Idee voor sint: Loesje kondigt grammofoonplaat naar keuze aan Studenten-St-Nicolaas Centrale maakt nu lange dagen NTJTROMA FABLO american white W shirts 13.90 VRIJDAG 27 NOVEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 OOK IETS VOOR GEZAMENLIJKE BOEKHANDEL Speciale T.V.-kussentjes voor rugleuning van de stoel (Van een medewerkster) Producenten, importeurs en winkelverkopers van grammofoonplaten hebben sinterklaas van één zorg bevrijd: het kiezen van een plaat naar de smaak van de ontvanger. Bij iedere platenwinkel in Nederland kan de sint dit jaar waardebonnen kopen voor bedragen die op bescheiden en op dikke beurzen be rekend zijn: 3,60, 6,25 een tientje, 15 en 25. De bon is uitgevoerd als een miniatuur hoesje, waarop het door sint bestede bedrag staat. De benijdenswaardige ontvanger van zo'n kleurig hoesje kan er mee naar het-doet- er-niet-toe-welke platenzaak, waar hij rustig een plaatje naar eigen smaak uitzoekt. Een goed idee. Misschien ook een idee voor de gezamenlijke boek handel? Over titels van boeken zullen we het ove rigens niet met U hebben, net zo min als over de grammofonplaten, die U wel of niet zoudt moeten kopen naar onze smaak. De uwe kan wel een heel andere zijn. Wel doet sinterklaas er goed aan, bij het kiezen van cadeaus voor groot en klein ook de boekwinkels terdege in zijn rondgang te betrekken. Er zijn veel mensen die zich met een goed boek rijker voelen dan met wat voor kostbaarheden ook. We hebben eèns een verhaaltje gelezen over een meisje, dat onderaan elk verlang lijstje „boeken" zette. Haar oma, die het verhaaltje had geschreven, vond het eerst wat onvriendelijk tegenover Verkiezingen in de Noordoostpolder In de Noordoostpolder zijn woensdag verkiezingen gehouden voor de „Pol dercommissie voor algemene belan- fen". In totaal zijn er uitgebracht 1465 geldige stemmen (in 1954: 7404). Daarvan werden er uitgebracht op lijst 1 (prot. chr. groep, waarin ver enigd de A.R., de C.H. en de S.G.P.) 4350 stemmen (in 1954 op de A.R.: 1852, op C.H.U.: 1260; de lijst 2 (p.v. d.a.) 2810 stemmen (in 1954: 1913), op lijst 3 (kvp) 2830 stemmen (in 1954: 1799), op lijst 4 (vvd) 1219 stemmen (in 1954: 580) en op lijst 5 (gereformeerde kiezers) 256 stem men. Dit jaar voor het eerst zal de commissie uit 21 leden bestaan (de vorige maal 17). De zetelverdeling is als volgt: lijst 1: 9, lijst 2: 5, lijst 4: 2 en lijst 5: 0. De zetelverdeling in de vorige commissie was: A.R. 4; C. H.: 3; P.v.d.A.: 5; K.V.P.: 4 en V.V.D: I. Poolse kolonel Monat zocht asiel in Amerika Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekendge maakt dat kolonel Pawel Monat, of ficieus een van Polens hoogte func tionarissen in de geheime dienst ge noemd, naar de Verenigde Staten is gereisd en om asiel heeft verzocht. Zijn gezin had hem vergezeld. Volgens een bericht van de „New- York Times? uit Wenen was Monat coördinerend leider over alle Poolse militaire attachés in de wereld. Zijn vlucht was een van de voorvallen waaruit de Poolse communistische leider, Gomulka, geconcludeerd had dat er gebrek aan tucht heerst in Polens communistisch bewind. de litteratuur om die altijd pas in de staart van de lijst te vermelden. La ter begreep ze wat het meisje bedoel de: Welke wensen ze ook verder had, boeken wilde ze altijd wel, dat was een nimmer te verzadigen honger. De „staart" van de verlanglijst kon dus ook als ereplaats worden opgevat. En dat geldt voor veel mensen, dus: Vergeet de boeken niet. Voor 3,50 zagen we een sierlijk broodmandje met hengsel, voor 3,95 zijn er portefeuilles-annex-knipbeurs te krijgen van leer of ribfluweel, en vrolijke theedoeken met hele schil derijen en/of hele verhalen erop, of een „beeldig" make-uptasje van be drukt fluweel. Een zak-schaakspel zagen we voor 4,95, eenvoudige recht-toe, recht- an-vazen in mooie kleuren voor 4,90, sautoirs (van die hele lange snoeren kralen), tien snoeren aan één slotje, voor 4,95, een 24(!)-rijig snoer in aflopende kleuren voor 3,95, bijpassende oorclips 1,50. Leuke gestreepte linnen schooltassen, met leer verstevigd, zijn er voor 5,50, en voor de auto-man vulpot loden (ƒ6,50) en ballpoints (ƒ7,50) beide met een bandenspanningsmeter, wat een woord voor een oude sint. Reisetuis 6,90, 8,90) en toilet- tassen 10,50, 11,50) zagen we in hetzelfde materiaal, mooi bedrukt fluweel, van de al genoemde make- uptasjes. Wie de moed heeft, met zo'n toilettas naar een „duur" diner of bal te gaan, heeft kans op aller bewondering. Een enig beest was de pitriet-aap van 6,90, die we in een winkel te genkwamen. Speelgoed, of meer ver siering? We weten het niet, maar verloren er ons hart aan. Van het zelfde materiaal worden ook andere beesten gemaakt (sommige wel duur der!). Zo omstreeks de twee riksen kost ook een mooi groene karaf met stop, de glazen die erbij horen (maar die als cadeautje apart ook succes zullen oogsten) waren 1,25. Voor lekkere- hapjes-hereiders is er altijd wel een mooie fonduepan te vinden. Ze zijn er in sommige zaken al voor 'n riks; voor 4,95 zagen we een hele mooie, uit Zwitserland. Tegen stijve nekken En denkt sint wel aan ons „nieuwe medium", en de noden daaraan verbonden? Wij zagen T.V.-kus- 0 Een medische tuchtraad te Londen heeft geweigerd, dr. John Bodkin Adams toestemming te verlenen om weer prak tijk uit to oefenen. Dr. Adams werd In 1957 vrijgesproken van moord, maar tot boeten van in totaal 25.000 gulden ver oordeeld wegens het vervalsen van re cepten voor gevaarlijke verdovende mid delen. sentjes, die boven de rugleuning van de stoel te bevestigen zijn (ƒ6,90) en een beetje aan de nelc- rol van kapper en tandarts doen denken. Voor hetzelfde bedrag heb je ook een originele dubbele knipbeurs, of een zigeunerinne-achtig snoer kralen van veel gekleurd glas en veel namaak- goud, of een leuk hoofddeksel, dat je hoed zowel als muts kunt noemen, of een effen maillot (lekker warm), of suède dameswanten met wollen boord 7,tot 9,Een aeresol-spuit (U kent ze misschien van de zonnebrandolie), gevuld met verf die precies de goede dikte heeft, is te koop voor 6,95. Voor de heren zijn er ook van die suède-wanten, 8,95 (voor kinderen omstreeks de 5,k 7,en als heer of kind postzegels of iets anders pietepeute rigs verzamelt, zal hij blij zijn met een loep-met-lichtje. Weet sint wat een clutch-bag is? Twee-tasjes-in-een, met aan de ene kant een rits, aan de andere (over-) kant een knip 9,60). Veel-reizende heren zullen te ver blijden zijn met een etui, dat plaats biedt aan vier overhemden, dassen, sokken, manchetknopen. Het kost 9,75. En wat ook heel nuttig is, maar dan voor dames, is de wat duurder uit vallende fantasie-maillot, gezien voor omstreeks 15,Het bovenstuk is effen, de benen hebben strepen of zelfs ruiten, die onder de knie be ginnen. Ze zien er, behalve praktisch en warm, ook heel clownesk ,uit; aan leiding genoeg tot lachen op het heer lijk avondje. Lachen (en misschien een traantje plengen) zulen ook uw familieleden overzee, als U hun een bandje stuurt (voor de bandrecorder), waarop U wat praat. Geen saaie redevoering, alsof U de voorzitter bent, maar ge woon een babbeltje over thuis, of een gesprek. In een klein doosje kunt U een 65 meter langspeelbandje kopen. De meest gebruikelijke snelheid op de tape-recorder is 9,5 cm per secon de. Bij die snelheid kunt U twee maal elf minuten praten, bij een snelheid van 4,75 per seconde 2 x 22 minuten. Dat kunt U zich in de winkel alle maal nader laten uitleggen; wij ver tellen U vast dat zo'n allerkleinst bandje 4,95 kost. Er zijn ook 90 meter dubbelspeel-bandjes, die U resp. tweemaal een kwartier en tweemaal een half uur aan de praat houden. Die kosten 7,80. Voor de geëmigreerde kinderen strijkt U, sint bedoelen we, misschien wel de met de hand over 't hart- Advertentie Spanjaard moet aan hoge eisen voldoen „Nee, mevrouw, 't is absoluut on mogelijk, we kunnen U nergens meer inpassenwe zijn hele maal vol!" De telefoon valt met een klik op de haak; de zóveelste aanvraag om een studenten-sinterklaas moet worden afgewimpeld. We bevinden ons op het spitsuur, in de Studen ten St.-Nicolaas Centrale ergens op een bovenhuis in Amsterdam, waar het elk jaar als 5 december nadert wemelt van de heiligman- nen. .„Heb jij je staf, Leo? En de zak... „Bob, geef mij een boterham... ik val om van de honger„Sint schuift z'n baard wég om tussen twee boetepreken door, nog even een hartig hapje te kunnen ver schalken. Hij proeft het... Zij weet het... de- veredelde: koffiemelk van llt&tttfïict- „Heeft nu ieder z'n eigen Piet?" „HierHansie vergeet je boek!" Het grote boek van Sint-Nico- laas, waar, voor deze gelegen heid, alle adressen instaan, die bezocht moeten worden. Precies op tijd moeten ze overal zijn, in gezinnen, op sgholen, in fabrie ken, inrichtingen, kindertehui zen, rusthuizen, soms naar een kazerne of een dansinstituut. Het reisschema van de oude bisschop is uiterst ingewikkeld met die honderden opdrachten, die allemaal per half of per heel uur worden gehonoreerd. „Waar komt U nu het liefst?" vragen wij een Sint, die z'n baard nog moet voordoen, waardoor we dus nog kunnen zien hoe jong en knap hij is! „Nu, 't liefst in een confectie bedrijf, daar zijn zulke leuke meisjesdan kun je je speelse natuur een beetje uit leven Stel na stel daalt voorzichtig, om niet over de tabberd te vallen, de trappen af en stapt onder veel be kijks in een van de auto's die ook door studenten worden bestuurd. Sinterklaas spelen is geen sinecu re, als je eenmaal deze promotie hebt gemaakt, ben ie nog niet overal geschikt voor. Er zijn, zo vernemen we, bepaalde types voor ateliers, voor scholen en voor ge zinnen. De één kan beter met ou deren opschieten, de ander maakt meer indruk op de jeugd. „We zijn in 1954 hiermee begon nen", zo vertelt de leiding van de centrale, (welke ressorteert onder de Studenten Arbeidsbemiddeling, „en we maken topdagen! Om ze ven uur 's morgens beginnen we al te rijden om de kostuums op te halen. De eerste sinterklaas meld de zich vanochtend al om half acht. Vannacht gingen we om over vieren naar bed! Het maken van de rij-lijsten voor de chauffeurs kost ook heel wat tijd. U begrijpt dat het moet kloppen als een bus! Niemand mag op Sinterklaas zit ten wachten. Er mag niets gebeu ren en ze moeten ons ook aldoor opbellen om te vertellen waar ze zijn. Er staat ook altijd een re- serve-wagen voor de deur. Wat het kost? Van 10 tot 15 per half uur. Voor bedrijven, verenigingen, enz. rekenen we in principe het dubbele. We krijgen aanvragen uit allerlei milieus en pok van buiten de stad. Ze vragen ook wel Sinten die Maleis spreken, of Frans of Duits. Dat kunnen we allemaal leveren! En we hebben een Piet die werkelijk Spaans spreekt.. „Het is heus een soort vak! Het voornaamste is, dat ze le ren, goed te gaan zitten en zich op te vouwen in de wagen, zon der dat de mijter afvalt! En ook hun houding is belangrijk, die moet waardig zijn. De Sint moet minstens 1.75 lang zijn en Piet mag niet groter zijn dan 1.75 m!" Verder komt het op een goeie stem aan en op wat ze zeggen! Meestal improvise ren ze, op basis van de speciale verzoeken en opdrachten die in het boek staan! Zo wordt er bijv. vaak gevraagd: „opwek ken tot samenzang!" Je moet er natuurlijk feeling voor heb ben! Er zijn studenten bij, die zich in één jaar hebben opge werkt tot de beste Sinten! We sturen ook nooit een gloednieu we Sint en een nieuwe Piet sa men er op uit! De eerste keer krijgt een ouwe Sint een nieu we Pieten omgekeerd. Deze Spaanse paren maken lange werkdagen: om negen uur begin nen de scholen; na schooltijd de gezinnen en 's avonds de vereni gingen tot een uur of tien. Wat ze verdienen? Dat hangt van de „omzet" af. De centrale is selfsup porting, auto's en kostuums wor den gehuurd, 't Komt meestal op ongeveer 2.50 de man per uur. De studentensinterklazen genieten een goede reputatie; men wéét wie men in huis krijgt en dat is om streeks 5 december wanneer alles en iedereen zich voor de goede bisschop uitgeeft heel plezierig. Gestommel op de trap. Daar komt juist weer een team naar boven om tussen twee visite-ritten door even op verhaal te komen. „Waar waren jullie?" wordt er gevraagd, „Op een atelier". „Hoeveel meis jes heb jij op schoot genomen?" informeert een collega. Piet grin nikt, maar laat zich verder niet uit. Hij moet nu naar een bejaar dentehuis't kan verkeren!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 9