Zeeuwse kwesties in het overleg met België over waterwegen ZWANENBERG maakt V wat smaakt Landbouw steunt industriële ontwikkeling van Zeeland Even beroemd als „DÉSIRÉE" wordt Mathilde Bonaparte Nieuw historisch vervolgverhaal in Libelle Lees het romantische levensverhaal van een vao de lieftalligste en boeiendste vrouwen van de negentiende eeuw: Mathilde Bonaparte, bloedverwante van de Nederlandse koningin Sophia. Napoleon III houdt van haarzij huwt echter een Russisch grootvorst en dat wordt een tragedie. Dit prachtige, ge voelig geschreven vervolgverhaal is geïllustreerd met talrijke tekeningen en foto's. De eerste aflevering ziet u in Libelle van de volgende week. Abonneer u nd, dan krijgt u de eerste twee nummers gratis thuis. RAAD NIEUWLAND BESPRAK ZIEKTEVERLOF GEMEENTEARTS GESLAAGD... dank zij RESA - HILVERSUM WREVEL OVER UITBREIDING VAN KAMPEERTERREIN ZATERDAG 28 NOVEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 ONTEIGENINGEN IN TERNEUZEN Kanaal door Zuid-Beveland ongeschikt voor duwvaart Het voorlopig: verslag: en de memorie van antwoord over de begroting: van verkeer en waterstaat bevat dit jaar een aantal vragen en antwoor den over de verbreding van het kanaal Gent-Terneuzen. Uiteraard is een van de vraagpunten de kwestie van de havengelden, doch de bewindsman beperkt zich tot vage antwoorden. De minister deelt slechts mede, dat over de heffing van deze havengelden overleg wordt gepleegd met do Belgische regering. Bij deze onderhandelingen wordt, zoals bekend, van Belgische zijde gesteld, dat de hoogte van de havengelden zoveel moge lijk moet worden bepaald in de richting van de Belgische havengelden. Er is evenwel op dit punt nog geen overeenstemming bereikt. Het tempo voor de onteigeningspro cedure voor de verbeteringswerken van het kanaal Gent-Terneuzen houdt zoveel mogelijk gelijke tred met het tempo, waarin de detaille ring van de plannen gereed komt, aldus antwoordt de minister op een vraag over deze kwestie. Aangezien het hier veel omvattende onteigenin gen betreft, wordt het tempo mede bepaald door de capaciteit van de rijkswaterstaatsdienst. Een versnel ling van l>t tempo wordt niet mo gelijk geacht. In verband daarmee kon tot dus ver slechts een deel van de in de naaste omgeving van Terneuzen gelegen percelen worden aangewe zen. De overige percelen zullen geleidelijk aan volgen naarmate het uitwerken van de plannen vor dert en nadat er overeenstemming met de Belgische regering is be reikt. Een regeling voor de scha deloosstelling voor de z.g. cijns- gronden is nog niet vastgesteld. (Advertentie) i De verhouding Nederland-België is ook in ander opzicht door de Ka merleden aan de orde gesteld, name lijk door vragen over de Belgische vrees, dat het Deltaplan de scheep vaart van Antwerpen naar de Rijn zal belemmeren- Minister Korthals geeft toé, dat bij de Belgen deze vrees bestaat, doch hij wordt door de Nederlanders niet gedeeld. De regering heeft zich niettemin bereid verklaard tegenover België de Belgische bezwaren te be spreken in het daarvoor aangewezen lichaam, namelijk de Technische Scheldecommissie. Met het oog daar op zijn reeds verschillende malen rapporten en nota's inzake bepaalde aspecten van het plan aan de Bel gische delegaite in deze commissie gezonden, o.a. over de afdamming van het Volkerak. Inmiddels heeft de Belgische re gering opnieuw aangedrongen op de aanleg van een nieuwe vaarweg tussen Schelde en Rijn in de geest van het Moerdijkkanaal. De mi nister wil daarover verder geen mededelingen doen. Vervolgens zijn de Kamerleden inge gaan op de 'breedte van de Volke- raksluizen, die immers voor België eveneens van het grootste belang zijn. Het ligt in het voornemen de breedte van deze sluizen vast te stellen op 24 meter, zo deelt de minister thans mee. Deze maat houdt verband met de duwvaart op de Rijn en is geba seerd op de verwachtingen ten aan zien van de duw-vaart-ontwikkeling. Uiteraard stelden bij dit punt de Kamerleden de vraag of de sluizen van Hansweert en Wemeldinge, waarvan de breedte slechts ca. 16 meter bedraagt, voor de duwvaart als een belemmering moeten worden gezien. Zal hiervoor mogelijk het Be- neluxkanaal van het Kreekrakplan de oplossing geven? De minister geeft toe, dat het kanaal door Zuid-Beveland, mede door de afmetingen van de kunstwerken, niet in dezelfde mate als de Rijn voor de duwvaart geschikt is, nog afgezien van de vraag of de andere wateren ten zuiden van de Volkerak- sluis, vooral de Oostersclielde en Westerschelde, voor deze vaart ge schikt zijn- Maar dit bezwaar geldt voor de meeste kanalen in Europa, zegt de minister. Omdat hij nog geen standpunt heeft bepaald ten aanzien van het Kreekrakplan kan hij geen antwoord geven op de vraag of het Beneluxkanaal een oplossing in dit verband zal kunnen geven. ONDER BEPAALDE VOORWAARDEN Kapelse schooljeugd werkt mee aan Jeugd Rode Kruis De afdeling Kapelle-Biezelinge en Schore van het Nederlandse Rode Kruis hield donderdagmiddag in het sportgebouw voor de kinderen van de vijfde en zesde klassen der scholen uit deze dorpen een voorlichtingsbij eenkomst over het werk van het Jeugd Rode Kruis. Nadat de heer L. de Jager een welkomstwoord had ge sproken. liet de propagandiste van 't Jeugd Rode Kruis, mej. van Dijk uit Den Haag. de kinderen allerlei uitge stalde artikelen zien, welke door het Jeugd Rode Kruis gemaakt kunnen worden. Nadat zij op zeer onderhou dende wijze verschillende werkzaam heden nader had toegelicht, deed zij een beroep op de kinderen om ook iets te maken of tc gaan doen. Beslo ten werd datgene wat door deze af deling gemaakt zal worden, geschon ken zal worden aan het tehuis voor zwakzinnige Itinderen „Ipenoord" te Oostkapelle. Mej. van Dijk vroeg ook zoveel mogelijk bruikbare leesboeken en kinderspeelgoed in te zamelen. De kinderen zegden toe, dat jsij aan de actie zullen medewerken Raad Yerseke gunde beuw 14 woningwetwoningen De raad van Yerseko heeft vrijdag avond in een buitengewone vergade ring besloten dc bouw van veertien woningwetwoningen in dc Burenpol- der to gunnen aan de aannemer Blan kenberg uit 's-Hecr Arendskerke, die voor 173.935 het werk zal uitvoe ren. Voorts besloot dc raad een lo ning te sluiten van 184.504 ter dek king van deze uitgave. Enige tijd geleden had het gemeente bestuur de bouw der woningen voor de eerste maal aanbesteed. De laag ste inschrijver wilde de huizen bou wen voor 218.795. De raad ging hiermee niet akkoord, daar dit be drag de begroting ver te boven ging. Een nieuwe aanbesteding voor plaat selijke aannemers volgde en ditmaal schreven de aannemers en bloc in voor 196.000. Lager was niet mo gelijk, zo verklaarde de combinatie. Het was echter de bedoeling van B. en W. dat persoonlijk zou worden in geschreven, teneinde scherpe aanbie dingen te ontvangen. De gemeente was bovendien gebonden aan een door de Wederopbouwdienst vastge stelde maximumprijs per vierkante meter. Door bemiddeling van de Centrale ist konden onderhandelingen wor- a aangeknoopt met de aannemer uit 's-Heer Arendskerke, die een gun stig resultaat hadden. Tenslotte ging de raad over in besloten zitting naar aanleiding van vragen uit de raad over een persoonlijke kwestie. Mr. Schlingemann voor Nijverheid en Handel Voor het departement Zeeland van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel sprak de secretaris van de Z.L.M., mr. J. F. G. Schlingemann over „Een agrarische visie op de ont wikkelingsmogelijkheden van Zee land". De kern van zijn betoog was, dat de landbouw de uitbreiding van de industrie toejuicht, doch daaraan een aantal voorwaarden verbindt. De voorwaarden zijn Bij de opstelling van de plannen dient tijdig contact te worden op genomen met de georganiseerde landbouw het structuurbeleid van de rege ring mag niet worden doorkruist, b.v. de resultaten van een herver kaveling mogen niet teniet wor den gedaan door aanleg van we gen enz. er dient te voren naar gecompen seerde gronden te worden gezocht wanneer ten gevolge van bepaalde plannen landbouwgronden verlo ren dr eigen te gaan er moet een eerlijke en billijke schadevergoeding komen er dient tevens gestreefd te wor den naar de verbetering van de leefbaarheid van het platteland, b.v. aansluiting op de nutsvoor zieningen enz. Dit waren in het kort de voorwaar den, die naar het oordeel van mr. Schlingemann de landbouw dient te stellen bij een verdere industriële ontwikkeling van Zeeland. In het begin van zijn betoog gaf deze spreker een duidelijke uiteenzetting van de ontwikkeling, die de landbou wer de laatste jaren heeft doorge maakt Hij is in feite een moderne ondernemer geworden op een kapi taal-intensief bedrijf. Mr. Schlinge mann becijferde, dat een eigenaar gebruiker van 20 ha een bedrijfska pitaal van 145.000 nodig heeft, van 40 ha 263.000, van 60 ha 417.000 en van 80 ha 531.000. De omzet bedraagt 1.500 tot 2.000 per ha. Vervolgens zette spreker ten aanzien van enkele recente Zeeuwse plannen het standpunt van de landbouw uit een. Het Sloeplan ïs de landbouw het sympatiekst, omdat het geen verlies van grorrd kost. Ook de aanwijzing van do industriekernen, met name van Goes en Terneuzen, wordt toege juicht. Persoonlijk zag spreker overi gens weinig heil in de aanwijzing van St.-Maartensdijk eir Zierikzee. Ton aanzien van do kanaalverbre ding in Zeeuwsch-Vlaauderen wordt erkend dat deze werken nodig zijn, Woning en erven verkocht in 's-Gravenpolder In café „Het Raadhuis" te 's Graven polder is donderdagmiddag ten over staan van notaris D. C. van Werkum bij openbare inschrijving verkocht woning en erven van de heer W. Mol te 's Gravenpolder. Hoogste inschrij ver was de heer M. Boogaard te Goes met 13.500. Koper werd de heer W. J. van van der Hooft te 's Gravenpol der voor 13.525. maar do landbouw ziet met lede ogen aan, dat dit alles veel grond kost. Jammer, dat van de Belgen niet te vens inpoldering van het Land van Saaftinge is geëist. Het Kreekrak plan kan geen genade in de ogen van de landbouw vinden het kost grond en zal bovendien de ontvolking van het platteland bevorderen. De voorzitter, ir. J. P. Berdenis Van Berlekom, dankte mr. Schlingemann voor zijn betoog, bij welke woorden de heer M. W. van Arenthals uit Kats zich aansloot. Deze spreker verklaarde het op prijs te stellejflfi&t in deze kring, grotendeels bestaande uit industriële figuren, nu ook aan dacht aan landbouwzaken werd be- het nichtje van drie keizers Volleybal Volleybalprogramma afd. Walche ren, le klas: Matador 1Matador 2 (1), EWC 2—M. de Ruyter 1 (1), M. de Ruyter 1Matador 1 (2), EWC 3—Matador 2 (3). 2e klas: M. de Ruyter 2—EWC 4 (3), HTS 1— Marathon 2 (2), M. de Ruyter 2 Marathon 2 (3). Dames: EWC 2 Marathon (3). Afd. Zuid-Beveland 30 nov. t.m. 5 dec.: Dames: Vlam EGVC (1); heren: Bazo 1—KVC 2 (1), Bazo 2—KVC 2 (1), Vlam— EGVC (1), OKK—KVC 1 (2). Korfbal is nu eenmaal beter DOM Noteer mij ols abonnee en tfuur mïi twee weken GRATIS Libelle. Daarna I betaal Ik per week 35 ct* per kwartaal (4.S5* NAAM STRAAT I PLAATSl I A.u.b. doorstrepen wat niet wordt verlangd. In I open envelop, w.o. 4 ct postzegel, zenden aan Libelle, Nassaupleln 7, Haarlem. Postgiro 368670. F 44 ADMINISTRATIEVE FOUT Burgemeester betreurde woorden raadslid Knuijt Tijdens de maandavond gehouden ge meenteraadsvergadering van Nieuw en Sint-Joosland is het ziekteverlof i de gemeente-geneesheer nog even sprake gekomen. Deze was enkele weken geleden plotseling met ziekte verlof gegaan zonder B. en W. hier van schriftelijk in kennis te stellen. Wel had hij de burgemeester, mr. F. S. K. J. Graaf van Randwijck, tele fonisch op de hoogte gebracht. In de laatst gehouden vergadering 26 oktober j.l. had het raadslid Jb. Knuijt (p.v.d.a.) hierover vragen gesteld waaruit toen een hele discus sie was voortgekomen, waarbij het soms fel toeging. Vrijdagavond was er nog een beetje (Advertentie) (Bekende Schriftelijke Cursus) Mulo A en B. Middenst. dipl. Kerk latijn. Praktijkd. Boekhouden M.BA. Wisk. M.O. Handelscorr. Fr. D. Eng. en Nederlands. Oplossing riolering van Kloetinge nog niet bereikt Voor Kloetinge is het rioleringsvraag- stuk zeer urgent. Hoewel het opge maakte rioleringsplan in étappes kan worden uitgevoerd, dient toch in de eerste plaats overgegaan te worden tot het makem van een zuiveringsin stallatie. "Het gemeentebestuur had hiervoor gaarne het zogenaamde „Pasveer systeem" toegepast. Dit werkt nml. met o.a- een open sloot of reservoir. Het voordeel van dit systeem is, dat de kosten naar verhouding met an dere mogelijkheden op dit gebied, laag zijn. Het hiervoor opgemaakte plan werd ter goedkeuring voorgelegd aan het Rijksinstituut voor Zuivering afvalwa ter. Door deze instelling is een gewij zigd plan opgemaakt, dat voorziet in een werking met gesloten buizen. Dit plan kost echter ook f 100.000 meer. Het voornemen van het gemeentebe stuur was om voor de uitvoering van het rioleringsplan te trachten een sub sidie te verkrijgen van het ministerie van sociale zaken. Dit door het werk uit te doen voeren in DA.C.W.-ver- band. Nu het „R.I.Z.A."-plan aan het mi nisterie is voorgelegd, werd echter de zer dagen bericht ontvangen, dat met dit plan niet akkoord werd gegaan. Het gevolg is ,dat men aan de oplos sing van het rioleringsvraagstuk te Kloetinge nog niet toe is. naspel. Dit gebeurde toen de para- tyfus explosie van de afgelopen zo mer in Nieuw- en Sint-Joosland ter sprake kwam. De burgemeester wees er in dit ver band op. dat de dokter toen erg zijn best had gedaan om de ziekte te be strijden. Hij vond het dan ook niet juist, dat de heer Knuijt de dokter in de laatst gehouden vergadering zo had aangevallen, terwijl het toch om een kleine administratieve fout gi De raadsvoorzitter betreurde woorden van de heer Knuijt dan ook zeer en voegde hieraan toe, dat ook de dokter hier allerminst over tc spreken was. Verder was de burge meester van mening, dat de heer Kpuijt deze aangelegenheid ook op een andere manier ter sprake had kunnen brengen, maar niet in een openbare raadsvergadering. Besloten Raadslid Knuijt antwoordde hierop, dat hij in een besloten vergadering genegen was te vertellen hoe de vork in de steel zat. Hiertoe heeft de heer Knuijt nog dezelfde avond de gele genheid gekregen, want nadat de en kele punten die de agenda vermeldde waren afgehandeld bleef de raad in besloten kring bijeen. Voorts werd besloten aan mej. S. Mulder als onderwijzeres der o.l. school eervol ontslag te verlenen. In haar plaats benoemde de raad met algemene stemmen mevrouw Lute- Akkerman uit Vlissingen, die als eni ge op de voodracht vermeld stond. Verder gang de raad akkoord met wijziging van de gemeenschappelijke regeling schoolartsendienst en tot achtste wijziging van de begroting Riolering en bestrating te Vlissingen aanbesteed Op het kantoor van gemeentewerken te Vlissingen is vrijdagmiddag aan besteed het aanleggen van riolering en bestrating in plan-West, ten noor den van de president Rooseveltlaan. Er werd als volgt ingeschreven: C. van Wallenburg. Middelburg f 33.647; Lievense en Huibregtse, Westkapelle 35.100; G. J. Eland, Vlissingen f 36-200; J. Lagasse, Koudekerke f 36.400; aannemersbedrijf Zeeland n.v„ Middelburg f 36.500; C. v. d. Klippe, Vlissingen f 37.000; L. v. d. Klippe, Vlissingen f 38125; J. de Oude en K. de Oude, Ovezande f 38.256; fa. Boone en Besuijen, v. h. Knuist, Goes f 40.500; fa. F. Duin houwer Zn., Goes f 40.500. De gun ning werd aangehouden- Bestelauto vernield bij botsing met vrachtwagen Een bestelauto nit Amsterdam, be stuurd door de draglinemachinist C. de J. uit Tholen is vrijdag op de Ant- werpsestraatweg nabij Bergen op Zoom in botsing gekomen, met een vrachtwagen. De vrachtauto wilde van de Antwerp sestraatweg de baan naar het Idee ven opdraaien om zand te gaan la den, toen de bestelwagen met grote snelheid probeerde te passeren. Dit lukte niet meer en de bestelauto vloog tegen de vrachtwagen. De be stelauto werd geheel vernield en kwam in de sloot naast de weg te recht. De bestuurder liep slechts en kele lichte verwondingen op, die ter plaatse werden verbonden. De bestel auto werd met een kraanwagen weg gesleept. De Middelburgse korfbal tweede klas- ser Swift heeft een uitwedstrijd voor de boeg tegen het Haagse HSV. De Hagenaars slaagden er in de eerste wedstrijd in de Zeeuwse ploeg een 3-3 gelijkspel af te dwingen. Beide ploe gen behalen vrij afwisselend goede en minder goede resultaten. De uitslag zal ook thans niet ver van een gelijk spel verwijderd zijn. Het volledige programma luidt: TWEEDE KLAS Olympiaan-Actief (2), Algemene- Fluks (1), HSV-Swift (3) ZEEUWSE SCHAAKCOMPETITIE Middelburg III klopte hun vierde team met 9-1 Voor de Zeeuwse schaakcompetitie werden gisteravond weer enkele wedstrijden gespeeld en wel in de tweede klas A de uitgestelde wed strijd Middelburg IVMiddelburg UI en in de tweede klas B Het Witte Paard HHet Witte Paard (Sas van Gent). De uitslagen luidden: Middelburg IV Middelburg UI 19. Het Witte Paard HHet Witte Paard I 010. Koeperman won ook de tiende partij Ook de tiende partij van de twee kamp om het wereldkampioenschap dammen tussen de Russische titel houder Koeperman en onze landge noot Van Dijk, vrijdag in Minsk ge speeld, is door Koeperman gewonnen. De stand na de tiende partij, waarin de Rus met wit speelde, luidt: Koe perman 15 punten, Van Dijk 5 pun ten. De helft van de tweekamp is thans gespeeld. - Zeeuwse prestaties in de Cross van Le Soir In de cross van Le Soir hebben de Zeeuwen zich dit jaar uitstekend ge weerd. Zoals bekend was de Hulste naar Leo de Bruyn (RKHAV) de succesvolste met een derde plaats bij de scholieren (B-junioren). De an dere Zeeuwen lieten zich echter ook niet onbetuigd. Zo eindigde Cas Mulder (Dynamo) op de twaalfde plaats bij de A-ju- nioren, waarmee hij de vierde Neder lander was. Bij de senioren was Hans Bostelaar (Dynamo) de snelste Zeeuw. Hij eindigde als 43e van de 2400 deelnemers. Dat betekende dat hij de zesde Nederlander was. De prestaties der Zeeuwen waren als volgtvolkscross 43 H. Bostelaar (Dynamo); 207 P. Zwartepoorte (Dynamo); 248 R. Mondeel (Dynamo); 302 J. Vael (Dy namo); 335 J. Kaljouw (Dynamo); 337 H. Mondeel (Dynamo); 552 J. van Riel (Dynamo); 744 Lauw (RK HAV); 881 J. Matthijs (Djmamo); 1141 G. Rodts (Dynamo); 1517 W. van Beest (Dynamo). Junioren: 12 C. Mulder (Dynamo). Scholieren: 3 L. de Bruyn (RKHAV); 102 Rooms (RKHAV); 193 Van Hauten (RKH AV); 417 De Smet (RKHAV); 468 De Kraker (RKHAV); 477 B. Neve (RKHAV). Clubrangschikking: 30 RKHAV (Hulst). In de buitenlandse clubrangschikking bezette Dynamo (Middelburg) de zevende plaats. In de buitenlandse plaatsrangschikking eindigde Middelburg als vijfde. IN VLISSINGSE RAAD Pogingen om te komen tot verplaatsing De bewoners van de Vlissingse Van Woelderenlaan zijn maar weinig ver genoegd met de toezegging, die het gemeentebestuur aan de exploitant van een in deze omgeving gesitueerd kampeerterrein heeft gedaan om de ze camping uit te breiden. Dat bleek tijdens de rondvraag in de vrijdag middag gehouden vergadering van de Vlissingse gemeenteraad, toen het V.V.D.-raadslid, de heer H. B. J. Knoop, hiernaar informeerde. Hoewel wethouder M. A. van Pope- ring van mening was, dat het hier een „rustig" kampeerterrein betrof, waarvan de in de omgeving wonende mensen weinig last hadden, waren enkele andere raadsleden toch een andere, zeer gedecideerde mening toegedaan. Zo zei de heer E. G. Vader (k.v.p.) dat het kampeerterrein in de vorm, die hot tot nu toe had, de bewoners van de Van Woelderenlaan reeds veel overlast bezorgde: „Een cam ping past niet in een stad, maar hoort er buiten". Ook de heer P. Bik ker (c.h.) had reeds verschillende klachten gehoord over het terrein, zoals men het tot nu kende. „De omgeving komt in een heel moeilijke situatie", zei zei hij. Wethouder Van Popering deelde nog mee, dat het gemeentebestuur binnen veertien da gen een bespreking zal voeren met vertegenwoordigers van de Neder landse Heidemaatschappij en het Staatsbosbeheer, waarin de moge lijkheden voor een camping bij de uitbreiding van het Nollebos zullen worden bezien. „In afwachting daarvan en daar naast willen we de exploitant de gelegenheid ziiet ontnemen uit te breiden", aldus de wethouder, die na de woorden van de heren Va der en Bikker nog zei: „We zul len trachten tot verplaatsing te komen en de kampeerders naar buiten te brengen". De discussie duurde nog even voort en toen wethouder Ch. J. Gillissen Ver- schage er een eind aan trachtte*te maken door de opmerking „Vlis singen is een toeristenstad" te lanceren, reageerde de heer Vader fel: „Neemt U ze dan voor uw deur (Advertentie) ZWANENBERG maakt wat smaakt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 29