Zilmeta Televisie steeds meer toegepastbij onderwijs in Amerika Tweede jaar in Berlijnse crisis gaat in; nieuwe tactiek- oude doelen KAMER KEURDE BEGROTING VAN LANDBOUW GOED VRIJDAG 27 NOVEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 Twee cassettes en twee modellen zijn hier afgebeeld. U kunt bij Uw Gero-Ieverancier keuze maken uit veel meer ||XS cassette-samenstellingen g^|É|^;:ïn 10 couvert-modellen. Prijzen vanaf f 72.- Het Gero Spaarkrediet: Een fabrikaat voor Uw gehele leven, op aantrek kelijke voorwaarden en toch de cassette gratis. DRIE JAAR GELEDEN BEGON EXPERIMENT.. Advertentie Gedurende drie jaar wordt in Amerikaanse scholen onderwijs gegeven met behulp van de te levisie. Het aantal staten, waar in dit nieuwe systeem wordt toegepast groeit nog steeds. In middels is de vraag, of televisie- op-school goed of slecht is, een der meest besproken punten op onderwijsgebied. Er zijn voor- en tegenstanders, die geen van allen hun mening onder stoelen en banken steken. Slechts enkele scholen wilden in 1956 het experiment aan. Vandaag de dag maken meer dan 560 school-districten en 17 „colleges" en universiteiten ge bruik van de speciale televisie voor het onderwijs. De grootste ontwikke ling maakte de „schooltelevisie" waarschijnlijk mee in Washington County in de staat Maryland, waar 16.500 van de 18.000 leerlingen dei- lagere „county-school" met behulp van televisie onderwezen worden. Aan het eind van dit jaar zullen ze bijna allemaal de lessen via het t.v- echerm kunnen volgen, wanneer een dozijn plattelandsscholen op het spe ciale net zal worden aangesloten. Er worden in Washington County aparte lessen uitgezonden voor zowel be gaafde leerlingen als voor kinderen, die niet goed mee kunnen komen. Het programma omvat verder lessen in de grondbeginselen van wiskunde, natuurkunde, geschiedenis, muziek en andere onderwerpen. Gemiddeld kij ken de leerlingen tachtig minuten per dag naar het scherm, maar de behan delde onderwerpen worden in de klas- sen verder besproken. De autoriteiten van het Washing- tonse arrondissement hopen op de ze wijze een eind te maken aan het tekort aan leraren en school lokalen; men denkt voorts de kwa liteit van het onderwijs er mee te kunnen verbeteren. Dit vertrouwen in het nieuwe medi. urn blijkt uit het feit, dat men de tijdelijk gebruikte mobiele installatie inmiddels heeft vervangen door een school-televisiecentrum met drie prachtig uitgeruste studio's. Voor iedere twintig tot vijfentwintig leer lingen heeft men standaard t.v.- schermen van ruim 53 centimeter Advertentie verstrekt. De leerlingen blijken op lettender te zijn, omdat de leraar in de studio alle kijkers recht in de ogen blikt. Voorstanders van televi sie voeren verder aan, dat de meest talentvolle leraren een enorm groot aantal leerlingen kunnen onderwijzen in plaats van slechts enkele, zoals vroeger het geval was. Bovendien kunnen wereldgebeurtenissen op sug gestieve wijze in de schoollokalen worden gebracht. Tegenstanders Er zijn echter ook sceptici. De com missie voor onderwijs te Los Ange les was na het eerste jaar televisie- onderwijs enthousiast. Slechts zes maanden later evenwel gaf de com missie toe, dat de nieuwe methode het onderwijs van zijn levendigheid had beroofd. Zij wees er verder op, dat er toch nog altijd een toeziend onderwijzer bij de lessen moet zijn om de discipline te handhaven* Ande ren voerden aan,* dat de leerlingen hun leraar geen vragen kunnen stel len; dat het gevaar bestaat, dat in korte tijd een te uitgebreid gebied wordt behandeld en dat een groot aantal studenten zal worden beïn vloed door de vooroordelen van één docent. Opinie-onderzoek De onderwijs-autorlteiten in Washington County stelden een onderzoek in naar de opinie van ouders, leerlingen en onderwijzers. Het bleek, dat 59 procent van de leerlingen met televisie meer dacht op te steken dan zonder. Ongeveer 60 procent zei meer te stu deren en 53 procent gaf te kennen vaker met de ouders over de school en het schoolwerk te praten als ge volg van de t.v.-lessen. Voorts ver klaarde 50 procent van de onder vraagde leerlingen meer boeken te lezen en eveneens 50 procent zei va ker deel te nemen aan klassikale discussies. Van de 520 families, wier mening men vroeg, achtte 78 pet. het experi ment op school nuttig; 8 procent sprak zich ertegen uit, 7 procent „wist het niet" en 2 procent meende, dat het geen verschil maakte, terwijl 5 procent er geen opvatting op na hield. Daarbij dacht 54 procent van de ouders, dat hun kinderen door t.v. een beter onderricht kregen en 15 procent was van het tegendeel over tuigd." Zij die geen mening hadden maakten 12 procent uit van het aan tal ondervraagden; 9 procent gaf geen enkel antwoord op ae vraag. Mening van docenten Onder do leraren gaf 83 procent de voorkeur aan het lesgeven mei be hulp van televisie, terwijl 17 procent het liever zonder deed. Op de vraag of zij van mening waren dat het on derwijs door de t.v. op een hoger plan zou worden gebracht, antwoordde 89 procent bevestigend. Maar 10 procent hield er een tegengestelde mening op na en 1 procent had „geen commen taar". spaar de wikkels yoor 6 nieuwe series sprookjes-borduurkaartjes Donderdag arriveerde aan de werf van de Koninklijke Maatschappij De Schelde" te Vlissingen het vlagge- schip „Andes" van de Royal Mail Lines Limited te LondenHet 25.700 brt metende passagiersschip, dat in 1959 in de vaart kwamzalzoals lekend, in Vlissingen een ingrijpende verbouwing ondergaan. De dekken zullen worden vergroot, het aantal hutten wordt uitgebreid en er zal een bioscoopzaal worden ingebouwd. Foto P.Z.C.J Loonsverhoging bij de rubberindustrie Het college van rijksbemiddelaars heeft goedkeuring verleend aan de voorgestelde wijzigingen van de C. A.O. van de rubberverwerkende in dustrie. Dit houdt o.m. In een verho ging van do uurlonen van de volwas- senenmet 0,08 p. u., terwijl tege lijkertijd de huurcompensatio in het uurloon zal worden verwerkt door een verhoging van 0,06 per uur. De uurlonen van vrouwen en jeugdi gen zullen naar verhouding van de tabel van de werkclassificatie gewij zigd worden. Deze regeling wordt geacht te zijn ingegaan op 1 september 1959. Koopt U de complete inhoud ineens dan ontvangt U de waardevolle cassette gratis. Ideaal Yoor het opbergen. Russische pijpleiding door Oost-Europa Volgens het Kussischo persbureau Tass hebben Russische deskundigen de plannen voltooid voor een trans- Europese oliepijpleiding, die de Sow- jet-Uuie, Polen, Oost-Duitsland, Hon garije en Tsjeelioslowakije met elk aar zal verbinden. De pijpleiding, die door deskundigen van de vijf landen zal worden ge bouwd, zal beginnen in het Wolga- district en in Wit-Rusland in twee delen worden gesplitst, een naar Po len en Oost-Duitsland, en het andere naar Hongarije .en Tsjeelioslowakije, De pijpleiding zal meer dan 30Ö0 ki lometer lang zijn en met een aantal pompstations worden uitgerust. Bij mijnramp in Hongarije 31 doden Bij een mijnramp in de Hongaarse plaats Szuecsi zijn donderdagmorgen 31 arbeiders om het leven gekomen, zo bericht radio-Boedapest. Een brand die volgde op een explosie isoleerde 144 mijnwerkers. Het me rendeel van hen kon door reddings ploegen in veiligheid worden ge bracht, maar 31 werden gedood. De Hongaarse regering heeft een com missie ingesteld die onder leiding van vice-premier Antal Apro een onder zoek moet instellen naar de oorzaken van de explosie. Nabij Keulen zijn vier mensen om het leven- gekomen en zeven gewond, door dat een vrachtauto' die hen vervoerde van'eèn viaduct op een spoorbaan stort te. GERO ZILMETA) KROESJTSJEWS DREIGEMENTEN STERVEN WEG f Advertenttej Motie-van der Ploeg over loonpolitiek aangenomen (Van onze parlementaire redacteur) De minister van landbouw en visse rij, mr. Marijnen, van wie men eerlijk gezegd zijn eerste groté, optreden in het parlement met enige vrees tegemoet gezien had, omdat men twijfelde of hij zich in de korte tijd van zijn ministerschap wel ge heel in de vele, ingewikkelde proble men van de landbouw en wat daar mee samenhangt, had kunnen inle ven. heeft zijn begroting voor 1960 voortreffelijk door de Tweede Kamer geloodst. Het heeft in de laatste maanden zijn tactiek gewijzigd. Het eist niet meer met dezelfde geluidssterkte als voor heen een gedemilitariseerde vrije stad en het wegtrekken van de wes telijke machten. Het eist op het ogen blik vooral de losmaking van West- Berlijn van de bondsrepubliek; dat begon met het protest tegen de ver kiezing van een bondspresident in de voormalige hoofdstad en zette zich voort in de polemieken tegen 'n zitting van de bondsraad in Berlijn. Op het ogenblik verschijnen in de oos telijke pers vrijwel dagelijks aan vallen op de Berlijnse instanties van de bondsrepubliek, die als „illegaal" worden aangeduid. Hun hoogtepunt vonden zij in de Sowjet-Russische protestnota tegen de oprichting ran een bondsrepublikijnse radiozender in de omstreden stad. Volgens politieke kringen in West- BerUjn is het zaak de nieuwe eisen met een zelfde hardheid en vastbeslo tenheid tegemoet te treden als vorig jaar de voorstellen om Berlijn te maken tot een gedemilitariseerde vrije stad. Zonder de ruggesteun, die de bondsrepubliek geeft, zou Berlijn langzaam maar zeker in de oostelijke zone gezogen worden. De Sowjets hebben weliswaar hun tactiek gewijzigd, het doe Ibleef echter hetzelfde. Dit staat de Ber- lijners duidelijk voor ogen en zij hopen, dat ook hun vrienden bui ten de stad dit inzien. Hierdoor gesterkt zien zij het tweede jaar van de door Kroesj- tsjew ontketende crisis met kalm te tegemoet. Dondërdag verklaarde de Kanier er zich mee akkoord, evenals mef :de begroting van het Landbouw Egali satie Fonds voor 1960. De C.P..N. kreeg 'aantekening dat zij 'tegen déze goedkeuring was. De Kamer had vooraf een beslissing te nemen over drie tijdens het debat over de begroting ingediende moties. Namens de heer Vredeling (p.vd.a.) die niet aanwezig kon zijn- trok diens partijgenoot de heer Egas, de motie- Vredeling, die uitsprak dat voor de beloning van de arbeid in' de land bouw dezelfde loonpolitieke criteria moeten worden aangelegd als. in an dere bedrijfstakken, in. De heer Egas verklaarde dat deze intrekking geschiedde omdat er formele en materiële bezwaren te gen onderdelen ervan gerezen wa ren en omdat de bedoeling van de heer Vredeling ook neergelegd was in een motie-Van der Ploeg. De Kamer verwierp bij zitten en op staan met alleen de P.v.d.A. en de C.P.N. voor de motie-Egas (p.v.d. a die de regering uitnodigde een evenwichtiger samenstel van struc tuur- en garantiemaatregelen te ont wikkelen, zodanig dat de positie van de agrarische bevolking in haar ge heel niet wordt verslechterd en een redelijke verdeling van het agrarisch inkomen wordt gewaarborgd. Tenslotte nam de Kamer bij zitten en opstaan met alleen de C.P.N. tegen de motie-Van der Ploeg (k. v.p.) aan. Deze motie overwoog,, dat het regeringsstandpunt ten aanzien van het garantiebeleid tot gevolg kan hebben, dat bij de loonpolitiek in de landbouw niet dezelfde regels kunnen worden gevolgd, die voor de andere bedrijfstakken gelden en nodigde de regering uit zodanige beslissing te nemen, dat dit gevolg niet kan op treden. Bietenvervoer loop ten einde Het militaire bietenvervoer, de trans porten van aanvullend veevoeder haar de droogte-gebieden, loopt ten einde. Vandaag rijden nog 72 vrachtauto's van laadplaatsen als Bleiswijk, Tlio- len, Hoofddorp, Zevenbergen, de Noordoostpolder en Flakkee naar de bestemmingen in Drente, naar Delden, Drïjber bij Beilen. Groesbeek en Friezenveen. Maar dit zal het: laatste transport over de weg zijn. Er is voorts nog een viertal binnen schepen onderweg met geschenkzen dingen uit Zeeland, hooi, stro en lu- cernemeel. naar Drente. Doch ook 't vervoer per schip zal geëindigd zijn als volgende week de laatste 300 ton lucernemeel naar Meppcl onderweg gaan. Op 10 december wordt dit schip er verwacht. Bijna drie maanden aan één stuk hebben de drietonners en grotere wagens met de bietekoppen, het bie- telöof, hooi en ander veevoeder door ons land gereden, van de Zuid hollandse eilanden, van Zeeland, de Wieringermeer en de Noordoostpoi- der naar Drente, Overijssel en Noord- Brabant. Er zijn 3700 ritten gemaakt, ruim 12.000 ton voeder is vervoerd en 7000 manschappen hebben geholpen bij het opladen. Verplicht schippersdiploma Een ontwerp van wet tot het ver plicht stellen van een schippersdiplo ma is in overweging. Dit deelt dé minister van verkeer en waterstaat In zijn memorie inzake de begroting 1960 aan de Tweede Kamer mede. Minder werkloos heid dan ooit (Van een speciale correspondent). Er is 'n jaar verlopen, sedert Kroesj- tsjew op 27 november 1958 zijn voor stellen voor Berlijn op de tafel van de wereldpolitiek smeet. Zij veroor zaakten in Berlijn weliswaar geen paniek, maar toch wel een zekere inate van verontrusting. „Zullen de westelijke geallieerden standvastig blijven", vroeg men zich in de be dreigde stad af. En daarbuiten be raadde men zich over de vraag, of men zich wel op de Berlijners kon verlaten. In politiek opzicht is de situatie sindsdien wel enigszins opgeklaard. De westberlijners weten, dat zij op hun beschermers vertrouwen kunnen. En de westelijke bondgenoten hebben ingezien, dat de Berlijners nog de zelfde standvastigheid bezitten als in 1948, tijdens de blokkade. Verder is duidelijk geworden, dat de Sowjet- Russische minister-president geen oorlog of zelfs maar een openlijk conflict wil of zich dit niet kan permitteren. Een duidelijk bewijs hiervoor was wel het vlaggenincident op de Westberlijnse emplacementen van de in Oostberlijnse handen zijnde stadsspoorweg. De westelijke gealli eerden hadden er geen twijfel aan gelaten. Het hijsen van de zone-vlag in West-Eerlijn kon niet worden toe gestaan. Moskou trok de maatregel in, Kroestsjew hecht kennelijk meer waarde aan onderhandelingen dan aan toespitsing van de situatie. Op economisch gebied werd het appel, (lat West-Berlijn tot de bondsrepu bliek richtte, gehoord. De energieke hulp van de overheid en particulie ren maakten het de Berlijnse econo mie mogelijk, haar plaats te behou den, ja zelts te verbeteren. Produk- tie en omzet lagen in de afgelopen twaalf maanden hoger dan in dezelf de periode van het daaraan vooraf gaande jaar. Berlijn bereikte het laagste werklozencijfer sinds lange tijd: 36.000 of 4,2 percent van alle werknemers een getal, waarbij de economen beginnen te spreken over volledige arbeidsgelegenheid. Berlijn kon in dit jaar enorme voor raden voedsel en andere noodzake lijke behoeften aanleggen, die de stad een jaar lang door een eventuele blokkade kumien heenhelpen. Niette min kan Berlijn niet bestaan zonder de hulp van de bondsrepubliek, daar het lasten te dragen heeft, die uit gaan boven die, welke een stad op zich kan nemen. Zo moet de bondsre publiek jaarlijks met 2,7 miljard mark bijspringen, o.a. voor de socia- I le verzekeringen; trekt men daarvan de belastingen af, die de stad jaar- I jtjks aan. de bond overdraagt, dan ■j blijft nog een tekort over van an- derhalf miljard. Dit bedrag kan Ber lijn slechts missen, wanneer het zijn industrie nog verder zou kun- j non uitbreiden. Dit zal echter een kwestie van jaren zijn. Ook het. oosten leent deze situatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7