Wellicht ook buiten bebouwde kom een maximum snelheid PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer NAAR INSTELLING VAN EEN BROMFIETSVERGUNNING tfOHlIwifl Als U weet dat U deze winter, wanneer U alles maar op zijn beloop Iaat, nog zeker drie maal verkouden zult worden, dan bent U degene die geregeld Aflukin-C moet nemen. r a GEWIJZIGD RIJTIJDENBESLUIT GELDIG PER 1 OKTOBER 1960 Mif t{e Öosijone ZATERDAG 28 NOVEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 29 DE VEILIGHEID IN HET WEGVERKEER In beginsel staat minister drs. H. A. Korthals van verkeer en waterstaat niet afwijzend tegenover het invoeren van maximumsnellieden op wegen buiten de bebouwde kom, variërend naar gelang van de aard van de we gen, Deze aangelegenheid is reeds door de Commissie Veiligheid Weg verkeer bestudeerd. De minister stelt zich voor, zich aan de hand van het advies van deze commissie hierover nader te beraden. De minister deelt dit mee in de me morie van antwoord over zijn begro ting voor 1960. De Commissie Veiligheid Wegver keer bestudeert ook de vraag of en zo ja in hoeverre het aanbe veling verdient om op grond van een ingevulde eigen verklaring 'n soort bromfietsvergunning af te geven, die zou kunnen worden in getrokken indien een bromfietser blijkt een gevaar voor het ver keer op te leveren. De minister stelt zich voor zijn Mr. De Graaf benoemd tot voorzitter „Keukenhof" De raad ven beheer heeft tot alge meen voorzitter van de nationale bloemententoonstelling „Keukenhof" benoemd, mr. Th. M. J. de Graaf te Lisse. De nieuwe voorzitter is 47 jaar. Hij volgt de in het voorjaar 1959 over leden heer T. M. H. van Waveren op. Na het beëindigen van zijn aca demische studies te Utrecht was hij aanvankelijk rechterlijk ambtenaar in Indonesië. Na de oorlog keerde hij naar Nederland terug. In 1946 werd hij benoemd tot burgemeester van de gemeente Maasdriel (Gelderland). Hij is thans, sedert 1950, burgemees ter van Lisse. Mr. De Graaf is ook lid van de Tweede Kamer (voor de k.v.p.). Hij is voorts als enige niet- bollenkweker of -handelaar reeds ja.- renlang lid van het dagelijks bestuur van „Keukenhof." Tengevolge van het instorten van een oude moskee te Doear Asneck In Marok ko zijn vier mohammedanen om het le ven gekomen en acht gewond. Advertentie binnen veriNgbed SCHUIMRUBBERBEO KERKNIEUWS Ds. Van Hulsteyn 80 jaar Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. uit Apel- doorn, emeritus predikant van de ge reformeerde kerk te Middelstum, viert maandag 30 november zijn 80e ver jaardag. Ds. Van Hulsteijn was van 27 februari 1910 tot eiind oktober 1915 predikant van de gereformeerde kerk in Ter- neuzen. NED. HEItV. KERK Bcroepbaarstelling. Dr. E. J. Pienter, voorheen zendingspredikant, woon achtig te Katwijk aan Zee, stelt zich beroepbaar. GEEEF. KERKEN Beroepen te Vriezenveen: W. Struys te Brouwershaven- Bedankt voor Siegerswoude: W. J. de Ruiter te Itskenshuizen. standpunt hierover te bepalen na dat hem het advies van deze commis sie zal hebben bereikt. Meer bescherming voor voetgangers De minister is voorts van plan, een wijziging te bevorderen voor de re geling ter bescherming van de voet gangers op de door zebrapatroon aangegeven voetgangersoversteek plaatsen. Een ruime mate van be scherming zal nodig zijn. De wijzi ging wordt thans ten departemente voorbereid. Wat de bromfietsers betreft zegt de minister nog dat de vraag of het wenselijk is, voor deze categorie van weggebruikers een theoretisch en]of praktisch rij-examen in te voeren reeds meermalen is overwogen. Tot dusver is daartoe echter niet overge gaan, omdat ernstig moet worden be twijfeld of het daarvan te verwach ten nut de uitgebreide organisatie die daardoor nodig zou zijn wel zou rechtvaardigen, ook als men het exa men tot een theoretisch deel zou be perken. Nota over de Lauwerszee De minister van verkeer en water staat spreekt in zijn memorie van ant woord inzake de begroting voor 1960 de hoop uit dat hij zeer binnenkort zo mogelijk nog voor de mondelinge behandeling van het begrotingshoofd stuk, een nota over de technische, economische, sociale en financiële pro blemen, welke bij de eventuele af sluiting en inpoldering van de Lau werszee zijn betrokken, aan de Ka mer zal kunnen toezenden. In deze nota zullen de resultaten van de studies en adviezen van deskundi ge organen, onder andere het advies van de Raad voor de Waterstaat zijn verwerkt. De minister acht het niet juist de aan hem uitgebrachte advie zen aan de Kamer over te leggen. De minister zegt verder in zijn memorie van antwoord dat zowel afsluiting als dijkversterking afdoende oplossing voor de veiligheid geven. A F L U KIH-C ter voorkoming van verkoudheid en griep. Professor gedood door judogreep van student Een Japanse student die te diep in het glaasje had gekeken, gooide don derdag in een overmoedige bui een steen door de ruiten van het huis van de Amerikaanse professor Charles Ellio Perry, hoogleraar aan een uni versiteit te Tokio. De professor kon dit natuurlijk niet accepteren en nam de student bij wij ze van straf zijn identiteitsbewijs af. De jongeman wond zich hierover zo op dat hij de hoogleraar in een ju dogreep nam, tengevolge waarvan e overleed. EVEN NADENKEN SI rr li IJ is Horizontaal: 1. hoogmoed; 5. bevel; 9. schattig iemand of iets; 10. alvorens; 11. twij genbundel; 13. M3; 15- hond; 16. hul de; 17. arrondissement; 18. wandta pijt; 20. op bep. manier ophijsen; 23. wig; 26. tijdperk; 27. lofgedicht; 28. benedenloop v. d. Njemen; 31. jeuken; 33- zie 26; 34. kunsttaal; 35. iaten zien; 36. overblijfsel. Verticaal: 1. gewicht v. d. verpakking; 2. par fum; 3. vod; 4. deel v. e. plant; 5. g-mol; 6. aansporing tot eten; 7- joon; S. meid; 12. ijzerh. grond; 14. lans, samenzang; 19. onstuimige watervloed (tropen); 20. bijna; 21. vlaktemaat; 22. kamig worden; 23. vezei v trop. grondstof; lafd iemand; 29. zie 16. horizont.; Ï0. -ital: melkwol; 32, zie 27. horiz. Advertentie STREVEN VAN MINISTER KORTHALS Voldoende aandacht voor controle op naleving De minister van verkeer en water staat deelt in zijn memorie van ant woord over de begroting 1960 aan de Tweede Kamer mede dat wat de in werkingtreding van het gewijzigde rijtijdenbesluit betreft, gestreefd wordt naar de datum van 1 oktober 1960. Naast de normaal uitgeoefende con trole werden in 1959 door het contro le-apparaat van de rijksverkeersin spectie tot 1 oktober vijf zogenaamde 1339. Eldred vertrok geen spier van zijn gelaat en luitenant Thern kon onmo gelijk constateren of zijn woorden enige indruk had den gemaakt. Maar toen zij voor het gebouw stonden waar Eldred zijn aparte- menten had en deze sprak: „Kom even mee naar bo ven!" wist hij genoeg en grijnzend stapte hij achter zijn oom een der liften in. Op weg naar boven wissel de het tweetal geen woord, maar niet zodra waren zij in Eldreds kamers of de raadsheer viel uit: „Jij speelt een zeer gevaarlijk spelletje, Thern! Weet je dat ik je hiervoor achter de tralies kan laten zetten. Wat verbeeld jijMaai de ander viel hem ongeduldig in de rede. „Kom, kom oompje, laten we elkaar nu niet voor de gek houden. Je weet even goed als ik, dat de dagen van Val Marian en zijn clique geteld zijn. Het oude regime heeft afgedaan!" Luitenant Thern bleek een geboren intrigant te zijn en hoewel Eldred in 't begin nog zwak jes protesteerde en trachtte zijn figuur te red den, werd hij langzaam maar zeker geheel in gepalmd door zijn gladde neef. landelijke controles gehouden. Van de laatst gehouden controle zijn nog geen gegevens bekend. Tijdens de overige controles zijn 612 processen-verbaal opgemaakt, betrekking hebbende op 2114 overtredingen. Los van de landelijke controles zijn tot 1 december 1959 in totaal 1304 pro- csssen-verbaal opgemaakt met 6671 overtredingen. Hiervan hadden er 1386 betrekking op het personenvervoer en 2861 op het goederenvervoer. Het komt de minister voor, dat in voldoen de mate aandacht wordt besteed aan de controle op de naleving van het rijtijdenbesluit bij het goederenver voer over de weg. De aangekondigde mogelijkheid van verbetering der controle zal hierin bestaan, dat het gekozen grafische systeem van invulling van het werk boekje minder mogelijkheid tot fraude zal bieden dan het geval is bij de invulling door middel van cij fers, zoals dit thans geschiedt. Voorts zal de wegcontrole voor de politie gemakkelijker zijn door te voeren, terwijl daarnaast een efficiënte be drijf scontrole door gespecialiseerde opsporingsambtenaren mogelijk wordt gemaakt. Het verlenen van ontheffingen, waar door meer dan 55 uren per week ge werkt mag worden komt sporadisch voor en dan nog slechts in die vorm, dat het weekgemiddelde over een meerweekse periode de 55 uren niet overschrijdt, terwijl daarenboven com pensaties worden gegeven. Voorts moge worden bedacht, zo zegt de mi nister, dat volgens het huidige Rij tijdenbesluit de wachttijden in de totale werktijd zijn begrepen- Ge zien het vorenstaande is de minister van oordeel, dat de betrokken ont heffingen zowel uit een oogpunt van maatschappelijke ontwikkeling als in sociaal opzicht aanvaardbaar zijn te achten. Advertentie) BESTEL TIJDIG ZO'N BOTERLETTER BIJ UW BAKKER OF BANKETBAKKER! z O 23 Nu ook. Zij zijn precies op het ver keerde moment gekomen. Nu worden zij als de zondebok aangezien voor die trap. Het klinkt ongerijmd om de schuld voor 't gebeurde met die trap op de politie te willen schuiven, maar zo gaat het nu eenmaal, als de men sen de pee aan je hebben en in jou een vijand zien. Dan gaan zij associë ren. Het „verdammte Treppe"-geroep vindt alom weerklank. Met enthou siasme wordt die kreet overgenomen. Het werkt als een sneeuwbal. Al heel spoedig is 't niet alleen meer de trap; 't is de kille vochtigheid en de slechte verlichting en stiefmoeder lijke behandeling, welke dit gedeelte van het bedrijf ondergaat. Nu zijn het de arbeidsvoorwaarden en de ein deloos-lange werkdag en de slechte betaling en de valuta waarmee je niets kunt beginnen en de levensmid delen die de winkels niet voorradig hebben En de goede verzorging, die de politie geniet, de voorrangskaar- ten die zij heeft, de twee ons extra door JEFF BOGAR vet welke zij krijgt en ga-maar-door. Er werken hier zo'n veertig oude vrouwen. In groepsverband voelt de mens zich veilig en veel te verliezen hebben zij toch al niet. Ze kunnen rustig stoom afblazen. „Achtung! Achtung!" schreeuwt een van de politiemensen, hevig met de armen zwaaiend. „Wir suchen... ...hat jemand... Het antwoord, dat hij krijgt, durft de zetter niet in deze krant te zet ten. Bovendien zou de hoofdredacteur het onmiddellijk geschrapt hebben. „Achtung!" brult de vent weer. „Die trap was al kapot Je bent een slechts psycholooog, me neertje. Zelfs ik had je kunnen ver tellen, dat dat nu juist 't laatste is, waar je over moet beginnen: die trap. Kijk maar uit, meneertje, straks klimmen ze je nog in je nek, als je niet oppast. Die trap is n pracht van een aanleiding om het boordevol gemoed eens grondig te luchten... kijk maar liever uit. me neertje. Dan zal een van de anderen het eens proberen 'n klein, spijkerhard, ge drongen mannetje, vermoedelijk een hooggeplaatst P.T.T.-ambtenaar of 'n functionaris van de technische dienst. Misschien wel Herr Postmeis- ter in hoogst eigen persoon, Elses vader. Hij kan een groot man zijn, als hij wil. Hij produceert een zal vende, genereuze glimlach, de zijn vollemaansgezicht in tweeën splijt. Al wordt er dan niet ogenblikkelijk naar hem geluisterd, hij wordt ten minste niet abrupt overschreeuwd. En hij heeft een stem als een stuk zwaar geschut. „Gutenmorgen, meine Damen", bul dert hij, „wij zoeken twee indrin gers, 'n man en een vrouw. Zij heb ben... Op dit moment ziet zij ons. Wij zit ten haar zo goed als onder de rok ken. De mise-en-scène is overigens precies gelijk aan die van daar straks, toen wij op de betonnen vloer belandden. Met dit verschil, dat wij het verstandiger hebben geacht, een eindje verder van die plek, waar wij neerkwamen, vandaan te kruipen. En dat deze oude vrouw dus een an dere oude vrouw is, die aan een an dere sorteertafel andere, pakketten uitzoekt en in weer andere postzak- kenwerpt. Maar het doorploegde, ver zuurde gezicht, de slonzige haarpie ken, het gammele brilletje voor de kippige oogjes, de ruwe, rode werk handen, die met een haast aandoen lijke onverschilligheid hun werk doen het is alles hetzelfde. Zij ziet ons daar kruipen' langs de betonnen vloer. Wij kijken even naar haar op. Zij schrikt, spert de ogen zo wijd mogelijk open en kijkt beurtelings van Lorna naar mij. Sluwheid en haat doen haar de wenkbrauwen sa- menfronzen geen vrees. „...hier ingebroken... de centrale ver hield... zwei Kriminelle... wij loven een beloning uit „Geef ons liever 'n pond vet", snerpt ergens een snijdende stem, „dan le veren we jullie de duivel in eigen per soon uit." Hilariteit. Het groepje mannen geeft het op. Zij beginnen zelf te zoeken. Zij versprei den zich. Een van de twee mannen in uniform en de drie PTT mensen (als het geen doodgewone „stillen" zijn) stevenen lijnrecht naar de plek waar wij zoëven zijn neergekomen. Een van die twee grote, grove, rode handen wijst. Dat is alles. Naar die geopende zakken. Een seconde later is het groepje in een heftig dispuut gewikkeld met de sorteerster, die de wijk had genomen naar de binnenplaats, maar nu weer achter haar sorteertafel staat. ..Maar je moét hen gezien hebben... Donnerwettenoeh' mal, zc kunnen toch niet weg zijn..." De politieman begint hard te schop pen tegen iets tegen een aantal zakken vermoedelijk, die op nog geen drie meter van ons vandaan staan. „Ze moéten hier ergens zitten", hoor ik. „Wegkomen kunnen ze niet. De hele binnenplaats is afgezet." Ja... zoiets had ik al gedacht. Daar om voelde ik zo weinig voor die rich ting. Zij zoeken verder. Op nog geen tien centimeter afstand gaan ze langs ons heen. „Wij moeten beter licht hebben," zegt er ee*» in 't voorbijgaan. „Wij moeten beter licht hebben", bijt onze sorteerster terug. „Ruhig, Mutti Schmidt, ruhig", bul dert de bas van het gedrongen man- nentje, „dat is nog maar een kwes tie van dagen." „Dat zijn een helehoop andere 'dingen ook." Een zondvloed van pakjes stort zich op mijn hoofd.-Ik graai in mijn bin nenzak en pak, op de tast weg een bundeltje bankpapier. Keiharde dol lars. Ik werk moeizaam een schou der met een arm er aan vast naar boven en omvat die oude, vereelte, rode, eerlijke hand en sluit die over misschien tienduizend Mark. „Koop maar 'n paar flessen Schnapps moedertje," fluister ik. „Je hebt de hemel verdiend." Ze heeft ons gered, 'n Half uurtje in die zak en ons muisstil houden, dan kruipen we eruit en dan is het „dag- postkantoortje". Maar het duurt niet eens een half uurtje. Wel kunnen wij „dag, postkantoor tje" zeggen binnen in een 'oestel- Tussen een paar honderd kilo pakket ten zitten wij verzegeld met het koord bovenaan de zak. 't Is geen comfortabele reis, maar wel 'n korte. Hupsekee, daar gaan we weer. De trein in. HOOFDSTUK 12 Op deze manier heb ik nog nimmer gereisd, maar het nieuwtje ervan is er al heel gauw af. Mijn bewustzijn is beperkt tot twee vraagtekens. Is Lorna meegegaan? En welke kant gaan wij uit De eerste is 'n dóódsimpele ja-of- nccn-vraag. En voorlopig nog niet te beantwoorden, want ik hoor nog zwa re voetstappen om mij heen. Maar de tweede opent een wereld van mogelijkheden. Want mijn bestemming kan varië ren van koud tot hels heet. Noordwaarts? Zuidwaarts? Het zal wel zo ongeveer hetzelfde blijven, denk ik, gezien vanuit het standpunt van een voortvluchtige. Rostock of Chemnitz wat maakt het uit? Maar tussen oost en west ligt een geweldig alternatief: vrijheid, of een jarenlang verblijf in 'n gevangenis. East is East en West is West and never the twain shall meet... van welk "n profetisch inzicht getuigt dit afgezaagde gezegde...! Is het west. dan zou 't tot vlak over de grens kunnen zijn. Nimmer hebben ze nog getracht de post tegen te houden. En er is geen censuur, tenminste: van censuur is niets bekend. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 17