Leslie Munro wil in Hongarije onderzoek naar terechtstellingen „Tafeltje dek je" In Goes 100.900e KLAmm DRENTHE' BRENGT OPVARENDEN VAN ,FRIEDI' NAAR DEN HELDER ZATERDAG 28 NOVEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 RAPPORT VAN VERENIGDE NATIES Terugtrekken Russische troepen gewenst De speciale vertegenwoordiger van de algemene vergadering der Ver enigde Naties voor de Hongaarse kwestie, Leslie Munro, zegt in een rapport, dat vrijdag is gepubliceerd, dat de Hongaarse tegenspraken op berichten, dat zij jongeren berechten en terechtstellen slechts geverifieerd kunnen worden als do Hongaarse autoriteiten hem (Munro) in Honga rije toelaten. Munro zegt voorts, dat het ongetwij feld door alle leden van de Verenigde Naties als een bijdrage tot normali satie van de toestaud zou worden be schouwd, indien de Russische troepen uit Hongarije zonden worden terug getrokken. De Hongaarse verklaring, dat de op stand van 1956 .door buitenlandse mogendheden was aangestookt, is volgens Munro niet te rijmen-met do verldaring, dat het een binnenlandse aangelegenheid is. Zelfs de Hongaar se autoriteiten hebben niet willen zeggen, dat andere dan Russische tanks in 1956 op Hongaarse arbei ders hebben geschoten toen zij een eigen regering trachtten te vormen, aldus het rapport. Hoewel Hongaarse woordvoerders in februari hadden bevestigd, dat er geen processen meer gevoerd worden en geen terechtstellingen meer plaats hebben in Hongarije en er ook geen berichten meer waren over proces sen, kan volgens het rapport één ding niet over het hoofd gezien wor den, dat zij die sinds de opstand „vol gens twijfelachtige methoden" zijn berecht, hun straf ondergaan. Een afgekondigde amnestie was slechts gedeeltelijk geweest en sloot het grootste aantal veroordelingen uit van hen die voor hun aandeel in de opstand zijn veroordeeld. Minister tegen overlegging zesjarenplan voor waterstaatswerken Er Is voor intern gebruik een zes jarenplan van waterstaatswerken, zo deelt de minister van verkeer en waterstaat in zijn memorie van ant woord inzake de begroting 1960 aan de Tweede Kamer mede, dat telken- jare nadat bekend is geworden tot welke bedragen de ontwerp-begro- tingen zullen worden ingediend, zo goed mogelijk wordt herzien, waar bij het plan telkens een jaar op schuift. In dit plan komen tevens de priori teiten tot uitdrukking. In overeen stemming met de reeds enige malen door zijn ambtsvoorganger uitge sproken mening is ook de huidige minister van oordeel, dat overleg ging van zulk een 6-jarenplan (te vens prioriteitenschema) om ver schillende redenen geen aanbeveling verdient. Koning Boudewijn gaat zich nog niet verloven In haar jachthut te Hinterriss hij lnusbruck, heeft de prinses De Rethy gisteren het gerucht tegengesproken volgens hetwelk koning Boudewijn van België van plan is binnenkort zijn verloving met prinses Gabriella van Savoye bekend te maken. Prin ses Gabriella van haar kant heeft het gerucht gedementeerd dat zij zich met een uitgeweken Poolse aristo craat gaat verloven. Prinses De Réthy viert vandaag haar 43-ste verjaardag in Hinterriss. Zij bevindt zich reeds twee weken in dit Tiroolse dorp. Over twee dagen ver trekt zij naar 'Genève, waar zij haar talenstudie zal voortzetten. Een grote exportslachterij in de Ar gentijnse stad Rosario is gesloten, waar door de 6000 arbeiders zonder werk zijn gekomen. De bedrijfsleiding nam de maatregel naar aanleiding van ongere geldheden, die zich In de fabriek had den voorgedaan en waardoor twee nacht wakers in het ziekenhuis waren beland. In het rapport van Munro wordt ver der gezegd, dat vele organisaties hem lijsten hebben verstrekt van mensen, die zich in gevangenschap zouden bevinden. Daar de Hongaarse autori teiten niet wilden meewerken, was Munro niet in staat geweest de juist heid van de verstrekte inlichtingen na te gaan. Maar ongetwijfeld zijn sommigen van de gevangenen vrijge laten, aldus Munro. Dat er In Hongarije nog processen worden gevoerd blijkt volgens het rapport uit berichten van het Hon gaarse persbureau van 1 april, ter wijl bovendien in afgelopen weken gegevens over processen en terecht stellingen in Hongarije bekend zijn geworden. Op 17 oktober bad een Hongaarse woordvoerder in Boeda pest toegegeven, dat onlangs dood vonnissen waren uitgevoerd in ver band met „misdaden die tijdens de opstand zijn bedreven". Ook is er volgens het rapport een bevestiging geweest van nog een proces van be tekenis. Munro zegt van mening te zijn, dat aandacht geschonken dient te worden aan berichten van de laatste tijd, die wijd en zijd be zorgdheid hebben gewekt over de mogelijkheid van nieuwe terecht stellingen. Het staat volgens het rapport aan de Hongaarse autori teiten om de werkelijkheid be kend te laten worden door een be zoek van de vertegenwoordiger van de Verenigde Naties aan Boe dapest toe te staan. Voor de 73-jarige Bram Leenhouts uit het „Manhuis" in Goes werd vrijdag het sproolcje Tafeltje dek je" min of meer werkelijkheid. Uit handen van de echtgenote van de commissaris der koningin, mevrouw S. C. de Casembroot-baronesse Van der Feltz, mocht hij de 100.000ste maaltijd in ontvangst nemen, zoals die regelmatig aan bejaarden worden verstrekt door de Unie van Vrouwelijke Vrij willigers. Rechts van de heer Leenhouts mevrouw L. Micliaëlïs, 'presidente der Goese afdeling van de U.V.V. Foto P.Z.C.J BEMANNING HAD GEEN GELD Schip ligt met averij in Londonderry Hr. Ms. onderzeebootjager „Drenthe" is vrijdag met de bemanning van de kustvaarder „Friedi" nit Delfzijl aan boord uit de haven van Londonderry (Noord-Ierland) vertrokken, waar deze zeelieden drie weken lang ge strand zijn geweest omdat de eige naars van het kustvaartuig, de heer Zweep te Delfzijl en de heer Broek- schmidt, die op zee vertoeft, geen geld ter beschikking hebben gesteld ter reparatie van de „Friedi". Het schip was met machineschade de haven van Londonderry binnengesleept. De „Drenthe" wordt morgen in Den Helder venvacht. Do Nederlandse vice-consul te Lon donderry had de marine verzocht de opvarenden aan boord te nemen. De „Drenthe", die is ingedeeld bij smal deel 5 van de Koninklijke Marine, bevond zich ten noorden van Ierland, waar het schip met de „Karei Door man" en de „Limburg" deelneemt aan de oefening „Sharp Squall 4." De Nederlandse zeelieden verkeer den in een netelige toestand doordat zij enige tijd na hun aankomst in Londonderry geen geld moer hadden om in hun eerste levensbehoeften te voorzien. Zij werden door een zeelie denorganisatie van levensmiddelen voorzien. De cargadoor heeft meegedeeld dat hij afziet van wat hij nog te vorde ren heeft van de eigenaar van de „Friedi". Het is niet duidelijk of de kapitein van de „Friedi" in Ierland is gebleven. Vier welten geleden kwam de „Friedi", een schip van 370 ton. zwaar beschadigd maar nog drij vend te voorschijn uit een zware storm voor de Ierse kust. Op de noodseinen van het schip kwam een Engelse torpedobootjager le hulp, die de „Friedi" naar de Ier se haven Londonderry sleepte. En daar ligt deze nu te wachten op wat verder gaat gebeuren. Duitse piloten in gevangenis te Praag De twee Westduitse vliegers die vo rige' maand boven Tsjechoslowaaks gebied uit hun vliegtuigen zijn ge sprongen, worden in de gevangenis van Praag vastgehouden, aldus blijkt uit brieven die zij familieleden heb ben gezonden. Eén van de vliegers schrijft in een donderdag door het Westduitse mi nisterie van defensie gepubliceerde brief dat het voedsel tamelijk goed is en dat hij zoveel boeken en siga retten kan krijgen als bij wil hebben. Oproep tot staking van ambtenaren in Frankrijk De drie grootste Franse vakbondfede raties katholieke, socialistische en communistische hebben vrijdag opdracht gegeven tot een staking van 34 uur van ambtenaren en employe's in de openbare diensten in heel Frankrijk op woensdag a.s. In een communiqué van de drie fede raties worden de onderhandelingen tussen de delegaties en de premier „negatief" genoemd en wordt gepro testeerd tegen de „koppigheid van de regering om te weigeren nieuwe fondsen te verlenen om aan de ach terstanden de salarissen en pensioe nen een eind te maken". De regering heeft gelden uitgetrok ken voor salarisverhogingen van twee procent in 1960 maar dit is door de bonden verworpen als zijnde onvol doende. De staking zal ó.a. gelden voor. ambtenaren, de posterijen, gas- en elektriciteitsbedrijven, de water leiding, de reinigingsdienst- en em ploye's van de gezondheidsdienst. Koningin Juliana woonde toneelvoorstelling bij Koningin Juliana heeft vrijdagavond in de Stadsschouwburg te Utrecht de galavoorstelling bijgewoond van het toneelspel „Clerambard" van Marcel Ayme. Hot stuk werd gebracht dooi de Utrechtse studententoneelvei-eni- ging ter gelegenheid van de 48ste Dies Natalis van de Utrechtse stu dentenvereniging „Unitas" en 't 10e lustrum van de Utrechtse studenten- toneelvereniging. Rustig weekend-weer met mistkansen H (Van onze weerk. medew.) H Zachte lucht is vergezeld van jË H wat lichte regen vrijdag over ons land doorgedrongen. De temperatuur steeg tot acht a ?ei negen graden Celsius en ook f| tijdens het weekend blijft het M H zacht herfstweer. De depressie-activiteit in onze omgeving neemt af. waardoor het weer rustig blijft. De at- if mosfeer in onze omgeving gaat langzaam weer wat af- M H koelen, zodat er op tal van H plaatsen in de nacht en och- tend mist kan ontstaan. Een zeer sterk hogedrukgebied H treffen we al vele dagen aan H boven Midden-Rusland. Hierin komt zeer strenge vorst voor. In Moskou werd al enkele nachten ruim 20 graden vorst waargenomen. Ook overdag M blijft het daar streng vriezen. Gelukkig gaat deze koude lucht onze omgeving voorbij en de temperatuur kan wel H iets lager worden, maar blijft ff ook in de nacht nog bo- ven het vriespunt. Ook boven m de oceaan komt weer een ho- gedrukgebied tot ontwikke- ling, dat zich in de richting M van West-Europa uitbreidt, zo- s dat tegen zondag de kans op enkele opklaringen weer gro- ter wordt. llllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllM GELIJKENIS. Toen hij vier dames op straat met een knuppel had ge slagen legde Shigeo Yokoyama in Tokio aan politieagenten uit, dat zij alle vier geleken op zijn vrouw, met wie hij even tevoren ruzie had ge had. VERZAMELWOEDE. Anne Olivia Di Brizzi, een zestigjarige dame die in Newark (V.S.) woonachtig is, en haar 32-jarige zoon Alexander wer den in arrest gesteld nadat de politie 144.000 gestolen golfballen in hun huis had gevonden. WAT ZE ZEGGEN. Een lid van de Russische delegatie op de Geneefse conferentie over het staken der atoomwapenproeven: „Over de Fran se atoombom maken wij ons even weinig zorgen als 'n alutofabrikant die verneemt dat de concurrentie weer eens met het model 1920 aan de markt wil komen". Het Russische dagblad Prawda: „Wij hebben spoet niks, een atoomijsbreker en de groot- ste atoomcentrales ter wereld ge bouwd. Nu moeten wij harder wer ken, om werkelijk de produktie van hoofdkussens en nijptangen goed te organiseren". Dean Acheson, ex- minister van buitenlandse zaken der Verenigde Staten: „De Russen wen sen een dooi waarbij zij zelf kunnen bepalen welke plaatsen bevroren blij ven.". Het Wereldgebeuren worden bereid in de ziekenhuizen. Dat gebeurt bij toerbeurten, elke maand wisselend. In november was St. Joanna aan de beurt, zo dat de 100000ste maaltijd met extra zorg in de keuken van dit ziekenhuis was gekookt. inde vier jaar, dat „Tafeltje dek I je" populair is geworden bij een groot aantal bejaarden zijn in geheel Nederland precies 99.999 maaltijden verstrekt. De 100.000- ste viel in Goes... In de Ganzestad zelf zijn sedert maart 1956 S586 maaltijden bereid en rondge bracht. Dat alles gebeurt in een prachtig samenspel. De koks van de ziekenhuizen maken het eten klaar, de dames van de U.V.V. bieden daarbij de helpende hand en enige sociaal voelende Goese- naren stellen hun vrije tijd èn auto beschikbaar om de maaltij den rond te brengen. Voor 70 cent krijgen de bejaarden hun etentje kant en klaar op tafel. Niet voor niets heeft men aan deze actie- van-lange-duur de naam „Tafeltje dek je" geschonken (jisteren dan werd een aantal genodigden begroet in de so ciëteit voor bejaarden aan de Keizerstraat. Mevrouw L. Micha- ëlis, de presidente van de Goese afdeling van de U.V.V,, kon o.a. welkom heten de echtgenote van de commissaris der koningin, de landelijk presidente van de Unie, mevrouw J. B. Ch. 's Jacob en andere leden van het hoofdbestuur van de U.V.V., de burgemeester van Goes en tal van medewer kers (sters). Nadat mevrouw T. PilaarGaai-landt, exipresidente van de Goese afdeling" en thans woonachtig in Den Haag, over het ontstaan van „Tafeltje dek je" had verteld, begaven de genodig den zich naar het ziekenhuis St. Joanna. Daar waren zij getuige van de samenstelling van de maal tijd, bestaande uit aardappelen, vlees, groente, een extra „toetje" en voor deze gelegenheid wat fruit. Vervolgens ging men de honderdduizendste maaltijd uitrei ken aan de heer Leenhouts, die een oorkonde van de U.V.V. kreeg. Als herinnering aan deze das: overhandigde mevrouw De Ca- sembroot hem een ets. Criticus President Eisenhowers regering ondervindt nu aan twee kanten de blakering van Democratische vuren. De vlammen aan de ene kant zijn ge sticht en worden nog steeds aange wakkerd door Democratische politici die betogen dat de regering ziclx nog steeds te star toont ten opzichte van de communistische landen. Voor gloed aan de tegenovergestelde zijde zorgt een groep, waarvan Dean Acheson de voornaamste woordvoer der is. Acheson doet veel van zich spreken sedert hij onlangs „als par ticulier" de vergadering van parle- mentariërs uit de NAVO-landen in Washington toesprak. Zijn rede bevatte de waarschuwing, dat men in de internationale politica ervoor moet waken dat „bereidheid tot onderhandelingen" door de tegen stander niet wordt opgevat als „be reidheid tot overgave". Vreemde ironie van het gebeuren, dat juist Acheson, aan wiens mi nisterschap van buitenlandse za ken begin 1953 een einde kwam me de doordat de Republikeinen de De mocratische regering van weekheid hadden beticht, nu de voornaamste woordvoerder is van degenen die voor „weekheid" van de regering-Eisen- hower waarschuwen! Acheson, wiens welverzorgde, keurig besnorde, ele gante en indrukwekkende postuur, men eerder in een exclusieve Londen- se club zou verwachten dan in de Amerikaanse politieke rauwdouw- arena, is overigens helemaal niet zo slap als hij in de Republikeinse ver kiezingscampagne van 1952 werd voorgesteld. De aantijgingen van die dagen gol den vooral het beleid van de regering Truman in Azië. Acheson zou dooi de dubbelzinnige verklaring „dat Ko rea niet binnen het verdedigingsge- bied van de Verenigde Staten viel", min of meer mede verantwoordelijk zijn geweest voor de communistische agressie in' dat land. Zijn houding ten opzichte van het drijven der commu nisten in China zóu niet bepaald overtuigend zijn geweest. En terwijl men kwistig gebruik maakte van de gelegenheid om op deze punten kritiek te oefenen, „ver gat" men dat Achesons politiek in Europa niets aan koenheid te wensen had overgelaten: hoe hij eerst Grie kenland en Turkije en vervolgens met behulp van een luchtbrug Ber lijn en daarmee wellicht heel West- Duitsland voor communistische over heersing had behoed, hoe hij ook het initiatief had genomen tot oprichting van de NAVO. Sedert de dag dat de ïegering- Truman door die van Eisenho wer werd opgevolgd, heeft Ache son zich op de aentergrond gehouden. Deze zoon van een uit Engeland naai de Verenigde Staten geëmigreerde Anglicaanse bisschop keerde terug tot de stiel van vóór zijn staatsmans- pcriode: de advocatuur, waarin hij liet ver had geschopt. Hij was pas helemaal in de politiek geplonsd, kort nadat Amerika zich had gemengd in de Tweede Wereldoorlog. Eerst zat hij op een niet bijzonder invloed rijke post op het ministerie van bui tenlandse zaken. Na Roosevelts dood trok Truman hem op de zetel van plaatsvervangend minister van bui tenlandse zaken. En van 1949 tot 1953, dus Trumans tweede ambtspe riode, werd hij zélf met die porte feuille belast. Mikt Acheson weer op die pox-te- feuille nu aan de horizon de presidentsverkiezingen van 1960 al wazig zichtbaar worden? Men mag wel veronderstellen dat bij zijn „come-back" voorlopig nog „als particulier" de nadering van het verkiezingsduel een grote rol speelt. Zijn waaischuwingen vormen een vlij logische dóórtrekking van het beleid, dat hijzelf indertijd heeft ont worpen en dat was gebaseerd op de vaste wil, elke verdèrè expansie van het Sowjet-imperium te voorkomen. „Het belangrijkste is niet dan men confereert, maar waarover men con fereert", zo zei hij tot de NAVO-par- lementariërs. „En aan de Verenigde Staten wordt nu gevraagd te confe reren over de terugtrekking van strijdkrachten uit Berlijn, Duitsland en Centraal-Europa een oud oog merk van de Sowjet-Unie". Zo'n dis engagement". zou, zo betoogde Acheson, betekenen, dat de hele op zet om in Europa een tegenkracht ten opzichte van de macht der Sow jet-Unie te vormen, teniet werd ge daan. Amerika doet er volgens hem beter aan met Rusland te onderhandelen over beperking van atoom- en de con ventionele bewapening te beginnen met de Russische troepensterkte (waarin hij een „avontuurlijke be dreiging van de vrede" ziet) on der de schei-pste international con trole. Vooral omdat deze lijn „hem ligt", spreekt het haast vanzelf dat Ache son niet lang zou aarzelen als een nieuwe president hem in 1960 vroeg, bij deze woorden ministeriële daden te voegen. DEAN ACHESON ....uiet overleg óm overleg. Mevr. De Casembroot schepte soep op voor bejaarde BRAM LEENHOUTS, 73 jaar oud en verblijvende in liet Manhuis aan de Zusterstraat te Goes, heeft vrijdag op het middaguur het sprookje „Tafeltje dek je" werkelijkheid zien wor den! In zijn kleine kanier in het tehuis stond plotseling een aantal dames, dat hem de 100.000ste maaltijd voor bejaarden van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers aanbood. De echtgenote van de commissaris der koningin in Zeeland, mevromv S. C. de Ca sembroot-baronesse van der Feltz, schepte de soep op voor de be jaarde Leenhouts. Ontroerd dank te hij voor dit sympathieke ge baar. Sedert gisteren begrijpt de grijzende oude baas iets meer van Hans Christiaan Andersen en de gebroeders Grimm Tafeltje dek je" is de naam van een menslievend werk, dat de U.V.V. voor bejaarden doet, die zelf niet meer in staat zijn een warme maaltijd te berei- Persoonlijk keurden de echtgenote van de commissaris der koningin in Zeeland, mevrouw De Casem broot, en mevrouw L. Michaëlis, presidente der Goese afdeling van de Unie van Vrouwelijke Vrijwil ligers vrijdag in het 'St. Joanna,- ztekenhuis te Goes de soep. Er was een goede reden voor, want het ging hier om soep, behorende bij de 100.000ste maaltijd voor be jaarden, zoals die door de U.V.V. regelmatig worden verstrekt on der het motto Tafeltje dek je". (Foto P.Z.C.J den. Driemaal in de week ver lichten enkele ingezetenen van Goes „chauffeursdiensten". Zij brengen dan de in het ziekenhuis Oostwal of St. Joanna klaar .ge maakte maaltijd in hun snelle wa gens naar de „klant". In Goes is het namelijk zo, dat de maaltijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3