten rond Zeelands ontwik keling. En een politieke partij mag aan dit probleem niet voor- Belgische loodsboot in de Wielingen aangevaren De Belgische loodsboot no. 3 is za terdagmorgen om tien voor half ze ven aangevaren door de van Antwer pen komende S27 brt. metende Duitse :ustvaarder „Erin Nubel." De stuur boordverschansing van de loodsboot werd ingedrukt, doch het schip kon op zijn post blijven. Twee opvarenden liepen verwondingen op. VAN TOT NIEUWE VERENIGING De werknemers van het Middel burgse gasthuis hebben een perso neelsvereniging opgericht. Men hoopt de banden tussen de mensen die in het gasthuis werken te verste vigen door het organiseren van ont- spannings- en ontwikkelingsavon den, bustochten en excursies. Het aantal leden van deze nieuwe vereniging, die de voor de hand lig gende naam van „Personeelsvereni ging Gasthuis" kreeg, bedraagt reeds 146. In het bestuur namen zitting W. Kruit, voorzitter, H. Bolier, secreta ris, C. van Offenbeek, penningmees- teresse, J. T. Pauwe, A. J. Jeras, A. A. Steendijk en A. Koudijs, leden. SINT Zaterdagmiddag heeft de sint en dat was dit jaar al de tweede keer LEZING De man die er gen-s in Zeeland een le zing zon houden over een niet direct alledaags ondervjerp, begoii met het verhaal over een andere lezing, die onlangs ergens in Drente vjerd ge houden. In een tamelijk uitgebreide platte landsgemeente zou een bekend bio loog 'komen spreken over het uit we- tenschapelijk oogpunt ongetwijfeld boeiende onderwerp: ,fDe ongeslach telijke voortplanting der schimmels". Uit wetenschappelijk oogpunt inte ressant, jawel, maar voor de door snee-dorpeling, al dan niet lid van 't Nut, toch niet direct een onder vjerp om zo heel erg warm voor te lopen. De geachte spreker was dan ook met weinig verbaasd toen hij ondékte, dat de zaal tjokvol zat. En voor hij met zijn lezing begon, informeerde hij eens toie al die mannen wel waren. Het waren paardefokkers. een bezoek gebracht aan Kapelle- Biezelinge. Zijn Spaans gevolg met Moorse inslag was echter aanzienlijk groter dan do eerste keer,- vorige week zaterdag, toen hij zijn Intocht deed in de fruitcentra. Zijn Pieten, met wie hij verschil lende winkels bezocht, waren niet karig met het uitdelen van versna peringen. Dit had tót gevolg, dat nét gevolg nog groter werd. Een grote schare kinderen trok name lijk met de sint mee, weliswaar geen gevolg van het Moorse type, maar door de goedheiligman toch zeer gewaardeerd... SCHIETEN Maandag 14 december gaat de rijks politie schieten. In Westdorpe. De reservisten doen ook mee. Wie de vaardigheid van deze laatste groep betwijfeie, zou de speelse opmerking kunnen maken: wie zich 14 decem ber in Westdorpe bergen kan, berge zich... Maar gelukkig, dat dit slechts speels bedoeld zou zijn. Want er schuilen onder de reservisten eminente schut ters, zij organiseren het schutters feest trouwens die in het vereni gingsgebouw „Concordia" hun capa citeiten zullen tonen met karabijn, revolver en luchtbuks. Aan deze wedstrijd nemen ook korpsleden van de rijkspolitie uit Sas van Gent, Westdorpe, Hoek en Philippine deel, alsmede het Korps Luchtwachtdienst Westdorpe. TIJD In Sint Anna ter Muiden weet men weer hoe laat het is. In het dorpje heeft men het een tijdlang zonder torenuurwerk moeten doen. Amper was echter in de raad van Sluis het besluit gevallen om het uurwerk weer op gang te brengen, of de kleine en grote wijzer zaten elkaar weer achterna... In het schilderachtige dorpje, waar het lijkt, of de tijd heeft stilgestaan, gaat de tijd dus toch weer door—. bijgaan!" zo besloot de heer Vermeer. Men zal zich herinne ren, dat de moties Westerhout en Van den Heuvel beoogden vrijstelling te verkrijgen van veergelden voor voetgangers, fietsers en bromfietsers. Zij werden vorig jaar tijdens het bewind van minister Algera aanvaard bij de behandeling van de interpellatie-Verkerk over de veertarieven. Drs. Van Hulst sprak in Goes voor C.-H. gemeente bestuurders „De overheid ten opzichte van vrije-tijdsbesteding en recreatie" Drs. J. W. van Hulst, lid van de Eer ste Kamer der Staten Generaal en di recteur van do Hervormde Kweek school te Amsterdam, heeft zaterdag middag in „do Prins van Oranje" te Goes een causerie gehouden voor de CJH.-gemeentebestuurders, die onder voorzitterschap van de heer J. D. Jansen, burgemeester van 's Graven polder, Nisse en 's Heer Abtskerke bijeenkwamen. Hij sprak over het onderwerp: „De overheid ten opzichte van recreatie en vrijetijdsbesteding". Nadat spreker in het kort van de si tuatie van enkele tientallen jaren ge leden had belicht, verklaarde hij, dat wel vrije tijd is gegeven, maar dat vergeten is iets over de besteding daarvan te vertellen. Voor de over heid ligt hier een taak om regulerend op te treden. Zij moet er niet alleen geld voor uitrekken, maar waar mo gelijk is stimuleren. Zonodig moet de overheid het particulier initiatief aan vullen. Zij, die behoefte hebben aan recreatie en ontspanning, moeten ook de mogelijkheden kunnen beutten, zo stelde drs. Van Hulst. Tijdens het huishoudelijk gedeelte van de vergadering werden in het bestuur herkozen de wethouders N. de Boer te Haamstede en A. Koster te Zaamslag, alsmede de gemeente secretarissen M. R. Boogert te Bors- sele en L. v. d. Hiele te Veere. Bur gemeester Jansen werd benoemd tot lid van het hoofdbestuur. Oud-hoofd chr. school S. Brouwer overleden Op 80-jarige leeftijd overleed te Am sterdam de heer S. Brouwer. De heer Brouwer was tot zijn pensionering in 1939 hoofd van de toen nog aan de Singelstraat staande chr. ulo en lagere school te Middelburg. Tevoren was de heer Brouwer als onderwijzer te Goes werkzaam. De heer Brouwer, die in 1920 naar Middelburg kwam, heeft de beide hervormde scholen aan de Singelstraat thans aan de Olmenlaan tot grote bloei gé bracht. Na zijn pensionering was de heer Brouwer nog enige jaren ouderling der hervormde gemeente van Mid delburg. De heer Brouwer was gedu rende zijn veeljarig hoofdonderwij zerschap een zeer geziene figuur in deze gemeente. Houdt u ervan dat uw man zich goed verzorgt? Rocket mooi precisie apparaat 4.50 Geef hem dan Dan scheert hij zich perfect^ en voelt hij zich de gehele dag prettig, fris en schoon. Advertentie ïm j ')erOp*)1*» fost 'ïr tegamoetk, i. d. expl. Bungalowdorp te Doorn on Bankpapier In Uw brievenbus WAARSCHUWING Let tussen vandaag en zaterdag op Uw brievenbus. APPÈL-4 KRANT Huis-aan-huls-verspreidingï LEES DIE KRANT! Bekendmaking vari geheimen dato 6 dec. '59 via LUXEMBURG en HILVERSUM 402 Mtr. r. ml. Heemr.singel 303 R.dam.- Ggk. Min. v, Just. t/a57o/2Ó! CONTRA- EN SQUAREDANSEN Bijna 100 Zeeuwse jongeren trokken naar Ganzestad Bijna honderd jongens en meisjes van de CJT.V. hebben zaterdag en zondag een geslaagde volksdansweekend ge houden in Goes. Het weekend was ge organiseerd door de commissie mu ziek en dans van de C.J.V. en dc V.C. J.C. in Zeeland. De leiding berustte bij mej. D. Dekker Uit Kloetingc, lid van de Provinciale Commissie van de C.J.V. Het volksdansweekend nam zaterdag middag een aanvang. Een openings- en welkomstwoord werd gesproken door mej. Dekker, die het weekend in het thema van de verwachting stelde. Na de broodmaaltijd werd 's avonds onder leiding van wdka D. E. Hiensch te Goes gevolksdanst. Op enthousiaste Twee aanrijdingen te Goes Geen voorrang verleend In Goes hebben zich zaterdagmiddag twee aanrijdingen voorgedaan, die beide gevolg waren van liet niet ver lenen van voorrang. Persoonlijke on gevallen deden zich niet voor; wel was er materiële schade. Op de hoek Kamperfoeliestraat-J. M. van Mellestraat kwam omstreeks drie uur een personenauto, bestuurd door de 28-jarigo J. J. W. uit Hoogerhci- de in botsing met de door de 58-jari- ge winkelier J. II. S. te Goes bestuur de personenauto. W. verleende geen voorrang. De wa- gen van S. schepte W.'s auto, die .weemaal over de kop sloeg en met de wielen, naar boven bleef liggen. De bestuurder bleef ongedeerd. De schade was aanzienlijk. Omstreeks 11 uur 's morgens kwam een lesauto, bestuurd door de 18-ja- rige M. J. R. uit 's Heerenhoelc op de kruising Beatrixlaan-LeliestraAt in botsing met een vrachtauto be stuurd door de 34-jarige P. K. uit Heinkenszand. R. verleende geen voorrang. De personenauto werd licht beschadigd. Collecte De dankdagcollecte in de Ned. herv. kerk te Nisse heeft opgebracht 445. wijze beoefenden meer dan 90 jonge ren uit alle delen van Zeeland en zelfs uit Bergen op Zoom contra- en square- dansen. Trudi Dekker uit Goes bege leidde daarbij-op de piano. Mej. Dek ker verrichtte de dagsluiting met een korte overpeinzing naar aanleiding van Mattheus 20: 2934. De niet uit Goes afkomstige jongeren vonden voor de nacht onderdak bij gemeente leden. Zondagmorgen woonde de groep de jeugddienst in de Grote Kerk bij, waarin wika Hiensch voorging. Hij sprak over het onderwerp: „Kunnen we onze welvaart aan". Hij wees in zijn predikatie op het gevaar van het materialisme in deze tijd. We mo gen wel in dankbaarheid van al het goeds genieten, maar we dienen dat ook in dienst van onze naaste te stel len, aldus wika Hiensch. Zondagmid dag werd gevolksdanst en gezongen. Mej. Dekker sloot het weekend zon dagavond met de regelen uit Lucas 12: 3540. Zij wees erop, dat de jon geren als blijde mensen mogen le ven in de verwachting van de komst van de Heer. Advertentie DE tSekte PIJNSTILLER Rugpijn... maar ook andere plagende pijnen vaagt u WITTE KRUIS i Tabletten, poeders, cachets iü WITTr KRUIS (Slot van pas. 1) opvapgen: de afstoting van de bevolking gaat er onverminderd verder, evenals de versmalling van de bestaansmogelijkheden. Waarom toch is deze ontwikkeling zo onbevredigend, zo vroeg drs. Ver meer zich af. Eij het formuleren van een antwoord op deze vraag verwees hij naar de inaugurele rede van prof. Klaasen, die een scheiding maakt tussen primaire en secundai re vestigingsfactoren. De heer Vér- meer concludeerde, evenals do bur gemeester van Middelburg in zijn begroetingswoord had gedaan, dat het vaak die secundaire factoren zijn, die hier een belangrijke rol spelen. Zij ontbreken immers in de bewuste gebieden: de sociale accom modatie is er onvoldoende. Het doorbreken van die onbevredi gende situatie Is geen gemakkelijke opgave. Het vraagt een beleid, dat vooruitloopt op een ontwikkeling, die men in de toekomst wenselijk acht. Dit beleid ontbreekt op dit ogenblik, meende spreker. „Ik ben er niet zb gerust op, dat in de komende jaren een forse poging zal worden gedaan om het vraag stuk van de probleemgebieden op te lossen. De huidige maatregelen zijn te licht om op korte termijn verbe tering te brengen" aldus de heer Venneer, die vervolgens betoogde, dat het in de begroting van econo mische zaken genoemde totaalbedrag voor de ontwikkelingsgebieden voor een deel gecamoufleerd is: bij de posten, waaruit dit bedrag is samen gesteld, zijn er zelfs zij, die een ver laging betekenen vergeleken bij vroeger. Noodzakelijk achtte dit Kamerlid vooral, dat er een gedegen coördina tie tot stand komt tussen alle de partementen en instanties, die met deze zaak te maken hebben. Zo is liet onjuist, dat enerzijds geprobeerd wordt -industrie iu een bepaald ge bied te vestigen met medewerking van Economische Zaken, terwijl O. K. en W. met een mammoetwet komt, waarvan de normen voor het voortgezet onderwijs in diezelfde streek funest zijn. Ook op het ge bied van de woningbouw komen voorbeelden van het ontbreken van coördinatie voor. Noodzakelijk is voorts het afwegen van de ver diensten van diverse elkaar con- currende plannen. Wanneer men pleit voor de pro bleem-gebieden dan dient men zich tegelijkertijd te realiseren, dat het hier niet alleen om een taak van de ondernemer gaat. „Op die ondernemerstaak voor uitlopend moet de overheid een eigën taak vervullen in haar ei gen sfeer. Die taak zou men kun nen omschrijven als een „klaar maken van de bodem voor de in dustrie", zo betoogde drs. Ver meer tenslotte. ,JDat klaarmaken zal geld kosten. In het kader van dit streven is de kreet om be lastingverlaging een schrille dis sonant". Geen koppeling met Deltaplan Het Zeeuwse Kamerlid drs. Wester- hout stelde in zijn hierna volgend betoog een punt centraal: Zeelands ontwikkeling moet niet worden ge koppeld aan het Deltaplan. Als nien dat wel zou doen, dan loopt men het gevaar dat dit plan wordt gebruikt als een kapstok voor alle Zeeuwse verlangens. „Hoe paradoxaal het ook klinken moge, in dat geval zou het Deltaplan wel eens een belem mering kannen zijn voor Zeelands ontwikkeling", zo meende spreker. „Reeds nu zijn er in Zeeland facto ren aan telwijzen, die een reële ont wikkeling in deze provincie mogelijk maken". Uitvoerig ging de heer Wester hout na welke taak hier de lands- overheid heeft. Zij behoort de prioriteiten vast te stellen. Een lokaal of regionaal bestuur mag en kan dit niet doen. Europoort en Sloeplan zijn naar sprekers mening eikaars complement: hét eerste project dient gereserveerd te worden voor de zware industrie, terwijl het tweede daarentegen andere bedrijven kan opvangen. Maar dit alles dient door de lands regering vastgesteld te worden! De heer Westerhout verklaarde op dit punt niet gerust te zijn. „Van een duidelijk beleid dienaangaande is geen sprake. Zo is men met dé studie voor de havengebieden- nog maar juist begonnen". In het verdere van zijn rede wees spreker er op, dat het overige deel van Zeeland moet worden „aange sloten" aan de ontwikkeling op cen trale punten. Daarbij is bijvoorbeeld samenwerking tussen landbouw en industrie onontbeerlijk. Nodig is ook, dat door het Deltaplan getroffen plaatsen als Yerseke in die ontwik keling een plaats krijgen. Spreker maakte van de gelegenheid gebruik om bij dit punt zijn teleur stelling uit te spreken over do gang van zaken rond de oesterproef: tóe- gezegd door minister Mansholt, door minister Staf (als minister a.i.) technisch mogelijk verklaard, thans echter blijkbaar weer bezwaren op leverend. Tenslotte bracht de heer Wester hout de recreatie ter sprake, daarbij tevens de „grondspeculaties" aan de orde stellend. Ook hier ligt een taak voor de overheid, eventueel door het aanbrengen van een wijziging in de onteigeningswet. Spreker vroeg zich af of er in dit verband wellicht plaats is voor een provinciaal grond bedrijf. Discussie De discussie werd ingeleid door de directeur van het E.T.I. voor Zee land, drs. M. C. Verburg, die de bei de inleidingen samenvatto in een rar tioneel programma van tien punten. Bij de discussie, waaraan door een groot aantal congresgangers uit vrij wel alle delen van Zeeland werd deelgenomen, werd ondermeer een felle klacht geuit door de heer Roel- se uit Sint-Maartensdijk. Deze klacht betrof met name het pendelen, dat hij in sterke be woordingen veroordeelde. „Onze dienstbussen zijn niet al te mooi, maar U moet eens komen kijken naar de bussen van de pendelaars. De mensen worden er als slacht vee ingestopt" zei deze spreker. Hij wees er op, dat do pendelaars iii feite bij do werkloosheidscij fers geteld moeten worden. „Dat betekent, dat 30 van de be roepsbevolking op ons eiland in ergste tijd werkloos is". Wethouder M. A. van Popering van Vlissingen betoogde, dat bij het Sloeplan het paard achter de wagen wordt gespannen: niet wachten op het bedrijfsleven met het uitvoeren van dit plan, maar omgekeerd. Het congres werd tenslotte besloten door de partijvoorzitter de heer E. A. Ver meer, die ondermeer inging op de oppositiefunctie van 9e P.v.d.A. „De ze oppositie moet uitgaan van de ge dachte, dat wat wij in staat moeten zijn morgen uit te voeren hetgeen wij heden eisen". VANDAAG. Middelburg Schouwburg: „De man zonder angst", 20 uur, 14 Jaar; Electro: „Die Beine von Dolores", 19 en 21.15 uur, ad. Vlissingen Luxor: „Van het Westelijk front geen nieuws", 19 en 21 uur, 14 jaar; Alhambra: „Met muziek meer mans", 19 en 21 uur, a.l. Goes Grand: „De blauwe engel", 20 uur, 13 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2