PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VENEZUELA PROTESTEERT IN DEN HAAG Zeeland heeft 00K kansen zonder totstandkoming van het Deltaplan BILT VRIJLATING VAR TWEE CUBAANSE VLIEGERS LEIDT TOT ERNSTIG CONFLICT INCIDENT TUSSEN CHINEZEN EN AMERIKANEN TE BOMBAY BINNENBRAND IN AMSTERDAM MAAKT 6 MENSEN DAKLOOS Vandaag... 202e jaargang - no. 282 Dagblad, uitgave van de Ilrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 30 nov. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51. tel. 3841; Goes, Grote Markt 2. tel. 4254 (b.gg. adv. 2234); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen. Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. red. tel 2425. adm. te! 2094. „Antillen mogen geen basis vain vijanden worden" President Romulo Béthencourt van Venezuela heeft zondag avond bekendgemaakt, dat weliswaar de betrekkingen met Ne derland niet zijn verbroken, maar dat aan de Nederlandse rege ring een krachtig protest zou worden overhandigd. „Tot onze verrassing hebben wij vernomen", zo legde bij deze stap uit, „dat één van de piloten die pamfletten vervoerden die boven Caracas moesten worden uitgeworpen, uit de Nederlandse Antil len is uitgewezen naar San Domingo. Dit geschiedde in weerwil van het verzoek van de Venezolaanse regering om hem vast te houden, totdat een commissie van de Organisatie van Ameri kaanse Staten hem een verhoor zou hebben afgenomen. Hij legde er nadruk op dat Venezuela onder geen enkel beding kan toe staan dat de Nederlandse Antillen tot „operatiebases van vijanden van het democratische regime" worden gemaakt. „De Nederlandse Antillen" zo voegde hij eraan toe, „dienen niet te vergeten, dat zij leven van Venezuela en dat het ontoelaatbaar is, dat in 1959 er op Amerikaanse bodem nog koloniën zonden zijn. Deze klacht zal worden voorgebracht op de confe rentie die de Organisatie van Amerikaanse Staten in februari a.s. te Quito zal houden". In kringen van het Venezolaanse mi nisterie van buitenlandse zaken is gisteren vernomen, dat de ambassa deur van dat land in Den Haag, Julio Alfredo de la Rosa, naar Caracas wordt ontboden om officieel rapport uit te brengen over de „pilotenkwes- tie". De Nederlandse ambassadeur te Caracas, de heer N. Boon, zal van daag om overleg te plegen naar Cu rasao vliegen. Navigatorische onkunde Ongewenste vreemdelingen De oorzaak van al deze moeilijk heden ligt in de navigatorische on kunde van twee in ballingschap Adenauer wenst „De rode hand" uit Duitsland weg In doorgaans welingelichte kringen te Frankfort wordt vernomen dat de Westduitse regering de activiteiten van „De rode hand" dermate ernstig opvat dat bondskanselier Adenauer dinsdag en woensdag tijdens zijn verblijf te Parijs deze kwestie bij President De Gaulle ter sprake zal rengen. De Westduitse regering wenst de leden van de voornamelijk tegen het Algerijns verzet optreden de Franse terreurorganisatie niet langer binnen zijn grenzen. De bondskanselier, aldus wordt ver nomen, zal De Gaulle vragen wat hij denkt te doen om de activiteiten van „La main rouge" in West-Duitsland te beëindigen. In twee jaar tijd moet deze organi satie in West-Duitsland ongeveer 18 aanslagen hebben gepleegd, onder andere een bomaanslag op een vrachtschip in de Hamburgse ha ven, en de moord op een Algerijnse advocaat in Bonn, op de trap van de Tunesische ambassade. Naar schatting wonen en werken ongeveer 10.000 Algerijnen in West- Duitsland. De meesten hunner staan in contact met de „belastingopha lers" van het Algerijnse bevrijdings front F.L.N., die maandelijks of we kelijks een bijdrage in de kosten van de Algerijnse oorlog komen opvor deren. Zaterdag heeft jhr. dr. D. C. Röell officieel afscheid genomen als hoofd directeur van het rijksmuseum te Amsterdam. Tijdens de receptie werd hem door de commissaris der koningin in de provincie Noord Holland, dr. Mi J. Prinsen, het lint omgehangen, beho rende bij de hem door HM. de Konin gin verleende onderscheiding van grootofficier in de huisorde van Oranje. verblijvende Cubaanse vliegers, die onlangs hebben gepoogd politieke strooibiljetten uit te werpen bo ven de Venezolaanse hoofdstad, maar hun politieke last bij vergis sing boven Willemstad op Curasao uitstrooiden. Na deze „dropping" koersten zij naar het nabijgelegen Aruba in de veronderstelling dat dit Curagao zou zijn en zetten daar hun vliegtuig neer. Zij werden er in arrest gesteld. Hun zaak werd voor de Antilliaanse rechter ge bracht die hun boetes oplegde. Zij zijn vervolgens het land uitgezet als ongewenste vreemdelingen. De laatste van de twee verliet de An tillen zondag. Zij zijn felle tegen standers van het regime 'van Fidel Castro op Cuba en eveneens van dat van Béthencourt in Venezuela, dat sterk links georiënteerd is, hoe wel waarnemers de bewering dat Béthencourt communistische sym pathieën zou hebben volstrekt on gegrond noemen. Caracas heeft gisteren gezegd dat de uitzetting geschiedde wegens het be drijven van ongewenste politieke ac tiviteit. De regering van de Nederlandse An tillen heeft, aldus deze verklaring, voldaan aan een Venezolaans verzoek om de vliegers niet vrij te laten al vorens hun identiteit en de herkomst van hun vliegtuig vaststond. Eveneens zijn een Venezolaans ver zoek om een aantal functionarissen op de hoogte te doen stellen van de gebeurtenissen en een verzoek om toelating van Venezolaanse journa listen „die alle faciliteiten kregen om zich zonder censuur of belemme ring op de hoogte te stellen van de toedracht van zaken" ingewilligd. Tenslotte zal aan de Venezolaanse regering volledig verslag worden ge zonden van de processen-verbaal en van de bevindingen van de justitiële autoriteiten van de Nederlandse An tillen. Een eventueel verzoek van de vredes- commissie van de Organisatie van Amerikaanse Staten kan niet wor den ingewilligd aangezien Nederland noch de Nederlandse Antillen lid van de O.A.S. zijn, aidus de verklaring. PROTEST VAN V.S. TE NIEUW-DELHI Wederzijdse beschuldiging van ontvoeringen Zaterdag is te Nieuw-Delhi van Ame rikaanse zijde vernomen dat de Ver enigde Staten bij de Indische rege ring hebben geprotesteerd naar aan leiding van een incident dat zich te Bombay heeft voorgedaan en waarbij een klerk van het Amerikaanse con sulaat zes uur in l\et consulaat-gene raal der Chinese volksrepubliek werd vastgehouden en slecht behandeld. Het ministerie van buitenlandse za ken van communistisch China heeft daartegenover een verklaring uitge geven waarin wordt gezegd dat em ployees van het Amerikaanse consu laat in Bombay een staflid van het Chinese consulaat in die stad hebben ontvoerd en „aan ernstige bedrei gingen en grove druk hebben bloot gesteld." Uit taxi gesleept Volgens een Amerikaanse verklaring over dit geval werd de Amerikaanse marinier Robert Armstrong om 7.40 uur 's morgens meegevoerd in het crommunistisch-Chinese consulaat- generaal te Bombay en daar uren lang verhoord. Minstens zes Chine zen trokken hem op de openbare weg uit een taxi, aldus de verklaring en sleepten hem mee binnen het ge bouw. Hij werd er met een touw om de hals en de armen vastgebonden aan een paal in de garage verhoord. Een Chminees stond erbij met een knuppel in de hand en zei tot Arm strong, dat die ermee van langs zou krijgen als hij zou schreeuwen. Tweemaal werden zijn zakken doorzocht en later werd hij naar een open ruimte gevoerd om ge fotografeerd te worden. Het duur de tot 13.50 uur, voordat men hem vrijliet op een eis die de In dische politie reeds om 9.30 uur had gesteld. „Rovers", De Chinese lezing komt erop neer, dat personeel van het Amerikaanse consulaat het staflid van het Chinese consulaat Tsjane Tsjien-Joe heeft ontvoerd en gedwongen een verkla ring tegen zijn wil af te leggen ten einde de misdaad van de ontvoering te kunnen verbergen. Toen de Amerikaanse „rovers" met Tsjang in een auto naar het centrum van Bombay reden, slaagde Tsjang er in te ontsnappen op het ogenblik dat de wagen vlak bij het Chinese consulaat reed, aldus de verklaring. Een Amerikaan sprong ook uit de auto en achtervolgde hem met het mes in de hand. Dit zagen ver scheidene leden van het personeel van het Chinese consulaat, die de Amerikaan beletten zijn misdadig voornemen uit te voeren, aldus de verklaring. Aanslag op Shell bij Milaan Twee onbekenden hebben zaterdag avond een bom gegooid naar de Shell-raffinaderij ter noordwesten van Milaan. De bom kwam terecht in een net, dat ter bescherming van twee grote tanks was aangebracht. De helse machine kwam niet tot ontploffing. Politiemannen en bewa kers namen de twee mannen onder vuur maar wisten hen niet te raken. De daders ontkwamen in de duister nis. Sinds vrijdag wordt in geheel Noord- Italië gezocht naar een man die ge dreigd heeft de olie-installaties van de Shell bij Milaan op te blazen, als deze maatschappij hem niet 100 mil joenlire (ongeveer 600.000 gulden) deed toekomen. In het begin van vo rige week werden op het terrein van de olie-onderneming twee bommen gevonden die, als zij ontploft zouden zijn, een geheel district van Milaan zouden hebben verwoest. Pesquet in de gevangenis De voormalige Franse afgevaardigde Robert Pesquet, die de hoofdrol heeft gespeeld in de aanslag of schijnaanslag op de Franse senator en oud-minister Mitterrand, is in de Parijse gevangenis La Santé opge sloten. Pesquet is door een rechter van in structie beschuldigd van „vernieling van een gebouw met ontplofbare stof fen". De beschuldiging houdt ver band met een bomontploffing op 5 februari 1958 in het gebouw van de Nationale Vergadering. Pesquet werd zaterdag in Parijs ge arresteerd. De politie heeft zijn wo ning in Parijs en zijn landhuis in Normandië doorzocht. Pesquet was een Poujadistische afgevaardigde ten tijde van de bomontploffing in het gebouw van de nationale vergadering, die grote schade aanrichtte. De ont ploffing gebeurde in een w.c. on der een kamer waar een socialis tische commissie vergaderde. Er waren geen gewonden. In theorie kan voor een gedeeltelij ke of totale vernieling van een be woond gebouw met ontplofbare stof fen de doodstraf gegeven worden. In de zaak-Mitterrand wordt Pes quet beschuldigd van „het in bezit hebben en vervoeren van oorlogswa pens." Kroesjtsjew naar congres in Boedapest De Russische premier Kroesjtsjew en zijn vrouw Nina Petrowna zijn zondag in Boedapest aangekomen. Kroesjtsjew zal als eerste secretaris van de Russische communistische partij en leider van een Russische partijdelegatie het zevende congres van de Hongaarse communistische partij bijwonen. Hij werd op het vliegveld van Boeda pest verwelkomd door Janos Kadar, de leider van de Hongaarse commu nisten en een afvaardiging van de Hongaarse communistische partij en regering. CONSTERNATIE BIJ „DE WALLETJES" Echtpaar met baby ontkwam via dakgoot Een felle binnenbrand in een huis aan de O. Z. Achterburg wal no. 85 in dat deel van de Amsterdamse binnenstad, dat „De Walletjes" wordt genoemd, heeft zondagmorgen zes men sen dakloos gemaakt. Alle be woners sliepen nog toen de brand uitbrak en moesten spaarzaam gekleed liun huis uitvluchten. In het souterrain wilde een werkster zondagmorgen omstreeks half twaalf een kleine oliekachel aansteken. De ze ontplofte een paar keer en toen vatte ineens de olie vlam en ontstond een vuurzee. Wel poogde de werkster nog door een deken over de kachel te werpen de vlammen te doven, doch ...herdenkt sir Winston Chur- C chill zijn 85e verjaardag. P.v.d.A.-CONGRES IN MIDDELBURG Spreidingsbeleid heeft tot dusver weinig resultaat gehad TE MIDDELBURG werd zaterdagmiddag in de Concert- en Gehoorzaal een congres gehouden over „de plaats van Zeeland in onze nationale eco nomie'', georganiseerd door de Partij van de Arbeid. Er bestond voor dit congres een ruime belangstelling, niet alleen bij de leden dezer partij, maar ook bij een aantal provinciale autoriteiten, onder wie de commissaris der koningin, die de middagvergadering bezocht. In een korte toespraak tot het congres releveerde do commissaris een aantal problemen van het huidige Zeeland, problemen die soms ook een gevolg zijn van diverse rege ringsmaatregelen. In dit verband noemde jhr. De Casembroot het kern- beleid. „Ik kan begrijpen, dat de regering streeft naar centralisatie bij de aanwijzing van de industriekernen, maar dan zal zij tevens moeten be grijpen tot welke consequenties dit leidt." Eén van deze consequenties uit de praktijk noemde de commissaris: een bedrijf uit Yerseke een plaats die toch al zwaar getroffen wordt door de uitvoering van het Deltaplan verhuist thans naar Goes, omdat het daar allerlei faciliteiten krijgt. Ook het woningbeleid speelt een rol: industrieën buiten de kernen kunnen niet uitbreiden, omdat er geen woningen voor arbeiders van elders zijn. Doch het contingent voor Zeeland is te gering om volume voor dergelijke ge vallen te reserveren, aldus de commissaris. Burgemeester mr. Joh. de Widt van Middelburg sprak het congres als „gastheer" toe, daarbij een aantal facetten van de spreidingspolitiek belichtend. Hij concludeerde, dat tot dusver de regionale industrialisatie slechts zeer ten dele was gelukt en vestigde voorts de aandacht op de noodzakelijkheid van grotere be- band wees hij op de samenwerking van Middelburg en Vlissingen in „dubbelstad-verband". Het eigenlijke congres bestond uit twee inleidingen n.l. door de Ka merleden drs. Vermeer en drs. Wes terhout met daarna discussie. In deze discussie mengden zich even eens aanwezigen van andere politieke volkingBagglomeratiee. In dit yerv^ kleur, oa de c*-h» wethouder A. J. g Sl het debat levendigheid, vooral omdat men aan beide kanten in alle vriendelijkheid overigens enkele punten duidelijk formuleerde, b.v. de verdwijning van de klassestrijd uit het programma van de P.v.d.A. (Wethouder Kaland: „Waarom nu Sas?" Voorzitter Vermeer: „Gaat U e programma's van de S.D.A.P. na en dat van de P.v.d.A. in 1945. Een klassestrijd wordt niet opgeheven door middel van een programma, hier is integendeel een ontwikke ling") alsmede het spreidingsbeleid van vroegere kabinetten. Het congres werd geopend door de voorzitter van het gewest, de heer M. J. van Poelje. Het Kamerlid drs. A. R. Vermeer trok eerst enkele algemene lijnen inzake de regionale welvaartssprei ding, waarna drs. Th. J. Westerhout naging welke taak Zeeland bij deze spreiding kan vervullen. Als inlei ding tot de daarop volgende discus sie vatte drs. M. C. Verburg een aantal punten uit beide inleidingen samen, daarbij een programma ont vouwend hoe men ae problematiek van deze spreiding wetenschappelijk kan benaderen. Drs. Vermeer stelde in een helder betoog vast, dat het tot dusver gevoerde spreidingsbeleid de fu neste ontwikkeling in de pro bleemgebieden niet heeft kunnen (Zie slot pag. 2 kol. 5) i dit gaf niets meer. De werskter en een meisje, dat zich ook in het sou terrain bevond, wisten zichzelf in veiligheid te brengen. De bewoonster van de bel-etage kon nog via de stoep de straat bereiken. Haar dochter met haar man, die op de eerste etage woonden, slaagden erin via het achterhuis en een op de Barndesteeg uitkomend plat aan de vlammen te ontkomen. Hachelijker was de positie waarin een echtpaar met een baby van acht maanden zich bevond op de tweede etage. Het vuur was via het trappenhuis in een oogwenk van het souterrain naar de boven verdiepingen doorgeslagen. Dit echtpaar vluchtte naar de derde verdieping en wist een dakgoot op zij van het huis te bereiken, van waaruit allen via de ladder van de brandweer behouden op straat konden worden gebracht. Een kat kwam in de vlammen om. De hoofdbewoonster, die kamers ver huurt en zelf op de le verdieping in het achterhuis woont, was afwezig. Het souterrain, de le, 2e en derde verdieping van het voorhuis brand den geheel uit. De bel-etage werd niet ernstig beschadigd, doch kreeg wel grote waterschade. De brandweer bluste met vijf stralen in een klein half uur deze brand, die zich in deze oude en dicht bebouwde buurt ern stig liet aanzien. Fabrieksbrand te Tilburg Anderhalf uur lang heeft de Tilburg- se brandweer zondagavond hardnek kig en omzichtig strijd geleverd te gen een vlammenzee die de gloed nieuwe gebouwen van „Smarium" koekfabrieken n.v. aan de Ringbaan Noord te Tilburg geheel in as dreig de te leggen. De garage van het bedrijf waarin veel vervoersmateriual was gestald en het daarmee verbonden maga zijn waarin grote voorraden embal lage lagen opgeslagen brandden vol ledig nit. Veel materiaal (auto's en machines) zijn verloren gegaan. De schade die door verzekering wordt gedekt be draagt vele tonnen. Tot diep in de nacht is de brandweer bezig geweest met het nablussingswerk. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duis ter. Het vermoeden bestaat dat een onachtzaam weggeworpen peukje sigaret het vuur heeft doen ontstaan in de garage waar het voedsel vond in de daar aanwezige dieselolie. FotoDe brand aan de Oude Zijds Achterburgwal. VERWACHT. Geldig tot hedenavond LAGERE MIDDAGTEMPER ATUREN Wisselende bewolking met hier en daar een bui. Matige, aan de kust in de namiddag krachtige tot harde zuidwestelijke wind. Lagere middag- temperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN 1 december Zon op 8.24 onder 16.33 Maan op 9.12 onder 18Ü

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1