HET ZEEUWS STUDIEFONDS: Essentieel verschil met ,Den Haag': een individuele behandeling VOORLICHTING OP SCHOOL... niet alleen voor bollebozen..., ZATERDAG 28 NOVEMBER 1959 PROV INC IALE ZEEUWSE OOÜRANT Naast het Zeeuws Studiefonds bestaat er in Zeeland nog een plaatselijk studiefonds en wel te Vlissingen. Het Zeeuws Stu diefonds legt inwoners van Vlissingen dan ook de verplich ting op om bij een aanvraag voor een studietoelage óók een aanvraag in te dienen bij het gemeentelijk studiefonds. Voor Vlissingers kan het dus gebeu ren, dat zij drie aanvragen moeten indienen: a. bij het rijk, b. bij het Zeeuws Studie fonds en c. bij het Vlissings Studiefonds. Het pand Dam 51 in Middel burg, waar niet alleen maar een papiermolen draait FOTO P.Z.C.) Eindexamens en overgangen zijn nog ver weg. Kerst rapporten en niet te vergeten de kerstvakantie zijn op het ogenblik ongetwijfeld van groter belang, maar niettemin. Niettemin is het nu reeds zaak voor degenen, die het plan mochten hebben om straks hun studie, in welke richting ook, voort te zetten, de mogelijkheden daar toe te bezien. Met name voor degenen, wier ouders of verzorgers niet over toereikende financiële middelen beschikken. Voor hen zijn er immers de studie toelagen, zoals die verstrekt worden door het rijk en door het Zeeuws Studiefonds, indien op een aan vraag gunstig wordt beschikt. Die aanvragen moeten in de eerste plaats echter tijdig „de deur uit". Voor het Bureau voor Rijks studietoelagen in Den Haag in januari (en in ieder geval vóór 1 februari) en voor het Zeeuws Studie fonds in april en in iéder geval vóór 1 mei. De adviseurs Begin september vergadert het da gelijks bestuur, waarbij het zich bij de te nemen beslissingen laat advi seren door een viertal deskundigen, te weten de heren dr. J. J. Westen dorp Boerma uit Zierikzee, ir. H. D. J. Swaters uit Middelburg, J. A. van Bennekom uit Middelburg en ir. C. J. A. Bax uit Vlissingen, respectieve lijk rector van het Prof. Zeemanly ceum, hoofdingenieur-directeur prov. waterstaat, directeur chr. kweek school en directeur h.t.s. In de loop van september kunnen dan aan degenen van wie de aan vragen zijn toegestaan, de contrac ten (waarin de terugbetaling wordt geregeld) ter tekening worden voor gelegd. In sommige gevallen zijn de jonge lieden dan bereids met de studie be gonnen, omdat de meeste cursussen immers half september van start gaan. Zij doen zulks dus min of meer „op eïg enrisico"; een risico dat ove rigens bijzonder klein is omdat de stichting Zeeuws Studiefonds proble matische gevallen het eerst en zo snel mogelijk van de genomen beslis sing in kennis stelt. BOLLEBOZEN zijn dit onge twijfeld, maar om voor een studietoelage uit het Zeeuws Studiefonds in aanmerking te komen, hoeft men echt niet zo'n bolleboos te zijn (Foto ontleend aan Het Student") gezien de afstanden is studie im mers een kostbare zaak", merkte de heer Broere op. NAUW CONTACT De heer P. Stok, hoofd openbare ulo Goes, vond het van onschatbaar be lang, dat het Zeeuws Studiefonds in dividueel te werk gaat. „Den Haag beoordeelt de gevallen op de lange afstand, maar hier is gelukkig een nauwer contact mogelijk", verklaar de hij. De heer Stok doet in de vier de klas dan ook uitgebreid aan „voor lichting". Minder uitgebreid gebeurt het op de chr. ulo in Axel, waar de heer B. Teunissen hoofd is. „Wanneer het te pas komt, wijs ik op de mogelijkhe den". Aan „algemene voorlichting" werd niet gedaan. In Tholen, aan de gemeentelijke ulo school, verzorgt het hoofd, de heer A. J. van der Giessen, persoonlijk en met veel zorg niet alleen de voor lichting, maar tevens het aanyragen van de benodigde formulieren. Een ding is hem tot zijn spijt opge vallen: wanneer het nodig is, weten de ouders je te vinden, maar van de resultaten hoor je zelden iets... RUGGESPRAAK „Als er leerlingen zijn. die ervoor in aanmerking komen, dan wijzen wij op de mogelijkheden", aldus de heer A. van Zuilen, hoofd chr. ulo in Oost burg en het leek dus wel, alsof hij ruggespraak had gehouden met zijn collega in Axel. Hetgeen beslist niet het geval was. Niettemin achtte hij het Zeeuws Studiefonds een uiterst nuttige instelling. Op de chr. ulo in Middelburg ten slotte behoort het verstrekken van inlichtingen over het Zeeuws Studie fonds tot de zaken, die in de hoogste Idas regelmatig aan de orde komen, zo verklaarde het hoofd der school, de heer R. A. Swanborn. Als het ware een onderdeel van het „rooster" dus en dat is uiteraard bijzonder aan te bevelen! Van de zijde der stichting „Zeeuws Studiefonds" verzekerde men ons, dat intensivering van de voorlichting op de scholen op hoge prijs zal worden gesteld en dat men zelf al het mogelijke zal doen om op dit gebied tot nog betere resultaten te komen. Niet wachten op keuze Men hoort wel eens het be zwaar, dat er met het aanvra gen van een studietoelage ge wacht moet worden, omdat de jongeman-in-kwestie in het laatste leerjaar van ulo, h.b.s. of I.t.s. nog geen definitieve keuze heeft gemaakt over de aard van zijn voort te zetten studie. Het Zeeuws Studiefonds advi seert: dien toch een aanvraag in! Dan „maalt de ambtelijke' molen" immers en verliest men geen tijd. Mocht er alsnog van een voortgezette studie worden afgezien, dan is er nog geen man overboord, want dan wordt de aanvraag eenvoudig weg weer ingetrokken... „Zo maar" een nloklas, ergens in ZeelandNu alleen nog maar kopzorgen over het kerstrap port voortzetting van de studie komt (eventueel) later wel aan de orde. Meent men. Maar wie ernst met de zaak wil maken, moet nu al op zijn tellen passen (FOTO P.Z.C.) (Van onze speciale verslaggever) HET ZEEUWS STUDIEFONDS, niet al leen voor bollebozen", is het motto voor dit artikel. Omdat dit misverstand nog tamelijk sterk verbreid is, omdat nog velen menen, dat uitsluitend hoogleraren-in-de-dop onder onze middelbare, technische en ulo-scholieren in aan merking zouden komen voor financiële bijdra gen uit het studiefonds, dat in Zeeland nu sinds het studiejaar 1957-1958 werkt. Het fonds werd in november 1956 gesticht op initiatief der afde ling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en sindsdien draait er binnen de muren van het pand Dam 51 te Middelburg, de zetel van de Stichting Zeeland voor Maatschap pelijk en Cultureel Werk, met gestage regel maat een papiermolen, die de honderden binnen komende aanvragen moet verwerken. Tijdig indienen Mits... Ja, mits er voor ulo-scholier, h.b.s.'er of l.t.s.'er tijdig aanvragen zijn ingediend bij zowel het rijksbu reau als bij het Zeeuws Studiefonds. Vooral aan dat „tijdig" ontbreekt nogal eens het een en ander. Want ondanks het feit, dat elk jaar iri alle dag- en nieuwsbladen in de maand januari levensgrote advertenties ver schijnen, waarin de hevolking attent wordt gemaakt op de mogelijkheid tot het aanvragen van rijksstudie toelagen, komen vele aanvragen nog vaak te laat binnen. Ook voor het Zeeuws Studiefonds, dat in april ad verteert, geldt dat. De praktijk leert verder, dat die advertenties in vele gevallen zelfs zonder meer over het hoofd worden gezien... In januari moet dus de aanvraag voor de rijkstoelage in zee in april die voor het Zeeuws Studiefonds. En béiden moeten in zee; de aanvrager heeft dan twee kansen, want waar het rijk afwijst, bestaat nog altijd een kans bij het Zeeuws Studiefonds. Dank zij het feit, dat de laatste in stelling individualistisch werkt. Iedere aanvrager wordt persoonlijk bezocht of krijgt een oproep om zijn aanvraag te komen toelichten. Bo vendien wordt zo nodig nog eens per soonlijk contact gezocht met ouders en schoolhoofden. Het Zeeuws Studiefonds, niet alleen voor bollebozen... In de folder, die destijds aan de daartoe in aanmer king komende onderwijsinstellingen werd toegezonden, staat het zó om schreven: „In aanmerking komen jonge men sen, die over meer dan gemiddel de aanleg beschikken. Zijzelf (of anders hun ouders of verzorgers) dienen in Zeeland te wonen en niet voldoende in staat te zijn zelf In de kosten'van verdere opleiding te voorzien". Dat „meer dan gemid delde aanleg" hoeft echt niet te im- fliceren, dat de aanvrager (gees- elijk) met kop en schouders boven zijn medeleerlingen uitsteekt. Het gaat er vanzelfsprekend alleen maar om, dat men een redelijke zekerheid heeft ten aanzien van de te besteden gelden. Even ter illustratie: over het studie jaar 1959-1960 werd door het Zeeuws Studiefonds in totaal aan renteloze voorschotten een bedrag uitgekeerd van ƒ51.785 aan 76 aanvragers. Daarvan profiteerden om enkele voorbeelden te .noemen 31 jon- felieden (met 21.675), die naar de weekschool gingen; 11 h.t.s.'ers (met ƒ6550); 4 zeevaartscholieren (met 1775) en drie kandidaten voor het hoger onderwijs (met ƒ3600). Het is echter niet aUeen maar een papiermolen. Dat nu is in feite het essentiële verschil met het Haagse Bureau voor Rijksstudietoelagen, waar uitsluitend met cijfermatige normen wordt ge werkt. Dat kan ook niet anders gezien de aantallen aanvragen moet het rijk wel collectief te werk gaan. Bij het Zeeuws Studiefonds ligt dat echter anders; daar streeft men bewust naar het individueel behandelen van de aanvra gen, waarbij dus niet aUeen cijfermatige nor men, maar ook persoonlijke omstandigheden in aanmerking worden genomen. Daarom ook kan het gebeuren, dat het rijk een bepaalde aan vraag afwijst op grond van een onvoldoende gemiddeld rapport- of examencijfer en dat het Zeeuws Studiefonds dan tóch met de aanvra- ger-in-kwestie in zee gaat De financiering Bij de instèlling van het Zeeuws Studiefonds, nu drie jaar geleden, verleende de provincie onmiddellijk krachtige steun met een jaarlijkse subsidie van 10.000, die inmiddels verhoogd is tot 15.000 per jaar. Daarnaast verlenen maar liefst 96 van de 101 Zeeuwse gemeenten sub sidie, die in de meeste gevallen neer komt óp 5 cent per inwoner. Voor een waarlijk lichtend voorbeeld zorg de onlangs Brouwershaven, dat de subsidie ongevraagd, op eigen initia tief, verhoogde tot tien cent per in woner! De financiering geschiedt verder uit leningen, die afgesloten kunnen wor den op grond van het feit, dat de verstrekte voorschotten te zijner tijd terugbetaald moeten wórden. Op die manier werkt het studiefonds in fei te als een financieringsinstituut, dat op de duur grote bedragen zal heb ben uitstaan. Toch hoopt men in de toekomst meer to kunnen werken met gevallen, waarin geldsbedragen fonds perdu worden verstrekt, hetgeen hu nog slechts bij hoge uitzondering ge beurt. De verwerkelijking van dit streven zal mede afhangen van de mate, waarin bijvoorbeeld particu liere bijdragen binnenkomen. Men denkt hierbij aan het bedrijfsleven en aan standsorganisaties. Voor een goed voorbeeld zorgde de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse Eilan den, die reeds een bijdrage verleende. Wie beslissen Wie beslissen over het al dan niet toekennen van een renteloos voor schot Het is een procedure, waarbij men vanzelfsprekend niet over één nacht ijs g~at en waarin de Stichting Zee land administratief een gTote rol speelt. Wanneer per 1 mei de aan vraagformulieren binnenstromen be gint voor de administrateur der stichting, de heer Th. Kamermans, een periode die men gerust werk zaam mag noemen. Om te beginnen gaan er dan circulaires uit naar de schoolhoofden (ter completering van gegevens) en rijk (waar als het goed is immers eveneens en reeds voor 1 februari een aanvraag is in gediend). Degenen, die door het rijk voldoende worden geholpen, vallen voor het Zeeuws Studiefonds auto matisch af. Nadat de gecompleteerde gegevens binnen zijn, worden daar in juli de resultaten van eindexamen en rapportcijfers aan toegevoegd en voor degenen, die voor het behande len van hun aanvraag in aanmerking komen, volgen dan de persoonlijke gesprekken, in casu met de heer Ka mermans. Eerst dan gaan naar het dagelijks bestuur van de Stichting Zeeuws Studiefonds (met als voor zitter mr. dr. A. J. J. M. Mes en als secretaris-penningmeester mr. J. F. Hornstra) de schriftelijke adviezen uit over het al dan niet toekennen vaii de aangevraagde toelage. het ruiterlijk toe: „In dit geval moet ik echt de hand in eigen boezem ste ken. Tot nu toe heb ik aan die voor lichting weinig gedaan". Eerst dit jaar had hij voor het eerst contact met het Zeeuwse Studie fonds, welke instelling hij overigens ook wel een beetje gebrek aan vol doende voorlichting toeschreef. „Maar zelf heb ik er ook weinig moeite voor gedaan", gaf de heer Van Vugt toe. Overigens was hij verheugd, dat deze zaak nu eens in de openbaarheid kwam. Dat kan al leen maar nuttig zijn", meende hij. Een heel ander geluid kwam van de heer T. Broere, hoofd openbare ulo in Zierikzee. Hij doet wel dege lijk aan voorlichting over het stu diefonds; jaarlijks wijst hij tegen de examentijd zijn leerlingen op de mogelijkheden, die er bestaan om met een toelage de stodie voort te zetten. En met name had hij zijn scholieren attent gemaakt op „het achterdeurtje", dat het Zeeuws Studiefonds vormt, wanneer het rijk een aanvraag afwijst. ..Vooral voor ons eilandbewoners zijn die mogelijkheden van groot belang; De christelijke kweekschool in Middelburg. Gezien de cijfers een gewilde onderwijsinstelling óók bij degenen, die met een renteloos voorschot studeren. (FOTO P.Z.C.) VOORLICHTING aan de over de mogelijkhe- van het studiefonds is een factor in liet pro tot het verlenen van een toelage kan leiden. In hoofdzaak berust die voorlich ting bij directeuren van middel bare onderwijsinstellingen en vooral ook bij hoofden van ulo scholen. De uloscholen leveren namelijk de meeste kandidaten voor een studiebeurs. „Doet U aan die voorlich ting?" vroegen wij aan hoof den van uloscholen in Mid delburg, Goes, Terneuzen, Axel, Oostburg, Tholen en Zierikzee. Het antwoord luid de over het algemeen bevesti gend, hoewel de induik ge wekt werd, dat er op dit ge bied nog wel iets te verbete ren viel. De heer M. L. van Vugt, hoofd van de openbare ulo in Terneuzen gaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13