Waterman's PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer iKIMl uit de ETHER 'ortret vj een vijanl Jacht m vol Beter voorkomen dan genezen! te wat Waar zijn onze schepen? Renault 4490,- X?lncl\t tuf de Öostjêixe 30 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 30 NOVEMBER 1959 RADIO- EN T.V.-RUBRIEK Muzikaal vermaak vulde zaterdagavond Het was een wat merkwaardige sa menloop van omstandigheden, dat de A.VJv.Ó. in haar zaterdagavond-tele visieprogramma eerst de moderne „muziek" eens fiks terugwees, om vervolgens in de Weekendshow een vertegenwoordigster van datzelfde genre te presenteren als „top of the bill". Over het algemeen was het een nogal middelmatig vermaak, vastge lopen in het oude schema. DINSDAG 1 DECEMBER. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00—24X10 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 6.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Wa- terst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Rondom het woord, theologische etherleergang. 11.00 Gram. 11.30 Quiz. 12.00 Alt en piano. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land en tuinboirwmeded12.33 Meisjeskoor en instr. kwintet. 12.53 Gram of act. 13.00 Nws. 13.15 Conc. ork. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Gevar. progr. 16.00 Eij- beloverdenking. 16.30 Kamermuz. 16.50 Gram. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee: Ne derlands Nieuw-Guinea: volk in over gang, door dr. F. C. Kamma. 18.00 Or- gelrecibal. 18.35 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Radio Philh. ork. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 Twee edellieden van Verona, hoorspel. 2155 Gram. 22.00 Pari. comm. 2245 Vocaal-ens. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23 00 Symf. ork. 23.45 Gram. 2355—24.00 Nieuws HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. s.oo Nws. Daarna: orgelspel. 8-35 Gram. 9.00 Gym. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Morgen wijding. VARA: 10.20 Gram. 11.15 Voordr. 1155 Pianorecital. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Voor het platteland, praatje. 12.39 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Kamermua. 13.45 Wikken en wegen, praatje. 14.00 Sopr. en piano. 14.20 Hun lach klinkt van zover, hoorspel. 15.10 Gram. 15.25 Het Residentie-ork. en sol. 15.45 Zestig minuten van boven de zes tig. 16.45 Oude liedjes. 17.00 Gram. 17.23 Hammondorgelspel en zang. 17.50 Mill-, lair comm. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 1350 Openbaar kunstbezit, lezing. 19.00 Parlementair overz. 19.15 Re- geringsultz.: De Ver. Naties in de afge lopen weken door mr. C. W. A. Schür- maim, Nederlands permanent vertegen woordiger bij de Ver. Naties. 19.30 Ca baret. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Cabaret. 2155 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Con certgebouw ork. 2355—24.00 Nieuws. FRANS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 10.00 Sport. 1950 Voor de vrouw. 20.00 Joum. 20.30 Le grand concours des O ri des. 2055 T.V.-speL 22.35 En direct de.. Daarna: wereldnieuws. VLAAMS-BELG. T.V.-PRO GRAMMA. 1950 Voor de jeugd. 19.30 Nws. 20.15 Te kenfilm. 20,30 Speelfilm. 22.00 Weten schappelijk progr. 22.45 Nieuws en jour naal. Advertentie) oren, 3>e* en.... sclvrijvcn Willem O'Duys had weer een aantal insiders uit de platenbusiness rond z'n tafel verzameld. Voor zover mo gelijk in dit merkwaardige vak, had de discussie wat meer inhoud dan de vorige keer. En toen kwam de Weekendshow met... een rock and roll-zangeres en met een zanger van „het levenslied". De Zweedse zangeres Siw Malm- kvist, die door de platenbazen met erg veel enthousiasme naar een ta melijk kunstmatige internationale carrière wordt gedreven, stelde danig teleur. Het had heel weinig te bete kenen, wat ze zong. Jean Walter, de andere gast, vertegenwoordigde een genre dat bij onze zuiderburen nog altijd erg gewild is, maar dat in ons land toch alweer enkele decennia in het verleden ligt. Verder was er een goed acrobatentroepje en een uitste kend mondharmonicatrio. Maar de show was ook deze keer weer teveel opgehangen aan het op treden van Johnny Kraaykamp. Hij probeert zich er zo goed mogelijk door te slaan, levert immer enkele alleraardigste parodieën, maar is druk bezig zijn eigen carrière te vermoorden. De Weekendshowgirls deden opnieuw goed werk, vooral in de met fantasie op het scherm ge brachte Berliner Luft-show, die het hoogtepunt van de avond vormde. De A.V.R.O. besteedt veel zorg en geld aan deze Weekendshow, maar om werkelijk een blijvend succes te garanderen, zal ze toch de formule moeten veranderen. Zondagavondprogramma Het programma van de N.C.R.V. stond gisteravond in het teken van de advent. Een op telerecording op genomen muziekuitvoering, waaraan een aantal uiterst bekwame kunste naars meewerkten. Dat de serie Disneylandfilms werd besloten met een rolprent over Es kimo's betreuren wij niet, al moeten wij toegeven, dat de laatste beslist niet de vervelendste was. Vandaag KADIO Op het concert, dat enige tijd geleden gegeven is ter gelegenheid van de In ternationale Muziekweek 1959 van de stichting Gaudeamus, is o.a. de Ne derlandse pianist Johan Otten opge treden. Ten behoeve van de VARA is daarvan een opname opgemaakt, die zal worden uitgezonden in een ge zamenlijk programma om 11.35 uur. Men hoort dan twee werken van he dendaagse componisten. De van 1830 daterende Symphonic Ex-koning Michael van Roemenië in ons land Met de convair van de K.L.M. uit Parijs kwam zondagmiddag op Schip hol ex-koning Michael van Roemenië aan, die vergezeld was van zijn echt genote, ex-koningin Anne. Op de Amsterdamse luchthaven was de ad judant van z.k.h. prins Bernhard, overste C. C. Geertsema ter verwel koming aanwezig. Ex-koning Michael en gade zullen enkele dagen als gast van de koningin op Soestdijk vertoeven. Woensdag vertrekken ex- koning Michael en zijn echtgenote per vliegtuig naar Zürlch. fantastique (Episodes uit het leven van een artiest) van de negentiende eeuwse Franse componist Hector Ber lioz wiens werk het vroege hoog tepunt vormt in de Franse roman tiek zal te horen zijn om 22.40. Uitgezonden wordt een opname van deze symfonie, onlangs gespeeld door het Concertgebouworkest onder lei ding van de Tsjechische dirigent Ra fael Kubelik. Voorts zal men dit or kest horen in de van 1823 daterende ouverture van Carl Maria von We- bers opera Euryanthe, welk werk overigens op die ouverture na verge ten is. De NCRV zendt om 8,15 een blijspel van Shakespeare uit namelijk Twee edellieden van Verona. De vertaling van dit toneelstuk, dat geschreven is door Shakespeare in zijn beginjaren, is van L. A. J. Burgersdijk Nina Bergsma zorgde voor de microfoon bewerking van deze romantische klucht. TELEVISIE. De Nederlandse televisie zwijgt. De Vlaamse televisie brengt de politie film „Chantage" van Guy Lefranc op het scherm. De film toont iets van de wereld, waarin de geldafpersers leven. Het nemen van compromitte rende foto's is een van hun meest f ebruikte middelen om later chantage e kunnen plegen. Om 10 uur wordt in een wetenschaopelijk programma het bankwezen belicht. Aandacht wordt geschonken aan oude traditie en moderne technieken. De Belgische Unie van banken heeft hieraan haar medewerking verleent. Parijs, dat wordt overgenomen .door België Frans, brengt het toneelstuk Berenice van Recine op het scherm. Dit pathetisch stuk werd geschreven in 1670. De tragedies van Racine be horen door de schoonheid van de vorm en door de felheid van de men selijke hartstochten, die zij uitbeel den, tot de hoogtepunten van het Franse klassieke toneel. Het is niet verwonderlijk dat een stuk van Ra cine wordt gespeeld want André Malraux, minister van culturele za ken, wil hebben dat men de 19 eeuw- se kluchtenschrijvers laat rusten en dat men meer aandacht zal schenken aan klassieken en waardevolle mo derne auteurs. Advertentie Waterman's doodgaande TAPI "OOK THSTEBS5 l WAT DOE j J ERTECEjf ^P'jlkever /lecftV" Een behandeling met EU LAN bij de vervaardiging van textiel, biedt een afdoende bescherming zowel tegen tapijtkevers als tegen motten. De textielindustrie is volledig op de hoogte van de behandelingsvoorschriffen. Eis daarom bif alio produkten van wol of andere dierlijke vezels het EULAN-etiket! aan in vrijgezt| wasvrouwen 40£- 'Wtmfïaniitkevcr licef: het Sgiij Vlerefamllcswracn^l mtt nrn fyutmi 'anxn Tapijtkever op mars votdUwj), teh,m wollen stof enjwarr^^fffff|ii bestref jiKtregfjg Zege voor Gaitskell op Labour-partijcongres Op het congres van do Engelse La- bourpartij dat de afgelopen twee dagen in Blackpool is gehouden het eerste sinds de verkiezingen heeft partijleider Gaitskell een over winning behaald op de linkse „re bellen". Ian Mikardo, een militante exponent van de linkervleugel, werd verslagen in de verkiezing voor de nationale raad. Miljardo was een dergenen die na de verkiezingsnederlaag een meer linkse politiek bepleitten. GaitskelTs plaatsvervanger Aneurin Bevan die een indrukwekkend links verleden heeft stelde zich geheel op het gematigde standpunt van Gaitskell. De kans dat Mikardo in 1960 tot voorzitter zal worden geko zen is thans vrijwel geheel verke ken. Het is bijna zeker dat deze post zal worden bezet door een ge matigde vakbondsleider, George I. Brinham. In de dertig jaren werd Bevan van wege zijn linkse opvattingen gero yeerd. Van 1951 tot 1955 voerde hij een felle oppositie tegen het zijns in ziens rechtse partijbestuur. Thans heeft hij zich geheel op het stand punt van Gaitskell geplaatst, HOOGKERK 37 V. R'dnm H. SJanblui. J. VEROLME p. 27 Cuba n. 3» V. Pt. S«ld r. !7 v. R'dam n. KREEFT 27 te tlottanjam. w. Laeoibo n. I v. Antwerpen PEPERKUST ïe v. Luanda SCHELDE LLOYD 27 v. Aden n Penan9, STAD SCHIEDAM 27 v. Narvik n STRAAT MADURA 27 t* Zantlbar TIBIA p. 27 CelJIon n. Abad&n. WAIKELO 27 V. Mogadleoa n. i >7 dw. MalU n. Amsterdam. WIELDRECHT 2E t.i. Santare 1340. De twee bloedverwan ten waren liet weldra roe rend met elkaar eens en een extra hartige dronk beves tigde de alliantie. Natuur lijk onthulden zij elkaar niet de ambitieuze gedach ten die hen hierbij bezig hielden; ieder hunner stel de zich op zijn eigen wijze een rooskleurige toekomst voor en die twee zienswij zen liepen tamelijk uiteen! Als loyale raadsheer van Val Marian had Eldred stel lig hevig geschokt moeten zijn, toen zijn neef hem toonde men hoeveel raffine ment de talloze Zorin-spionnen zich weer in al lerlei belangrijke functies in Sbastar hadden weten te dringen en dat nog wel zo kort na de mislukte revolutie. De tele-communicatie met Zorïn geschiedde vrijwel onder de ogen van de Geheime Dienst!! Kort en goed: El- dreds besluit bracht hem in feite in het vijan delijke kamp en zelfs in zijn stoutste verbeel ding zou Val Marian niet kunnen vermoeden, dat voortaan ieder belangrijk besluit van hem of de Hoge Raad onmiddellijk via zijn eigen, vertrouwde raadsheer, naar de andere zijde van de oceaan overgeseind werd. De grootste verrader van allen toefde in het Hoofdkwar tier van de Galactische Patrouille, kreeg ieder geheim rapport in handen en vernam elk be vel dat de Chef gaf De dood op de weg Zaterdagmorgen omstreeks half tien is op «1e Statensingel te Maastricht een 26-jarige vrouw onder een vrachtwagen met oplegger geko men, en op slag gedood. De vrouw, de 26-jarige Patrlca Broersen-Kit- chingnian, geboortig uit Bradford en woonachtig in het stadsdeel Mal- pertuis reed op de Statensingel op een fiets geheel rechts van de weg. De vrouw heeft waarschijnlijk de macht over het stuur verloren, toen een aan haar stuur hangend korfje haar bewegingen belemmerde. Het kindje, dat eveneens gevallen was bleef ongedeerd. De 83-jarige heer G. W. uit Bruns- sum is zaterdagavond aangereden door een bromfietser, toen hij on voorzichtig de drukke Prins Hen driklaan te Brunssum wilde over steken. Hij werd ernstig gewond naar het St. Gregorius ziekenhuis overgebracht, waar hij enkele minu ten na aankomst overleed. 9 Rusland heelt de aanleg ter hand ge nomen van een tunnel dwars door het bergmasslef op de grens van Rusland en Afghanistan, die de weg van Kaboel naar Mizarisjarlw het hele Jaar door bruik baar moet maken. De route ls thans vier maanden per Jaar onberijdbaar. Incl verwarming 24 Maar houdt dat ook in dat dc posttreinen maar over en weer rijden, verzegeld en wel, net als de pakketjes? Of zou er er gens in de buurt van Mariëndorf, er gens in die naaldwouden waar dit al les een aanvang nam, een vluchtige controle zijn van postauto's én ostzakken Daar iets meer van te weten, zou mij goed van pas komen. Maar als het nu oost is? Berlijn? Zou het station van bestemming dan geen Charlottenburg kunnen zijn? En ligt Charlottenburg niet in de Britse zone? Het klinkt als muziek in mijn oren. Want niet alleen dat wij veilig en wel zouden aankomen en ons zonodig bij de Britse en Ame rikaanse spoorwegautoriteiten be kend zouden knnen maken, wij zou den tevens dezelfde richting gaan als de platen cadmium alleen maar sneller. En wij zouden de hulp kunnen inroepen van het nummer, waarmee Lorna getelefoneerd heeft. Als wij op weg naar Eerlijn zijn. ma ken wc n mooie kans... en opeens door JEFF BOGAR flitst het mij door mijn gedachten. Als wij... maar als 't nu eens „als ik" is...? Wat heb ik er dan aan of ik al in Berlijn kom? Welk contact heb ik daar met de jongens? Geen enkel. Voordat alles reken ik op Lor na. Stel, dat ik Berlijn haól en die trucks weet te vinden Wat voor maatregelen kan ik nemen in m'n eentje? Zeker, ik zou de Helmstedt PS kunnen opbellen... ja...? Met dat rare getelefoneer hier? En wat zij Snell ook maar weer over geen en kele hulp? 't Is een doolhof, Net dat postkan toor, En de herinnering d&araan is de enige realiteit die ik bezit om op terug te vallen en 'n s) tevens: hoe dan ook zal ik mij hier uit zien te werken vóór ik wéér op een postkantoor terechtkom...! Van nu af aan heb ik mijn buik zó vol van alles, wat postkantoor heet, dat ik wel ergens een hotelportier in de arm neem, als ik om e'en postzegel verlegen kom te zitten! Maar het binnenpretje hierover ebt snel weg en maakt plaats voor een gevoel van troosteloze verlatenheid, als ik aan Lorna denk. Langzaam maar zeker word ik mij een knagende leegte bewust, die niets van doen heeft met gevaar of goede moed. Na al wat wij samen hebben door gemaakt, krijg ik vaag de gewaar wording, dat haar leven op het mijne geënt is. Ik heb nu de tijd en de gelegenheid om domweg wat te liggen filosofe ren, maar na zo'n half uur waarin ik tracht, mij met dat zonderlinge f;evoel van eenzaamheid vertrouwd e maken, ben ik verschrikkelijk moedeloos guworden. TJc heb juist hel dieptepunt bereikt, als alle spanning plotseling terugkeert, wij stoppen. Wat is daar voor bijzonders aan? Voor ik mij de vraag bewust wordt, komt het antwoord. Op de stilte af gaande zijn wij niet aan een station, noch bij de buitenwijken van een stad. De stilte is stiller, intenser. De zware voetstappen van de treinbe- ambte zijn weggestorven. Voor het overige valt mijn reactie moeilijk onder woorden te brengen. Met „instinct" ben je er nog het dichtste bij. Is er iets mis? Hebben zij op welke wijze wij kans hebben zien, buiten het geheel omsingelde postkantoor te komen? Hebben zij de trein een lichtsignaal gegeven om de post te doorzoeken? Maar kan men 'n trein een lichtsignaal geven? Of is een trein tussen de stations in onbereikbaar? Ik weet het niet. Er zijn heel wat dingen, die ik niet weet. En op dit moment zijn ze alle van vitaal belang. Of zou het een val zijn? Zouden zij weten, dat wij in deze trein zijn een van ons althans en willen zij ons nu verleiden tot een ontsnap pingspoging, waartoe de gelegenheid vrijwel volmaakt lijkt? Zodat zij ons kunnen omsingelen? Of neerschieten zodra wij ons bloot geven? Hoe ver zouden wij komen, zelfs al ontkwa men wij aan de kogels? Misschien is de hele oostzone wel gealarmeerd om naar ons uit te kijken. Maar dat is vrijwel ondenkbaar. Wij zijn maar kruinièlaartjes. Al, wat wij op ons geweten hebben, is een misschien wat erg indiscreet telefoongesprek... Hela... wacht eens even. Ik was het bijna vergeten. Er is zo veel gebeurd, dat het mij bijna ontschoten was...: het is mogelijk dat ik een mens heb gedood. Tijdens een der eerste fasen van dit alles. Ik heb er even niet aan gedacht. Nu ik het mij herinner, begin ik te zwe ten. Wij staan nog steeds stil. Ik spits de oren. Door het gesis en geblaas van de locomotief valt het niet mee, maar toch kan ik voetstappen en stemmen onderscheiden. Mensen lo pen heen en weer. Waarin heen en weer...? Is het een personentrein of een goederentrein? Ze maken allebei lawaai, als ze oud en gammel zijn. 't Kan allebei. Maar ik krijg sterk dc indruk, dat deze wagon, afthans ver laten is. Als ik eens een kijkje nam om zekerheid te krijgen... Ik werk mij omhoog. Of, beter ge zegd, voorwaarts; de zak ligt hori zontaal. Ik werk mij door stapels pakketten, die mij tot de lippen rei ken. Ik ga voorzichtig te werk, voor het geval men mij mocht zien. De zak is bovenaan met een stevig koord gesloten. Na wat mij een eeuwigheid toeschijnt, gelukt het mij dat los te peuteren. Eindelijk kan ik weer lucht happen. En na de verstik kende atmosfeer in de zak van be nauwend papierpulp en jute is het, of zelfs de duffe lucht van deze af sta ndse goederenwagon verkwikken de berglucht in mijn longen pompt. Mijn gezichtveld is beperkt en het is 'hier duister. Ik hoor niets en toch is er iets. Je kan het bijna niet als geluid betitelen. Maar er is iets. En 't komt van de overzijde. Door een zak, die tegen de wand staat, ebt een langzame, golvende beweging. „Lorna!" fluister ik. Het antwoord komt onmiddellijk en is uiterst praktisch. „Kan ie lezen wat er op mijn label staat „Berlijn". „Jij gaat niet verder dan Potsdam. We zullen er uit moeten". „Blijf jij er maar in. Je bent daar veilig". „Ik wil bij jou blijven". „Denk aan die trucks". „Dat doe ik". „Je kunt er toch niet middenin dc oostzone uitspringen''. „Ik wil het proberen". „Echt waar?" „Je mag driemaal raden waarom". „Heus? Lorna...! Bedoel je, dat...?" „Ondanks dat ik 't op 't moment wat benauwd heb ja, ik geloof het wel, ja". „Kun je je eerst loswerken? Pro beer dat koord... Er klinken voetstappen. 't Is de trelnbeambte. Alleen. De trein zet zich in beweging. Wel...? Bij nader inzien lijkt wat dichter in de buurt der beschaafde wereld mij beter. Tussen de menigte val je niet op. Andere kleren ter betere vermom ming? Dat zal niet zo gemakkelijk vallen, maar misschien lopen wij weer tegen een Horch aan. Rustig afwachten is het enige, dat erop zit. Wij doen in ieder geval onze uiter ste best er een gezamenlijke i'eisbe- stemming van te maken... Drie minuten verstrijken en lang zaam opent zich de sluiter van mijn brein voor de betekenis van het ge luid dat zoëven tot mijn trommel vliezen doordrong. Er klikt iets met de ijle klank van een ruimte-effect. Er is een kermend, traag geluid van piepend hout-tegen-hout. Het klikje komt pas op het eind daarvan. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 12